Radio Unique Raad eensgezind op de bres voor het kleuteronderwijs Amsterd.Rijtiiig Mij. Sigaren-vreugde De ideële zijde van het vreemdelingenverkeer I^Kort en BondigJ Radio- onderdelen Insecten VRIJDAG 13 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD BEGROTINGSDEBA T Tijdens de Dpnderdagmiddag voortgezet-1 te behandeling van de begroting namen Haarlems vroede vaderen het achtste i hoofdstuk - Onderwijs; Kunsten en We tenschappen - onder de loupe. Daarbij sprong de raad eensgezind voor het kleuteronderwijs op de bres. Vertegen woordigers van alle fracties steunden een motie, waarin, zij. B. en W. verzochten ter kennis van de minister van Binnenlandse Zaken te brengen, dat de raad een onver wijlde uitvoering van de besluiten van de tijdelijke raad, waarbij een zevental bij zondere kleuterscholen, gesubsidieerd en een gantal kleuterklassen in bestaande la gere scholen gesticht werden, dringend gewenst achtte. De heer H a p pé (Arb.) lichtte de motie met enkele cijfers toe. Het huidige aantal inschrijvingen geeft de behoefte aan het voorbereidend lager onderwijs rttet juist, weer; in gehele wij ken bestaan geen kleuterscholen en dus ook geen inschrijvingen. Wanneer men echter bedenkt dat' het aantal leerlingen dat de openbare lagere school bezoekt zich tot dat van de bijzondere scholen als één tot twee verhoudt, en dat deze verhouding by de kleuterscholen één op zes bedraagt, dan is het duidelijk, dat er nog drie keer zoveel voorbereidende lagere scholen ge sticht kunnen worden. Daarom achtte de heer Happé de opvatting van de "minister, dat men met de beperking van de leef tijdsgrens van 4-6 jaar al een heel eind zou komen, onjuist. Bovendien was hij het met de A.R. heer Bakker eens, dat uit sociale en paedagogischemotieven een leeftijdsgrens van 3y2 jaar de meest juiste was. Wethouder Gel u k verzekerde de raad, dat B. en W. niet stil gezeten hadden en zich niet bij de aanvankelijke weigering van het Rijk hadden neergelegd. j Nog de vorige week was weer een uit voerige brief aan Gedeputeerde -Staten in zee gegaan. - Onderwijsvernieuwing Over de onderwijsvernieuwing werden zeer behartigenswaardige dingen gezegd door mevr. Scheltema Conradi (Vrijh.), waarmee de heer Geluk dan ook goeddeels zijn instemming betuigde. Zij meende, dat de vernieuwing meer in een verdieping en verlevendiging van de be staande vakken moest bestaan, dan in een toevoeging van nieuwe. Rust en concen tratie had het middelbare onderwijs brood nodig en de wethouder kwam daaraan te gemoet door mede te delen, dat. iri Septem ber de lessen van 50 minuten -weer zullen worden ingevoerd, evenals de middag schooluren. Eén vrije middag zal besteed worden aan museumbezoek en dergelijk buitenschöolwerk. Een verlegging van de aesthetische en ontspannende vakken uit sluitend 'naar de middag was volgens dej wethouder, die zich een voorstander van i muziek-ondenvijs betoonde, practisch niet! uitvoerbaar. ïn dit'verband merkte spreker! nog op, dat er voor de nieuwe lycea een vrij grote, belangstelling bestaat, maar dat I het merkwaardige feit zich voordoet,' dat 'de toeloop voor de 1ste H.B.S."B nog gro-j ter is dan het vorige jaar. i De wethouder gaf dé verzekering, dat het niet in de bedoeling van het college ligt' de onderwijsvernieuwing door te drijveri, waar deze bèpaald wordt door de geaard heid dér leerkrachten. De heer Nooy (K.V.P.), die een her ziening ..vair het leerplan van de avond- nijverhè'idsschool bepleit had, kreeg te ho ren, dat de daartoe ingestelde commissie reeds met haar werk gereed is gekomen- en de raad e%n hervormingsvoorstel zal bereiken. Tevens is binnenkort een voor- stel te verwachten ter verbetering van de salarissen der vakonderwijzers bij het Nij verheidsonderwijs. De wethouder kon de heer Bakker nog steeds geen definitieve toezegging doen dat het schoolgebouw aan deSchoterstraat ter beschikking zal-komen van de al 16 jaar op een gebouw wachtende Vereniging voor Chr. buitengewoon lager onderwijs. De kermis Ónderwijs en feestvieren liggen in Hoofd stuk VIII dicht bij elkaar en de' héér Spek (A.R.) nam de gelegenheid te baat om zijn misnoegen uit te spreken, dat de in 1916 afgeschafte kermis in de 'vórm van een feestweek weer was teruggekeerd. Zijns inziens ging het niet aan in deze -tijd, nu de gezinnen''de grootste moeite hebben rond te komen, hen ip de verleiding