Verraad-affaire van „Vrij Nederland'' opnieuw in behandeling Beijnes bouwt zijn eerste complete bus Meer speeltuinen - minder baldadigheid i Kort en bondig Kinderwagenkappen overtrekken DINSDAG 10 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Bijzonder Hof Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam be handelde hedenmorgen opnieuw het in No vember 1943 gepleegde verraad van een uit gebreide groep Haarlemse verspreiders en lezers van het illegale blad „Vrij Nederland''. Het betrof hier de 40-jarige J. C. M B. uit Haarlem, een „Wach- und Schutzdienst"-man, die aan de Inlichtingendienst het adres van de verdienstelijke illegale werker, de 52-jarige E. Moorhoff verstrekte. B. had dit gekregen van de 32-jarige Haarlemse dienstbode A. T. K., die eveneens terecht stond. De gearres teerde Moorhoff vertelde na onder pressie te zijn gezet, verschillende bijzonderheden en deelde de Inlichtingendienst het adres van de familie Lohmann mede, het centrale punt van de groep Haarlem van Vrij Nederland. Daar troffen de politieke rechercheurs Wil- lemsen en Smit een "lijst met namen van lezers aan, waarvan er 40 werden gegrepen en 19 omkwamen in Duitse concentratie kampen. Daar de twee zoons van de heer Lohmann, die met zijn gehele familie werd gearresteerd, na enkele dagen werden vrijgelaten en geen pogingen hadden gedaan, de lezers, wier namen op de lijst voorkwamen, te waarschu wen, hadden ook zij zich hiervoor te verant woorden. De procureur-fiscaal had tijdens de eerste behandeling in October 1946 tegen B 20 jaar, tegen mej. K. 8 jaar, tegen Moorhoff 2 jaar en tegen Jan Lohmann 2V2 jaar geëist, doch het Hof had het onderzoek niet volledig ge acht en terug gewezen naar de raadsheer commissaris, Het Hof begon ditmaal met de behandeling van de rol die de 28-jarige Jan Lohmann in dit drama gespeeld had. Het interesseerde de president, mr, M. van Vugt vooral waarom de verdachte, nadat, hij tot de ontdekking was gekomen, dat de door hem aangelegde lijst van Vrij Nederland, in handen van de Inlichtingendienst was geraakt, sommigen van hen wèl en anderen niet gewaarschuwd had. Verdachte kon hiervan geen bevredigen de verklaring geven. Mr. van Vugt wees hem er nadrukkelijk op, dat het toch zijn plicht was geweest de lezers te waarschu wen. L. bleef er echter bij dat hij er geen kwaad in gezien had. Onder grote spanning kwam daarop de eerste getuige, de gewezen rechercheur van de Inlichtingendienst, W. M. Willemsen voor het hekje. Deze had in October geweigerd inlichtingen aan het Hof te verstrekken, om dat, zoals hij zeide dan de indruk zou kun nen bestaan dat hij de verdachten belastte om zich zelf schoon te wassen. Hij maakte er het Hof een verwijt van. dat zijn eigen zaak, waarvan het dossier allang klaar is, niet eerst behandeld was, waarop de procureur-fiscaal mr. B. J. Besier. deze igetuige de verze kering gaf dat zijn zaak na de zomer voor zou komen. De president wees er met klem op, dat zijn getuigenis van groot belang was om klaarheid in deze zaak te brengen. Eerst nadat ook de verdachte verklaarde op het getuigenis van Willemsen prijs te stellen, besloot deze te spreken. Willemsen vertelde dan hoe hij vla het verraad van B. een inval bij de familie Lohmann thuis had gedaan en daar een oom met een pak illegaal drukwerk overviel. Het Hof en 't publiek hoorden in ademloze stil te hoe de rechercheurs van de I. D. de lange en gedetailleerde lijsten der Vrij Nederland-lezers vonden en hoe de bejaarde heer Lohmann vol gens het getuigenis van Willemsen voor dit doorslaand bewijs moest zwichten. W. vertelde hoe de Haarlemse I. D. er niet veel voor voelde alle kleine medespelers, die op de lijsten voorkwamen, op te pakken, zoals de S.D. uit Amsterdam, 'die de leiding van de zaak inmiddels in handen had genomen, wilde. Zij wenste de top van het complot te pakken te krijgen. Daartoe stuurde men met „Smit" en „Willemsen" ondertekende, oproepingen uit en vertrouwde er dus op, dat de V. N.