Haarlems Dagblad Engels initiatief verwacht voor Europese conferentie Indonesië Hef eerste jaar zes milliard Uranium reden van Mongools conflict Er mag een week loon extra aan werknemers gegeven worden Engelsen zouden streven naar verdere Nederlands-Indonesische besprekingen Een van verklaring Marshall 61e Jaargang No. 18656 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 13 Juni 1947. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4(Franco per post 4,f>0. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bi) de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem P r is een potige Nederlandse nota aan de regering der republiek gezonden om dat zij eindelijk tot practische uitvoering van de overeenkomst van Linggadjatï zou moeten medewerken. Daar is een republi keins antwoord op gekomen, dat allerminst heeft bevredigd en dat kennelijk afwijkt, van Linggadjati. Op deze wijze komt men er niet. en de uitlatingen van regerings zijde, die al aanvingen met de réde die minister-president Beel bij zijn bezoek aan .Makassar hield, hebben duidelijk doen blij ken dat men tot andere maatregelen zou moeten besluiten als republikeinse onwü zich bleef doen gelden. Dit heeft, nu de jongste nota die onwil eigenlijk bleek te bevestigen, bij velen in ons land de indruk gewekt, dat er geen andere mogelijkheid meer bestaat dan militair optreden. Dé meermalen gebezigde term „een militaire wandeling naar Djokja" wordt veelvuldig in gesprekken gebezigd. Men kan niet ein deloos met de republiek blijven onderhan delen (wordt eraan toegevoegd) en nu een maal krachtige taal is gevoerd, die. geen voldoende indruk blijkt te hebben gemaakt om tot prompte- naleving van de onder tekende overeenkomst' te leiden, dient wei anders te worden opgetredfen. Wie eenmaal a gezegd heeft mogt b kunnen doen volgen. Maar b behoeft niet noodzakelijk mili taire actie te zijn en laat ons wel begrijpen dat 'die zich. zeker niet beperken zou tot een militaire wandeling naar Djokja het inderdaad zoiets zou blijken te zijn maar een eindeloze nasleep van ellende en verbittering zou hebben. Hoeveel jonge mensenlevens zou dat op den duur moeten kosten, hoeveel guerilla-oorlog zou eruit 'kunnen voortvloeien, hoeveel nieuwe ver nieling van kostbare productie-middelen en voorraden zou het gevolg kunnen zijn? Wij hebben steeds gehoopt op schepping van nieuwe verhoudingen en orde in Indo nesië langs de weg van overeenstemming en vergelijk. Alles zal beproefd moeten worden om dat alsnog te verwezenlijken. Daarom was het bericht van United Press uit Batavia, dat wij gisteravond publiceer^ den, van belang. Het. zei dat „volgens goed- ingelichte kringen'" de Engelsen pogingen doen om opnieuw als bemiddelaars tussen Nederlanders en republikeinen op. te tre den. De Britse consul-generaal en zijn plaatsvervanger 'hebben per vliegtuig een -bezoek aan Djokja gebracht; een officier van de Britse voorlichtingsdienst is daarop haastig naar Singapore vertrokken. De Engelsen zouden aan het republikeinse, kabinet een reeks voorstellen fcebben ge-'; daan en ook hun goede diensten hebben' aangeboden bij het opstellen van de ant- woord-nota. Dit laatste heeft blijkbaar- geen effect gehad. De Engelsen hopen - evenwel een compromis te b.ewerken. ge weld te helpen vermijden en daarmee te bereiken, dat de Indonesische hulpbronnen voor de wereld geopend worden. Het is misschien, al lijkt het een waarheid als" een koe, nuttig er nog eens de nadruk op te leggen dat de wereld meer dan ooit be hoefte heeft aan het vloeien van hulpbron nen en minder dan ooit aan militair con flict. Dit zal de buitenlandse belangstelling voor de Indonesische crisis beïnvloeden niet alleen aan Engelse zijde maar ook.bij die veel machtiger en sterker geïnteres seerde mogendheid: de