Water als geneeskracht Vertegenwoordigers van drie landen bezochten het Frans Hals Museum Wedstrijden van de Koninklijke MAANDAG 16 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD De deelnemers aan het Congres van de Interparlementaire Unie (de vereniging waarin de democratische vertegenwoordi gers van Nederland, België en Luxemburg samenwerken), dat op het ogenblik te 's-Gravenhage gehouden wordt, zijn er Zondag even uitgebroken om een paar pit toreske en representatieve stukjes Neder land te bezoeken. Zo arriveerde het gezelschap van enkele tientallen parlementariërs na een bezoek aan de Aalsmeerse kwekerijen Zondag middag tegen vijf uur in het Haarlemse Frans Halsmuseum. Waarnemend burgemeester D. J. A. Ge luk heette de dames en heren welkom en herinnerde er aan, hoe één der belangrijke punten waarmee zij zich op het congres bezig houden, de culturele samenwerking is. Als onderdeel daarvan hebben wij ons ook bezig te houden met het probleem hoe de kunst nader tot het volk te brengen. Want door het leggen van geestelijke ban den bevorderen wij de toenadering tussen de volkeren, waartoe spr. hoopte, dat ook dit bezoek zou bijdragen. De voorzitter van de Interparlementaire Unie, de heer Serrarens, herinnerde eraan, hoe het initiatief tot deze excursie het vo rig jaar door de heer Reinalda gènomen werd. Spr. dankte de heer Geluk voor de hartelijke wijze waarop hij de vertegen woordigers van het „klaverblad der Lage Landen" had ontvangen. Het gezelschap splitste zich vervolgens in een Franse en een Nederlandse groep voor een rondleiding, waarvan de heer H. P. Baard de leiding had. Begroeting in Den Haag „De gezonde historische ontwikkeling der naties loopt over de spreektribunes der volksvertegenwoordigingen" zeide mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer, Zaterdag bij zijn begroeting van de leden der Interparlementaire Unie in de Ridderzaal te Den Haag. De sprekers der verschillende delegaties, de heer P. J. S. Serrarens voor Nederland, die tevens voor zitter der unie is, graaf Carton de Wiart voor België, de bekende staatsman, na wiens elegante improvisatie iedereen zich verbaasd afvroeg of hij werkelijk 82 jaar is, en de heer Reuter, voorzitter van de Luxemburgse Kamer, legden de nadruk op de verbondenheid en de gemeenschappe lijke belangen der drie landen, die na ge zamenlijk lijden herrezen zijn met de vaste wil hun krachten te verzamelen voor het werk van de vrede en het herwinnen van de vrijheid. In de zittingen van Zaterdag en van daag, gehouden in het gebouw der Eerste Kamer, zijn behandeld de „interpenetratie" van de cultuur der drie janden en midden standsproblemen. Bij het informele samen- Reeks belangrijke zaken voor het Bijzonder Hof Morgen Dinsdag 17 Juni, zal de gewe zen rechercheur van de Inlichtingendienst der Haarlemse Politie, het beruchte bureau van Krist aan het Nassauplein, W. J. S., voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terechtstaan. De procureur-fiscaal heeft niet minder dan 15 getuigen h charge opgeroepen om zijn ten laste legging, die het opsporen en arresteren van verscheidene Joden, illegale werkers en onderduikers behelst, waar te maken. Op 25 Juni zullen te Amsterdam de fir manten van de Nederlandse Basaltmaat- schappij:, S. D. P. en H. D. P., resp. te Bloemendaal en Aerdenhout en L. A. W. v, Z. te Santpoort, terecht staan. Hun wordt ten laste gelegd dat zij door hun bedrijf materialen hebben doen ver voeren of leveren, die bestemd waren voor de verdedigingswerken der Duitse weer macht. In het bijzonder heeft de Nederlandse Basaltmaatschappij de grond-, egalisatie- en draihagewerkzaamheden uitgevoerd op de vliegvelden te Leeuwarden en op Texel van de „Luftwaffe". Verder wordt hen verweten, dat zij heb ben deelgenomen in het kapitaal van een te Brussel opgerichte naamloze vennoot schap „Grondstoffenhandel der Vereinigten Stahlwerke Deze maatschappij hield zich bezig met het leveren van grondstoffen aan de Duitse weermacht. De gewezen burgemeester van Utrecht, C. van1 Ravenswaay, verschijnt op 26 Juni in het beklaagdenbankje. Hem worden negen feiten ten laste gelegd, die alle voor beelden zijn van het fanatisme, waarmee bij zijn overtuiging beleed. Crematie Frans Bastiaanse In grote eenvoud is hedenochtend op