Eerste-Kamerleden geven hun mening over de bijzondere rechtspleging Centrum van gemeentelijke administratie Amerikaanse belangstelling uiterst matig Geen Duitsers op socialistisch congres c D Crote verlanglijst der Duitse premiers Wereldnieuws J DINSDAG 10 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Gratiebeleid correctie van de rechterlijke macht? In het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake nadere voor zieningen met betrekking tot de bijzon dere rechtspleging verklaren verschillende leden, dat de maatregelen tegen de on vaderlandslievende elementen, zoals zij door de besluitwetgever zijn tot stand ge bracht, in de practijk hebben gefaald en voor de gemeenschap tot grote morele en economische schade hebben geleid. Niet slechts de massa der politieke delinquen ten vormt een zware last, ook de bijzon dere rechtspleging dient ten spoedigste te verdwijnen. Sommige leden waren er niet geheel van overtuigd, dat de kwestie der politie ke delinquenten snel en bevredigend wordt opgelost. Er is tot nu toe een groot aantal „lichte" gevaUen afgedaan, maar van de overgebleven gevallen staat geens zins vast, dat zij alle „zwaar" zouden zijn. Sommige leden waren van mening dat het nuttig zou zijn, indien de minister opdracht zou geven aan de economische, recherche, niet met een onderzoek tegen Inrncconmncl* npciauf inm* collaborateurs te beginnen, voordat is UlCaSSOClienSL DeSiaal L J Jadl juister zijn te spreken van het verlenen van amnestie, dan van gratie. Wat de beperking van de toepassing der doodstraf aangaat, spraken zij als hun oor deel uit, dat die beperking geheel in over eenstemming is met de opvattingen hier omtrent van de meerderheid van ons volk. Zij waren gaarne bereid, het beleid van de minister dienaangaande te steunen. Naar hun opvatting kan zelfs, indien de minis ter ten opzichte van beperking van de doodstraf geheel te werk gaat volgens vooruit vastgestelde richtlijnen, niet wor den volgehouden, dat hij daardoor inbreuk maakt op de bevoegdheid van de rechter lijke macht. Andere leden bestreden deze opvatting. Zij zagen in het verlenen van gratie vol gens vaste richtlijnen wel degelijk een corrigeren van de rechterlijke macht. Uitbreiding van de mogelijk heid tot gijzeling? In de loop van deze maand is de indie ning bii de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering. met de bedoeling de gijzeling mo gelijk te maken bij het niet nakomen van de alimentatieverplichting. Fabriek van hete luchtmotoren in Dordrecht? Tussen de N.V. Philips' te Eindhoven en Werkspoor te Utrecht worden onder handelingen gevoerd over de stichting van een concern voor de fabricage van hete- luchtmotoren. Uit de aard der zaak kan omtrent de omvang van deze nieuwe fa brieken nog weinig worden gezegd. De plannen houden ten nauwste verband met een „rentabiliteitsplanning" voor deze motoren, welke voor alle doeleinden zou den kunnen worden gebruikt. De nieuwe industrie zou in Dordrecht worden geves tigd. JACOBIJNESTRAAT 22 komen vast te staan, of de verdachte een opdracht heeft aanvaard van een rijks bureau. Is zulks inderdaad geschied, dan zouden deze leden wensen, dat tegen de betrokkenen geen verdere vervolging werd Ingesteld, daar een opdracht van een rijks bureau naar hun mening gelijk dient te worden gesteld met een vordering van een Duitse instantie. Cassatie. Enkele leden hadden bezwaar er tegen, dat cassatie alleen wordt toegestaan aan hen, die tot een straf van meer dan zes jaren zijn veroordeeld. In nog sterkere mate hadden zij bezwaar tegen de rechtsongelijkheid ten aanzien van hen, die reeds zijn veroordeeld. Hun positie steekt wel uiterst ongunstig af bij die der 25.000 vrijgelatenen, die zich vaak aan soortgelijke of nog ernstigere misdragingen hebben schuldig gemaakt. Volgens deze leden zal het dan ook nood zakelijk zijn, die veroordeelden alsnog de gelegenheid te bieden, herziening van het tegen hen gewezen vonnis te vragen. Verlies van pensioen. Sommige leden waren van opvatting, dat de veelvuldig toegepaste maatregel ter zake van het verlies van het recht op pen sioen onjuist en onbillijk moet worden geacht, daar pensioen huns inziens uitge steld loon voor verrichte arbeid is. Verschillende leden spraken als hun oor deel uit, dat met het systeem