„De Spaarnestad" Communistische invloeden in Hollywood De eerste kolen witte en gezonde tanden. SOLIDOX Twee betogen vóór de goedetrouw der Indonesische Republiek r J VA Vi 'r—1! Sport in het kort Wereldnieuws J VRIJDAG 13 JUNI 1947 2 Dè Commissie voor niet-Amerikaanse Actie (een commissie uit. het Huis van Afgevaardigden) leidt op het ogenblik een opzienbarend onderzoek naar aanleiding van beschuldigingen dat Hollywood een der voornaamste centra van communisti sche activiteit in de Verenigde Staten zou zijn. Bevestigende getuigenverklaringen zijn reeds afgelegd door enkele van Hol lywood's grootste' beroemdheden. Adolph Menjou, de keurige veteraan van het witte doek, verklaarde aan de commissie: „De fjlm is Amerika's grootste propaganda-middel en het is de wens van de leiders in Moskou dat dit middel ge bruikt wordt voor de ondergraving van de Amerikaanse levenswijze en regerings- vorm". Adolph Menjou'en Jack Warner legden aan de commissie een lijgt voor. die hon derden namen bevatte van communisten in en om de studio's, die in het geheim de filmindustrie trachten te beïnvloeden met hun ideeën. Volgens Rupërt Hughes, leider van een conservatieve groep van filmschrijvers, begon de infiltratie in 1937. Een der be kendste communistèn is de bekende film en toneelschrijver Clifford Odets, voorma lige echtgenoot van de ook in ons land be kende- Weense actrice Luige Rainer. Met de schrijvers spannen minstens een half dozijn bWangrijke „producers" samen. Paul Robeson. Moskou had onlangs de vriendelijkheid om een lijst te publieeYen van zijp „vrien den in de Verenigde Staten". Onder hen-, die' op deze wijze „beloond" werden voor de hulp aan Rusland in de strijd tegen de democratie, was Elliott Roosevelt, de zoon 'van de voormalige President, die onlangs met zijn vrouw, de film^ctrice Faye Emerson, in Moskou door Stalin onthaald werd. Bovenaan de lijst was Paul Robeson den egerzanger en acteur, afgod van de Amerikaanse negers, omdat hij aange toond heeft, dat het voor een neger mo gelijk is om de top van. de maatschappe lijke ladder te.bereiken in een door blan ken beheerste wereld, en bewonderd door een groot aantal Amerikanen, die een man, die met een grote handicap aan een taak begint, graag een kans gunnen. Hoe de gemiddelde Amerikaan reageert op Robeson's onverbloemde sympathie, kwam aan het licht, toen Robesön onlangs een concert in Peoria. Illinois, moest af zeggen. Alle bestelde kaarten werden door de houders teruggestuurd en Robeson kon niets anders doen dan de hele aangelegen heid afgelasten. Dit alles vanwege een ar tikel in de plaatselijke pers, dat onthulde, dat Robeson bij een Vorig optreden in Los Angeles zijn gehoor beledigd had door aan. het programma toe te voegen de commu nistische „People's Battle Song" (Strijd lied van het Volk) en door dit lied op op vallende wijze op te. dragen aan Gerhard Eisler, communist no. -1 in de Verenigde Staten, en broer van de thans in Holly wood werkende componist Hans Eisler. Chaplin in opspraak Wie zeer sterk sympathiseert met het Communisme is Charlie Chaplin (die se dert zijn laatste film. Monsieur Verdoux, waar hij zijn beroemde kledij en schoenen liet vervallen, Charles Chaplin heet). Schrijvers met grote invloed wekken het publiek op om weg te blijven van zijn films. Bijzonder wdrdt de aandacht ge vestigd op het feit, dat Chaplin straatarm uit Engeland kwam, in Amerika een fa belachtige carrière maakte, een groot ver mogen Jieeft vergaard, maar nimmer de Amerikaanse nationaliteit aannam, om dat hij zich een „internationalist" voelt. De rapporten, die bij de commissie bin nen komen, maken er ihelding van," dat druk, uitgeoefend ddor het Witte Huis tij dens Roosevelt's ambtsperiode, aanleiding is geweest tot enkele pro-Russische films, vervaardigd door de Amerikaanse film industrie. Robert Taylor verklaarde, dat hij geprest werd om de leidende rol te vervullen in de film „Song of Russia", op de bonnen 7l en 75 hebben wij ont vangen en met de aflevering zijn wij begonnen. U WILT TOCH OOK UW KOLEN IN HUIS HEBBEN VOOR HET WEER KOUD IS? Stuur ons dan direct de bonnen 74 en 75 of telefoneer aan ons no. 14164, dan laten wij ze bij TJ afhalen. 