C D. IN DE WERELDPOLITIEK: Theorie der Parijse conferentie Sol. J. Kinsbergen 65 jaar in dienst van de lichte muze Haringloggers varen niet uit MidzomermachtS' Bevrijdingsspel over Rotterdams strijd en hoop Panda en de Meester-detective Sport in het kort Wereldnieuws j DINSDAG 1 JULI 1947 Er ïs een markant psychologisch ver schil tussen de conferenties der grote mo gendheden uit het recente verleden en die, welke op het ogenblik in Parijs aan de gang is. Men zou de besprekingen van het moment kunnen vergelijken met de beroemde conferenties van Yalta en Tehe ran, beter dan met naoorlogse samenkom sten van Londen en Moskou: Want de psychologische factoren van die bijeen komsten midden in de oorlog en in het heetst van een strijd op leven en dood waren voor een deel dezelfde als die. waarmede de plotselinge samenkomst dei- grote drie op het critïeke moment van de strijd tegen economische rampspoed ge paard ging. De coördinatie van de mach tige legers der grote mogendheden in de oorlog tegen het Duitse en Japanse ge weld, waartoe de leiders der grote naties in Yalta en Teheran bijeenkwamen, sprak sterk tot de verbeelding der volken om wier behoud het ging en zij putten toen een belangrijke dosis moed uit de triom fantelijke communjqués, die na afloop der conferenties aan de wereld mededeling deden van het eensgezinde voornemen der grote oorlogvoerenden, de vijand tot on voorwaardelijke capitulatie te dwingen. Later is wel gebleken, hoe groot de in vloed en draagwijdte van de politieke zijde der conferenties geweest is en hoe de nuchtere, zakelijke winstberekening bij de onderhandelingen eenbetekenisvolle rol toebedeeld was, doch op het moment der feiten zag de buitenstaander slechts de romance van eensgezind en onversaagd verzet tegen de nazi- en Ni.pponterroris- fcen en dat werkte inspirerend als een ge wonnen slag. Na de ontmoedigende ruil- en handel- partijen van Londen en Moskou kwam de stap der grote drie naar Parijs ter be spreking van het plan-Marshall als een verrassend en troostrijk verschijnsel te midden van economische ellende en som bere ontwikkelingen. Dat Moskou zo be reidwillig meedeed, werkte de frisheid en bemoediging, die van deze conferentie reeds bij voorbaat uitging, nog in de hand. Men vatte nieuwe moed en was dankbaar, dat er eindelijk iets tastbaars en iets hoop vols ging gebeuren in de tot dan toe vruchteloze oorlog tegen' economische chaos. Vooral het feit. dat de kiem van een grote eenheid In Europa in het plan van Marshall een voedzame bodem scheen te zullen vinden, zal vele werkers voor een verenigd Europa met nieuwe werk kracht hebben vervuld en zal anderen, die voor dat doel nooit lets ondernamen in de overtuiging van hopeloosheid ervan, ertoe hebben gebracht, zichzelf hun werke loosheid te verwijten. Marshall heeft het duidelijk genoeg laten doorschemeren, dat men daar aan de overzijde van de oceaan de verdeeldheid en het onderling gekra keel in Europa enigszins medelijdend en geringschattend aanziet, omdat men er overtuigd is van de historische noodzaak en ogenblikkelijke mogelijkheid die dé idee van een verénigd Europa in zich bergt. De Amerikanen beschouwen de po litieke toestand in Europa en de daaruit voortvloeiende economische débacle onge twijfeld als uit de tijd, ouderwets, bar baars en onnodig. Hun federalisme werkt immers uitstekend en schept hun onge kende voordelen in politiek zowel als in economisch opzicht. Zij zullen wellicht de schouders ophalen, "als men argumenten levert voor de stelling, dat Europa als oude wereld met ontzaglijk veel meer pro blemen kampt dan Amerika o«it gekend heeft. Marshall vertolkte de mening van de Amerikaan, die zegt dat ook de erken ning van die problemen conservatisme en kortzichtigheid op zioh zelf isMis schien is dat inderdaad zo: Het kan zijn dat de Europeaan te veel denkt en werkt in de sfeer van het door twisten en ge schillen uiteengereten' Europa der voorbije historie en de brede visie mist die nodig Is om zich op het critieke moment los te maken. Maar daarbij mag dan toch zeker niet over het hoofd worden gezien, dat de historie van een werelddeel als Europa, zo nauw verbonden met oorlogen en alsmaar oor-logen