c J Gunstig oordeel van Kamerleden over de douane-overeenkomst Resten van „Westwall' vooreerst nog niet weg Tegen ex-burgemeester van Amsterdam is thans 8 jaar gevangenisstraf geèist ,Er kan meer en juister gespaard worden" D L Wereldnieuws ZATERDAG 7 JUNI 1947 XEDERLAND—BELGIË—LUXEMBURG In het voorlopig verslag betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoe ring van de op 5 September 1944 te Lon den tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gesloten douane overeenkomst betuigden zeer vele leden hun instemming met dit wetsontwerp. Zij hoopten, dat de verdere stappen op de weg naar een volledige tolunie met be kwame spoed zullen volgen. Zij waren er zich niettemin van bewust, dat een vol ledig samengaan niet in enkele jaren zal kunnen worden bereikt. Wil bij de huidige stand der industrialisatie een redelijk economisch wereldverkeer worden ge schapen, dan zal dit voorbeeld door de verschillende naties dienen te worden ge volgd. Ook internationaal wordt het Ne derlands-Belgisch initiatief op prijs ge steld. Andere leden meenden, dat het initiatief tot de economische samenwerking wel is waar aanvankelijk in 1944 een gunstig ont haal heeft gevonden bij de bondgenoten, doch dat de geestdrift daarvoor in inter nationale kringen thans ietwat is geluwd. Zij waren voorts van mening, dat de sa menwerking aan de nationale planecono mie moet worden dienstbaar gemaakt, op dat voorkomen wordt-, dat de drie kleipe landen een speelbal worden van interna tionale plannen. Deze leden zouden gaarne vernemen, of er ool^plannen bestaan om de samenwer king uit te breiden tot andere landen als Frankrijk, Engeland en West-Duitsland, waardoor een Westers-, tegen het Oosten gericht blok zou ontstaan. Zij waarschuw den, evenals hun geestverwanten in Bel gië en Luxemburg, voor de grote moeilijk heden, die daaruit zouden kunnen voort vloeien. Vele leden merkten op, dat de verdrags genoten sinds de bevrijding uit elkander groeien in plaats van het tegenovergestel de. Dit is een gevolg van het verschil tus sen de economische en financieel-mone- taire politiek, welke door Nederland en die, welke door België wordt gevoerd. De overheid grijpt in België minder sterk, al thans minder rechtstreeks in dan hier te lande. Men is daar minder vei* de weg der geleide economie opgegaan. De druk der directe belastingen en die der sociale las ten is in België ook minder zwaar. Deze leden meenden zelfs te weten, dat men in België niet veel gevoelt voor een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. In Neder land nemen handel en landbouw een voor aanstaande plaats in, doch in België treedt de industrie meer op de voorgrond. Ook heeft ons land aanzienlijk meer van de oorlog geleden en staat het in Indië voor grote moeilijkheden. België heeft deze niet in die mate in de Congo. Andere leden meenden tekenen te zien, welke* duiden op een gelijkstelling, welke niet lang meer op zich zal laten wachten. Bovendien is de met de invoering van de douane-overeenkomst gedane stap zeer bescheiden. Zolang de deviezengrens blijft bestaan, verandert er feitelijk niet veel. Verscheidene leden waren er niet ge rust op, dat de gelijke of gelijkgerichte economische politiek, waartoe een volle dige economische unie dwingt, zich zal richten op de materiële verheffing van het werkende volk. Zij zouden gaarne ver nemen, welke waarborgen er zijn, dat het samengaan met België niet het prijsgeven betekent van het restant geleide econo mie en het daarvoor in de plaats stellen van de Belgische vrijhandelspolitiek. Wel licht ware er meer voor te zeggen om tus sen Nederland, België en Luxemburg een geheel afzonderlijk douanetarief af te slui ten, dat rekening zou houden met de op diverse punten zo verschillende economi sche en sociale structuur der drie landen. Verschillende leden vroegen, hoever de De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Schotse muziek. 8.30 Voor het platteland. 8.45 In termezzo 9.12 Postduiven. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagt en wij draalen. 