2Jonder bon leveren wij: RUWE BRUINKOOL ongezeefd v Centr. Vervv. 2.80 per 100 kg gezeefd, v. haard of kachel 3,80 per 100 kg Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne by viaduct) - Tel, 14164 en 13904 De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7,00. 8 00, 13 00, 18.00 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.1S Gymn 7.30 Gram.pl. 9:15 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10 20 Voordracht. 10.35 Pter.o. 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.45 Familieberichten. 12.00 Gram.pl. 12.30 Kalender. 12.35 Accordeon-orkest. 13.00 Strijdkrachten. #3 30 Zang en orgel. 14.00 De jeugd helpt 'oogden. 14.15 Kamerorkest. 15.15 Van boek tot boek. 15.30 Mlllersextet. is.OO Lezing. 16.15 Operettemuziek. 16.40 A.J.C.-uitzending. 17,05 Sportpraatje. 17 20 Gram.pl. 17 30 Om en bij de 20. 18.15 Neger!'.edjes^ 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Mannen- en Jongens koor. 19 30 Voor de rijpere Jeugd. 19.45 Wederop bouw. 20.06 Dingen van dé dag. 20 15 Metropole orkest. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Gram.pl, 21.25 Wereldkampioenschap dammen. 21.30 Hoorspel ..De ellendlgen". 22.00 Omroep orkest. 23.1S Hobbyhoek. 23.30 Nachtvoorstelling, HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 2Ó.OO en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gebed. 745 Gram.pl. 9 50 Weense potpourri. 10.00 Klein kleutertje 40,45 Gram pl. 11.00 Voor zieken. 11.45 Zang. 12.00 Angelus 12,03 Sonate van Fauré. 12.30 Dansorkest. 12 55 Zonne wijzer. 13.15 Welk boek?. 13.45 Filmpraatje, 14.00 Gram.pl. 14.30 toneelkijker. 14.45 Gramipl. 15,00 Voor jongeren. 15.15 Debutantenconcert. 15.45 Kiosk. 16,00 Spaanse en Frans? organistep. 16.20 Luchtvaaj-tcuriosa. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam 18.00 Bruce Lome zingt. 18.15 Week overzicht. 18.30 Buffallo Bill. 19.20 VaudevlIIe- orkëst. 19.45 Banden die binden. 19.56 Plano. 20 05 De gewone man. 20.12 Actualiteiten. 20.20 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Negen helt de klok. 22.00 Muzikale tombola. 22.45 Gebed. 23.15 Vaders dagboek. 23.20 Phllharmo- nlsch orkest. voor hem werd toegestaan dienst te nemen in de Amerikaanse Marine. Midden Jufti zal in Washington een pu bliek vefhoor worden gehouden. Dertig personen van grote reputatie zijn opgeroe pen om daar verklaringen onder ede af te leggen. Hoewel de commissie een berg ma teriaal heeft verzameld, slaagde zij er eerst kort geleden in om volledige medewerking te Itrijgen van de verantwoordelijke figu ren in Hollywood Thans is er in de film kolonie een strijd ontbrand om tot een zuivering te geraken van de filmwereld, een zuiveringsbeweging die tal van klin kende namen telt- Een groep der belangrijkste acteurs, re gisseurs en producenten weigert thans om medewerking te verlenen aan films, die geschreven ,zijh door communisten, of tekst bevatten, die communistische ge dachten propageert. Ginger Rogers wei gerde om een regel tekst te spreken, die volgens haar communistisch was. Dat van -communistische zijde niet veel genoegen wordt verwacht van het werk van de commissie voor niet-Amerikaanse Actie bleek toen Victor Kravchenko, een voormalige Russische Ambtenaar ii Washington, die tijdens de oorlog de Rus sische gelederen verliet en een opzienba rend boek „I Chose Freedom" in Amerika uitgaf, en die ook opgeroepen is om- Washington zijn verklaringen af te leg gen, bekend maakte, dat hij eén bedrei ging had ontvangen, dat zijn, huis gebom bardeerd of in brand gestoken zou worden, zo hij aan de oproep om te verschijnen gehoor zou geven. Doodstraf gevraagd tegen drie West-Friese landwachters Talloze moorden met voorbedachten rade Voor het Amsterdam* Bijzonder Gerechtshof, dat onder zeer grote belangstelling te Alkmaar zitting hield, stonden drie landwachters terecht, die de laatste maanden voor de bevrijding ln West-Friesland een ware terreur uitoefenden. De toen 16-jarige D. J. uit Oud-karspel had op 7 Februari 1945 te Hoorn L. van den Bosch van een vrachtauto af. waarop hij hem achtervolgde, neergeschoten. Vari den