„Oorlog brengt geen enkel probleem tot een wezenlijke oplossing" Kort en Bondig i u -> Vermindering van troepen gevraagd Vrije uitwisseling van groenten en fruit met België en Luxemburg Weer verschepingen naar Indonesië Minister Vos over de taak der jongeren in deze tijd MAANDAG 9 JUNI 1947 HAARLEMS DASOTLAD 3 PROF. SCHERMERHORN Radiotoespraak over de Indische kwestie Prof. ir. W. Schermerhom heeft voor de V.P.R.O. een radiorede gehouden, waar aan het volgende is ontleend: „Indien ik alle interpretaties van de fei ten in Indonesië naast elkander leg, dan ben ik soms geneigd alleen dat te geloven, wat ik met mijn eigen ogen zag en daar mede dan nog voorzichtig te zijn. Zij die de verantwoordelijkheid dragen moeten trach ten uit het geheele beeld de balans van de werkelijkheid op te maken, welke hun han delen bepaalt. Boven deze werkelijkheid uit rijst echter een doel waarnaar men koerst, een doel dat ons voor ogen staat uit het besef, hoe het behoort te zijn, bepaald door ons gevoel van goed en kwaad, door ons be grip van verantwoordelijkheid. Het Indonesische volk is niet in staat de zelfde organisatorische kracht te verlenen aan zijn staatkundige opbouw als zulks met ons het geval is. Er zijn tekortkomingen op allerlei gebied. Er is die gevaarlijke at mosfeer, die gevoed wordt door de beden kelijke combinatie van angst en overmoed. Doch hij, dié zijn blik slaat op de toekomst en weet, dat vóór de twintigste eeuw ten einde is iedere koloniale verhouding op aarde, waar dan ook, tot het verleden zal behoren, die is bereid om zulke vormen na te streven, dat het Indonesische en het Ne derlandse volk naast elkander staan, niet als in ieder opzicht gelijken, maar zeker wel als gelijkwaardigen. Is het zo, dat wij in het diepst van ons hart als het erop aankomt, niet in staat zijn om wezenlijk de Indonesiër de hand te rei ken? Hebben wij een onberedeneerde af keer om onder een Indonesiër te werken, welke zijn capaciteiten ook zouden zijn? Geloven wij dat wij veel beter uit kunnen maken wat goed is voor deze mensen dan zijzelf? Deze vragen zijn ontzettend moei lijk en toch zullen- zij voor een groot ge deelte bepalen of het Nederlandse volk erin slaagt in harmonie tezamen met het Indo nesische volk in het verband van de Neder lands-Indische Unie te leven. De armoede van de wereld van vandaag ligt in het gebrek aan geloof. De angst is, of niet al te veel mensen bepaalde dingen nastreven en tot bepaalde partijen behoren niet omdat zij er met hun hele ziel, met hun hele menselijkheid in geloven, maar omdat zij iedere andere oplossing alleen maar slechter vinden. De tweede wereldoorlog heeft het fascis me neergeslagen, maar geen enkel probleem De Koninklijke Shell keert 9°Jc dividend uit In Nederland werd voor ruim 55 millioen aan orders geplaatst In het jaarverslag over 1946 der Ko ninklijke Shell wordt medegedeeld, dat in het verslagjaar in Nederland voor een bedrag van 55.653.000 aan orders werd geplaatst, waarvan 27.769.000 voor het bedrijf in Nederland. Over de gehele we reld waren ongeveer 200.000 personen bij het bedrijf werkzaam. In Nederland werd ongeveer 22 millioen gulden aan salaris sen betaald, alsmede 7V2 millioen gulden aan pensioenen. De productie van ruwe olie bereikte in 1946 het record van 32.702.000.000 kg. De tankvloot der Koninklijke Shell is thans groter dan voor de oorlog. De netto-winst over 1946 bedraagt 72.607.500 en laat de uitkering toe van een dividend van 9 pCt. na betaling van 4 pCt. op de preferente aandelen. In het overzicht van de bedrijfsresul taten in Nederlands-Indië wordt gewag gemaakt van tal van moeilijkheden tenge volge van de algemene toestand, het ge brek aan materiaal voor herstel der in stallaties en de onbereikbaarheid van enige olievelden en fabrieken. Omtrent de bedrijven in Europa wordt ten aanzien van Roemenië verklaard, dat de vooruitziohten voor het hervatten van d% werkzaamheden op vooroorlogse basis zeer somber zijn. De financiële positie van het land wordt met de dag slechter', vreemde valuta is niet beschikbaar en het land verkeert in een toestand van inflatie. Bij het bepalen van de economische poli tiek dient het belang van Rusland tot richtsnoer. De gevolgen hieraan onder vindt de dochtermaatschappij de „Astra Romana" op elk gebied harer werkzaam heden. Tengevolge van het ontbreken van vreemde valuta is het niet mogelijk in het buitenland de materialen te bestellen, waaraan'zo dringend behoefte