10.00 Zondagshalf uur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Rede prof. ir. W. Schermerhorn. 12.00 Postduiven. 12.05 Sllvester- orkest 12.30 Zondagclub. 12,40 Dubbelmannen- kwartet. 13.15 Musette-orkest. 13.15 De Spoor wegen spreken. 14 00 Operamuziek. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Kurhausconcert. 18,30 Voor de vrouw. 16.40 Sportreportage. 17.00 Voordracht. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Ome Keesje. 18.15 Sport-reportage. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Radtolympus. 19,30 Stradlvasextet. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orgel, piano en zang. 20.45 Hoorspel „Twee Egyptische dieven", 21.10 Voet- balreporlage. 21.20 Omroeporkest. 22.15 Voor dracht. 22 30 Muzlekmozaïek. 23.15 De Skymasters 23.45 Balletmuziek uit „The perfacfool". HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Kerkdienst uit Begijnhofkapel te Haarlem. 9.45 Gram.pl. 9.55 Hoogxrtis. 11.30 Trio van Brahms. 12.00 Angelus. 12.03 Tango-orkest. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.45 Apolo gie. 14.05 Claveclmbel. 14.15 „Jeanne d' Are au Bücher". dramatisch oratorium. 15.45 Vraagge sprek. 16.00 Plano en orgelplaten. 16.20 Jongeren organisatie K.V.P, 16.30 Zlekenlof. 17.00 Kerk dienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Voetbalreportage. 20.00 Actualiteiten. 20.07 De gewone man. 20.15 „De Zilvervloot". 21.00 Kareol-septet. 21.15 Hoorspel „De koerier van de Czaar". 22.15 Gebed. 22.50 Sonate van Scarlatti. 22.55 Vaders dagboek. 2300 Phllharmonisch Orkest. gelijkschakeling der accijnzen en ver bruiksbelastingen de volgende stap, die gezet moet worden reeds gevorderd en in welke volgorde de rest van het pro gram zal worden afgewerkt. Hoger Nederlands tarief. Vele leden wezen er op, dat het nieuwe tarief in zijn geheel bezien aanzienlijk hoger is dan het oude Nederlandse tariëf. Dit betekent vooral voor onze handel en scheepvaart een nadeel. Het zal in het al gemeen de positie van ons land tegenover andere landen verzwakken. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op. dat het nieuwe tarief tevens een prijsverhogende invloed in ons land zal hebben. Zij vroegen inlichtingen omtrent de maatregelen, om in het kader, van de prijsverlagingspolitiek der regering de on vermijdelijke verhoging van de prijzen door de verhoging der invoerrechten af te wenden. Verscheidene leden stelden vast, dat de invloed van de parlementen op de maat regelen, welke voor de uitvoering van het te Londen gesloten verdrag en de daaruit voortkomende verdere samenwerking wor den genomen, aanzienlijk geringer is dan op ander wetgevend gebied. Zij vroegen verstenkng van de con trole van de Staten-Generaal oj^dit ge bied. Andere leden zouden het gewenst achten een commissie uit de Staten-Ge neraal in h£t overleg te betrekken. Ver schillende leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeling van de vrijstelling van goederen, afkomstig uit door de Belgische staat beheerde gebieden in Afrika of uit de Nederlandse overzeese gebieden zal worden na de totstandkoming van de Ver enigde Staten van Indonesië. Andere leden vroegen zich af, indien het in de bedoeling mocht liggen het nieuwe koninkrijk in zijn geheel in de tolunie te betrekken, of de gewijzigde verhouding met Indië, zoals de regering zich die denkt, nog wel opne ming daarvan in een douaneverband mo gelijk maakt- De „Johan Maurits" Dinsdag in Amsterdam Hr.Ms. fregat „Johan Maurits", dat een vlagvertoonreis van enige maanden heeft gemaakt langs een aantal Zuid-Ameri kaanse havens, wordt Dinsdag 10 Juni des morgens te negen uur terugverwacht aan de kade van het „Steenen Hoofd" te Am sterdam, De bemanning zal worden be groet door de leerlingen van de Orion- school te Amsterdam, die het schip hebben geadopteerd. Levenslang voor Hilversumse roofmoordenaar Het Amsterdamse gerechtshof veroordeelde de voormalige SS'er W. A. van der S. uit Hilver sum tot levenslange