Haarlems Dagblad „De Nederlandse nota is in haar geheel onaanvaardbaar" Marshall Sjahrir kondigt tegenvoorstellen aan Amerikaanse nota beschuldigt Russen van interventie in Hongarije Conflicten bij Wilton en de ATO Onteigenmgsamendement het grote struikelblok bij de pers-debatten Weerbericht 61e Jaargang No. 18651 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 7 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET is dan tenslotte de Amerikaanse re gering, die tot de landen van Europa de oproep „Verenigt u!" heeft gericht. Zelfs in de zo felbewogen geschiedenis der inter nationale verhoudingen is de rede die George Marshall, de minister van Buiten landse Zaken, in Harvard University ge houden heeft een markant feit. Dat Ameri ka zich niet tot een bepaalde staat, maar tot geheel Europa richt met een aanbod om het met vele milliarden te steunen, mits het een plan tot economische samenwerking ontwikkelt mits het de handen ineenslaat zichzelf te redden ls een grote en iekenende gebeurtenis. Het is de Nieuwe Wereld die de Oude Wereld, geslagen en uitgeput na twee ontzaglijke oorlogen, toe roept: Herstelt u! Grijpt uw kans! Wij zijn bereid te helpen, mits gij zelf het initiatief neemt tot een nieuw beleid! Dit is een dramatisch ogenblik. Het her innert scherp aan de termen, waarin de grote Spaanse denker Ortega y Gasset in 1933 het jaar waarin Hitler in Duitsland aan het bewind kwam in zijn boek „De Opstand der Horden" de toestand van Euro pa schetste: „Zijn luisterrijk en lang ver leden heeft het tot een nieuwe levenstaak doen komen, waarin alles grotere omvang heeft gekregen, doch tegelijkertijd zijn de stand gebleven instellingen van dit ver leden dwergachtig klein en beletten zij de tegenwoordige groei. Europa is tot groot heid geraakt als een samenstel van afzon derlijke naties. In zekere zin zijn de idee en het gevoel van nationaliteit zijn ken merkendste uitvinding. .Doch nu ziet Euro pa zich verplicht, zichzelf te overvleugelen. Dit is het schema van het ontzaglijke dra ma, dat in de komende jaren zich zal af spelen. Zal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instellingen of zal het voor goed daarin opgesloten blijven? Want het is reeds eerder in de geschiedenis gebeurd, dat een grote .beschaving ten onder ging omdat zij de traditionele opvatting van de staat niet kon veranderen". Ortega uitte deze waarschuwing jaren voor de tweede Wereldoorlog uitbrak. Maar hij heeft het- ontzaglijke drama, dat zich in de komende jaren zou gaan afspelen, met scherpte en juistheid omschreven. De oor log was een hevige acte in dat drama. Het is daarmee niet voltrokken. Wij leven mid den in zijn verdere ontwikkeling; wij men sen van deze tijd zien nu de grote, spannen de vraag voor ons: zal Europa de kracht nog blijken te bezitten tot nieuw initiatief? Marshall's rede beeft het antwoord op die vraag, waartoe de nood dringt, acuut ge maakt. Er is weinig tijd meer te verliezen, als men de economische ineenstorting wil ontgaan. Er moet een initiatief komen. Het zal zich. wil het blijvende heilzame gevol gen hebben, op den duur niet tot economi-j sche plannen kunnen bepalen en dat be-j grijpt men natuurlijk in Amerika zeer goed. Om tot economische samenwerking te ko-j men in waarlijk onderling vertrouwen zal i ook naar politieke eenheid moeten worden gezocht. De weg der federale Unie wordt I duidelijker dan ooit aangewezen. Maar dej Amerikaanse regering heeft het geen juist beleid harerzijds geacht, een uitgewerkt plan voor te leggen. Dat blijkt uit Marshall's woorden: „Het zou voor de regering niet passend en ook niet effectief zijn. te be ginnen aan het eenzijdig opstellen van een program om Europa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Ame rika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering ervan, voorzover het