Haarlems Dagblad Republikeinse linkerzijde wijzigt haar mening Grote knoeierijen met suikercoupures De „drie" betrachten zwijgzaamheid Republikeins bericht over dagorder van generaal Spoor ontkem Vrijdag warmste dag in honderd jaar Omzetbelasting gewijzigd Griekse kwestie in de Veiligheidsraad Weerbericht 61e Jaargang No. 18669 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.Nn Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom w U nLn—J n.nw.f.n ZaterHag 28 juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Terugkeer van Sjahrir als premier mogelijk geacht In Batavia constateert men dat president Sockarno in zijn antwoord aan de Neder landers soortgelijke concessies heeft gedaan als de afgetreden premier Sjahrir had willen doen. Sjahrir kon dit echter niet doen omdat hij de steun der linkse partijen miste. Daar Soekarno nu ook concessies doet meent men dat een terugkeer van Sjahrir als premier niet onmogelijk is. 4 Soekarno deed zijn concessies nadat de linkervleugel op zijn besluit was terugge komen na de terugkeer van vice-minister Setiadjit, die Indonesisch afgevaardigde op de vakverenigingsconferentie te Praag was geweest. Naar verluidt heeft Setiadjit de linkervleugel overreed zijn oppositie op te geven. Volgens een correspondent van het Re publikeinse persbureau Antara kwalificeer den politieke kringen te Djocja de hande lingen vén de linkervleugel als „onverant woordelijk gedoe van politiek ongeschool den". Men neemt volgens hem in politieke kringen algemeen aan, dat Sjahrir weder om opdracht zal krijgen tot vorming van een kabinet, doch het is twijfelachtig of Sjahrir deze opdracht zal aanvaarden. In tussen staat wel vast, dat reeds interne besprekingen over de kabinetsformatie en wel in de richting van een partijenkabinet zijn gevoerd. De samenstelling zou in ver gelijking met het demissionnaire kabinet niet beslissend gewijzigd worden. De linkervleugel had haar afwijzend standpunt reeds bepaald vóór de aankomst van Sjahrir te Djocja. Volgens sommigen heeft Sjarifoedin daarbij enige invloed uitgeoefend. Vaststaat, dat Sjahrir gele genheid Kreeg zijn politiek op een verga dering van de Partai Socialis toe te lich ten echter niet voor de de Sajap Kiri (lin kervleugel). De resolutie van de linker vleugel was dan ook een verrassing voor de ten huize, van Soekarno vergaderende -ministers. Wijzigingen in Soekarno's antwoord. Gisteravond is de officiële tekst van Soekarno's antwoord aan de Nederlandse regering bekend gemaakt. De reeds ge geven tekst blijkt grotendeels juist te zijn. Punt vier moet luiden: Volgens de rapporten van onze delega tie zijn wij verheugd te kunnen conclu deren, dat overeenstemming is bereikt over de kwestie van de interimregering. Voorbeelden noemend brengt de Republi keinse regering enige principiële inzich ten onder uw aandacht: a) de grote problemen, verband hou- Leden van de commissie der UNO die thans een onderzoek in Palestina in stellen brengen ook een bezoek aan de heilige plaatsen der Arabieren. Politie van Velsen ontdekt een complot De Economische recherche der gemeente Velsen is een enorme bonnenzwentlel op het spoor gekomen die, naar het zich laat aanzien, tot de grootste affaires gerekend mag worden w;elke zich in ons land hebben afgespeeld. Het betreft een op zeer groote schaal gepleegd geknoei met suikercoupures. Het misdrijf kwam aan het licht doordat het de aandacht van een controlerende amb tenaar had getrokken, dat een bakker in IJmuiden een coupure van 50 kg suiker bij een grossier had gehonoreerd. Bij een ver hoor kwamen vele feiten aan het licht en het gevolg was, dat tegen een groot aantal bakkers uit deze omgeving tot aan de Zaanstreek toe proces-verbaal is opge maakt. Tien der betrokkenen wonen in de gemeente Velsen. De hoofddader woonde in Heilo. Bij hem is de gehele administratie in beslag genomen. Franse kabinet kan geen loonpolitiek vaststellen Op de tweede speciale bijeenkomst van het Franse kabinet is geen overeenstem ming bereikt.over een loonpolitiek, die een einde zou kunnen maken aan de huidige stakingsgolf en het land zou kunnen red den van een onbeperkte inflatie. De