Het kabinet-Sjahrirmoet wijken voor druk der Republikeinse partijen Verleden Tegemoetkomend antwoord van president Soekarno Molotof had reeds bespreking met Bidault U.N.O.-onderzoek in Bulgarije Washington sprak zijn vertrouwen uit in de Nederlandse politiek Twee complimenten voor Sjahrir 61e Jaargang No. 18668 *j flj Vrijdag 27 Juni 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, I 1 ^^N|" 1^^ I ^^1 Verachtint dagelöfca behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Dlrecteur-Hootdredacteur I II II II I (II I MM 1 II l|.l II 1 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. A X HX MJ F^T A ft»""» Per P°st 4'90' postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. TeL 12713, 10132. .J AdverLtarleven op aanvraag b(J de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robei% Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ER IS WEER een Franse tentoonstelling in Amster^km en deze is niet zo schoon en betoverend als die van de wandtapijten of vroegere, die de Franse schilderkunst golden en de tekeningen van die geniale groep kunstenaars der vorige eeuw, die zijn hoogtepunt m het werk van een meester als Dampier vond en zoveel schoons en aangrijpends voor het nageslacht bewaai'd deed blijven. Maar ook deze boeit toch en bekoort. Dit is een historische tentoonstelling; ge wijd aan.de Mode. Zij heet „Parijs 1750- 1900; Mode als spiegel" der Historie" en is naar Amsterdams Stedelijk Museum geko men na eerst vele bezoekers in Parijs en Londen te hebben getrokken. Hier komen zij ook, in groten getale. Nu valt er wel wat op de titel van deze expositie af te dingen. Zij is niet zo groot en veelzijdig, dat zij een tijdperk van an derhalve eeuw waarlijk historisch zou weerspiegelen. Aan sommige perioden uit die bewogen spanne tijds is te weinig recht gedaan. Wie denkt aan Par ij se musea als het Musée Carnavalet en het Musée Cluny voelt zich vooral tekort gedaan ten aanzien van de tweede helft der achttiende eeuw. Parijs zou ons veel meer kunnen tonen. Maar de verzamelingen van particulieren en van verenigingen, hier vertoond, roepen veel gedachten op aan de Restauratie en het Tweede Keizerrijk. Dat laatste lijkt niet zo ver verwijderd; het bezweek pas driekwart eeuw geleden; zijn smaak en stijl en zijn wonderlijke overdadigheid in vrouwenkleding en meubilering herinneren aan onze grootouders. Immers leeft dat verleden van crinolines en queues de Paris, die ook in Holland ingang vonden, nog in veel oude familieportretten voort en het roept wat vertedering op en nieuwsgierig heid naar de vreemde, romantische historie van dat Tweede Keizerrijk, dat het Eerste in een soort schimmige reproductie deed herrijzen, met vele der oude namen, met een bleke, zwijgzame, ietwat mysterieuze man als tweede Keizer Napoleon III en een schone Spaanse gravin als Keizerin. Aan het pralende, wat onwezenlijke hof vertoonde zich de oude Jéröme, die Ko ning van Westfalen geweckt was en de jongste broeder van de grote Keizer nu een vervallen oude man en zijn deugniet van een zoon, le prince Napoléon, door Parijs Plon-Plon genaamd. Ook de hertog de Morny, onechte zoon van Hortense, koningin van. Holland en'van Flahault. een andere roemruchte naam uit het ver leden. Het Tweede-Keizerrijk voerde oor log gelijk het Eerste, maar ook dit scheen een nabootsing. -Pralen deed het meer. Het werd ondanks zichzelf een macht in Euro pa en leefde zelfs langer dan het Eerste: achttien jaar lang. Toch bleef het tragisch en onecht, ondanks zijn grootse feestvie ringen, de fantastische welvaart die het be reikte, zijn Wereldtentoonstellingen en zijn baron Haussmann, die de grote-boule vards verbond en oude nauwe faubourgs slechtte om het Keizerrijk tegen een barri cade-strijd te beveiligen en tegelijk een prachtige moderne stad, berekend op