te brengen hun geld. met verre van goedkope verma ken te verdoen; anderzijds druist het toe laten van het kermisvermaak in tegen een beleid, dat op de verfijning van de volks cultuur heet gericht te zijn. Hij diende twee Zomer- Ru iter ka mp A.R.M. Van 13 Juli fm 31 Aug. kunt U-wcer als vanouds de genoegens smaken, welke ons Zomer Ruiterkamp U zo ruim schoots biedt. Wij vonden de Directie van het. temidden van de onvolprezen Veluwse bossen, heide cn zandverstui vingen gelegen, modern gebouwde Radio Hotel te Kootwijk, bereid, haar goede zorgen aan onze gasten te wijden. Voor goede paarden zorgen wij. Prospectus op .aanvraag bij dc overtoom 309 TaEfOON: si 234 Agenda voor Haarlem VRIJDAG 13 JUNI. Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 u. Stadsschouwburg: „Maria Stuart" (Jubileum F. van Emmerik), 7.30 uur. Rembrandt: „De vreem deling", toeg. bov. 18 J. 2.30, 7.40 en 9.15 uur. Palace: „Along came Jones", toeg. 14 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Wereld-zonder zonde", toeg. bov. 18 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Gekke toe risten", toeg. elke leeft. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De straatzanger-mlllionnalr", toeg. bov.^14 j. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De moord 4n de studio", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 u. ZATERDAG 14 JUNI. Stadsschouwburg: „Ciske de Raj8 uur. Klop persingelkerk: „Youth for Christ rally", 8 uur. bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. voorstellen in, waarvan het eerste B. en W. uitnodigde het op-5 Jan. 1946 genomen be sluit tot afschaffing van de kermis naar zijn strekking te handhaven en 't tweede de gemeentelijke overheid in overweging geeft te bepalen," dat door haar' gesubsidieerde feestelijkheden niet op Zondagen mogen plaats hebben. Het eerste voorstel kreeg niet alleen de steun van de Protestants- christelijke partijen, maar ook van de he- hen v. d. V e ld t (K.V.P.) en B 1 o k d ij k en v. d. G ie ss e n (Arbeid). De voorzitter was het volmondig met de voorstellers eens, dat tingeltangels en boeienkoningen de kerkdiensten niet mo gen storen en onderschreef het sociale /no- tief van de heer Spek volkomen. Daarom, zo deelde hij mee, zullen tijdens het Bloe- menfeest de vermakelijkheden niet meer in de volkswijken worden ondergebracht, maar op een neutraal terrein gecentrali seerd worden. Als Brabander kon hij ech ter in een onschuldige draaimolen of in een poffertjeskraam geen kwaad zien en spr- wees erop, dat een Bloemenfeest zon der lunapark voor vreemdelingen heel wat minder aantrekkelijk zal zijn. B. en W. zullen over de voorstellen van de heer Spek c.s. prae-advies uitbrengen. Diverse punten Uit de woordenvloed van deze middag vermelden wij nog een miniatuur-debat tussen mevr. Van Eck-T hiel (Arbeid) en de heer Proper (C.P.N-) over het godsdienstonderwijs, waarbij de laatste van de wethouder de toezegging kreeg, dat onderzocht zou worden öf de kinderen,, die van hun ouders geen godsdienstonderwijs mogen volgen, een „cultuuronderwijs'" kunnen ontvangen. Enkele puntige opmerkingen van de heer Voogd (Arb.) over dfe mislukte concen tratie van de culturele .verenigingen, die hij toeschreef aan de invloed van de „be stuursleden, die niet verder kohden kijken dan hun baard lang was", gingen helaas ih het gerinkel der theeverstrekking verlo ren. Zijn partijgenoot v. d. G i s s e n drong op een ruimere propaganda voor de manifestaties van kunst en cultuur aan. De bureaux voor beroepskeuze De heer No.ordhoff (Arb.) vroeg haar aanleiding van onze- beschouwing of er kans bestond, dat het gemeentelijk .bureau voor beroepskeuze gaat verdwij nen nu het Gewestelijk Arbeidsbureau er ook één gaat stichten. Wethouder v. d. Wall antwoordde; dat het Bureau van het Gewestelijk Arbeids bureau nog maar in oprichting is en zeker pas over enkele jaren effectief kan wer ken.» Maar bovendien strekt dit zijn be moeienis op een ander terrein uit. Het ge meentelijk bureau bepaalt zich vooral tot voorlichting bij de schoolkeuze en de heer Bakker had met een paar getallen het toenemende belang van deze instelling reeds gedemonstreerd. Het gemeentelijk bureau, aldus de wethouder, zal zich in de toekomst uitbreiden en handhaven. Tot besluit van de middag hield mevr. Averink (C.P.N.) een warm pleidooi voor subsidie aan