practisch zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschappelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle staten in overeenstemming opgesteld". En later: „De oplossing ligt in het ver breken van de vicieuze cirkel en het herstel van vertrouwen van de -Europese volken fn de economische structuur van hun eigen landen en van Europa als geheel". Het is nu de vraag of de oproep van Marshall, namens de Amerikaanse regering,; slechts een hevig dispuut of een toenadering in Europa zal bewerken. Onmiskenbaar stelt hij een eis. Hij zegt: wij zijn bereid te helpen, mits gij u aaneensluit. En de bedoeling is duidelijk. De Amerikanen voelen er niets voor, afzonderlijke Euro pese staten te helpen met enorme bedragen, die zij allicht zouden bezigen om tegen elkaar op te treden en elkaar afbreuk te doen. Amerika is wel bereid om een Euro pese eenheid te helpen financieren, maar geenszins om zijn milliarden te storten in de bodemloze put der Europese verdeeld heid. Waarom wil het helpen? Omdat het een ondergang van Europa als een gevaar voor de gehele wereld ziet. Omdat de ineen storting van dit oude centrum van wereld- I beschaving en cultuur, dat eeuwenlang de toon heeft aangegeven en op ieder gebied een feitelijke heerschappij uitgeoefend een ramp zou zijn die de Westerse bescha ving in haar geheel zou meeslepen. Omdat 1 Amerika zelf door on verbreekbare banden met Europa verbonden is. Omdat het, in directe praetlsche politiek. Europa niet in I Russische handen kan laten vallen. Om kort te gaan: het voert thans grote politiek, wereldpolitiek. En het vraagt Europa: doe dat ook. Het heeft Nederland een. oorlogsschuld van zevenhonderd miï- lioen gulden kwijtgescholden. Het heeft grote bedragen aan ons en aan andere vol ken geleend. Maar er is meer nodig. Het wil dat doen, mits. Uit Londen komt vandaag het bericht, dat Marshall's rede in Britse officiële kringen met warmte is ontvangen. Naar I verluidt zal de Britse regering onmiddellijk stappen bij de Amerikaanse" ondernemen ter opvolging van Aïarshctffe advies. Maar Engeland - alleen kan het niet doen. „Het moet een gemeenschappelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle staten aan- vaard". R. P. Mijlpaal voor Beijnes Hedenmorgen is de eerste van een serie van 95 bussen voor de Nederlandse Spoor wegen bij de Koninklijke fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens. J. J. Beijnes N.V. te Haarlem gereed gekomen. Het is een moderne bus van tien meter lengte met 46 zitplaatsen, gebouwd op Crossley-chassis, uitgerust met een dieselmotor van 125 pk. De wagen is bestemd voor de dienst in het I Westland en wordt Maandag aan de N.S. afgeleverd. Bovendien heeft Beijnes een serie bus sen voor de Haagse tram. in totaal 25 stuks, „op stapel" staan, die evenals 230 goederenwagons voor de Spoorwegen, dit jaar nog klaar zullen komen. Dit is de eer- vte complete leverantie na de bevrijding. Het officiële Indonesische antwoord op de Nederlandse nota wordt, zo deelt U. P. uit Batavia mede, binnen 24 uur verwacht. Gisteravond lieeft het In donesische kabinet (waarschijnlijk de laatste) zitting gehouden over deze kwestie, tezamen met het werkcomité dat onder leiding van vice-president Hatta het antwoord opstelt. Men venvacht in Batavia een nieuwe reeks besprekingen der beide delegaties op basis van door Sjahrir aangekon digde tegenvoorstellen, die in de ant- woord-nota zijn vervat. Sjahrir verklaarde daaromtrent op eeij persconferentie te Djogja: „Wij accepteren het idee van een interimregering als mo gelijkheid om het tot stand komen van een federale regering te vergemakkelijken". „De Nederlandse voorstellen zijn daarom trent niet definitief. Onze tegenvoorstellen zijn meer gedétailleerd. Wij wensen een soort nationale regering voor geheel Indo nesië, waardoor de overgangsperiode tot 1949 