gevangenisstraf. ,-Deze man had tesamen met een andere Hilver summer, wiens zaak voor een psychiatrisch rap port naar de Instructie is teruggewezen, in de namiddag van 2 Januari 1944 de 72-Jarlge weduwe Neeltje van Kampen' in haar woning aan de Steinlaan te Hilversum op beestachtige wijze vermoord. De' openbare aanklager had tegen beiden levenslange gevangenisstraf geëist. S i Het zal nog wel verscheidene jaren du ren, voor de laatste Duitse kazemat opge houden heeft het Nederlandse landschap te ontsieren. De reden hiervan is, dat op het ogenblik slechts die objecten worden gesloopt met welker .verwijdering het openbaar belang gemoeid is. De andere zullen dus, ter 'be sparing van geld en arbeidskrachten, voor lopig blijven staan. Vooral in de kuststreek zijn al heel wat van de bouwsels, die deel uit maakten van Hitiers Westwall opge ruimd. Momenteel wordt hieraan nog gewerkt op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en op enkele an dere plaatsen. Het strand is van Hoek van Holland tot Den Helder grotendeels weer begaanbaar, zij het nog altijd op eigen risico. N»- de „ruwe" opruimingswerkzaamheden, welke mede ten doel hadden het winnen van zoveel mogelijk voor de wederopbouw nodige materialen, wordt daar thans nog „nageruimd". Onder het zand schuilen nog resten van ijzeren palen, die verwij derd moeten worden. Verder staan er palen vrij ver in zee, die gevaar opleveren voor reddingboten en voor .vaartuigen, welke worden gebruikt bij de herstel- en onder houdswerkzaamheden aan de pieren. Hoewel er zo goedkoop mogelijk ge werkt is, zijn met deze opruimingswerk zaamheden grote bedragen bemoeid. Naar schatting is tot nu toe vJbr het slopen van verdedigingswerken in het gehele land ongeveer tien millioen gulden uitgegeven. De specifiek militaire materialen ?}ls koepels, stalen deuren en dergelijke ko men ter beschikking van het' ministerie van Oorlog. Het wapeningsijzer wordt zo goed mogelijk in zijn geheel gewonnen en komt ten goede aan wederopbouwdoel- einden. Het puin wordt verwerkt (of zal verwerkt worden) in wegen, oevervoor zieningen en.in verharde stroken langs startbanen op vliegvelden. Een zware betonnen kazemat in Schagen wordt opgeblazen. lofspraak op 20 Juni Mr. N. J. G. Sikkel, procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtehof te Amsterdam heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf ge- eist tegen ex-burgemcester Voute van Am sterdam. Op 25 April had rar. Sikkel vijf jaar geëist. Daar inmiddels enige nieuwe feiten aan het licht waren gekomen, werd de behandeling van deze zaak gisteren door het Bijzonder Hof voortgezet. De ex-blirgemeester werd er thans van beschuldigd, niets gedaan te hebben om het onrechtmatig ontslag van een inspecteur van politie ongedaan te maken. Deze Ln- specieur had er tegen geprotesteerd, dat hij moest deelnemen aan razzia's op Joodse inwoners. Hij was daarop van deze op dracht ontheven, doch kreeg een dag later ontslag wegens dienstweigering. Beschuldigde zei, dat hij de inspecteur niet had kunnen helpen. Wel had hij aan de S. D. verzocht, geen inspecteurs en agenten van het hoofdbureau te requireren voor razzia's, welk verzoek later was gewilligd. Nadat de president had medegedeeld, dat onlangs een foto is gevonden, waarop de ex-burgemeester bij een parade met opge stoken rechterhand voorkomt, hield het Hóf zich bezig met het ontslag uit de ma- rinedienst, dat in 1915 aan yerdaahte was verleend. Verdachte verklaard^ zenuwziek te zijn geworden, nadat een andere offi cier bij het demonteren van een mijn was gedood, een opdracht welke feitelijk door hem, verdachte, uitgevoerd had moeten worden. Een brigadier van polity verklaarde, dat verdachte bij het bezoek van Himimler aan Amsterdam de „Germaanse groet" had ge bracht. Als getuige a décharge verklaarde „Kriminah-at" Lag es vam de S.D. dat Voute in tal van gevallen geprotesteerd had tegen Duitse maatregelen. Niets dan lof voor de ex-burgemeester had de 66-jarige vroegere voorzitter van MINISTERIEEL PLEIDOOI Bezwaren van kamerleden tegen spaarraad beantwoord Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 3.