het verkeer der toekomst, openlegde. Ook was het Tweede Keizerrijk te zeer verward geraakt in de moderne techniek, Het bezat zijn spoorwegen, zijn telegrafie, zijn fotografie die Frankrijk zelf uitgevon den had en het werd door gas verlicht. Dat was een trieste verlichting; de Ierse auteur Philip Guedalla, gegrepen door de romantiek van zijn onderwerp, heeft in zijn boek over het,Tweede Keizerrijk het régime een „gas-lit tragedy" genoemd en dat is een beeldende vondst. Het droeg steeds de kiemen van zijn ondergang in zich, al had het de geboorte van de nieuwe Keizerlijke Prins in 1856 met evenveel feestviering begroet als het Grote Keizer rijk die van de Koning van Rome. Daar op de tentoonstelling in het Stede lijk Museum staat de wieg, aangeboden bij de geboorte van prins Louis Napoleon (Loulou): de wieg met de adelaar, berceau a l'aigle en het is een pathetische herin nering. Er zijn groeperingen die treffen, zoals in öen paskamer bij Worth, de grote coutu rier, gans ingericht in de overladen stijl van de tijd en vervuld van crinolines. Of een familiekring, die de met veel tressen getooide held, terugkerend uit de Italiaan se campagne van 1859, temidden van ver stijfde vrouwenfiguren toont. Een 'narer neemt met haar rokkenpracht een ganse canapé in beslag en de Vrouw van deze tijd ziet het met verbazing,, maar toch ge boeid aan. Want de Vrouw van iedere tijd zou desnoods bereid zijn tot crinolines te rug te keren, bekroond met die malle, maar onloochenbaar-gracieuze kleine para solletjes, die hare voorzaten droegen. De meubelen van de negentiende eeuw verlangen wij niet terug. Wij kunnen ze niet mooi vinden. En toch is. in dit allo* een sfeer; toch leven er aandoening en sierlijkheid in; toch bewondert gij de stille kleine getuigen van dat .verleden: kunstig bewerkte parfumflesjes, slanke schoentjes, braceletten die de begaafde handwerksman, de „artisan", op zijn best doen kennen. en ge ziet het alles met een lichte weemoed om die vreemde tijd,-die voorbij is. Het moet toch waarlijk spiegel der Historie zijn. Maar ik zou willen dat een Cruys Voorbergh de kleedij tot werkelijkheid kon brengen en die roerloze poppen door leven de mensen vervangen. Waar doet ons deze expositie naar ver langen, ons twintigste eeuwers? Ik denk: naar een tijd die niet kil en minder nuchter, die gracieuzer was en zich niet schaamde voor romantiek. R. P. Invoer van steenkool uit Amerika wordt beperkt Naar aanleiding van het bericht dat Nederland een aantal scheepsladingen ko len in de V.S. heeft afbesteld deelt het Nederlandse ministerie van Economische Zaken mede. dat Nederland voor Juli een toewijzing van de Verenigde Staten had ontvangen voor rond 300.000 ton steen kolen. zijnde 33 scheepsladingen. Van deze 33 scheepsladingen zijn 18 ladingen op genomen tot een totaal van rond 165.000 ton. Nederland meent de resterende 135.000 ton niet te moeten opnemen, om dat de steenkoolimport gedurende het eerste halfjaar 1947 omvangrijk was, de kolenprijzen in Amerika niet onaanzienlijk zijn gestegen en bij de besteding van de beschikbare buitenlandse valuta grote zuinigheid in acht moet worden genomen. De steenkolen, welke uit de Verenigde Staten worden geïmporteerd, zijn bestemd voor de industrie en voor het merendeel niet geschikt voor huisbrand. Er schijnt echter onzekerheid te bestaan over de betekenis die aan deze antwoordnota moet wor den toegekend Soetan Sjahrir, premier der Indonesische Republiek, heeft gisteren zijli ontslag aan geboden, tengevolge van critiek op zijn concessies aan de Nederlanders van de zijde van zün linkse aanhangers. Soekarno, president van de Indonesische Republiek, heeft de ontslagaanvrage van Sjahrir aanvaard en zal van zijn bevoegdheden als president gebruik maken om aan de jongste ontwikkeling van de politieke crisis het hoofd te bieden. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe regering worden gevormd. Het besluit van Sjahrir volgde, nadat de linkse politieke groep met inbegrip van zijn eigen socialistische partij een resolutie, waarin zijn concessies aan de Nederlan ders in de huidige politieke crisis worden verworpen, had bevestigd. De nationalis tische partjj heeft de concessies ook verworpen, hetgeen betekent, dat alle belangrijke Republikeinse partijen tegen de politiek van Sjahrir zijn. Hedenochtend is uit Djokja door het Republikeinse persbureau Antara de tekst gegeven van de Republikeinse antwoordnota van Soekarno,. die in verschillende op zichten de Nederlandse voorstellen aanvaardt. Kort na de publicatie van dit ant woord kwam echter een Republikeinse mededeling, waarin verklaard wordt, dat dit door radio Djokja omgeroepen antwoord niet moest worden gepubliceerd, daar hierin nog wijzigingen zouden worden aangebracht. Volgens United Press zegt deze nadere mededeling dat de gewijzigde nota der Republikeinen morgen, Zaterdag zal worden aangeboden. Zij ontkent echter niet dat de inhoud van Soekarno's antwoord juist is. In de herroepen antwo'ordnota van Soe karno werd gezegd: Omdat het kabinet-Sjahrir zijn functie heeft neergelegd en gezien de huidige cri- tieke omstandigheden, is door mij, Soekar no, met ingang van 27 Juni de regerings- taak overgenomen. Uit de Nederlandse aide-mémoire heb ik met genoegen kunnen constateren, dat de Nederlandse regering werkelijk het voor nemen heeft langs vreedzame weg tot uit voering van de overeenkomst van Lïnggad- jati te komen. De regering van de Republiek, gedreven door hetzelfde voornemen, acht het nodig nogmaals te bevestigen, dat ook zij het doel nastreeft Linggadjati op een bevredigende wijze tot uitvoering te brengen. De Republikeinse regering betidgt even eens haar instemming met de interim-rege ring, welkfc in de aide-mémoire „federale raad" genoemd wordt. De vertegenwoordi ger van de Kroon zal lid van de interim- regering zyn en alle beslissingen worden met algemene stemmen genomen. De Republikeinse regering herhaalt haar verzoek, door haar delegatie in dë brief van 20 Juni gedaan, om de verdere, van zo groot belang zijnde besprekingen over de samenstelling van de interim-regering, zo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De interimregering heeft tot taak aller eerst federale lichamen, zoals bedoeld in de Nederlandse voorstellen, in het leven te roepen, De samenstelling dier- federale lichamen behoort een punt van bespreking te vormen in de interimregering, waarift vertegenwoordigers zitten van alle delen, die in de toekomst deel uit zullen maken van de federatie. Deze samenstelling kan niet tweezijdig worden vastgesteld door de Nederlanders en Indonesiërs. Daarom stelt de Republikeinse regering een vaste be slissing over deze kwestie uit, in afwach ting van onderlinge besprekingen. Met uitzondering van deze verdere be sprekingen over de samenstelling van fede rale lichamen, welke gezamenlijk met de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo moeten worden gehouden, kan" de Republikeinse regering zich verenigen met het bestaan van lichamen, zoals deze ih de Nederlandse nota zijn voorgesteld. De Republikeinse regering beaamt vol ledig wat haar delegatie over deze kwestie in Naar laatste brief van 23 Juni ver klaarde: indien de Nederlanders voorne mens zijn de waarborg voor veiligheid en rust in 't Republikeinse gebied aan een ge meenschappelijke gendarmerie op te dra gen, dan kan de Republikeinse regering da' niet aanvaarden. Ofschoon de Republikeinse regering be reid is tot samenwerking in federaal ver band en ook op het gebied van de waar borg van de veiligheid in het land, moet E.A.M. protesteert bij U.N.O. De linkse Griekse partij EAM heeft