Bosch overleed de vol gendedag aan de schotwonden Dags daarop loste deze landwachter evenpens te Hoorn op Chr. Hulsebos, die aan zijn sommalie tot-stoppen geen gevolg gaf, enige dodelijke sfchoten. Op 22 Fe bruari schoot hij te Hoorn op een afstand van 146 meter op een vluchtende wielrijder J. Breyer. die zodanig gewpnd werd, dat hij kort daarop eveneens overleed. Op 1 Maart schoot hij te Zwaag weer van korte afstap de illegale werker O. Dijkstra dood en op 23 April ver moordde hij in vereniging met een landwachter uit Medemblik de bejaarde C. G. op de vlucht. Bovendien werd door het groepje landwachters op 17 April ln Wognum de bekende illegale wer ker A. C. de Graaf neergeknald. Deze was door de landwacht gearresteerd, toen hij zich naar de Wieringermeer begaf om te trachten >«og iets van zijn boerderij van.de inundatie te redden. De procureur-fiscaal, Mr. W. P. Bakhoven, rangschikte deze feiten onder de meest weer zinwekkende uit de bezettingstijd. Dé Jeugdige leeftijd van verdachte J. zou hij als verzachten de omstandigheid in aanmerkinig hebben geno men, als het hier- minder ernstige feiten waren geweest. Tegen alle drie de verdachten, die zich aan moord met voorbedachten rade hadden schuldig gemaakt, eist? mr. Bakhoven tenslotte de doodstraf. Het hof zal op 25 Juni zitting houdende in Am sterdam, uitspraak döen. Hoger vergoeding en pensioen voor leden der Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot Wijziging van de bedra gen van de schadeloosstelling en van het pensioen van de leden en de gewezerf le den van de Tweede Kamer. In de Memorie van Toelichting verklaart de minister dat wegens de stijging van de salarissen in het algemeen, een verhoging van het be drag van f 5000 met f 1000 billijk is te achten. Verder stelt hij voor het bedrag van het pensioen te bepalen op f 187.50 voor elk jaar, dat afgetreden leden lid der Kamer waren, tot een maximum van f 3500.—. Maximumprijzen voor kersen en aalbessen De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeftin de huidige prijzen voor kersen en aalbessen aanlei ding gevonden tot het stellen van maxi mum-prijzen voor dit .fruit. Met ingang van 16 Juni mag de kleinhandel voor ker sen maximaal f 1.15 per k.g. berekenen. Aalbessen mogen met ingang van die da tum tot en met 21 Juni ten hoogste f 0.85 per k.g. en van 23 Juni af f 0.65 per k.g. kosten. BRITSE KRUISER VOOR HET PUBLIEK TE BEZICHTIGEN. De Britse kruiser „Sirius", die in de haven van Amsterdam ligt, is Zaterdag middag tussen .3 en 5 uur voor het publiek te bezichtigen. Studenten van het dispuut-gezelschap Sirius van het Amsterdamse Studenten corps hebben een bezoek aan de kruiser gebracht en aan de commandant een oor konde aangeboden, waarin hij en al zijn opvolgers tot buitengewoon lid van het dispuut worden benoenita. De Kunstharsruzie Waarom de ICI hel niet meent" Dezer dagen werd gepubliceerd, dat de Im perial Chemical Industries een brief had gericht aan bepaalde Nederlandse kunstharsfabrlkariten, waarin zij deze fabrieken sommeerde hun pro ductie stop te zetten. De Nederlandse fabrikanten stalen zich op het standpunt wij zetten het reeds uiteen dat zij volgens Duitse patenten produceren, die thans staatseigendom zijn en waarvan iedereen eèri gratis licentie kan krijgen. De „I. c. I. Holland N.v." deelt evenwel mede, dat er haars Inziens blijkbaar misverstand heerst over de draagwijdte van "een detrooi. „Het doel van een octrooi", aldus schrijft de I;' C. I. „fs anderen te beletten van de beschreven uitvin ding gebruik te maken. Een licentie op Duitse octrooien geeft niemand het recht, inbreuk te maken op andere octrooien van soortgelijke strekking". Het Nederlandse product werd volgens de I. C. I. vervaardigd naar de in het octrooi beschre ven werkwijze en de I. C. I. werden invoerver gunningen geweigerd omdat immers een Neder- tands product beschikbaar was. „De I. C. I. wil haar rechten handhaven en zij acht de toestand, dat de uitvinder zelf geen verkoop wordt toege- Verbetering bonnenlijst In de bonnenlijst in ons blad van Don derdag had de vermelding der bonnen voor versnaperingen als volgt moeten zijn: E-33 