CORRY DE WEERS Is efê 5Z Discussie over de ziekenhuisruimte Tevreden volkstellers Wij verdelgen I Kort en Bondig ZATERDAG 7 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD DE BEGROTING IA' DE HAARLEMSE R.4AD Herstel van het Georganiseerd Overleg voor het gemeen te personeel Vrijdagmiddag en -avond werd opnieuw vergaderd. In de vijfde zitting is hoofdstuk 4 afgehandeld. Er zijn er 12! De hoop van de voorzitter, dat deze week de begroting klaar zoj* komen'is dus op geen stukken na vervuld. A.s. Woensdagmiddag gaan we verder. De zitting van Vrijdagmiddag begon met dc installatie van de heer Petersen, het nieuwe lid der K.V.P. Eindelijk telt de raad dus weer 39 leden! Algemene beschouwingen Daarop werd weer voortgegaan met de algemene beschouwingen over de begro ting. Na de uitvoerige rede van Mr. v. d. Wall kwamen nog de andere wethouders kort aan het woord. De heer Angenent (K.V.P.)Open bare Werken, deelde mede, dat B. en W. het niet nodig vinden, een commissie te benoemen om te onderzoeken of Haarlem in de toekomst een woon- of industriestad moet worden. Er is pas een commissie in gesteld om de vraag te bestuderen of hier een flatgebouw voor kleine industrie ge bouwd moet worden. Het industrie-vraag stuk wordt dus al bekeken. Het is niet juist, dat er onrust is onder hét personeel van Openbare Werken. Al leen is bekend, dat 6 7 van de 6o ambte naren zich niet bevredigd voelen wat de promoties betreft. Die ambtenaren waren namelijk voorgedragen voor promotie, maar B. en W. hebben gezegd, dat die mensen nu nog niet daarvoor in aanmerking kunnen komen. Dat is alles. Het is daarom ook on nodig een commissie voor onderzoek te be noemen. m Er is op ait ogenblik geen reden om een meer-jarenplan voor Openbare Werken te "inaken; daarvoor zijn de toestanden te on zeker. De heer Schreurs (K.V.P.), bedrijven, deelde mede, dat aangenomen mag worden, dat de gas- en electriciteitsbedrijven van Haarlem voorlopig wel zelfstandig zullen blijven wat de productie betreft. Anders zouden B. en W. geen f 500.000 in de gas fabriek steken om de technische inrichting teverbeteren. Deze werken zijn nodig en kosten veel geld. Dit is ook ooi-zaak dat de bedrijven winsten moeten geven. B. en W. zijn het met enkele raadsleden eens, dat uit de bedrijven slechts matige winsten ge trokken mogen worden, maar dat „matig" moet toch een beetje royaal genomen worden. De voorzitter, wethouder JG e 1 u k (Arbeid) zei, dat alle aandacht gegeven zal worden aan het denkbeeld: wijkgedachte. Daarvoor zouden in aanmerking komen Spaarndam en het Ramplaankwartier. In Haarlem-Noord is het moeilijker een be paalde kern te maken. Het zou niet baten voor dat stadsdeel een filiaal te maken van de Burgerlijke Stand, want vóór de voor naamste dingen zou men toch naar het Stadhuis moeten trekken. Het college zal het denkbeeld evenwel nader overwegen. In Haarlem-Noord is wel behoefte aan een gebouw voor vergaderingen en concerten. Veel zal op dit gebied moeten uitgaan van de bevolking zelf. Ditzelfde geldt wat de stichting van een Haarlemse gemeenschap betreft. Bj en W. zullen binnenkort een commis sie Benoemen voor advies in sociale en cul turele aangelegenheden. Deze commissie kan dan ook de stichting van de Haarlemse gemeenschap stimuleren'. Erkend moep-worden, dat de inkomsten van het overheidspersoneel onvoldoende zijn in verband met de gestegen prijzen. Vooral de laagstbezoldigden hebben het moeilijk. Haarlem is evenwel afhankelijk van de beslissingen die van rijkswege ge nomen worden. B. en W. zullen intussen overwegen of het mogelijk is toch nog iets te doen ter verbetering, zonder in strijd te komen met de landelijke regelingen. Met een beslissing over het toekennen van een vacantietoeslag aan het gemeentepersoneel moet gewacht worden tot de beslissing valt over het gehele overheidspersoneel. De zwarte handel moet zo krachtig mo gelijk bestreden worden. Laten allen die van goede wil zijn daarmee breken. Ook in het kleine moet men trouw en eerlijk zijn. Alleen dan is het kwaad tegen te gaan. B. en W. zijn van mening, dat de tijd ge komen is om het Georganiseerd Overleg voor het gemeentepersoneel, weer in te stellen. Daarom heeft het college geen be zwaar tegen de motie-v. Boekhoven. Te gelijkertijd zullen dan ook de dienstcom missies weer ingesteld worden. Het college wil de sociale opvoeding van het gemeentepersoneel gaarne stimuleren. Er kunnen in de a.s. winter samenkomsten georganiseerd worden, waarin gewezen zal worden op de positie die de ambtenaren in nemen in de samenleving en hoe zij zich steeds moeten beschouwen als een dienen de factor. Over de zuivering van het gemeenteper soneel zijn de volgende cijfers te geven. Er zijn 179 gevallen behandeld. In 74 gevallen is door de burgemeester beslist, dat er geen maatregelen genomen dienden te worden. In 39 gevallen is een disciplinaire straf opgelegd. 