van de fiat executie dient te worden gebroken. Alleen reeds in Arnhem is de hoge autoriteit bui ten haar schuld meer dan 2800 zaken ten achter. De afwikkeling zal naar schatting vijf tot zes jaren duren, hetgeen betekent, dat velen thans hun straf geheel zullen moeten ondergaan voor feiten, waarvoor anderen sinds lang zijn vrijgelaten. Gratie. Verschillende leden wezen op de veel vuldige critiek, tot welke het tot nu toe gevoerde gratiebeleid aanleiding heeft ge geven. Zij vroegen of de minister bij de be oordeling van gratieverzoeken van alge mene richtlijnen uitgaat, dan wel ieder geval afzonderlijk beoordeelt. In het eer ste geval zou het huns inziens wellicht Verplichte veelevering om vleesrantsoen te handhaven Daar de aanvoer van slachtvee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voorraad vlees in de koelhuizen is verbruikt, zijn bij zondere maatregelen nodig om het tijdelijk met 100 gram tot 300 gram in de veertien dagen verlaagde vleesrantsoen te kunnen verschaffen. In opdracht van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zul len de Provinciale Voedselcommissarissen namens het Bedrijfschap voor Vee en Vlees met ingang van 16 Juni de veehouders we kelijks belasten met een verplichte levering van vee. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die deze maatregel slechts node neemt, aldus deelt het ministe rie ons mede, verwacht de medewerking van de veehouders om het mogelijk te ma ken, de bevolking het zo bescheiden vlees rantsoen te kunnen blijven verstrekken. In voorbereiding is verder, afgezien van de reeds aangekondigde invoering van twee vleesloze dagen, een regeling tot sterke ver mindering van het vleesverbruik in hotels, restaurants en dergelijke inrichtingen. Deze week één ei Donderdag zal in de bonnenlijst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei aan gewezen worden. Hier en daar zal de af levering niet onmiddellijk kunnen geschie den. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13,00, 18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl, 8.15 Grampl. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Orkestwerken van Berlioz. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Zang en plano. 11.00 Gram pl. 11.45 Familieberichten. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Kalender, 12.35 Orgel en zang. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Rumba tango-orkest. 13.50 Préludes van Gershwin. 14.00 Lys Gauty zingt. 14 15 Zang. fluit en plano. 15.00 Voor de Jeugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen van de Jeugd, 17.17 Operettckoor. 17.30 Volks herstel. 17.35 Accordeon-orkest. 18.20 Spaans pro gramma. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Lezing over internationale vraagstukken. 19.15 Jan Cordu- wener. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bij bel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Residentie orkest. 21.15 Hoorspel „De vreemdeling" 22.15 Gram.pl. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Op vleugelen der muziek. 23.25 Voetbalreportage. 23.45 Gra- mof.platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8 00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 "Bachkoralen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgel. 8.30 Lichte klassieke muziek. 9.00 Voor zieken. 9 50 Klarinet en lpano. 10.20 Werken van Ravèl. 10.45 Bondsdag Ned. Chr. Vrouwen bond. 12.00 Hflndel-programma. 12.30 Toonkunst- koor Bussum. 13.15 Mandollnata. 14.00 Bondsdag Geref. Vrouwenverenigingen. 15.00 Plano. 15.15 Kamerorkest 16 00 Postzegelverzamelaars. 16.15 Chr Kinderkoor. 16 45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Gram pl. 17 45 Rijk over zee. 18.00 Zang en muziek. 18,45 Het kleine-boeren-vraagstuk. 19.15 Nieuws uit Indté. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram - platen. 20.05 Orgel. 21,15 Orkest en plano.. 22.15 Cellomuzlek. 22.45 Overdenking. 