Herenhuis of villa Er kunnen nog 116 woningen gebouwd worden M. BOOIMAN Tabaksplanten BEUNDER'S Zaadhandel Radio Unique De Kleermakers Vakfiim Centra Tax Tel. 17000 „Handhaving Rijkseenheid" in de concertzaal [Kort en ÖondigJ Gelukkige vergissing van de Britse post voorkwam moordpartij door bom-brieven gesloten INSECTEN Radio onderdelen JERCURIÜS" AAN8ESTEDING KELLER Kunstgebit Bruidsbouquetten FLINK WINKELHUIS Te koop gevraagd VRIJDAG 6 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD DE HAARLEMSE RAAD OVER DE BEGROTING Besluit tot verlaging van het gas- en electriciteitstarief kon nog niet toegepast worden Woensdag hadden reeds 11 leden aan dej algemene beschouwingen over de begro ting deelgenomen; Donderdagmiddag kwa men er nog 4 bij. De heer Loerakker (K.V.P.) drong aan op een spoedig herstel van het Ge organiseerd Overleg. De heer van Boekhoven (Arbeid) sloot zich aan bij het betoog van de heer Bakker. De inkomsten van vele werkers in overheidsdienst zijn onvoldoende. De laag ste groepen leven aan de rand van de ar moede. Daarnaast ziet elkeen de verkwis ting van anderen. Als de democratie geen verbetering in deze stand van zaken kan brengen, zullen duizenden ontevredenen in de armen van de dictatuur gedreven worden. Er wordt langs organisatorische weg on derhandeld over het toekennen van een vacantietoeslag. Het voorstel der commu nisten om die zelfstandig toe te kennen is een slag in de lucht; het heeft geen waarde, want het zou toch niet uitgevoerd mogen worden. Er moet gewacht worden op de uitslag van de onderhandelingen. De erkende vakcentrales willen niet met de E.V.C. in het Georganiseerd Overleg zit ten omdat zij zich niet houdt aan de spel regels. Toch is het gewenst het Overleg zo spoedig mogelijk te herstellen. Spreker diende een motie in, waarbij de raad B. en W. uitnodigt voorbereidingen te treffen om op korte termijn het Georganiseerd Over leg en Dienstcommissies weer te herstellen. Is het juist zoo vroeg spreker dat er onrust en ontevredenheid is onder het personeel van Openbare Werken omdat ge dane toezeggingen over bevorderingen niet zijn nagekomen? De heer Happé .(Arbeid) vroeg aan dacht voor de wijkgedaohte. Dit zou ook iets voor Haarlem kunnen zijn. De burger zin moet bevorderd worden. Daaraan ont breekt nu alles. Terwijl de raad dè be groting behandelt, zit erniemand op de publieke tribune! Bij het maken van uitbreidingsplannen kan rekening gehou den worden met de vorming van kernen in een wijk. Bovendien dient de stichting van een Haarlemse Gemeenschap bevorderd worden. Op die manier kan men alles wat er in een gemeente is samenbundelen, waardoor, zelfs met de bestaande middelen, meer tot stand gebracht zal kunnen wor den. De heer Voogd (Arbeid) klaagde over te overladen raadsagenda's. Veelal komen de voorstellen laat. Spreker drong aan op het invoeren van een meerjarige begroting, althans op een meer-jarenplan voor Open bare Werken. Met de oprichting van oorlogsmonumen ten wordt te veel gedraald; daardoor taant de belangstelling. Er zijn twee jaar verlopen, maar te Haarlem is nog niets op 1948 drastische bezuinigingen verwacht. Het college van B. en W. aan het woord De heer VanderWall (Arbeid), wet houder van financiën, dankte voor de hul de die aan het college van B. en W. en aan de ambtenaren is gebracht. Gehoopt wordt dat de begroting voor 1948 eerder door B. en W. kan worden opgemaakt. De voorbe reiding is al begonnen. De financiële politiek wil het college van B. en W. steeds zien in het raam der so ciale gerechtigheid. De problemen waarmede de commissie- Oud te worstelen heeft, zijn geweldig. Voorlopig zijn nog geen belangrijke beslis singen te verwachten, temeer niet, omdat bekend is, dat de commissie niet streeft naar voorlopige oplossingen. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat zij niet af en toe zal komen met tijdelijke maatregelen. De heer Hooy heeft gezegd, dat hij voor 1948 drastische bezuingiingen verwacht. Spreker doet dit niet, want hij weet niet wat er nog zó\i af kunnen. Trouwens, de financiële expert der K.V.P., de heer Schip pers, heeft dit zelf toegegeven. B. en W. streven naar een beperking van het aantal ambtenaren. Verder wordt er op gelet dat de diensten zo efficiënt mogelijk werken. De wenselijkheid zal onder ogen gezien worden om daarvoor een speciale commissie te benoemen. Overwogen zal worden of het mogelijk zal zijn meer-jarige begrotingen samen te stellen. Getracht zal worden de begrotingen commerciëler op te maken. Van de 50 millioen gulden schuld der ge meente zijn 21 millioen belegd in winst gevende bedrijven. B. en W. hebben voor dekking vah. oude begrotingstekorten een plan opgemaakt. Daarvoor is een termijn van 15 jaar ge kozen. Thans is evenwel bericht gekomen Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Juni 1947. GEHUWD: 5 Juni, P. LooCks en J. M. Evers; M. v. Polen en W. J. v. Bcekum; D. Jordens en C. J. v. Gog; H. F. B. d. Baas en E. C. C. Boots; F. D, Lampert en M. Hessels; G. H. Kok en A. H. v. Millingen; J. T. Swart en R. Kuipers; J. W. Vreeswijk en A. J. Mariens. BEVALLEN van een zoon: 4 Juni, A. F. W. CohenWeijer; W. M. VernoutKoppies: H. EngelsSchreijers; J venema—Slinger; T. v. WaardGroot; H. v. d. Burg—Boeree. BEVALLEN van een dochter: 4 Juni C. Gaike- ma—v. d. Dolder; M, S. Granpré MolièreHey- man; C v. Marsbergen—Klumper: J. v. Veenen- daal—Hulsebosch; 5 Juni. A. C. v. Geloven Rens; F. M. v. d. Bosoh—v. Denzen; M. J. Luk- kien—v, Leuven. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 6 JUNI. Palace: Afspraakje om 5 uur (18 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Carnegie Hall (a. 1.) 14.30, 18.45 en 21.15 uur. Luxor: Tamara (18 j.) 14.30, 19,00 en 21.15 uur. City: Het recht van de sterkste (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Daklozen (14 jaar) 19,00 en 21.15 uur. Frans Hals: Aloha (a. 1.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 7 JUNI. Startsschouwburg: Baron Kreefteneus (Aerden- houts kindertoneel), 14 uur: Reiziger zonder ba gage (Comedia), 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespe ling 16.0016.45 uur. Concertzaal: Feestconcert van de Kon. Nederlandse Toonkunstenaarsver eniging. 20 uur. Bioscopen: Middag en avond voorstellingen. dat de regering accoord gaat met een dekkingsplan voor 30 jaar. Voor 1947 kan f 920.000 geraamd wor den als opbrengst der Ondernemingsbe lasting. Er zijn evenwel aanwijzingen dat die raming te optimistisch is geweest. Niet onmogelijk is dat de post voor 1948 lager gesteld zal moeten worden. De tariefsverlaging voor gas en electri- citeit, waartoe de raad onlangs besloot, kan nog niet worden toegepast, omdat zij nog niet door hogere instanties is goed gekeurd. Er is een streven om de buitengemeenten mee te laten betalen in de uitgaven die de centrumgemeente doet voor streekbe- langen. Haarlem is in enkele opzichten tot overeenstemming gekomen met de rand gemeenten. Dit is evenwel geheel vrijwil lig; wettelijke voorschriften zijn er nog niet. Er wordt thans overwogen om Bouw en Woningtoezicht voor de gehele streek te laten werken. Het is waar dat het St. Elisabeths Gast huis voor dit jaar een tekort heeft van 3y2 ton. Maar daaruit is niet in het algemeen te concluderen, dat overheidsexploitatïe duurder is dan particuliere. Het Gasthuis exploiteert duur omdat de salarissen hoger zijn dan van d# particuliere ziekenhuizen en omdat het oude gebouw in verhouding veel personeel eist. Er is in dit Gasthuis een commissie ingesteld om te trachten naar bezuiniging te komen. Het college van B. en W. neemt de motie Noordhoff over om het verzoek te doen vertegenwoordigers der gemeenten op te nemen in de gewestelijke commissie voor een streekplan voor Kennemerland-Zuid. B. en W. zullen er naar streven de raads stukken