-centrale dë opgeroepenen inmiddels gewaarschuwd had. Tot hun grote verbazing kwamen velen toch. De getuige verklaarde met nadruk dat de ge broeders L. wisten dal de I. D. de lijsten in han den had. W. had de jongens L. te kennen gegeven, dat Indien zij de zaak van hun vader wilden redden of verlichten, zij moesten mede werken om de top van de V. N, te vinden. Aan de medewerking van J. L. heeft de I. D. echter geen voordeel behaald, Uit de getuigenverklaring van de 22-jarige boekhoudster van het taleninstituut L. bleek, dat J. L, na zijn vrijlating zeer geschrokken was, toen hij bemerkte, dat de lijsten verdwenen waren. Mr. van Vugt: ,,U gaat eerst twee dagen nadat u verteld is dat de lijsten ln handen van de vijand zijn geraakt, kijken of dit inderdaad het geval is en dan doet u nog niets." De procureur-fiscaal mr, B. J. Besier vatte zijn in October gehouden requisitoir in het kort samen, ging de indrukwekkende lijst der slacht- Bertus van Hamersveld gaat vooruit De motorrijder Bertus van Hamersveld. die Zaterdag tijdens een oefening op het circuit in Zandvowrt gevallen is en thans in de Maria- Stichting te Haarlem verpleegd wordt, maakte het vanmorgen naar omstandigheden goed. Hij had een tamelijk rustige nacht gehad en zijn toestand was iets verbeterd. Nederlandse film in Brussel Op het Brusselse filmfestival wordt vandaag een film van de Nederlander Joris Ivens ver toond, getiteld „Indonesia calling". Het is een Australische inzending. Zoals bekend heeft Ivens een opdracht der Ne derlandse regering voor een film over Indonesië teruggegeven, daar Ivens overtuiging niet strook te met het Nederlands beleid in Indonesië. Twee der vier officieel ingezonden Neder landse korte films zullen op 26 Juni vertoond worden. Het zijn een journaal „Het eerste jaar van de vrijheid" en Anton Koolhaas' filmpje „De troon leeft". Die dag worden bovendien drie leerfilms van de Nederlandse Onderwijsfiims vertoond. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juni 1947. Bevallen van een zoon: 4 Juni: J. D. E. F. d. Ceuninck v. Capelle. 6 Juni: J. A. v. Duu- ren—Stiphout, S. C. E. v.- Gelder—d. Veij. 7 Juni: G. Bodenstaff—Greuter, M. C. v. Hon- schotenDuivenvoorden, M. B. H. Spee Harmsen, W. M. RooijersVeringa. 8 Juni: T. M. C. Weijdomd. Zaaijer, A. J. M BruijnSeuter, M. KlandermanRuij.gh, M. R. A. Ie Fèvred. Wit, G. J. M. Kok—Kruijer. Bevallen van een dochter: 7 Juni: A. H. LadukDrost, M. Campfensd. Haan, 8 Juni: C. A. J. M. CaptijnBorstlap, C. Wildennan— LLgthart, L. Briedé—Ronge, A. C. d. Groot Bakker. Overleden: 6 Juni: F. P. Kamstra, 68 j. Pres. Steijnstraat. 8 Juni: G. J. Noordhof d. Vries, 56 j., Kamperlaan. Agenda voor Haarlem DINSDAG 10 JUNI. Concertzaal: H. O, V. Volksconcert, 20 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 19.30 uur. Palace: Af spraakje om 5 uur (18 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Carnegie Hall (a. 1.) 14.00, 18.45 en 21.15 uur, Luxor: Tamara (18 J.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur City: Het recht van de sterkste (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Daklozen (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Aloha (a. 1.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 11 JUNI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Heemstede. Herenweg 141: Bijeenkomst met als spreker de heer J. M. Voorhoeve, 8 uur. offers na en concludeerde dat de schuld van hun dood toch ook voor een deel op de schou ders van Jan Lohmann log. Immers deze heeft nagelaten de slachtoffers voldoende te waar schuwen. Hij persisteerde bij zijn eis van 2Vz jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. B. W. Stomps ging uitvoerig de omstandigheden van deze catastrophe na en bracht een aantal bewijsstukken naar voren, waaruit bleek dat een groot aantal slachtoffers wèl gewaarschuwd was. maar desondanks toch naar het Nassaupleiri ging. De ondertekening op de oproeping had hen trouwens al moeten waarschuwen, want een klnp wist wie Smit en Willemsen waren. Daarenboren moeten wij aldus spreker in aanmerking nemen, dat het de gebroeders Lohmann ook in de eerste plaats om het leven van hun vader te doen was. (De zitting duurt voort) Twintig jaar geëist tegen „Klokkenpeter" In Maastricht heeft voor het Bijzonder Ge rechtshof terechtgestaan de aannemer P. J. M. uit Haarlem. Hij kreeg de naam „Klokkenpeter" omdat hij de Duitsers hielp bij het weghalen van kerkklokken. In vier maanden tijds wist hij in acht provincies 2104 klokken uit de kerken weg te halen, waarvoor hij een schriftelijk be dankje van Generalkommissar Schmidt kreeg. M. die lid was van de N. S. B. heeft ook ln Nederland en Frankrijk vliegvelden en tank grachten voor de Duitsers aangelegd. In twee jaar verdiende hij meer dan een millioen. M. beweerde voor het Hof, dat hij de kerk klokken had weggehaald op last van het Rijks bureau voor non-ferro-metalen. Dr. A. MELCHIOR OVER DE WILLEM BARENDSZ. Maandagavond 16 Juni zal in het Dia- conessenhuis te Haarlem dr. A. Melchior, met vertoning van eigen tekeningen, een causerie houden over: „Op de walvisjacht met de Willem Barendsz". De opbrengst van de avond komt ten goede van het Diaconessenhuis. Bij de groen-glanzcnde romp van een