bestaat. Als een gevolg hiervan gaat de productie ge leidelijk achteruit en exploratie van nieuwe oliehoudende gebieden kan onder de gegeven omstandigheden niet geschie den. Voorts wordt in het verslag verklaard dat bij de toewijzing van nieuwe terrei nen de Russisch-Roemeense maatschap pijen meer dan het haar toekomend aan deel ontvangen, zulks ten laste van de Nederlands-Engelse belangen. Een grote mate van overheidsinmenging op elk ge bied belemmert doorlopend de maatschap pij in haar activiteit. Hierbij komt nog dat aan de Russen verschillende voorrech ten zijn verleend, sommige in flagrante strijd met de wet. Vooruitzichten op uit voer van petroleumproducten zijn er niet, daar de beschikbare opbrengst na de voor ziening van het binnenland ter beschik king van de Russen moet worden gesteld. Het programma voor do orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 10 Juni 1947 's avonds van 7.30—8.30 uur te geven door George Robert luidt: 1. Preludium b. kl. t., J. S. Bach; 2, Prélude. Médltation et Prière, P. de Bréville; 3. Tweede Choral, C. Franck; 4. Preludo e Fughetta. H. Andrlessen; 5. Inter mezzi. H. Arrdriessen; 6. Sonata da chiesa (Tema con variazioni e finale) H. Andrlessen. Agenda voor Haarlem MAANDAG 9 JUNI. Kloppersingelkerk: Orgel- en hoboconcert. 20 uur. Palace: Afspraakje om 5 uur (18 j.) 14 30. 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt. Carnegie Hall (a. 3.) 14.30, 18.45 en 21.15 uur. Luxor: Tamara (18 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Het recht van de sterkste (14 J.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Daklozen (14 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Aloha (a. 1.) 14.30. 19.00 en 2115 uur. DINSDAG 10 JUNI Concertzaal. H. O. V. Volksconcert, 20 uur. Bioscopen: als Maandag. dat de mensheid beroert, wezenlijk tot op lossing gebracht. Laat dit effect van een oorlog voor Ne derland en Indonesië een waarschuwing zijn. De diepste vragen worden slechts op gelost waar het menselijk geweten, waar het diepste innerlijk van beiden het laat ste woord is". Zaterdagmiddag waren ongeveer negen honderd welpen uit het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders in Vogelen zang bijeen, om deel te nemen aan een grote rimboejacht (een gemeenschappelijk spel). Voor deze jacht waren de welpen in passende Indianen-kleding getooid. De Indonesische anticoord-nota Hiisi.ru rv nucFvrva HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Vereniging Ne- derland-Indonesië organiseert op 12 Juni in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, een ver gadering, waarin spreken de heren Ds. J. J. Buskes Jr. en J. de Kadt, over: „De verhouding tot de Republiek Indonesië". Dc Haarlemse zangeres Akke de Vries heeft met succes een reeks concerten in Parijs en Zll- rlch gegeven. Deze zijn bovendien aanleiding geweest voor enige nieuwe engagementen ln het aanstaande seizoen. Ouden van dagen te Heemstede gaan op 24 Juni varen. Het einddoel van de tocht wordt als een verrassing geheim gehouden. Er worden door het comité geld en versnaperingen gevraagd Secretaris ls de heer L, Timmers, Lieven de Keylaan 3, giro 268162. De Haarlemse recherche heeft een 22-jarige naaister gearresteerd, die er een gewoonte van maakte in het gebouw van Peek en Cloppenburg geld te ontvreemden uit Jaszakken en dames- De heer D. J. A. Geluk, wethouder van On derwijs te Haarlem zal niet Donderdag, maar Woensdag van 10 tot 13 uur spreekuur houden. Bij de in Den Haag gehouden examens nij verheidsonderwijs zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van de akte NA de dames M. H. Nelis- sen te Haarlem. M. M. Preenen te Hlllegom en A. Hennink te Velsen. Zaterdagmorgen om elf uur ls op de Heem- steedse Dreef tegenover de César Francklaan te Heemstede een motorrijder tegen een wielrijd- ster gebotst, waardoor belden gewond werden. De Heemsteedse politie verzoekt getuigen, op het bureau Raadhuisstraat 27 inlichtingen te geven. Donderdag 12 Juni des n.m. te 8 uur wordt ln het gebouw Rehoboth te Bennebroek een evangelisatie-samenkomst gehouden. Hierin hoopt voor te gaan de heer J. Sevensma. Te Laren ls de villa „Bloemenheuvel", be woond door een lid van de staf van Prins Bern- hard, afgebrand. Ook de zeer kostbare inboedel ging verloren. De bewoners vertoeven in Enge land. DE „JOHAN MAURITS" MORGEN IN AMSTERDAM. Hr. Ms. fregat Jöïian Maurits, welk schip Dinsdagmorgen om 9 uur in Amster dam wordt verwacht zal