en zo volkomen opgebouwd uit de resultaten van bloedige avonturen, niet enkel en alleen maar „verleden tijd" is, die met een nonchalant gebaar kan wor den afgelegd zoals men een versleten jas uittrekt, doch haar stempel drukt op het heden en de toekomst. De som van de on berekenbare fouten en dwalingen uit Europa's verleden is: Europa van het ogen blik; dat maakt men niet ongedaan met te zeggen: „Business eist verandering". En tenslotte is het toch eigenlijk grotendeels „business", waarmede de Europese kat de bel der eenheid wordt aangebonden De economische catastrophe heeft dreigend naar bezinafcig verwezen, niet het ver langen om bloed en mensen en idealen te sparen. Het Is niet de kreet „De wapens neer", waarmede reeds jaren her de waan zin van de ^Europese verdeeldheid werd veroordeeld, doch het verlangen naar bete re materiële omstandigheden van Euro- - pese zijde en de wens tot economische voordelen van Arnerikaansèkant nopen tot bespreking van de mogelijkheid, om Europa een doelmatiger structuur fre geven. Wan neer de ideële strevingen op de thans aan de gang zijnde conferentie te Parijs een De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 13.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orgel. 7.45 Woord voor de dag. 8,15 Grampl. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Werken van Bach. Beethoven en Brahms. 10.3Ö Morgenwij ding. 11.00 Klarinet en piano. 11.30 Krontjong- muzlek, 11.45 Familieberichten. 12.00 Cinderella- ensemble. 13,15 Zang en orkest. 14.00 Zendingrdag tn De Bilt 15.15 Causerie over planten. 15.35 Kaïrierorkest. 16.20 Knap.enkoor. 16.45 Voor de schooljeugd. 17,30 Volksherstel. 17.35 Metropole orkest. 18.20 Vacantietips. 18.30 Strijdkrachten. 19,15 Arbeidsvoorziening in de landbouw. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram.pl. 20.05 Programma proloog, 20.15 Kurhausconcert. 21.15 Reiserva: gen ln Zuld-Afrika, 21.35 Nieuwe platen. 22.10 Schubertcyclus. 22.45 Overdenking. 23.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 1.00 8.00, 13.00. 18,00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. T.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.18 Operettes. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische muziek 9.50 BBC-i orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Recepten. 10.35 Zang en piano. 10.55 Gram.pl. 12 00 Accordeon orkest. 12.30 Kalender. 12.35 Miller-sextet, 13.15 Voor het platteland. 13.20 Kon: Militaire kapel. 14.00 Voor de vrouw. 14.lS Russisch programma. 14.45 Gram.pl. 15.00 Voor de Jeugd. 15.45 Zieken bezoek. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 Gram.pl. 17 45 Nederland en Indonesië. 18.20 Hawalïanklar.ken. 18.30 Veranderingen ln de politieke wereldkaart. 19 00 Persoonlijke levenshouding. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 VPRO-cursus. 19.4S Lezen in de Bijbel 20.05 Dingen van de Dag. 20.15 Piano duo 20.45 Hoorspel ,.De koning 1s dood. leve de koning 21.25 Tango-rumba-orkest. 21.50 De Tour de France. 22 00 Viool. 22.20 De Rambler*. 32.45 Voetba'srepoitage. 23.15 Plano, 23.25 Gram.pl evenredig deel namen, zou er wellicht een niet gemakkelijke doch zekere weg paar de oplossing kunnen worden gevonden. Toen de datum der'conferentie werd be kendgemaakt, hebben velen ook die ideële overwegingen aanwezig geacht of zij gelijk hebben, zal het resultaat der be sprekingen zonneklaar bewijzen. Het is te vroeg om daarover reeds een mening uit te spreken, ook al zijn de berichten weinig bemoedigend. Waar het om Europa gaat, daar gaat het niet enkel om Europa's economie. Daar gaat het om de toekomst van Europese mensen, dat wil zeggen, om alles wat het leven in de ruimste zin beheerst. Wanneer het dwingend noodzakelijk is dat Europa één wordt, dan is die i^odzakelijkheid niet enkel ontstaan uit de areigende economi sche gevaren, maar dan zijn er veel en veel belangrijker argumenten, die alle zouden moeten worden gewogen om de conclusie der staatslieden zuiver te be palen. Zo is de conferentie van Parijs in theo rie belangrijker dan zij, onvermoede en goede verrassingen voorbehouden, in de practijk wellicht zal kunnen zijn. Zij heeft een psychologisch