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.15 Operafragmenten. iifö Sibeliusconcert. 915 Morgenwijding. 9.30 Peer Gyr.tsuite. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vro\Wr". 10.35 Liederen van Debussy. 11.00 De dans ln de muziek. 11.15 Viool en plano. 12.00 Lyratrio. 12.30 Spionnetje. 12.35 Platenkeus van de omroep- ster. 13.15 Haagse Politie Harmonie. 13.50 Orgel en zang. 14.20 A. Groskamp ten Have. 14.35 A'dams Kamermuzlekensemble. 15.00 Bonbon- nière. 16.30 Het koor ln de opera. 17.00 De Sky masters. 17.30 Padvinders. 17.45 Rijk over zee. 18.15 Opera „Manon" 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Viool en plano. 19.30 Dr. Peter van Anrooy. 19.45 Volkstuin wezen. 20.05 Radioscoop. 22.30 Groot- Brittannië spreekt tot u. 23.15 Jazz. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orgel. 7.45 Woord voor de dag. 9.15 Gewijde muziek. 8.30 Gram.pl. 9.16 Voor zie ken. 9.50 Orkestmuziek. 10.30 Morgendienst. 11 Pianowerken van Brahms. 11.15 Oude en nieuwe Schrijvers. 11.35 Metropole-orkest. 12.15 Clave- imbel. 12.30 Bach-cyclus. 13.15 Plano. 14.00 Voor jonge moeders. 14 20 Allround-sextet. 15.00 Koor zang. 15.15 Amata-trlo. 16.00 Bijbellezing. 1645 Muziek van Purcell, 17.00 Orgel. 17.30 Sportuit slagen. 17.50 Voetbalreportage. 18.30 Schtltz-Mon- teverdicyclus. 19.15 Leeslamp. 19.30 Youth for Christ. 20.05 De Stemvork. 20.15 Residentie orkest. 20.55 Jascha Heifetz. viool. 21.15 Lezing. 21.30 „Vlaanderen zingt", concert uit Brugge. 22.45 Overdenking. 23.00 Gram.pl. 23,15 Liverpool fhüharmoniech Orkest, Verschenen is de Memorie van Antwoord op het' voorlopig verslag der Tweede Ka mer op het wetsontwerp „Nationale Spaar raad". In de eerste plaats wijst de minister er op, dat geraadpleegde vooraanstaande spaardeskundigen van mening zijn, dat er over het algemeen meer gespaard kan wor den dan momenteel het geval is. Het be staan van een ongebruikte spaarcapaciteit stemt hem derhalve niet pessimistisch ten aanzien van de resultaten van de beoogde spaaractie. Door een goed opgezette en psychologisch verantwoorde spaarcam- pagne acht de minister het mogelijk be staande weerstanden weg te nemen, althans te beperken. Door verschillende Kamerleden werd de mening uitgesproken, dat de overheid al lereerst in spaarzaamheid en soberheid het goede voorbeeld moet geven. Tegenover hen verzekert de minister, dat de maatre gelen, welke zijn en worden genomen om een zuinige en doelmatige besteding der overheidsgelden te bevorderen, meer en meer resultaten afwerpen, hoewel hij er aan toevoegt, dat de nodige hulpmiddelen thans nog niet aan het „overbelaste ambte lijke apparaat kunnen worden onttrokken". De minister gaat voorts in tegen de be ken dat deze uitgifte slechts zou leiden tot een onttrekking of onthouding van ge spaarde gelden aan de spaarinstellingen, dan zal de uitgifte daarvan geheel achter wege blijven. Met betrekking tot het doel, waarop de Spaaractie moet zijn gericht wijst de mi nister behalve op de grote behoefte aan middelen ter financiering van het herstel op het individuele eigenbelang, dat wordt gediend door een herleying van de spaar zaamheid, welke van ouds het Nederlandse volk heeft gekenmerkt. Dit eigenbelang wordt zeer zeker niet bevorderd door bui tensporige uitgaven voor vermaak en ge notmiddelen. Het publiek doet er goed aan in tijden, waarin de prijzen hoog zijn, af gezien van de noodzakelijke aanschaffing van goederen, welke niet langer kunnen worden ontbeerd, zich te laten leiden door de gedachte van het „uitstel van kopen". Naast het stimuleren van investeringen op lange termijn acht de minister het der halve van belang, ook de spaarzin aan te wakkeren bij de kleine man, die in het algemeen slechts tot vrij kortstondig uit stel van consumptie kan worden gebracht. Indien zou worden bereikt, dat het pu bliek op grrote schaal betrekkelijk kort stondig spaart, dan zal