kindercrèches, waar tegenover de heer v. d. Wall opmerkte, dat het gemeentebestuur zeer wel de nood zakelijkheid van deze inrichtingen inziet, doch dat zich tot hu toe geen énkele verenièing of stichting om subsidie had aangemeld. Vrijdagmiddag kluift de raad" weer ver der aan. de begrotingsworst. Uitreiking schoenenbon In de Vleeshal wordt Zaterdag een schoenen bon uitgereikt aan hen, die een stamkaart -hebben met een nummer, dat eindigt op het cijfer 3 en in het bezit zijn van een Inlegvel, waaraan zich nog.de bon 612 bevindt, aan kinde ren' geborep in de'maand Juni van de jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen, geboren In de maand Augustus 1946, voor de'letters G en H. Illegaal werker kwam door tegenslag op het slechte pad De verdachte die Donderdagmorgen voor de Haarlemse Arrondissementsrechtbank ln het beklaagdenbankje zat, omdat hij, zoals hij toe gaf, als hulpzilversmid een partij zilver on geveer 900 gram ten nadele van zijn werkgever verduisterd had. behoorde volgens de OHicier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tot het gilde dergenen, die er hun bedrijf van maakten hun patroon te bestelen. Bovendien vond hij het feit, dat de verdachte voor het zilver geen eerste levensbehoeften had aangeschaft, maar een salontafeltje, de zaak nog ernstiger maken en hij eiste dan ook vier maan den gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Roggeveen wierp een ander licht op het geval Zijn cliënt behoorde tot de meest verdienstelijke illegale werkers uit de omgeving en" had vele gestrande geallieerde piloten naar IJmuiden gebracht. Zijn liefste wens was na de bevrijding als oorlogsvrijwilliger naar Indonesië te gaan en reeds had hij al zijn meubels verkocht, omdat hij zijn vertrek aan staande meende, toen men tot de ontdekking kwam. dat hij twaalf jaar geleder, eens veroor deeld was waardoor zijn uitzending niet door ging. Van dv'. ogenblik af raakte hij in de ver sukkeling. Hij kreeg werk bij een goede kennis, die zilversmid was, en deed daar goed zijn best. Zelfs hielp hij bij het opsporen van een partij ontvreemd zilverwerk. Maqr tussen zijn patroon en hem kwam ongenoegen en uit rancune kwam spr's client tot zijn onbezonnen daad. Mr. Rog geveen verzocht de rechtbank om een voorwaar delijke veroordeling cn onmiddellijke invrijheid stelling, daar zijn client thans weer een betrek king gaan krijgen. Aan dit verzoek werd evenwel niet voldaan. Hierna stond de handelaar in ongeregelde goederen terecht, die het zilver incourant goed en afval in ruil voor een salontafeltje had aangenomen, vólgens deze vepdachtê had de hulpzilversmid het metaal in pand gegeven en zou betaling later volgen.» HIJ onderhield geen relaties met de zilverhandel en. wist ook helemaal nier hoeveel het feitelijk waard was, hetgeen de pres., mr. -Ferwerda. onwaarschijn lijk vond, voor ..iemand met een uitgeslapen handelaarsgezicht". De koper van het salontafeltje vertelde het de heren achter de groene tafel wel anders. De handelaar had zeer goed geweten, dat hij "bij een zilversmid In betrekkinig was en hij had hem zelfs gewaarschuwd het zilver niet al te opval lend in de étalage te leggen. De Officier achtte de schuldhellng bewezen en merkte nog op, dat dit soort handelaars de ver duistering in dienstbftrekklng in de hand werkt. Hij eist een maand gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken op 26 Juni. Haarlemmermeer gaat 114 woningen bouwen De gemeenteraad van Haarlemmermeer, die Donderdagmiddag bijeenkwam, be noemde de waarnemende gemeente-ont vanger J. H. v. d. Bos definitief in die betrelocing. - Ir. H. Knol, die Openbare Werken gaat verlaten, omdat hij tot directeur van een gelijke dienst te Alkmaar is benoemd, werd door de burgemeester Jansonius voor de door hem betoonde bekwaamheid en voortvarendheid gehuldigd. Intussen is met de gemeente Allernaar een overeen komst getroffen, waardoor ir. Knol tot aan de benoeming van een opvolger gedurende enige dagen per week ter beschikking blijft van Haarlemmermeer. - Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een orediet van 10.000 voor de uitvoering -van een groot rioleringsplan in Zwanenburg. Het zelfde was hét geval na breedvoerige débatten met het voorstel tot het be schikbaarstellen van een crediet - van 1:687.500 ten behoeve van 114 door de gemeente te bouwen woningen, te Bad