23.00 Gram.pl, Zoals wij reeds enige tijd geleden bericht hebben, zal het op 15 Juni 25 jaar geleden zijn, dat de Gemeentelijke Incassodienst te Haarlem in werking trad. Het was in het jaar 1921, dat de admi nistrateur van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf, de heer J. H. Borger, tezamen met de chef van de afdeling Financiën, van het gemeentebestuur de opdracht kreeg een dienst te organiseren die voor de ge combineerde opneming der meterstanden en de inning der nota's van het gas-, elec- triciteits- en waterleidingbedrijf zou zorg dragen. Dit kantoor stond aanvankelijk onder leiding van de gemeente-ontvanger, maar van 1 Juli 1927 af trad de heer Borger als directeur van de dienst op, zodat deze functionaris dit jaar eveneens een jubileum viert. De dienst, die dus voortkwam uit een be zuinigingsmaatregel en aanvankelijk dertig ambtenaren omvatte, breidde zich allengs uit. In Januari 1925 kwam de Stortings- en Ophaaldienst erbij en twee jaar later zou de annexatie grote vermeerdering van werk geven. Als gevolg hiervan was in 1929 een grote verbouwing van het pand in de Ja- cobijnestraat noodzakelijk, dat officiéél door de toenmalige wethouder Mr. M. Slingenberg heropend werd. In 1932 werd de Deposito-afdeling opge richt, waar de Haarlemmers, zowel parti culieren als bedrijven, hun overtollig kas geld rentegevend konden maken. Dat hier een druk gebruik van werd gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat de inleggingen op dit ogenblik de twee millioen gulden ver over schrijden. De grootste uitbreiding kwam in 1934 toen de Incassodienst tevens „Centrale Kas" der gemeente werd. Dit wil zeggen, dat alle ontvangsten en betalingen van alle gemeentelijke diensten en bedrijven, die niet strikt aan de gemeente-ontvanger voorbehouden zijn, door de ambtenaren aan de Jacobijnestraat gedaan worden. Het spreekt vanzelf, dat het werk van deze dienst, dat, hoewel op zichzelf aller minst dor, voornamelijk uit dode cijfers bestaat, zich ook het best in cijfers laat uit drukken. Welnu: Niet minder dan 25 bedrijven en diensten zijn bij de Centrale Kas aangeslo ten, en deze draagt ook zorg voor het op halen van de huur van 24 woningbouwver enigingen en stichtingen. De totale ont vangsten beliepen in het laatste jaar f 31.500.000. De ontvangsten van de stor tings- en ophaaldienst haalden, de deposi to's inbegrepen, de 3\'2 millioen gulden. Aan deze laatste tak nemen niet minder dan 8700 personen deel en het geheel wordt door 115 ambtenaren geadministreerd. Deze hebben echter de hulp van zeer moderne boekhoudmachines, want in 1936 werden Larven van Coloradokevers in Zeeland gevonden Op Walcheren en Noord- en Zuid-Beve- Jand zijn nu ook larven van Colorado kevers gevonden. Fata morgana boven Vlissingen Boven Vlissingen heeft men tijdens het warme weer van de vorige week lucht spiegelingen gezien. De eerste ontdekking, die men deed was, dat boerderijen, die in Zeeuws-Vlaanderen gelegen zijn, weer spiegeld werden door het water van de Schelde. Men zag bomen aan de horizon, die geen takken, doch alleen maar kruinen hadden en later aanschouwde men heu vels, die aan witte krijtrotsen deden den ken en vervolgens een stad met hoge witte gebouwen, in welke stad met kijkers zelfs straten te onderscheiden waren. Na onge veer een half uur vervaagde deze lucht spiegeling en bemerkte men boven de Schelde een luchttrilling, die zo sterk was, dat de vormen der voorbijvarende schepen volkomen vertekend waren. Dit verschijn sel verdween na een kwartier. de nieuwste Amerikaanse vindingen dit gebied aan de Jacobijnestraat ingevoerd om de stroom van cijfers en getallen zo efficient mogelijk en zonder fouten ten dienste van de Haarlemse gemeenschap te verwerken. Het zilveren jubileum van de dienst zal op Dinsdag 17 Juni om 3 uur in het kan toor met een receptie officiéél herdacht worden. Spanning in bouwbedrijf De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf waarin drie werknemersbonden verenigd zijn is reeds ongeveer een jaar bezig ge weest tot afsluiting van collectieve ar beidsovereenkomsten te komen. Na talloze onderhandelingen zo wordt gemeld is tenslotte in Januari van dit jaar met de desbetreffende werkgevers organisaties overeenstemming verkregen. Het College van Rijksbemiddelaars hecht te daaraan geen goedkeuring met het oog op de overeengekomen uurloonsverhoging. Wel werd in overweging gegeven, een fonds te stichten, waaruit het loonsverlies wegens verzuim zou kunnen worden ver goed. Tevens werd daarbij gewezen op de mogelijkheid een bedrijfspensioenfonds in het leven te roepen, een en ander ten laste van het bedrijf. Door