hiervan een gunsti- denking, dat de hier te lande bestaande, uitstekend functionerende spaarinstel- mTloed het P'UspeU lingen door de voorgenomen spaaractie in consumptiegoederen. het gedrang worden gebracht. In dit ver band legt hij er de nadruk op, dat het zwaartepunt van de spaaractie komt te liggen in de bevordering van het sparen bij de bestaande instellingen. Ook door de uitgifte van Rijksspaarbrie- ven wenst de minister de bestaande instel lingen geenszins dwars te zitten: hiertoe zal niet worden overgegaan dan in overleg met de Nationale Spaarraad en, mocht blij- De door enkele leden uitgesproken me ning, dat de lage rente een nadelige invloed zal hebben op de spaarzin, wordt door de minister in twijfel getrokken. De hoogte van de rente is naar zijn mening alleen van belang voor diegenen, die sparen om zich een rente-inkomen te verzekeren, het geen niet impliceert, dat zij bij een hogere rente meer en by een lagere rente min der zouden gaan sparen. Nog geen normale situatie voor de spaarbanken Verslag der Haarlemse Nuts- spaarbank over 1946 In haar verslag over 1946. het 129ste boekjaar merkt de Haarlemse Nutsspaarbank op dat ook bij de spaarbank de normale gang van zaken langzamer terugkeert dan men aanvankelijk had gehoopt. Na de zeer grote toestroming van gelden bij de geldinlevering in de zomer van 1945, is het terug vragen van gelden ln 1946 beperkt gebleven. De terugbetaling ad f9.622.762,94 overtrof de inleg met f 1.006.975,54. Daarbij is e.venwel het terugvragen door de inleggers voor Inschrijvin gen op spaarcertificaten ad f207.400 en op groot boek 1946 ad f916.000, vrijwel geheel als belegging aan te merken. Het belangrijke bedrag van de inleg f 8.625.787,40 mag echter ook niet gezien worden als een wijs van grote algemene spaarzin; immers door de voorschriften inzake het geldverkeer en door de belegglngsmoellljkheden voor het publiek, nam de Spaarbank, ter tegemoetkoming aan deze moeilijkheden, belangrijke Inlagen, die niet als normaal spaargeld zijn te beschouwen. Het aantal posten van inleg ad 47.664 was slechts 70 van dat van voor de oorlog. Het hoge gemiddelde bedrag van inleg f 174.38 bijna het dubbele van voor de oorlog kan goeddeels verklaard worden, door het geringe aantal kleine echte besparingen. Uit de groei van de ophaaldienst blijkt, hoezeer het publiek deze spaarwijze tot het regelmatig op zij leggen van kleine bedragen, zoekt. Op 31 December bedroeg het aantal inleggers 52.027 en hun tegoed 1 22.051.126,69. De jaarrekening wijst na enige afschrijvingen ad f 15.823.09 een voordelig saldo van f90.164,64 aan. welk bedrag tot versterking van de reserve dient. Deze bedraagt daarna f 1.623.854,98 o£ 7.4 van het inleggers-tegoed. REPATRIëRING De „Java" wordt met 48 repatriërenden aan boord Maandag 9 Juni in de ochtend uren te IJmuiden verwacht. De ontsche ping zal plaats vinden in Amsterdam om 1 uur des middags. Paulette Goddard. de Amerikaanse film- actrice die met Chaplin debuteerde, brengt op 22 Juni een bezoek aan ons land. Panda en de Meesfer-deitective 53. Panda en de detective liepen achter de werklieden aan naar binnen en slen terden zo onopvallend mogelijk over het binnenplein. Maar dat duurde maar kort. Al gauw kwam er een ploegbaas of een op zichter of zo iemand op hen af. „Wat moet dat?" vroeg die. Hebben jullie niets te doen? Wie zijn jullieIk heb je hier nooit gezien.' Een paar nieuwelingen zeker? Nou, jullie moeten aanpakken, ik heb een hekel aan luieren! Zie je die kisten hier? Ja? Mooi! Pak ze dan op en draag ze in die vrachtwagen daar! En vlug, anders vlieg je de laan uit!" De ijverige opzichter liep met grote stappen weg en de detective en Panda begonnen met kisten te sjouwen. Dat viel niet mee! Zo iets is moeilijk als men het nooit gedaan heeft en Panda liet de eerste de beste kist die hij op zijn rug genomen had dan oók al gauw op de grond vallen. Bam! De kist viel open en de inhoud lag over de grond verspreid. „Drommels!" mompelde Panda onder zijn snor. Het zijn allemaal