hoevedorp, Zwanenburg -en Lisserbroek. De heer D. Binkhorst. hoofd van de openbare lagere school no. 7 kreeg op zijn verzoek eervol ontslag en mej. G. Aberson werd tot onderwijzeres aan deze school benoemd. De woning van wethouder Bos, die volgens het communistische raadslid Van Delden door een kleiri> gezin bewoond werd, vormde de aanleiding tot een paar vinnigheden over de woning verdeling tus-. sén dit raadslid en de tafel van B. en W. ET was een blij gezicht, al deze siga- renrokende en tevreden mannen van morgen vroeg door de opgetogen Spaar- nestad te zien-puffen, hollend van de ene tabaksleverancier naar de andere en strui kelend over hun woorden om zoveel mo gelijk begeerde rooks tangen voor zich zelf te ordineren. De verkopers van het edele genotspro duct hebben het echter minder blij en aardig gevonden, want hun drempelen zijn tot de fundamenten afgesleten, hun win kelbellen kregen geen respijt en voor hun gevels stonden geduldige mannen in rijer- Dus staken zij de hoofden hier en daar bijeen en gingen over tot de aflevering van twee sigaren per besteed rantsoen, zodat iedere klant tien in dekblad ge hulde heerlijkheden ontving tegelijk met zijn andere artikelen. Want zij zagen wel. dat zowel de hoop op onmiddellijke nieuwe A-oorraden als de aanwezigheid van de oude, gesmade stapels kiften binnen de paar dagen in rook op zouden gaan. In- Het Londense financiële beleid Parlementaire enquête niet waarschijnlijk Bij verschillende gelegenheden is zowel in de pers als in parlementaire kringen de mogelijkheid geopperd, een parlementaire enquête in te stellen naar het financiële beleid, dat de Nederlandse regering, welke in oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. Volgens inlichtingen van een politieke medewerker van het ANP wordt de laat ste tijd steeds minder voor een dergelijke enquête gevoeld. Zij zóu zeer omvangrijk zijn en veel tijd en geld kosten. Er zou een commissie naar Londen moeten gaan. Zij zou personen moeten horen, die thans over de gehele wereld verspreid zijn. Ook overheerst de mening in parlemen taire kringen, dat een parlementaire enquête niet zo heel veel meer aan het- licht zou brengen, dan nu reeds bekend is geworden. Het reeds gepubliceerde verslag van de Commissie voor de Rijksuitgaven dachtig het treurspel der biscuits en pot- [egt, <je vinger op tal van kwesties. De ten met appelstroop waren de meestén wijs en beijverden zich voor een juiste verdeling» zich afvragend hoe deze o ver heidsbeslissing bij te sloffen is voor een arme en veelgeplaagde tabaks-détaillist. Zich afvragend ook, hoe de sigaretten industrie de druk van de sigarenrokers, die nu natuurlijk hun bonnen tóch be steden, moet verwerken. Zich pijnigend tenslotte over de vraag, of de sigarenfa brieken in staat zouden zijn, de enorme vraag te stillen. Haarlem rookt tevreden, hamstert een beetje, stuurt vrouw en kroost er op uit, wat meestal niet lukt, en werpt zijn siga renwinkelier veelbetekenende knipoogjes toe, zo van „hou een kistje voor me vast". Haarlem wacht verder met kloppend rokershart op de sigarenlawjne uit de fa brieken en bezweert alle wederhelften, om niet tè verbolgen te zijn over zachtkens verkleurende gordijnen. Niét mee naar het buitenland. Met ingang van vandaag mogen siga ren en cigarillos in beginsel niet meer als goederen voor het gebruik van de reizi ger of als kleine geschenken zonder ver gunning van de centrale dienst voor in- en uitvoer worden uitgevoerd. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen kunnen evenwel naar gelang van de omstandigheden de uitvoer van een aan-, gebroken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Luilekkerland van Vrijdagochtend13 Juni. De K.L.M. zal op 23 Juni de verbinding EnschedéEindhQven staken, daar het vervoer ver beneden de verwachting is gebleven. Ontvangt buitenlanders altijd sympathiek „Landgenoten dienen de taak van •het vreemdelingenverkeer te verge makkelijken, door buitenlanders sym pathiek te ontvangen. Dan zal Neder land, dat reeds een goedé naam heeft, in aanzien blijven", aldus sprak dr. J, E. baron de Vos van Steenwijlc Don derdagavond aan de officiële maaltijd tot de deelnemers aan het congres van de Algemene Nederlandse Vereniging - voor Vreemdelingenverkeer. De Commissaris der Koningin, die met zijn echtgenote en de waarnemend burge meester van Haarlem aanzat, besprak