66 zaken zijn doorgezonden naar de minister van Binnenlandse Zaken met advies voor ontslag. In 44 gevallen is ont slag gevtflgd; in 1 geval is geen ontslag ge geven en 21 zaken zyn nog in behandeling. Bij de replieken drong de heer G r é- bljjft DE HOOGSTE PRIJS geven voor DAMES- EN HERENKLEDING en ANDER TEXTIEL Kampervest 45 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Juni 1947. Ondertrouwd: 5 Juni: F. A. d. Vries en J. Lit. Gehuwd: 6 Juni: J. J. v. d. Meij en J. H. Seders. F. A. d. Vries en J. Lit. Bevallen van een zoon: 5 Juni: V. D. Win- nubei—Berkhout, A. C. Stellaart— Boogert, J *M. SchwebCe—Eggermond, 6 Juni" E. v Rossum—Zwart, J. v d. Landen—Wolters. Bevallen van een dochter: 4 Jur.:: J. P. Breed—Bogers. T. Tel derBrum. 5 Juni: H. J. v. d. Berg—Sampio.n, P. A Schnetkamp Noordam. 6 Juni: G Reijnders—Wijnands, A. F. A. Roosenv. d. Meij, M. J. v. d. Berg Krom, J. Oosterbeek—Homan. Overleden: 4 Juni: M. J. Boot—Zantvoort, 70 j Merkmanstraat. H. Fenhis, 74 j., Spie gelstraat H. Kist, 62 j.. Obistraat. 5 Juni: A Lingi. 83 j., Voprultgangstraal J. M. Ter- maat—v. Halen, 73 K. Wijngaardstraat. go ire (Comm.) aan ook de E.V.C. bij het Overleg te betrekken. Hij wijzigde voorts zijn voorstel over de vacantfetoeslag zó, dat de raad alleen uitspreekt, dat Ijy een vacantietoeslag van een week loon voor het gemeentepersoneel gewenst acht. Wethouder v. d. Wall (Arbeid) deelde nog mede. dat nadat Heemstede een rege ling met Haarlem getroffen heeft over het gebruik der boeken van de Haarlemse bi bliotheek door de inwoners van Heem stede, uit Velsen blijken van belangstelling gekomen zijn voor een gelijke regeling. De Voorzitter, wethouder Geluk, deelde mede, dat de quaestie van de va cantietoeslag thans bij de ministerraad in behandeling is. Als er een gunstige beslis sing volgt, zullen B. en W. onmiddellijk een gelijkluidend voorstel voor het gemeente personeel aan de raad doen. De heer G r g o i r-e trok daarop zijn voorstel in. De voorstellen-Noordhoff c.s. (om te trachten alsnog vertegenwoordigers der gemeenten op te nemen in de commissie voor het Streekplan Kennemerland-Zuid) en -van Boekhoven c.s. (om het' Georgani seerd Overleg weer in te voeren) werden zonder stemming aangenomen. De hoofdstukken Het hoofdstuk I (vroegere diensten) werd zonder discussie goedgekeurd. Hoofdstuk II (algemeen beheer) leverde weinig op. De heer A lb recht (Arbeid) pleitte nog eens voor het geven van een vrije tele foon voor raadsleden. In enkele andere ste den hebben raadsleden niet alleen een vrije telefoon, maar ook vrij tramvervoer. De heer v. d. P a s (Comm.) onderschreef dit. Een raadslid moet een telefoon hebben, maar niet iedereen kan die betalen. Deze betogen werden bestreden door de heer Hooy (K.V.P.), die het niet vond overeenkomstig het streven naar versobe ring. Wethouder v. d. Wall zei, dat verleden jaar deze zaak nog besproken is met de minister van binnenlandse zaken. Blijk- i baar handhaaft de regering haar vroegere! bezwaren. Een telefoon is voor een raadslid wel geen overbodige luxe, maar beslist on misbaar is zij toch ook niet. Spreker wilde wel trachten in den Haag toestemming te verkrijgen om een kosteloze telefoon* te geven aan de raadsleden die uit andere hoofde nog geen aansluiting hebben. De heer v. d. Pas: Dan krijgt men twee soorten raadsled^: arïne en rijke. Dat gaat niet. De wethouder: Dat is niet juist. De raad 'zal dit overleg met de regering afwachten. Bij Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid) wees de heer Voogd (Arbeid) op de wen selijkheid Haarlem-Oost zo spoedig moge lijk een autobusverbinding te geven. De heer v. d. Weiden (Arbeid) drong aan op doelmatige bestrijding der baldadig heid van straatjeugd, door samenwerking met de politie en de onderwijzers. Wethouder Angenent zei dat er nog niet voldoende autobussen zijn; spoedig worden er meer bussen verwacht. Dan wordt ook om Haarlem-Oost