Verenigde Staten, van welker financiële bijstand zoveel lan- i den, ook Nederland, thans afhankelijk zijn. Menigeen zal dit een onaangename bijge dachte vinden, maar het feit verandert er niet door. Engelse bemiddeling is dan ook niet de enige uitweg, die men op dit ogenblik kan zien. De N.R.C. heeft in een hoofdartikel een reeks - van zeven mógelijkheden opge somd (met inbegrip van militaire actie)', waarbij liet blad in een interessant betoog ver-schillende van die mogelijkheden ver werpt omdat ze alleen theoretische beteke nis hebben. Vooral geldt klit ten aanzien van de eenvoudig-klinkende oplossing, de republiek in de steek te laten, hetgeen on uitvoerbaar is alleen al üit het oogpunt van onze verplichtingen jegens de minderheden! Voorlegging van h'et waagstuk aan de U.N.O. zou, gezien de economische noden van deze tijd, volgens de opvatting van hef blad te tijdrovend worden en arbitrage zou tot een nieuwe reeks moeilijke onder handelingen voeren van hetzelfde soort, als-waaruit men geen uitweg heeft kun nen vinden. De N.R.C. houdt tenslotte be middeling, een aanbod van goede diensten en de instelling van een internationale commissie van onderzoek uit haar lijst over en toont voorkeur voor de laatste oplos sing, mits zij op korte termijn tot resultaat zou kunnen leiden. Het middel van diplo matieke druk, dat het blad ook nog noémt, heeft tot dusver weinig uitgewerkt. Het lijkt mij verwonderlijk, dat diplomatieke druk van Amerikaanse zijde geen invloed op de republiek zou doen gelden. Maar ook de beweegredenen tot de huidige houding van de republiek zijn niet duidelijk en het is merkwaardig, maar niet ongewoon,' bij' •de onvolledige berichtgeving die uit Indo nesië pleegt te komen, dat daarover zo weinig wordt opgehelderd «en men zich grotendeels tot veronderstellingen moet bepalen. Welk toekomstig heil, welk door dacht beleid, welke lijn van ontwikkeling verbinden de republikeinse leiders aan him tegenwoordige onwillige houding? De opsomming van practische mogelijk heden door de N.R.C. bemiddeling, goe de diensten en een internationale commis sie van onderzoek is samen te vatten onder één hoofd: bijstand door derden, om uit de crisis te geraken. Men kan aannemen dat belangstelling en bereidwilligheid bij derden niet ontbreken. Indien die tenvolle in het spel worden gebracht schijnt bet nauwelijks denkbaar, -dat de republiek in haar huidige houding zal volharden. R. P. Vrijgesproken en weer beschuldigd Dr. Guido Schmidt, voor de „Anschluss" minister van Buitenlandse Zaken van Oos tenrijk is door het Volksgerechtshof te Wenen vrijgesproken van de beschuldiging van hoogverraad, maar de Oostenrijkse socialistische partij heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken verzocht Schmidt te doen berechten, onder beschuldiging van samenwerking met de Duitsers- PRINSES MARIJKE. De Utrechtse kinderarts dr. J. H. G. Car- stens heeft medegedeeld, dat de kleine dubbelzijdige lenstroebeling, die dezer da gen uit de beide ogen van prinses Marijke chirurgisch zal worden verwijderd, bet gevolg is van het feit dat Prinses Juliana in het begin harer zwangerschap aan rode hond heeft geleden. MARSHALL 'S WEDEROPBOUW-PROGRAMMA Amerikaanse autoriteiten In Londen zeggen dat zij verwachten dat Engeland het initiatief zal nemen tot een Europese economische conferentie, welke van de zomer zou plaats hebben. Het doel van deze conferenlie zou zijn het formuleren van de Europese behoeften in het kader van Marshalls voorstel voor Amerikaanse hulp verlening bij Europa's herstel, aldus United Press. De autoriteiten zeiden dat zij niet verwachtten dat Rusland of de landen uit dc Russische invloedssfeer aan deze conferentie zouden deelnemen. Zij verklaarden echter met nadruk dat „de beslissing hiertoe bij