in het bijzonder de ideële zijde van het vreemdelingenverkeer, nadat hij er aan herinnerd had, dat het natuurlijk ook van belang was deviezen te kweken. Uit er- Varing zeide hij te weten, dat Nederland goed staat aangeschreven. Landgenoten in het. buitenland hebben vaak een streepje' voor bij anderen en dat komt door hun houding in het buitenland. Als de A. N. V. V. met succes wil werken, is de mede werking van het Nederlandse publiek van belang. Spreker hoopte, dat de leiding er in zal slagen te bereiken, dat het land tot in eeuwige dagen een belangrijke plaats in het vreemdelingenverkeer zal blijven in nemen. Op deze maaltijd hebben ook gespro ken de voorzitter van het congres, mr. dr. L. N. Deckers, die een grappig Ameri kaans verhaal over „de held van Haar lem" vertelde, de loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, die mededeelingen deed over de feesten in de eerste week van Augustus en mr- Jonker, onder voorzitter vande vereniging, die zich in het bijzonder tot de heren Van Gipk en Beets richtte voor de wijze, waarop zij het congres hebben voorbereid. Des middags hadden de congressisten Bloemendaal verhoogt het subsidie voor de H.O.V. De Haarlemse Orkest Vereniging heeft aan de gemeenteraad verzocht het subsi die voor 1947 alsnog te willen verhogen tot f 5.000, teneinde de in het vooruitzicht gesnelde noodzakelijke salarisverhoging mogelijk te maken. Het aantal Haarlemse leden van de vereniging bedraagt thans 732 en dat van Bloemendaal 262. Daar het aantal Bloemendaalse leden derhalve ruim een derde bedraagt van dat der Haarlemse leden, is er volgens de mening van B- en W. alleszins reden, om ook het door de gemeente verleende subsidie voor 1947 te verhogen- B. en W. stellen de raad voor. het subsidie van f 1250 weder te stellen op f 2500, zijnde het oude bedrag, dat voor 1946 werd toegekend. een bezoek aan Zandvoort gebracht. In het Paviljoen aan de Boulevard werdep zij ontvangen door het gemeentebestuur. Burgemeester H.va n Alphen bracht in herinnering, dat het. congres reeds enige malen in- Zandvoort is gehouden. Tussen de vereniging en Zandvoort zijn vriend schapsbanden ontstaan en daarom ver heugt het het gemeentebestuur bijzonder, dat de leden opnieuw èen bezoek aan Zandvoort brengen en dat het een thee kan aanbieden. Spr. besprak het vreemde lingenverkeer in 't thans verwoeste Zand voort, doch er zijn grote plannen voor de toekomst, zodat het te verwachten is, dat de vreemdelingen-industrie in deze ge meente de eerste plaats zal blijven inne men. Mr. dr. Deckers bracht dank aan het gemeentebestuur van Zandvoort voor de ontvangst en sprak de beste wensen uit voor hqt slagen der plannen bij de weder opbouw. De terugtocht werd via de Zeeweg ge maakt. Bij de Erebegraafplaats werd de tocht .onderbroken, voor een kort bezoek. Onder de indruk' verlieten allen de be graafplaats. Het gemeentebestuur van Zandvoort bood aan de deelnemers van het congres der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in .paviljoen" een thee aan. Burgemeester H. van Alphen (links) in gesprek met C. R. T. baron Krayenhoff, ere-voorzitter (midden) en mr. dr. L. N. Deckersvoorzitter van de AM.V.V. (rechts). Dammen Laveerpartij, vol van spiegelgevechten Opnieuw een remise tussen Keiler en Ghestem (Door de ex-wereldkampioen B. Springer) De in Leiden gespeelde elfde partij om- het wereldkampioenschap dammen tussen Keiler en Ghestem is na 54 zetten in remise geëindigd. Algemeen dacht men dat Keller, die toch nog steeds twee partijen moest winnen van de vier resterende, nu wel „va b^nque" zou gaan spelen! Daarin kwam men echter bedrogen uit! Nu is het wel zo. dat Keiler aan Lelden slechte herinneringen" heeft,Want 't was Juist in die stad, dat hij in zijn match van 10 partijen, in 1936 tegen mij gespeeld, zijn enige verllëspartlj boekte en daardoor ook de match verloor! Het zijn Juist dergelijke kleine impondestibels. die in dit soort ontmoetingen een grote rgl spelen, vaak zelfs zonder dat de spelers zich -daar bewust rekenschap van geven. Hoe het ook zij, het Schouwspel werd een heel ander, dan men verwacht had en het aantal aanwezigen, dat van deze partij genoten heeft, zal zeker gering zijn geweest. Dit speigenre is te moeilijk, om gewaardeerd te kunnen worden door de gemiddelde dammer. Het was eer. „la veerpartij", vol van spiegelgevechten, terug