entree gemaakt, dat grote resultaten verlangt om gehonoreerd te worden. Resultaten, die ondanks de groeiende afkeer van conservatisme, voor ons Europa helaas waarschijnlijk te mo dern zullen zijn. J». L. Stagnatie in liet treinverkeer op drie plaatsen Door het breken van een draad in het electrische net is gisteravond het treinver keer tussen Utrecht-Hilversum en Utrecht- Amersfoort van kwart voor negen tot half- elf gestremd geweest. Voorts ondervond het treinverkeer tussen Utrecht-Arnhem en Utrecht-Den Bosch van kwart over zes tot halftien vertraging door een storing in het seinstelsel, welke zich nabij Utrecht voordeed. Tenslotte reed om kwart over negen in Susteren een binnenkomende kolentrein op een goederentrein. De locomotief van de kolentrein werd beschadigd en zes wagons ontspoorden.' Joodse kolonisatie in Suriname Dc Surinaamse Wetgevende Vergadering heeft met 7 tegen 5 stemmen het voorstel, door de „Freeland League" gedaan, aange nomen om Joodse kolonisten op te nemen tot een maximum van 30.000. Vier tegenstemmers wensten een geringer aantal, toe te laten. De Surinaamse leider van de Mohamme daanse partij deelde mede, dat hij het voor stel goedkeurde, aangezien Suriname kolo nisatie van node heeft voor zijn ontwikke ling. De Progressieve Volkspartij ging met het kolonisatievoorstel accoord, mits daar mee geen Surinaamse belangen werden ge schaad. De tegenstem kwam uit de Natio nale Partij. Een woordvoerder van de partij verklaarde, dat het merendeel der leden vreesde, dat de kolonisten een overheersen de positie zouden gaan innemen. De mijn- werkersbond deelde mee, dat zij de Natio nale Partij steunde. NESTOR NEDERLANDSE BIOSCOOPWERELD 80 JAAR Op Vrijdag 25 Juli hoopt de nestor van de Nederlandse bioscoopwereld, de heer Sol. J. Kinsbergen, te 's-Gravenhage zijn tachtigste verjaardag te vieren. Kinsbergen is een van de weinige men sen in ons land, die de lichte muze van alle konten bekeken en betast hebben. Hij kent haar door en door en hij maakte al op 15-jarige leeftijd kennis met haar, toen hij de klarinet in hot Utrechtse Schutterij-orkest bespeelde. .Drie jaar la ter speelde hij onder leiding van Johan Coenen in de violengroep van de Amster damse Orkestvereniging in het Paleis voor Volksvlijt- Het jaar 1890 zag jnen hem naar Amerika vertrekken, waar de jonge artist vooreerst een harde dobber had om het hoofd boven water te houden. Hij zwierf van het ene café-concert naar hqt andere, mat zich de naam „De zwarte Paganini" ^an, speelde viool in één thea ter-orkest en klarinet in een ander. Ein delijk kwam de kans: Kinsbergen, die zich op dirigeren en componeren had toegelegd, schreef een operette, die 3000 keer werd opgevoerd en waarmee hij heel Amerika afreisde. Weer zeven jaar later in het vaderland kon men hem in het Grand-Théatre van de gebroeders Van Lier in de dirigeerstoel zien staan. Lang zou deze rusteloze zwer ver da^ar niet blijven: er volgden kunst reizen °met Sarah Bernard, wier achter neef hij is, evenals met Yvette Guilbert. Vervolgens werd hij in Gent eerste con certmeester van de Franse opera, in Char leroi dirigeerde hij het orkest van de Stadsschouwburg, daarna- kwam het Ca sino te Calais aan de beurt, waar hij ja renlang een internationaal publiek epa- teerde, maar ook Ostende en Spa zagen hem de dirigeerstok zwaaien. In 1917 keerde hij in zijn geboortestad Amsterdam terug waar -hij eerst kapel meester van Flora werd en later directeur van het Panopticum, thans Centraal Thea ter. Hier zag hij Beppie de Vries debute ren en Buziau de eerste schreden op de planken zetten. Van de partituren naar het witte doek. In 1917 wierp deze cosmopoliet zich op de jongste kunstvorm: de film. In de Haagse Nieuwstraat exploiteerde hij een klein bioscooptheatertje, zeven jaar later gevolgd ..door de Oude Passagebioscoop, weer later door het Passage-theater. Wijlen Prins Hendrik en ook Prinses Juliana behoorden hier tot zijn gasten. De eerste schonk hem het „Kruis van ver- Razzia op spijbelende kinderen in Rotterdam Een ongewone optocht, bestaande uit een dertigtal kinderen in de meest vreemd soortige zwemkledij, wandelde in Rotter dam 'n politiebureau binnen, begeleid door