Rusland lag. Als Rusland besluit deel te nemen zal het welkom zijn". Amerikaanse vertegenwoordigers zouden de conferentie bijwonen teneinde zorg te dragen voor een rechtvaardige beoordelipg van de door de verschillende landen inge diende verzoeken, aldus zeiden de zegslieden. Amerikaanse economische experts waren van mening dat Amerikaanse deelneming aan een wederopbouw-programma voor geheel Europa vier jaar zou duren. Zij schatten dat het de Verenigde Staten circa zes milliard dollars zou kosten voor het eerste jaar, welk bedrag de volgende jaren successievelijk minder zou worden. Zij geloofden, dat in het,vierde jaar de noodzakelijkheid vpor Amerikaanse steun zou zijn verdwenen. Deelneming van Rusland aan het Marshall pi'ogramma zou volgens hen het Russische economische programma in Oost Europa te niet doen. Het voorstel van Marshall zou elk deel- neijiend land verplichten zijn surplus aan handelsartikelen en zelfs aan arbeids krachten ter' beschikking te stellen van alle andere deelnemers, zo zeiden de zegs lieden. Zij gaven' hiertoe het volgende voor beeld: stel dat Roemenië deelneemt, dan zou het zijn graanoverschot beschikbaar dienen te stellen van al die Europese lan den die een graan tekort hebben en niet alleen aan Rusland. Hetzelfde zou möeten gebeuren met de olie welke in de Balkan- landen gewonnen wordt. Deze autoriteiten geloofden niet dat Rusland hiervoor zijn toestemming zou.geven. De voornaamste Amerikaanse bijdragen zonden granen, kool en katoen zijn, waar van Amerika overschotten heeft en waar aan in Europa- een ernstig te kort bestaat, aldus de Amerikaanse zegslieden. Zij noemden als voorbeeld enkele arti kelen waarvan de Verenigde Staten hopen dat ze de diverse deelnemers zouden kun nen helpen: 1) Kunstmeststoffen. Zij zeiden dat de ongebruikte kunstmest-overschotten in Italië, Noorwegen en Frankrijk gebruikt zouden kunnen worden om het kunstmest,- tekort in Denemarken, Nederland, Engeland, Duitsland en* Oostenrijk te be strijden. 2) Spoorweg uitrustingen. Niet ge bruikt 'inateriaal' met inbegrip van werk krachten van Italië zouden gebruikt kun nen worden om het in geheel Europa heer sende tekort te helpen lenigen. 3) Arbeidskrachten. De gróte'aantallen werklozen in-Italië, Duitsland en Oosten rijk, waarbij dan nog de 800.000 „verplaat ste personen'' gerekend kunnen worden, zouden het tekort aan werkkrachten in andere landen kunnen helpen bestrijden. Intussen hebben Traman en Marshall de Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken „Clayton gemachtigd, in Europa de mogelijkheden te onderzoeken voor het uitwerken van een programma van samenwerking tussen de Europese landen, dat voorziet in Europa's eigen on derhoud. Clayton, die binnenkort zal terugkeren naar de internationale handelsconferentie te Genève, zal zich naar Londen, Parijs, Brussel en misschien nog andere Europese hoofdsteden begeven, om te vernemen, wat de Europese landen van plan zijn om tot zuik een samenwerking te geraken. Marshall herhaalt zijn voorstel George Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken heeft gis teren fijdens een persconferentie zijn voorstel aan de Europese landen om een plan op te stellen-voor het herstel der Europese economieherhaald. Hij wees er echter weer op, dat voor deze Ameri kaanse hulp nodig is, dat Europa zelf het initiatief neemt. Wij geven gehoor aan een voorstel, dat de ecoixomie van Europa waarvan de politieke toe komst afhankelijk is verbetert", aldus Marshall. Verder zei hij met de term .JSuropa" ook Engeland en de Sovjet-Unie te bedoelen: „Alles ten Westen van Azië". Missouri-overstroming groeit nog steeds De watervloed van de Missouri nadert thans de gezwollen Mississippi en de Ame rikaanse regéringsdeskundigen voorspel len een ramp van de eerste