trekken en opnieuw mobiliseren! Natuurlijk ziet Ghestem er geen bezwaar in, zich tot dit spel- genre te lenen, wetende dat. hoe zwaar en moei lijk deze partijen ook zijn, men toch daarin de meeste kansen op remise heeft. Maar van onze landgenoot begrijpen we het minder goed! Voor hem staan de zaken immers zo. dat het er niet op aan komt. of hij 'een partij meer verlies*. Véél belangrijker is het. dat er ook eens een winstpartij komt. Daarom moet ons van het hart: ..Keiler, waar blijft je aanval!" Nóg is het tijd! Nóg kan het. ai mogen we ons niet ontveinzen, dat de kans gering is met nog slechts drie partijen te spelen! Onvoorzichtige chauffeur veroorzaakt aanrijding Op het Plein heeft gisteravond een aan rijding plaats gehad" tussen een trant en een vrachtauto. De aanrijding ontstond, door dat de vrachtauto, die evenals de trani van Noord naar Zuid reed, zonder een teken te geven voor de tram langs I het Frederikspark wilde inrijden. De tram I werd aan de rechtervobrzijde beschadigd. De vrachtauto kreeg geen schade en per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tegen de vxachtautobestuurder is pro ces-verbaal opgemaakt. Wat verloren ging Behalve de gebruikelijke gevonden voorwer pen als' armbanden, ceintuurs, portemonnaies met'inhoud, paraplu's en schoenen en dergelijke zijn op aile werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur aan het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein ook inlichtingen te verkrijgen over een chrono meter, een zilveren herenhorioge. honden, een gouden ring en een poppenwagen. Commissie heeft op vele punten nadere In lichtingen gevraagd. In parlementaire kringen gelooft men dan ook niet, dat het denkbeeld van een parlementaire enquête'nog veel kans op verwezenlijking heeft. - Voorbereidende stappen om tot een dergelijke enquête te komen, zijn althans nog niet gedaan. TRIBUNAAL Oud-brandweercommandant zag zijn fouten in De eerste twee jaren van de oorlog was het gedrag vaij de gewezen brandweer commandant te Haarlem, de 37-jarige H. B. uit Overveen, die voor de vijfde kamer van het Tribunaal terecht stond, schan delijk geweest. Daar waren de leden van het Tribunaal de raadsman en dê beschuldigde zelf het roerend over eens. Hoewel zelf reserve- officier in het Nederlandse leger was hij onmiddellijk na de capitulatie lid van de N. S. B. geworden en in het najaar van 1940 bracht hij het tot banleider van de W.A. Tijdens de afwikkeling van het Ne derlandse leger zou hij s zich uitgesloofd hebben om de Duitsers'zoveel mogelijk materiaal in handen te spelen en eens had hij een adjudant, die zich wa^ al te sma lend over de bezetters had uitgelaten, niet gedekt, toen deze zich hiervoor voor een Gericht te verantwoorden had. In het dossier bevond zich voorts een epistel aan de „Beste kameraad Nederkoorn", waarvan de president, mr. J. Bierens de Haan, ver klaarde, „dat bij dergelijke walgelijke lec tuur het kart hem in het -lijf omdraaide". Als W_A.-commandant, had hij te Gro ningen er alles op gezét om „de straat te veroveren" en daarbij, voordat dit gelast werd, caféhouders gedwongen de bordjes „Verboden voor Joden" op te hangen. Eens had hij een revue-voorstelling doen sta ken, omdat daarin tezeer het orarfje-ele- ment op de voorgrond trad eneen negerband Engelse muziek speelde. Zijn carrière bij de W.A. eindigde abrupt toen een dienstreis" naar Brussel grote ruzie in de „beweging" tot gevolg had, een rel, die het dossier deed wemelen van de meest pikante bijzonderheden over het privé-le- ver. van de N. S. B.-bonzen. Zijn liefde voor de nazi's was daarna zeer bekoeld en weliswaar had hij in Deurne, waar hij brandweercommandant was ge- I worden, een portret van Hitler in zijn bu- reau hangen en eindigde hij zijn telefoon gesprekken met de Feuerschutzpolizei met „Heil Hitier", doch dit legde de beschul digde als een noodzakelijke voorzorgs maatregel uit.omdat de Duitsers hoe lan ger "hoe meer beseften, dat hij trachtte mensen en materiaal üit hun handen te hóuden. Inderdaad vertrouwden zij hem op een ogenblik niet langer op de avond van de 7de September 1944 had hij gezegd: „Ik geef geen half procent voor Duitslands kan sen" en arresteerden zij hem. Na enige maanden lieten zij hem vrij om hem nog één keer een kans té" geven en zo kwam hij' als brandweercommandant te Haarlem terecht. Ook'hier zou hij zich