tijdiger te laten uitkomen. Soms worden B. en W. ook door de zaken over rompeld. Dat heeft op de raad natuurlijk een terugslag. Nu is er pas weer een mede deling gekomen, dat Haarlem nog 116 wo ningen kan bouwen. In de raadszitting van morgen (heden, Vrijdag) zal daarover een voorstel moeten worden behandeld, want daarvoor moet een crediet van f 1.191.000 verleend worden. Het is nog niet zeker of de verhoging van de Slachthuistarieven, waartoe on langs besloten werd, van hogerhand zal worden goedgekeurd, daar er reden is om te vermoeden, dat het directoraat-generaal voor de prijzen daartegen bezwaar heeft. Het college van B. en W. zal een lijst laten opmaken van alle beschikbare verga derlokalen in onze stad. Er is te Haarlem geen kermis opnieuw ingevoerd en dat zal ook niet gebeuren zo lang het tegenwoordige college van B. en W. de zaken in handen heeft. Ook zal het college steeds het aantasten van Gods Naam bij vermakelijkheden tegengaan. Aan de heer Grégoire antwoordde spre ker. dat zijn betoog, dat alleen progressieve politiek gevoerd kan worden met medewer king der communisten, onjuist is. Het col lege streeft de sociale gerechtigheid na. De feiten liggen daar. In 1946 is f 30.000 meer aan subsidies uitgetrokken dan in 1945 en nu is de post opnieuw met f 30.000 ver hoogd. De andere wethouders komen heden, Vrijdag, aan het woord. Muziek Heemsteedse zangers gaven Haydn's „Schöpfung" In de loop van enkele jaren heeft de Heem- steedse Christelijke Oratorium-Vereniging zich flink ontwikkeld zodat ze nu met vertrouwen zich wagen kon aan de uitvoering van het meest beroemde en meest populaire werk der Orato rium-litteratuur: Haydn's „Die Schöpfung", en deze uitvoering Donderdagavond tot een welge slaagde kon maken ondanks de straffe tempo's waartoe de dirigent George Robert het koor ver plichtte en die hij bijwijlen tegen het slot der koornummers nog stringendo nam. Toch heb ik slechts een enkele onjuiste inzet, namelijk van de mannenstemmen in no. 30. bij de woorden ..Dich beten Erd und Hirnmel an" opgemerkt. Aan de frisheid der indrukken van het onster felijke werk deed de levendigheid der tempo's allerminst afbreuk, zelfs kwam ze er aan ten goede in de broeiwarmte van het volle kerkge bouw der Geref. Kerk, maar in enkele ge vallen, zoals in no. 19 werd wel de grens van uitvoerbaarheid bereikt. Ook bij de solisten, de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin, de tenor Jan Schippers en de bas Herman Hülsmann, viel een activiteit op te merken als men bijvoorbeeld bij de op bouw der door de oorlog ontredderde wereld tot het vredesideaal tevergeefs zoekt. Zelfs scheen het soms. als in no 13, of deze drie „groten" het tempo nog wilden verhogen. De coloratuur der sopraanfiguren leed daaronder wel eens, doch de reinheid van de stem der zangeres bleek nog ongerept. Het timbre der tenorstem kon me minder voldoen; dat heeft iets scherps. De bas echter klonk zeer sonoor al leken me enkele portamenti beter te vermijden. In het solokwar tet van het slotnummer sloot zich een der koor leden als alt zeer goed bij de met name genoem de solisten aan. K. DE JONG Jo Vincent zong in het Kennemer Lyceum In het bijna afgelopen cursusjaar zijn de mu ziekuitvoeringen aan het Kennemer Lyceum in eigen beheer genomen. De serie is echter door de koudeperlode wat In de war geraakt; een der concerten moest vervangen worden door het op treden van de pianist Hans Osieck. Het slot var de serie werd gevormd door een concert van mevrouw Jo Vincent, die Donderdagmiddag eerst voor een publiek van jongere leerlingen en daarna voor oudere leerlingen en de leraren en ouders een gevarieerd programma van Neder- lanadse, Franse. Duitse, Engelse en Russische liederen ten beste gaf en het publiek in ver rukking bracht. Een fraaie bouquet bloemen werd aan mevr. Vincent en haar begeleidster mejuffrouw Van Eden aangeboden. „HEEFT DE KERK OOK