agenten en gevolgd door enige min of meer verontwaardigde vaders en moeders. Dit was het gevolg van een razzia, welke de politie naar aanleiding van klachten van de afdeling onderwijs der gemeente had uitge voerd op het terrein langs de Waalhaven, waar de kinderen, voor %en deel onder toe zicht van hun ouders en met voprbijzien van hun schoolplichten, aan het baden wai^n. Twee van de jeugdige overtreders van de Leerplichtwet waren uit Schiedam afkomstig en hadden kans gezien, reeds maandenlang de school te verzuimen! Tegen de ouders der spijbelaars is proces verbaal opgemaakt. dienste" van het Rode Kruis, waarvoor Kinsbergen films liet vervaardigen. Als lid van het Bio-vacantie-oord deed hij ook veel voor het zwakke kind. De Franse regering bevorderde hem tot •„Officier de l'Instruction publique". Zijn betrekkingen tot het land van Marianne waren trouwens altijd erg nauw, getuige het feit, dat in het afgelopen jaar Made leine Sologne, Jean Cocteau, Noel-Noel, Jean-Lous Barrault en Madeleine Renaud hun voeten in het Passage-theater zetten. Tenslotte nog een staaltje van zijn all round vakmanschap. Eens zou hij met een gezelschap, waarin de oude Louis Bouw meester als ster optrad te Londen, een op voering geven van het drama ..Sacrifice", waarvoor hij tezamen met Herre de Vos de. muziek had geschreven. Veertien dagen voor de opvoering trok Bouwmeester zich terug. Kinsbergen, die destijds veel op Bouwmeester leek, nam rustig diens rol over, nadat hij eerst met het orkest de partituur had gerepeteerd. Het succes was van die aard, dat hém een tournee van 52 weken in Engeland werd aangeboden. Het binnenland heeft-te veel Een schaap tussen 200.000 paar Nylonkousen Naast de normale passagiersdienst, tus sen Amsterdam en New York. welke met Constellations gevlogen wordt, heeft de K.L.M. ook sinds korte tijd een speciale wekelijkse vrachtdienst ingesteld. De Sky- masters, die hiervoor jworden gebruikt, zijn „vliegende verhuiswagens" in de ware zin des woords. Binnen 20 uur kunnen zij 7 ton vracht naar eri van New York vervoe ren. Zaterdagmiddag landde op Schiphol een toestel van deze wekelijkse dienst. Gelukkig waren de Nederlandse vrouwen niet op de hoogte gebracht met de aard van de lading, anders was het uitladen niet zo rustig verlopen. Niet minder dan 200.000 paar Nylonkousen werden er uit geladen, die echter bestemd waren voor Zweden- Het enige levende wezen, dat te midden van deze kostbare lading de reis had meegemaakt, was een schaap, dat de eerste prijs op een tentoonstelling te Denver (Colorado) heeft weten te beha len. Het dier werd daarna op luchttrans port gesteld en wel van Denver naar New York en vandaar via Schiphol naar Salz burg in Oostenrijk, waar het op een fokke rij zal komen. Tenslotte werden twee schroefassen, met een gezamenlijk gewicht van bijna 250.0 kg. uitgeladen. Deze assen waren be stemd voor het motorschip „Belpareil", dat in de haven van Antwerpen ligt./ Filmprijs voor Nederland Maandagmiddag zijn in de grote zaal van het paleis voor Schone Kunsten te Brussel de uitslagen bekend gemaakt van 'de wed- strijd'voor films op het wereldfestival voor film en schone kunsten. Ook Nederland heeft een prijs en wel voor de beste reclamefilm: „Zij zijn het «ens". De grote prijs van het festival is voor „Le silence est d'or" van René Clair. Opsporing van vermiste personen Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede; dat de opsporing van vermiste per sonen is opgedragen aan het „Nationaal Opsporingsbureau'' en een „Missie tot op sporing* van vermiste personen uit de be zettingstijd". - Het Nationaal Opsporingsbureau, waar van de werkzaamheden zijn toevertrouwd aan het Nederlandse Rode Kruis, is ge vestigd Vlamingstraat 2, 's-Gravenhage. Het heeft een uitsluitend administratieve taak, namëlijk het registreren van alle vermiste personen, het verzamelen van alle bekende gegevens en het verwerken daarvan in dossiers. Alle verzoeken tot opsporing dienen uitsluitend te worden ingediend bij dit bureau. Het eigenlijke opsporingswerk geschiedt door de „Missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingstijd", welke is belast zowel met de massa opsporing en net verzame