Westerveld gecremeerd het stoffelijk over schot van de letterkundige en dichter Frans Bastiaanse, één der „nabloeiers van de tachtiger beweging" zoals Greshoff 'hem kwalificeerde. Enige vfienden en getrouwen van de dichter, waaronder de dichter Jan Prins, volgden de baar. In de aula werd het woord gevoerd door professor P. H. v. Moerkerken, die verder enige gedichten van Frans Bastiaanse voor droeg. Uitreiking schoenenbon In de Vleeshal wordt Dinsdag een schoenen bon uitgereikt aan hen, dte een stamkaart hebben met een nummer, dat eindigt op het cijfer 3 en in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog de bon 812 bevindt, aan kinde ren geboren in de maand Juni van de, jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen, geboren in de maand Augustus 1946, voor de letters L< tot en met N. In Heemstede zijn van 2 tot 4.30 uur aan de beurt de letters E tot en met H. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Juni 1947 BEVALLEN van een zoon: 13 Juni, T. d. Ko ning—d, Boer; L. H. v. d. Horn-Wesselius; 14 Juni. G, ósterthum—Harkmans; J. A. Besteman Woortman. BEVALLEN van een dochter; 11 Juni, C. L. Busking—Noordenhout; 14 Juni, M. C. v. Haren —Snel. Agenda voor Haarlem MAANDAG 16 JUNI. Rembrandt: ,.De vreemdeling", toeg. bov. 18 j. 2.30, 7.00 en 9.15 u. Palace; „Along came Jones", toeg. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Wereld zonder zonde", toeg. bov. 18 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Gekke toeristen", toeg. elke leeft. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De straatzanger- milllonnair", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.16 uur. Frans Hals: ,.De moord in de studio", toeg bov 14 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 17 JUNI. Stadsschouwburg: „Reiziger zonder bagage", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zijn bij maaltijden, uitstapjes en ontvang sten ontplooide zich een wijder verschiet; men sprak over economische, culturele, sociale en politieke samenwerking en over uitbreiding van de interparlementaire unie tot gelijkgezinde landen. Bij de ontvangst in de Ridderzaal -waren de minister-president, dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron Van. Boetzelaer van Ooster hout en de minister van Economische Za ken, dr. G. W. M. Huysmans, aanwezig. Vijf democraten van thans vinden elkaar oiider de regenten van toen. - Van links naar rechts: De president van de Luxem burgse groep, minister van staat Reuter, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, M. A. Reinalda, de president der Nederlandse groep, de heer Serrarens, de waarnemend.burgemeester van Haarlem D. J. .4. Geluk en de leider van de Belgi sche delegatie graaf Carton de Wiart. Nederlandse lening in de "V.S. is geplaatst Het banksyndicaat onder leiding van Kuhn Loeb, dat de Nederlandse lening van 20 millioen dollar aan de markt heeft ge bracht, is Vrijdagavond ontbonden, daar alle obligaties geplaatst waren. Naar Aneta verneemt, is er volgens sommige ramingen, voor 1 millioen dollar meer gevraagd dan aangeboden werd. Als gevolg daarvan ver wacht men, dat de koers enige tijd vast zal blijven. De officiële notering ter beurze moet nog wachten op de vervulling der formaliteiten. Zoowel de ondertekenaars als officiële Nederlandse financiële krin gen achten het resultaat der lening zeer bevredigend. ENGELAND STAAT INVOER VAN KWEEK- PLANTEN TOE. De Engelse kwekers mogen beperkte hoeveel heden kweekplanten uit Nederland Importeren tot 31 Mei 1948. Invoervergunningen, welke al leen verstrekt worden aan hen die een broeikas bezitten, mogen een waarde van 150 pond ster ling niet te boven gaan. De vergunningen zullen onder andere worden verleend voor de import van cyclamen, varens, hortensia's en sleutelbloemen. Roeien Goede Oude Acht van wint Overnaadse Vier De Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging, die een eeuw bestaat, heeft haar jaarlijkse roeiwedstrijden op de Bosbaan gegeven. Zij waren- open voor buitenlandse deelneming, maar alleen Bel- fen hadden daaraan gevolg gegeven. Zij wamen met een goede Jonge Vier B van de Royal Sport Nautique de Bruxelles, die Zondag dit nummer won in 7 min. 11.6 sec. (Njord was tweede op anderhalve lengte cn Laga derde), met een behoorlij ken