Versnaperingen: 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. E-36 Versnaperingen: 100 gr. chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, .stroop, enz. Grote voorraden zeep verbrand In de zeepfabriek „Marseille" te Tilburg is een grote uitslaande brand uitgebroken. Van het uït drie verdiepingen bestaande gebouw brandden de bovenste twee totaal uit. Grote hoeveelheden zeep, die voor verzending gereed stonden, als mede vele grondstoffen voor de zeepberelding girjgen verloren. Enige kostbare machines op de beneden-étage konden worden gered. Oorzaak onbekend- DOUANEBEAMBTE DOODGESCHOTEN. Bij de Duitse grens in Siebengewald bij Gen nep hielden twee Nederlandse douanebeambten 's nachts een man aan en sommeerden hem, zijn papieren te tonen. De man trok een revolver en loste enige schoten, waardoor de 25-jarige beambte W. B. S. gedood én zijn. collega licht gewond werd. De dader, vermoedelijk een ont- omdat anderen de octrooi-positie ruet vluchte ss_er. wist te omJ{omeri, yespectereh, onhoudbaar" aldus de brief. Tenslotte deelt de I. C. I„mede, dat de Duitse octrooien een bepérkt gebied van de kunsthars- fabricage bestrijken (de methyl-metacrylaat harsen) en da? de I. C. I. op het punt staat een overeenkomst te sluiten met een Nederlandse fabriek, opdat het product in Nederland volgens het Engelse procédé vervaardigd kan worden. Hierdoor zou het eindproduct in ons land min der dan de helft kosten van <le pnfs die tot dus- •er voor het Nederlandse product heeft ge golden. Plannen-voor de bouw van hete-luchtmotoren Omtrent de vervaardiging van hete- luchtmotoren door de N.V. Philips is con tact opgenomen met de Stork Machine fabriek te Hengelo. Dit contact'is slechts beperkt gebleven, tot een bespreking van de mogelijkheden voor dez^ stad. Deze plannen zouden verband houden met het feit. dat bij de machinefabriek Johan de Witt in Dordrecht hete-lucht-> motoren gefabriceerd zouden worden met een kleine capaciteit. Wanneer de bespre kingen met de Stork Machinefabrieken te Hengelo tot een goed resultaat leiden, zou den hier motoren dtttwikkeld worden van een grotere-ctpaciteit en de motoren van het zwaarste type zouden in Engeland worden gefabriceerd. Proefboot. Momehteel wordt te Muiden een schip gebouwd, de „Johan de Witt", dat het eer ste vaartuig tej wereld zal zijn, dat met een Philips-frete-luchtmotor zal worden uitgerust. In Februari is opdracht gegeven tot het bouwen van dit schip, dat m de loop van de volgende week te water zal worden gelaten. Naar men hoopt zal het dan binnen een of twee maanden te Dordrecht worden voorzien van e'en Philips-hetc-luchtmotor. Dit vaartuig wordt in opdracht van Phi lips gebouwd op de jachtwerf' IJselmeer en het is 9V2 meter lang, 2.6D meter breed met eon diepgang van 65 centimeter. Het is een zogenaamde IJselmeer-kruiser. Het soheepje wordt 21 Juni naar Dordrecht ver- haald en zal dan waarschijnlijk begin Sep tember voor het eerst gaan varen voor de monstratie-doeleinden. Kolenprodiictie in Mei iets lager De productie der Limburgse mijnen bleef in Mei ongeveer 46.500 ton beneden de raming, onder andere doordat op de na tionale feestdag niet gewerkt werd. De totale productie bedroeg in Mei 778.738 ton (24 werkdagen) tegen 817.839/ton in April (25 werkdagen). De productie per werkdag was 32.447 ton tegen 32.714 ton in April. De invoer bedroeg uit Amerika 247.477 ton (in April 259.448 ton), uit Duitsland 85.951 ton (in April 83.216 ton) en uit Polen 46.938 ton (in April 11.667 ton). In totaal was voor binnenlands gebruik be schikbaar 1.002.089 ton tegen 1.