gemakkelijker te overbruggen zal zijn. De belangrijke vragen zullen echter zijn: Welke is de positie van deze regering en welke is de positie van de Gouverneur-ge neraal? Tot nu toe had de Gouverneur-ge neraal alle uitvoerende macht in handen. Wij wensen een regering die werkelijk re gering is en alle uitvoerende macht bezit, welke een normale regering heeft. De macht van de Gouverneur-generaal dient daarbij uitdrukkelijk te worden vastgelegd Wij verwachten niet, dat hij betrokken zal zijn bij de normale uitvoerende macht, maar er zouden situaties "kunnen ontstaan, waarbij hij zou kunnen optreden". Sjaltrir meende, dat de mogelijkheden voor de con structie van een dergelijke regering veler lei zijn, waarbij hij o.m. wees op de mo gelijkheid van een executieve raad („exe cutive council"). Omtrent de republikeinse tegenvoorstellen verklaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waarin even als in de Nederlandse nota, de voornaamste punten van politieke, economische en mili taire aard zijn. Sjahrir deelde vervolgens mede, dat de republikeinse nota Vrijdag gereed zou komen en dat het werkcomité van het K.Ni.P. (voorlopige republikeinse volksvertegenwoordiging) hierover geraad pleegd zou worden. Tevens zal men tot pu blicatie overgaan. De tegenvoorstellen zijn. aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeen komst van Linggadjati. De financiële en economische problemen zullen, zo gini Sjahrir verder, gemakkelijk te regelen zij? wanneer een nationale regering is inge steld. Naar aanleiding van de uitspraken van de grote politieke partijen over de Nederlandse nota, verklaarde Sjahrir, dat. volgens het algemeen gevoelen, de Nederlandse nota in haar geheel on aanvaardbaar is, ofschoon vele afzon derlijke punten wel acceptabel geacht worden. Sjahrir ontkende tenslotte de geruchten, als zou de republiek een ver zoek tot arbitrage hebben gedaan: „Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken partijen te doen regelen". Bulgaars oppositieleider in arrest gesteld Nikola Petkov, de leider der oppositio nele Bulgaarse boerenpartij, is gearres teerd. beschuldigd van het voorbereiden van een poging om met geweld van wa penen aan de macht te komen. Petkov, wiens partij bij de verkiezingen van vorig jaar October 90 dei*®9 oppositie zetels in het parlement bezette, werd ge arresteerd, nadat de' Nationale Vergade ring bij stemming had besloten hem zijn parlementaire onschendbaarheid te ont nemen. In een brief aan de Nationale Ver gadering verklaarde de openbare aankla ger, dat Petkov zijn „misdadige activiteit' begonnen was toen Bulgarije Duitsland de oorlog verklaarde. Deze activiteit zou heb ben geleid tot het organiseren van fas< tische militaire groepen, welke een staats greep zouden voorbereiden. Klacht van de Balkan-sub-commissic. De sub-commissie der Balkancommissie van de UNO heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend, waarin wordt ge zegd» dat Bulgaarse grenswachten haar drie Juni jongstleden hebben verhinderd Bulgaars grondgebied te betreden voor het onderzoeken van grensincidenten, die zou den zijn voorgevallen. De grenswachten verklaarden niet de „noodzakelijke in structies" te hebben ontvangen. De Britse consul Mitcheson heeft zich gisteren per vliegtuig uit Batavia naar Djogja begeven. Nadat hij aldaar enige uren vertoefd had en een onderhoud met Sjahrir had gehad, is hij in de namiddag weer naar Batavia teruggekeerd. Dit was de eerste maal, dat de Britse consul-generaal een bezoek bracht aan Djogja. Het gezelschap had op het paleis van Soekarno een onderhoud van twee uur met Soekarno en Sjahrir. Mitcheson verklaarde tegenover de pers, dat zijn bezoek het karakter vap een privé- bezoek droeg. Voorts is besproken de vestiging van een consulaatssectie en een afdeling voorlichting ■an het consulaat te