spoorwagen-van-een-autobus staan twee mannen in overalls en zij werken het dunne biesje, dat over de spatborden loopt, nog even bij, geven het licht crème dak een laatste streekje om daarna terug te stappen en een uitermate trots gezicht te trekken. Wat best te begrijpen is, want maanden lang hebben deze mannen de bus zien groeien: ze hebben er bij gestaan toen het Crossley-chassis arriveerde, ze hebben ge zegd „puike bandjes" toen de enorme wie len werden aangevoerd en uit de verschil lende in de fabriek klaargemaakte onder delen zagen zij een tien meter-achtenzeven tig lange geweldenaar groeien, die straks met 125 paardekrachten 46 passagiers van de Spoorwegen gaat vervoeren, bijna even geriefelijk als in een dieseltrein. De twee mannen werken bij Beijnes in Haarlem en ze weten nog maar al te goed, hoe ze de fabriek na de bevrijding terug zagen: als een grijnzende troosteloosheid, waar nog geen schroefje in een kapotte spoorwagen kon worden gedraaid. De schroevendraaiers kwamen echter terug met de schroefjes, gevolgd door de draaibanken, de electrische stroom, de schakelborden en de hele ingewikkelde uitrusting, zonder welke een kraamkamer van spoorwagons, rijtuigen en autobussen nu eenmaal niet kan blijven draaien. De zenuwachtige tijd van het werken zonder voldoende gereedschappen is voorbij en de grote groene bus met het bordje „geen dienst" getuigt van het doorzettingsvermogen, waarmee aan de opbouw van Beijnes gezwoegd is. Niet alleen de arbeiders zijn terecht trots op de eersteling, die helemaal van de grond af in Haarlem werd gebouwd; ook de direc tie voelt de „stapelloop" van deze eerste Crossley uit de serie van 95. als een ge beurtenis, welke het woord „mijlpaal" even in herinnering doet komen. In de ruime hal van de oude fabriek aan het Stationsplein wordt echter nog meer klaargestoofd. Daar staan ze: de eerste van de 25 HTM-bussen met hun Kromhout motoren; nog een beetje onwennig wit in de grondverf, maar toch al van de moderne gemakken, die de busreiziger ten dienste staan, voorzien. En tweehonderd goederen wagens voor de spoorwegen komen óók klaar, dit jaar nog. „U hebt dus geen zorgen over orders?" vragen we de heer Beijnes, en het ant woord is, gezien het bovenstaande, een al lerminst onverwacht „Helemaal niet!" Het tekort aan geschoolde arbeiders, ja, dat zit de firma Beijnes dwars. Er zijn op dit mo ment ongeveer 400 man werkzaam, maar er zouden met genoegen nog 150 bij ge plaatst kunnen worden, reden waarom de vakopleiding ook in deze industrie de aan dacht heeft. „De mooiste kar van Nederland" Wanneer de verschillende fasen in het ontstaan van een moderne autobus bekeken zijn, komen we weer bijde glanzende. Er blijkt heel wat over deze bus te vertel len te zijn, bijvoorbeeld, dat hij de mooiste „kar" is, die er in Nederland loopt (zoals de man, die de biesjes bijschildert, vertelt), dat hij maar 8700 kilo weegt, omdat er veel met alluminium gewerkt, is en dat een ver nuftig systeem van zo nodig kapotspringen- de ruiten in geval van een ongeluk de pas sagiers een uitweg verschaffen kan. Op speciaal verzoek van de spoorwegen wor den de 95 bussen voorts zo ingericht, dat alle onderdelen uitwisselbaar zijn: mochten een bankzitting, een deur of een stukje van het luchtverversingssyteem het bijltje er bij neerleggen, dan moet uit voorraad of desnoods uit een „broeder-bus" het ontbre kende a-la-minute kunnen worden ingezet. Het lasapparaat vonkt bij Beijnes, de drif tige boor jaagt door het mahoniehout van de busbekleding en straks wordt een begin gemaakt met de aanbouw van gestroom- Muziek Concert in de Kloppersingelkerk De organist Hendrik Lasschuit had voor het kerkconcert van Maandagavond de toezegging tot medewerken verkregen van de hoboïsten Gé van Koten en Joop Lenaarts. Onverwachte ziek te van laatstgenoemde dwong tot programma- wijziging; de drie nummers waarin öf twee hobo's öf hobo en althobo met het orgel zouden concerteren werden vervangen. Zo kregen we ln plaats daarvan een Sonate van Telemann, een van Loeillet en een Recitatlvo-Allegretto uit een Sonate van St. Saëns te horen, alles voor hobo en orgel: eensdeels klassieke kunst, anderdeels een geestige en rake pastorale Impressie, waar we de schalmei ln haar oeromgeving meenden te herkennen. In al deze werken trof me de mooie gevoelige toon der hobo, met het lichte vibrato, dat aan de Stotijnse school eigen is maar dat reeds ln het spel van Jaap Stotijn's leer meester en voorganger Van Emmerik en daar voor het eerst musici en leken in verrukking bracht. Gaf dus het hobo-spel veel te genieten, het orgelspel