de Verenigde Naties een memorandum aange boden, waarin de Griekse regering wordt beschuldigd van „groter terrorisme" tegen de oppositiegroepen sedert de commissie van onderzoek op de Balkan der UNO in Maart j?l. vertrok, aldus wordt te Lake' Success vernomen. haars inziens die samenwerking gebaseerd worden op de verantwoordelijkheid der afzonderlijke delen, d.ie in de toekomst delen van de federatie zullen uitmaken. .Rekening houdend met' het hierboven vermelde, betuigt de Republikeinse rage- ring nogmaals haar bereidheid om haar medewerking te verlenen voor het afschaf fen van de demarcatielijnen en het terug trekken van de troepen in de respectieve garnizpenen. OïfmLddeliijk na de .vorming van de interimregering zal die regering, volgens de opvatting van de Republikeinse rege ring, ook tot taak hebben de defensie van Indonesië te organiseren. In deze aange legenheid kunnen de Nederlandse voor stellen. welke de Republikeinse regering in hoofdzaak onderschrijft zoals blijkt uit de Republikeinse antwoordnota als basis worden gebezigd. De Republikeinse regering is er van overtuigd, dat over het wezen van de sa menwerking, zoals bedoeld, in de overeen komst van, Linggadjati een* zodanige over eenstemming is bereikt, dat met de prac- tische uitvoering daarvan spoedig een aanvang kan worden gemaakt. De Republikeinse rearing kan verkla ren, dat haar inziens de practische uit voering ten zeerste kan worden bespoe digd, indien de stappen, die wederzijds genomen worden, een terugkeer van we derzijds vertrouwen ten gevolge hebben. In dit geval is in de eerste plaats een vermindering van de troepenmacht van beide partijen nodig. Onder verklaring van haar bereidheid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inachtne ming van wat daaromtrent in Linggadjati is overeengekomen, dringt de Republi keinse regering nogmaals bij de Neder landse regering aan op die vermindering van de legermacht. De Republikeinse regering is van me ning. dat met het aanvaarden van de bo ven vermelde voorstellen, voor Indonesië het moment gekomen is, om in alle op zichten een werkzaam aandeel in de we reldverhoudingen te hebben en om oen aanvang te maken met de opbouw van dit land, dat zozeer heeft geleden. Brief van Koos Vorrink In een Donderdag te Batavia gepubli ceerde brief had Koos Vorrink, voorzitter van de Nederlandse Partij van de Arbeid, nog een krachtig beroep gedaan op de Indo nesische socialistische partijen vóór aan vaarding van de Nederlandse voorstellen van 27 IV^ei. „De Nederlandse Partij van de Arbeid", zo werd in de brief geconstateerd, „garan deert zowel moreel als politiek de tenuit voerlegging van de overeenkomst van Linggadjati." Volgens de weergave van United Press wijst de brief er voorts op dat verwerping der voorstellen de Nederlandse Partij van de Arbeid in een moeilijke positie plaatst, omdat een verwerping de ruggegraat van de Partij van de Arbeid zou breken en deze partij uit de regering zou kunnen drijven, „waardoor tegelijkertijd aan de koloniale reactionnairen de gelegenheid zou worden geboden, waarop zij sinds het begin van de Indonesische controverse gewacht hebben". De Amerikaanse ondersecretaris voor eco nomische zaken, IV. L. Clayton (1 inks) is in Engeland aangekomen voor besprekingen die 'zijdelings verband houden met het plan-Marshall. Rechts Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland. Hel woord is aan.;:i| Luigi Pirandello: Het grote verschil tussen talent en genie is dal het eerste de feiten uitbuit en het tweede de feiten schept. R.A.F.