Djogja, waaromtrent de Nederlandse autoriteiten in principe overeenstemming bereikt hadden. Mitche son zeide, dat Soekarno deze vestiging op prijs zou stellen. Hij ontweek de vraag of het bezoek verband hield met de Neder landse nota en of deze besproken was. In dien dit zo was, aldus de consul-generaal, zou ik er toch niets over zeggen. Indonesië lid van Wereldvakverbond Het bestuur van de wereldfederatie van vakverenigingen, in vergadering bijeen te Praag, heeft besloten de beslissing van de raad der federatie om Indonesië als lid toe te laten,' goed te keuren. Het besloot Duitsland en Japan als gasten toe te laten. Ook Zuid-Korea werd als lid aanvaard. Het woord is aan. Giannone De noodzakelijkheid is de beste taalleraar. Bij de beroemde races in Epsom konden de dames weer paraderen in de nieuwste modes. Deze twee jonge' bezoeksters von den dat een paraplu de „finishing-touch" van hun garderobe uitmaakte. Regen of geen regen! Onderzoek der situatie door de drie bezettende mogendheden verzocht Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een scherpe protestnota aan de Russische comman dant in Hongarije opgesteld, waarin het jongste optreden van de Russen aldaar een ernstige interventie in de interne aangelegenheden van Hongarije wordt genoemd. In de nota wordt voorgesteld de toe stand aan een onderzoek door de drie bezettende mogendheden te onder werpen. Voorts heeft men laten door schemeren in de nota. dat Amerika stappen zal ondernemen bij de UNO. wanneer geen bevredigend antwoord wordt ontvangen. De nota is nog niet overhandigd. Men hoopt voor de verzending nog nieuws uit Hongarije te ontvangen. Naar verluidt, blijkt uit het ontwerp.- dat het Amerikaanse ministerie reeds tot de conclusie is gekomen, dat de Russische commandant in Hongarije rechtstreeks be trokken is bij de gebeurtenissen, die vorige week tot het aftreden van de eerste minis ter Nagy hebben geleid en dat hij zich der halve schuldig heeft gemaakt aan directe interventie in interne Hongaarse aange legenheden. De Sovjet-Russische autoriteiten in Hon garije hebben Groot-Brittannië doen weten, dat zij geen documenten kunnen overleg gen, welke bewijsmateriaal zouden bevat ten voor medeplichtigheid van Ference Nagy en andere leden van de partij der kleine eigenaren aan een complot tot om verwerping van de republiek, aldus heeft een woordvoerder van het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Generaal Swiridof heeft reeds bij de over handiging van de betreffende Britse nota, mondeling geantwoord, dat het onmogelijk was bewijsstukken over te leggen, daar al leen de Hongaarse regering in het bezit was van afschriften van het document in kwestie en de Sovjet-autoriteiten zich daar niet in konden mengen. Paul Auer, de Hongaarse gezant te Parijs Benoemingen bij de brandweer Met ingang van 29 Mei zijn bij de Haarlemse vrijwillige brandweer benoemd: H. C. Vernout als waarnemend commandant en te. J. van Liemt, J. P. Pollé. P. N. van Boekhoven, dr. C. Spoelder en P. B. Kerkhof als hoofdbrand-, meesters. NEDERLANDS-AMERIKAANS CONTACT. Agence France Presse deelt mede, dat de Nederlandse ambassadeur te Washing ton, dr. Loudon, een onderhoud heeft ge had met de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. Men meent te weten, dat behalve de Duitse' kwestie ook de situatie in Indonesië" be sproken is. heeft aan het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken een brief doen toekomen, waarin hij verklaart zich niet te beschou wen als vertegenwoordiger .van de nieuwe Hdngaarse regering. De vroegere Hongaarse gezant te Washing ton, Aladar Szegedy-Maszak, heeft op een persconferentie verklaard, dat het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken twaalf leden der Hongaarse legatie, die geweigerd hebben de nieuwe regering te Boedapest te erkennen, asyl heeft