radiatordoppen!" de Joodse Raad in Amsterdam, de heer A. A. Deze zeide onder andere, dat de burge meester had weten te verhinderen, dat de Duitsers in de hoofdstad een ghetto voor 142.000 Joden inrichtten. Ook had hij vele Joden uit handen der Duitsers weten te houden en enige malen aan getuige mede gedeeld, dat er razzia's op komst waren. Toen Joodse kinderen van de scholen-wer den uitgesloten, had verdachte Joodse scho len opgericht. De volgende getuige a décharge, die tij dens de bezetting adjunct-directeur van de Distributiedienst was, liet uitkomen dat verdachte aan Rauters bekende stamkaar tenbeschikking een averechtse uitwerking had weten te geven. Om kwart over zes begon mr. Sikkel met zijn requisitoir, waarin hij zeide, dat op de zaak-Voüte een scherper licht was geval len, waardoor ook de schaduwen scherper waren uitgekomen. Mr. Sikkel noemde verdachte een speler, die zich voordeed als weldoener van Amsterdam en dit spel goed kon spelen, omdat hy geen N.S.B.'er was, maar door de Duitsers op zijn post werd gehandhaafd, omdat zij daardoor meenden, het vertrouwen van de burgerij te kunnen winnen. De procureur-fiscaal kwalificeerde de houding van verdachte als volmaakt on oprecht en leugenachtig en rekende hem zijn houding ten opzichte van de N.S.B.- politie vooral zeer ernstig aan. Hij wilde niet persisteren bij zijn vorige eis van vijf jaar en requireerde thans acht jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. A. W. Kymmell be toogde in zijn pleidooi, dat men rekening moet houden met de sfeer in de bezettings tijd, toen velen dingen hebben moeten doen, welke zij in normale omstandigheden zeker niet zouden hebben gedaan. Volgens plei ter is de activiteit van Voute op het wel zijn der burgerij gericht geweest. Het sol liciteren naar en het aanvaarden en 'uit oefenen van het burgemeestersambt in de bezettingstijd is volgens een arrest van de Raad van Cassatie niet strafbaar. Het uit sluitend aanwezig zijn op de „Heldengedenk dag'' is evenmin strafbaar. Pleiter vroeg tenslotte ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling van ver dachte. Het Hof wees dit laatste af en bepaalde de .uitspraak op 20 Juni. Een vacantietoeslag voor het Provinciaal Personeel De EVC heeft aan de Prov. Staten van Noordholland verzocht een vacantietoeslag groot twee weken loon of een halve maand salaris toe te kennen. Ged. Staten schrijven in hun prae- advïes: Ons is bekend geworden, dat zowel de Stichting van de Arbeid als de Unie van organisaties van Overheidspersoneel bij de Regering stappen doen, tot de invoering van de vacantietoeslag te geraken. Zolang dit contact met de Regering gaande is een contact, waarvan het resultaat voor de werknemers van groot belang kan zijn schijnt het ons beter toe, dat de Staten het resultaat dier besprekingen afwach ten, mede ter voorkoming, dat bij het provinciaal personeel verwachtingen wór den opgewekt, die wellicht niet in vervul ling zouden gaan.. Een en ander neemt niet weg, dat wij de loop der zaken nauwlettend zullen blijven gadeslaan en- dat wij, zodra de Regering op dit punt een gunstig stand punt gaat innemen, terstond de in het be lang van het provinciaal personeel nodige maatregelen zullen treffen. Doodstraf geëist tegen plaats vervanger van Feldmeyer De Utrechtse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de zaak behandeld tegen de 39-jarige W. L. J., die van 1941 tot 1945 plaatsvervangend lei der van de Germaanse SS in Nederland is geweest. Hem was onder andere ten laste gelegd, dat hij landgenoten had aange spoord tot deelneming aan de strijd aan het Oostfront, inlichtingen had verschaft aan de SD over de houding van het Ne derlandse volk tegenover de bezetting, de tewerkstelling van Nederlanders in Duitsland had bevorderd, het binnenlands verzet had bestreden en tenslotte dienst- genomen haa in het bataljon Feldmeyer van de Landstorm. De beschuldigde be'kende in grote trek ken het ten laste gelegd en zeide, in de ge vangenis tot de overtuiging gekomen te