CORRY DE WEERS De Haarlemse plantsoenen kosten meer dan f100.000 per jaar „Vergeten voorman" DINSDAG 1 JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Laat ieder jong en pud medeicerken om daarvan het volle profijt te trekken Haarlem, dt Bloemenstad, verheugt zich in veel mooiir plantsoenen. Men noemt dit wel eens het toilet der stad en geeft er J daarom met liefde veel geld aan uit. Alleen het onderhoud van de Plantsoenen (den Hout dus niet meegerekend) vraagt van de gemeentekas meer dan 100.000 per jaar. Laat daarom -ieder er het zijne toe bij dragen om de plantsoenen netjes te hou den. De roepstem gaat uit tot jong en oud. Het is helaas nodig daarop met klem aan te dringen, want er hapert nog veel aan. In de ^Qrlogsjaren zijn velen afgegleden van het juiste begrip van burgerplicht. De plantsoenen hebber, daarvan veel te lijden gehad. Gelukkig is na.de bevrijding een verbetering te constateren, maar ook op dit gebied is het vooro niet bereikt. Wel is opge goed onderhouden plaits zien worden. Te verklare durft op klompen een itk goed verzorgde kamer wandelaar komt er >gse peil nog merkt dat mooie, Denen beter ont- r :s dit wel. Wie ioi gemeubileerde binnengaan? De er toe een slor- dig-uitziend grasveld over te teken, dan een glad-geschoren gtzon. waar geen on effenheid stoort. Daarom heeft de dienst van den Hout en Plu* tsoenen er naar ge streefd de plantsoenen zo viug mogelijk te herstellen. Er was vee', achterstand in te halen en als de afgelopen winter geen lange winterslaap gebracht had. zou nu alles reeds gehevl in orde zijn. Nu moet nog hier en daar- iet bi gewerkt worden, maar over enkele weken zal niemand meer zien, dat er eens oorlog geweest is. Elk jaar wordt in 'onze plantsoenen voor vele duizenden truldcns schade aangericht. Ouderen en jongeren hebben dit op hun geweten. Er zijn veel volwassenen die het maar niet kunnen afleren om over grasperken te lopen. Om enkele meters af te snijden vernielen zij, tezamen met anderen die de- even slechte gewoonte hebben, veel gras. Dat maakt dat de azons er op verschil lende punten havelt >s i itzien en ook dat de gemeente geld moet uitgeven voor extra onderhoud. En als de ouderen het erkeerde voor beeld geven, heeft dit een terugslag op de jeugd. Een ander euvel is, dat men' de honden niet in toom houd.. In Haarlem behoeft men de viervoeters gelukk g, letterlijk ge nomen, niet aan banden te leggen, maar wel verplicht de Politieverordening eige naars van handen er oor te zorgen, dat hun dieren de plantsoenen niet bescha digen. Helaas wordt dit niet. altijd nage komen. Dezer dagen d.irt*. 'den twee jonge Herdershonden in het Kleverpark in een perk waar pas 100 geraniums gezet waren. Toen ze uitgeduid waren, was geen bloem meer heel. Voor de gemeente, die weer voor nieuwe planten moest zorgen, een schadepost van 125. De eigenaars dei- honden waren niet te vinden, zodat geen schade verhaald kon worden. De jongens vernielen veel aan bomen. Bezitten ze een mes, dan moeten ze in stammen hun naam ,of geheime* tekens snijden. Dikwijls gebeurt dat zo, dat de baom er het leven bij inschiet cn de ge- lUfcnte 13 of 15 kan uittellen voor ïic^l planten van een nieuw exemplaar, Kleine kinderen omwoelen de grond om de bomen in straten geplant, omdat zij denken, dat die miniatuur zandbakken er Voor hun plezier zijn. Maar het gevolg is Congres over voetverzorging Op de Maandagmiddag in het Concertgebouw gehouden congres van de Algemene Nederlandse Organisatie voor Voetverzorging, dat onder lei ding slond van de heer D. Bakker, besprak dr. W. Schuurmans Stekhoven de maatregelen, wel ke eventueel in dc toekomst ten aanzien van het vak getroffen kunnen worden. Hij raadde aan met beleid te werk te gaan en vooral niet met haast, anders worden besluiten genomen, welke niet uitgevoerd worden en dan zijn de voetver zorgers nog verder van huis. Zij kunnen even tueel opgenomen worde* In het in Mei 1942 ge nomen besluit, inzake para-medische beroepen. Spr. gaf de leden in overweging richtlijnen tc maken, om de belangen van de aan. hen toever trouwde patiënten te behartigen, aandacht te be steden aan dc- op!v.d;ng en 'e zorgen, het vak op een zoo hoog mogelijk pe-.l te brengen. De arts de heer M. Nederhof gaf een voor dracht over voetverzorging tn de praktijk, die door lichtbeelden werd verduidelijkt. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN vai ters—Teggelaar: 1 Caré—Kraalj: 29 ter Haak; J. M M. Lam—Kalt: A K. GollDoijer. BEVALLEÏ* va M. van Doomew. Koopman; 28 Ji J. van Hees—5'. S. M. J. Bakkc Belkum; 30 Jun OVERLEDEN con zoo-.: 28 Juni, M. F. Sue- G. C. R sndRuitenberg; E. Jur.l. a M C. van der Nije— ars de Manakker—Koehorst; G. Kersten—van der Zon; C. eer. dochter: 27 Juni, W. J. ardRakker; C. B. Heytman— de l-ange— Dijkstra: M. E. t; G B'. xem—de Vries; 29 Juni, Kleu; A F. Rademaker— A. de Haan—van Eek. 28 Juni. W. a. van Veenvan Luijk. 43 j., We! - reder plein: B. M., 5 m., doch ter van P. A. de Vr.-s. Kamperiaan; G. M. Smits—Sente.i, j.. o: -. r.-.at; N. R., 5 m.. doch ter van J. W. van Leer., Klein Heiligland; H. J. E. van Halen. #0 Kamperstraat; 29 Juni, H. J. Hos—van Weel, 77 2« Zuldpolderstraat. GEHUWD: 30 Juni, e Schaaf en A. E. Smit. blöft DE HOOGSTE PRIJS geven voor DAMES- EN HERENKLEDING en ANDER TEXTIEL Kampervest 45. Agenda voor Haarlem DINSDAG 1 JULI Grote Kerk: i-oncert. 7 30 uur. Phoenix terrein, circus Mtkucn'e Strassburger. 8 uur Gem. Concertgebouw: Haarlems Muziekinsti tuut, 8 uur. Luxor: „Lydla", toeg. bov. 18 j. 2.30, 7.00 en 3).15 uur. City: „Prinses Taracanova" toeg. bov. 14 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Levenslang", „Zijn vader gewroken", toeg. bov. 14 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Pech vogels", alle leeft. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Les enfanls du Paradis", 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Blood on the sun", toeg. bov. 18 J. 2.30. 7,00 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 JULI. Phnenixterrcin, circus Mlkkenie Strassburger, 2 en 8 uur. Gcm. Concertgebouw: Haarlems Mu ziekinstituut. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. dat de wortels der bomen bloot kunnen komen en dat verdraagt geen boom. Jonge bomen kunnen er ook niet tegen dat er aan gerukt en getrokken wordt. Dat spelletje heeft al menig schadepostje op de gemeenterekening opgeleverd. De directeur van den Hout en de Plant soenen heeft de medewerking van de schoolhoofden ingeroepen om de kinderen meer liefde voor de natuur bij te brengen, opdat zij daardoor bloemen en planten leren waarderen en ontzien. Dit heeft reeds een goede uitwerking gehad. Wij zijn gelukkig hier weer op de goede weg! Door samenwerking van het departe ment van Onderwijs en de directeuren van Plantsoendiensten zal binnenkort een film gemaakt worden (gedeeltelijk in kleuren) om liefde en eerbied voor de natuur aan te kweken. Deze smalfilm zal op alle scho len (misschien ook op ouderavonden) ver toond worden. Daarvan verwacht men ook een goede uitwerking. Van werkloosheid nauwelijks sprake Mededelingen van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem In het verslag over 1946 van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem le zen wij: Ook in het door het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem" bestreken gebied was in het jaar 1946 de in geheel Neder land te constateren tendenz van een grote vraag naar arbeidskracht tegenover een gering aanbod duidelijk te onderkennen. Naast de landelijk sprekende factoren voortschrijdende opleving van het bedrijfs leven, behoefte aan arbeidskrachten bij de Overheid en door de Overheid uit te voe ren werken, daling van de'arbeidsproduc tiviteit en nog steeds voorkomende, zij het dan ook geleidelijk teruglopende, arbeids- schuwheid deden zich in dit gewest nog enkele speciale omstandigheden gevoelen, die het verbroken evenwicht op de ar beidsmarkt accentueerden. De in de ge meente Haarlemmermeer gelegen vliegha- ven Schiphol trok een zeer groot aantal arbeidskrachten tot zich, èn voor herstel en uitbreiding van het vliegveld, èn voor de verzorging van het zich steeds uitbrei dende luchtverkeer, de N.V. Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden, die zich na de bevrijding in een steeds sneller tempo herstelde, toonde een onver zadigbare honger ij^ar arbeidskrachten. Van werkloosheid onder de arbeidende bevolking van het gewest was in 1946 dan ook nauwelijks sprake. Was in Januari 1946 de werkloosheid reeds klein het aantal ingeschreven .werkloze mannen be droeg toen 5375 in de loop van het ver slagjaar liep dit aantal nog geleidelijk te rug tot in Octqber met'een cijfer van .1834 geregistreerde mannelijke werkzoekenden een minimum werd bereikt- Ofsahoon, ten gevolge van in de wintermaanden steeds sprekende seizoensinvloeden, een kleine stijging daarna niet kon worden voorko men. mocht het toch gelukken de werk loosheid op een zeer laag peil te houden, zodat het jaar kon worden afgesloten met een aantal'van slechts 2648. In de loop van het verslagjaar was dus bereikt, dat, behalve de normale aanwas, 2727 arbeids krachten meer in het bedrijfsleven wer den ingeschakeld. Winst voor het bedrijfs leven, voor de nationale productie, voor de er bij betrokken gezinnen dh een niet onaanzienlijke besparing van ondersteu- ningsjjelaen voor de Overheid. Haarlem wordt iep-loos Er worden weer vele zieke bomen omgehakt Er is nog altijd geen afdoend middel ge vonden om de iepziekte te bestrijden. Als men met kleine boompjes te doen heeft zou een herhaalde bespuiting met een algemeen ziekte-werend middel kunnen worden toe gepast, maar bij zware bomen (iepen wor den tot 20 Meter hoog)is zoiets niet te doen. Het enige afdoende is de zieke bomen door andere (en dan geen iepen!) te ver vangen. In de loop der jaren zijn er te Haarlem al heel wat iepen omgehakt. Nu er een periode van warmte geweest is, blijken er hier opnieuw weer veel iepen aapgetast. De bomen staan niet verdopte bladeren te treuren. O.a. in de Wilhelminastraat, aan de Nieuwe Gracht en het Zuiderhoutpark. Het zijn er nu reeds vele tientallen, maar de directeur van de dienst voor de Hout en de Plantsoenen vreesde, dat het er, als het zo doorgaat, honderden zullen worden. De houthakkers krijgen dus weer werk. Natuurlijk worden de 'gevelde bomen door andere vervangen. In de laatste jaren is evenwel geen iep meer aangeplant. Een spreekwoord zegt: „waar af gaat en niet .bijkomt, wordt minder". Zo is het natuur lijk ook met de iepen. Het is aan te nemen, dat na verloop van tijd in Haarlem geen iep meer gevonden zal worden. Tenzij (er gebeuren in de natuur soms eigenaar;ge dingen!) de iepziekte op een even onver klaarbare wijze verdwijnt als zij indertijd gekomen is! DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag la het in de Vleeehal de beurt aan restant E en F voor het afhalen van levens middelenkaarten. Aanvraagformulieren vóór hen die nog geen brandstoffenkaart hebben ontvangen, kun nen afgehaald worden door bewoners uit de straten, waarvan de namen met S en T be ginnen. In Heemstede is Gi tot Go aan de beurt van 9 tot 12 uur en restant G van 2 tot 4.30 uur voor het afhalen van levensmiddelenkaarten SCHEEPVAART Aalsdijk. 28 Juni van Rotterdam te New York. Amstelkerk. 28 Juni van West Afrika te Antwer pen. wordt 2 Juli te Amsterdam verwacht. An- dijk, 27 Juni van Houston te New Orleans. Averdijk, Rotterdam—New Orleans, 29 Juni 14 uur te Antwerpen. Axeldijk, 27 Juni van Vera cruz to Taïnpico. Boschfontein. 29 Juni van East- Londen naar Durban. Delftdijk, Vancouver—Rot terdam. 28 Juni 23 uur te Londen. Edam. 28 Juni van Baltimore te Norfolk. Indrapoera, Java Rotterdam, pass. 29 Juni 23.30 Gibraltar. Kota Baroe, 29 Juni van Batavia naar Rotterdam. Maaskerk, 29 Juni van Rotterdam te Lagos. Oranje. Amsterdam—Java, pass. 29 Juni Oues- sant. Oranjefontein. 29 Juni van Kaapstad naai Teneriffe, Valerius, Rotterdam—Batavia, 30 Juni van Port Said. Waterman, 7 Juli van Montreal te 'Rotterdam verwacht. Groot tekort aan metaalarbeiders Niettegenstaande het aantal werkkrachten sterk Is toege nomen In vermoedelijk geen enkele bedrijfstak is het personeelstekort zo groot als in de metaalindustrie. De bedrijven, die rijkelijk voorzien zijn van orders en vrijwel alle uitbreidingsplannen hebben geprojecteerd, hebben voortdurend te worstelen met een onderbezetting. Groot was de behoefte aan machinebankwerkers, draaiers, fraisers, lassers. Helaas echter is het zoeken meest al vergeefs. Dit valt te meer te betreuren, omdat de metaalindustrie voor ons land, zowel j*u als voor de toekomst, als uiterst belangrijk moet; worden beschouwd. Dat ondanks dit grote personeelstekort van het wegkopen van arbeiders en zwarte lo nen weinig sprake is, kan moeilijk vol doende worden gewaardeerd. In het jaarverslag van het Géwestelijk Arbeidsbureau te Haarlem (waaronder ook de bijkantoren