Eerste indruk in Den Haag „bepaald teleurstellend" Zorgen Vijftig Franse electrische centrales door stakers stilgelegd Omvangrijke fraude op enige Rijksbureaux Londen vraagt opheldering in Moskou 61e Jaargang No. 18653 TT TP Tj Tl 1 T Dinsdag 10 Juni 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, I t® I 1 1^^^ I ^^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 I 1 I I I I I I I II II III II I Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 35054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37.TeL 12230. JL 1 VlVAi X X X X ij Xi^^ X f*>—franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Advert, tarieven op aanvraag bö de Administratie LIET ENGELSE PERSBUREAU REUTER meldt vandaag, dat de gebeurtenissen in Oost-Europa en de Balkan met scherpe aandacht te Londen worden gadegeslagen en dat men er zich steeds meer bezorgd over. maakt. Minister Mc.Neil heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij de Britse ambassadeur te Moskou heeft opgedragen zich tot de Sovjet-regering te wenden, met verzoek om opheldering inzake de Hon gaarse politieke ontwikkeling. Het Amerikaanse persbureau United Press bericht, dat^de bezorgdheid over de ontstane kloof in de Amerikaans-Russische betrekkingen groot is te Washington en dat men de bijeenroeping van een speciale Congres-zitting overweegt „teneinde even tuele maatregelen te kunnen nemen". De Indonesische kwestie verkeert op nieuw in een critiek stadium. Het antwoord van de republiek op de nota van onze rege ring heeft geenszins bevrediging in Den Haag kunnen wekken. De toestand is ver ward, temeer verward omdat ieder, die buitenlandse ervaring heeft omtrent de ontwikkelingsgang van dergelijke crises, begrijpt dat zich achter de schermen meer afspeelt dan in het openbaar blijkt. Regel matig, logisch, bevredigend is zulk een ont wikkelingsgang nooit; daarvoor is de orde van zaken te zeer verstoord en doen teveel, vaak onberekenbare, invloeden zich gelden. Het oude spreekwoord, dat zegt dat de beste stuurlui aan wal staan, is er intussen bij op zijn plaats. Het ontbreekt niet aan mensen, die vernietigende critiek doen horen zonder te weten welke factoren alle maal in het spel zijn, zonder te begrijpen welke politieke lijn gevolgd wordt. Dat de gang van zaken grote zorg baart valt niet te ontkennen. Dat de gang van zaken in Europa grote zorg baart valt evenmin te ontkennen. Om het nog duidelijker te zeggen: niet alleen de Indonesische positie maar ook onze eigen positie geeft er aan leiding toe. Want wij maken deel uit van Europa, waarin de Russische penetratie zich nu langs nieuwe weg doét gelden, ter wijl de toestand van het Westen allerminst zeker is en de geschillen tussen Amerika en Rusland zich in de loop van dit jaar heb ben toegespitst. Economisch zijn wij zowel als de andere landen van West-Europa van Amerikaanse hulp afhankelijk. Het baat niet de dingen mooier voor te stellen dan zij zijn. Het moge als een soort troost gel den, dat zoveel anderen in dezelfde situatie verkeren en dat zelfs Engeland dat bezi; is zijn Amerikaanse credieten met grote snelheid op te maken daartoe behoort, maar in wezen maakt dat de toestand niet beter. Het zou er wel toe moeten leiden, dat aan de oproep van de Amerikaanse regering gehoor werd gegeven en West- Europa zich aaneensloot. Wié zal het initia tief nemen tot het „Europese economische plan", waarom minister Marshall gevraagd heeft als voorwaarde voor Amerikaanse steun? Dat behoeft niet juist Engeland te zijn. Het is niet noodzakelijk, dat het groot ste land of een der grote landen het eerst naar voren treedt in een crisis als deze. Er wordt voor zulk initiatief niet om macht gevraagd, maar om helder inzicht, onder nemingsgeest en durf om met zijn denk beelden voor de dag te komen en duidelijk en onomwonden de taal der Westerse demo cratie te spreken. Want