orde in het Jebied ten Noorden van Saint Louis waar de. rivieren tezamen komen. Tengevolge van de "overstromingen van de Missouri en haar zijrivieren is reeds een, oppervlakte van een millioen acres on der water gezet, zodat enorme schade is toegebracht aan de rijke bouwlanden van* noord en midden Missouri. Ten Zuiden van Hannibal heeft de Mis sissippi de hoogste stand sedert bijna hon derd jaar bereikt, jnaar men acht het niet uitgesloten dat de vloedgolf veel van haar kracht verloren zal hebben voor. zij Saint Louis bereikt heeft. Nog steeds worden honderden personen geëvacueerd langs beide rivieren. Het Rode Kruis geeft op, dat in Missouri en Illinois zesduizend personen dakloos zijn en 2500 in Iowa, waar het water van de rivier Des Moines nog voortdurend rijst. De overstro mingen hebben zeventien slachtoffers ge- eist. Prinselijk Paar naar de Olympische dag Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen de Olympische dag, die op 22 Juni in het Olympisch Stadion te Am sterdam gehouden wordt, bijwonen. De onthulling van het gedenkteken, ge wijd aan alle in de oorlog gevajlen Ne derlandse sportlieden, zal geschieden door Prins Bernhard. Het woord is aan. De Zakenwereld: Er zijn drie dingen waartegen iedereen, die een nieuw denk beeld voorstaat, in het begin heeft te kampen. Dc irfensen zeggen: le. het is niet xoaar; 2c. het -is niet belangrijk; 3e. het is niet nieifW. Een woordvoerder van het Chinese na tionale ministerie van defensie deelde mede dat de Mongoolse troepen Peitashan in de provincie Sinkiang veroverd Hebben. Hij voegde er aan toe, dat de Chinese troepen in de nabijheid van de stad verzet bieden. Het te Sjanghai verschijnende blad „Sun Pao" verneemt uit gezaghebbende bron, dat uranium is ontdêkt te Kilai bü Peitashan. Ook verklaringen der Chinese regering wijzen erop dat delfstoffen in het geding Viscount Templewood, de voormalige Brit»2 minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Engelse Hoger Huis gezegd, dat -hij overal waar hij was gekomen tijdens zijn reizen welke hij ge durende de laatste twee jaar door bijna de gehele wereld gemaakt heeft, het absolute geloof heeft aangetroffen dat een oorlog met Rusland onvermijdelijk is. „Met' betrekking hierop" "zo zeide Templewood „moeten wij het enorme voorstel van minister Marshall met open armen verwelkomen". Het College van Kijksbemidclelaars heeft bepaald, dat het geoorloofd is zonder voor afgaande afzonderlijke toestemming van het College, in de loop van dit jaar één of meer uitkeringen toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste twee procent van het jaarloon van dc betrokken werknemer. Deze uitkering kan ineens of bij gedeelten verleend worden bij één of meer gelegenheden zoals Kerstmis, de vacantie, het einde van het boekjaar, voor zover een dergelijke uitkering niet reeds met Pasen of Pinksteren gegeven is. Het College van Rijksbemiddelaars verleent deze algemene vergunning .onder voor waarde, dat de uitkeringen niet doorberekend worden in de prijzen en dat overeen stemming moet zijn bereikt in het onderling overleg in de verschillende bedrijfstakken. Weer betogingen in Duitsland Voor het eerst sedert weken zijn in de Britse' zóne weer hongerdemonslraties gehouden. Dins dag hielden meer dan 4000 kantoorbedienden, een betoging op 't voornaamste plein van Hannover. In een voorstad van Diisseldorf verzamelden 150Q. arbeiders zich voor liet stadhuis. Indonesische steden zouden beschoten zijn Volgens een nïet-bevestigd bericht van het Republikeinse persbureau „Antara" zouden de steden BlimbingSari en Gelon- dong, ten Zuiden van Banjoewangi (Oost Java) door een Nederlands oorlogsschip zijn beschoten. Zweed doodgeschoten in Oostenrijk Hij reed op een verboden weg "De sous-chef van de Zweedse .hulporga nisatie in Oostenrijk, dr. Arne Karlsson is gisteravond doodgeschoten in. zijn auto, waarin hij van Bratislava naai' Wenen reed. In een communiqué van het Oostenrijk se departement van Binnenlandse Zaken wordt verklaard, dat dr. Karlsson, die klaarblijkelijk verdwaqld wassen zijn auto liet draaien om .de weg terug te vinden, door een Russische schildwacht is neerge schoten. Tengevolge van het -lawaai, dat zijn automotor maakte, heeft Karlsson de waarschuwingen van de schildwacht niet gehoord. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Zweedse zaakge lastigde te Wenen opbracht gegeven een volledig onderzoek naar de zaak in te stel len. De Zweedse Zaakgelastigde heeft ver klaard dat de auto ziéh op een weg be vond, welke door de Russische militaire autoriteiten voor het burgerverkeer ge sloten was.- Dr. Karlsson was een der leiders van de Zweedse socialistisch^ partij. RlJStf NAAR INDONESIë. In de eerste week van Juli zal eën volle scheepslading rijst, deel van dé Neder lands-Indische rijsttoewijzing voor het tweede halfjaar van 1947, uit Birma won den afgezonden. Prinses Elizabeth van Engeland heeft tijdens een plechtigheid in' de Guildhalt het ere-burgerschap van da siad Londen aanvaard. Nieuw atoom-wapen Geleerden in Engeland, Amerika en Nieuw Zeeland houden zich volgens Reu ter thans bezig met' arbeid aan een „al ternatief voor de atoombom". Het wapen zou naai- verluidt voor velerlei gebruik ïn aanmerking komen, doch het is niet zo gevaarlijk als de atoombom, omdat het controleerbaarder is. Op dit ogenblik zijn slechts weinig mensen op de hoogte van de omvang van deze nieuwe methode vqn oorlogsvoering. Het onderzoek wordt geleid uit Auck land 'op Nieuw Zeeland, op bevel van de Britse en Amerikaanse oppercommando's. Sinds Abd'el Krim zich in Egypte ophoudt slaat men in Frankrijk het verloop der ge beurtenissen in Noord Afrika met spanning gade. Inmiddels houden onderdelen van het Franse leger in Tunis omvangrijke manoeuvres met het modernste materiaal, onder bevel van generaal Leclerc, die op deze foto een oud.militair uit de oorlog begroet. Politie voor de klas In Venlo verschenen dezer dagen politie agenten in de scholen om een vermanend woord tot de jeugd te richten. Dit Venlose initiatief is vooral genomen om de verre gaande baldadigheid en straatschuimerij tegen te gaan. De samenwerking van de politie met het onderwijzend personeel om de jeugd meer discipline bij te brengen strekt zich overigens nog verder uit. Voortaan krijgt de onderwijzer van de politie bericht, wanneer een scholier voor een overtreding is bekeurd, zodat hij naast de oqders zijn invloed kan uitoefenen om herhaling te voorkómen. Er zijn nog an dere maatregelen getroffen, die in de practijk hun goe^e uitwerking al hebben bewezen. Zo krijgen de ouders bericht, wanneer een hunner kinderen beneden 18 jaar.op een afgelegen plaats met een ver- tegenwoordiger(ster) van het andere gesl9cht is aangetroffen of in een dans zaal aanwezig was. De pójitïële zorg wordt zeer op prijs gesteld door de ouders. In Batavia zegt men volgens United Press, dat de Engelsen gedurig werken aan een poging om een verdere ontaarding van de Indonesische situatie te vermijden. Men meeTrt dat -de Engelsen het voor namelijk op een garantie afstuurden dat het Indonesische antwoord gunstig ge noeg zou zijn om. een basis te vormen voor toekomstige Nederlands-Indonesische on derhandelingen liever dan de Indonesiërs te dwingen het Nederlandse memorandum zonder meer te aanvaarden. 