de arbeidersorganisaties werd be doelde suggestie tenslotte aanvaard. Tot dusver bleef, zo deelt de werkne mersunie mede, een definitieve beslissing van de werkgevers uit en derhalve heeft de Bedrijfsunie zich tot de werkgevers organisaties gewend met de mededeling dat zij uiterlijk 30 Juni wenst te verne men of ook de laatstgenoemde organisa ties bereid zijn, met ingang van 1 Juli aan de suggestie van het College van Rijks bemiddelaars gevolg te geven. „Mocht op genoemde datum geen bevre digend antwoord zijn ontvangen, dan zal de Bedrijfsunie de door haar noodzakelijk geachte maatregelen nemen", aldus luidt het desbetreffende communiqué. Vakverenigingscoiigres in Praag De 75 afgevaardigden van zestig landen hebben de eerste zitting van de algemene raad van de Wereldfederatie van Vakver enigingen in het „Huis der Afgevaardig den" in Praag geopend met het gemeen schappelijk zingen van de „Internationale". President Arthur Denkin van de Bond van Britse Transportarbeiders zeide tot de gedelegeerden, dat de algemeene raad met verschillende moeilijke vraagstukken te maken zou krijgen, zoals Spanje. Louis Saillant, secretaris-generaal van het Wereldverbond (W.F.T.U.) heeft mede gedeeld, dat de Duitse vakverenigingen 5.965.000 leden hebben, van wie 3.400.000 in de Sovjetzöne, 1.500.000 in de Britse zone, 830.000 in de Amerikaanse zone en 235.000 in de Franse zóne. De Oosenrijkse vakvérenigingen hebben 700.000 leden. De vakbeweging in Japan had in Augus tus vier millioen leden. Regeringsjubileum van de Koningin •In Amsterdam is de eerste bijeenkomst gehouden van het Landelijk Initiatief comité 1948, dat zich ten doel stelt de herdenking van het gouden regeringsju bileum van de Koningin en van de 300- jarige onafhankelijkheid van Nederland te doen vieren. Het comité wil met grootse nationale manifestaties de historische be tekenis van het jaar 1948 tot haar recht doen komen. Bovendien wil het comité coördinerend optreden ten opzichte van plaatselijke en regionale plannen, speciaal ter voorkoming van een versnippering van krachten ten aanzien van het nationale geschenk, dat aan de Koningin namens het gehele Nederlandse volk zal worden aan geboden. Het bureau Zakenreizen van het ministerie van Economische Zaken zal met ingang van 16 Juni op de af te geven deviezenreisvergunning een retributie heffen van 10.20 per ..deviezen- dag" met een maximum van f 10 per vergunning. Cricket Records voor Zuid-Afrika Totaal werd 533 runs Zuid-Afrika ging op de tweede dag van de testwedstrijd legen Engeland te Nottingham voort records te verbeteren. De Zuid-Afrikanen hadden bij de lunch 484 runs voor 5 wickets ge scoord. Op dat ogenblik werd hun de kans ge boden nog andere records te verbeteren, aange zien zij slechts 9 runs nodig hadden om het vorige beste totaal van Zuid-Afrika in Engeland 17 om het hoogste totaal van Zuid-Afrika als zodanig te verbeteren. Aanvoerder Melville wist slechts zes runs aan zijn score van Zaterdag (183) te voegen, maar Dawson (48) en Harris gaven de Engelse bowlers heel wat last. Op de stand had Zuid-Afrika zijn hoogste score in Enge land, die op 492 voor acht wickets stond ver beterd. Hollies zorgde voor de val van de wickets van Harris en Tuckett, die elk op de stand 505 vielen. Harris ($0) werd prachtig op long-on gevangen. Tuckett overleefde slechts drie ballen, voordat hij lbw ging. Toen Zuid-Afrika zijn beste totaal In alle test- vedstrijden (530 tegen Engeland te Durban in 1939) had geëvenaard, werd Lindsay (0) clean bowled voor Bedser, doch toen Smith als laatste man zich bij Rowan voegde, verbeterde deze met een single het record. Yardley maakte een einde aan de eerste in ning van Zuid-Afrika door in de gully Smith gemakkelijk te vangen, toen de Zuid-Afrikaan een van Hollies' spinners oplepelde. Hollies heeft In zijn eerste testwedstrijd in Engeland vijf wickets voor 123 genomen en Bedser drie voor 106 Deze bowlers hebben na dc lunch een uur lang zonder afgelost te zijn gebowld. De bovvlingcijfers waren: Martin 1—111; Bedser 3—106: Edrich 1—56; Hollies 5—123; Cook 0—87; Yardley 0—24; Compton 0—6. Engeland begon zijn innings tegen Zuid-Afrika niet al te fortuinlijk. Hutton was lbw op het bowlen van Rowan voor 17 en Wasbrook ging lbw op het bowlen van Tuckett voor 25. Edrich en Compton kwamen daarna aan bat. De stand aan het einde van de tweede speeldag was 2—154. Edrich 44 en Compton 65, belden not out. Voetbal De heer W. Heybroek ere-lid van H.F.C.