niet meren aan het „Stenen Hoofd" doch aan de steiger van Van Es en Van Ommeren aan De Ruij- terkade. Minimum prijzen vastgesteld Nederlandse, Belgische en Luxemburgse voorzitters van de commissie voor land bouw, voedselvoorziening en visserij heb ben besprekingen gevoerd over de uit voering van het protocol, dat de ministers van Landbouw van de bij de Tolunie be trokken landen hebben opgesteld over de uitwisseling van landbouwproducten iu het kader van de Tolunie. Men werd het er over eens dat vrije uitwisseling van bepaalde producten zal geschieden tegen prijzen, welke niet be neden de vast te stellen minimumprijs voor het betrokken product liggen. Ter bepaling van deze minimumprijzen werd een prijzencommissie ingesteld, waarin elk land met twee vertegenwoordi gers zitting heeft. Voorts zal de mogelijk heid tot vrije uitwisseling worden bestu deerd voor tuinbouwproducten, sierteelt producten, zaai- en pootgoed, fijne han delszaden met uitzondering van oliehou dende zaden, broedeieren, eendagskuikens, slachtkippen, kleine fokdieren zoals dui ven, konijnen, eventueel stamboek- en ge- bruiksvee en andere producten. De drie landen zullen doorgaan met het afgeven van invoer- en uitvoervergun ningen, maar dit systeem zal de vrije uit wisseling niet mogen vertragen. De ex portprijs franco grens, met inbegrip van alle kosten, mag niet dalen beneden de minimumprijzen. Nederland heeft toege zegd, deze minimumprijzen te garanderen, hetgeen hierop neerkomt, dat eventueel bij invoer zowel als bij uitvoer een heffing volgt. België en Luxemburg zijn niet in staat de door Nederland gestelde mini mumprijzen voor bloemkool en kersen te garanderen. Bij niet functioneren van dit systeem van import- en expórtheffing be houden de drie landen het recht tot con- tingentering dan wel tot invoerverboden over te gaan. Nederland wenste alleen minimumprij zen te stellen voor bloemkool en kersen. Men werd het eens over een minimumprijs van 22 y2 cent per stuk voor bloemkool van 22-30 cm. en 50 cent per kilo voor kersen. Een en ander geldt voor de maand Juni. België en Luxemburg hebben mini mumprijzen gesteld voor bloemkool, wor telen, sla, tomaten, komkommers, dop erwten, uien, kersen, aardbeien, frambo zen, kruisbessen en rode, witte en zwarte bessen. Voor kersen ligt deze minimum prijs op 10 Belgische francs (60 ct.) voor bloemkool even hoog als de Nederlandse minimumprijs (3.75 Belgische francs) 22y2 Protest tegen maatregel van minister Gielen De Nederlandse Bond van Leraren in de Lichamelijke Opvoeding heeft geprotes teerd tegen de maatregelen, welke mi nister Gielen onlangs getroffen heeft in zake het vakonderwijs op de lagere scho len. Het besluit van de minister houdt in, dat de gymnastiekles op deze scholen in het vervolg gegeven zal moeten worden door de klasse-onderwijzers en niet meer, zoals dit in de meeste gemeenten ge schiedt. door gediplomeerde vakménsen. De minister acht het wenselijk, om de op voeding van de schoolgaande jeugd in één hand te houden. De Bond staat echter op het standpunt, dat het gymnastiekonder wijs door bekwame leerkrachten gegeven moet worden. Men vreest, dat van de li chamelijke opvoeding van het kind weinig terecht zal komen, indien onderwijzers, die de acte J (de z.g.n. „huppelacte") be zitten, de gymnastiekles zullen moeten geven. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 7 Juni 1947 GEHUWD: 7 Juni, H. J. v. d. Worm en A. Ouwerkerk. BEVALLEN van een zoon: 5 Juni, W. C. M. J. v. Sikkelerus—Gielen: C. H. v. d. Wiel—Gales: B. Scheeres—v. d. Heijden: J. H. d. Bosch— Boschma; 6 Juni, M. I. J. Leenêrs—Wiewel; A. P. Beij—v. Eekhout; J. C. Schreurs—Terpoorten; 7 Juni. C. A. C. v. Houtenv. Disseldorp: G. Ro- mijn—Schuurman: M. C. HabrakenSpee. BEVALLEN van een dochter. 5 Juni. R. Bos Symons; 6 Juni. M. L. L. v. Vliet—Quick; Juni. A. H. Terol—d. Jong. OVERLEDEN: 5 Juni, H. J. Vasen. 56 J„ Z. B Spaarne: G. A. Wüstrow, 78 J„ Bïlderdijkstr.; B. J. A. Stubcnltsklj. 