als een goed Nederlander gedragen hebben. De verdediger, mr. R. K. P. Kalb- fleisch, trachtte de gedragingen, van zijn cliënt uit het begin van de oorlog psycho logisch te verklaren, en vond, dat de P. R. A. wel zeer had nagelaten de goede kanten van zijn gedrag na 1942 nader te onderzoeken. Daarom vroeg hij een nieuwe instructie in deze zaak opdat enkele ge tuigen, die over B.'s illegale verdiensten kunnen oordelen, gehoord kunnen worden. Het Tribunaal voldeed aan zijn verzoek'. Geen geld voor vacantie - dan gratis bioscoop In de periode van 4 tot 16 Augustus krijgen de Amsterdammers, die om financiële redenen hun vacantie niet buitenshuis kunnen doorbren gen, de gelegenheid om in de ochtenduren gratis de bioscopen te bezöeken. Het» „Vacantle-Comlté Amsterdam 1947" heeft namrtljk een regeling getrpffen met de Bioscoopbond en het hoofd stedelijke theaterbedrijf om in verschillende bioscopen voor dit doel gratis voorstellingen te geven van speel- en culturele films. Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM. 13 Juni 1947 GEHUWD: 12 Juni. T. P. M. Bloem en J. Hom-, mels; J. J. Wljkhulse en C. H. Nijssen; J. Meijer en A. A. M. Roos: J. Oud en G. E. Raatgever; C. Zwaanswijk er. J. Geldorp: J. C. F. Weide en H. M. Geeven; A. J. Snellens en W. Greebe; L C. Hartman en M. A„ Raderoaker; G. d. Vogel en C Wezenaer. BEVALLEN van een zoon: 11 Juni, N, C.'A. Floris—Haremaker; 12 Juni, G. M, Handgraaf— Schaaper; W. Waijenberg—Tabak. BEVALLEN van een dochter: II Juni, L. J. Kater—v. Huljstee; B. MeulmanKaap: N, Prin senSmit; 12 Juni, A. P. d. Zwart—Komen; E. Janszen—v..d. Heide. OVERLEDEN9 Junï. B. Menke—v. Roon. 80 j., Slapersdijk; 10 Juni. B. J. Breemouer, 58 j., P. Kiesstraat; J. A. Laarhoven. 6 m., Brar.dstr. Voor 1947 heeft Zaandam een bouwvergun ning voor 99 woningen toegewezen gekregen. Na de brand ln een houtwarenfabrlek op 7 Juni te Zaandam werd de eigenaar, J. H. R. ge arresteerd onder verdenking van brandstichting. HIJ is thans op vrije voeten gesteld, doch is bekeurd wegen het veroorzaken van brand door onvoorzichtigheid Zondag wordt de treindienst Den Haag— Scheveningen heVvat. De trein, die om 8.47 uur uit Den Haag vertrekt, zal de eerste zijn, die na de bevrijding ln Scheveningen aankomt. Dc voormalige N.S.B.-burgemeester van Weert, dié sedert de bevrijding Ir. het bewarings- kamp te Weert verbleef, wist door een list :e ontsnappen. Men vermoedt, dat hij naar België is uitgeweken. De Arnhemmers kunnen binnenkort weer automatisch telefoneren, echter alleen locaal. Uit een fabriek te Tilburg verdwenen ruim 100 overhemden en meer dan 500 boorden. De politie had de dieven, vier Tllburgers, echter spoedig gevonden. Een felle brand heeft de kunstlederfabriek Veritex te Nleuw-MtüSngen bij Apeldoorn ge deeltelijk verwoest. Veel machines, grondstoffen en producten gingen verloren. VUf mannen die betrokken waren bij de diefstal in het Rotterdamse postkantoor ir. Ja nuari 1945 en bij de gefingeerde ©.verval in Augustus '46 zijn veroordeeld tot gevangenis straffen varierer.de van tot 2*4 Jaar. In Juli zal het tweede deel van de inter- locale telefoongids verschijnen. De oplaag be draagt 185,000 exemplaren. De waarnemend Secretaris-Generaal van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, heeft namens minister Gielen de commissie 'van onderzoek inzake het lager nij verheidsonderwijs voor Jongens geïnstalleerd. De Zoanse Kamer van het Haarlems Tribu naal heeft de nalatenschap van de waarnemend burgemeester van Purmerend en Edaqt, H._A. van H. voor een waarde van f 50.000 verbeurd verklaard. De bibliotheek, beslaande uit 10.000 delen. Is aan de universiteit van Amsterdam toegewezen. Zaterdag zal van 19.53 tot 20.00 uur dr. Ph. J. Idenburg. directeur-generaal van de statistiek over Hilversum I spreken over „De eerste étappe van de twaalfde volkstelling". HAARLEM EN OMGEVING De verkeerszuil op de hoek van de Kieine Houtweg cn de Rustenburgerlaan werd Woens dag door een vrachtauto omver gereden. De po litie onderzoekt de schuldvraag. In het gebouw van de Arbeiders Gemeen schap der Woodbrookers te Bentveld wordt door het centrum voor geestelijke en sociale scholing een cursus gehouden, waarin 6 weekends en ook schriftelijke cursussen begrepen zijn. De gehele cursus duurt twee jaar. Begonnen wordt in Sep tember. De leiding is ln handen van