daar horen wij bij en de anderen in het Westen eveneens. Kort na de bevrijding is hier al de hoop uitgesproken, dat uit Europa zelf grote plannen naar voren zouden komen, dat het zich in staat zou tonen tot het geven van een geestelijke leiding en het voorstellen van initiatieven, die uit Amerika niet kwa men. Het was duidelijk te voorzien, dat Europa iets zou moeten doen, al was het alleen om zichzelf te redden. Maar de hoop werd niet verwezenlijkt? En tenslotte zijn de Amerikanen, wier gemis aan buiten lands beleid niet te handhaven was en die door hun toenemende geschillen met Rus land tot actie van velerlei aard gedwongen werden, zelf om Europees initiatief komen vragen. Waarom zou Nederland daarin de leiding niet nemen? De vraag, vroeger al op deze plaats gesteld, zij nu herhaald. Wij gelden in het buitenland niet als machtigen maar wel als scherpzinnig en hard-werkend, met een sterk nationaal volksbestaan en veel toewijding aan de zaak van de vrede. Er wordt naar ons geluisterd als wij met serieuze plannen naar voren komen. Wij hebben vaak getoond, tussen anderen te kunnen bemiddelen. Wat doen wij nu?' Ik heb niet zo erg veel hoop, maar vraag het. Doen wij iets, of zijn wij alleen maar af wachtend en voorzichtig? R. P. Nieuwe directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland is op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan ir. W. Mensevt, als directeur van het Provinciale Waterlei dingbedrijf, onder dank voor de geduren de meer dan 27 jaren aan de provincie be wezen diensten. Tot zijn opvolger werd benoemd ir. B. F. van Nievelt, technisch adjunct-directeur van het bedrijf. Deze verwierf 57 stemmen. Op ir. W. N. van Marlee nummer twee van de voordracht werden 2 stemmen uitgebracht en dan waren er 7 stemmen blanco- Tevoren was de heer H. Bodde uit Wie- ringen (C.P.N.) geïnstalleerd tot lid der Staten. Tot buitengewoon lid van Gede puteerde Staten werd benoemd de heer Jac. Groen (K.V.P.), die 45 stemmen kreeg. In het afgelopen jaar was de heer Van der Vaart (P. v. d. A.) buitengewoon lid. De andere punten van de agenda zullen eerst in de commissies behandeld worden. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 1 Juli. Tramstaking in België Als gevolg van een ,,langzaam-aan"-staking van het Belgische trampersoneel is in het kolenbekken van Charleroi het gehele ver keer ontredderd. Talrijke arbeiders van de kolenmijnen kwamen met aanzienlijke vertraging op het werk. De leiders van het trampersoneel in Antwerpen hebben bekend gemaakt dat in de provincie Ant werpen het werk eveneens wordt neerge legd. Aanval van extremisten Eerst nu is bekend geworden, dat een vijftigtal extremisten in de nacht van 5 Juni een aanval gepleegd hebben op Alloe Alloe, 64 kilometer van Makassar. Het be- bestuurskantoor en vijf huizen werden door de aanvallers in brand gestoken, waarbij twee personen gedood werden en het bestuurskantoor geplunderd. De da ders zijn nog niet opgespoord. DE REPUBLIKEINSE ANTWOORD-NOTA In regeringskringen te 's-Gravenhage wordt de nota der republiek thans bestudeerd. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald teleurstellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk kunnen worden ge noemd wanneer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uilwerking verder tc brengen, op een voet van constructief staatsmanschap, van het aecoord van Linggadjati. Dat stelt geheel andere eisen dan een redelijk klinkend antwoord, zoals thans door de republiek is gegeven. In wezen verwijdert dit antwoord zich van letter en geest van Linggadjati. Blijk baar wil de Republiek een overheersende plaats in Indonesië innemen, ten koste van de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkgerechtigde partners in de te stichten Indonesische federatie. De nota bevat een miskenning van de regeling, die in het aecoord van Lingga