70 j., L. Herenstraat; 6 Juni, L. d. Maaker, 82 J., Oranjeboomstraat. ct. (maat 22-30 cm.). Op 17 Juni zullen de minimumprijzen voor Juli en volgende maanden worden vastgesteld voor groen ten en fruit en eveneens voor sierteelt producten, tuinbouwzaden en groenten- en fruitconserven. De commissie voor Landbouw, Voedsel voorziening en Visserij heeft de vastge stelde minimumprijzen nadat de Belgische en Luxemburgse minimumprijzen oj gelijke hoogte waren gebracht, goedge keurd en heeft bepaald, dat de vrije uit wisseling een aanvang zal kunnen nemen. Inmiddels geeft de Belgische regering onbeperkt invoerlicenties af voor de in voer van verse groenten sedert Vrijdag 6 Juni. Slippende auto maakt brokken Op de hoek Kennemerstraat-Saenredam- straat in Haarlem had een botsing plaats tussen een auto, die met een snelheid van circa vijftig kilometer in de richting van de Frans Halsstraat reed en een auto, die, langzaam rijdende rechtsaf de Kennemer- straat wilde inslaan. De bestuurder van de eerste auto tracht te door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch zijn wagen slipte op de gladde weg, zodat hij tegen de andere auto opbotste en vervolgens tegen een huis tot stilstand kwam. Een inzittende dame kreeg door de schok een hoofdwond en een lichte hersenschud ding. Beide auto's liepen lichte schade op. Bloemencantate op de Grote Markt In de Haarlemse feestweek wordt op 4 en 7 Augustus des avonds om 8 uur op de Grote Markt een „bloemencantate" uitge voerd, waaraan door verschillende plaatse lijke zangverenigingen en de H.O V. wordt meegewerkt. De leiding berust bij de heer Jos. de Klerk, die ook de muziek voor de cantate schreef. De repetities zullen vol gende week Dinsdag al in de Doelen be ginnen en worden voortaan elke Dins dag en Donderdag gehouden. (Vervolg van pagina 1) Interim-regering. Vervolgens komt de nota tot een aantal détarlpunten. Betreffende het vormen van een inte rim-regering en de buitenlandse betrek kingen: De Indonesische delegatie, van oordeel dat het accoord van Linggadjati niet ar- tikelsgewijze doch intregaal moet worden uitgewerkt, is bereid het Nederlands voor stel tot vorming van een interim-regering te aanvaarden, hoewel zij van oordeel is, dat de vaststelling van het gebied Indone sia Timoer, waarvan Nieuw-Guinea is af gezonderd, geschied is buiten de volkswil om en strijdig is met de geest van de overeenkomst van Linggadjati. De dele gatie is van mening dat het gebied van Nieuw-Guinea alsnog in' de Negara In donesia Timoer moet worden opgenomen. De nota verlangt, dat gedurende de overgangstijd de positie de facto van de Republiek niet gewijzigd wordt, dat daarentegen de vorming van een interim-regering een wijziging zal meebrengen in de positie van de gou verneur-generaal, wiens ambt bij voorbeeld de naam zou kunnen krijgen van Hoge Commissaris. Verder wordt verlangd, dat de interim-regering be staat uit vertegenwoordigers van repu bliek, Negara Indonesia Timoer en Borneo en dat minstens de helft der leden uit vertegenwoordigers van de republiek bestaat. Met het totstandkomen van de interim regering zullen federale ministeries in het leven worden geroepen. De interim-regering benoemt een ver tegenwoordiger in Nederland in afwach ting van de benoeming van een hoge com missaris. Onmiddellijk na het tot standkomen van de interim-regering zal de Nederland se regering stappen nemen tot het voor dragen van Indonesia als lid van de UNO en zal een aanvang worden gemaakt met een eigen Indonesische vertegenwoordi ging in het buitenland, d.w.z. ambassades en consulaten. Om in de behoeften te voorzien van de Indonesische buitenlandse dienst worden ter opleiding Indonesische volontairen ge plaatst in Nederlandse gezantschappen en andere vertegenwoordigingen. Bovendien zal de republikeinse regering geen be- zwaar maken tegen de benoeming van In donesiërs in de buitenlandse dienst van Nederland. Militaire aangelegenheden. Bij de Nederlands-Indonesische bespre kingen werden de militaire aangelegen heden onderverdeeld in twee afdelingen. 1. maatregelen tot het wegnemen van vijandelijke gevoelens tussen de beide legers. 2. Werkzaamheden voortvloeiende uit de samenwerking op basis van de Lingga- djati-overeenkomst. De Indonesische delegatie onderschrijft het Nederlandse voorstel betreffende de militaire aangelegenheden in grote trekken. Zij verlangt onder andere: Het demilitairiseren van de demarcatie- gebieden en overdragen van de bewaking van de zones aan de politie der beide par tijen. Geleidelijke vervanging van bezetting van het Nederlandse leger door het repu blikeinse. Onmiddellijke vermindering van de res pectievelijke troepensterkten overeenkom stig art. 16 van Linggadjati. De defensie dient te worden opgedragen aan een nationaal leger. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat een vreemd lege: haar aandeel bijdraagt, echter alleen wan neer beide legei-s strijden voor een gemeen schappelijk doel. Hieruit vloeit voort, dat in Indonesië het nationaal federaal leger moet worden ver sterkt en dat nu reeds operationele een heden in het federale leger worden vastge legd. Als grondslag voor samenwerking gedu rende de overgangstijd stelt de Indonesi sche delegatie voor dat hulp van Neder landse zijde wordt gegeven in de vorm van materiaal en indien nodig van adviseurs. De kwestie van rust en orde in het gebied van de Republiek dient los te worden be zien van de troepensterkte van het Neder- Als onderdeel van een prooaganda-week- end van de Democratisch.socialistische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers", af deling Haarlem, is Zaterdagavond een bij eenkomst gehouden in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar ds. A. van Biemen over Christendom en Socialis me en minister ir. H. Vos over de taak van de jongeren in deze tijd gesproken heb ben. Ds. A. van Biemen bepaalde zich tot twee vragen, welke tegenwoordig vaak worden gesteld: hoe kan men een goed Christen en tegelijkertijd een goed socia list zijn en is het werkelijk mogelijk dat een overtuigd socialist een goed Christen kan zijn? In zijn antwoord, dat hij een za kelijk getuigenis noemde, zeïde spreker, dat het vrije spel der economische krach ten voor millioenen mensen onnoemelijk onrecht betekent. De By bel verwerpt alle onrecht en Christus heelt zich onbarmhar tig fel tegen alle ongerechtigheid gekeerd. Het Christendom leeft in de verwachting van een nieuwe hemel en een nieuwe aar de. De socialisten verwachten een nieuw menselijk leven en daarom is het socialisme niet los te maken van de verwachting van het Christendom: een wereld waarin ge rechtigheid woont. Een goed Christen kan niet afzijdig blyven staan in een samen leving vol ongerechtigheid, omdat hij ge roepen is tot eenheid, gemeenschap en ver antwoordelijkheid. Op grond van zijn ge. loof kan hij niet anders kiezen dan het so- landse leger. De handhaving van rust en orde in het gebied van de Republiek is de taak der Republikeinse politie en niet die van het Nederlandse leger. Economische zaken. Betreffende de economische regeling is de regering der republiek van mening, al dus de delegatie, dat de eigendom van vreemdelingen zal worden teruggegeven met uitzondering van die eigendommen, waarvan de Republiek nationalisering no dig acht met vergoeding voor geleden schade. De economische politiek der Re publiek stelt Indonesia als economische eenheid tegenover de buitenwereld en verlangt een juiste verstandhouding tus sen kapitaal en arbeid, Economische ratio nalisatie wordt noodzakelijk geacht. De regering van de republiek is bereid hier toe als coördinator op te treden. Daar te genover echter wenst de republiek, dat de ondernemers, die naar hun ondernemin gen in Republikeins gebied terugkeren, zich aanpassen aan de nieuwe verhoudin gen. De delegatie aanvaardt de economische voorstellen van de Nederlandse delegatie onder voorbehoud van enkele détaüpun ten. De delegatie gaat er mee accoord, dat aan stonds een deviezenfonds van tijdelijk ka rakter voor geheel Indonesia wordt opge richt. Het bestuur van het deviezenfonds moet verantwoordelijk zijn aan de interim re gering. Gemeenschappelijke commissie. De Indonesische delegatie heeft er geen bezwaar tegen mede te werken aan de verkoop van ondememingsproducten, Republikeins gebied gewonnen, voordat de gemeenschappelijke commissie, in te stel len overeenkomstig art. 14 van de over eenkomst van Linggadjati, werkzaam zal zijn. Van ondernemingen en particuliere be drijven, die zullen worden genationali seerd tegen vergoeding, zal een gemeen schappelijke inventaris worden opge maakt. Alle staatsbedrijven zullen blijven wor den beheerd en bestuurd door ae repu blikeinse diensten. Ondernemingen en bedrijven van vijan delijke onderdanen zullen voorshands door de interim-regering worden beheerd. Het beheer daarvan wordt overgedragen aan de regering van de deelstaten. Het voorstel van de Nederlandse delegatie om een proefgebied vast te stellen voor het ten uitvoer brengen van art. 14 van de over eenkomst van Linggadjati aanvaardt de Indonesische delegatie en het voorstel is derhalve vatbaar voor verdere discussie. Centraal voedingsmiddelenfonds Bij de verdeling van voedingsmiddelen moet Indonesia als een geheel worden be schouwd. Een centraal orgaan dient hiertoe voor geheel Indonesia te worden opgericht. Ingesteld moet voorts worden een ge meenschappelijk