'Marshall's mening. Officiële Amerikaanse kringen weiger den commentaar te verlenen op de berich ten dat de Amerikaanse regering een nota aanNederland zou hebben gericht waarin nog eens uitdrukking werd gegeven aan de sterk gevoelde wens om de Indonesische kwestie vreedzaam geregeld te zien, maar de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken heeft gisteren tegenover de pers gezegd: „Het doet de Amerikaanse rege ring genoegen op te merken dat de Indo- neische Republiek prompt geantwoord heeft op de voorstellen van de Nederland se regering van 26 Mei, voor een federale interim regering „welke allé delen van In donesië vertegenwoordigt". Marshall zeide te hopen dat dè Neder landse en Indonesische pogingen om tot overeenstemming te komen inzake de in terim regering „prompt tot een vreedzame oplossing zouden leiden in de geest 'van goed vertrouwen en compromis". Velerlei besprekingen De heren Schermerhom en Van Poll heb ben gisteren uitvoerige besprekingen ge voerd met ar. Van ^Iook, diens naaste me dewerkers en hun eigen adviseurs. Deze besprekingen zijn hedenmorgen voortgezet De woordvoerder van de Commissie-Gene raal verklaarde dat het niet geheel zeker was, dat de Commissie-Generaal vóór Maandag gereed zou zijn met haar advies voor de Nederlandse regering, daar nog allerlei personen en instanties moeten wor den geraadpleegd. Volgens de woordvoerder was niet te verwachten, dat de Commissie-Generaal ten behoeve van het opstellen van haar advies voor de Nederlandse regering over leg zal plegen i^et de Republikeinse dele gatie. Voorts deelde hij mede, dat volgens informaties uit Nederland liet bericht, als zou de Partij van de Arbeid ook een strak ker optreden van het kabinet Beel in een onverhoopte onvermijdelijke situatie steu nen, onjuist is. De organen vah de Partij van de Arbeid zuüen zich hierover in een op, één dezer dagen te houden vergadering beraden. Ook de te Batavia aanwezige Republi keinse autoriteiten komen dagelijks bijeen om de toestand te bespreken. Het is niet uitgesloten dat Sjahrir, die zich op het ogenblik te Linggadjati be vindt, op korte termijn te Batavia zal te rugkeren. Politieke concentratie Twaalf van de voornaamste republikein se politieke partijen hebben zich verbonden in de „Kesatoean Tekan Partai", om een eenheidsprogram vast te stellen,' met dc bedoeling „alle- eventualiteiten* voort vloeiende uit de consequenties van de re- publikèinse antwoordnota, het hoofd te kunnen bieden". Republikeinse uitlatingen. Volgens de Djokjsse correspondent van het Republikeinse blad „Merdeka" heeft de minister van voorlichting, Mohammed Natsir verltlaard, dat de Republikteinse antwoord-nota niets nieuws bevat, zeer redelijk is. en geenszins de grenzen over schrijdt. „Indien ons antwoord de Neder landers niet bevredigt en zij zouden over gaan tót het gebruiken van geweld, kan de gehele wereld getuigen, dat de Indo nesiërs hieraan geen schuld hebben". Natsir wordt in deze mening bijgevallen door de gehele Republikeinse pers. zijn. Een der verklaringen zegt dat een der aanleidingen tot de inval in China het ont hullen van Sovjet-Russische „spionnage- activiteit" in Noord-Sinkiang is. Een functionaris van dc provincie, genaamd Oesman, zou ontdekt hebben, dat Sovjet- Russische agenten ten Noorden van Pei tashan onderzoekingen deden naar „mine ralen". Er werden plannen gemaakt voor exploitatie van dit gebied door Sovjet-Rus sische industriële ondernemingen. Oesman zond een rapport naar de Chinese regering, waarna de Sovjets trachtten Oesman te verwijderen. De arrestatie van acht Mon goolse soldaten vormde het voorwendsel om een campagne tegen Oesman in te zet- ten. Wanj^Sjih-Tsjiehde Chinese minister van buitenlandse zaken, zeide, dat China overweegt een beroep op de UNO te doen, indien er geen bevredigende resultaten worden verkregen door protesten, die bij de regeringen der Sovjet-Unie en Buiten- Mongolië zijn ingediend. Moeilijkheden tussen de melk veehouders en de fabrieken Er zijn moeilijkheden gerezen tussen de organisaties