verleend. Het Hongaarse nieuwsbureau heeft ge meld, dat een parlementaire zuiveringscom missie op "net bureau van de voormalige voorzitter van de Hongaarse nationale ver gadering. Varga, die inmiddels, volgens eerdere berichten, uit Hongarije vertrok ken is, documenten heeft gevonden, waar door verschillende Hongaarse politici gezanten in het buitenland ernstig gecom promitteerd zouden worden Bela Varga, de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, beschuldigd van medeplichtigheid bij een complot tegen de Hongaarse republiek, houdt zich. naar thans vernomen wordt, te Wenen schuil.- Dertig agenten van de Hongaarse geheime politie zijn te Wenen aangekomen. De Hongaarse legatie te Wenen heeft om bijzondere be scherming door de Oostenrijkse politie ver. zocht. Naar gemeld wordt staat het Ho/gaarse leger de laatste vier dagen onder recht streeks toezicht van Russische officieren, die een strenge discipline handhaven. Bijna het gehele personeel van de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam heeft een korte „sitdownstaking" gehouden. De oorzaak is, dat enkele dagen geleden de directie aankondigde, het toegezegde winstaandeel, dat over 79 werkuren liep, uit te betalen. Na een bespreking tussen de directie en de fabriekskern, tijdens welke de direc teur, de heer Römer mededeling deed van het resultaat van zijn besprekingen met het College van Rijksbemiddelaars in Den Haag, is de nachtploeg van de werf Wil- ton-Feijenoord te Schiedam gisteravond weer aan het werk gegaan. Ook de dag- ploeg hêeft hedenochtend de arbeid her vat- Het College van Rl$ksbemiddelaars heeft toegezegd Maandag zijn beslissing over het toekennen van hét winstaandeel van 79 werkuren bekend te zullen maken. Ook actie bij dc ATO. Bij de ATO te Rotterdam is eveneens een staking onder het personeel uitgebro ken, omdat aan drie rtiensen, die weiger den een half uur over te werken, ontslag was aangezegd. De stakers ongeveer 250 in getal, omvattende bijna het gehele per soneel, hebben de staking tegelijk aange grepen om een actie tot loonsverhoging en premievrij pensioen op touw te zetten. De vakbonden staan niet achter de actie, maar deze wordt geleid door een comité van georganiseerden en ongeorganiseer den. Het vervoer ondervindt reeds veel stagnatie door deze staking; Uit Amsterdam wordt gemeld dat de staking zich nu ook heeft uitgebreid tot de hoofdstad. Twee-derde deel van het Amsterdamse personeel zou er bij betrok ken zijn. De directie verzekert echter, dat in Amsterdam een veertigtal werknemers niet is opgekomen en dat het bedrijf nor maal voortgang vindt. Bakkers terug naar dc ovens. De bakkersstaking in Amsterdam begint te verlopen. De E.V.Cdie haar ontketend heeft deelt mede dat van de 700 bij haar aangesloten bakkersgezellen er nog 200 staken. De stakers uit andere bedrijfsgroe pen zijn practisch alle aan het werk. De Amsterdamse werkgevers-organisa ties stellen zich met dc Bedrijfsunie der bakkerij arbeiders, die in dit conflict tegen over de E.V.C. staat op het standpunt, dat aan de looneisen niet kan worden voldaan, daar de regering dit nu eenmaal ten stel ligste met bedreiging van gerechtelijke vervolging heeft verboden Deze staking richt zich dus over de hoof den der werkgevers tegen de regeririg. Het kleine aantal bakkers 23 in getal dat onder leiding van de vereniging „Ons aller belang" aan de E.V.C. eisen heeft toege geven zal, naar van regeringszijde positief is medegedeeld, straf worden aangepakt- Stengun-entliousiast is zijn arsenaal kwijt Een zeventienjarige leerling van de Haarlemse Ambachtsschool bleek er nog steeds niet van doordrongen te zijn, dat de oorlog reeds enige tijd geleden afge lopen fs. Hij was althans in het bezit van een stengun met zes-en-veertig patronen, die hij had verkregen door de vorige be zitter tot afstand doen over