gedacht. De vöorzitter, wethouder G e I u k zei, dat de bestrijding der baldadigheid vooral een zaak van opvoeding is. Ouders en on derwijzers hebben daarbij een taak. In Haarlem is men np op de goede weg, dank zij het speeltuinwerk, club- en buurthui zen en andere organisaties. De politie moet helpen. Zij werkt goed samen met de on derwijzers. Ook volwassenen, die op straat baldadigheid zien, dienen daartegen op te treden. Bij Volksgezondheid (Hoofdstuk IV) zei de heer M o 1 (Comm.), dat het voorts aan te bevelen is, het St. Elisabeths Gasthuis tot een gemeente-instelling te maken. Het is, onbegrypbaar dat de 5de stad des lands nóg geen eigen ziekenhuis heeft. Als het Gasthuis niet kan worden overgenomen, zou een commissie benoemd kunnqp wor den om de mogelijkheid te bestuderen om tot oprichting van een nieuw ziekenhuis te komen. De heer v. d. Wall, wethouder, betoog de dat het weinig verschil zou maken als het Gasthuis een zuiver gemeentebedrijf zou worden. In feite wordt alles gedaan alsof het een gemeente-exploitatie is. Een nieuw ziekenhuis voor Haarlem zou zeer gewenst zijn, maar daaraan is voorlopig niet te denken: Reeds vóór de oorlot lag een plan daarvoor klaar. Er is helaas in Haarlem een tekort aan ziekenhuisruimte. Gedeeltelijk komt dit door gebrek aan verpleegsters. In het Dia- conessejihuis is 1/3 der bedden tijdelijk niet in gebruik omdat er te weinig ver pleegsters zijn. De heer Voogd vroeg aan de Klever laan ook gelegenheid te geven voor koste loos zwemmen. De Voorzitter zegde toe dat B. en W. dit zullen onderzoeken. Als het mogelijk is zullen er nieuwe zweminrichtingen wor den gebouwd, het allereerst in Haarlem- Noord. De heer Blokdijk (Arbeid) wees op het in de laatste tijd sterk toegenomen drankgebruik. Dg tijd is gekomen dat van overheidswege maatregelen tot bestrijding dringend nodig zijn. Dé heer Hooy (K.V.P.) keurde mis bruik af. Hij vertelde voorts, dat de totale hoeveelheid alcohol die in ons land ver bruikt wordt, kleiner is dan in 1939. Er is dus geen reden om alarm te slaan. Wethouder v. d. Wall meende ook dat in het algemeen het misbruik niet is toe genomen. Openbare dronkenschap wordt 20veel mogelijk tegengegaan. Het aantal processen-verbaal is evenwel niet onrust barend. Spreker betreurde het toegenomen drankgebruik door jeugdige personen. Bouw van 116 woningen Tussen de begrotingsbehandeling werd ingelast de behandeling van het voorstel van B. en W. om een voorschot uit 's Rijks kas aan te vragen van f 1.091.036 voor dc bouw van 116 arbeiderswoningen (19 een gezinswoningen, 34 beneden- en 63 boven woningen), op een terrein nabij de Von- delwcg, door de R.K. woningbouwvereni- ging „St. Bavo" Noord en tevens een jaar lijkse bijdrage in het tekort op de exploita tie daarvan te vragen. Na een korte discussie werd het voorstel aangenomen. De heer Meijer (Arbeid) merkte op, dat in de naaste toekomst nog gediscussieerd zal worden over de voor schotregeling. Nu is daarvoor de tijd te kort omdat de tijd dringt. De heer Angenent, wethouder, deel de mede dat de voorschotregeling later be sproken zal worden. Deze 116 woningen vallen nog onder de bijzondere regeling, die ge^it voor de 300 huizen die door oor logsomstandigheden verloren zyn gegaan. Autotocht van Ouden van Dagen Zal de tocht doorgaan? Het Haarlemse Comité voor de Auto tocht van Ouden van Dagen, dat de vóór de oorlog gehouden jaarlijkse toent zo gaarne in ere herstellen wou, heeft onlangs in dit blad een beroep op be zitters van auto's gedaan. Het heeft hun gevraagd om hun auto met be stuurder op 24 Juni a.s. voor éen "mid dag (van 1 tot 6 uur) beschikbaar te willen stellen. Een aantal bereidverkla ringen is binnengekomen bij de secre taris van het Comité. Maar lang niet genoeg. Hij (onze hoofdredacteur, de heer Robert Peereboom) herhaalt daar om zijn oproep en verzoekt allen, die -met hun auto mee .willen rijden en daarmee de oude mensen een grote vreugde verschaffen, zich schriftelijk bij hem aan te willen melden aan het kantoor-adres van dit blad, Grote Houtstraat 93, of tijdens kantooruren telefonisch (nr. 15054). Het hangt van het antwoord op deze oproep af of de autotocht zal kunnen doorgaan- Toonkunstenaars verwelkomd door burgemeester Geluk Hedenmorgen werd in de Statenzaal van het Stadhuis een dertigtal leden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Toonkunstenaars, die hier haar tweedaags