socialistische ministers wensen, dat de regering accoord gaat met een algemene herziening van de'lonen, doch zij' onder vinden hierbij tegenkanting van de zijde der M.R.P. en radicalen. Men zou trachten een economische ba lans voor het gehele land op te stellen waaruit zoukunnen blijken, hoever men met de loonsverhoging kan gaan zonder de economische structuur van het land te ondermijnen. Waarnemers, voorspellen thans opnieuw een spoedige val van de regering Rama- dier. dende met de uitvoering van Linggadjati, zullen behandeld worden door de beide delegaties. b) De interimregering zal ten spoedig ste worden gevormd en er zijn geen bezwa ren, dat de vertegenwoordiger van de kroon zitting heeft in de interimregering. c) De bevoegdheden van de de facto regering van de Republiek zullen volledig worden uitgeoefend door de gezaghebben de Republikeinse organen. d) De eerste taak van de interim-rege ring zal zijn het totstandbrengen van fede rale organen, zoals aangehaald in de Ne derlandse voorstellen. Punt vijf moet luiden: De samenstelling van die federale orga nen moet een kwestie van bespreking zijn in de interim-regering, waarin vertegen woordigers van alle delen, die later deel uitmaken van de federatie, zitting zullen hebben en kan nfet beslist worden door bilaterale besprekingen tussen de Neder landers en de Republiek. Punt vijf blijft verder ongewijzigd. In punt tien moet voor „in de eersU plaats is nodig een vermindering van de troepenmacht" gelezen worden „in dit ge val zal een verdere vermindering van troepen van beide zijden in het bijzonder van grote waarde zijn". Conferentie van premiers in Oostelijke zóne Duitse premiers van vijf staten in de Sowjet-zöne en hoofden van de centrale zonale besturen voor handel, voorziening, brandstoffen en energie, vervoer en land bouw hebben Vrijdag een besloten bijeen komst gehouden in het hoofdkwartier van het Sowjet militaire bestuur te Berlijn. Deze besprekingen, die verscheidene dagen zullen duren, handelen in de eerste plaats over een drastische herziening van en strenger toezicht op de economische en voorzicningsorganisaties in de Oostelijke zóne en niet zoals enige Berlijnse bla den zeggen over de vorming van een zogenaamd „presidium van premiers" of Oost-Duits „parlement". Geschikte officieren moeten naar de hogere Krijgsschool Het liét in het voornemen van de mi nister van Oorlog officieren, die naar de mening van de chef van de Generale Staf de geschiktheid bezitten tot het volgen van de krijgskundige studiën aan de Ho gere Krijsgsschool hiervoor aan te wijzen, ongeacht of zij in beginsel al dan niet ge negen zijn. Morgen viert Z.K.fi. Prins Bomhard zijn 36ste verjaardag. De Prins in het uniform van luitenant.generaal. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Parijs, dat de conferentie der drie mi nisters van Buitenlandse Zaken om 16 uur is geopend. De drie ministers hebben besloten om de inhoud van hun besprekingen over het plan-Marshall strikt geheim te houden. Klokslag vier# uur arriveerde Bévin, de 'ingelse minister van Buitenlandse Zaken, an de Quai d'Orsay, waar hij door Bidault jptvangen werd. Daarna reed de grote auto voor van Molotof (Sovjet-Unie), die vergezeld was van zes leden der Sovjet- Russische delegatie. Bidault heette Molotof welkom, terwijl de fotografen zich ver drongen om de belangrijke persoonlijkhe den, verenigd in de voorhal van het mi- Volgens Aneta heeft het Indonesisch- Republikeinse persbureau Antara een be richt van radio-Djocja gepubliceerd, dat melding maakt van een officiële dagor der, welke generaal Spoor heden zou heb ben uitgevaardigd. Reuter meldt echter uit Batavia dat een Nederlands militair woordvoerder in Indië heeft verklaard dat hem van een dergelijke dagorder niets bekend is. De dagorder zou neerkomen op de vol gende punten: Zondag 29 Juni zal met de overgave van alle transportmiddelen aan het leger wor den begonnen. AUe troepen zuUen deelnemen aan „de actie" en zullen Zondagavond worden sa mengetrokken. Maandagochtend zal om drie uur dertig Ministers bijeen Gisteravond zijn de ministers in Den Haag bijeen geweest ter bespreking van