Nü NOG EEN STEM?" Onder dit motto worden In de komende maanden in de Grote Kerk te Haarlem algemene samenkomsten gehouden, waar in behalve predikanten ook leken zullen spreken. De eerste samenkomst zal Zondagavond om 7 uur worden gehouden; als sprekers zullen dan optreden: dr. H. van der Loos en mr. J. H. Ekering. LANGE FILM VOOR KLEERMAKERS. Op Maandag 9 Juni wordt voor de Haarlemse kleermakers een film vertoond in „De Leeuwe rik". Van coupon stof tot maatcostuum behan delt deze vaktechnische documentaire in liefst zeven uren de werkwijze des kleermakers, reden waarom de voorstelling al om 9 uur 's ochtends begint. NZH bus door brugleuning Donderdagmiddag wilde een nieuwe Fordbus van de N.Z.H. de Nassaubrug op rijden uit de richting van het Nassauplein. Een militaire vrachtwagen kwam van links de Nieuwe Gracht af, de buschauffeur haalde scherp uit en reed daardoor tegen de rechter brugleuning aan. De schok was nogal hevig: de voorzijde van de bus kreeg zware schade en een lantaarnpaal tuimelde met een stuk leu ning de gracht in. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, het gat in de brugleuning werd in de loop van de mid dag provisorisch hersteld en de gedeukte autobus werd naar de garage gesleept. De politie onderzoekt de schuldvraag. Toneel I" „Peggy m'n kind' Het oude blijspel ..Peggy m'n kind", Ludamus gisteravond in de Stadsschouwburg vertoning heeft gegeven, behandelt hetzelfde thema, dat wij enige dagen geleden door Thalla in „Tot wederdienst bereid" hebben zien spelen. Ook hier een eenvoudig meisje, overgeleverd een harteloze familie, die op haar stand prat gaat. De tegenstelling is hier minder groot, daar deze Peggy geenszins zulk een Pygmalion is als het visserskind, dat Tony Hamilton thuisbezorgd kreeg. Maar de tegenpartij gelijkt in beide stuk ken op elkaar als twee druppels water. De overdrijving van dit „aristocratisch" milieu heeft ook gister weer schade toegebracht aan de voorstelling. Er is geen wisselwerking mogelijk, neer zulk een familie bestaat uit een stel to neelbutlers, die zich ais houten klazen gedragen en uitsluitend reageren door het hoofd in de nek gooien als een kalkoense haan. Het moge er in de tekst reeds te dik opliggen, men zou in zijn spel dit spinnige gedoe door enige nuances kun- verzachten en meer aannemelijk maken. De onaandoenlijkheid, waarmee al dadelijk mevrouw Chichester de tijding van haar financiële ka- tastrofe voor kennisgeving aannam, deed eer aan een marionet dan aan een mens denken, en bleef het heel het stuk door. Met minder ge chargeerde hooghartigheid van de échte butler minder affectatie in de stem van de zoon des huizes, met wat meer leven ook In het spel de dochter, ware al veel gewonnen geweest. Siellig ls zulk een onnatuurlijk milieu moeilijk •eer te geven, en men valt hierbij gemakkelijk in het cliché. Maar de regie dient daartegen op haar hoede te zijn. .Gewone" mensen als Jerry, Peggy, de echter ook alweer ongemotiveerd geaffecteerde notaris zelfs de spoedig ontvlambare Chris, brengen voor de acteurs minder zwarigheid mee. Al de hoofdrol een fijn gevoel voor de juiste Want*hij dit vrijmoedige, en toch in het verdriet om haar eenzaamheid zo kwetsbare persoontje zou een ietsje teveel of te weinig de illusie bederven. De jeugdige actrice, aan wie deze rol was toevertrouwd, heeft Peggy op een zo natuurlijke, charmante en geestige wijze tot leven gebracht, dat deze voorstelling een waar succes is geworden. H. G. CANNEGIETER. Ir. Vlag volgt ir. Volkersz op als rijkst'jinbouwconsulent Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan ir. K. Volkersz als rijkstuinbouwconsulent te Lisse, onder dankzegging voor de bewezen diensten, te rekenen met ingang van 1 Mei 1947. Als opvolger van ir. Volkersz is benoemd ir. A. F. Vlag, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leraar aan de rijks- tuin'bouwsdhool te Lisse. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 7 Juni. Haarlem. Nieuwe bonnen, na-uitreiking (open tot 12.15 uur). Ds. P. G. van der Hooff te Hilversum heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Ge meente te Haarlem. Prof. Gerbrandy en de heer Welter over het Indië-beleid der regering Een tot in de uiterste hoeken gevulde concertzaal vormde Donderdagavond het klankbord voor de woorden van critiek op het Indië-beleid der regering, die prof. mr. P. S. Gerbrandy en de heer Ch. J. I. M. Weiter achtereenvolgens lieten horen onder auspiciën van het overkoepelings comité van „Handhaving Rijkseenheid", waarvan de voorzitter, jhr. G. H- v. d. Berg, de beide sprekers inleidde. Prof. Gerbrandy wees met nadruk op de verantwoordelijkheid van het Neder landse volk voor de toestanden in Indië, die nog steeds vol van ellende zijn. Spie ker betoogde dat wij bezig zijn een oorlog, die wij meenden gewonnen te hebben, als nog te verliezen door dat wij toestaan, hoe de vier menselijke vrijheden waarvoor wij vochten, in onze overzeese gebieds delen niet tot realisatie komen. Prof. Gerbrandy legde de schuld daarvan op het beleid van de kabinetten Schermerhorn en Beel, dat een kans gaf aan de kliek-Soe- karno en aan de republiek van Japans- fascistisch maaksel. Spreker vroeg zich af of de regering thans eindelijk haar fout gaat inzien. De rede van dr. Beel te Ma kassar toonde aan, dat de republikeinse contractant onbetrouwbaar wordt geacht. Waarom, aldus de spreker, wordt deze con tractant dan nog een nota gestuurd? En waarom, als die nota wordt gezonden, wordt daarin dan geen absolute zeker heidsstelling geëist? Volgens sprekers overtuiging was de nota een demonstra tie van flinkheid van dr. van Mook op het moment, dat de minister-president over diens aftreden dacht. De nota geeft verder het lokaas van de troepen vermindering, doch vermijdt te spreken over de essen tiële problemen der structdele veranderin gen van het Koninkrijk. Prof. Gerbrandy noemde dit een drijf zand-politiek, die bedreven wordt on der het mom van flinkheid. „Daaraan doen wij niet mee", aldus eindigde spreker, die daarna een beroep deed op zijn toehoor ders tot het ondertekenen van een petitie, die het comité aan de Staten-Generaal zal sturen, waarin wordt verzocht een einde te maken aan het „voor het Koninkrijk rampspoedig beleid". De heer Weiter ging de politieke ont wikkeling na in Nederland en met name het verbond tussen de K.V.P. en de P. v. d. A., dat volgens spreker de eerstge noemde partij stuwt in een richting, die zij niet wenst. Het sociale programma der K.V.P. moet mislukken tengevolge van de Indische débacle, aldus spreker, die ver volgens betoogde dat de economische en financiële gevolgen van die débacle reeds thans in ons land merkbaar zijn, getuige de schaarste aan koffie, thee en tabak. De heer Weiter noemde verhalen over buiten landse interventie „fantomen". Amerika strijdt op leven en dood tegen het com munisme, wij steunen dat zelfde commu nisme op Java, aldus spreker, terwijl wij Amerika nodig hebben bij onze wederop bouw. Ten aanzien van de nota aan de repu blikeinen, zeide de heer Weiter, dat deze niets anders is dan een verzoek om uit voering van enkele voorname punten van het „uitgeklede Linggadjati". De K.VJ?. zal aan deze conclusie niet kunnen ontko men. Spreker wijdde tenslotte enige woor den aan de stad Haarlem, waarvan hij de victorie hoopte te zien uitgaan van de actie tegen de uiteenscheuring van het Koninkrijk. Het late uur verhinderde beantwoor ding der vele schriftelijke vragen, die thans bij opgave van adres per post zullen worden beantwoord. Nederlands schip op rif gelopen De Socrates in moeilijkheden Het Nederlandse s.s. Socrates (8000 ton) dat op weg was van Valparaiso naar Tal- cahuano is ter hoogte van de Noordelijke punt van het Quiriquina eiland bij de in gang van de baai van Concepcion op een rif gelopen. Het