IJmuiden, Beverwijk, Zand voort en Hoofddorp behoren) wordt erder gezegd: Een sterke teruggang in de werkloos heid in de metaalindustrie zal onder deze omstandigheden geen verwondering wek ken. Op 1 Januari 1946 zochten nog 650 man een plaatsjg in de metaalindustrie; in December was dit aantal teruggelopen tot 50. Aangezien de metaalindustrie daar naast nog vele werknemers uit andere be drijfstakken aantrok, kan veilig worden aangenomen, dat het gezamenlijke in dit gewest werkzame aantal arbeidskrachten in de metaalindustrie met 1000 a 1500 is toegenomen. Desondanks blijven de tekor ten zeer groot. Om de nood te lenigen zal in de eerste plaats een beroep dienen te worden gedaan op de jeugd. Daarnaast zal er op uitgebreide schaal naar moeten wor den gestreefd, ongeschoolde arbeidskrach ten, hetzij in de bedrijven zelf, hetzij op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikke ling, geschikt te maken voor de metaal industrie. VERLICHTING SPAARNDAMSE WEG. Een nieuw stuk van Henk Bakker Het programma vermeldt twee namen als auteurs van „Ik heb een mens ge maakt", het stuk, waarvan de vereniging J. Cremer" gisteravond in de Stads schouwburg de première heeft gegeven. Het zou een belangwekkende studie kun nen zijn, uit te maken, welke bestanddelen van Joop Smit en welke van Henk Bakker zijn. Doch ook zonder ons daarin te verdie pen, mogen wij vaststellen, dat men hier van een gelukkige samenwerking kan spre ken. Deze „nonsensicale tragedie" reikt uit boven de wel eens wat goedkope grappen, waarmee men een goedlachs publiek ge woonlijk vermaakt. Het compagnonschap heeft een bizar gegeven zó' menseliijk ver werkt. dat de „nonsens" wijkt voor de „tra gedie", en men tot het eind geboeid blijft door op innerlijke motieven berustende Toneel Slotvoorstelling J. J. Cremer" Verkeersverbeteringen bij Haarlemse Station?" Voorlopig nog toekomstplannen Het Haarlemse station dateert van 1908. Sinds zijn 39 jaren verstreken. Hoe wel het gebouw zelf thans nog aan rede lijke eisen voldoet (toen het gebouwd werd, meenden velen, dat de opzet wat te groot was, maar daarvan profiteren wij nu!) is dit niet te zeggen van de aanslui tende verkeerswegen. De Kruis- en Jans- wegviaducten zijn voor het moderne ver keer te smal geivorden. In het bijzonder geldt dit van het Janswegviaduct waar d< tram in twee richtingen rijdt. Ook het Sta tionsplein is verre van volmaakt. Het is blijkbaar te smal om plaats te bieden voor een overdekte wachtgelegenheid voor trampassagiers. Ook de plaats voor het af rijden der autobussen :s niet ideaal. Deze laatste bezwaren worden vooral in deze tijd gevoeld, nu de passagiers zich in rijen moeten opstellen om een plaatsje te krij- conflictên, die door het voortreffelijke sa-1 gen. De onvoldoende capaciteit der vla- menspel een zij het wel zeer fantastische ducten komt weer in de naaste toekomst werkelijkheid suggereren. Het is een professor gelukt, door over- De A.N.W.B. verneemt van de gemeente Haar lem. naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek. dat in de nazomer de verlichting van de Spaarndamse weg weer zal zijn hersteld. Moch door onvoorziene omstandigheden het herstel vertraagd worden, dan zal langs deze weg. die verschillende gevaarlijke situaties op levert, voorlopig een beveiligende bebakening worden aangebracht. Overeenkomstig het advies van de A.N.W.B. is bij de samenkomst van de Nieuwe Rijweg en de Spaarndamse weg een waarschuwingshek ge plaatst. Het is niet de bedoeling ook tot verlich ting van de Nieuwe Rijweg over te gaan. doch wel is thans op de bochten een bebakening aan gebracht, welke ook langs de rechte stukken zal worden uitgebreid. Een en ander zai zeker tot een grotere ver keersveiligheid, vooral bij avond, bijdragen. MORGEN EERSTE UITREIKING VERKEERS©IPLOMAS. Woensdag en Donderdag om half tien worden in het Rembrandt-theater te Haar lem de diploma's uitgereikt aan de ge slaagden voor het verkeersexamen. DE K OUDENHOR NKAZERNE WORDT GERE PAREERD, IN DE JIAARLEMMERMEER GAAT MEN BAGGEREN, Hedenmorgen heeft de Genie den aantal mili taire werken en voorzieningen aanbesteed. Als belangrijkste project golden de voorgenomen reparaties en kleine verbouwingen aan de Kou- denhornkazerne in Haarlem en het uitbaggeren van vaarten In dg Haarlemmermeer; onder meer