- De heer W, Heybroek heeft afscheid genomen als voorzitter van HFC. De buitengewone leden vergadering besloot hem te benoemen tot ere lid, als waardering voor het vele werk, dat hij in de loop der Jaren voor HFC heeft verricht. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. C. "van Houten. Korfbal Haarlemse bond veroverde de Honing's beker Aangezien de Animo Ready-spelers(sters) Sterk-Compiet. B. Moerman en J. Toepoel verstek lieten gaan, kwam het HKB-12tal met enige invallers uit. De verzwakking was betrekkelijk gering, waardoor toch een overwinning van 50 op Noordholland kon worden behaald. In het algemeen wa ren de Haarlemmers iets sterker dan de Noordhollanders, en deze meerderheid werd reeds voor de rust door J. v. Andel in twee goede doelpunten uitgedrukt. Na de hervatting werd in een voortdu rende regen gespeeld en het duurde vrij lang eer W. Vink door 2 doelpunten de stand op 40 bracht. Kort voor het einde bracht J- Thuis de eindstand op 50. Na afloop reikte voorzitter Hanekroot de beker aan de aanvoerder van de HKB uit. Dammen Negende partij remise De negende partij om het wereldkampioen schap dammen tussen Keiler en Ghestem ein digde na 67 zetten in remise. Keiler speelde met wit. De stand is thans 10—8 in het voordeel van de Fransman. Effecten- en Geldmarkt Wij hebben enige tijd geleden gewaar schuwd tegen een lichtvaardig optimisme ten aanzien van de „geslaagde" Nederlandse Dollarlening in Amerika van S 20 millioen en uit hetgeen over het resultaat der emis sie is bekend geworden blijkt wel zeer dui delijk, dat voor optimisme waarlijk geen redèn is. De belangstelling van het Ameri kaanse publiek voor de Nederlandse lening is tot dusver uiterst matig, zodat de yer- waohtingen inzake de plaatsing van obliga- lies door de Wereldbank, die ons met ruim 500 millioen zal moeten financieren, zeer laag zijn. Een vertegenwoordiger dier in stelling bevindt zich thans in ons land om de financiële en economische toestand te bestuderen en om al te grote teleurstellin gen te voorkomen, is van hogerhand reeds medegedeeld dat voorlopig wel met een kleiner bedrag genoegen zal moeten wor den genomen. Het is te hopen dat de Amerikaanse ex pert de heren in Den Haag nu maar eens flink de waarheid zegt en hun duidelijk maakt dat de tot dusver gevolgde finan ciële politiek niet geschikt is om het ver trouwen in het Nederlandse staatscrediet in eigen land en in het buitenland te ver sterken. Het heeft ginds waarschijnlijk een aller bedroevendste indruk gemaakt dat men hier minister Lieftinck met zijn „söhijn-dollar- obligaties" in de kou heeft laten staan. De lening is 100 millioen groot, en er werd voor 8.3 millioen ingeschreven en de no tering is, na op 101' te zijn begonnen, Donderdag tot 100'/j% ingezakt, wat er wel op duidt dat men er geen waarborgen tegen inflatie in ziet. De experimentele politiek van goedkoop geld. door minister Lieftinck en zijn professorale voorlichters voorge staan. heeft derhalve een dubbel fiasco geleden, hetgeen op een ruim een week geleden gehouden bespreking tussen de „braintrust" en een aantal vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven ongetwijfeld Turnen Nederlandse zege op België Te Hengelo heeft Nederland van België ge wonnen. De Nederlandse keurturnploeg verkreeg 588,45 pnt. en België bracht het tot 567,2 p. Hoewel bij het paard-voltigeren en het hoog- rek een duidelijk overwicht door de Nederlan ders werd getoond, was bij de andere onderdelen slechts van een zeer geringe meerderheid sprake. Wel viel het op, dat onze landgenoten, onder leiding van de heer Klazema veel soepeler werkten. De persoonlijke prestaties waren: Nederland: Linde 99.85 pnt.; Vos 99.80 pnt.; Van Galen 97 75 pnt.; Boot 95.85 pnt.; Volkers 95.06 pnt.; Verhoeckx 94.85 pnt. België: Defer 99.25 pnt.; Dupuis 97.03 pnt.; Stob- baerts 95 08 pnt.; Dufour 91.35 pnt.; Foulon 90.95 pnt.; De Winter 86.95 pnt. Sport in het kort NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN SPAARN- DAM. De door de Schaakclub Spaarndam ge houden nederlaagwedstrijden zijn uitstekend geslaagd. De uitslag luidt: 1. Het Witte Paard; 2. en 3. Het Oosten en De Torens, waarvan na lo ting Het Oosten op de 2e prijs beslag legde. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN VAN HAAR LEM. De schaakwedstrijden om het club kampioenschap van de Kring Haarlem zijn be gonnen met de volgende resultaten: Het Oosten —De Torens 16—4 en Rolland—'t Schouwtje 12—3. SCHAKEN IN DE SPORTWEEK. De leeds aangekondigde Bliksem-Schaakwedstrijd, te hou den in de Sportweek, zal wegens te geringe be langstelling, niet doorgaan. In plaats daarvan zal op Zaterdag 5 Juli de finale beginnen om het Persoonlijk Kampioenschap van Haarlem voor Hoofd-, le, 2e en 3e klasse. Beslissingen uitgesteld In Zürich is een internationale socialisti sche conferentie gehouden, waar socialistische leiders uit 19 landen bijeen waren. De con ferentie kon het niet eens worden over toelating van de Duitse sociaal democratische partij. Er werden negen stemmen uitgebracht vóór toela ting. vijf tegen met vijf onthoudingen. Daar een meerderheid van tweederde vereist wordt voor de toelating van nieuwe leden, fs dus het Duitse verzoek afgewezen, aldus U. Press. De conferentie nam een Belgisch voorstel aan dat de internationale socialistische conferentie een contact commissie bij de sociaal democrati sche partij van Duitsland wilde doen Instellen. Deze contactcommissie moet op de volgende conferentie verslag uitbrengen, Dit Belgische voorstel werd met zeventien stemmen aangeno men. Polen en Palestina onthielden zich. De commissie heeft Intussen besloten het con gres der Duitse partij op 28 Juni in Neurenberg bij te wonen. Vóór onmiddellijke toelating van Duitsland stemden Oostenrijk, de Scandinavische landen. Frankrijk. Engeland, Nederland en Luxemburg. Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij had in een redevoe ring die veertig minuten duurde, verteld van de doelstelling van de nieuwe sociaal democratische partij van Duitsland. Het verschijnen van Schumacher betekende de eerste maal dat de Duitsers sedert de oorlog voor een internationaal torum verschenen. De mening in kringen der conferentie was dat Schumacher's rede een goede indruk had gemaakt wegens het gematigde en gereserveerde karakter. Zaterdagavond had het congres op een lang durige zitting het verzoek van de hand gewezen van vertegenwoordigers van Giuseppe saragat's Italiaanse socialistische Arbeiderspartij. Ook leden van de regeringsgezinde sociaal democratische partij in Bulgarije hebben geen toestemming kunnen krijgen de conferentie als waarnemers bij te wonen. Wel ls besloten een commissie te vormen, samengesteld uit verte genwoordigers van Groot-Brlttannië, Zweden, Polen, Frankrijk en België, tot het horen van de delegatie der Bulgaarse socialisten. Voorts werd besloten de permanente consul- Panda en de Meester-detective 55. Gelukkig hoefden ze niet lang te wach ten. Er naderden voetstappen en iemand deed de deur van de vrachtauto dicht. „Deze wagen is vol!" zei een stem. „Je kunt u-el vertrekken, chauffeur! En denk er aan, dat je door rijdt! Er wordt op je gewacht' De baas zit dringend om de lading ver legenh\j heeft nét opgebeld." „Goed, goed!" zei de chauffeur. „Ik rijd altijd door Aan mij zal het niet liggen. Tot ziens!" Hij stapte in, startte de motor en reed weg hotsend en bonkend over de dikke keien. „Dat valt niet mee!" zei de detective. „De veren van deze'wagen zijn niet best. Ik houd vol, dat een goed speurder de moei lijkste zaken thuis moet kunnen oplossen. Rustig de feiten rangschikken en conclu sies trekken. Dit gehots in een vrachtauto is slecht voor de hersens. Het verstoort het logische denken, vat je? Je gedachten wor den geklutst!" „Ja," zei Panda, „daar heb ik ook last van! Maar het is toch wel leuk dat we nu op het goede spoor zijn, baas! Ik zie die schurken al kijken als U in eens uit de auto stapt en ze allemaal inrekent!" tatieve commissie te verzoeken de situatie in Italië van nabij te volgen en alle mogelijke mid delen aan te wenden om de breuk tussen-Pietro Nenni en Giuseppe Saragat, welke in Januari j.l. aan de dag trad. te helen. De conferentie nam een Griekse eis aan om de veiligheidsraad steun te vragen voor de alge mene amnestie in Griekenland en toepassing in Griekenland van „democratische principes". Men