djati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet voorafgaan aan de in werkingtreding der federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Ne derlandse regering aangedrongen op grote spoed, mede omdat zij het haar interna tionale plicht acht de economie van Indo nesië weer op een ordelijke basis ten be hoeve van de wereld op gang te brengen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de Republiek de uitvoering van Lingga djati wil vertragen, inmiddels de schuld aan de Nederlanders gevend, aldus de opi nie der Nederlandse regeringskringen. De indruk in Batavia. Volgens Aneta heeft men in Batavia de indruk, dat de republikeinse nota op ver schillende punten rechtstreekse instem ming met, of beantwoording van de Ne derlandse nota ontwijkt en dat in som mige gevallen een aanvankelijk gegeven principiële instemming later weer wordt herroepen. Gezien het ultimatieve karak- Weer particuliere handel met Japan mogelijk Tokio: we hebben een lening nodig In Washington is bekend gemaakt, dat de particuliere handel tussen Japan en verschillende geallieerde landen, waaron der Engeland op 15 Augustus hervat zal worden. In Tokio heeft generaal MacArthur ver klaard, dat deze hervatting een goede, maar slechts gedeeltelijke vooruitgang is. Japan heeft zo'n gebrek aan eigen produc ten. dat het moet handel drijven of te gronde gaan, aldus MacArthur. De economie var? Japan zal hachelijk blijven, totdat de handel weer volkomen langs normale, dat wil zeggen particuliere kanalen geschiedt. In Britse kringen te Tokio reageerde men behoedzaam op deze aankondiging. Van Japanse zijde werd gezegd: „Wij juichen de hervatting van de overzeese handel toe, maar wij hebben niet veel te verkopen. Wat wij nodig hebben is een lening", Weer niijnwerkersstaking in Verenigde Staten Ruim 6000 mijnwerkers te Pittsburgh zijn in staking gegaan uit protest tegen het wetsontwerp betreffende arbeid en vakverenigingen, dat door het Amerikaan se Congres is aangenomen en nog door Tfuman ondertekend moet worden. Ook ongeveer 10.000 arbeiders van de steenkoolmijnen in Zuid-West Pennsylva- nië staken uit protest tegen het ontwerp. Geen internationale treinen naar Parijs Tengevolge van de spoorwegstaking in Frankrijk lopen de D-treinen uit Neder land tot nader order tot Brussel. Ook de internationale verbinding met Bazel, via Luik en Luxemburg, is ver broken. Deze trein loopt tot Luxemburg. Reizigers voor Bazel wordt aangeraden via Duitsland te reizen. Zij moeten voor het Duitse traject in het bezit zijn van een „Military entiy permit" of „Military transit permit". „Verplaatste personen" naar Canada De Canadese minister van Wederop bouw, Hower, heeft in het Lagerhuis te Ottawa medegedeeld, dat Canada onmid dellijk 5000 Europese verplaatste personen zal laten immigreren. Er zal daarbij voor keur worden gegeven aan ongetrouwden en aan degenen, die in de industrie te werk kunnen worden gesteld. De minister voeg de er aan toe, dat dit aantal van 5000 in mindering kan worden gebracht op het aantal, dat door de internationale vluch telingenorganisatie voor Canada zal wor den vastgesteld. ter van de Nederlandse nota kan, zo meent men, deze wijze van beantwoording be zwaarlijk als bevredigend aanvaard wor den. De zozeer gewenste opheldering van de situatie is nog niet bereikt. Financiële en economische deskundigen zijn van me ning, dat de economische punten in de Republikeinse nota moeilijk aanvaard kun nen worden als antwoord op de concrete uitwerking van de vraagstukken, welke van Nederlandse zijde naar voren zijn ge bracht. Na de terugkeer van de heren Schermerhorn en Van Poll zal de Com missie-Generaal zo spoedig mogelijk aan de Nederlandse regering advies uitbrengen. Moslem-liga aanvaardt Brits India-plan De raad van de Moslem-liga heeft Maandag te New Delhi een resolutie aan genomen, waarin het Britse