worden de toegangswegen tot het fort Vijfhui zen sehoongemnakt en ook bijAalsmeer zal worden „geschoond". Als laagste Inschrijver op dit werk kwam de firma A. W. v. d. Poll uit Heemstede uit de bus met een bedrag van f 44.750; de hoogste was de firma H. Bakx en J. Hellingma uit Haarlem met f 63.000. Verder zullen in Alkmaar enige militaire ge bouwen worden hersteld, waarnaar de Gebroe ders Kops uit Bergen met f 8975 als laagste in schrijvers dongen. De N.V. Aannemingsmaat schappij „Noord Holland" uit Heemstede was met f20.000 de hoogste inschrijven Op de ver bouwingen in het barakkenkamp te Schoorl schreef als laagste in de firma A. Besteman uit Groet voor f 8850, de Haarlemse onderneming W. H, A. Revers werd met f 16,000 de hoogste. Ten slotte schreef de firma J. Modder en Cuperus uit Den Helder voor f 26.000 als laagste in op militaire werken in Den Helder, de hoogste was hier de firma K. de Klerk uit Huisduinen voor f 30.450. planting van de hersens ener overleden vrouw in een met kunstig mechaniek uit geruste ledepop, een voelende en denkende robot te scheppen. Deze Roby, door een schoonheidsspecialiste tot een bekoorlijke jongedame geboetseerd, brengt in het pro fessorengezin allerlei complicaties te weeg. De mannen worden op haar verliefd, de vrouwen jalvers. Vooral Arthur, de licht zinnige zwager, veroorzaakt zij benauwde ogenblikken, doordat zij in haar hersens de herinneringen bewaart aan dingen, die zij in haar vorig bestaan heeft beleefd. De overgeplante hersens hebben behoord aan het meisje, dat door Arthur verleid is, en dat hierna zelfmoord heeft gepleegd. Hoe is de avonturier opgelucht, wanneer hij be merkt, dat Roby dezé herinneringen voor een droom houdt! Wanneer tenslotte een der jaloerse vrou wen, de schoonheidsspecialiste, haar de ware toestand onthölt, pleegt- Roby op nieuw zelfmoord, nu door een bad te ne men, waardoor kortsluiting in het mecha niek ontstaat! De auteurs hebben zich met zulk een ge. voelige verbeeldingskracht in de 'tragiek van het door hen gefantaseerde wezen ver plaatst, dat de scène, waarin Roby in wan hoop over haar zo wreed onthulde situatie haar smart uitschreeuwt, het hoogtepunt van het stuk is geworden. Deze scène, trou wens meesterlijk gespeeld, werd ademloos aangehoord; men was de „nonsens" van deze „tragedie" volmaakt vergeten! Dit kwarri mede door de fijn-menselijke uitbeelding van de professor, een in de juiste gevoelstoon voorgedragen creatie, waarin de aanhankelijkheid van de schep per jegens zijn werkstuk met tere humor belichaamd werd, Een aardige i;ol was ook die van de dochter, wier vrijmoedige agres siviteit door pittig spel en een parelheldfre dictie ovei* het voetlicht straalde. De "hand tastelijke „oom", zijn verzuurde echtgenote, de moederlijke professorsvrouw en de iet wat neutrale assistent, vulden het perso neel aan, en twee mechanische bedienden zorgden voor» de clowneske intermezzo's. Zowel de schrijvers als de acteurs heb ben met dit spel een knap stuk werk ge leverd! H. G. CANNEG1ETER. Rechts houden Maandagmiddag wilde een handwagen van de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem rechts de Zijlstraat indraaien. Op dat mo ment kwam aan de linkerzijde van de Zijl straat uit de richting Gedempte Oude Gracht een auto aanrijden en een botsing was .onvermijdelijk. De man achter de handkar werd tegen de weg geslingerd en liep een dijbeenfractuur op. Beide voer tuigen kregen enige schade. Concours-hippique in Heemstede De vereniging „Vooruit" uit Hoofddorp, die het jaarlijkse concours-hippique weer Tn het Heems:eedse Sportpark organiseert, verwacht op Zaterdag .12 Juli duizenden liefhebbers der paar densport. Landelijke ruiters verlenen mede werking en in de ring zullen fiere Hackney's, elegante rijpaarden en stamboekpaarden van reputatie verschijnen. Een springconcours, car- rouselrljdcn door ongeveer honderd paarden en andere attracties zullen de aandacht vragen. aan de orde, als het verkeer sterker zal zijn toegenomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben plannen in voorbereiding om verschillende stations en ook de verkeerstoestanden om de stations te verbeteren. Indertijd is de mogelijkheid geopperd om de onderbouw van het Haarlemse station (tusschen de gebouwen voor in- en uitgang) door te breken en