congres houdt, verwelkomd door de waar nemend-burgemeester D. J. A. Geluk. Hij legde de nadruk op de grote popula riteit van. de Nederlandse muziek in het buitenland en sprak de hoop uit, dat ook de belangstelling bij ons eigen volk voor deze kunst, die een mens zo veel gelukki ger kan maken, nog zou stijgen. De voorzitter van. de K.N.T.V., prof. dr. K. Ph. Bernard Kempers, bedankte ver volgens %roor de gastvrijheid, die hier ge boden wordt en gaf een beknopt overzicht van het werk der vereniging in de laatste jaren. Onder de talrijke prominente figuren uit de muziekwereld, die hier waren samen gekomen uit vrijwel alle delen van het land merkten wij onder andere de hoofd'béstuurs leden Paul Loewers en A. de Vogel op. Voorts was het voltallige bestuiur van de afd. Haarlem, bestaande uit de heren P. de Waardt, P. Zwaanswijk, K, de Jong, G. Robert en J. Zwaan aanwezig. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38, Telefoon 2925 (Adv.) Sommige Haarlemmers weigerden hen toe te laten Te Haarlem hebben thans alle Vólks- tellers hun formulieren ingeleverd. Zij genieten nu van de vier extra rokersbon nen, die zij als beloning ontvangen hebben! AÖe tellers zijn zeer voldaan over de medewerking van het publiek. Wie daar toe in staat was heeft zelf de»formu!ieren ingevuld. Bij vorige tellingen liet men het veel meer op de tellens aankomen. Het publiek was ervan doordrongen dat het een algemeen belang is dat de Volks telling slaagt. Bovendien werden de tellers met veel hartelijkheid ontvangen. Op de warme dagen werden meer karnemelk en andere -verkoelende dranken aangeboden dan zij konden verwerken! De medewerking van het publiek ging zó ver dat aan het Stadhuis werd kennis gegeven als er geen formulieren voor in vulling waren afgegeven, of ingevulde for mulieren niet waren afgehaald. Dergelijke fouten kwamen echter slechts zeer spora disch voor. De leider van de Volkstelling is ook zeer voldaan 'over de medewerking der tellers. Het was voor de eerste keer dat ambtenaren waren ingeschakeld. Vroeger werd met vrijwilligers gewerkt. Het over heidspersoneel heeft zich vanzijn goede kant laten kennen. Ieder stelde er prijs op, alle formulieren behoorlijk ingevuld terug te kunnen geven. Soms moest een adres meermalen bezocht worden voor de bewoners thuis getroffen werden. Een enkele keer was het nodig, dat een teller acht maal naar één adres trok! Minder algemeen was de medewerking van het publiek bij de Woningtelling. Er is een klein aantal personen dat geweigerd heeft de tellers toe te laten om het aantal kamers te controleren. Blijkbaar zijn deze mensen, niettegenstaande de officiële ont kenning, bevreesd, dat de Woningtelling toch in verband staat met de aangekon digde vordering van woonruimte. Dezelfde mensen hadden hun biljetten voor de Voltetelling serieus ingevuld. De ambtenaren van het Bevolkingsbu reau zullen nu deze weigeraars alsnog be zoeken om hun bezwaren te ondervangen. Alle formulieren worden na een opper vlakkige controle zo spoedig mogelijk naar Den Haag gezonden, waar de verwer king voor het "gehele land geschiedt. Dammen Keiler—Ghestem weer remise De zesde wedstrijd om het wereldkampioen schap tussen Ghestem en Keiler, die gisteren in Utrecht werd gespeeld, is wederom in remise ge ëindigd. RONDE VAN SPANJE. De ronde van Spanje waarvan Donderdag de laatste étappe Valladoltd —Madrid gereden wérd is gewonnen door de Belg Ward van Dyck. Dit is de derde Belgische zege in de grote Spaanse wegrace; in 1035 en 1936 won Gust Deloor. Predikbeurten feONDAG 8 JUNI Het toneelgezelschap Comedia is per Skymaster naar lndië vertrokken, waar het een aantal voorstellingen zal geven. - Van links naar rechts: Jej de Groot, Mary Dressel- huys met haar bqtde dochtertjes, die bij het afscheid aanwezig waren, Cor Herm^is, Toon Rademaker, Gijs Tersteeg, Ellen de Thouars, Joeki Broedelet en Mimi Boesvach. HAARLEM. Ned. lien. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. A. J. van Rhijn, Avondge bed In de Brouwerskapel, lng Klokhuispleln. Zondag 8: Geen dienst. Zie Begijnhofkapel. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 4: Liturgische Gods dienstoefening voor Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer der Grote Kerk 7: Bijzondere dienst. Nieuwe Kerk. 10 Ds. i. P. van der Waal. H Av. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. W. J. van Elden. Oosterkerk. 