bleef daarbij niet achter. De grote c min. Fantasie en de daarop volgende Fuga met het kernachtige thema en de daarmee constras- terende chromatische episode klonken op het fraaie orgel zeer bevredigend. Het Koraal voor spel „Wir glauben all' an eine Gott" comple teerde de Bachvertolkingen. Hendrik Andries- sen's zowel harmonisch als constructief interes sante Passacaglla bracht ons moderner sfeer, het slotnummer van de avond, het „Morceau de Concert' van de grote orgeivirtuoos Guil- mant (1837—1911) wekte vooral belangstelling door de welluidende, ln elk Opzicht kunstig ge bouwde en melodieuze Variaties op een eenvou dig thema, en door de pompeuze Fmale. Ook dit werk kwam in Lasschuit's vertolking goed tot zijn recht. K. DE JONG „de mooiste kar van Nederland" lijnd electrisch materiaal„want ze zijn behoorlijk, bü, bij Beijnes" verklaart een bankwerker, niet zonder reden. Herstel van bedrijfsinstallaties by Beijnes vrijwel voltooid. Uit het jaarverslag van de directie blijkt, dat het herstel van de bedrijfsinstallaties aan het eind van 1946 vrijwel voltooid was. Het aantal arbeiders steeg van bijna 300 tot bijna 400. Dit aantal neemt nog steeds toe; verwacht wordt dat de eerste jaren met volle bezetting gewerkt kan worden. De balans per 31 December 1946 en de verlies- en winstrekening over 1946, die op 25 Juni aan de algemeene vergadering van aandeelhouders ter goedkeuring zullen worden voorgelegd, geven een winstsaldo aan van f 4162. Het boekverlies van de vorige jaren is hiermede geheel ingehaald. Behalve aan de bedrijfswinst is dit mede te danken aan enkele vrijgekomen reserves voor dubieuze posten, die gunstig zijn af gewikkeld. Uiteraard kan een dividend uitkering nog niet worden voorgesteld. Als commissaris is aan de beurt van af treden ir. J. E. Inckel. die herkiesbaar is. Première van zangspel „Beatrix en Irene" In gebouw „Domi" te Overveen ging dezer dagen de première van het kinderzangspel „Beatrix Irene", opgedragen aan Prinses Margriet. De texst en muziek van dit fleu rige spel werden in de oorlogsjaren door mej. Truus Smit geschreven, toen zij op een boerderij was ondergedoken. Zij heeft voor namelijk beoogd reeds vroeg bij de jeugd de liefde voor ons vorstenhuis op te wek ken. Het spel van de kinderen verdiende alle lof en m het bijzonder dient hier het op treden van het danseresje Anneke Verwaal en het zangeresje Janny v. d. Mei genoemd te worden. Door de kleurige costuums bood het ge heel een fleurige aanblik. De régie was in vertrouwde handen van mevr. Verwaal, en de muzikale begeleiding werd op uit stekende wijze verzorgd door mej. Lyda Bakker. Dat het gebodene op prijs gesteld werd, bleek wel uit het langdurige applaus. Woensdagmiddag zal een herhaling van dit zangspel plaats vinden. Geslaagd demonstratiekamp van Katholieke verkenners Op het gunstig gelegen bosterreln nabij de Campagna te Bloemendaal werd Zaterdagmiddag en Zondag een demonstratiekamp gehouden on der de naam ..Lademoka" (Laurentius De monstratiekamp). Het was prettig, dat het weer tijdens de de monstratie nogal wisselend was, zodat het de ouders en belangstellenden duidelijk werd dat de padvinders er op ingesteld zyr. onder alle weersomstandigheden te kamperen. Opmerkelijk was het hoe reeds de Jongsten uit eigen beweging bij een hevige regenval een afvoergreppel had den gegraven, zodat de tenten niet blank kwa men te staan. Hieruit kwam dan ook duidelijk tot uiting dat er goede kampeerders gekweekt worden. Jammer genoeg vlot het nog niet erg met de fabricatie van tenten. Toch kon groepsleider N. Schoots een modeltent tonen, die speciaal ge schikt is voor de kllmaatwisselingen. Voorts wa ren er op het terrein twee uitkijktorens gebouwd. Een van de ouders was zo vriendelijk geweest voor deze gelegenheid balken enz. beschikbaar te stellen. Aldus konden de verkenners hun kun nen tonen op het gebied van pionierswerk. Leerlingen-uitvoering Mia van Brakel Leerlingen van mej. Mia van Brakel ga ven dezer dagen in „De Kerkuil" een uitvoering voor ouders en verdere belang stellenden. Zoals meestal bij dergelijke gelegenheden waren de gespannen zenuwen wel eens oor zaak van kleine ontsporingen, die in de intieme ruimte der leskamer niet voor komen konden worden en vertoonden tem po eh maat wel eens niet bedoelde schom melingen. Maar zonder uitzondering wa ren handhouding en aanslag der leerlingen te prijzen. Enkelen demonstreerden ook reeds vaardigheid in een juist toegepast pedaalgebruik. Verder bood deze uitvoering gelegenheid om de artistieke afstand tussen „instruc- trieve'' salonmuziek van een halve eeuw of meer