Ö12.708 ton in April. Bakkers klagen over de handel in chocolade-artikelen Te Groningen werd. de 62ste Jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Banketbakkers- bond. De afd. Den Haag was van mening, dat tegen de verkoop van chocolade-artikelen in zaken waar deze niet thuis horen, stelling genomen dient te worden en verzocht het hoofdbestuur er bij de overheid op aan te dringen, hierin orde ning te scheppen, in dien zin dat bonbons en chocolade-artikelen uitsluitend in banketbakke rijen, chócolaterieën en dergelijke zaken ver kocht mogen worden. Besloten werd, dat bij» diverse instanties stap pen zullen worden gedaan, opdat cafétaria's, melkzaken en groentezaken van de verkoop van chocolade-artikelen uitgesloten zullen worden. Tenslotte wflde de afd. Haarlem komen tot een eenvoudiger distributieregeling van versnaperin gen. In overweging werd gegeven de distributie regeling van de oorlogsjaren ln gewijzigde vorm wederom in te voeren. Koninklijke belangstelling voor het Nedèrlandse trekpaard De vijftiende nationale tentoonstelling van de vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" ln Den Bosch behoort weer tot het verleden. Haar Be schermvrouwe, Koningin Wilhelmtna. woonde de laatste middag „de grote parade" van het Nederlandse trekpaard bij. een schouwspel dat meer dan 15.000 toeschouwers trok. De Koningin heeft daarn$ de door Haar geschonken medailles aan de eigenaars van de kampioenen 1947 uit gereikt. Zelfs van dichtbij zijn ze móoü en gaaf. Ook aan de achter zijde mogen ze bekeken wordeit, er woekert daar geen gevaar lijk tandsteen. Solidox doet het; alleen Solidox bevat sulforicirt» oleaat, het unieke middel, dafl tandsteen bestrijdt era voorkomt. TANDPASTA TEGEN TANDSTEEN De heren F. Goedhart en J. deKadt spreken te Haarlem De vraag, of de Indonesische Republiek te goeder trouw 1S, wat betreft haar on derhandelingen met de Nederlanders, meende de heer F. Goedhart (Pieter 't Hoen) Donderdagavond tijdens een bij eenkomst van de vereniging „Nederland- Indonesië" in^het Haarlemse Concertge bouw met een volmondig „ja" te mogen beantwoorden. Als ooggetuige'de heer Goedhart was een van de "eerste Nederlanders, die een bezoek brachten aan de Republiek ver haalde hij enige voorvallen, die zijns in ziens deze' goede trouw zonneklaar bewe zen. Het transportprobleem, aldus de heer Goedhart, wiens rede in de plaats kwam van een toespraak door de inmiddels ziek geworden Ds. J- J. Buskes waarmee de Indonesiërs voortdurend te kampen heb ben, heeft hen niet kunnen beletten, ver- keersprioriteit voor de ontruiming van de interneringskampen op Java te verlenen. Hier tegenover zou onder mèer de hou ding van de Nederlandse militaire overheid staan, die* volgens spreker enige Ongere geldheden op Celebes in stromen bloed smoorde, drama's die de heer Goedhal in gruwelijkheid de tragedie van het Neder landse dorpje Putten zag overschaduwen. De goede trouw bleek hier volgens de spreker uit het feit, dat de Republikeinen dezeaangelegenheid allerminst aangrepen om het Indonesische volk tegen het Ne derlandse op te hitsen. Deze en andere voorbeelden brachten de heer Goedhart bij de kern van zijn be toog: de huidige impasse waarin de onder handelingen zijn geraakt. De spreker, achtte de uitweg moeilijk, ook al omdat volgens hem 95% van de bevolking van het Nederlands-Indische gebied een kolo niale inslag vertoont en de gemiddelde In donesiër niets weet van de progressieve stromingen in Nederland. Na. een felle aanval op de voorlichting van de -R.V.D. en. enige dagbladen in Batavia kwam de heer Goedhart op de Pasoendan-revolte, .die hij, zag als een comédie met reactio- nair'-Nederlandse steun om de geringe te genstellingen tussen Soendanees en Ja- vftan op te blazen en de benutten. Enige scherpe bpmerkingen over de verantwoordelijke Nederlandse autoritei ten-, die volgens, spreker na deze „bewuste provocatie" niet langer op hun post ge handhaafd mogen worden; begeleidden deze uitlatingen van de spreker. Niet alléén de rechtse groepen maar ook de extreem-linksen achtte hij onnatiS- naal in hun werkwijzen, om een vrede lievende oplossing, zoals hij zeide, te „sa boteren", een sabotage die volgens de spre ker een koloniale oorlog, een bloedige guerilla en dan wellicht een „fascistisch dwangbewin^" tot gevolg zou kunnen hebben. „Wij moeten de Indonesiërs niet tege moet komen als ingebeelde voogden, maar als bondgenoten", aldus besloot de heer Goedhart zijn toespraak- De rede van de heer J. de Kadt bewoog zich om de zakelijke kanten van het In donesische probleem. Na zijn als zijn mening te kennen gege ven te" hebben, dat ook dit keer een uit weg uit de moeilijkheden gevonden zal worden, temeer omdat