10: Ds. E. Dijkhuis. Bakenesserkerk 9.30: Dhr K. J. L. Vernhout, Kinderketk. 10.30: Ds. W. van Wijngen. van Wassenaar. Jeugddienst. Kapel Bethesda Snrepta. 9.30: Dhr. Dick Boer. Kln- derkerk. 10.45: Ds G. J, Waardenburg. Be gijnhofkapel, Begijnhof. 8.30: Ds. F. R. A Henkels, IKOR-dlenst. Youth for Christ, Kloppersingelkerk. Zaterdag 14 Juni 8: Jeugd- bljeenkomst. Sprs. Ds. B. van Ginkel, Amster dam en Sidny Wilson, Gré en Mia Wolff, zang, Ko de Jong, piano en het Chr. Fanfarekorps Arti et Rellglonl. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J Spierenburg. Al phen a d. Rfjn, Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10 en 4: Dhr A. Vries, den Helder. 7.45: Jeugdsamenkomst. Opwekkingssamenkomsten Zuidefstraat 15. Donderdag 8: Ds. B E. J. Bik. Hersteld Evang. Luth. pred. te Amsterdam. Vrije Evang. -Gemeente, geb. Salem. 10 en 5: Ds D. J. D. du Fossé. Broedergemeente, Rip- pordastraat 8. 10 30: Dhr. M. L. Frankena. Geb. Waalse kerk, Y0.30; Ds. A. R. de Jong. Anglican Church. Sunday, June 8th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Klnderhuisslngel Evensong Rev. C. E. Elten. Egllse Wallonne, Begijnhof. DImanche 8 Juln a 20 h.: Cercle d'Etudes bibllques, présldé par mrle pasteur M Jospin. Christian Science. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Mej. Ds Soutendijk. Ver. van Vryz. Hertormden. Jacobstraat 6. 10.30: Dr E. D Spelberg, van Hilversum. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Viering H Av. en Nabetr. Klop- persingclkerk 10 en 5: Ds. A. M. Boeyinga. Wilhelmlnakerk 10 en 5: Ds, J. W, Siertsema. Zuid-Oosterkerk. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk. (Ait. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds A. Bos. Oud-Geref. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. E. van Dyk. van den Haag. Chr. Geref. Gemeente, Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop Baptists Gemeente, Parklaan 34 10 en 5: Dhr. v. Dam, 8: Jeugdsamen- komt (geb Salem). Leger des Heils. Evange lisatietent, Kinderhuissingel. Opening Zater dagavond 8: Ds v d. Waal. Zondag 10 en 8 Lt. Kol. Jac. Smael. van A'dam. e. a. Pink stergemeente. Nieuwe Krulsstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Gemeente des lieeren. 10 en 7 Samenkomst, Vergadering van Gelovigen, Hoofmanstraat 12. 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente Gods. Frans Halsstr. 4. 10: Samenkomst. Hersteld Apost. Zendingsgemeen te, Wilhelmlnastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendlngsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 enjS: Godsdienstoefe ning, Universele Eredien^F (Soefi-Beweglng) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30. wydlngs- morgen. Dhr. A. 't Hoen, Baarn. Het Rozekrul- sersgenootsehap, Bakenessergracht 13. 7.15: Mevr H. Stok-Huizer. HAARLEM-NOORD. Ned. Ilerv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Ds. Schnei der, van Rotterdam, Jeugddienst. 7: Ds. G Koch. Kon. Emmaschool. Raafstr 10- Ds Klerk, van Santpoort. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk Noord-Schoterkerk. 9, 10.30 en 5: Ds. L. Hoor weg Jr. H, Av. en Nabetr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5:-Ds. J. C, Maris. HEEMSTEDE. Ned. lïerv. Kerk. Kerk op het Wilhelmlnaplein. 10: Ds. Bartlema, Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuy- zen H. Av. Geref Kerk. Koedlefslaan. 10: Dr P. J. Richel. 5: Ds. A. Doqdorp. Camplaan 10: j Ds A. Dondorp 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk Art. 31, Herenweg 141. 8.15 en 3: Ds. J. Keizer Ned Prot. Bond. 10.30: Ds. G. Westmijse, Voorg. Vrija Herv. Rotterdam. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. Jhr. J.-C. Meyer, te Bilthoven. Rellg. Kring. 10.30: Ds. J. de Graaf. Voorg. Vryz. Herv., Haarlem. BLÓEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Tromp, té A'dam. Ned. Prot. Bond. Potgieter- weg 4. 10.30: Ds. A. v. Blemen, Hv. Bentveld. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. C. Dragt, van Amstelveen. 5.15: Ds. Y. van der Zee. Univer sele Eredienst, Popellaan 1. 4: Dienst. OYERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. d< Beus. Bev Kerkeraadsleden. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oo6t Oude Kerk. 10: Df. J. Peters, Beverwijk. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. Klerk, van Santpoqft, Jeugddienst. Evangelisatie „Bethel", Öost Kolk. 10: Dhr. G. Baas. ui Zaandam. Onoplettende voetgangers aangereden Vrijdagmorgen werd óp het Frans Hals plein te Haarlem een 66-jarige voetgang ster, die niet voldoende oplette, door een wielrijder aangereden. De vrouw liep enige gekneusde ribben op. Op de Jansweg werd een man door een fietser aangereden, toeii hij bij het over steken op de rijweg even aarzelde. De man brak zijn rechterbovenarm. alle soorten ongedierte. QUIVERINGS ONDERN. „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135, tel. 11657, Haarlem Wij komen door het gehele land. (Adv.) V- BINNENLAND Btj K. B. is ingesteld een Nederlandse com missie voor internationale samenwerking op het gebied van dn-derwijs, wetenschap en cultuur. Een roeiboot is op het Twentekanaal omge slagen, toen zeven arbeiders er mee wilden over steken Twee bouwvakarbeiders uit Hengelo zijn verdronken. Ook dit jaar zal de Landelüke Vereniging van Ex-politieke Gevangenen te Hilversum een zomerkamp organiseren, dat van 19 Juli tot 17 Augustus zal worden gehouden, en waarvoor een aantal buitenlandse delegaties ts uitge nodigd. De slagers te Lelden en Oegstgeest hebben besloten voortaan op Maandag en op Dinsdag de winkels gesloten 1e houden, nu het vleesrant soen tot 150 gram per week is verlaagd HAARLEM EN OMGEVING en W. van Haarlem zullen op Woensdag II Juni des namiddags om 8 uur de deelnemers het door de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer alhier op II, 13 Juni te houden congres officieel ten stadhuize 'ontvangen. wegens zUn benoeming tot directeur van Openbare Werken te Alkmaar, heeft ir. H. Knol, directeur van Openbare Werken in de gemeente Haarlemmermeer met ingang van 1 Juli a.s. eer vol ontslag aangevraagd. Een chauffeur was Donderdag in een garage de Jansweg bezig met het oppompen van autoband, toen de ijzeren binnenvelg los liet en met geweld tegen de onderarm van de chauffeur sprong. Met een gebroken arm moest de man in het ziekenhuis worden opgenomen. Een provinciale diaconale conferentie voor Noordholl3nd van de Gereformeerde Kerken beeft plaats op Donderdag 12 Juni in de Klop persingelkerk Spreken zullen ds. P. N, Kruys- wijk van Amsterdam over de verzorging van ge- brekkigen. zieken, blinden e. a. en de heer A. Stapelkamp, lid der Tweede Kamer, over „De Diaconie en de Sociale Voorzieningen, met name Ouderdomsvoorzieningen". #Als Hoofdingeland-plaatsvervanger voor het derde district van het Hoogheemraadschap Rijn land werd toegelate"h de heer P. Bos te Vijfhul zen (Haarlemmermeer). Van de leerlingen der Stads-Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem slaagden voor het examen van bibliotheekassistente de dames L. Schepers, C. Schneiders en L. Taconis; voor de B-cursus van deze opleiding slaagden de dames J. v. d. Berg, T. Bosse. A. Cannegieter. A. Kloeke. F. Lammerts v. Bueren en M. Vetter. In Bennebroek gaan de oudjes op 18 Juni een autotocht maken. Taxi? Bei 13 000 DAG EN NACHT Economische rechter DAKLOZEN" (Spaarne). Een Engelse film, die het sociale probleem behandelt, dat ontstaat wanneer een groot concern een blok huizen poogt te onteigenen, om er na het slopen van alles wat er op staat, een nieuwe fabriek neer te zetten. Dank zij de welwillende interventie van een jonge, maai- belangrijke functionaris van het con cern, die zich persoonlijk op de hoogte gaat stellen door gbdurende enige tijd ter plaatse te verblijven in 'n soort toevluchts oord voor allerlei vreemde (maar aller beminnelijkste) types, loopt de zaak ech ter goed ai. Het is een mengsel van melo drama en comedie. dat echter alleszins ge nietbaar is en bovendien een afwisseling vormt op het wekelijkse cowboy-menu. De sensatie, die in de bijfilm „Gevecht onder zee" met grote porties uitgedeeld wordt, brengt het programma weer in het vereiste evenwicht, „HET RECHT VAN DE STERKSTE". (City) doet een beetje denken aan „ISing kong", want het is ook een fantasie, waarin voorwereldlijke dieren voorkomen, hoewel er geen monsterlijke mensaap in te zien is. Wel komen er echte mensen in voor, oer mensen, die er overigens opvallend gecri- tiseerd uitzien, al praten zij met eenletter grepige woorden. Het verhaal is in hoofd zaak gewijd aan de strijd om het bestaan tussen mensen en monsters en ook aan de strijd tussen de mensen onderling. Het on vermijdelijke liefdesverhaal tussen de sterke jager en het lieve „schelpenmeisje" brengt zelfs een soort voorwereldse sociale revolutie