de Indische kwestie. De samenkomst had plaats ten huize van de minister-president en duurde tot laat in de nacht. Nieuwe jacht op Bormann Nazi-organisatie in Denemarken en Zweden De Deense politie heeft een geheime Nazi-organisatie ontdekt, „Edelweisz" ge naamd, samengesteld uit voormalige Deen se SS mannen en. Nazis, die voorwaarde lijk in vrijheid waren gesteld. De politie deelde mede, dat de organi satie prominente Duitse nazis en Deense collaborateurs naar Zweden smokkelde, waar zij voorzien werden van valse pas poorten en verder werden doorgezonden naar Zuid-Amerika. Tot nu toe zijn vijftien leden van de organisatie gearresteerd. Sommigen van hen beweren dat Martin Bormann een van de Duitsers was, die van Denemarken naar Zweden gesmokkeld werden. Naar aanleiding daarvan heeft de Zweed se politie van de geallieerde autoriteiten het verzoek ontvangen om in de kleine steden van Zuid-Zweden naar Bormann te zoeken. begonnen worden met een afleidingsactie aan de aanvalspunten en om zes uur begint de algemene actie. In de Nederlandse bezette gebieden zul len massa-arrestaties worden uitgevoerd. Woningen moet doorzocht worden. Dit bevel blijft van kracht, tenzij het Zaterdag te 14 uur wordt ingetrokken. Het persbureau Aneta déelde verder mede. dat het zich over de juistheid van dit bericht heeft gewend tot generaal Spoor, maar op het ogenblik waarop dit bericht werd afgezonden was een commen taar van generaal Spoor nog niet bij Aneta binnengekomen Wel heeft generaal Soedirman, naar aan leiding van het bericht omtrent een offi ciële Nederlandse dagorder, een order uit gevaardigd, waarin bevolen wordt, dat alle Republikeinse strijdkrachten en het volk paraat moeten zijn en rustig moeten blij ven en dat elke aanval beantwoord moet worden. Indien -grote gevechten plaats hebben en begortnen zijn -door het Nederlandse le ger, moet het gehele Indonesische volk aan de tegenaanval deelnemen. Het wapenstilstandsverdrag en alle an dere verdragen zijn hiermede vervallen", zo zou Soedirman gezegd hebben. Te bevoegder plaatse in Den Haag werd ons verklaard, dat daar van zo'n dagorder evenmin iets békend is. Het kan hoogstens hier een stuk betreffen waarin van te vo ren maatregelen zijn vastgesteld, zonder dat nog tot uitvoering daarvan besloten is. Senora Peron bij de Paus Senora Eva Duarte Peron is gisteren, als hoogtepunt van haar Europese tournée, door de paus in particuliere audiëntie ont vangen. De paus schonk senora Peron na afloop van de audiëntie, die bijna een half uur duurde, een fraaie goud-met-zwarte ro zenkrans. Toen mevrouw Peron het gebouw van do Argentijnse ambassade verliet, had zich hier een menigte van enige honderden per sonen verzameld, maar tot botsingen, zo als die bij haar aankomst zijn voorgeval len, kwam het niet. Op haar tocht naar het vaticaan werd senora Peron door mo torpolitie begeleid. Senora Peron zal ook een bezoek aan Engeland brengen. t nister ie, op de gevoelige plaat vast te leg gen. Bidault maakte met een grapje excuus voor de warmte, die zijn gasten te Parijs moeten verduren, en ging hen vervolgens voor naar de „Salon des per roquets" („Pa pegaaienkamer"), waar de besprekingen onmiddellijk een aanvang namen. De eerste bijeenkomst der.drie ministers eindigde om acht uur. .De ministers zullen heden om 16 uur weer bijeenkomen. A.F.P. verneemt dat Bidault er op aan •zou dringen, dat alle Europese landen geallieerde, neutrale en voormalig vijan delijke met uitzondering van Spanje in het plan zullen worden betrokken. Voorts verwacht men, dat Bidault zijn beide collega's zou wijzen op de noodza kelijkheid om snel te handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmiddelen verslag zouden kunnen uitbrengen. Misschien wordt er aan het eind der conferéntie een communiqué gepublicee*rt. Medegedeeld werd, dat Bidault heden avond een officieel diner ter ere der Sovjet- Russische en Britse afgevaardigden zal geven. Ondanks het feit, dat de bijeenkomst officieel geheim is, meent men dat men op grond van öe eerste bespreking twee con clusies kan trekken. De Sovjet-Russische delegatie is naar Parijs gekomen met een uitgesproken