plan voor In dia „als een compromis" wordt aanvaard en Djinnah, president van de raad, wordt gemachtigd de onderhandelingen voort te zetten. Een wetsontwerp tot vorming van de dominions Hindoestan en Pakistan, zal binnen enkele weken bij het Britse parle ment worden ingediend. Het voorziet in de wijziging van de titel van de Engelse koning, die thans „keizer van Voor-Indië" is. Intussen heeft de regering van de Nizam van Hyderabad, die geacht wondt de rijk ste man van de wereld te zijn, besloten Hyderabad tot onafhankelijke staat te ver klaren. Hyderabad is op Kasjmir na de grootste Voor-Indische staat en heeft een bevolking van 18.000.000 zielen, voorna melijk Hindoes. Manifest van tie Raad van Vakcentrales De Raad van Vakcentrales heeft een manifest gericht tot de Nederlandse ar beiders, waarin geadviseerd wordt ondar geen omstandigheid mee te doen aan sta kingen en acties, welke niet uitgaan van de eigen vakbonden. Na een verblijf van een jaar in Curasao, waarna een vlagvertoonreis langs Midden- en Zuid-Amerikaanse havens gemaakt werd, is HrMs. fregat. „Johan Maurits" gis teren in Nederland teruggekeerd. Noch de spoorwegstakers, noch de regering bereid tot onderhandelen Het verzet van de Franse arbeiders tegen de loonpolitiek van de regering, welk verzet tot uiting komt in de staking van de 500.000 spoorwegmannen, heeft zich verder uit gebreid. Ditmaal zijn het de gas- en cleetrieiteits-fabrieken. De bond van arbeiders in de gas- en elcetriciteitsbedrijven heeft medegedeeld, dat 50 electriciteitsbedrijven in Frankrijk sinds gisteravond niet meer werken, omdat compromisvoorstellen der rege ring met betrekking tot de lonen „onaanvaardbaar" zijn. De leiders voegden hieraan toe, dat een bevredigende oplossing van de regering uiterlijk Zondag a.s. te midder nacht tegemoet wordt gezien. Sommige waarnemers zijn van mening dat. tenzij er onverwacht een snelle en radicale regeling wordt getroffen, er aan het eind van deze week een practisch algemene staking zal zijn. Gisteren hebben de ministers van defen sie en de chefs van de generale staf onder voorzitterschap van president Auriol ver gaderd. Een officiële verklaring zeide dat deze vergadering belegd was om de wet in zake organisatie van het land in tijd van oorlog, welke wet dateert van 1938, te be spreken. Het was deze wet, die Ramadier onlangs in staat stelde de stakende bakkers te mo biliseren. Noodtransportcn De regering heeft de nood-transport diensten aanzienlijk uitgebreid. De bus diensten, die zij reeds heeft laten lopen van de Esplanade des Invalides naar de provinciale steden, werden verdrievoudigd ten behoeve van de rijen wachtende reizi gers. Het ministerie van transport heeft een beroep gedaan op de eigenaars van parti culiere busondernemingen in het departe ment Seine om hun voertuigen ter beschik king van de overheid te stellen. Deze bus sen. die in normale omstandigheden ge bruikt worden voor sight seeing, werden •erzameld. Nu het gehele spoorwegverkeer stil ligt, met uitzondering van enkele treinen die voor het voedsel transport x'ijden, staat het economische leven voor een zeer ernstige situatie. Honderdduizenden arbeiders, die in de voorsteden van Parijs wonen, moe- Voor de Franse stations staan grote groepen reizigers te wachten op een of ander vervoermiddel. ten een ware slag leveren om naar hun werk te komen. Velen slaagden er niet in een plaats in één der overbezette bussen, die het verkeer met de hoofdstad onder houden, te bemachtigen. Op de hoofdwe gen hield de politie automobilisten en mo torrijders aan om hen te gelasten gestrande passagiers mee te nemen. Het leger stelde zijn vrachtauto's ter be schikking. Sommige vervoerden om en na bij de zestig mannen en vrouwen. Intussen zijn de onderhandelingen tus sen de regering en de spoorwegorganisa ties nog steeds op het dode punt. De rege ring wijkt niet