zijn, dat het systeem, waaraan hij mede gewerkt heeft, mensenwerk van de slecht ste soort is geweest. De procureur-fiscaal, mr. A. W. M. L. Drabbe eiste tegen J. de doodstraf. Werkende vrouwen vergaderden Wederom werd een bijeenkomst gehou den van de Nederlandse Bond van Vrou wen, werkzaam in bedrijf en beroep, afde ling Haarlem. Na een gemeenschappelijke maaltijd hield mevrouw S. J. de Vries een boeiende voordracht over de psyche van de werkende vrouw. De zeer doorwrochte inleiding van deze bekende psychologe, die gevolgd werd door een levendige dis cussie, accentueerde het belang voor de vrouw om het eigene van haar wezen te ontwikkelen en de verantwoordelijkheid, die op dit geslacht rust om de voorwaar den hiertoe voor *een volgend geslacht -gunstiger te maken. Voetbal Het week-end programma De competitie-wedstrijd tussen VSV en EDO wordt ln plaats vaa Zondag reeds hedenavond om 7 uur ln het Be^rwijkse Sportpark gespeeld. Stormvogels—Blauw Wit. Stormvogels komt hedenmiddag om half 5 in 't Heemsteedse Sportpark als volgt tegen Blauw Wit uit: Kraak; Van den Oever. Snoeks; Glas. Schoort, Hoogendijk; Venus. Goedhart, Aland, De Boer en Van Opbergen. De wedstrijd DFCStormvogels vervalt. Kinhelm naar IW. De Kinheimers gaan Zondag hun krachten meten met het sterke IV&. Kinheim is niet best begonnen door de ont moeting tegen Alkm. Boys met'2—1 te verliezen, maar dit betekent niet, dat de Velser kansen nu reeds tot nul gereduceerd zijn. Dit zou echter wel het geval zijn, als morger. ook weer van IVV verloren werd en daarom verwachten we, dat de Kinheimers zich tot hel uiterste zullen Inspannen. Roeierb Het Spaarne op de Koninklijke De Haarlemse roei- en zeilvereniging ..Het Spaarne" heeft voor de internationale roei-wed- strijden van de Koninklijke Nederlandse Roei en Zeilvereniging op 14 en 15 Juli op de Bosbaan ln Amsterdam ingeschreven voor de volgende nummers: overnaadse vier, jonge twee en jonge acht. 9Ufo rtpn Van den Broek en Kobus in de beslissinjjsslrijd Driebandenkampioenschap van Haarlem Na een week spelen i bandenkampioenschap volgt Speler. H. v d. Broek J. A Kobus 200 456 4 0.438 J. Groenendijk 249 63e 4 0.391 J. v. d Linden 191 457 4 0.417 E H. Notrot 215 759 6 0.283 H. P Lamers 177 533 4 0.332 L. Timmer 155 559 4 0.277 L. de Zwart 189 686 5 0.275 M. R. v d. Water 209 780 7 0.268 Zondagavond sluit het touinooi met de be slissingswedstrijd tussen J. A. Kobus en H. v. d. Broek die om 8 uur gespeeld zal worden. Handbal Deze maand schooltournooi In de maand Juni zal de afdeling Noordhol land van de Schoolhandbalcommisste in Haarlem schoolhandbalwedstrijden organiseren. Er zal gespeeld worden ln twee groepen, meisjes en jongens, iedere groep onderverdeeld ln twee af delingen A en B (de A afd. van 12 tjn. 14 Jaar, de B afd van 15 Jaar en ouder) Alle wedstrijden zullen door de medewerking van de afdeling Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Haarlem gespeeld worden op het ge meentelijk sportveld aan de Schalkwijkerweg en wel op iedere Woensdag en Donderdag van ae maand Juni, te «beginnen met Woensdagmiddag 11 Juni. De volgende scholen nemen deel: HBS A, Christelijk Lyceum. Kennemer Lyceum, Rijks kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen. ULO A. ULO B. en ULO C. Competitie nadert het einde De competitie 2e en 3e klasse dames en heren, rayon Haarlem nadert het eir.de. Reeds zijn de kampioenen bekend. In de deze week gespeelde wedstrijden was het bij de dames Gita. dat na een beslissingswedstrijd i zegevierde over HOC I in een zeer goed ge speelde match. De derde klasse kampioene Beverwijk zal automatisch naar de 2e klasse overgaan. Bij de heren was een beslissingswedstrijd eveneens noodzakelijk. Hier zegevierde Animo over Tonegido uit Westerland. De Zaandammers zullen nu met de 3e klasse kampioen van A'dam en de degradatiecandidaat 2e klasse district West A uit moeten maken wie de sterkste is en daardoor ln de 2e klasse komt of blijft. De Glta dames gaan Donderdagavond naar Alkmaar om op het AVA