ouden akiffeur van Antwerp Sculling die won in 7.42.4 (tweede van der Meer van Willem III. derde Logger van Posei don), met een B-skiffeur uit Brussel die eveneens won, een A-skiffeur die tweede werd en met achten, die ver bij de Hol landse achter bleven. Zondag stond er een stevige wind mee over de baan. Het was weer voor record tijden. Die werden niet behaald en de tij den bleven er (behalve in de oude acht) te ver bij achter om niet te bewijzen, dat het Nederlandse raceroeien zijn beste vooroorlogse peil nog geenszins bereikt heeft. Dit is allesbehalve „een sterk sei zoen" en er is niet veel te verwachten van onze deelneming aan de Europese kam pioenschappen. O.i. zullen wij maar aan weinig nummers kunnen deelnemen. Een uitzondering vormt de oude acht van Delftse Sport, waarin de veteraan van Suylekom (diep in de veertig) slag roeit. Dit is een klasse-ploeg met de rust en de soepelheid ook in het hoogste tempo, die de werkelijke senior-ploeg kenmerkt. Zij won Zondag haar nummer in 6.12, een goede tijd ook in deze gunstige omstan digheden. Nereus was goede tweede op een halve lengte. Laga derde, de Antwerp Sculling Club vierde en Argo vijfde. Die Leythe won de oude twee in 8.12 met Triton als tweede in 8.26.2. De Leid- se ploeg is niet mooi, maar hard. De tijd, met sterke wind mee, was nog niet goed genoeg voor een kans in Europese kampioenschappen. Zaterdag won De Amstel de Oude Vier in 7.43.8 (tweede Willem III. derde Argo). Bijna alle oude nummers werden door bur ger-verenigingen gewonnen. Maar creze tijd schoot ver tekort en hetzelfde geldt voor de stuurmanloze vier van Minerva (oud-studenten) die in 7.43 vóór Laga won. Het Spaarne heeft wat de race-num mers betreft een verblijdende wedstrijd gehad. Het sloeg met jeugdploegen een heel goed figuur en won met ervaren roeiers de Jonge Twee B. evenals op Hol- landia. Deze overwinning op de Hoop (met. 5 lengten) en de' Amstel (ver) in 8.24 was afdoende en zulk een ploeg zou nog een paar jaar bijeen moeten blijven en kans hebben nog veel meer te berei ken. Delftse Sport. Het Spaarne en Jonge Twee B. In het als altijd sterk bezette nummer Overnaadse Vier bereikte Het Spaarne met twee ploegen de finale, die door een Haarlemse jeugdploeg in voor dit boot- type goede tijd (7.52) gewonnen werd. met Triton als tweede, Njord als derde en de andere Haarlemse ploeg als vierde. De jonge acht A van Het Spaarne, eveneens een jeugdploeg, slaagde er in de finale te bereiken na in haar heat zelfs Njord geklopt te hebben, (verder Delftse Sport en Nereus). In de finale legde zij het af tegen meer ervaring, maar roeide toch een goede race. (1 Laga in 6.26, 2 Njord in 6.27, 3. Het Spaarne, 4 Antwerp Sculling Club). Bij uitzondering won Het Spaarne dit maal niet in de dames-nummers. De stijl- vieren juniores en seniores waren goed en Bezetten beide de tweede platas. De da- mesacht (snelroeien 1000 M.) was even wel onvoldoende en de skilfeuse had te weinig oefening gehad. Doodstraf voor vrouw in cassatie bevestigd De bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heeft de doodstraf, opge legd door de Groninger kamer van het Bij zondere Gerechtshof te Leeuwarden aan Geessien Bleeker uit Delfzijl wegens ver raad van een groot aantal illegale werkers in de provincie Groningen, bevestigd, nadat de procureur-fiscaal van de Raad eerst le venslang had geëist. Zij heeft te Groningen en te Assen, nadat zij als illegaal koerier ster door de S.D. gearresteerd was, ver zetslieden verraden. Dit is de eerste maal in Nederland dat een doodstraf, uitgesproken tegen een vrouw, door de Bijzondere Raad van Cas satie is bevestigd. De verdedigster van requirante, mevrouw mr. R. C. Brpekhuysen uit Den Haag, zal revisie van dit vonnis vragen. Twee kinderenomgekomen bij boerderijbrand Twee kinderen, een meisje van drie jaar en een jongetje van vijf jaar zijn omgeko men bij een brand in een schuur van de boerderij van D. G. in Julianadorp. Toen de moeder de brand ontdekte, was het reeds niet meer mogelijk, de kinderen te redden. Het vuur sloeg over naar de boer derij, welke eveneens in vlammen opging. Slechts enig meubilair en een landbouw machine kon in veiligheid gebracht wor den. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. Driehoeksbotsing op de Kruisweg t Zaterdagavond had op de hoek van Kruisweg en Nieuwe Gracht een aanrij ding plaats tussen twee auto's en een tram. Een auto, die uit de richting station kwam, wilde de op de Kruisweg rijdende tram met te grote snelheid passeren, ter wijl op hetzelfde ogenblik een auto, komen de van de Nieuwe Gracht, de Kruisweg van Oost naar West wilde oversteken. De ze wagen, die met matige snelheid reed, slipte en raakte met het rechter-voorspal- bord de linkerachterzijde van de eerste auto, die tegen de tram gedrukt wérd. Car rosserie en spatborden werden daarbij ernstig beschadigd. Tegen de bestuurder van dit motorrij tuig, die naar sterke drank rook, werd pro- ces-verbaal opgemaakt. De Van Tuyllbeker voor het Gymnastiekverbond De Zaterdag gehouden vergadering van ,het Nederlands Olympisch Comité ./heeft de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement vastge steld. Het doel van het N. O. C. in den vervol ge zal zijn de sportbeoefening en de lichaams vaardigheid in Nederland in de ruimste zin des woords «c bevorderen. Het voorstel van het bestuur het aantal bestuursleden tot zeven uit te breiden werd ingetrokken. Aan het Koninklijk Nederlands Gymnastiek verbond werd de Van Tuyllbeker overhandigd. De ateevaardlgde van het Nederlands Handbalverbond deelde mee, dat er plannen zijn het wereldkampioenschap hand bal het volgende jaar ln Nederland te organi seren. BIJ de rondvraag werd aangedrongen, om stappen te ondernemen tot opheffing van het rijverbod pp Zondag. Meegedeeld werd, dat zo dra de materiaienpositie het toelaat, de bekende goedkope sporttarieven weer ingevoerd zullen worden. „HAARLEM" TEGEN HELHONDS ELFTAL. Zondag bracht Haarlem een bezoek aan Hel mond. om een wedstrijd tegen het vertegen woordigende elftal te spelen. Met 31 wonnen de roodbroeken, nadat zij met rust een voor sprong van 2—0 hadden. Het plan-Marshall Nederland, Luxemburg en België trekken één in Bevin naar Parijs De besprekingen, welke de Nederlandse regering voerde met België en Luxemburg naar aanleiding van het denkbeeld van Marshall, zijn geëindigd. Venvacht mag worden, dat de reacties der drie regerin gen met elkander in overeenstemming zul len zijn. Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, gaat Dinsdag naar Parijs om besprekingen tc voeren met zijn Franse ambtgenoot, Georges Bidault, over het Amerikaanse plan voor hulp aan Europa. Het contact in deze zaak is opgenomen door Bevin. Frankrijk heeft bij monde van zijn ambassadeur te Washington om na- nadere bijzonderheden over het plan van Marshall verzocht en heeft te kennen ge geven, dat het de grootste belangstelling voor het voorstel koestert. De Franse regering heeft die der Sovjet- Unie gevraagd, of zij bereid is haar mening over de projecten van Marshall te zeggen. Enquête door de UNO. Te Lake Success wint de mening veld. dat de toekomstige Amerikaanse hulp aan Europese landen verstrekt zal worden door bemiddeling van de economische commis sie voor Europa van de Verenigde Naties in plaats van door unilaterale onderhan delingen. De Verenigde Naties hebben een vragen lijst gezonden aan de Europese landen, met verzoek om opgave van hun behoeften op industrieel, landbouw en ander gebied en van de hoeveelheid buitenlandse valuta, waarover zij beschikken. De antwoorden worden tegen 1 Juli verwacht. Oostenrijk ducht geen vreemde inmenging Verklaringen van Renner en Gruber De president van de Oostenrijkse republiek Karl Renner zeide Zondag in een interview met United Press, dat de Oostenrijkse democratie sterk genoeg is „om alle radicaal-politieke stromingen, die van buiten de grenzen tegen ons land op stapel zouden wor den gezet, in de kiem te smoren". Hij verwierp elke veronderstelling, dat de Oostenrijkse regering het slachtoffer zou worden van gebeurtenissen, gelijk zij zich in de afgelopen weken in Hongarije en enige Balkanlanden hebben voorgedaan. Hij voegde er aan toe, dat de jongste „niet zeer ernstige crisis", veroorzaakt door een geheime bespreking tussen de kanselier en de communistische leider Ernst Fischer, niet in verband kon worden gebracht met „enige buitenlandse interventie". Naar Reuter meldt heeft intussen dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken toegegeven, dat hij verantwoordelijk is voor het uitlekken van