daar een groot viaduct te maken. Daardoor zou het dan mogelijk zijn de tram van de Kennemer- brug rechtuit naar het Stationsplein te 'laten lopen. Onder het nieuwe viaduct zouden dan stations gemaakt kunnen wor den voor tram- en buspassagiers. Wij vernamen evenwel van de directie der Spoorwegen, dat de mogelijkheid van uitvoering van dit plan in twijfel getrok ken wordt.. Niet alleen zou het een grote uitgaaf eisen (ruw geschat 1*6 millioen gulden), maar het groote bezwaar is, dat het grondvlak even laag zou moeten wor den als onder de bestaande viaducten. Al les zou dus in een kuil komen te liggen, wat zeer ongewenst is, orfidat daardoor geen goede aanfluiting met 'het Stations plein te verkrijgen is. Wel zijn de spoorwegmannen overtuigd, dat het nodig zal zijn in de toekomst, als het verkeer, zal toenemen, iets te doen voor de Verbetering van de verkeerstoestanden. Vermoedelijk zal het dan aanbeveling ver dienen de viaducten van Kruis- en Jans- weg te verbreden. BINNENLAND De „Westerdam" vertrekt morgen naar Al bany voor het laden van goederen voor de we deropbouw van Nijmegen, die daar in April bijeengebracht zijn. Het schip is het grootste dat ooit de Hudson naar Albany Is opgevaren. De heer J. van MaasdUk. voormalig adju dant van Prinses Juliana cn Prins Bemhard, is per vliegtuig uit New Vork naar Nederland ver trokken. HU heeft een doos kandU' bij zich. een geschenk van mevrouw Eleanor Rooseveit aan de kinderen van Jtet PrlnselUk Paar. Een Bclgliche' grenabewoner. eer. jonge man, pas enkele weken gehuwd, kwam dezer dagen per flets naar Maastricht om een begrafenis bij te wonen. H'.J was bij aankomst zeer verhit en dror.k er.tge gïazen Ijskoud watej met het gevolg dat hU onwel werd en enkel* ogenblikken later overleed. haarlem EN OMGEVING uu de landbouwer v. Vuren aan de IJweg (hoek Spaarnwouderweg) In Haarlemmermeer brak Maandag brand uit in een hoeveelheid op geslagen stPo. De hoeve werd gespaard door dat spoedig zowel de Hoofddorpse als dc Haf weg se brandweer aanwezig waren, welke laatste het biusslngswerk evenwel alleen afkon. WaarschUn- lijk heeft nog smeulende as van een wasfomuls het vuur veroorzaakt. Op 1» Juli hoopfde heer H. W. Jansen werk zaam ais drukker op de afdeling boekdrukkerij van de N V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting de dag herdenken waarop hij vóór 40 jaar bU genoemde N.V. in dienst trad. De oud-Haarlemmer Ds. P. C. Vermeulen te Laren (N.H.), vroeger hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlem, ontving een beroep naar Zutphen. De heer C. de Boer uit Haarlem is op de Jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond van Handelaren :n Melk- cn Zuivelproducten ln Ne derland tot bestuurslid gekozen. Mevrouw mr. dr. J. h. G. Schutte—Struyck uit Heemstede is herkozen als bestuurslid der Prot. Chr. Reclasseringsverenlglng. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organised t op Zondag 6 Juli een excursie naar het Mulderslot, welk middeleeuws gebouw op het ogenblik in het middelpunt van de belang stelling staat in verband met de P. C. Hooft her denking. De dag wprdt verder in het Gooi doorgebracht. Aanmelden voor 2 Juli aan de bekende adressen. Ds. M. van Holtrop. Christelijk Gerefor meerd predikant te Haarlem-Centrum, ontving eer. beroep naar Utrecht. ds. j. a. Peeters te Beverwijk, die het beroep r.aar de Nederlands-Hervormde gemeen te te 's Gravenhage had aangenomen ls alsnog op zsjn beslissing teruggekomen. Taxi? Bet 13 0 0 0 DAG EN NACHT Ben herinnering aan de tijd toen het Haarlemmermeer pas was droog gemalerj villa's van Amsterdamse forensen langs brede lanen. Een dorp is ontstaan, dat de gemeenteraad vaft Haarlemmermeer in wel wat te late dankbaarheid aan de grote ad vocaat-boer Badhoevedorp doopte. Een laan is Amersfoordtlaan genoemd, een an dere „Hermine Dijklaan", om zyn echtge note te eren. Achter de Ned. Herv. kerk te Sloten lig- geen twee verweerde, gebarsten en groen uitgeslagen grafstenen. Nauwelijks is er nog op te lezen, dat hier mr. Jacob Amers- foordt en Hei-mine Dijk rusten. Hun graf werd vergeten, zoals hun bedrijf vergeten werd, zoals hun betekenis voor de ontwik keling van de polder door het huidige ge slacht vergeten is. Dit boek van de heer v. d. Vet tracht althans dit laatste gedeeltelijk te herstel