douaneregiem en douane corps. De Indonesische delegatie gaat er mee accoord, dat Indonesia als één tolgebied zal worden beschouwd. In afwachting van de tot standkoming van een overeenstemming nopens aange legenheden betreffende export en import, deviezen en douane, zullen de regelingen van de Nederlands-Indische regering, die de handel van de republiek Indonesia be lemmeren, aanstonds worden ingetrokken en de controle te land en ter zee, door het Nederlandse leger en de marine uitgeoefend op grond van de oorlogstoestand, worden opgeheven. Voorlopige regeling van het geldwezen. Ten einde het economisch verkeer te be vorderen dient een voorlopige regeling be treffende de onderlinge verhouding tussen het Republikeinse geld en het Nederlands- Indische geld tot stand te worden ge bracht in afwachting van een definitieve regeling. Door de vorming van een interim-rege ring zullen als een natuurlijk gevolg hier van aan de Republiek onmiddellijk die gebieden worden teruggegeven, die niet slechts door het Nederlandse leger zijn bezet, doch waarvan ook het bestuur ge heel of gedeeltelijk berust bij de Neder landse regering. De Indonesische delegatie kan niet ac coord gaan met de mening van de Com missie-Generaal, dat de invoering van de bezette gebieden afhankelijk moet worden gesteld van de uitvoering van de gemeen schappelijke proclamatie van 29 Maart 1947 nopens politieke gevangenen. Daar entegen Ls de Indonesische delegatie mét de Commissie-Generaal van oordeel, dat overal de voorwaarden van rechtszeker heid en vreedzame politieke ontwikkeling moeten worden geschapen. ken. Het zal tot de taak van de jongeren behoren, de verhouding van mens tot mens weer op hoger plan te brengen. Een ander gevolg van de oorlog is, dat een deel van ons volk nimmer de waarde van de arbeid heeft leren kennen. Dit pro bleem is niet gemakkelijk op te lossen. Ook hier ligt een taak voor de jeugdbeweging en voor elke jongere afzonderlijk. Twee begrippen zijn voor de toekomst der jongeren van grote waarde: menselijk heid en rechtvaardigheid. Voor de verhou ding van mens tot mens is de democratie beslissend, voor de rechtvaardigheid het! socialisme. Wanneer de jongeren dit voor te Amsterdam roeiwedstrijden gehouden, Roeien De jeugdvan„Het Spaarne" won zes nummers Zaterdagmiddag werden op de Bosbaan ogen houden, zal het niet tot nieuwe con flicten behoeven te komen. De avond, welke voor een deel werd bij gewoond door de waarnemend burgemees ter van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, werd verder gevuld met zang, voordrach ten en cabaretschetsjes met een politiek karakter. Bach-concert in Grote kerk Een betrekkelijk klein doch select gezel schap was Zaterdagnamiddag in onze oude St. Bavo aanwezig. Men kon in dit geval met enig recht van „hoog bezoek" spreken. Immers vele „principes musicae" uit ver schillende delen van ons land waren hier samengekomen om de wijd en zijd beroem de hoedanigheden van het orgel proef on- cialisme, omdat het zo zuiver mogelijk 1 dervindelijk te leren kennen uit de voor- poogt te realiseren hetgeen het Evangelie predikt: sociale gerechtigheid. De vraag of een socialist Christen kan zijn bevestigend beantwoordend, zeide ds. van Biemen dat Christen zijn betekent: zich geroepen voelen tot leven en werken in deze wereld naar Gods wil. Men kan geen goed socialist zijn zonder innerlijke bezieling, zonder overtuigd te zijn van het heilig moeten. De bron van deze bezieling kan het Christendom of het humanisme zijn. Minister Vos, sprekende over de taak der jongeren in deze tijd, zeide dat de jongeren voor vele problemen staan, indi viduele en algemene. Tot de laatste be hoort dat der huidige samenleving. De oorlog is oorzaak, dat deze problemen an ders gesteld moeten worden dan voorheen. De oorlog heeft vele normen, welke vroe ger als vaststaand werden beschouwd, aan getast. Het ernstigste was wel de onmense lijke minachting voor het menselijk leven. In deze tijd bestaat het grote gevaar, dat men luchthartig over deze dingen gaat den- draoht van een aantal orgelwerken van Bach, door de organist George Robert. Wat zou geschikter zijn dan werken van de grootmeester der orgelmuziek om de pracht van het in de 18e eeuw door Christian Müller gebouwde instrument te demonstre ren? En zo heeft Robert het in de G dur- orgelfantasie doen sjilpen en zingen en ook de machtige lage pedaaltonen heeft hij doen galmen. In de Passacaglia liet hij de grootse ontwikkeling van een enkel motief uit komen: in twee koraalspelen verschafte hy ogenblikken van stille bezinning en met de Tripelfuga in Es zette hij de kroon op het werk. Dit concert was een onderdeel van het programma der muzikale feestelijkheden ter gelegenheid van de jaarvergadering der Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging. die ditmaal te Haarlem gehou den werd. Orgel en orgelspel vonden onver deelde bewondering, maar men bewonderde niet minder het imposante interieur onzer Grote Kerk. K. DE JONG, welke georganiseerd werden door de A.M. V.J.