de geheime besprekingen tussen de kan selier en Fischer, de communistische afge vaardigde. „Indien de regering werkelijk, zoals door Fischer voorgesteld werd, gewijzigd was zelfs indien de wijziging tot stand zou zijn gekomen zonder enige druk van de zijde van een der bezettende mogendheden zou het nieuwe kabinet in hevige mate de achterdocht van de Westerse mogendheden gewekt hebben. Dat zou tevens de tot standkoming van het vredesverdrag vol maakt onmogelijk gemaakt hebben" zo ver klaarde Gruber. i Kort en Bondig Vijftig jaar geleden stierf Sebastian Kneipp, de „dilettant", die een meester was Zwemmen Haarlem heeft weer borstcrawlzwenimers ln de zwemvijvers Groenendaa! zijn de eerste wedstrijden gehouden om de kampioenstitels en de beste prestaties van kring Haarlem. Het was verheugend dat in het nummer 100 m. borstcrawl voor heren enkele nieuwe krachten naar voren kwamen, die tevens een behoorlijke prestaties leverden. Dit is een gelukkig feit daar de Haarlemse verenigingen door het vertrek van enkele vooraanstaande zwemmers een aanzien lijke achterstand op de andere kringen hadden. J. van Merkesteyn toonde zich ook nu weer de sterkste. Daarnaast waren het echter TJebbes, Hoekstra, Drlessen en Rot die elkander vrijwel niets toegaven. De schoolslagzwemmers gaven zich ten volle ln een enthousiaste strijd, w.i. Wil Solkamans zege vierde. De uitslagen waren: 100 m borstcrawl heren: J van Merkesteyn (Haarlem) 1 m. 4.5 sec.; 2. J. Tjebbes (HPC) 1 m. 6.6 sec.; 3. J. Hoekstra (HVGB) 1 m. 6.9 sec. 100 m. borstcrawl dames: 1. M. Marsman (HVGB) t m. 12.5 sec.; 2. I, Smit (HPC) 1 m. 16 sec.; 3. A. de Goede (Haarlem) 1 m. 21.8 sec. 100 m. schoolslag beren: W. Solkamans (Haar lem) 1 m. 21.8 sec.; 2. F. Roozekrans en J La blans (belde DWT) 1 m. 22.4 sec. 50 m. schoolslag meisjes: 1. W. Eysker (HPC) 43 sec., 2. L Wensing (HPC) 44.5 sec.; 3. M. Marsman (HVGB) 44.9 sec. 50 m. rugslag jongens: 1. J. Niemöller (Haa$ iem 44.8 sec.; 2. J. Drijver (HVGB) 45.5 sec.; 3 F. Bolland en f. Kuipers (belde HVGB) 45.6 sec 3 x 50 m. wisselslagestafette dames: 1 HVGB 1 m. 58 3 sec.; 2, Haarlem 2 m 0.4 sec.: 3. DWT 2 m. 2.4 sec. 10 x 50 m, borstcrawlestafette heren: 1. HVGB 5 m. 1.5 sec.; 2. "Haarlem 5 m. 7.9 sec,; 3, HPC 5 m, 21 seo. r\NGEVEER tussen Augsburg en Kemp- ten. op de Zwabisch-Beierse hoog vlakte. ligt Bad Wörishofen, de plek, waar Sabastian Kneipp gewerkt heeft, geeste lijke en daarbij, in hogere zin, arts, die nu 50 jaar#geleden (op 17 Juni) gestorven is. Wörishofen en Kneipp waren en zijn voor vele duizenden mensen begrippen van genezing door water, van een leven vol gens de natuur, van een vriendelijke voor vaderlijke wijsheid, die in onze onrustige en verwarde dagen glanst als een vertel ling uit tijden, die veel langer geleden schijnen, dan ze in werkelijkheid zijn. Doch slechts op de afstand van een halve eeuw willen ze ons zo vredig voorkomen, meer van nabij bekekqn zijn ze al overvol aan spanning, die onhoudbaar heendrijven naar de Europese, natir de wereldcata strofe. Berperken we ons tot het gebied van Kneipp, tot de geneeskunde, waar destijds de „Hochschulmedizin" en de „Naturheil- bewegung" vijandiger tegenover elkaar stonden dan ooit. Daar was bijvoorbeeld de grote Weense huidarts Hebra, die, spoe dig door vertegenwoordigers van andere medische gebieden gevolgd, een „zuiver plaatstelijke ziektebeschouwing" en een daarmee overeenstemmend# „plaatselijke behandeling" verdedigde, geheel in tegen stelling tot de „natuurartsen" en de vroe gere mening der medische wetenschap, die „ziekten der organen meestal slechts als een gevolg van een algehele storing in het organisme" beschouwd wilden zien en een „totale behandeling" eisten. Het was de tijd van de voortdurende ontdekkingen der bacteriën, van het maken der genezen de sera, van de geweldige vorderingen der chirurgie, van het bestuderen der cellen door een Virchow. De natuur scheen' haar ene geheim na het andere op de snijtafel en in het laboratorium te moeten prijs geven, dié natuur, waarvan de wonderen naast het weten en kunnen van de arts steeds wezenlozer dreigden te verbleken. Wonderlijke reactie: de massa wendde zich juist in die dagen van „vergif en mes" af en zocht de „lekendokters", vaak kwak zalvers, maar soms ook geniale diagnostici