-,aanval" op Helgoland Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat veertig Lincolns en Lancasters van de R.A.F. het eiland Hel goland in de nacht van Maandag op Dins dag (1 Juli) zullen bombarderen. Elk toe stel zal een exercitie-bom van 250 k.g. af werpen. Mosquito's zullen de bombarde mentstoestellen voorafgaan en het doelwit in kleuren aftekenen. De aanval op het doelwit begint te 00.59 uur (1 Juli). Twee golven bommenwerpers zullen op 18.000 voet hoogte over het doelwit vliegen. Belgische stakingsgolf neemt af De stakingsgolf, die de afgelopen dri« weken over België is gegaan, is gisteren bijna geheel teruggelopen, doordat 20.000 metaalbewerkers en arbeiders van con structiebedrijven in de streek van Char leroi weer aan het werk» gegaan zijn, na een staking van 15 dagen. Parijse conferentie begint vanmiddag om zes uur De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie, die de voorgestel de Amerikaanse hulp aan Europa zullen bespreken, zal vandaag om 18 uur onder voorzitterschap van Georges Bidault aan de Quai d'Orsay', waar het Franse minis terie van buitenlandse zaken is gevestigd, officiëel worden geopend. De Russische minister van buitenlandse zaken, Vyacheslav M. Molotov is reeds gis terochtend per vliegtuig op Le Bourget aangekomen, vroeger dan men verwacht had. Hij heeft zijn tijd gebruikt om gister avond een onderhoud te hebben 'met zijn Franse ambtgenoot, Bidault. Er zijn geen inlichtingen over deze bijeenkomst be schikbaar. Molotof scheen bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken goed gehumeurd te zijn. Met een brede'glimlach poseerde hij voor de fotografen. De Balkan-enquétecommissie van de UNO heeft aan haar subcommissie van elf de opdracht gegeven de Bulgaarse grens te overschrijden, dit. ondanks de tot tweemaal toe herhaalde weigering van de Bulgaarse regering om deze commissie toe te laten. Diit besluit, dat beschouwd wordt als een der belangrijkste van een lichaam der UNO. sinds het bestaan dei- wereldorganisatie, werd tegen de ernstige bezwaren van de Soyjet-Unie'in genomen. Het voorstel werd gedaan door de Amerikaanse gedelegeerde aan het einde van een besloten zitting, die een hele dag had geduurd en gewijd was aan de -Bulgaarse weigering om een on derzoek door de subcommissie toe te staan, ongeacht wanneer de volledige commissie haar onderzoek over de wrijving in dit ge bied beëindigd zou hebben. Ondanks het protest van de Sovjet-ge delegeerde ondersteunde de commissie het Amerikaanse voorstel en gaf aan d< subcommissie de opdracht ..haar onder zoek inzake de incidenten aan de Bulgaarse grens te voltooien'' en over de resultaten rapport uit te brengen. Prinses Juliana brengt een bezoek aan Gouda Prinses Juliana heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Gouda en er de ten toonstelling „Het Hart van Holland", de Goudse Glazen in de Si. Janskerk en het pas geopende museum bezichtigd. Op de tentoonstelling werd bij de stand van P.T.T. een radiotelefonische' verbin ding tot stand gebracht met een Neder lands motorschip. Toen de kapitein ver nam,. dat de Prinses voor de microfoon stond, informeerde hij naar de gezond heidstoestand van prinses Marijke. Prin ses Juliana antwoordde, dat deze heel goed was. De eerste boerdcrü nieuwbouw te Venray Is door de heer K, J. Aanstoot, architect te Over voert, aanbesteed. Laagste Inschrijver was de firma de Klerk en Co. te Haarlemmerliede voor 43.891. A%n haar is het werk gegund. Een beeld van de brand die het Belgische Ministerie van Onderwijs in Brussel heeft geteisterd en minstens 17 doden eiste. De staking bij de Brusselse water- en elec- tricïleitsbedrijven belemmerde de brandweer in haar iverk en was er ook oorzaak van dat de fotograaf dit beeld pas na verscheidene dagen gereed had Een verfrissend gezicht met de warme dagen: ijs. Maar ijs kan ook vinder aange naam zijn. Daarvan kunnen de opvarenden van dit bootje vertellen. Zij horen name lijk tot de patrouilles die op het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan dc ijsbergen controleren. Deze ijsberg is