belangstelling voor het plan-Marshall. De Sovjet-Russische delegatie heeft de kaarten nog niet op tafel gelegd en bepaalt :ieh tot het inwinnen van inlichtingen, wat ,het plan in feite inhoudt. Vrijdagmiddag stond het gehele op „de Wildhoef" in Bloemendaal gelegerde bataljon in volledige gevechtsuitrusting aangetreden, om de beëdiging van de eerste luitenant Geyzen, de tweede luitenant Lam en korporaal Van Polanen bij te wonen. De laatste werd wegens 24 jaren trouwe dienst gedecoreerd. - Burgemeester jhr. C. J. A. den Tex woonde met vele burgerlijke en militaire autoriteiten de plechtigheid bij. Onze foto toont het. moment van de eedsaflegging: commandant J. H. A. K. Gualthcrie van Weezei Iqcst de eedsformule voor. Een défilé en een muzikale rondgang door Bloemen, daal besloten de ceremonie. ZWEEDS SCHIP DOOR MIJN- ONTPLOFFING BESCHADIGD? Gisteravond arriveerde het Zweedse s.s. Sonata op de rede van Vlissingen. Het schip, dat in zee vermoedelijk op een mijn is gelopen, werd door twee sleepboten de Vlissingse buitenhaven binnengesleept. Naar het zich liet aanzien was de schroef askoker beschadigd en had het schip bo- demschade opgelopen. Het woord is aan.. Napoleon Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op den duur ivordt het zwaard toch altijd door dc geest overwonnen. Met ihgang van 1 Juli a.s. wordt de Omzetbelasting gewijzigd. Het percentage van heffing, dat thans in het algemeén twee is, worden verhoogd tot drie en het percentages van vier verandert in zes. Het voor groothandelaren geldende percentage van een half blijft ongewijzigd. Een aantal noodzakelijke levensbehoef ten is, zowel bij fabrikanten als bij groot- en kleinhandelaren, van omzetbelasting vrijgesteld, zoals aardappelen, brood, fruit met uitzondfring van bevroren fruit en geconserveerd fruit groenten, voor zover vers, gezouten of gedroogd of ge koeld, doch niet bevroren groenten en groentenconserven. melk, granen (rijst, gort) en meel en bloem van granen, voor zover niet verder bewerkt. Voorts is ook nog een aantal andere noodzakelijke levensbehoeften vrijgesteld, doch alleen bij fabrikanten en groothan* delaren. Voor bepaalde utilitygoederen is een vrijstelling opgenomen bij levering door_ de fabrikant. De tot dusverre bestaande vrijstelling voor de levering van zeeschepen is uitge breid tot die van vrijwel alle schepen (met uitzondering van pleziervaartuigen) en tot verkeersvliegtuigen, welke hoofdzakelijk in internationaal verkeer zullen worden gebezigd. De vrijstelling voor het vervoer van personen en goederen door middel van andere dan zeeschepen is grotendeels vervallen. De producten van landbouwers, tuin bouwers, bosbouwers, veehouders en vis sers zullen, voor zover zij niet zijn vrij gesteld hetgeen met de meeste belang rijke het geval is voortaan met drie, respectievelijk zes percent zijn belast Bij levering door een fabrikant van bepaalde weeldegoederen is een belasting verschul digd van 15%. Bij uitvoer worden de percentages van de terug te geven belasting verhoogt!. De formaliteiten zijn vereenvoudigd. Publiekrechtelijke lichamen zullen voortaan benodigde goederen slechts als ondernemer kunnen betrekken, voor zover zij werkelijk als ondernemer optreden. De afwijkende regelingen voor bakkers en banketbakkers en voor consumptie- ijsbereiders vervallen. Het aantekenen van de inkopen blijft als verplichting bestaan. Als overgangsregeling geldt, dat op de leveringen en diensten, welke -.óór 1 Juli 1947 zijn verricht, oude bepalingen van toepassing blijven, ongeacht of de facturen na 1 Juli worden uitgeschreven en of de verkoopprijs of de vergoeding na die datum wordt ontvangen. Eindhoven nodigt CliurcHill uit Eindhoven zal op 18 September zijn be vrijding herdenken. Aan Churohill zal wor den verzocht op de Engelse kust een be- vrjjdingsfakkel te ontsteken, welke daarna per vliegtuig of onderzeeër naar Norman- dië zal worden gebracht. Van Bayeux zullen Eindhovense wiel renners en lopers de fakkel in estafette naar Eindhoven brengen. Churchill is zo wel door de burgemeester van Bayeux als die van Eindhoven uitgenodigd deal te ne men aan de feestelijkheden