teweeg. Het is allemaal erg naief, maar dan zó dat niemand 't ernstig kan opvatten en alle ge legenheid heeft de fotografische handigheid te bewonderen waarmee levende monsters gemaakt zijn door een listige verandering van proporties, zodat de gruwelijke mon sters „gespeeld" worden door hun heden daagse nazaten die we in dierentuin en terrarium ook kunnen zien. Hier is een van die fantasieën die tot de primitiefste genoegens van de bioscoop behoren, maar intussen niet minder echt „film" zyn. „CARNEGIE HALL" (Rembrandt) is de 'grootste muziekfilm die ooit gemaakt is. Niets meer en niets minder. Het rijtje beroemdheden, dat er aan meewerkte en dat gemusiceerd heeft in de zalen van het Newyorkse „Concertgebouw" zelf, is dan ook indrukwekkend genoeg om muziek liefhebbers aan het nadenken te brengen. De passages, waarin orkest en solisten te zien en te horen zijn, dragen, voor zover dat bij gereproduceerde muziek kan, iets in zich van de perfectie waartoe deze groten der muziekwereld in staat zijn. Het is boeiend Artur Rubinstein's spel zo intensief gade te slaan, en te beleven hoe Bruno Walter, Stokowski en Damrosch een orkest leiden. Jascha .Heifetz vioolspel is uitstekend overgebracht en deze opsom ming is onvolledig zonder Lily Pons. Rise Stevens en Ezio Pinza als vocalisten. Er zijn nog meer beroemdheden, zo veel als alleen een Hollywoodse superfilm ze bijeen kan brengen. Een superfilm is het echter ook in de banaliteit van haar opzet. Want wat is de „moraal" van al deze muzikale documen tatie? Dat een onbeduidende jongeman ir deze muziektempel een slap jazz-nummer- tje dirigeert en zichzelf daarmee onder de grote musici rangschikt, dit alles tot vreug derijke ontroering van zijn moeder die van jongs-af Carnegie Hall heeft liefgehad en geprobeerd heeft van haar spruit een serieus musicus te maken. Het resultaat is een weeïg bioscoopver haaltje met een afgezaagd slot, waar zon der al te veel- aanleiding opnamen van I concerten tussen zijn gezaaid. De eerbied en belangstelling voor de muziek die waarschijnlijk doel van de filmers zijn w. weest, zijn verdronken in een sentimenteel verhaaltje en verward geraakt in een pot. pourri waarin Tsjaikowski's vyfde sym- phonie bekroond wordt door een -lamen tabel jazz-muziekje. Artur Rubinstein speelt De Falla. Een opname uit Carnegie Hall". Noch de vele klinkende namen, noch knap werk van een goede cameraman als Eugen Schufftan kunnen dit gebrek aan beschaafde smaak goed maken. Aloha (Frans Hals). Allerlei roman tische verhalen lopen in deze Franse film dooreen met als noofd-draad de geschie denis van twee mensen, die elkaar niet kunnen krijgen, elkaar liefhebben en dus toch een geforceerd happy ending weten te bewerkstelligen Dat er een Melbourne-race, een Zuidzee- eiland en een vader met een stamboom aan te pas moeten komen, is natuurlijk wel erg plezierig, maar kan toch deze middelmatige rolprent niet de bekoring welke de makers haar mee hadden willen geven, verlenen. Misschien is het gebrek aan vaart de grote fout, hoewel de goede kwaliteiten als daar zijn enkele zonnige opnamen van een na tuurmens niet van verdienste zijn vrij te pleiten. Tamara (Luxor). Zwaar van span ning, die bijna dreiging wordt, ontrolt zich di», verhaal van felle hartstochten in een ongecompliceerd land. De Franse versie van de levensgewoonten in Mongolië is wellicht niet geheereuiver, maar rake ty pering en boeiende camerabehandeling ver heffen dit werk boven het peil der amuse mentsfilm zonder meer. Het spel van Victor Francen legt somberheid en een gevoel van onbehagen over deze historie van drie men sen, wier lot bezegeld wordt door de ruige gevoelens van de centrale man. Als film en als sfeertekening een geslaagd werk, qua tendenz in vele opzichten immoreel. „Afspraakje om 5 uur" (Palace). Deze Deense film zal menigeen niet bevredigen, omdat zij volgens een wel zeer ongebruike lijk recept is vervaardigd. Het is geen aan eengesloten verhaal, maar een overigens geslaagde combinatie van fragmenten uit ae ervaringen van een tiental jonge vrou wen, vroegere schoolvriendinnen, die elkaar Lheetie mee in Vim mónV iat"'Twöpr'rfaar na jaren weer ontmoeten en dan haar be- levenissen vertellen, welke over het alge meen nogal van tragi-komisohe aard zijn. Er zijn kostelijke typen bij en men kan dan ook hartelijk lachen om haar avontu ren, waarin natuurlijk mannen een belang rijke rol