schip raakte het rif gedurende een dichte mist en de kapitein verzocht per radio om sleepboten. Een sleepboot van de ma rine is hedenochtend ter plaatse gearriveerd en meldde, dat de positie moeilijk is. De Socrates heeft een volledige vrac1 en acht passagiers aan boord. Het Quiriquina eiland is een opleidings station van de marine, waar de bemanning van de gezonken Duitse kruiser Dresden gedurende de eerste wereldoorlog ge ïnterneerd was. (U. P.) HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeentelijke unlverstltelt van Am sterdam ls bevorderd tot arts de heer A. Bijl te Haarlem. Op 28 Juni hoopt de heer E. Visser, elcctri- cien bij de N.v. Joh. Enschedé en Zonen Grafi sche Inrichting, de dag te herdenken waarop hij 25 Jaar geleden In dienst trad. Op Maandag 9 Juni zal Hendrik Lnsschult een concert geven op het orgel ln de Klopper- singelkerk Medewerking verlenen: Ge van Koten, hobo en Eduard de Haan. hobo. He', pro gramma bevat o.a. werken van Andrlessen, Bach en Guümant. Het gemeentebestuur van Benncbroek heeft moeten constateren, da: het publiek niet de nodige zorg heeft voor het monument voor de gevallenen. Door kinderen wordt het plantsoen beschadigd. Er wordt achterom gelopen, zodat de slootkant invalt en de beplanting schade lijdt. Er ls al overwogen om een prikkeldraad afzet ting te maken, doch dit zou het aanzien van het fraaie monument toch wel erg verminderen. Daarom wordt nogmaals een beroep gedaan op alle inwoners er zelf voor te waken dat het mo nument geëerbiedigd wordt. Op de propaganda-avond, die de D S. J. V. Nieuwe Koers" a s. Zaterdag organiseert, zul- n minister Vos en ds. v. Blemen het woord voeren. Minister Vos spreekt over „Het Socia- ïsme en de Jongeren", ds. v. Bicmcn over ..Christendom en Socialisme". Verder zullen .eden der D. S. J. V. een politiek cabaret ver zorgen, De bijeenkomst wordt gehouden in de Tulnzaal van het Concertgebouw. De particulier secretaris van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een met explosieve stof gevulde brief, geadresseerd aan Bevin, aan Scot land Yard overhandigd. Ook Eden heeft zo'n brief ontvangen, evenals Montgomery en vele anderen. De Stern-groep, een der Joodse verzets organisaties, heeft in een gisteravond te Tel-Aviv uitgegeven verklaring medege deeld, dat zij verantwoordelijk is voor de verzending der enveloppen, welke explo sief poeder bevatten, aan een aantal voor aanstaande Engelsen, onder wie maar schalk Mongomery. De Stern-groep ver klaarde, dat „de operatie" door de Euro pese afdeling van de „strijders voor de vrijheid van Israël" werd uitgevoerd. Een dergenen, die een dergelijke enveloppe ontvingen, was ook generaal sir Evelyn Barker, voormalig opperbevelhebber der Britse troepen in Palestina, aldus deelde de Stern-groep mede. Thans is bekend gemaakt, dat de eerste geheimzinnige brief, die bü de politie is aangegeven, verkeerd was bezorgd n.l. aan een Londense wasbaas, die toevallig ook Arthur Greenwood heette. Bü het openen van de envelop werd deze plotseling heet, waarop de wasbaas haar in een emmer water wierp. Hü kende de politie in het geval, die onmiddellük Scotland Yard alarmeerde. Op deze wüze werd het plan tot massamoord getorpedeerd en alle ont vangers konden tijdig worden gewaar schuwd. Enkele enveloppen zijn door de politie tot ontploffing gebracht, waarbij bleek, dat de inhoud uiterst gevaarlijk en waar schijnlijk dodelijk was. De mïnïatuurbommen bevonden zich tussen twee stukken bordpapier. Door middel van een batterijtje ter grootte van een klein potlood, dat ging werken wan neer de stukken carton van elkaar werden gehaald, werd de explosie veroorzaakt. Amerikaanse ambassadeur in Argentinië afgetreden Door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is medegedeeld, dat Argentinië is aanvaard. Messersmith zal ambassadeur van de Verenigde Staten in Argentinië is aanvaard. Messesmith zal