en therapeuten, geboren dokters, door de meerderheid der erkende medici natuur lijk grimmig genegeerd en heftig bestre den. Daar werkte de grote Priessnitz, de meester der waterbehandeling en verkon diger van een gezondheid schenkende le venskunst. wiens „Kuranstalt" op de Gra- fenberg bij Freiwaldau in Silezië wereld beroemd werd en in 1839 niet minder dan 1700 gasten, waaronder 120 artsen(!) telde. En naast de boer treedt als tweede grote empiricus, diens schoolkameraad op. de voerman Johan Schroth, die op het ge bied van de voeding nieuwe, natuurlijke wegen insloeg. Hausse, leerling van Priess nitz en volgeling van Rousseau, wordt de theoreticus van Priessnitz. Theodor Hahn, vegetariër in de strengste vorm, grijpt naar de pen en verzorgt ook de uitgave van de geschriften van zijn meester Rausse. En zo kwam diens „Handleiding voor de uitoefening der watergenees kunde" ook in de handen van een man, die natuur en geest in elke betekenis op de gelukkigste wijze in zich ver enigde. Sebastian Kneipp stamt uit Stefansried bij Ottobeuren; hij is een Beier uit een oer-katholiek. oer-benediktijns land. Kneipp was wever, stond dus, evenals de Sileziërs, in een oorspronkelijk ambacht. In 1852, een-en-dertig jaar oud, werd hij tot priester gewijd; maar al vier jaar daarvoor was het boek van Rausse hem onder ogen gekomen en had hem niet meer losgelaten. Leven en genezen volgens de natuur, de genezende oerkracht van het water, dat alles vervult de theoloog niet minder dan de voerman en de boer. In tegendeel, want ook de apostolische kracht, de oer-christelijke wil tot het gezond doen worden, het geloof aan het ongewijde wa ter, dat het lichaam geneest, zoals het ge wijde water de ziel. ook zij drijven Kneipp op deze wegen. In 1881 wordt hij pastoor in Wörishofen bij Tïirkheim. En hij hoedt zijn kudde en bovendien een steeds groei end leger van zieken, die uit alle streken en spoedig uit alle landen naar het we- reldvergeten dorp toestromen. Volgelingen scharen zich om hem heen, een kuur- inrichting ontstaat, het Kneippbad. Wa ter is alles, kan alles, geneest alles. De Kneippkuur, de speciale methoden van Kneipp worden uitgewerkt en duizend voudig beproefd, de behandeling volgens Kneipp wordt een wetenschap op zich zelf. Wie kent, wie beheerst ze zoals de meester, al die baden en stortbaden, al die afwrijvingen en besproeiingen, wie doseert zoals hij, van het aantal natte verbanden al' tot aan de duur van de wandeling op blote voeten door de bedauwde ochtend weiden? Wie kent de kruiden en hun krachten zoals hij? Wie heeft de gulden regels van de kunst om te leven, gezond te leven, helderdèr doordacht, intensiever doorleefd, duizendvoudiger beproefd dan hü? Kneipp wordt pauselijk ..Geheimkam- merer", Wörishofen verwerft zich een we reldreputatie. De boeken van de geeste lijke, van de natuurgeneesheer worden enorm veel gekocht „Meine Wasserkur", in 1886 verschenen, „So sollt ihr leben", drie jaar later, en eindelijk in 1894 „Mein Tes tament", in twee delen. Dan is er het Kneipp-linnen, voornamelijk voor natte t erbanden en voor sporthemden, dan de Knelpp-moutkoffie, die de naam en de de afbeelding van de pastoor nog alge mener maakten, dan ze het toch al waren. Wat betreft de behandeling en de kri tiek van de zijde der medische wetenschap verging het Kneipp als priester over het algemeen beter dan zijn, ach zo on academische collega's van het gilde der natuurgeneeskundigen. De successen kon en kan men niet loochenen, de in hygiënisch opzicht buitengewoon opvoedende invloed van Kneipp geeft men toe,, maar paste en past er slechts angstvallig voor op, dat het werk van Kneipp en de zijnen ook niet in de verste verte het predicaat „wetenschappelijk" toegekend wordt. Reeds lang is de overmaat aan lof en kritiek verstomd, zijn de uitersten ver dwenen, zijn de leer en de ervaring van Kneipp stevig ingevoegd in het bouwwerk der menselijke geneeskunde; en reeds lang heeft ook Kneipp zijn plaats in de litanie der grote genezers gekregen. Maar niet alleen om al zijn werken als waarachtig arts, om al zijn geneeskundige resultaten, is het goed èn verblijdend, deze man en zijn werk te gedenken, maar voor al ook daarom, dat hier een mens, van het kleinste begin omhoogworstelend, succes had en zijn doel