len van alle op Nederlandse vermisten be trekking hebbende documenten in het bui tenland als met de individuële opsporing in binnen- en buitenland. Opsporingen in het buitenland zijn niet toegestaan aan andere organisaties en per sonen, behoudens uitdrukkelijk daartoe verkregen toestemming van de minister van Sociale Zaken. WALCHERENS KANAAL LIEP LEEG. Door de sluisbewaking te Veere weiden bij lopende eb de 'ebdeuren niet op tijd gesloten, zodat het water 's nachts uit het Waleherens i kanaal wegliep. Door ijlings sluiten van de eb- Er schijnen moeilijkheden te dreigen deuren bij de keersluis te Vlissingen slaagde met de vangst van de maatjesharing. Door dat de vangsten van 13 Mei af door de gehele haringvloot de verwachtingen over troffen, zijn de koelhuizen thans geheel gevuld. Dit is te begrijpen wanneer men weet dat de koelhuisruimte aanmerkelijk minder is dan vóór de oorlog. Drie Katwijker loggers, de KW 2, KW 43 en KW 79 zijn Maandag niet uitgevaren. De'maatjesharing, die in de periode begin Mei tot eind Juli wordt gevangen, is door haar buitengewoon vetgehalte alleen voor 't binnenland geschikt! Export ervan is nog niet mogelijk en het surplus wordt daarom in de koelhuizen opgeslagen. Daar er thans geen ruimte meer beschikbaar is, wordt er tijdelijk, niet uitgevaren. Over enkele weken wordt de haring sterker en deze vis is beter voor export geschikt. Protest tegen tewerkstelling van Poolse mijnwerkers De voorzitter van de AlgemeneBond van Werkers in het Mijnbedrijf, de heer Hamers, heeft op een meeting te Ter- winselen meegedeeld, *dat deze bond zich krachtig tegen tewerkstelling van Polen in de Limburgse mijnen zal blijven ver zetten. De A.M.W.B. zal het middel van de staking in deze niet gebruiken, omdat deze organisatie in een minderheidspositie verkeert. Haagse bakkerspatroons protes teren tegen broodprijsverlaging De Haagse bakkerspatroons hebben in een telegram aan de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening me degedeeld, dat zich tot het uiterste zullen verzetten tegen het voornemen om de broodprijzen voor Den Haag met 2 cent te verlagen. Zij verklaren dat de verantwoor delijkheid voor eventuele stagnaties in de broodvoorziening uitsluitend op de regering terugvalt. DIRECTEUR VAN HET HILLEGOMSE POST KANTOOR GAAT NAi%R WAGENINGEN. Naar wij vernemen Js de directeur van het PT en T-kantoor in HUlegom, de heer F. C. Haalebos per 1 Juli overgeplaatst naar Wageningen. De heer Haalebos ls sinds 1838 te Hillegom ln functie geweest. Dammen Ghestem won 39 partijen in Bennebroek De wereldkampioen dammen Ghestem wés Maandagmorgen op bezoek in de Stichting „Vo gelenzang" voor het spelen van een simultsan- wedstgijd tegen patiënten, leden van het perso neel en leden van de damclub EMS. Ghestem speelde tegen 47 dammers. Hij won 39 partijen, verloor er drie en speelde ln vijf partijen remise. De heren Dolk, W. Persoon en J. Seysqner be haalden overwinningen en H. Beliën, Werba, Van der Kroft en W. van der Loo speelden remise. Boksen Haagse politie staakte bokswedstrijden Tijdens bokswedstrijden in de Dierentuin ln Den Haag deden zich onregelmatigheden voor. Nolten verdedigde met succes zijn titel van ban- tamkampioen tegen Schneider. Toen deze ln de tiende ronde k.o. werd geslagen, nadat hij een voorsprong op punten had behaald, weerden de supporters van Schneider zich geducht. Vecht partijen ontstonden en het publiek was niet tot bedaren te brengen. Daarom besloot de politie de wedstrijden te staken. Tennis Nederlanders op Wimbledon uitgeschakeld De laatste Nederlanders, die nog aan de kam pioenschappen te Wimbledon deelnomen zijn Maandag uitgeschakeld. Mejuffrouw Rollln Cou- querque in het gemengddubbclspel met de Brits-Indiér Ahmed verloor op noimale wijze van Wittman en Miss Mfdleton. Het herendub- bel ging tegen een veel sterkere tegenstander ten onder. De Australiërs Geoff Brown en Colin Long zijn individueel al heel veel sterker dan Van Swol of Rinkel, zodat Indien hun dubbel op behoorlijk peil gestaan had, zij 'ook de Ne derlanders eenvoudig vernietigend geslagen zou den kunnen hebben. Hun double rammelde al even hard als de Nederlandse, zodat tenslotte zij. die