geleden en de tegenwoordige naar waarde te schatten. Een stuk van Th. Oes- ten bijvoorbeeld is thans zo goed als niet meer genietbaar; onze grootmoeders en tantes liepen er mee weg. Vergelijk daar mee nu eens een „Ma Mére l'Oye" van Ravel! Tot besluit droeg de lerares zelve Rail's beroemde Sonatine voor. K. DE JONG. Anti-saneerders vragen weer opheffing der maatregelen In de in het Concertgebouw onder lei ding van de heer P. Bakker Mzn. uit Enk huizen gehouden vergadering van de Ver eniging tot Behoud van het Bloembollen vak besprak de voorzitter hetgeen na 1932 in het vak gebeurd is. Het gevolg der sa neringsmaatregelen is geworden, dat de buitenlandse cultuur bevorderd is en dat steeds meer Nederlandse kwekers over de grenzen gaan, om daar de cultuur van ons land tegen te werken. Spr. vervolgde, dat de Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur zich heeft onderworpen aan de be slissingen van het bedrijfschap. Na critiek op deze instelling uitgeoefend te hebben, zeide spr., dat zij wellicht meer dan één millioen gulden per jaar kost, volkomen overbodig is en uitermate schadelijk is en zij zal bij handhaving het Nederlandse bloembollenvak ten gronde brengen. De heer Bakker besloot met te zeggen, dat de dezer dagen benoemde ambtelijke com missie ter bestudering van het bloembol lenvak er één is, waarachter de minister zich kan verschuilen. Nadat de heer De Brabander uit Hille- gom een inleiding had gehouden over op heffing van alle saneringsmaatregelen en een aantal leden vragen had gesteld nam de vergadering een motie aan, welke ge zonden zal worden aan de Koningin, aan de Raad van Ministers, aan de minister van Landbouw en Visserij. In deze motie wordt gevraagd de saneringsmaatregelen onmiddellijk op te heffen, waarbij over wogen wordt, dat een matige oogst en hoge bedrijfslasten verwacht worden, dat een onrustbare verplaatsing van kweke rijen naar het buitenland zich heeft voor gedaan, dat overvleugeling van de markt door de buitenlandse zal ontstaan en dat vakgenoten verarmen. Ook besloot de ver gadering te protesteren tegen de instelling der commissie, omdat de leden niet op de hoogte zijn van de noden en zorgen in het bloembollenvak. De voorzitter bracht hulde aan de heer P. Murks uit Hillegom, die om gezond heidsredenen niet aanwezig kon zijn, voor zijn werk in de loop der jaren verricht. Congres voor Vreemdelingen verkeer Het jaarlijks congres der Alg. Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zal, zoals wij reeds mededeelden, dit jaar in Haarlem worden gehouden en wel op 11, 12 en 13 Juni. De deelnemers worden op 11 Juni te 20 uur door het gemeentebestuur van Haar lem ten stadhuize ontvangen. Donderdag 12 Juni is de eigenlijke congresvergade- ring in „De Leeuwerik". In de namiddag wordt met bussen een tocht door Zuid-Kennemerland gemaakt naar Zandvoort, waar aan de congressis ten door het gemeentebestuur van Zand voort een thee zal worden aangeboden. Op Vrijdag 13 Juni za! een bezoek wor den gebracht aan Schiphol, waar de deel nemers aan een lunch zijn genodigd door de KLM. Tenslotte volgt nog een rond vaart door de grachten en havens van Amsterdam. HetLyceuminHaarlem-Zuid krijgt een brug-klasse Enige tijd geleden nam de raad van Haarlem het voorstel van B. en W. aan, om ever te gaan tot reorganisatie van het Mid delbaar Onderwijs. Het voornaamste daar van is zooals men zich herinneren zal, dat de 2e H.B.S. B aan het Santpoorterplein (Haarlem-Noord) wordt omgezet in een Lyceum, en dat bovendien een nieuw Ly ceum geopend zal worden in Haarlem- Zuid. Er komt enig verschil in beide inrich tingen. De cursus van het Lyceum-Noord zal (althans voorlopig) 5-jarig zijn. Dit Ly ceum zal de eerste twee jaren tweetoppig zijn, met een splitsing na het eerste leer jaar (éénjarige onderbouw) in een Gym nasium en een H.B.S.-afdeling. Het Lyceum-Zuid geeft een opleiding van 6 jaar, zowel voor de H.B.S. als voor het Gymnasium. De onderbouw zal het ka- rakter dragen var. een brugklasse. Na deze brugklasse komt de splitsing in Gymnasiale en H.B.S.