len. W. H. Vliegen overleden Onder grote belangstelling werd Maandag niddag op het Phocnixterrein te Haarlem de enorme tent van circus Mikkenie-Strassburger opgetrokken. Nieuwe dokterstelefoon nodig want K 08 bleef in gebreke Zoals wij bericht hebben is het nummer van de z gn. „dokterstelefoon" gewijzigd. Tot voor kort diende het inlichtingennum mer van de Rijkstelefoondienst. K. 08, als centraal punt voor de medici uit Haarlem en omgeving. Kon men de huisarts niet thuis berei ken, dan was K 08 in staat de waarnemer op te geven of een boodschap af te geven. P.T.T. slaagde er echter niet in de voor dit nummer zo noodzakelijke personeels bezetting te verwerven, zodat K 08 alleen voor hen. die over een bijzondere mate van geduld en lankmoedigheid beschikken, nuttig kon zijn. Het bestuur van de Maat schappij ter bevordering der Geneeskun de was echter van oordeel, dat men de dokterstelefoon bezwaarlijk kon laten ver zorgen door een dienst, die bij voortduring overbelast blijkt. Na overleg met de firma Mathot, die haar telefooncentrale toch ook dag en nacht bezet moet houden voor de ziekentransportdienst, heeft men be sloten, dat haar nummer, 11990, in het vervolg als dokterstelefoon zal dienst doen. Eindexamen Gymnasjum van het Christelijk Lyceum Van de 33 candldaten, die op het Christelijk Lyceum te Haarlem voor de afdeling Gymna sium eindexamen deden, slaagden er 27, en Wel: Voor het diploma A: de dames C. A. M. Le Caveller. D. Joustra, N. de K*>men, A. Steen huis. E. J.#Verzandvoort en dc heren: P. v. Breugel, R. Colijn, J. P. Dondorp, G. Hoed, J. J. Lamme, B. v. Oeveren, H. v. d. Plaat, B. J. Vreugdenhll. J. G. Wurfbain. Voor het diploma B: de dames W. Boer, M. J. C. Flury. M. M. Heinsius. C. W. Helfema. E. J. v. Heszeltr, G. H. Mesjerink en de heren Ph. A. Poley, G W. Segers. J.-Segers, P Vente, M. A. I. Vethaak, H. A. Winkel en J. Wolff. „DRUKFOUT" OP HET HOUTPLEIN'. Een automobilist stopte Maandagmid dag op het Plein in Haarlem, ter hoogte van de Tempeliersstraat, om een mederei ziger uit te laten stappen. Bij het remmen trapte de bestuurder echter ook op het gaspedaal, zodat de wa gen doorschoot en tegen een andere auto botste. Deze ramde op haar beurt een der de wagen. Met een aantal verbogen bum pers liep deze gecompliceerde botsing ten slotte af. Een eeuw geleden werd in onze omge ving een groots werk ondernomen en vol bracht: de drooglegging van het Haarlem mermeer. „De groote watergolf", zoals het meer genoemd werd, verdween en daar voor in de plaats kwam land. Vruchtbaar land, maar dat toch aanvankelijk niet de rijke vruchten afwierp, die er van ver wacht werden. Uit de verhalen uit die tyd valt af te leiden, dat er zoiets als een Wild- Westgebied ontstond, waar ontzettende toe standen. heersten op velerlei gebied. Er vestigden zich vele pioniers in het nieuw verworven land, maar de overheid ble,ef in gebreke om te zorgen voor goede wegen, voor scholen en vele andere dingen die in een geordende samenleving niet gemist kunnen worden. Mr. P. J. Amersfoordt, één dezer pioniers, heeft veel gedaan om door een goed voor beeld leiding te geven. Als burgemeester hoopte hij aanvankelijk veel voor zijn ge meentenaren te kunnen doen, maar helaas kreeg hij niet de medewerking waarop hij meende recht te hebben. Hij moest een ge regelde strijd voeren tegen de conserva tieve boeren die deel uitmaakten van de raad. Bovendien botste het herhaaldelijk omdat zij de hooghartigheid van hun bur gervader niet konden vergeven. Zij za^en hem als een verwaande rijkaard. Toch heeft hij veel bereikt, vooral door zijn eigen voorbeeld. Hij bestuurde de boerderij „De Badhoeve" met krachtige hand en hij bleek bovendien een voorstander van moderne werktuigen, kunstmest enz. De boeren lachten hem aanvankelijk uit, hielden zich bij de oude methoden, die zij van vader Op zoon gezien hadden. Ook ai bewees Amersfoordt, dat zij ongelijk hadden en door vast te houderf aan het oude zichzelf en de samenleving benadeel den, het duurde zeer lang voor zijn voor beeld door anderen gevolgd werd. Ten slotte heeft hij toch gewonnen: de land bouw in de Haarlemmermeer is algemeen op moderne leest geschoeid en wordt bo vendien rationeel beoefend. Over Van Amersfoordts werken en stre ven is weinig meer bekend. Daarom heeft Anton van der