de meeste smashes Insloegen overwin naar werden, niet zonder aan de Nederlanders een set te hebben moeten afstaan. Van Swol was de zwakste van het viertal, doch Riinkel speelde soms heel verdienstelijk het „va banque", dat tegenover d«:e tegenstanders alleen succes kon hebben. De fcitslag was 63, 636, 6—3. De Nederlanders zijn bij het vorige jaar vergeleken achteruitgegaan en vooral Van Swol was ditmaal bijzonder zwak en onvast. Wedstrijden in de Sportweek Tijdens de zwemwedstrijden om de kam pioenschappen van de Kring Haarlem van de K.N.Z.B.. welke worden gehouden op Vrijdag 4 Juli, in Stoop's Bad, zal een heren warerpolowedstrijd gespeeld worden tussen de kringen Haarlem en Amsterdam. De samenstelling van hel Haarlems-zevental is als volgt: doel: E. Vrugt (HPC); achter: M. Driessen (HVGB), J. G. Swier (VZV). K. Anthoni (HVGB); voor: J. J. Hogeland (HVGB). A. Rol (HVGB),- A. A. v. d. Bo- gaerde (DWR); reserves: D. v. Viersen (D WR). J. Kollerle (DWR) en J. H. Brokken (HVGB). Dinsdag 8 Juli zal in het zwemprogram- ma in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan een herenwaterpolowed- strijd worden gespeeld, Haarlems zevental tegen Kennemer-zevental; de opstelling van het Kennemer-zevental luidt: doel: J. H. Brokken (HVGB); aohter: D. v. Viersen (DWR), W. L. Frankenthal (HVGB), C. Koot (HVGB): voor: M. Mauritz (HPC), J. Kollerie (DWR). A. N. Kloots (-HPC)re serves: A. Nater (HVGB), G. Bijlsma (Haarlem) en F. I^oozekrans (DWT) merrie „Het is niet meer uit te houden en gooi die ramen open, want ik drijf we^". Naar adem snakkend strompelt de gloedvolle bron dezer woorden in de richting van het lichtknopje, en nadat het nieuwe be hang met een goedgelijkende afdruk van een mannenhand is versierd, straalt de slaapkamerlamp een vrediglicht in het achtertuintje, waar de muggen dansen en de floltsen naar toiletzeep ruiken. De ramen zwaaien open en de nachtlucht is als koele sherry. Zijn gade is al „onder laken", wanneer de man zich uit zijn vormloos overhemd heeft gered. Een tweede greep naar de schakelaar, ditmaal zonder vingerafdruk- ken, zet het warme slaapsaiet wederom in een fluwelen duisternis en de strijd om de armen van Morpheus kan begin nen. De warmte zinkt, o zaligheid, weg in een verwarmde drc. met a'.s voornaam ste aanknopingspunt <:en ijsbaan nabij IJs land, waar een verdwaalde Eskimo met neuzelende stem ijswafels uitvent. Rare stem heeft die vent, zo hoog en zo zoemerig. Ander wel echt Eskimoos. Daar komt waarachtig een ijsbeer aan sloffen met een strik van sneeuw in zijn staart.... nee ouwe jongen, een beetje uit mijn buurt blijven, want die nageltjes van jouw zijn net bij de manicure van daan Wanneer de witte rover mét een aan minnig gebaar zijn voorpoot, op des dro mers neus vlijt, om tot een liefkozing te i geraken, draait de schaatsenrijder zich om, want een ijsbeer kan wel eens vals wor den, heeft meneer Portielje laatst voor de radio gezegd. „Zet die radio uit, IJsbeer, dat ding zoemt ook al zo onbedaarlijk-"'. Waarach tig, het witte gevaar gehoorzaamt en wringt het gaskraantje schreef. O ja, IJs landse radio's lopen gas. Zo, nu kun je tenminste rustig schaatsrijden. Gekke schaatsen, ze maken een zangerig geluidje en ze prikken aan je tenen. Maar dat zangerige komt niet van de schaat sen, er zit een vliegtuig boven de ijsbaan en die laat pakjes vallen. Ben je nou hele maal zestig, geniepig stuk piloot, om mij een pakje op m'n oog te mikken? Kan ik morgen naar kantoor met een dik oog. Ik hoor de boekhouder al gniffelen, zo van „och een echtelijke ruzie gaat wel weer overEn die vent in de lucht gaat maar door met gooien, en hij mikt zuiver, alle respect. Als 'ie mijn bovenlip maar buiten beschouwing laat. Hédaar kerel.." ■„....de beste remedie tegen nachtmer ries is een broompilletje". Mevrouw zit rechtop in bed en schudt meewarig het gepapïllotte hoofd tegen haar echtgenoot, wiens kreet de. drukkende stilte van de zomernacht in flarden heeft gereten. Hij luistert niet, wat een koor van muggen- stemmen doordringt de kamer van on zichtbare dreiging. Op de gang hangt de spiegel en daar durft hij het licht weer aan te steken. Een gezwollen ooglid, de lip tot