-afdelingen. Het onderwijs zal worden gegeven volgens progressieve me thoden. Het doel van de brugklasse is om de kin deren, die van de lagere school, waar zij steeds een eigen onderwijzer hadden, ko men, een goede overgang te geven naar het systeem van de vakleraar. In een vorige raadszitting is besloten het Lyceum-Zuid voorlopig onder te brengen in de villa „Oosterhout" in de Oosterhout- laan. Deze moet evenwel nog verbouwd worden. Er wordt naar gestreefd het nieuwe Ly ceum met September a.s. te kunnen ope nen. Het wachten is evenwel op de goed keuring van het raadsbesluit, voor ver schillende beslissingen kunnen worden uit gevoerd. Er wordt verwacht, dat van de zijde van Ged. Staten en het Rijk geen be zwaren geopperd zullen worden, daar van te voren overleg gepleegd is. Het nieuwe Lyceum zal voorlopig slechts uit twee of drie „onderbouw-klassen" be staan. Daarom is het niet nodig veel perso neel aan te stellen, temeer niet, omdat en kele leraren aan andere middelbare scholen nog uren over hebben. Wel ligt het in de bedoeling een rector te benoemen, die im mers de nieuwe school zal moeten opbou wen. Het onderwijs op de Middelbare Meis jesschool wordt ook enigszins gewijzigd. Aan deze school komt een twee-jarige on derbouw. Voor degenen die genoegen ne men met een opleiding zoals die tot dusver aan de School voor Meisjes gegeven werd. blijft de totale opleiding 5 jaar. Voor hen, die een volledige H.B.S. B-opleiding ver langen, komen er na de twee jaren onder bouw nog 4 jaren bij. HULDIGING VAN DE ACTEUR FRANS VAN EMMERIK. De toneelspeler Frans van Emmerik neemt bin nenkort afscheid van het düettantentoneel. dat hij vijf-en-dertlg Jaar als regisseur gediend heeft. Talrijke verenigingen hebben veel aan hem te danken en vele jongeren hebben van zijn lessen en raadgevingen geprofiteerd. Men heeft dan ook het plan opgevat hem bij zijn afscheid te huldigen, hetgeen geschieden zal op Vrijdag 13 Juni in de Stadsschouwburg te Haarlem, na de voorstelling van „Maria Stuart" van Schiller, dat door de heer Van Emmerik vertaald en bewerkt j is en waarvan hij de regie voert. De Commissie voor de geestelijke volks gezondheid te Haarlem schrijft ons: Nog dikwijls klinken klachten over de baldadigheid van de jeugd. Niet lang ge leden werd een cijfer -en het was een cijfer met veel nullen gepubliceerd dat de waarde aangaf van door de jeugd in één jaar in één stad vernielde goederen. Toch dringt steeds meer het besef door, dat de jeugd niet in wezen baldadig is, maar dat ze baldadig wordt gemaakt. Zo dra ze de gelegenheid heeft zich op goede en verantwoorde wijze te ontspannen, ver dwijnt de baldadigheid. Is die gelegenheid er niet, dan duikt de baldadigheid onmid dellijk weer op. Het is eigenlijk zo eenvoudig: Kinderen voetballen in een stille straat. Een agent verschijnt en is verplicht de bal „in te pik ken". De jongens hangen rond, vervelen zich. Er staat een kar met stenenwie kan het hun euvel duiden dat ze zich daarmee gaan vermaken? Tussen school en huis moet het kind een gelegenheid hebben zijn jeugd uit te leven. Na uren stil zitten barst de levensdrang los- Er moét- worden gehold en geschreeuwd, de spieren moeten gebruikt worden. Op welke wiize? Een Amsterdamse arbeider, U. J. Klaren algemeen bekend als „vader Klaren" begon vele jaren geleden het speeltuin werk in een Amsterdamse arbeiderswijk. Bespotting en tegenwerking ten spijt richt te hij de ..Oosterspeelplaats" op, waar kin deren onder leiding konden spelen. Dat was het begin in 1902. Haarlem telt thans 12 speeltuinvereni gingen die elk één speeltuin exploiteren en in een verbond zijn verenigd. Daarmede samenwerkend zijn er drie R.-K- speel tuinverenigingen. Leiding is nodig. De sterkste mag de zwakste niet van de toestellen verdringen en zijn haan hoeft niet altijd koning te kraaien. Die leiding wordt o.a. gerecru- teerd uit de ouders en men begrijpt hoe belangrijk de medewerking van de ouders om verschillende redenen is. De Vereniging K. en O. en de Haarlemse Nutsafdeling organiseren cursussen in spel- leiding en gaarne aanvaardt men de hulp van leerlingen van de Huishoudscholen, het M. O. enz. Natuurlijk heeft het werk zich uitgebreid: 's winters kunnen de speeltuinen niet gebruikt worden en dan worden in onschoolse clubjes met de jeugd muziek en zang beoefend. In hoofd zaak bereikt men de leerplichtige leeftijd: de kinderen van zes tot veertien jaar. Van grote betekenis is de medewerking van de Gemeente: zij draagt als subsidie 10% bij van wat door eigen kracht bijeen wordt gebracht. Binnenkort houden de Speeltuinverenigingen weer een collecte in Haarlem. Hoe hoger de opbrengst, des te hoger de subsidie. Men ga eens kijken naar de laatste „aanwinst": de speeltuin bij de Buitenrustbrug, of die in de Am- Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: G. Wlertz en E. M. Boude- wijn; J. Nierstrasz en N. Slotboom; A. A. Goos- sens en J. J. van der Meer; P. A. van Kesteren en H. van Loij. GETROUWD: A. M. H. I. Hens en J. H. Bis schop: D Vader en J. F. C. Machïelse; A. H Rot en J. P. Janssen: c. van Dalen en G. Ham- ringa; C. W. B. van Dril en G. A. Vermeulen; J. F. Opmeer en G. G. v. d. Berkhof; L. A. Paarde- kooper Overman en D. van Konijnenburg. BEVALLEN: V. DriessenHooidonk, d.; M. Voon—Vooren. z.; A. van ZwolKoren, d.: G. J van der Pols—van Hoeij, z.