van het standpunt, dat eerst het werk hervat moet worden voor men tot praten kan overgaan. De spoorwegman nen weigeren de staking op te heffen voor een minimum loon van 5500 francs per maand wordt toegezegd. Fantastische prijzen De profiteurs trachtten inmiddels uit de noodtoestand goede munt te slaan door Amerikaanse. Britse en ook Franse reizi gers tegen fantastische prijzen een ver- voersgelegenheid aan te bieden. Een reizi ger moest vijftigduizend dollar betalen voor een tocht per taxi naar Bordeaux. Soort gelijke bedragen werden verlangd van Engelse toeristen om naar de Kanaalhavens te komen. De minister van transport, Jules Moch, heeft gedreigd de voertuigen van zwarte handelaars in beslag te nemen en de chauf feurs hoge boeten op te leggen, wanneer zij op ongeoorloofde practijken worden be trapt. De terugslag van de Franse spoorweg staking is reeds in België merkbaar. Hotels deelden mede dat er reserveringen geannu leerd waren uit Engeland, Frankrijk, Zwit serland en andere landen, welke over land alleen via Franse spoorlijnen te bereiken zijn. Verscheidene Belgische autobuschauf feurs strandden in Frankrijk. De meesten van hen zijn thans weer in België terug, doch zij weigerden nogmaals naar Frank rijk te vertrekken. Een etmaal staking in Algiers. De spoorwegstaking heeft zich thans tot Algiers uitgebreid. De Algerijnse spoorwegarbeiders besloten gisteravond een waarschuwingsstaking van 24 uur te houden, ingaande te middernacht. De staking is een manifestatie zowel uit solidariteit met de arbeiders in het moederland als ter regeling van de eisen der Algerijnse spoorwegarbeiders. Ramadier brengt de spoorwegcrisis van middag voor de nationale vergadering. Er zal dan een volledig debat worden gehou den. dat kan leiden tot stemming over een vertrouwensmotie ten aanzien van de loon- en prijspolitiek der regering. Geknoei met toewijzingen voor hout, glas en petro leum Niet minder dan veertig ambtenaren en ambtenaressen van het Rijksbureau voor Hout en het Centraal Bureau voor Hout te Amsterdam en leden van het personeel van de Bovag (Ondervakgroep Auto- en Motorrijwielreparatiebedrüven) eveneens tc Amsterdam zijn aangehouden wegens knoeierij op grote schaal met bonnen en toewijzingen voor hout, glas en petroleum. Onlangs ontdekte een wachtmeester van de Rijkspolitie bij een caféhouder in Aals meer een grote partij nieuw hout, dat be stemd was voor de bouw van een schuur. De wachtmeester vond het vreemd, dat voor een dergelijk doel hout beschikbaar werd gesteld en bij onderzoek bleek, dat de caféhouder via een chauffeur van het Rijksbureau voor Hout een toewijzing had gekregen. Bij verdere nasporingen kwam san het licht, dat op het Rijksbureau voor Hout en het Centraal Bureau voor Hout aan het kantoorpersoneel op ruime schaal toewijzingen voor hout werden verstrekt, welke gewoonlijk aan anderen werden verkocht. Iets dergelijks gebeui-de er met de glasbonnen, welke het Centraal Bureau ontving. Bij de Bovag bleek gefraudeerd te wor den met de petroleumtoewijzingen voor garagehouders, die in verkeerde handen kwamen. De secretaris, twee boekhouders en de redacteur van het vakorgaan zijn gearresteerd. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd. Het woord is aan...;> Lessing: Er is niets dat zulke grote levens vormt als vertrouwen. Ceen hartelijk welkom voor De Casperi Onder vele interrupties van de linkse partijen-heeft de Italiaanse premier. De Gasperi, zijn regeringsprogram aan de na tionale vergadering voorgelegd. Hij ver klaarde, dat het grootste gevaar, dat Italië thans bedreigt, inflatie is jen hij deed op nieuw een beroep op de V. S. om een le ning van 200.000-000 dollar. De regering zal het 14-punten-program van de vorige regering ten uitvoer leggen, dat neerkomt op controle van beleggingen, beperkingen der productie van niet-nood- zakelijke goederen, onderdrukking