te halen met behulp van een kario-peddel, een zwem band, een boek en een snoepbon. Het mi ni atuur-arsenaal is door Re politie in be slag genomen en tegen dc jongeman is bovendien proces-verbaal opgemaakt. Op de Stadhouderskade in Amsterdam slipte een vrachtauto en sloeg om. De lading, ogenschijnlijk alleen bestaande uit balen vodden, rolde er uit en.daarbij kwam een grote partij gesmokkelde sigaretten en tabak voor de dag! TWEEDE KAMER Dinsdag wordt de strijd voortgezet Figurante voor prinses Elizabeth: Bij de generale repetitie van de grote troepen parade. die binnenkort in Londen zal plaats hebben, werd de plaats van de Engelse kroonprinses ingenomen door een figurante. Men ziet deze stand-inop de foto, gezeten op het paard van prinses Elizabeth, vlak achter het witte paard. (Van onze parlementaire redacteur Er zat gisteren, onmiddellijk toen minis ter Gielen, naast wie ook de minister president en de minister van Justitie ge zeten waren, zijn standpunt ten aanzien van het onteigenings-amendement Burger kenbaar maakte, spanning in de parlemen taire lucht. De bewindsman noemde het namelijk onaannemelijk omdat het on grondwettig was.'„althans in de hui dige vorm", zo liet hij er op volgen. Naast spanning ontstond er ook verwar ring door het onduidelijke optreden van de minister, die tenslotte zo vreemd stond te schutteren, dat men bepaald kon bespeu ren, hoe de minister-president er kittelong van werd! Wat toch was het geval? De minister van Onderwijs drong er op aan het zijnsinziens onconstitutionele amendement, dat ont eigening wil laten geschieden in strijd met (of als men wil, zonder) de waarborgen, welke de Grondwet daarvoor eist. terug te nemen. Van zijn kant beloofde hij zeer spoedige indiening van een afzonderlijke vorderingsregeling, welke aan het doel van de voorstellers van het amendement zou beantwoorden. Reeds had hij opdracht ge geven zulk een ontwerp voor te bereiden. „Intussen," aldus ging hij verder en baande daardoor zelf meteen de weg voor verwar, ring, „wanneer de Kamer met deze proce dure geen genoegen mocht nemen, zal toch zeker het amendement in zijn tegenwoor dige vorm dusdanige' veranderingen moe ten ondergaan, dat het uit een grondwet telijk oogpunt in orde is. Wanneer men door er aan te dokteren de aanneming van het huidige wetsontwerp zou vertragen, ware dat ook zeer bedenkelijk, aangezien immers de tijd dringt: vóór 1 Juli moei deze wet in het Staatsblad staan, omdat op 30 Juni de bestaande regeling, welke zij komt vervangen, automatisch eindigt. Mr. J o e k e s (Arbeid) vond de door de minister aangegeven weg niet aanlokkelijk, want zekerheid, dat tijdig zulk een vorde- ringsontwerp ook wet zou zijn. had men niet. Derhalve stuurde hij er op Iran. de vergadering voor twee uren te schorsen, opdat men zich inmiddels over de in het amendement aan te brengen wijzigingen zou kunnen beraden. Zowel mr. Korten- horst (KVP) als de 'peer Korthals (Vrijheid) keerden zich tegen een dusda nig „geïmproviseer". Ook nadat mr. Joe- k e s het denkbeeld van de heer Schoonen- berg (Comm.) had overgenomen, om de schorsingsuren te gebruiken voor overleg - tussen de voorstellers, de betrokken minis- dam begeven. ters en de vaste commissie voor privaat- en strafrecht. Daarvoor voelde minister Gielen niets, want hij moest toch ook nog eens het kabinet in zijn geheel raadplegen, waartoe in die paar uur geen gelegenheid bestond. Mr. Roosjen (A.R.) kon, al was hij buiten het apartje gebleven, dat er ken nelijk sinds de vorige dag tussen de minis ter en een deel der Kamer was geweest, niettemin met het voorstel-Joekes accoord gaan. Prof. R o m m e (KVP) bestreed het en trachtte bijval te vinden voor het geen minister Gielen wenste. Deze sprong telkens op, teneinde te zeggen wat hij wil de, maar pas nadat de heer Tilanus (C.H.) schorsing van