ds. F. R. A. Henkèls. drs. S. D. Saai, dr. J. J. Westendorp Bosrma cn ds. A. van Blemen. Mr. Stanley Wright, pers-attaché bij de Britse Ambassade, zal op Maandag 16 Juni in het ClUbhuls Damstraat 19 voor de Haarlemse afde ling van de D.S J.' „Nieuwe Koers" ln het Ne derlands een inleiding hóuden over ..Social em ployment en de Britse buitenlandse politiek". De Haarlemse recherche hield een 29-jarige strijkster aan. die ervan verdacht wordt uit de strijklnrichtlng. waar zij werkzaam was. diverse overhemden en badhanddoeken ontvreemd te hemden. Een bankwerker, die de overhemden, voor de strijkster had verkocht ls als verdacht van heling aangehouden. Na een diensttijd van 39 Jaar zal Zaterdag a.s. adjudant J. Bakker officieel afscheid nemen van de Heemsteedse politie. Na de spoorwegstaking Franse staatsbegroting weer in moeilijkheden Loonsverhoging brengt waar schijnlijk weer prijsverhoging De zo zorgvuldig door Robert Schumann, deFranse minister van Financiën, In even wicht gebrachte begroting is door de ver hoging der lonen van de spoorwegarbeiders en de arbeiders in de gas- en electrteiteits- bedrijven -na hun staking aan het wanke len gebracht. De verhoging der lonen die een bedrag van 10 milliard francs beloopt slurpt al leen al de zes maanden geleden ingevoerde bezuiniging in de begroting en 7% bezui niging op de begroting van de civiele uit gaven geheel op. Bovendien kan men ver wachten, dat thans ook andere categorieën arbeiders zoals de mijnwerkers een wij- ziging der lonen zullen eisen. Toch zijn zowel Schumann alé Ramadier vastbesloten uitgaven en inkomsten in evenwicht te houden. Daarom zal de mi nister in de nabije toekomst nieuwe be zuinigingsmaatregelen aan het parlément .voorleggen. Men verwacht, dat Schumann er bij het kabinet op aan zal dringen, dat voor de spoorwegen en de mijnen een sys teem van „autonome financiering" woj-dt ingevoerd, hetgeen betekent, dat deze be drijven zichzelf zouden moeten bedruipen. Dit zou waarschijnlijk een verhoging van de steenkool en gas- en electriciteitsprij- zen met zich mee brengen. Kleine staking toe. Vandaag houden alle gemeente-ambte naren en employés in de openbare diensten een symbolische staking, De Métro en dé bussen in Parijs zullen blijven rijden. Ook de brandweer en de watervoorziening blij ven intact. Uitslag huizenveiling De uitslag van de veiling Donderdagmiddag ln het Notarishuis te Haarlem gehouden is: Koninginneweg 47, Haarlem (opgehouden) f6525; Kostverloi enstraat en Hulsmanstraat. -Zandvoort (grond) f 2750, H. Tljsze—Ranj Rijnstraat 82. Heemstede, niet verkocht; WHhelminapark 11, Haarlem f io.seo, .1. j, Smolenaars qq; Wllhel- mlnala^n 6. Haarlem f8025. J. w. G. Anschütz qq; Tempellersstraat 33 zw. en rd. Haarlem f 11 000. M. A. Joustra qq: Grebbestraat 15. Haarlem f 3500. L Jagt; Parklaan 95. Haarlem f5400. D. de Vries: Gasthuislaan 156. Haarlem f 3025, H M. Sanders; Eendrachtstraat 29. Haar lem. niet verkocht: Assendelverstraat 45. Haar lem (opgehouden') f30»: Burg. Enschedélaan 21, Snaptoort (opgehouden) f 4050; Teylerstraal 31, Haarlem f "3150, A. Akersloot; Vergterdeweg 2:5, Haarlem f5150, D. Asman qq: Etndenhoutstraat 77. Haarlem (opgehouden) f 6475: -Vlnkenstraat 58, Haarlem f4125, O. Dik qq; Pres. èteynstraat 47, Haarlem, niet verkocht; Heerenweg 60. Heem stede f22.000. P. J. v. d. Putten. FRANS ENGELS Pniktykex., hoofdcorr. L.O, Conversatie Privé en clublessen. C. F. VAN KOOTEN. Leraar Fr. M.O. en Eng. M.O. Ram. Onnesstr. 15, H.-Z.W, Ria Roozen Med. Gedlpl. Schoonheids specialiste. Pedicure. Manicure Uitsluitend behandeling bij cliënte aan huls. volgens afspr Ged. Oude Gracht 32. Fotocopieën oeter, sneller en goedkoper. Foto Hilarius GR. HOUTSTRAAT 102. Tel. 10866. FOTO ENGEL Wegens vacantie gesloten van 16 t/m. 21 Juni. KlcTerparkweg 7. Spaarnwouderstr. 63 Zeer zeker kan KLEINE HOUTSTRAAT 11A U helpen aan Psvcho Synthese B. VAN DER MEER. Zondagmorgen voordracht op 18 Jur.l a.s. te 10.30 uur v.m. ln het Remonstrantenhuls. Wllhelmlnastraat 22. Onder werp: De onuitputtelijke schatten. Met Introductie Prima Spulten 1.65. 1.00, D.D.T. Insectenpoeder 65. Mot- ballen. naphtallne p. ons 10 ct. Likdoorntinctuur -15 ctj Laxeerpillen, p doos 40. Brui send Voetbad 50, Zonnebrand olie p flacon 65 ct.. Muggen olie 30. DE OUWE GAPER L. VEERS TRAAT 20.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3