binnenkort naar de Verenigde Staten te rugkeren. Commentaar werd niet geleverd en er is ook geen enkele aanwijzing om trent de persoon van de opvolger van Messersmith. Beijnes bouwt weer nieuwe wagens Was de Koninklijke fabriek van Rijtui gen en Spoorwagens J. J. Beyncs N.V. in Haarlem tot voor kort nog slechts in staat, herstellingen aan het Nederlandse transport materiaal uit te voeren, thans zijn de toe gebrachte oorlogswonden weer in zoverre hersteld, dat volledige en van de eerste bout af ter plaatse gebouwde producten kunnen worden afgeleverd. Dc lieer J. A. Geukers te Ilaarlcm is aan de Vrije Univeristeit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. 2de EMMASTRAAT 36, TEL. 14627 is wegens vacantie van 9 t/m 30 Juni MARTIN verhuist U billijk SOPIIIASTR. 65. Fotocopieen beter, sneller en goedkoper. Foto Hilarius GR. HOUTSTRAAT 102. Prima Spuiten 1.65, 1. D.D.T. Insectenpoeder 65, mot- ballen. naplitaline p. ons 10 et. Hkdoorntlnctuur 45 ct.. Laxeerpillen p. doos 40. Brui send voetbad 50, zonnebrand olie flacon 65 ct.. muggen olie 30. De Ouwe Gaper L. VEERSTRAAT 20. OPENBARE AANBESTEDING De architect G. H. Holt zal namens de R.-K. Woning bouwvereniging „St Bavo" te Haarlem (Noord) op 27 Juni 1947 ln het openbaar aanbesteden, overeenkom stig het Aanbestedingsre glement W. B.: Het bouwen van 116 woningen met kantoor en Werkplaatsje te Haarlem-Noord. Bestek en voorwaarden met tekeningen liggen vanaf 9 Juni 1947 ter lezing en zyn verkrijgbaar aan het bureau van de architect, ZIJ 1 weg 314 te Haarlem, te gen betaling van f 15 per stel; of zij worden door laatstgenoemde toegezon den na ontvangst van een postwissel, dan wel een overschrijving op postgiro rekening no. 160204, ten bedrage van f 15.50 (geen restitutie) De Arr, Rechtbank te Haarlem heeft bij vonnis van 22 Octo ber 1946 Gerarda van der Filer, wonende te Velsen. ter zake van krankzinnigheid on der curatele gesteld. Procureur van de verzoeker: Mr. J. H. van W(Jk (Kosteloos) met potklult ln de bekende kwaliteit HAARLEM. Tel. 18920, Zeer zeker kan KLEINE HOUTSTRAAT 11A U helpen aan C. DENIJS, L. DENIJS leraren Frans Duits Engels M.O. Zaanenlaan 114 Tel. 23907 WIJ verzorgen al uw AUTO- TRIPS voor binnen- en bulten land. Garage BOUCKAERT, Rozenstraat 9. Tel. 19992. f Eindexamen gedaan Nu Steno en Typen leren. HOUTPLEIN 1 rood. De architect A. Zanstra zt namens het bestuur van de Woningstichting „Het Oos ten" op Zaterdag 28 Juni 1947 te 11.30 uur in Hotel Llon d'Or te Haarlem ln het open baar aanbesteden, overeen- ikomstlg het Aanbestedings reglement W. B. „Het slopen van de funde ring van f, woningen en het houwen van 0 woi gen. c.a., op een terrein gelegen aan do Bet je Wolf- straat te Haarlem, Kadas traal hekend Sectie E, No. 4892." Bestek en voorwaarden met tekeningen zijn, zolang voorraad strekt, van 10 Juni 1947 af verkrijgbaar bij de .architect voornoemd, Tuln- wijklaan 40, tegen betaling van f 7.50 per stel. of franco per post a f 8, na ontvangst van postwissel, (geen resti tutie) AANBESTEDING De Architect H. KorrInga, zal namens het Bestuur van Woningbouw vereenigtag Voorzorg" op Maandag Juni 1947 te 11.30 uur m het gebouw ..De Nijverheid" Jans- straat 85 te Haarlem, in het openbaar aanbesteden, over eenkomstig het aanbestedings reglement W.B.: „Het bouwen van 95 wo ningen en een kantoortje op een terrein gelegen ten Oosten van de Roskamst: te Haarlem, Kadastraal bekend Gemeente Schoten, Sectic A Nos. 1591 ged, en 550 ged." Bestek en voorwaarden met tekeningen zijn zolang voorraad strekt, van 11 Juni 1947 af. verkrijgbaar ten kan tore van de architect voor noemd, Jansstraat 85 tt Haarlem, van 9-12 uur. tegen betaling van f 20 per stel. of franco per post a f 20.50. na ontvangst van postwissel (geen restitutie). Weer ln voorraad: Amerikaanse VULPENNEN (Stalen pen met Iridium punt) FRAAIE UITVOERING 4.75 Compleet met vulpotlood 7.35 Veko ZIJLSTRAAT 96-98. Tel. 11706 2de huls vanaf 't Stadhuis Alle reparaties op electrlsch gebied. Spaarnwouderstr. 