besloot begin December weer te vergade ren en wel in Belgie. Gedurende deze vierdaag se conferentie zullen het herstel der socialisti sche internationale het tweede belangrijke punt der agenda waarover geen beslissing werd genomen alsmede economische problemen de Internationale wederopbouw en organisatie van de vrede besproken worden. Acht resoluties, inhoudende aanbevelin gen over de meest dringende problemen in Duitsland, zullen, naar verwacht wordt, aan de bestuursraad t-e Berlijn en aan het Britse. Amerikaanse en Franse bestuur in Duitsland worden aangeboden door de conferentie van Duitse premiers, die te München is gehouden- Zij hebben betrekking op de economi sche toestand, de zuivering en de betrek kingen tussen de bezettende mogendheden. In het voorwoord tot de resoluties wordt gezegd, dat het tegen de principes van het internationale recht is om aan een demo cratisch Duitsland een voldoende bestaans mogelijkheid te ontzeggen. Zij dringen er op aan de Duitse visserij dezelfde rechten te geven als die in an dere landen, voorts vragen zij verbetering der rantsoenen voor zware arbeid, behoor lijke brandstofvoorziening voor de komen de winter, vorming van een centraal bu reau voor krijgsgevangenen, gelijke toe passing van'de zuiveringswetten in alle zónes, toegang op de wereldmarkt en ere- dieten voor de import van voedsel er grondstoffen, verlichting van de bezet- tingslast en herziening van het industriële plan. Voorts stellen zij voor: bevordering van de buitenlandse handel door de werkwijze te vereenvoudigen, toestemming voor Duitse handelslieden om in het buitenland te reizen, het wettig verklaren van de betrekkingen met de bezettende mogend heden overeenkomstig de Haagse conven tie en tenslotte belastingherziening, slui tende begrotingen, bezettingsonkosten en andere betalingen in verhouding tot het productievermogen van Duitsland, voor rang voor het herstel vooral van ver woeste gebouwen, oplossing van het vluchtelingenprobleem en vergoeding voor slachtoffers van Nazi-vervolging. Burgemeesters van Arnhem en Coventry in Caen De burgemeester van het Normandische stadje Caen. waar In de eerste dagen van de invasie zo verbitterd gevochten ls, heeft plannen opgevat voor het oprichten van een „vredesmonument" ter bestrijding van de oorlogspsychose in de wereld. De burgemeesters van Arnhem en Co ventry, twee van de zwaarst getroffen steden, hebben hun collega van Caen ln dit plan aan gemoedigd en hun hulp aangeboden. Zij hebben thans in. Caen een bespreking ge voerd. got. zijn ingelicht de pers was er niet bij aanwezig houdt vooral prof. Glass, de promotor van de goedkoop-geld-politiek, zijn streng vast, ondanks de klemmende betogen daartegen ingebracht en de gevol gen voor ons staatscrediet. Er moge dan bij enkele van de dienaren der economische wetenschap een lichte kentering te consta teren zijn, we zitten vermoedelijk nog ge ruime tijd aan dc bezwaren van goedkoop geld. blokkering van saldi en allerlei de handel belemmerende en onbillijke bepa lingen van rechtsherstel vast. De Amsterdamse beurs heeft vorige week uit het bovenstaande haar conclusie getrok ken. Aanvankelijk heerste er op de aan delenmarkt een betere stemming, mede als gevolg van de grotere dividendmogelijk heden voor gewone aandelen, nu het maxi mum tot 9% is verhoogd en de Unilever en Van den Berg en Jurgens de sinds 1942 op de preferente aandelen toegepaste korting van 20% laten vervallen, een voorbeeld, dat allicht navolging zal vinden. Ook de decla ratie van 8% dividend door de Stoomvaart Mij. „De Maas", het gunstig verslag van de Nijma, vermoedelijk ook de stijging der bankcirculatie met 35 millioen, waren stimulerende factoren, maar Donderdag kreeg een flauwe stemming weer de over hand. klaarblijkelijk onder invloed van de koersdaling der nieuwe dollarobligaties, welke ook de andere staatsfondsen mee sleepte en een verdere afneming van het vertrouwen in het Nederlandse staats crediet demonstreerde. Het spreekt wel vanzelf dat ook de In dische crisis haar invloed doet gelden, het geen bijvoorbeeld in de koersdaling van de obligaties Nederlands Indië uitdrukking vond. Er zou over de beurs van de afgelopen week nog heel wat meer te vertellen zijn Sterk en Co. emitteert 2l/« millioen gewone aandelen 