veld te spelen tegen Vrone I. Winnaar van deze wedstrijd komt uit tegen de 2e klasse kampioene van A'dam en Utrecht. De halve competitie die daarvoor werd vastgesteld, beslist over de plaats ln de eerste klasse, De Concordia-dames en Rapiditas-dames in de eerste klasse zijn uitgespeeld. Concordia eindig de als tweede. Rapiditas als vierde, voorwaar een uitstekend resultaat. De Bato-heren in de tweede klasse District West A staan op de onderste plaats, maar kun nen, als. zij de wedstrijd tegen Niloc II winnen de dans nog vla degradatiewedstrijden ont springen. De plaatselijke rivalen HOC en Rapiditas-heren, in de dlstrlcts-tweede klasse B zulien Vrijdag avond uit moeten maken, wie degradatiewed strijden moet spelen en wie automatisch degra deert. Schaken Nederland—Tsjecho Slowakije, eerste ronde: 3^24*V2 De eerste ronde, welke gisteravond gespeeld werd lussen Nederland en Tsjechoslowaklje, werd voorlopig door de Tsjechen gewonnen met 4Vj—3%. Twee partijen zijn echter afgebroken en worden hedenochtend voortgezet. De gedetailleerde uitslag luidt: Th. D. Scheltinga—L. Pachman 0—1; L. Prins—J. Foltijs afgebr.; N. Cortlever—C. Kottnauer 1—0; H. Kramer—Kopocensky Vj—W. J. Mühring—J. Sajtar 'A—VjV. H. J. van Steenis—F. Zlta 0—1; Mr A. W. HannlngDr. J. Florian i; G. R. D van Doesburgh—L, Alster 1—0; H. Bunt—J. Flchtl 0—1, F. W. J. Henneberke—L. Potucelc afgebroken. Waterpolo Nereus 1-H.V.G.B. 1 1-6 Donderdagavond speelde het eerste zevental van HVGB de eerste competitiewedstrijd in dit zomerseizoen. In Zaandijk werd Nereus I over wonnen jnet 6—1, nadat de rust was ingegaan met 30. HVGB opende de score na een vlot begin, door een goede doorslagbal van Rol, v^elke uit een. vrije worp van Nater was voortgekomen. Direct daarna kreeg Hogeland de bal goed toegespeeld en bracht met een ver schot de stand op 2—# Vooral door het snelle spel van HVGB was het zeer zware spel van Nereus van weinig invloed. Ook toen Anthonl wegens een overtreding het water moest verlaten slaagde de Haarlemse ploeg er tn met 6 tegen 7 man spelend een doel punt te maken en wel uit een door Hogeland genomen corner, welke Rol keurig Inschoot. Tijdens de tweede helft gelukte het Boot met een ver schot de HVGB-keeper te verschalken. Overigens waren de Nereus-aanvallen zeer schaars, wat vooral z'n oorzaak vond in het slechte uithoudingsvermogen der Zaandijkers. In stromende regen brachten Rol (1 x) en Ho geland (2 x) de! stand tenslotte op 6—1. Hulp. De commandant van het Amerikaan se militaire instructiecorps heeft ver klaard, dat er thans meer dan duizena Amerikaanse officieren, onderofficie ren soldaten en matrozen als instruc teurs bij het Chinese regeringsleger werkzaam zijn, en Gïuna tevens Amerikaanse nu'.p en advies ontvangt bij de reorganisatie van het departe ment van nationale verdediging. Arme, Engelse belastingbetalers. De Britse onderminister van buitenlandse zaken Mayhew. heeft in het parlement ver klaard. dat Engeland van V.E.-<Iay tot 31 Maart 1947 aan de bevoorrading van Duitsland millioen pond sterling heeft gespendeerd. In dit getal zijn de militaire onkosten niet begrepen. Oud-minister. Benoit Mechin, oud-minis ter van buitenlandse zaken in de re gering-Pé tain, is door het hoge ge rechtshof in Parijs ter dood veroor deeld. Tevens werd hij uit de burger lijke rechten ontzet en zijn eigendom men werden geconfisceera. Graan. Sir John Boyd Orr, directeur-gene raal van de voedsel- en landbouw organisatie der UNO, heeft medege- gedeeld dat op 9 Juli in Parijs een speciale graanconferentie zal wdrden gehouden ter bespreking van het graan tekort in de wereld. Manier om te slapen. Enkele dagen ge leden ontdekten voorbijgangers in het Zwitserse stadje Rorschach een klein meisje, dat zich met één arm in de dakgoot vastknelde, terwijl haar lichaam onbeweeglijk in de lucht hing. Een paar mannen klommen het huis binnen en haalden haar voorzichtig naar binnen. Het bleek een slaapwan delaarster te zjjn.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2