-Roeiclub. Deze wedstrijden zijn uit sluitend voor Meisjes en Jongens van 14 tot en met 18 jaar. Ditmaal heeft de Haar lemse Roei- en Zeilvereniging „Het Spaar ne" wel een zeer groot succes mogen boe ken door het behalen van niet minder dan zes eerste prijzen en twee tweede prijzen van de in totaal acht ingeschreven num mers. In totaal namen 31 ploegen van 9 verschillende verenigingen deel en een ge volg hiervan was een zeer spannende strijd. De beide hoofd-coaohes, voor de dames mevrouw G. PeereboomChambers en voor de heren de heer Am. A. Bruch, als mede hun helpsters en helpers kunnen te vreden zijn met de bereikte resultaten, waaruit goede moed geput mag worden voor het verdere wedstrijdseizoen! De uit slagen luiden: Overnaadse vier jongens 17-18 i Spaarne A: C. Wilibrenninck (bg), V. de Kruyff, L. Tjebbes, H. Cransberg en P. R. Kersten (st) in 3 min. 35 s>.. Spaarne B in 3 min. 41 1/5 sec. Overnaadse vier stijlroeien meisjes 17 18 jaar: Spaarne met de dames: L. Morée (bg). L. Berentsen, R. Dumont, H. Lobel (sl) en E. Thomese (st) 106 p.; 2. Die Ley- the (98 p.); 3. A.M.VJ. (77 p.). Oefengieken jongens 17-18 jaar: Spaarne met H. Marcus (bg), H. C. Bienfait, C. E. van der Minne, W. M. de Clercq (sl) en C. G. Koen Jr. (st) in 3.07 1/5: 2. R.I.C. 3.09. Oefengieken stijlroeien meisjes 17-18 jaar: Spaarne: met A. Cransberg (bg). M. Domhof, A. Wamsteker, H. Roelofz (sl) en I. Crolia (st) met 88 t>.: 2. A.M.V.J.-A (86 p.): A.M.V.J.-B (73 p.) Overnaadse twee jongens 17-18 jaar: Spaarne met Dick Schepers (bg). D P. van der Kaay (sl) en W. J. de Vries (st) in 3.09'/.; 2. Willem III in 3.10; 3. Spaame-B. Overnaadse skiff stijlroeien meisjes 17-18 jaar: Spaarne met Anneke van Gastel, 101 p.; 2. Die Ley the 90 p. Besluit der Australische haven-arbeiders Hoewel de Australische havenarbeiders dc boycott van Nederlandse schepen nog niet hebben opgeheven, is thans besloten mede te werken aan de verschepingen van bepaalde goederen naar Indonesië. Cricket Door regen kon Rood en Wit niet winnen van V.V.V. Met een achterstand van ruim 40 runs en nog acht wickets in handen voor Rood en Wit begon het in de wedstrijd tegen VW te regenen, zodat een kans voor de thuisclub om te winnen, verloren ging. De Amsterdammers hadden 145 runs gescoord (C. J. Slagter 34, W. Roodenburg 3a, A. van Stuijvenb'erg 22. H. Pelser 16 en J. Dorre- steijn 12). P. C. Hagenaar bowlde 3-28. D. Bijleveld 4-37, P. Ligtenstein 3-26, Hein Winter 0-24, Hans Winter 0-4 en J. Kruijt 0-14. Rood en Wit maakte 102 runs voor twee wickets, waarna de regen als spelbreker op trad. J. J. de la Mar 25 en P. C. Hagenaar 56 not out. Bowlingcijfers VW: J. J. Al ders 1-33, A. van Stuijvenberg 0-32, H. Pelser 0-4 en J. J. Dorresteyn 0-6. In Rotterdam verloor Haarlem met 14 runs (nog vier wickets in handen) van VOC. Haarlem batte eerst en scoorde 81 runs, waarvan Kruit 22 en Wessel 15. Nieuwenburg bowlde 1-25, Tenviel 4-24, Scottmiller 2-16 en Van der Eb 1-10. Na dat VOC het totaal van Haarlem gepas seerd had, werd bij de stand 95 voor 6 ge stopt. Geurts 20, H. Nieuwenburg 21 en Van der Eb 18 not out. Voor Haarlem bowl de Peschar 3-25. Harmsen 1-40, Kleefstra 2-17 en Wessel 0-2. In de tweede klas won CVHW met 130 runs op de eerste innings. De Haarlemmers sloten op de stand 176 voor 4 (Groot 77) en LCC bracht het niet verder dan tot 46. Haarlem 2 won met 6 runs en nog twee wickets in handen van UW. De gas ten scoorden 54 runs en Haarlem 2 60 runs voor acht wickets. Free Foresters in Haarlem Op 1 en 2 Augustus zal te Haarlem een NCB-elftal uitkomen tegen de Free Fores ters. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: aanvoerder Th. A. van Baas- bank (R. en W.). J. J. Alders (VW). A. v. d. Ende (Hermes DVS), H. J. Klink (VRA). N. Leeftink (PW). A. Molenaar (Hermes DVS). W. O. van Oven (HCCL L. Rekkers (HCC). ir. L. W. Sillevis (HCC). J. J. van Tienhoven van den Bogaard (VRA) en J. Visser (PW). De vermoedelijke samenstelling van de Free Foresters zal zijn: A. H. Broahurst (aanvoerder), P. G. Barber. R. H. Bedding ton, D. V. Brims. E. Crutchley. J. P. Dew- hurst, I. Akers Douglas, E. H. Hawkins. G. C. Newman, J. H. Nevinson en Hon N. H. Villiers. Zuid Afrika scoorde 376 runs voor 3 wickets Zaterdag is te Nottingham de eerste test- wedstrijd tussen Engeland en Zuid-Afrika begonnen. Zuid-Afrika won de toss en ging aan bat met aanvoerder Melville en Mit chell. Laatstgenoemde werd gebowld door Bedser toen er 23 runs bijeen waren. Bij de lunch was de stand 144. Bij het einde van de eerste speeldag had Zuid-Afrika 376 runs gescoord voor drie wickets. De score luidt: A. Melville not out 183, B. Mitchel, b Bëdser 14. K. G. ViÜoen, lbw b Edrich 10, D. Nourse. b Hollies 149, O. C. Dawson not out 3, extra's 17. Ajax (LoiHen)—Rood en Wit II Grote stand voor tweede wicket In de 2e klasse A van de N.C.B. won Rood en Wit II Zondag te Leiden met 96 runs op de eerste innings. Rood en Wit II 210 voor 6 (gesloten; E. Peereboom 83, L. Molijn 83. P. Freni 18 not out). Wentink nam 391 Vreeken 263. Ajax antwoord de met 114 (mr. J. de Jongh 46, Langhout 35). De Jong nam 3 wickets voor 47. Mo lijn 329. Hasselman 212. Peereboom 119. In de innings van Rood en Wit viel het eerste wicket op 0: daarna zetten L. Molijn en E. Peereboom een uitstekende stand op, die zoveel runs opleverde dat het tweede wicket, even voor de lunch, pas op 142 viel. Beider persoonlijke score werd 83 runs. Dammen W eer twee remise-partijen De te Schagen gespeelde zevende partij van de tweekamp Ghestem—Keiler ls na 53 zetter, re mise gegeven. De party heeft 4 uur geduurd, Keiler had wit. Ook te Wormerveer eindigde de party Zondag na 56 zetten remise. Ghestem speelde met wit. De stand ls nu 97 in het voordcel van de Fransman. Toonkunstenaars gaven feestconcert Talloze muziekuitvoeringen ln onze stad heb ben in de loop der Jaren getuigd van de inten sieve herscheppende activiteit van het Haar lemse muziekleven. Minder ln aantal zijn dc con certen. waarop men een Indruk kon krygen van een andere eigenschap van de Haarlemse toon kunstenaars: het compositorisch vermogen. En zeker moet daarom het Zaterdagavond gegeven feestconcert van de Konlnkiykc Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, waarop uitsluitend werken van Haarlemse componisten werden uit gevoerd. tot de zeldzame muzikale gebeurtenis sen ln onze stad gerekend worden. Het mannenkoor ..Caecilia" leidde, onder direc tie van Nico Hoogerwerf, het concert in met het „Wilhelmus" en zong vervolgens het „Morgen lied" van Ph. Loots met gave, homogene klank en ln passende sfeer. De organist Jacob Byster gaf hierna een over tuigend bewfljs van zyn bekwaamheid als com ponist met een uitmuntende vertolking van zyn „Toccata" voor orgel. Aangrypend door zyn sombere verschrikking, zijn wrange, harde accenten en angstige be klemming kwam het werk van Jan Mul „Eg- mondt onthalsd" tot de toehoorders ln de sobere uitvoering van het Lelds Studenten Zangkoor en orkest onder leiding van George Robert. Een ge heel andere muziektaal vond de Jonge compo nist Sas Bunge voor zijn „Ballade des pendus", waarvan de brede melodlek door de alt Lucie Goldsehmedlng—Bolman mot fraaie klank en •reffende uitdrukking werd gezongen en de be- angryke orkestparty door de directie van George Robert ook de aandacht vestigde op de ryke harmoniek. Hendrik Andrlessen besloot het eerste gedeelte van de avond met het lelden van een voortreffeiyke uitvoering van zyn „Capric cio", Na de pauze hoorde men de Mis in e kl. t. van Willem Andrlessen. ln een vertolking, die bewondering afdwong, zowel door de prachtige zang der solisten: Jo Vincent, Annle Hermes, Han Le Fèvre en Luclen Louman, het uitnemen de orgelspel van Jan Mul. als door de stralende klankschoonheid, die de Chr. Oratoriumvereni ging onder leiding van George Robert gaf te ge nieten. uitstekend gesteund door het orkest der H. O. V. Deze avond, waarop wederom de volkomen on doelmatigheid van het gem. concertgebouw voor het geven van voldoende"bewegingsvrijheid in de pauzes by massaal bezoek werd aangetoond, werd o.a. bijgewoond door de Commlsarls der Koningin ln Noordholland Dr. J. E. Baron de Vos van Stcenwyk, de loco-burgemeester D. j. a, Geluk en de wethouders A, J. M. Angener.t en mr. S. C. y. d. Wall. P. Z WAAKS WIJK

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3