een bijzonder gevaarlijk exemplaar, want wat boven water twee afzonderlijke bergen lijkt, in in werkelijkheid één geheel. Het Amerikaanse departement van Bui- tenlandse Zaken heeft op een ogenblik toen Sjahrirs aftreden nog niet bekend was de volgende verklaring afgelegd: „De regering van de Verenigde Staten is verheugd door de jongste berichten over hernieuwde onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs, welke de weg hebben gewezen om de belangrijkste pioeilijkheden te overwinnen voor de in stelling van een interimregering voor In donesië op federale basis. De mate, waar in men het tot nu toe eens is geworden loont aan, dat zelfs de moeilijkste proble men kunnen worden opgelost door volhou den en een geest van goed vertrouwen ih een vergelijk. De Amerikaanse regering heeft de in druk. dat de Nederlandse voorstellen van 27 Mei vertrouwenwekkend zijn geweest en de uitdrukking zijn geweest van rede lijke toenadering met het doel een 'accoord te waarborgen, volgens hetwelk een effec tieve federale regering voor geheel In donesië zal worden ingesteld voor de duur van de overgangstijd, zulks in af wachting van de constitutionele ontwik- keling van de Verenigde Staten van In donesië en de Nederlands-Indonesische Unie. De jongste radiorede van Sjahrir gaf blijk van hoge kwaliteiten van staatsman- Stakingsplannen der E.V.C. Het hoofdbestuur der E.V.C. stuurde ons het volgende communiqué: „Met" het oog op Hfct dreigende gevaar van een militaire aanval op grote schaal tegen de Indonesische republiek, heeft het hoofdbestuur van de E.V.C, zich tot het N.V.V. en de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf gericht, met het voor stel onmiddellijk te beraadslagen over de voorbereiding van een algemene werksta king, tot welke dient te worden overge gaan, indien de Nederlandse reactie ken nelijk door toepassing van wapengeweld een beslissing tracht te forceren" schap en heeft de verwachtingen van de Amerikaanse regering versterkt, dat een gunstige regeling spoedig kan worden be reikt". Ook van Engelse zijde is, minder offi cieel instemming betuigd over de tot dusver gevolgde Nederlandse politiek. De „Times" schreef namelijk Dinsdagoch tend: „Het Nederlands kabinet heeft een be wijs gegeven van zijn besluit om vijande lijkheden te vermijden. Het moet zijn politiek v^n geduldige bemiddeling voort zetten teneinde te geraken tot vriend schappelijke 'samenwerking in Indonesië". Het blad maakte Sjahrir een compliment voor zijn „staatsmansgematigdheid", die hij gewoonlijk betracht. „Er. schuilt enig gevaar in de huidige aandrang op snelle resultaten", zo besloot de „Times", „die weliswaar zijn ingegeven door de wens om de economische weder opbouw te bespoedigen, die Neaerlands- Indië, evenals de rest van de wereld, zo zeer nodig heeft". Weer veto van Truman Hoger invoerrechten op wol. zouden „tragische fout" zijn President Truman heeft gisteren zijn veto uitgesproken over het wetsvoorstel, waarbü de Amerikaanse invoerrechten op wol kunnen worden verhoogd en de invoer van wol kan worden beperkt. De president verklaarde dat het wets voorstel bepalingen bevat, die niet alleen van nadelige invloed zouden zijn op de internationale betrekkingen der V. S. doch bovendien niet noodzakelijk zijn voor het steunen van de Amerikaanse wolprodu centen. De president, wees er op, dat het van kracht worden van een wet, die ten doel heeft de invoerrechten op wöl te ver hogen 'op hetzelfde tijdstip, dat de Ame rikaanse regering een leidende rol speelt in de conferentie der Verenigde Naties te Gerïève, bijeengeroepen voor het geheel of gedeeltelijk opheffen van handelsbarrières en voor het ontwerpen van een handvest voor een internationale handelsorganisatie tot herstel van de economische werelcj- vrede, een tragische fout zou zijn. Politieke