\ J. M. Vrolijk—van der Hoek. z.; A. Schaap—van der Pol. z.; J. C. M. Zonneveld—Dekker, a.; J. C, Nunnink— Spek, d.; L. A, Apetz—Boer, d. bachtstraat, een lust voor het oog, een lust voor het kind. De Commissie voor de gees telijke volksgezondheid, waarvan dr. M- J. Heering voorzitter is, doet graag een har telijk beroep op de Haarlemse burgerij. Zij is van de grote sociale en opvoedkundige betekenis van het speeltuinwerk diep overtuigd. Zij gaat graag accoord met het beginsel van het Verbond: „ieder burger moet hieraan meewerken, moreel, finan cieel of praktisch". Stichting museum Enschedé De typografische verzameling van Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem is thans on dergebracht in de „Stichting Museum En schedé". Het museum werd reeds in 1916 ingericht en is in de loop der jaren door tallozen bezocht. Gedurende de bezetting was het gesloten en na de herdenking van het 200-jarig bestaan der lettergieterij el ders ondergebracht. De directie van Joh. Enschedé heeft thans dit unieke bezit in een stichting ondergebracht teneinde de continuïteit te waarborgen. De verzameling, welke een overzicht §eeft van de geschiedenis van de meeste er grafische technieken en van de ge schiedenis van het bedrijf en de familie Enschedé is nu ondergebracht in drie lo kaliteiten, waarvan er thans twee voor het publiek toegankelijk worden gesteld. De inrichting van het derde lokaal zal in de komende herfst gereed zijn. Hoewel bezoe kers op de Woensdagmiddagen na 1 Juli welkom zullen zijn, wordt aangeraden een bezoek tot de herfst uit te stellen. In de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt zullen afzonderlijke tentoonstellingen ge houden worden, welke op een bepaald on derdeel der verzameling betrekking heb- Den. Briefbommen brengers hoorden lot Stern-groep De man en vrouw, die op de Belgisch- Franse grens wei-den gearresteerd en brief bommen in hun bezit hadden, behoren tot de Stern-groep, aldus is door Belgische politie-functionarissen medegedeeld. De autoriteiten weigeren om veiligheidsre denen de volledige identiteit bekend te maken. De vrouw is een Franse Jodin, de man een statenloze Jood van Russische oorsprong. Miss Margaret Bond field, oud-mlnlstcr var. Engciar.d cn lid van dc Privy Council is door de Koningin ontvangen. De Franse regering stelt voor het cursus jaar I947'48 tien studiebeurzen beschikbaar van iöOO frs. per maand Gegadigden dienen zich voor 15 Juni op te geven by dr. F. Bender. Prlnccsse- gracht 19, 's Gravenhage. Dc dienstplichtigen, die voor eerste oefening de wapenen moeten komen bij 6 R. I. te Maastricht. 9 R. I. te Steenwljk cn het corps geneeskundige troepen te Utrecht moeten zich nle; op 24 Juni. doch op 3 Juli bij hun onderdeel melden. Volgens een mededeling van de Vakgroep Slagerijen te Utrecht zou overwogen worden het reeds verlaagde vleesrantsoen opnieuw drastisch te verlagen Van officiële zijde wordt echter me degedeeld dat van een verdere verlaging geen sprake zal zijn Het Goolie tribunaal heeft de ex-K. L. M.- plloot J. B S-. die hoofd was van de sectie .vhegd'.enst" der N S B. ontslagen uit de inter nering. van zijn vermogen werd fSOOT verbeurd verklaard. Het betaalbcdrag van f 64.000, dat ten hoogste gemoeid mocht zijn bij het houden van loterijen voor liefdadige doeleinden of bevordering van wetenschap, kunst of ander algemeen belang, ts verhoogd tot f 120.000. HAARLEM EN OMGEVING De commies dor P.T.T. B. Groenhof ts benoemd tot hoofdcommies te Haarlem. D*. W'. E. Ouwehand te Wijk aan Zee ontving een beroep van do Ned. Herv. Gem. van Doe- tlnchem De kerkerand der Gercf. Kerk onderhou dende artikel 31 K. O, te Haarlemmermeer-O. Z besloot een combinatie aan te gaan met de kleine gemeente te Hoofddorp. Belde kerkeraden heb ben nu gezamenlijk een beroep uitgebracht op ds. J. Meester te Brouwershaven. Voor de leden van dc Centrale Bond van Transportarbeiders wordt Zaterdag 14 Juni een feestavond gehouden in het Gemeentelijk Con certgebouw. Medewerking wordt verleend door Albert de Booy. Pierre de Petri, met zijn vijf Pusta Girls, accordeon spelers, Anela en Tonny van Zwol en meer bekende radio-artisten. k axiBel l 3 O O O DAG EN NACHT Handelsovereenkomsten met Finland en Bulgarije Met Finland is overeenstemming be reikt over leveringen aan Nederland van gezaagd hout. mijnhout, papiercellulose, grondstoffen voor de papierindustrie, pa pier en papierproducten