bereikte dooi; een taai en idealistisch geloof. Een „dilettant", die een meester was; een meester, een „lief hebber" in de hoogste betekenis, een ware arts en Christen. En wat hebben we meer nodig dan zulke voorbeelden, om verlan gend na te streven? H. St. Amsterdam licht de uitnodiging toe Woensdag 18 Juni zal een deputatie van het Amsterdamse gemeentebestuur, bestaande uit de burgemeester mr. Am. J. d' Allly, burgemeester, jhr ir. J E. Heemskercte van Bees;, dlrecteur van Publieke Werken en mr. P J. Mljkscnaar hoofd van het gemeentelijk bureau voor pers en propaganda, naar Stockholm vliegen, waar het congres van het Internationaal Olympisch Comité wordt gehouden. De Amsterdamse depu tatie zal ln de zitting van Donderdag de con gressisten Inlichten over de mogelijkheden, die de Nederlandse hoofdstad ln 1952 voor het orga niseren van de Olympische Spelen biedt. De be- slissing. waar ln dat Jaar de spelen worden ge houden, valt ln de zitting van Zaterdag 21 Juni. SCHEEPVAART H.A.L. Slngkep 13 Juni te Zanzibar. He- monie 13 Juni van Suez naar Oost-Afrika Chryssi 13 Juni van Marseille naar Barcelona Öranjefontein 12 Juni te Beira. Randfontein 12 Juni van Genua naar Antwerpen. W.A.L. Amstelkerk 10 Juni te Port- Bouet naar Sinoe. Congostroom 9 Juni van Takoradi naar Cape Palmas Nigerstroom 11 Juni van Monrovia naar Takoradi. Nederland. Radja 12 Juni van Suez naar Indië. Oldenbarnevelt 12 Juni van Batavia naar Holland. Rotti 14 Juni te IJmuiden. Vinkc en Co. Hilversum 13 Juni van Rotterdam naar Bagnoldi. K.N.S.M. Bessa 13 Juni van Trinidad naar Amsterdam Luna 13 Juni te Paramari bo. Caribia 13 Jühi van Amsterdam naar Ko penhagen Tiberius 13 Juni te Trinidad. Vul- canus 14 Juni te Rotterdam. Deo Duce 14 Juni van IJmuiden naar Odense. Ary Schef- fer 13 Juni te Antwerpen. Floriaasword 12 Juni van New York naar West-Indië Ariadne 13 Juni te Benghazi Euterpe 14 Juni Dungeness gepasseerd. Ardea 13 Juni te Istamboul. Marleen 13 Juni te Gothenburg K.H.L. Nicolaas Witsen (uitreis) 13 Juni te Santoa. BINNENLAND De PrUscontróle zal streng toezien op de handhaving van de maximumprijs voor kersen welke f 1,15 per kilo bedraagt. DU overtreding zullen de ambtenaren zonder waarschuwing in grijpen. Twee fabrikanten van consuiuptle-Us in Assen zijn veroordeeld tot boeten van respectie velijk f 1750 en f 2500, omdat zij groi^stoffen zonder toewijzing nadden gekocht Aan Belgische arbeiders, die hier te lande\ bij een Nederlandse werkgever ln dienst zijn. zal van 1 Juli af kinderbijslag worden toegekend In een protestvcrgaderlng te Amsterdam hebben de Alg. Ned. Bond van Gepenslonncerden en de Ned Bond van Gepenslonncerden bij Spoor- en Tramwegen In een resolutie hun ernstige teleurstelling uitgesproken over het feit dat de extra-toelage over 1946 lager zal zijn dan in 1945. Een dame uit Bussun» vergat tn de trein haar koffertje met f 6000. Een eerlijke vinder is nog niet komen opdagen. Levenslange gevangenisstraf Is geelst tegen de 29-jarlge Amsterdamse kellr.cr D. ter. B., die voor de Duitsers splonneerde en eer. tllegale werker aan de S.D. verried, met het gevolg, dat het slachtoffer van dit verraad werd gefusilleerd. Doordat een van de vier kinderen, die ln Bovenkarspei in een motorbakfiets mochten mee rijden. het stuur vastgreep, botste de bakfiets tegen een auto. Het voertuig werd geheel ver nield. De bestuurder brak belde benen, een der kinderen kreeg ev#neens een beenbreuk, een tweede fiep een hersenschudding op Prinses Juliana heeft te Utrecht wedstrijden •bijgewoond van de Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", waarbij de groep uit Noordholland tweede werd Er werd voorts een nieuwe E..H.B.O propagandafilm vertoond. in Valkenswaard is de bouw van 90 woning wet-woningen aanbesteed voor f 1 043.303. De gemeentebegroting van Waal^Uk ver toont een batig saldo van f 26.000 De D-trein Amsterdam—Bazel zal met in gang van 30 Juni dagelijks gaan rijder.. In het najaar zal in het Suasso-gedeelte van het Stedelijk Museum te Amsterdam een :en- toonslelllng worden geopend, waar het bezit aan porcelein van dit museum, dat tot dusver ln de kelders heeft gerust, voor het publiek te be zichtigen zal zijn. Er is een autobusdienst geopend tussen La ren en Baarn. waardoor Eeinr.es uit zijn Isole ment verlost ,1s. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Orgelbespeling ir de Grote of St. Bavokerk :e Haarlem op Dinsdag 17 Juni 's avonds van 7.30—8 30 uur door George Robert, is het volgende programma samengesteld van werken van J. S. Bach: 1 Preludium en Fuga G gr, t.; 2. Koraalvoorspel „Dies sind die heii gen zehn Gebot; 3. Fantasie en Fuga G kl. t.. 4. Ko raalvoorspel ..Smücke dlch, o llebe Seole"4 5. Passacaglia en dubbelfuga C kl. t. B. en W. van Nootdorp hebben opgedragen het bestraten en herbetegclen van de reeds ge maakte zandbanen en gelegde trottoirs ln het uitbreidingsplan te Nootdorp aan P. J. Bunscho ten te Haarlem voor f 9650 Aan de Rijkskweekschool Haarlem slaag den voor het eindexamen de dames F. Kruse, F. Kraamwlnkel en C Souwer. Mr. J. Talsma Jzn. te Bloemendaal Is be noemd tot notaris te Amsterdam. In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de vereniging ..Het Christelijk Lyceum" werd notaris M. R. Krans In de vacature van mr. P. van Driel gekozen. Ir. P. A. den Engelse werd herkozen Bewaar de aanviillings- bonkaarten In de grote steden zijn in April zoge naamde aanvullingsbonkaarten uitgereikt, welke voor het geval er zich in de laatste maanden vóór de nieuwe oogst tijdelijk noodzakelijk verschuivingen zouden voor doen in de voedselvoorziening, dienst zou den moeten doen. Nu het waarschijnlijker wordt, dat zulke moeilijkheden zullen uit blijven. zal men geneigd zijn, de kaart als waardeloos te beschouwen. Deze opvatting is niet juist. Men beware de kaart zorg- vtildig. Het blijft mogelijk, dat zij toch nog zal worden gebruikt. N.V. „Spoorwegopbouw" gesticht Te Utrecht is opgericht de N.V. „Spoor- wegopbouw" welke is te beschouwen als een dochteronderneming van de Neder landse Spqorwegen. Zij is gesticht voor de uitvoering van de door de directie der spoorwegen aan te wijzen grote spoorweg- werken. Voorlopig is aan de N.V. „Spoorweg- opbouw" opgedragen de uitvoering van de nieuwe spoorwegwerken te Rotterdam en Eindhoven. Doodstraf voor Puls Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de expediteur A. Puls, die in de bezettingstijd in de hoofdstad op grote schaal meubilair uit de huizen van Joodse landgenoten heeft weggehaald en boven dien talrijke Joden aan de S. D, heeft uit geleverd, tot de doodstraf veroordeeld. Het Hof overwoog, dat Puls weliswaar talrijke personen heeft geholpen, doch dat dit niet voldoende gewicht in de schaal legt om niet de hoogste straf op te leggen. Pul* werd ambtshalve het recht op cassatie verleend. Alle 'olie is geen spijsolie! Er is onlangs een voorinleveringsbon be kend gemaakt voor spijsolie. De détaillisten zullen binnenkort met deze olie worden bevoorraad. Daar er een soort waarde loze paraffineolie zonder bon in de han del blijkt te zijn, welke voor menselijke consumptie niet onschuldig Is. bestaat het gevaar, dat deze olie als „bonspijsolie'' te koop zal worden aangeboden. Men is alleen zeker van de aflevering van goede spijs olie, zo deelt men van bevoegde zijde mede, indien men deze te zijner tijd op de bon bij zijn bona fide winkelier betrekt en deze olie behoorlijk als zodanig aangeduid is. Het tydstip, waarop de aflevering kan beginnen, zal nóg worden bekend gemaakt. AMSTERDAMSE BOOTWERKERS STAKEN Een aantal bootwerkers in dienst bij de samenwerkende havenbedrijven te Am sterdam heeft hedenochtend besloten niet aan het werk te gaan voordat een aantal grieven uit de weg is geruimd. Eén dezer grieven is, dat de werkweek van Maandag tot Maandag loopt en niet tot Zaterdag; eer. andere dat de nachttoeslagen niet op bevredigende wijze worden uitbetaald. DE HEER. JINARAJADASA BEZOEKT NEDERLAND De president van de Internationale Theosofi sche Vereniging, waarvan het hoofdkwartier gevestigd Is te AdyarMadras (Brlts-Ihdlé). de heer C. Jlnaraladasa. zal van 17 tot 26 Juni een bezoek aan Nederland brengen. HIJ zal :r. open- baro bijeenkomsten spreken cn wel op 19 Juni In Utrecht, op 20 Juril ln Amsterdam, op 23 Juni ln Den Haag en op 24 Juni ln Rotterdam Op 2L en 22 Junt zal ln het Indisch Instituut te Amsterdam een conventie van de Nederlandse afdeling der Theosofische Vereniging gehouden worden, welke door de heer Jlnarajadasa ge presideerd wordt.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3