berichten over. buitenlandse bemiddeling spreken een voornemen, dat de heer de Kadt als fnui kend voor de hoop op een geweldspolitjek van „zekere zijde" omschreef stelde hij zijn gehoor de opvatting van het buiten land over dit probleem, zoals het zich vol gens hem ontwikkelt, voor ogen. „Het bui tenland meent, dat het apert onjuist is, om de basis voor zakelijke toekomstplan nen met geweld te leggen", aldus de heer de Kadt. Over het tempo van de onder- handelingén meende spreker niet onge rust te moeten zijn: een basisacco'ord, dat na bijna twee jaar zoeken en tasten tot stand kwam kan niet direct daarop ge volgd worden doqr een volledig uitge werkte overeenkomst. De spreker achtte het voorts niet juist,. Panda en de Meester-detective V V It1' 58. „Het is jammer, dat die chauffeur nu en de detective zaten hotsend op hun kisten weet, dat wij in zijn auto zitten!" zei de speurder. „We waren zo mooi achter een spoor aan! We zijn de bende op de hielen, collega!" Knap zo!" zei Zondervan. „Ik ben jaloers op U! Goeie reis verder en tot zieru." De vrachtauto reed verder en Panda en bespraken de stand van zaken. „Ik kan mijn snor nu wel afdoen, niet?" vroeg Panda.Die chauffeur zullen we wel laten zwijgen!" zei de detective. „We zullen hem vertellen, dat we de politie op hem zullen afsturen, wanneer hij vertelt wie wij weten!" zijn! Rustig blijven, Panda! Laat je door een kleine tegenslag niet van de wijs brengen, jongen! Trouwens, ik ben blij, dat we Zondervan daar bij de grens aantroffen. De man is op een verkeerd spoor, dat is duidelijk'. dat de Indonesische economische tie tegenover eendoorknede en in hoofd zaak rechts-georiënteerde Nederlandse afvaardiging komt te staan, een feit dat volgens hem een zeker wantrouwen van Indonesische zijde wekte, zodat een mis lukking -geenszins onverwacht kwam. De hele kwestie culmineerde tenslotte in de nota vari de Cbmmissie-Generaal, een document dat volgens spreker buiten onze grenzen wel eens gezien wordt als een bewijs van de stelling, dat „Nederland beslist vechten' wil". Hierbij aansluitend waarschuwde de heer de Kadt voor de consequenties van een. gewapend conflict. Over de Republikeinse antwoordnota 'gaf de spreker als zijn opvatting te' kennen, dat deze wellicht enigszins onbevredigend is, maar desondanks uitdrukkelijk de wil tot oplossing van de moèilijkheden naar voren brengt. „Er is maar één weg; door gaan met onderhandelen", aldus de heer de Kadt. De grote wrijvingen achtte 'spreker goeddeels opgelost, wanneer het Ne derlandse leger, dat volgens" hem niet ten onrechte, in Indonesië als bedrei ging gevoeld wordt, onmiddellijk aan merkelijk wordt ingekrompen, bij voorbeeld door een directe demobilisa tie van enkele onderdelen. Dit zou, zo zei hij, een klare sfeer schep pen en opluchting brengen. Omdat de heer de Kadt de benarde positje van dè rege ring niet ontkende, wilde hij haar een ruggesteun geven in de vorm van een doelbewust volk, opdat de wil tot over eenstemming in klinkende daden omgezet zou kunnen worden. De voorzitter van de Haarlemse afde ling van „Nederland-Indónesië", mr. J. H. v. Wijk, opende en sloot de bijeenkomst, die matig' bezocht was. Vragen over jenever voor militairen Door yet tfweede Kamerlid Van der Brug zijn in de minister van Oorlog de volgende schrif telijke vragen gesteld: Kan de minister mededelen of het juist is, dat nog steeds aan militairen boven" de rang van korporaal toewijzingen voor een liter jenever per maand worden verstrekt? Indien deze vraag bevestigend wordt beant woord. is de minister dan niet van mening, dat verstrekking van sterke drank van overheids wege aan militairen niet alleen, onnodig, doch zelfs ongewenst te achten is. daar hierdoor de drinkgewoonte in de hand gewerkt wordt! Is het de minister bekend, dat deze ver strekking in brede kringen van ons volk onge rustheid verwekt? Is de minister bereid te bevorderen, dat spoedig een eind wordt gemaakt aan de beschik baarstelling van jenever aan militairen? VERBOD VOOR SCHUHMACHER. Het Franse militaire bestuur heeft dr. Sohuhmacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, verboden openbare