13 Telefoon 15778 Het meest natuurlijke vervaardigd volgens geheel nieuw Am. syst. Anatomie Plastic Individual, voldoet aan de hoogste eisen. Al leen bij BUREAU VOOR TANDH. HULP Grote Houtstraat (boven Huf) 20-22 rood - Haarlem tal. 9-12, 2-6, Maandag en Vrijdag 7-8 u. Rep. binnen 3 uur gereed. Overzettingen binnen 1 dag. Ie klas werk en pasvorm gegarandeerd. Uit een exploit, uitgebracht door deurwaarder PIETER VAN DEN STEENHOVEN, d.d. 3 Juni 1947, ten verzoeke van JOHANNA VAN DER MEIJ, echtgenote von Klaus Frant- zen, wonende te Zandvoort, ten deze domicilie gekozen hebbende te Haarlem aan het Kenaupark no. 29-31. ten kan tore van de procureur Mr. F. J. D. THEYSE, die door eiseresse tot procureur is gesteld, betekend aan KLAUS FRANTZEN, zonder bekende woon- of verblijfplaats al thans zonder hekend hoofd verblijf of werkelijk verblijf zowel binnen als buiten het Koninkrijk, blijkt, dat voor noemde KLAUS FRANTZEN gedagvaard Is om op Dins dag de zestiende September 1947, des voormiddags te 10 uur te verschijnen, vertegen woordigd door een procureur, ter terechtzitting van de Ar- rondlssements-Rechtbank te Haarlem, alsdan gehouden wordende in het Palels van Justitie aan de Jansstraat no. 81, ten einde op de by dat exploit nader omschreven gronden te horen els doen en concluderen, dat het der Rechtbank behage, by vonnis de echtscheiding van partyen, de 23ste Maart 1943 te Am sterdam ln gemeenschap van goederen gehuwd voor de Duitse Standee beam te. uit te spreken met alle gevolgen van dien. Mr. F. J. D. Theyse Procureur] wordt vertoond op Maandag 9 Juni a.s. in Hótel „de Leeuwe rik", Kruisstraat 30, Haarlem. Aanvang v.in. 9 uur einde ca. 17 uur. Geen patroon of gezel mag deze film missen. Plaatskaarten in voorverkoop 1.50 p p. by fa. J. C. Lut- terman, Zijlstraat 41 Haarlem, tel. 21445; H. G. v. d. Kamp, Vroomstraat 2. Haarlem; fa. IJ. Deden, Platanenlaan 38 Bloemendaal, tel. 22963 en op de dag der voorstelling aan de zaal. „DE MORGENSTOND" Soendaplein 31. Tel. 19903 Te koop aangeb. een Gothlscli Huiskamerameu- bleinent en een Jongensfiets. Zljlweg 82 boven, 1 x bellen. Te huur gevraagd: op eerste stand Brieven met volledige inlichtingen onder lett. H. 773 RecL Adviesbur. MEERKOTTER, Herengracht 435, Amsterdam-C. WIJ VEILEN AL UW OVERTOLLIGE GOEDEREN zoals meubels, haarden, kachels, gas- en kolenfornuizen, textiel en aardewerk enz. Heeft U iets op te ruimen bel op 21355 en Uw goederen worden direct gehaald. De a.s. ver koping houden wij Dinsdag 17 Juni t.o. Deurw. Erbrink. Kijkdag Maandag van 10 tot 3 uur. Vraagt Inlichtingen VEILINGLOKAAL ,,'T CENTRUM" GED. OUDE GRACHT 78, HAARLEM gelegen in Haarlem. Aerdenhout. Heemstede. Bloe mendaal of Overveen, bevattende ca. 12 kamers, badkamers, keuken en bijkeuken, voorzien van centrale verwarming, gunstig gelegen ten opzichte van tram en/of treinverbinding. Spoedig te aanvaarden. Alleen in goede staat ver kerende objecten komen in aanmerking. Br met omschrijving, vermelding van ligging en prijsopgaaf onder D. 142 Adv Bur. v. d. Biggelaar, KaiverstTaat 35 Amsterdam-C. Particulier Detective Ondor leiding van 6 inspecteurs van politie, m. m. v. dotoclivo-officferen van Scotland-Yard, Parijse „Suiiié", Belgischc en Algorijnse staatspolitie on oen oud-directeur van eon poliiie-school geven wi) een schriftelijke opleiding voor particulier- detective. Kies deze interessante werkkring als Uw beroep, of verdien na doio opleiding in Uw vrije tijd L 2,60 per uur als particulier-detective, warenhuis-rechercheur of egon» van informatie bureau. PLaatsmgsbnreaux in Parijs. Antwerpen en Rotterdam. Gratis gelDuatreerd prospectus togen inzending van deze advertentie. INTERNATIONAL DETECTIVE SCHOOL Kotter dam: Lastiofstraat

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3