van speculatie, pvijsbeheersing, vermindering van de openbare uitgaven en oplegging van nieuwe belastingen. De Gasperi zeide, dat Italië dit jaar ruwe grondstoffen ter waarde van 430.000.000 dollar en voedsel ter waarde van 240.000.000 dollar moet importeren, bracht de vergadering onder ogen, dat zij spoedig over de ratificering van het vre desverdrag zal moeten stemmen en deelde tenslotte mee, dat Italië's verzoek om het lidmaatschap der UNO thans te Lake Suc cess in behandeling is. De socialistische partij, de democrati sche arbeiderspartij en de actiepartij heb ben besloten tegen de regering in oppo sitie te gaan. De liberalen zullen haar steunen. De andere groepen hebben nog niet beslist. Bezorgdheid in Washington over Balkan-kwesties zou kunnen leiden tot speciale Congres-zitting Roemeense boerenpartij Het Engelse persbureau Reuter zegt. dat de gebeurtenissen in Oost-Europa en de Balkan te Londen met scherpe aan dacht gade geslagen worden daar men er zich steeds meer bezorgd over maakt- Volgens berichten van United Press uit Washington zijn de leiders van het Ameri kaanse congres zozeer bezorgd over de kloof in de huidige Amerikaans-Russische betrekkingen, dat zij de mogelijkheid over wegen van een speciale zitting van het Congres in de herfst teneinde eventuele maatregelen te kunnen nemen. Op deze wijze zou het Congres de buitenlandse politiek der regering kunnen ondersteu nen, wanneer dit door het aanvaarden van wetten, noodzakelijk zou blijken te zijn. In het normale geval wordt het congres einde Juli verdaagd tot Januari van het volgend jaar. Minister van Staat. Hector McNeil deel de het Lagerhuis gisteren mede dat hij Sir Maurice Petersen, Brits ambassadeur in Moskou, verzocht heeft de Sovjetrcgerïng om opheldering inzake de Hongaarse poli tieke ontwikkeling te vragen. In een schriftelijk antwoord op vragen betreffende de Hongaarse crisis, zeide McNeil dat hij Petersen instructie had ge geven om de gehele kwestie met de Sovjet regering te bespreken „met het doel op heldering te verkrijgen over het geen ge beurd is, alsmede over de Sovjet politiek ten aanzien van dat land". Voorlopig aldus McNeil, kan ik slechts zeggen dat wij de nieuwe regering zullen beordelen naar haar daden en dat zijne majesteits regering hoopt dat de wijzigin gen in de structuur van de Hongaarse re gering niet zullen leiden tot het loslaten van welke der principes ook van de parle mentaire democratie. Een dergelijke ont wikkeling zou zonder twijfel ernstige ge volgen hebben voor de anglo-Hongaarse betrekkingen. Groot-Brittannië heeft thans aan Washington opmerkingen doen toekomen over het ontwerp van de nota, welke de Verenigde Staten aan Moskou willen zen den in verband met de regeringswijziging in Hongarije. Te Londen neemt men aan, dat wijzigingen in de Amerikaanse tekst zijn voorgesteld. Of Groot-Brittannië zelf Nieuwe Saar-grens Volgens een decreet van de Franse op perbevelhebber in Duitsland is een zeker aantal gemeenten in het grensgebied on der het bestuur van de Rijnpalts gekomen. Andere gemeenten in hetzelfde gebied zijn bij het Saargebied gevoegd. Deze grens wijziging is ter kennis gebracht van de Amerikaanse. Britse en Sovjet-Russische regering. De wijziging betekent een compromis tussen de eisen, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken op de Moskouse conferentie naar voren heeft gebracht en de door Engeland gegarandeerde grenzen van 1939, als basis voor de economische aanhechting van het Saargebied aan Frankrijk. 394 vierkante km en ongeveer 37.000 in woners in het gebied van Saarburg zullen bij de Rijnpalts komen. 