bijeenkomsten in dé Franse zóne toe te spreken. Zwemkampioenen op komst Zondag 16 Juni organiseert de Heemsleedse Poloclub weer de Haarlemse Kring-zwemkam- pioenschappen ln de zwemvijvers Groenendaal. Er bestaat hiervoor van de zijde der aangesloten verenigingen een overgrote belangstelling. De inschrijvingen vermelden denamen van ongeveer 220 zwemmers en zwemsters. Op de 100 m. borstcrawl, heren zal o.a. starten de beken-de kampioen J. van Mêrkesteyn (Haar lem) terwijl voorts deelnemen A. v. d. Boogaer- de (DWR), P. Rot (Haarlem), J. ,v. Overeem (HPC) en M. Driessen (HVGB). Óp hetzelfde nummer-voor dames zullen aan de start ver schijnen o.a. mevr, K» Thuis—van Veen (DWR). Margot Marsman (HVGB) en I. Smit (HPC). De 100 m. schoolslag voor heren zal een ver moedelijk felle s'trijd te zien geven tussen W. Wanrooy (HVGB), J. Lablans en F; Roozekrans (DWT) en W, Solkamans (Haarlem). Behalve deze hoofdnummers zal het program ma nog enkele nummers voor adspiranten be vatten. waarna overgegaan "wordt tot de estafet tes, welke buitengewoon spannend beloven te worden. Op de 10 x 50 m. borstcra wies tafel te heren komen 10 ploegen aan' de start en op de 3 x 50 m. wisselslag dames nemen niet minder dan 11 ploegen deel. De ploegen zijn van DWT. HVGB. Zwejnclub Haarlem. DWR en HPC. Als slot van de middag ,zal het eerste polo zevental van HPC een wedstrijd spelen tegen dat vaq HVGB. Wielrennen Bijster won, ondanks een nederlaag Tijdens de internationale wielerwedstrijden, die Donderdagavond in het .Olympisch Stadion te Amsterdam werden gehouden, heeft de jury enige fouten gemaakt. Daar was in de eerste plaats de vreemde beslissing in het sprintnum mer. Zowel" Bijster als de Engelse kampioen Harris hadden irj hun ritten met, Hijzelendoorn en Duyns korte metten gemaakt en de beslissing van de zes matches deux zbu dus in de rit tussen dé grote rivalen moeten vallen. In de eindsprint lagen beiden vrijwel gelijk, doch met een vinnige ruk wist Harris de rit en de wed strijd in zijn voordeel' te doen e'lndlgen. Ten minste, zo dacht het gedeelte van de toeschou wers erover, d&t vlak vopr de finish zat en blijkbaar/had ook Bijster zich reeds met zijn nederlaag verzoend, want hij wenste de Engels man geluk. Groot was de verbazing echter, toen de jury de uitslag -van de rit bekend nfaakte en Blister tot. winnaar verklaarde. Na de stayerswedstrijd maakte de jury eerst bekend', dat Frosfo gewonnen had en terwijl deze een ereronde reed bleek, dat Pronk de winnaar moest zijn, Pasquier, die te hoog in de bocht had gereden, werd beboet met f 100. De eerste manche was bijzonder spannend geweest en door Besson gewonnen, gevolgd door Van dér Voort, Frosio, Pronk, Bakker en Reuter. De uitslag van de tweede rit was: 1. Pronk, 2. Frosio, 3. Bakker, 4. Van der Voort. 5. Begson en 6. Reuter. De Internationale omnium landenwedstfijd. tus sen Zwitsers. Belgen. Fransen en Nederlanders, werd dopr de laatsten gewonnen, nadat zij ln de klassementswedstrijd en tijdrace met ruim verschil op de eerste plaats geëindigd waren. De finale van de ploegachtervolging tussen Neder land en Zwitserland bracht echter nog een ver rassing. toen. nadat de Nederlanders Peters en Lakeman geruime tijd de leiding hadden gehad,- zij deze na 2500 meter aan de Zwitsers moesten afstaan Dezen vergrootten hun voorsprong en toen Peters in de voorlaatste ronde opgaf kon den de Zwitsers Koblet en Keiler hun voor sprong. die reeds een zekere overwinning Inhield, nog vergroten. AJAX KLOPTE HEERENVEEN. De Woens dag gespeelde kampioenswedstrijd Heerenveen— Ajax hebben de Amsterdammers met 2—0 ge wonnen, zodat zij met NEC drie punten' hebben. Zondag krijgt Ajax bezoek van BW en Heeren veen speelt op eigen terrejji tegen NEC. „DE KAMPIOEN". De uitslag van de klas- serrientsrit over 12 rondèn luidde: 1. P. v. d. Hel den 42 p.; 2. T. Peters 33 p.; 3. P. Duyns 29 p.; 4. C. de Best 24 p.; 5. W. Voorting 14 p.; 8. v. Beek 8 p. Woensdag 17 Juni zal het lange afstand kampioenschap over 100 k.m. op het circuit in Haarlem N. worden gehouden. DIO—THE UNITY. Zaterdagavond om 7 uur wordt op het DlQ-te^rein aan de Mulderslotweg de wedstfijd