120% maar de rege ring, die voor de in New York uitgegeven dollarlening een prospectus van 99 pag. heeftmoeten opmaken, dwingt door een verminderde papiertoewijzing dé dagbladen tot eer nieuwe beperking der publieke voorlichting. V.S. krijgen „atoom-troepen" Vandaag zal een recruteringscampagne beginnen in de Verenigde Staten voor spe ciale ..beveiligingstroepen voor atoom energie". De troepen zullen geuniformd zijn en zullen de gewone bewakingstroepen ver vangen. Sollicitanten worden gewaar schuwd dat zij „lichamelijk gevaar zullen lopen en langdurig dienst zullen moeten doen in tropisch klimaat en op grote hoos ten". Missie naar West-lndië in New York aangekomen Dr H. J. Frlederlcy. drs. M. Weisglas en de heer A. C. Lysen. secretaris van de missie naar West-lndië zijn Zaterdag op doorreis naar Cu rasao en Suriname per KL.M. op het vliegveld Laguardla aangekomen. Dr. Friedericy verklaar de dal men ten eerste de gouverneurs van Curacao en Suriname op de hoogte Z3l stellen van de politieke situatie ln Indonesië. Ten twee de zal men het aanstaande bezoek van de mi nisters Beel en Jonkman aan Curacao en Suri name voorbereiden Ten derde zal men bespre kingen voeren met de gouverneurs en de staten betreffende de op handen zijnde politieke en constitutionele hervormingen in deze gebieds delen. Spoorwegen bestellen autobussen voor smalle landwegen De Nederlandse Spoorwegen hebben bij de D.A.F. te Eindhoven een order ge plaatst voor 80 autobussen met een z.g. zelfdragende carrosserie, een samenbouw van chassis en carrosserie. Door deze con structie wordt materiaal bespaard, waar door de bus lichter wordt. De bussen wor den speciaal geconstrueerd voor het ver keer over smalle landwegen. Medicijnen per luchttaxi Een Haarlemse zieke had dringend be hoefte aan een meclicijn, welke niet in ons land maar wel in België verkrijgbaar was. Familieleden huurden een luchttaxi en vlogen naar Brussel. Men ging diverse apotheken af doch zonder resultaat. De radioomroep werd ingeschakeld en zond een dringend bericht uit. Onmiddellijk werd getelefoneerd door apotheken en dokters, die het gevraagde geneesmiddel bezaten. Politie en douane hadden het radiobericht echter ook gehoord en kwa men onverwijld naar het vliegveld om de „smokkelaars" tot de orde te roepen. Ge lukkig had men een doktersrecept, zodat de terugvlucht weldra aanvaard kon wor den. De patiënt kon spoedig van haar pijnen worden verlost, dank zij de lucht taxi. Ned. Herv. Gemeente van Santpoort Ds. R. H. Oldeman, die destijds door de classis Haarlem der Nederlands Hervormde Kerk afgezet was als predikant te Sant poort, was bij de Synode in beroep ge gaan. Een speciale commissie heeft een onderzoek in gesteld en bepaald, dat de af zetting gehandhaafd dient te blijven. Thans zal de Nederlands Hervormde Gemeente van Santpoort kunnen overgaan tot het beroepen van een predikant, waar voor reeds voorbereidende maatregelen zijn getroffen. Niet naar Britse zone. De Sovjet-Russisohe autoriteiten hebben een uitnodiging om een gezelschap Russische corres pondenten een tour door de Britse zóne van Duitsland te laten maken, van de hand gewezen, omdat de Britten er op stonden, dat de journalisten logies- en reiskosten in ponden zouden betalen door middel van het speciale Britse legergeld in Duitsland. De Britse jour nalisten in de Sovjet-zóne hebben steeds grote gastvrijheid genoten. Olie-expansie. De Shell Petroleum Com- Eany (Koninklijke Shell-groep) te onden heeft een overeenkomst geslo ten met de Amerikaanse Gulf Explo ration Co. Deze overeenkomst, welke van lange duur is. omvat de verkoop door Gulf aan de Shell van jaarlijks stijgende hoeveelheden ruwe olie, welke op de terreinen in de staat Ku wait aan de Perzische Golf worden ge produceerd. Guly Exploration Co. is voor de helft deelhebber in de Kuwait Oil Co., welke de concessies voor de exploitatie van de olie in Kuwait bezit. Welkome gast. Eva de Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, is te Ma drid aangekomen. Zij werd verwel komd door generaal Franco en zijn echtgenote en door een grote menigte. De straten van Madrid waren versierd. Zij zal gedurende veertien dagen de gast zijn van Franco alvorens haar reis door Europa voort te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2