in hun stad. De puffende Nederlanders hebben giste ren de warmste dag van de laatste hon derd jaar meegemaakt: Dc Bilt registreer de 36.9 graden Celsius en daarmee werd het record van 28 Juli 1911, dat „maar" op 35.6 graden stond met glans gebroken. De minimum-temperatuur in-de nacht van Donderdag op Vrijdag ging eveneens alle perken te buiten: de thermometers zakten niet lager dan 21.1°. Er was echter nog baas boven baas ook, want in Gilze-Rijen smolten de mensen bij eer. hitte van 38 graden Celsius weg en de Maastrichtenaren zaten er met hun 38.3 graden het allerwarmst bij. Deze tem peratuurwaarde blijft slechts 0.2 graad onder het maximum dat ooit in Nederland werd opgetekend en dat op naam staat van Warnsveld (38.6 Celsius op 23 Augustus 1944). In Groningen was het beslist fris. want het kwik kwam er niet boven de 33 graden. De warmtecurve van Europa ver toonde een top voor Zuid-Nederland en België. Noord-Frankrijk kreeg een verkoelend onweersbuitje maar de kern van deze de pressie trok Vrijdagmiddag langs de kust van ons land zonder definitieve opluchting te veroorzaken. Wel bracht een koele zee wind veradgming en De Bilt verwacht dan ook, dat dit windje de abnormale tempe raturen van Vrijdag voor vandaag en morgen binnen redelijke grenzen zal hou den. De wind zal echter toch weer naar het Oosten draaien, zodat er geen ingrijpende verahderingen in het algemene weerbeeld te verwachten zijn. Hevig onweer boven Londen. Een der hevigste onweders sinds men senheugenis maakte gisteren het radio grafisch verkeer van Londen naar landen overzee vrijwel onmogelijk. Een functio-' naris van de Britse posterijen verklaarde, Coloradokever is hier een zeldzaamheid Maatregelen in Haarlem waren afdoende De coloraao-kever wordt terecht ge vreesd. Vandaar dat krachtige maatrege len ter bestrijding genom enzijn. Deze hebben - te Haarlem succes gehad. Er zijn hier slechts enkele van deze insec- 'ten gevonden. Zij zijn als zeldzaamheden bewaard- Vrijwel alle aardappellandjes zijn tijdig besproeid. Dezer dagen heeft een tweede behandeling plaats, want waakzaamheid is geboden. Geen stukje land waar aardap pelen staan,, al is het slechts een stukje in een achter-tuintje, mag worden overgesla gen. Gelukkig weet de gemeente uit de oorlogstijd waar volkstuintjes zijn waar aardappelen geteeld worden. De bespuiting geschiedt onder toezicht van een ambte naar van de Plantenziektekundige Dienst. De belanghebbende moeten de kosten be talen 0.10 per roe van ongeveer 16 vierkante meter). Met dit bedrag dekt de gemeente ongeveer de kosten. dat hij in zijn 40-jarige ervaring nog nooit zo'n ernstige atmosferische storing heeft meegemaakt. Zware regens brachten het Londense verkeer tot stilstand. Tegelijk ging een korte grillige tropische stormwind met een snelheid van 96 km per uur over het Zuiden van Engeland. Het spoor- en wegverkeer werd stil ge legd en sommige straten werden onder water gezet door de Theems, die door de plotseling neerstromende regen na het prachtige zomerse weer, waarbij de ther mometer 30 graden Celsius aanwees scheen te koken. Het was de hevigste storm in 21 jaar. De mensen werden op straat door de krachtige wind op hun knieën ge drukt, wagens werden omvergeworpen en de dakpannen Van de daken gerukt. Min stens een persoon is om het leven ge komen. De parlementsgebouwen en een hoofdstation van Londen werden blank gezet. DE HAARLEMSE FEESTWEEK De Nederlandse marine-attaché in Londen heeft aan de Eerste Lord der Engelse ad miraliteit een legpenning overhandigd, afkomstig van de gemeente Middelburg en bedoeld als dankbetuiging aan dc Engelse marine voor de bomen die zij beschikbaar' heeft gesteld voor de herbeplanting van Walcheren. Het bloemencorso moet de Bloemenstad waardig zijn! Tot het belangrijkste gedeelte van het progTffrnma van Haarlems feesbweek van 2 tot 9 Augustus behoort het bloemencoi*so: „Haarlems Bloei" en in het bijzonder de met dit deel van het feest belaste com missie, willen het corso op 9 Augustus maken tot een gebeurtenis, de Bloemenstad waardig. De medewerking, waarop nu al gerekend mag worden, doet het beste verwachten. Toezeggingen \*in deelneming aan de bloe- menstoet zijn al uit Haarlem en omliggen de gemeenten ontvangen: maar ook van verder gelegen plaatsen in het land wordt deelneming gaarne tegemoet gezien. De bloemenstoet zal worden verdeeld in zes groepen: personen-auto's, bestel auto's, vracht-auto's, rijtuigen, paarden- wagens, rijwielen. Bij de mee-rijdende be stel- en vrachtauto's komt de reclame na tuurlijk pas na de versiering: de auto's moeten zo zijn versierd, dat niet reclame voor het bedrijf, maar de bloemen het eerst opvallen. En op vrachtauto's zullen ook gaarne bepaalde voorstellingen worden gezien. Een jury, samengesteld uit perso nen, die niet te Haarlem of in de omgeving wonen, zal oordelen over de mooiste en origineelste inzending. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld tot een totaal bedrag van f 3000, dat in geld of in de vorm van kunstvoorwerpen zal worden toegekend. Wie aan dit bloemenfeest wil medewer ken, moet daarvan kennis geven aan het secretariaat van „Haarlems Bloei", waar van voor dit geval het adres is: Stadhuis Haarlem, kamer 47. Stormachtige zitting van Hongaarse parlement In het Hongaarse parlement is het giste ren stormachtig toegegaan tijdens de stem ming over de regeringsmotie om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast te stellen, waarop gestemd zal worden over het wetsontwerp, dat het driejaren plan voor Hongarije goedkeurt. De aan hangers van de regering riepen: „Fascisten'» en „vrienden van grootkapitalisten". De re gering kreeg twee derde meerderheid, nodig om het wetsontwerp urgent te ver klaren. Men verwacht, dat de wet heden zal worden aangenomen. Besprekingen met generaal Clay over Antwerpen en Rotterdam- De ambassadeurs van Nederland en Bel gië in Amerika hebben van 't Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de mededeling ontvangen, dat generaal Lucius Clay „op zeer korte termijn" besprekingen zal openen met de regeringen van Neder land en België inzake het leiden van „enig verkeer" over Rotterdam en Antwer pen. Er zijn aanwijzigingen, dat Clay binnen één of twee weken met de besprekingen, die op intèrgouvernementeel peil zullen worden gevoerd, zal beginnen. Nu de uit werking van détails van Amerikaanse zijde haar voltooiing nadert, staat de weg open voor multilaterale besprekingen met het doel een billijker gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen te bewerk stelligen. Amerika beschuldigt AlbaniëBulgarije en Joego Slavië van gewelddadigheden Tijdens de zitting van de Veiligheids raad heeft Amerika gisteren Albanië, Bul garije en Joego Slavië beschuldigd van het gebruiken van geweld jegens hun na- buurstaat, Griekenland. De Verenigde Staten vröegen de raad „haar volle autoriteit te gebruiken" ten einde hieraan een einde te maken. De Amerikaanse afgevaardigde Austin zeide in de scherpste bewoordingen welke tot nog toe door een Amerikaan in de Vei ligheidsraad zijn gesproken, dat de diplo matieke en guerilla oorlogvoering in de Balkan bezig was voor de U.N.O. een van de meest ernstige zaken te worden en hij verzocht de raad onmiddellijk alle voor stellen van de U.N.O.-Balkan commissie in behandeling te nemen. Verder stelde Austin voor een perma nente commissie in te stellen voor het toezicht op de Noordelijke grenzen van Griekenland. Vertegenwoordigers van de drie be schuldigde landen zowel als van Grieken land hebben aan <je raadstafel zitting ge nomen voor de duur van het debat dafc waarschijnlijk enige weken in beslag zal nemen. De volgende spreker, de Griekse afge vaardigde Vassili Dendramis beschuldigde de drie Balkanlanden ervan dat zij een systeem van „vijfde colonne" toepasten. Hun doel was. zo beweerde hij, door mid del van macht een cummunistische dicta tuur in te stellen. AANHOUDEN VAN DE WARMTE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Zeer warm, droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. 29 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur Maan op 17.31 uur, onder 1.52 uur 30 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur Maan op 18.43 uur, onder 2.12 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1