DIO—Tne Unity gespeeld. Wanneer The Unity een of meer punten' verliest, .moet de club degradatlewedstrijdën spelen. GANGMAKER SOHUHMACHER OVERLEDEN. Om een onvoorzichtige jongen, die ver over de borstwering van de baan leunde niet te tref fen, moest tijdens een wedstrijd in Carcassonne de gangmaker van Frosio. Van Ingelghem. naar beneden sturen, waarbij hij in botsing kwam met de Zwitserse gangmaker Schuhmacher. Beiden vielen en liepen wonden op, waaraan Schuh macher. die de laatste tijd vopr de Engelse stayer Summer reed, is overleden. HEEMSTEDE WINT. liet Héemsteedse po- lltie-elftal heeft in Hoofddorp met 5—2 van de Hoofddorpse agenten gewonnen. Honkbalprogramma Het honkbalprogramma voor 'het komende week-elnde luidt ais volgt:' Zaterdag. Eersté klasse: Blauw Wit—SC Haar lem: WGA—EDO. Overgangsklasse ARCH— ABC (4 uur); Spartaan—HFC Haarlem; Celerltas HHC 2. Overgangsklasse B: Ajax 2.—TYBB EDO 2—Quick (4 uur); Zeeburgia—Watergraafs meer. Tweede klasse A: HFC Haarlem 2—Sparta (5 uur); Schoten 2—Kennemerland (3.30 ti^ir). Tweede klasse,C: ABC 2—Blauw Wit 2; AHC '31 HCK 2. Tweede klasse D: Kanaries—HHC 3; DWV—RCH 2; TIW—Beverwijk. Derde klasse D: Rooswljk—Kennemerland, 3 (4 uur); Schoten TYBB 2 (5,30 uur). Zondag. Eerste klasse: HHC—Ajax (2.30 uur); OVVO—Schoten. Overgangssklasse A: SC Haar lem 2DWS (10 uur). Overgangsklasse B: HCK— Hilversum (2 uur), Twoede klasse A: EDÓ 3— Laakkwartier (10 uur). Tweede klasse C: Schoten 3—THB (10 uur); ZandvoortmeeuwenCatchers (10 uur) Derde klasse A: RCH 3—HCK 3 (10 u.); Schoten 5—HFC Haarlem 3 (12 uur): Boru—Zand voortmeeuwen 2 (10 uur) Derde klasse B: Roos- ijk 2—Ripperda (10 uur); HCK 4—EHS 2 (12 u.). (12 uur); Hij moest eens weten wat toy Derde klasse C: HHC 4—Ripperda 2 I EDO 4—Halfweg (13 uur). Belgische gave. Het Belgische Rode Kruis heeft een bedrag! van honderdduizend francs be schikbaar gestéld voor de oorlogsslachtoffers van Nederlands-Indlë, Dit bedrag is door de regering toegezegd aan het Nederlandse én Inddnesische Rode Kruis. Rexlsten veroordeeld. De krijgsraad te B.russel heeft uitspraak gedaan ln het proces tegen rëxisten van de „brigade z". Vijfentwintig beklaagden werden ter dood veroordeeld, waaronder de leider Matthys. Republikeins geld op Sumatra. ToJ 31 Mei was het Japanse geld nog steeds wettig betaal middel in het Republikeinse gebied op Suma tra, Door een decreet van de Republikeinse minister van financiën is thans het Republi keinse geld wettig betaalmiddel op Sumatra. Niet achteruitgegaan. De Belgische imnlster van financiën heeft verklaard, dat de Belgische staatsschuld naar de 220 milliard loopt. Dit bedrag gaat het nationale inkomen met circa 20 30 milliard te boven. Voor de oorlog be droeg de staatschuld ruim 50 milliard en was het nationale inkomen op 60 4 65 milliard geschat. De minister noemde de verhouding niet verslechterd. Onafhankelijk weekblad. Te Batavia is het eerste nummer verschenen van de „Opbouw Pembinaan". een onafhankelijk weekblad voor Indonesië, onder hoofdredactie van prof. dr. R. F, Beerling. hoogleeraar ln de wijsbe geerte aan de nooduniversiteit te Batavia, en M. A. Djoehana. De heren Schermerhorn en Sjahrir schreven leder een welkomstwoord. Tarwe-weelde? Het Amerikaanse departement van landbouw raamt de wintertarwe-oogst in 1947 op 1.095 071 bushels, De voorjaarstarwe oogst wprdt geraamd op 316.822.000 bushéls. Hierdoor wordt de totale oogst ln 1947 ge raamd op meer dan 1.400.000.000 bushels, het geen de grootste oogst is in de Amerikaanse geschiedenis. Dat mag niet. United Press verneemt uit Helsinki dat de Russische contróle-commissie de grote luchtshow heeft verboden die gehouden zou worden ln verband met ^inland's aanstaande „festspel" (plaatselijkeolympiade). Deze wedstrijden zouden eihd Juni beginnen, tvoerd en weer terug. Twee Britse politieman nen die uit een zwembad in een buitenwijk van: Tel Avtv ontvoerd werden, zijn gevon den, wandelend op een weg, nog altijd alleen maar gekleed ln hun badcostuum. Zij ver telden dat zij aan. hun ontvoerders ontsnapt zijn en dat hun geen letsel is toegebracht

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2