waarnemers hebben er met be langstelling kennis van genomen dat Mau rice Thorez, de Franse communistische leider, een correctie heeft gegeven van persberichten over een rede. die hij te Straatsburg heeft uitgesproken en waarin hij volgens het officiële blad der commu nistische partij gezegd zou hebben, dat het plan van Marshall een „valstrik van het Westelijk halfrond" is. Thorez verklaarde later, dat hij deze term niet had gebruikt. Britse bedenkingen Britse kringen lieten zich volgens United Press zeer pessimistisch uit betreffende het sucpes van de besprekingen in Parijs. On danks het koppig optimisme van minister van buitenlandse zaken Bèvin, koestert Whitehall ernstige twijfel ten aanzien van twee punten. Ten eerste de- kansen van Russische deelneming; ten tweede de on zekerheid dat het Amerikaanse Congres verscheidene jaren milliarden dollars zou goedkeuren ter financiering van de Euro pese wederopbouw. Het tweede punt schijnt wel het grootste obstakel. Hoewel de Amerikaanse onderstaatssecretaris Will i Clayton zich in Londen optimistisch heeft uitgelaten over de kans dat het Congres die goedkeuring zou verstrekken, is het officiële Engeland wel degelijk door drongen van Claytons nederlaag in het Congres inzake het wetsontwerpvoor de wol-tarieven. Verklaring van Truman President Truman heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat hij het „volko men eens" is met Marshall, de minister van buitenlandse zaken, ten aanzien van de plannen voor toekomstige hulp aan Europa. Deze persconferentie was bijeen geroepen om het standpunt der regering ten aanzien van het plan van Marshall nader uiteen te zetten en onzekerheid, na gelaten door een verklaring, die de minis-' ter van financiën, John Snyder, gisteren aflegde (en die elders in ons blad is op genomen - Red.) weg te nemen. De Nicola weer terug Kabinet De Gasperi ontsnapt aan een crisis Enrico de Nicola die afgetreden was als president .van de Italiaanse republiek, is gisteren door de Italiaanse Nationale Ver gadering tot president herkozen. Hij ont ving 405 van de 431 stemmen. De vereiste meerderheid was drievijfde van het totale aantal van 556 afgevaar digden ofwel 334. De Nicola heeft er kort daarna in toe gestemd om het besluit van de vergade ring te aanvaarden en op zijn post te blij ven. De Nicola maakte echter bekend dat hij onmiddellijk naar zijn huis bij Napels vertrekt voor het nemen van de vacantie welke zijn gezondheid eist. Door De Nicola's besluit om te blijven wordt een regeringscrisis vermeden. Im mers de regering zou aan de nieuwe staats- chef haar ontslag moeten aanbieden en het risico lopen omver geworpen te wor den* door de oppositie bestaande uit de communisten cn andere linkse groepen, wier sterkte bijna gelijk aan die van De Gasperi's aanhangers is. Dit jaar verkiezingen in Hongarije De Hongaarse minister -van Voorlich ting heeft medegedeeld, dat de partij der kleine boeren heeft besloten, dat er dit jaar verkiezingen moeten worden gehou den. De partij stelt echter kleine wijzigingen in,de kieswet voor. De voornaamste is een nieuwe clausule, welke is bedoeld om te voorkomen, dat fascisten candidaat worden gesteld voor het parlement. KRUITFABRIEK ONTPLOFT. Een geweldige explosie heeft zich voor gedaan in een kruitfabriek ten Zuiden van Denver in de V. S. De fabriek is ge heel verwoest. Volgens een ooggetuige deed de ontploffing denken aan die van een atoombom. Van persoonlijke ongevallen wordt geen melding gemaakt. Weerbericht AFKOELING DOOR ONWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Minder warm. doch nog zwoel en on- weersachtig, met meest zware bewol king, Veranderlijke wln$l. 28 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 urn- Maan op 16.18 uur, onder 1.36 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1