71 vierkante km en ongeveer 9.500 inwoners van de Rijnpalts komen bij het Saargebied. Dit betreft het gebied van Wadern. Amerikaanse garantie voor Australië De V. S- hebben Australië de garantie gegeven, dat de Amerikaanse vloot in de Grote Oceaan zal helpen bij de verdedi ging van Australië. De besprekingen zijn nog niet ten einde. Australië had besloten het eiland Manys als defensiebasis t-e gebruiken en het ge bruik van dit eiland ook aan de V. S. aan geboden. Heden repetitie bloemencantate In ons blad van Maandag is medegedeeld, dat de repetities voor de in de feestweek uit te voeren Bloemencantate de volgen de week Dinsdag beginnen. Dit was on juist; de repetities beginnen vandaag in de Doelen. Twee Britse politie-agentcn zijn door vier gewapende Joden ontvoerd, toen zij zich in een zwembad :n het Joodse stadsgebied van Ra- matgan bij Tel Aviv bevonden, protesteert In een door de Roemeense nationale boe renpartij uitgegeven communiqué ivordt „ten overstaan van de publieke opinie der wereldgeprotesteerd tegen „het optreden van de regering die zich staande houdt door ric dictatuur van een minderheid, welke voortgaat het land communistisch te maken tegen de uitdrukkelijke uitspraak van de volkswil in." Hec communiqué verlangt toepassing van artikel 3 van het vredes verdrag en nakoming van de bepalingen van Potsdam, Jalta en Moskou. een nota aan Moskou zal zenden, zal. naar men aanneemt, afhangen van de reactie van Washington op de Britse opmerkin- gen. Te Boedapest is officieel bekend gemaakt dat op 12 Juni voor het volksgerecht het proces tegen 44 beweerde fascistische sa menzweerders zal beginnen. Het zal het tweede massa-proces zijn van hen die be trokken heten te zijn bij de samenzwering die de kabinetscrisis van verleden week verhaastte. Bij het eerste proces werden drie doodstraffen uitgesproken en twaalf gevangenisstraffen van een jaar tot le venslang. De voornaamste beklaagden in het ko mende proces zijn alle leden van de partij der kleine bezitters. Ook Haarlems geschenk voor Holland Michigan Verscheidene Nederlandse steden zullen deze zomer aan de Stad Holland, in de Staat Michigan der U.S-A., blijk geven van hun belangstelling bij de herdenking van het 100-jarig bestaan dezer door Neder landers gestichte stad. Nog altijd heeft deze stad een groot contingent Nederlan ders, of van Nederlandse oorsprong zijnde inwoners. Haarlem wil daarbij niet achterblijven! Ook de Spaarnestad zal gaarne als blijk van dankbaarheid en waardering voor wat het Amerikaanse volk deed voor ons land na de bevrijding, een of meer passende ge schenken aanbieden. Mevrouw van Hengel-Couperus, die binnenkort een reis naar de Verenigde Staten zal maken, heeft zich bereid ver klaard deze geschenken mee te nemen en namens de Haarlemse bevolking aan het stadsbestuur van Holland-Michigan te overhandigen. „Haarlems Bloei" nodigt daarom de Haarlemse bevolking (en in het bijzonder hen, die pakketten mochten ontvangen na de bevrijding) uit aan dit huldeblijk te willen deelnemen en iets te willen bijdra gen aan de bekostiging dezer geschenken. Men kan dat doen door overschrijving op de postgiro-rekening van de penningmees ter van „Haarlems Bloei". Haarlem no. 316937 of op de rekening der Stichting bij de Twentse Bank. kantoor Haarlem, giro nummer Haarlem 4000. Engeland wil de hele groente- import verbieden Naar de „Manchester Guardian" meldt, heeft de vice-president van de National Farmers Union, E. II. Gardener, te Lin coln medegedeeld, dat het Engelse minis terie van landbouw de import van groen ten uit Europa na 1 April van het volgen de jaar zal verbieden met het oog op de schado welke door de colorado-kever op het continent is aangericht. Hij vertrouwde er op, dat alle groente en fruitsoorten welke Engeland nodig heeft, in Engeland zelf zouden kunnen worden verbouwd. Weerbericht WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Overwegend zonnig weer met weinig wind Warmer 11 Juni; 8 Zon op 4.20 uur. onder 20.58 uur Maan op 126 uur; onder 1134 uur (laatste kwartier) ^SOOOOOO

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1