spelen. De vrolijkheid wordt on bedoeld nog verhoogd, doordat in het begin blijkbaar enige Nederlandse teksten zijn vergeten, zodat de toeschouwer onthaald wordt op een in rad-Deens afgestoken toe spraak. welke blijkbaar erg grappig is, maar waarvan men geen syllabe verstaat. Maar daardoor amuseert men zich des te meer! Het heeft geen zin, namen te noemen van de acteurs en actrices, die hier op één na onbekend zijn. De uitzondering vormt de auteur-die de hoofdrol speelde in de Deense verzetsfilm „De rode aarde". Dat mag nfet, Columbus Het leven van de mensen, die de econo mische wetten maken, is bijzonder rijk aan ontmoedigende ervaringen. Iedere keer dat zij hun geestesproducten tevreden beschou wen en denken, dat onze staatshuishouding nu toch wel op de meest bevredigende, meest rechtvaardige en meest efficiënte wijze geregeld is, dan doet zich ineens een geval voor, dat zonneklaar bewijst, dat de economie een wetenschap is,'die. alle ver klaringen van hen die haar.beoefenen ten spijt, een beweeglijkheid en een onbereken baarheid bezit, waartui vergeleken een glibberige paling een uiterst statisch ele ment genoemd kan worden. Zo ook gisteren. Voor de economische rechter verscheen een bakker, een bekend bakker uit Haar lem. Deze man nu had het bestaan zijn personeel drie gulden per week meer te betalen dan wettelijk geoorloofd was en ze bovendien een gratificatie te verstrekken van zestig gulden, hetgeen al evenmin ge permitteerd is. Een goedig man zult gij zeggen. Neen, zeggen de economen, integen deel een man, die 's lands economie in ge vaar brengt, want op hogere lonen volgen hogere prijzen. Vicieuze cirkel en zo. Drie werf foei! Dit argument werd de verdachte dan ook prompt van achter de groene tafel voor de witbestoven voeten geworpen. „Niks dervan", zei de bakker en kwam met een figuurlijk ei van Columbus op de proppen, „niks, want ik ben de man. die in Haarlem de broodprijs verlaagd heb met één cent. Dat kan ik doen, omdat ik mijn mensen goed betaal. Zodoende zit ik niet met kankerpitten. Mijn mensen verwerken 34 balen meel per w-eek tegenover de 24 balen per week in de gemiddelde Neder landse bakkerij. Verschilletje hè'' zei hij en keek niet ontevreden. Door de rechtszaal waarde een klare stilte. „Ja maar", zei de politierechter, „het is oneerlijke concurrentie, u haalt zo de men sen van andere bakkerijen weg." „Ik heb maar een betrekkelijk klein aan tal nodig Edelachtbare", zei de bakker en weer was het even stil. De officier van justitie was e'r toch niet over te spreken. Temeer daar, naar hij vertelde, verdachte al meerdere malen we gens arbeidskwesties voor was geweest. „Bovendien mag het nu eenmaal niet," zei hij „en het moet maar eens uit zijn en daarom eis ik een maand hechtenis." Toen kwam de raadsman aan het woord en die bleek in het geheel niet van mening dat het uit moest zijn. „Eindelijk betoog de deze. „zien wij hier een situatie, waar werkgever en werknemers in vol komen harmonie aan de slag zijn. Tot heil van het volk. Maar het mag niet. En omdat het nu eenmaal niet mag wordt er een maand hechtenis geëist. Het is te gek om los te lopen. Hier is een bevredigende op- lossingNvan een belangrijk probleem, maar men schijnt geen stap te kunnen doen, zon der het juk der staatsslavernij te moeten voelen." Voorts zei hij, dat het kinderachtig ge makkelijk zou zijn om de gratificatie legaat, te maken, door er een notariële schenking van te maken. Hij verklaarde noch van de economische wetgeving noch van haar uit voering een hoge dunk te zullen krijgen, indien hier niet de nodige soepelheid zou worden betracht, door verdachte een geld boete op te leggen. Het leek wel alsof de economische rech ter, die een wijs en ervaren man is, er een er iedere dag een loonsverhoging voor de bakkersknechts verwacht kan worden. Daarom wees hij (bij hoge uitzondering) niet direct vonnis, maar zei: „Uitspraak over acht dagen." Columbus vertrok en knipoogde naar Vrouwe Justitia. Tenminste, zo leek het. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. Woensdag 11 Juni en Donderdag 12 Juni 19 er gëlegenheld voor het aanvragen van zeep voor artsen, verpleegsters enz, Tegen overlegging Van diploma en stamkaart kunnen de bonnen dadelijk ln ontvangst worden genomen aan de distrlbutiedlenst v. Merlenlaaq 2, 's morgens tussen 9 en 12 uur, loket 2.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6