de beraadslaging over het amendement-Burger tot Dinsdag bepleit had, deed de minister eindelijk hiertoe het,verzoek, dat toen zonder hoof delijke stemming werd ingewilligd. Resultaat: Dinsdag hervatting van de strijd over het onteigenings-denkbeeld. De rest van de middag leverde niet veel verrassends meer op. Mr. Kortenhorst (K.V.P.) trachtte vergeefs de beslissing om gebruik te maken van een „droit de ré- ponse" in handen van de minister en niet van de Persraad te leggen, het daartoe strekkend amendement ging er met 40-34 aan, waarna het artikel zelf, dat het „droit de réponse" tot zijn recht doet komen, met 44-32 werd aangenomen. Nog één keer ondernam mr. Kortenhorst een poging om een aan de Persraad toege dachte beslissing op de minister over te hevelen, te weten de bevoegdheid om de eigenaar van een drukkerij te verplichten voor andere uitgegeven persorganen te doen zetten en drukken. Ook hier bleef het amendement met 40-24 in de minderheid; deze laatste bestond uit de P.v.d.V.. de A.R., sommige C.H. en een groot contin gent van de K.V.P.binnen wier gelederen mr. Kortenhorst en de heer Koersen pu bliekelijk over hun gezindheid ten opzichte van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie een rondje gingen boksen. Tenslotte i kwam men niet alle artikelen gereed, be- halve dan met het amendement-Burger, daarover wordt Dinsdag de strijd voort gezet. Britse oorlogsbodems naar Antwerpen en Amsterdam Voor de tweede maal in enkele maanden tijds zal een Brits eskader, op rondreis in Europese wateren, een bezoek aan de ha ven van Antwerpen brengen. Het zijn de torpedojagers „Dunkirk" en „Myngs" en de lichte kruiser „Sirius". Het eskader staat onder bevel van kapitein Davies. Op Donderdag 12 Juni zullen de schepen Antwerpen verlaten en zich naar Amster- Spoorwegverkeer van en naar Parijs ligt stil De officieuze spoorwegstaking heeft zich thans over alle Parijse stations uitgebreid. Alle passagiersvervoer naar en van Parijs zowel in het locale verkeer als in het ver keer op de lange afstand, ligt thans vol komen stil. Alleen voedsel- en melktrei- ncn onderhouden nog de dienst. Paul Ramadier, de Franse eerste minis ter, heeft de stakingsleiders te Parijs doen weten, dat" de regering niet bereid is de onderhandelingen voort te zetten, zolang de spoorwegen niet normaal functioneren. De premier verklaarde, dat öe spoor wegstaking een ernstige aangelegenheid is. Hij adviseerde de stakingsleiders via de radio de arbeiders te verzoeken aan het werk te gaan. De regering kan niet onder bedreiging onderhandelen. Het bestuur van de vakvereniging voor spoorwegpersoneel zal vandaag nog op het verzoek van de premier beslissen. Regeringskringen zijn bereid het requi- reren van alle spoorwegarbeiders, die naar men verwacht hedenavond de algemene staking voor geheel Frankrijk zullen uit roepen. te bevelen. Het bevel zal worden gegeven krachtens een oorlogsmaatregel en betekent, dat alle arbeiders worden gevorderd en aan ge vangenisstraffen bloot staan, indien zjj weigeren te werken.. De vorige algemene spoorwegstaking had in 1920 plaats. Churchill wordt geopereerd Winston Churchill zal binnenkort een operatie moeten ondergaan. Naar Reëler verneemt is de operatie niet van belang rijke aard. Churchill zal ongeveer een maand niet in staat zyn aan het openbare leven deel te nemen. FRISSE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koel weer met een krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Vanavond in het midden en Oosten van het land nog enige regen. Vannacht brekende bewolking en morgen overdag wisse lend bewolkt met hier en daar een regenbuitje. 8 Juni: Zon op 4.22 uur. onder 20.56 uur Maan op 0.40 uur. onder 7.59 uur 9 Juni: Zón op 4.21 uur, onder 20.57 uur Maan op 0.48 uur, onder 9.09 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1