van de melkveehouders (C. M. C en de melkindustrie (I. I- V.) in de westelijke zóne van ons land. Het bedrijf schap voor fcuivel heeft ter voorkoming van een eventuele stagnatie in de melk- voorzienmg in dit gebied als gevolg van dit conflict, maatregelen genomen. In een „Verordening tot wijziging van de Zuivel- verordening 1947, melklevering West", is bepaald, dat het Bedrijfschap voor Zuivel het percentage melk vaststelt, dat elke fabriek binnen het Westelijk gebied ont vangt van de veehouders aldaar. Over'het vervoer van de melk van vee houder naar fabriek is bepaald, dat dit uitsluitend geschiedt in opdracht van de gene, die ook in het tijdvak 'van 13—27 April de melk deed vervoeren. YOOI'Se" schreven is thans dat- rhet inachtneming van de bestaande prijsvoorschriften de be taling moet geschieden rechtstreeks aan de veehouder of, indien deze lid is van de Coöperatieve Melkafzet Centrale, via deze organisatie als zijn gemachtigde. De 'verordening is afgekondigd in het Voedselvoorzieningsblad- van Donderdag 12 Juni. Tegenstrijdigheden in Amerika's- politiek Terwijl de in Genève, op initiatief van de Verenigde Staten bijeengeroepen eco nomische conferentie beraadslaagt%)ver de mogelijkheden van slechting der handels barrières in de wereld is in Amerika door leden van het Huis van Afgevaardigdeiy en de Senaat een wetsvoorstel inzake een invoerrecht op wol ingediend. Een woordvoerder van de regering zeide, dat de ondertekening van -dit wetsvoor stel door de president het einde zou be tekenen van het streven der V. S. naar wederkerige handelsovereenkomsten. Marshall heeft het Congres er voor ge waarschuwd, dat het goedkeuren van dit wetsvoorstel het slagen van de internatio nale handelsconferentie in Genève, welke streeft n^ar de opheffing van-de handels barrières over de gehele wereld, ernstig in gevaar zou brengen. Marshall deelde mede, dat bet departe ment van Buitenlandse Zaken zich verzet tegen een bepaling van het wetsvoorstel, waarbij het invoerrecht op wol wordt ver hoogd om de binnenlandse wolproducenten te steunen ook al zou de hieruit voort vloeiende prijsverhoging ten laste komen van de consumenten. „Aanvaarding van het invoerrecht' op wol betekent een verdere verhoging van de internationale handelsbarrières". Henry Stimson de vroegere Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, wees er op, dat een aanvaarding van het wets voorstel er op zou wijzen, dat de politiek van de V.- S. te allen tijde kan worden be lemmerd door die soort van economische kortzichtigheid, waarvoor de wereld in de afgelopen jaren zo duur heeft moeten be talen. Mijnbrand in Frankrijk Er is brand uitgebroken in een mijn schacht te Lievin bij Ryssel. Men is niet in staat geweest het vuur te blussen, en de arbeiders, die met blussen waren belast, hebben hun pogingen moeten staken. Eenige honderden mijnwerkers zijn door de ferand werkloos geworden. Aardbeving in Indië De seismograaf van de Amerikaanse Forham universiteit heeft een ernstige aardbeving opgetekend, waarvan men ge looft dat het centrum in Nederlands-Indië Jigt. Er werden twee schokken geregistreerd op een afstand van naar schatting 9.400 mijl. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I te Dc Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Windstille, koude nacht. Morgen over dag tot matig toenemende wind tussen Noord en Oost. In de Noordelijke pro vincies opnieuw overtrekkende wol kenvelden. waardoor de temperatuur vrij laag blijft. In het overige gedeelte van het land naar het Zuiden afne mende of dunner wordende bewolking met vrij vee! zon. Slechts weinig ho gere temperatuur. 14 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur Maan op 2,07 uur, onder 15.22 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1