ongekende proporties uitgedijd en razende jeuk over de hele linie zijn even zoveel betrouwbare droomuitleggers. „Wie doet nou ook het licht aan. als de ramen wagenwijd openstaan" fluistert mevrouw. „Wie doet dat nou „Die-ie-ie-ie-zzzzzuffffert" dreinen de muggen ten antwoord. Jk F. ,DE WATERWEG HEROVERD In een fantastisch groot décor, dat een oppervlakte zal beslaan van 2000 vierkan te meter, zal door 5000 burgers, land-, zee- en luchtstrijdkrachten op 30 Augus tus en 1 September in het Feijenoordsta- dion te Rotterdam het nieuwe stadionspel worden gegeven, dat een nationale her denking zal zijn, hoewel de titel „De wa terweg heroverd'' er op wijst, dat het lot van Rotterdam er wel de voornaam^e rol in speelt. Het nieuwe stadionspel, door A. den Doolaard naar ideeën van de algemeen en artistiek- leider Carel Briels geschreven, kan worden beschouwd als een voortzet ting van de traditie, waarvoor de beide stadionspelen te Amsterdam in 1945 en 1946 de grondslag hebben gelegd. Ze droe gen het karakter van herdenkingen ii dramatische vorm, waarbij voor het eerst volledig werd rekening gehouden met de nieuwe technische mogelijkheden om spel, tekst en muziek als het ware te monteren. Het stadionspel te Rotterdam biedt nieuwe mogelijkheden, omdat de regisseur kan uitgaan van het bijzondere aspect, dat de geschiedenis van vijf jaren oorlog en bezetting in de Maasstad heeft geboden. Toch kan men niet zeggen, dat het spel daarom slechts van plaatselijke betekenis is. Als grootste havenstad van Nederland en tevens door haar cosmopolitisch ka rakter als zodanig hezit Rotterdam uit zichzelf een nationale betekenis. Te Amsterdam, waar Nederlands land- 73. „Ca zo voort!" vervolgde de detective. „Neem mijn lessen ter harte, jongske en ga zo verder. Dan zal je iefs bereiken in de wereld! Maar nu: ter zake! Ik ga jiu per soonlijk dit gebouw inspecteren en de bende ontmaskeren. J\j.. eh.. jij fioudt de wacht en kijkt uit! Begrepen? Tot ziens dan!" De speurder stapte de deur uit en daalde de trappen af. Beneden gekomen stuitte hij op het gebonden lichaam van de motorrijder, Jim Zondervan. „Meneer Zondervan!" riep Snufkens verbaasd. Hoe komt U. hier?. Wie heeft U gebonden „Schurken!" legde Jim Zondervan uit. „Ik kwam op het spoor van de bende en drong hier binnen. Maar helaas! De schurken ontdekten mij env maakten mij onschade lijk! Help me, collega! Ik ben tot weder dienst bereid kaart het speelvlak vormde, heeft Briels zich uiteraard moeten beperken tot en kele summiere aanduidingen omtrent de eigen aard der elf provinciën. Te Rotter dam echter vindt hij de gelegenheid de locale achtergrond van zijn spel suggestief aan te geven door voor de tribunes, die vier meter boven de begane grond begin nen, een werkelijk décor te bouwen, dat door Karei Bruckman ontworpen werd. Aan de noordzijde van het speelveld zal men het panorama van Rotterdam aan schouwen. ontleed in zijn meest karakte ristieke elementen, alles zoals men het kent van voor 1940. Aan de Oostzijde wordt Duitsland gesuggereerd, in het Zui den het uitzicht op Dordrecht, in het Westen de zee. Het middelpunt vormt de bocht van de Nieuwe Maas voor Rotter dam. Deze „rivier" zal ter breedte van acht en ter lengte van 70 meter het speel veld doorsnijden met daar overheen de Maasbrug. Men krijgt de verraderlijke aanval van de Duitsers te zien, het vuur- front langs de Maas, de verbitterde wor steling om het bezit van de brug, de vlucht der bevolking, het laffe bombardement met' de grote brand van de stad en ten slotte de capitulatie. In het tweede bedrijf zal de verdere lijdensweg van Rotterdam en zijn bevolking worden flitgebeeld: de bombardementen door de R-A.F. en de Amerikaanse luchtmacht, het puinruimen en de razzia's. Dank zij de medewerking van de luchtmacht, die met haar vliegtui gen, eerst gecamoufleerd als Duitse bom menwerpers, dan als Engelse én Ameri kaanse machines, boven het speelveld zal verschijnen, zullen deze bombardementen zeer realistisch worden voorgesteld. Het slot van het spel beeldt dan de be vrijding uit en toont in een slotapotheose Rotterdam, dat zich herstelt van de sla gen van de oorlog en zich opnieuw ont wikkelt en ontplooit ais een internatio naal centrum van handel en verkeer. De baten van beide opvoeringen zullen worden afgedragen aan ,het comité „Ere schuld en dankbaarheid" ten bate van de nagelaten betrekkingen der militaire oor logsslachtoffers. Radiotoestellen voor militairen in Indië De organisaties, die zich de welzijnsver- zorging van de militairen in Indië ten doel stellen, hebben besloten samen te werken om radiotoestellen en gramofoons naar Indië te zenden. Met de morele steun van het R.