ten bedrage van 40 millioen gulden. Nederland zal naar Finland exporteren chemische en pharma- ceutische producten, kunstzijden garens, electro-technische artikelen, superfosfaat en eenige agrarische producten. Ook de waarde der Nederlandse leveringen zal 40 millioen gulden bedragen. Voorts is een handels- en betalingsac- coord met Bulgarije ondertekend. De in voer in Nederland uit Bulgarije zal be staan uit hout. bariet, pyriet, opium, mica, tabak en vruchtenpulp. Nederland zal aan Bulgarije leveren radio-artikelen, medi camenten, chemische producten, rubber en zaden. Bovendien werd de mogelijkheid geopend in Nederland scheepsbouworders te plaatsen. Beide overeenkomsten hebben een gel digheidsduur van één jaar. Java's suiker-situatie wordt onderzocht De Nederlandse regering heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij een eerder uitgegeven verklaring over de suikersitua tie op Java intrekt. In de eerste verklaring, die Zaterdag werd bekend gemaakt, beschuldigde de re gering de Indonesiërs van pogingen tot uitstel van de reis ener internationale suikermissie naar het binnenland van Java. In de nieuwe verklaring wordt toegege ven, dat enige der Zaterdag genoemde fei ten niet juist waren, voornamelijk daar de Republikeinen er reeds in toegestemd hebben de missie tot het binnenland toe te laten. Het vertrek van de missie is vastgesteld op Dinsdag. K.L.M.-Constellation maakte tussenlanding in Singapore Een Constellation van de K.L.M. heeft toestemming gekregen om op het eiland Singapore te landen, toen de piloot ken baar had gemaakt, dat hü over onvoldoen de brandstof beschikte om de vlucht van Bangkok naar Batavia te voltooien. De toestemming om op het vliegveld Tengah, 22 kilometer ten Noorden van Singapore, te landen werd tenslotte verleend onder uitdrukkelijke vermelding, dat de piloot dit op eigen verantwoordelijkheid deed. Het vliegveld is namelyk nog niet geheel klaar. Andere vliegvelden op het eiland kunnen het gewicht van een Constella tion niet dragen. Korfbahiitslagen In de Kon. Nederlandse Korfbalbond zijn ge speeld- Eerste klasse: Swift—O'kwartier uitge steld; KZ—Blauw Wit 1—4. Tweede klasse B: O'kwartier 2—Swift 2 2—3. C: Sport Vereent— ZKV 3—2; Allen Weerbaar—Westerkwartier 2 5—2. De uitstagen van de Haarlemse Korbalbond waren: Tweede klasse: THB 2—Watervliet 3 0—2; Aurora 4—Haarlem 2 5—1. Derde klasse: Animo Ready 2—SV 4 2—1 (A. R, 2 kampioen); Aurora 6—Oosthoek 2 2—3. Adspirantcn: Tweede klasse: SV a—O'kwartier b. afgekeurd; Aurora b—Watervliet b. uitgesteld. Derde klasse: Aurora cO'kwartier c, afgek. VERKOOP BIJ EXECUTIE op Donderdag 12 Juni 1947 des voormiddags te tien ure, ln het pand Jac. de Wlttstr. no. 10 te Heemstede, ten Instc van Mevr. Wed. A. van Kesteren-Beyk, van: enige meubilaire goederen. De wnd. deurwaarder De Graaf. Kinderhuissingel 108 Tel. 16855. SERVIESGOED, enz. te huur. Kop en schotels, glaswerk. borden, schalen, pannen, bestek, stoelen, kap stokken, tafels, ook voor grote en kleine partijen. Be stellingen liefst tijdig. H. LBISING p.a. SPITHOVEN Westergrncht 69. Tel, 10344 Ook privé-adres Lelslng, Klop persingel 147, Tel 18854 ZEGT HET VOORT. ln diverse kleuren, prima kw f 17.50. Wordt gehaald en binnen éën week terugbezorgd. ZANDVOORTSELAAX 54, Heemstede GR. HOUTSTRAAT t.o Haarl Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. APELDOORN Toeristenpension „De Uitkijk" heerlijk ongedwongen buiten verblijf, bi) bossen en natuur bad te Apeldoorn, heeft nog enige kamers beschlkb, (2-. 3- en 4 pers.) Penslonprljs f 4.50 f 5. (Sept. red Om ultv. lal., stuur dan deze advert als drukwerk aan: Vonderlnan 27 Apeldoorn (3) Ontvangen: prima belgo Heren Tweed Jassen en Pantalons, KLEIN MAAR DAPPER Middenweg 123 Haarlem-Noord. HUWELIJK Dames en Heren, wie bet werkelijk ernst ls een goed en gelukkig huwelijk te sluiten, wendt U vol vertrouwen tot Bemlddellngsknntoor „ME- TROPAPostbus 70. Middel landplein 21a. Rotterdam Onze betrouwbare en reéle behandeling geniet een zeer goede reputatie en onze vele relaties ln alle beschaafde kringen over het gehele land bieden U absolute kans op succes. Discretie ls absoluut verzekerd. Vraagt D eens In lichtingen. welke U zonder enige verplichting en ln blanco couvert worden toege zonden Huidverzorging MASSAGE tegen haaruitval. BESTRALING. EPILATIE. Inst. Haverkamp Begemann Mlddenlaan 9. Te! 19062. 'T ZUIGHUÏSJE maakt bekend: Grote potten Zure naring 12 stuks 100 cent. Verse Vis en de beroemde zui ger! Jes van JAAP IN DE JA- CO BS TRA AT, behoeven geen betoog meer.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3