Vet góed-gedaan aan dit be langrijke leven te herinneren en in een romanvorm belangstelling te vragen voor deze „Vergeten vóórman". Interessant is te lezen hoe de eérste stoomploeg voor de Badhoeve kwam ér hoe daarmee voor de boeren een demon stratie gegeven werd. Er was bewondering voor de arbeidsprestatie van het ijzeren monster. „Dat lukt een gewone ploeg nóóit", zeiden de boeren, die zagen hoe de zware kleigrond gesneden werd. Maar twaalf duizend gulden. „Minsche, minsche, wat een geld!" zuchtten de boeren. Zij durfden geen geld in hun eigen bedrijf te steken. Thans, bijna 60 jaar na Amersfoordts dood, is de Haarlemmermeer een der vruchtbaarste landbouwgebieden van' Ne derland. De boeren zyn er vooruitstrevend, de bedrijven zijn er groot, de technische outillage is er over het algemeen voortref felijk. Deze Meerboeren, nakomelingen van de mannen, die met Amersfoordt gestreden hebben in dit eenmaal zoo barre land. deze machines, die geperfectionneerde nazaten van Amersfoordts primitieve stoomploeg, deze prachtige, vruchtbare akkers van de polder, dit alles vormt tezamen eigenlijk een gans monument, een machtige herin nering aan hen, die hun leven wijdden aan dit land. En onder hen was Amersfoordt de grootste. Van zijn bedrijf is niets meer over. Na zijn dood werd de „Badhoeve" verkocht aan Amsterdamse grondeigenaars. Zij lie ten de vele gebouwen amoveren en voor afbraak verkopen en verpachtten het land. Het blijft te betreuren zo zegt de schrij ver dat niet één der Nederlandse land bouworganisaties in de jaren om 1885 enige moeite gedaan heeft de Badhoeve, dat unieke bedrijf, dat geleerden en vorsten uit alle delen der aarde trok, voor het na geslacht te bewaren. Van zijn levenswerk is alleen een gedeelte van een schuur over. En waar zich eenmaal de akkers van de Badhoeve uitstrekten en het beroemde iok+ae graasde, rijen zich thans moderne Een der oprichters der S.D.A P. Ten huize van zijn schoonzoon is te Bloemendaal d'e heer W. H. Vliegen over leden, een der „twaalf apostelen", die in 1894 de S.P.A-P. hebben opgericht. Van deze twaalf voortrekkers is thans alleen nog de heer A. H. Gerhard in leven. De heer Vliegen werd op 20 November 1862 in Gulpen (Limburg) geboren. Hij werd typograaf en trad in 1883 toe tot de Sociaal Democratische Bond onder leiding van Domela Nieuwenhuis. Later stichtte hij in Maastricht de „Volkstribuun", van welk blad hij redacteur, uitgever en be zorger was. In 1897 werd hij hoofdredac teur van „De Sociaaldemocraat" te Rot terdam. In datzelfde 'jaar volgde zijn be noeming tot partijvoorzitter van de op 26 Augustus 1894 in Zwolle opgerichte S. D. A. P. In 1901 werd hij redacteur van „Het Volk", in 1906 nam hij zitting in de Am sterdamse gemeenteraad. Een jaar later werd hij lid der Provinciale Staten van Noordholland en in 1909 lid der Tweede Kamer. Van 19141923 was hij wethouder van Amsterdam, respectievelijk van Financiën, Openbare Werken cn Onderwijs. Na in 1915 afgetreden te zijn als Tweede-Kamer lid werd hij in 1917 lid der Eerste Kamer. Van 1922 tot 1937 had hij wev zitting in de Tweede Kamer. In deze periode is hij ook lid van de Haagse gemeenteraad ge weest. Tal van geschriften verschenen van zijn hand. In „De Dageraad der Volksbevrij ding" beschreef hij de wordingsgeschiede nis van de S.D.A.P. Hij was ook redacteur van de „Socialistische Gids". De regering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Burgerlijke stand van Bloemendaal ONDERTROUWD: G. A v Krevel en L. Kum- mer; J. Staal en A v. d. Hoff; A. Strang en C. E. K'.eefstra; W. N. Hoogland en L J. Groen. GEHUWD: C den Boer en E. «1e Kroon; M C. v. d. Wal en C. C. UIJt den Bogaard; A Ver kade en J. R Wltjens: L. J. Hofland en M. W. C. Tieman; c. A. Hoeben en A G. Koning. OVERLEDEN: G. Knaapen. oud 73 J.; L. J. Th. Essink, 58 J. Amstferdamse Beurs Slotkoers Heden 30 Juni 1% uur Koninklijke Olie. 412 414 Unilever 279 M 282 Philips 390 386 A.K.U 18414 184^4 226 226 Nederlandse Ford 357 Nederlandse Kabel 269 \'z 270 Calvé certificaten 168 167 W. Scheepvaart-Unie 18514 185'4 Holl.-Amerika Lijn 209 209 >4 Deli Maatschappij 149 152*6 H.V.A 235 234*s A'dam Rubber. 14314 144*6 Ned. Handel Mij.. 130 132 N.-I. Handelsbank 103*6 104% Billiton My. II 335 338

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3