-K. en Protestant interkerkelijk thuisfront ontwikkelt gedurende de maand Juli de i.Band Nederland-Indië" een grote actie. NIWIN, die inmiddels 300 toestellen ver- zónd verleent volledige medewerking. Alle toestellen worden door de NIWIN aange kocht en verscheept. TEYLINGEN WON EERSTE DEGRADATIE WEDSTRIJD. - Met succes heeft Teylinnen de degradatiewedstrijd tegen Meerbubg, dat onge slagen het kampioenschap van de Leidse Voet balbond heeft behaald, gespeeld. Teylingen won met 8—2, nadat de rust met 2—1 was Ingegaan. AJAX WON JUNIORENHONKBALTOURNOOI. RCH organiseerde een tournooi om de Adrf Blokkerbeker voor junioren. In de demi-finale won Ajax met 2—l van EDO on TYBB met 7-2 van Schoten. EDO behaalde de derde 'prijs door een overwinning van 8-3 op Schoten. Aiax won de eindstrijd-met 3-0 van TYBB. HHC kwam in het bezit van de stij'.pnjs. Incident. in het Ooste:. uks-Joegoslavische grensgebied is een patrou.l'.lc van zes Oosten rijkse gendarmen door ec-. groep met lichte machinegeweren gewspem'? ..wi^g8tdisten'* (aanhangers van Koning Peter aangevallen. Twee gendarmes werden gedood en vier burgers, die hen te hulp aren gekomen, wérden gewond. 600 dollar 4 doden. Tn de bekende gevangenis Sing-Sing zal op 10 Ju:-. -,e-. grootste aantal electrocuties plaats vinden ooit tegelij kertijd is uitgevoerd. In de m<ht van 10 Juli zullen vier veroordeelden op de e'.ectrlsche stoel plaats nemen. Het zijn vie mannen van resp. 23. 22. 20 en 35 Jaar die vei ideeld zijn wegens moord. De beul die de 'leciroeuties uitvoert, zal die nacht me: •- here werk het sommetje van 600 dol -c enen. Alternatief. De noodcor- issle r. a nmgeleer- den met aan het hoofd dr. Albei Einstein,- heeft een beroep gt. nn op de bevolking van de V. S.. om deze ervan te d -dringen, dat de pogingen van de UNO lot het verkrij gen van internationa l contrAle p atoom energie vruchteloos zijn geweest o dat de tijd dringt. „Het alternatief is dc dood van onze gemeenschap", zei dr Haro.' Curey, vice-voorzitter van de commissie Minder (Rol)pence. Dr. Edith Summers 11. par lementair secretaris van het Britse ir m-.terie van voedselvoorziening, heeft in he Lager huis een beperking van het vlecsran'soen ln Groot Brittannië aangekondigd. Met ingang van 13 Juli zal in plaats van he: gebruike lijke rantsoen vlees ter waarde van 1 shilling en 4 pence per persoon per week ec-- rant soen voor de prijs van 1 shilling en i pence gekocht kunnen worden. Hoe lang de beper- pintg Zou duren kon met geen moge ijkheid gezegd worden. Nationale schakelaar. Het Engelse Lagu-huis heeft in derde lezing met 321 tegen 173 stem men het plan van de regering goedgeieurd om de electriciteitsvoorziening te natlcnali- seren. Dit is het vierde natlonallsatlei'lan, dat in het Lagerhuis is aangenomen, Dc vo rige waren die van het vervoer, de «tien- kolen en de bank van Engeland. Vr(i als een valk. Volgens de Berlljnse cores pondent van de „Daily Telegraph" is ged raal von Falkenhausen, die sinds Mei 1945 n Zutd-Duitsland onder Amerikaans- hev - king staat, onvoorwaardelijk vrijgelaten, aar- gezien men hem niet schuldig acht aan mis daden of politieke vergrijpen. Waarschijn lijk heeft von Falkenhausen zich naar ziin echtgenote in de Amerikaanse zóne begeven. PUnlUk veizoek. op het Duitse sociaal-democra tisch partijcongres te Neurenberg is met algemene stemmen een xesolutlf aangeno men. waarin aan de geallieerde bestuuisraad wordt verzocht om de oprichting van een sociaal-democratische partij in de Ooslc'ijke (Sovjet-Russische) zóne van Duitsland or.der dezelfde voorwaarden en met dezelfde vrij heid als in de Britse en Amerikaanse zóno te garanderen»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2