Haarlems Dagblad Hedenmiddag om vier uur komt Molotof s laatste woord Amsterdamse bakkers dreigen met staking Partij der kleine boeren eieren voor haar geld kiest Italiaans munitietransportschip de lucht in: zeventig doden Indonesische politieke leiders geven Soekarno hun mandaat terug Nog geen debat over Indonesië Weerbericht 61e Jaargang No. 18672 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 87. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 2 Juli 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem PARIJSE CONFERENTIE VERLENGD Bidault: „Nieuw Frans plan bevat de door Moskou geëiste verzekeringen De drie ministers te Parijs hebben gisteren besloten, ook lieden nog besprekingen te voeren. De Franse minister Bidault heeft als bemidde lingspoging een nieuw plan voor samenwerking opgesteld, dat volgens hem tegemoet komt aan de eisen der Russen. Bevin en Bidault hebben te kennen gegeven, dat Molotof thans duidelijk zijn voor of tegen moet laten horen. De Russische minster heeft bedenktijd gevraagd tot heden middag vier uur. Hij z^j»op dit tijdstip zijn beslissing aan zijn Engelse en Franse ambtsgenoten mededelen. Gedurende de vergadering van giste ren is het nieuwe Franse plan nauwkeurig en uitvoerig besproken. Volgens Molotof is het nieuwe Franse plan in hoofdzaak hetzelfde als het eerder naar voren gebrachte. Het fundamentele verschil tussen het Franse en het Sovjet- Kussische voorstel is volgens Bidault het volgende: De Sovjet-Unie wil eenvoudig een lijst opstellen van de noden van elk land apart dat door de V. S. geholpen kan worden, Frankrijk daarentegen is van oor deel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar te- vens de balans op te maken van de pro ductiecapaciteit van Europa en van 4e mogelijkheid tot wederzijdse hulp van het ene Europese land aan het andere. In het nieuwe Franse plan wordt even als in de vorige Engels-Franse voorstellen herhaald, dat Europa zich zelf moet hel pen alvorens de V.'S. om hulp te vragen. De concessie aan de Sovjet-Russische zienswijze is echter, dat Frankrijk ver klaart, dat het plan voor' onderzoek naar de Europese productiviteit geen inmen ging in binnenlandse aangelegenheden van ledenstaten mag inhouden en geen inbreuk op hun souvereiniteit mag maken. Spanje „voorlopig" uitgesloten. Er moet een commissie van samenwer king worden gevormd om de mogelijkhe den van Europese samenwerking te bestu deren en te fiepalen, waar en hoeveej hulp van de V. S. "benodigd is. Deze commissie zal alle Europese landen met voorlopige uitzondering van Spanje raadplegen. Bevin herhaalde het Engelse standpunt, dat «r een plan moet worden gemaakt voor we derzijdse hulp der landen in Europa en dat er niet alleen een beroep moet worden ge daan op de V, S. Nadat Bidault zijn plan naar voren had gebracht, stelde Molotof de volgende twee vragen: Betekent het Franse voorstel om Duitse hulpbronnen aan te boren vóór de behoef ten van Europa, dat met de herstelbeta lingen geen rekening zal worden gehou den? En: zal de opbrengst van Duiteland worden verdeeld, voordat de kwestie der herstelbetaling een aangelegenheid Bidault antwoordde, dat de drie minis ters reeds waren overeengekomen, dat de herstelbetalingen een aangelegenheid der grote vier en dat het niet de schuld van Frankrijk is, wanneer deze nog niet geregeld is. Vervolgens vroeg Molotof of Frankrijk er ntr mee instemt om het nievau van de Duitse productie te verhogen. Bidault ant woordde: „de houding van de Franse de legatie blijft dezelfde als te Moskou", Vervolgens "vroeg Molotof bedenktijd tot heden middag 4 uur- Marshall: „Dat is het toppunt". George Marshall, minister van Buiten landse Zaken der V. S. heeft in een rede voor de Womens National PreSs Club zich fel gekant tegen „een opzettelij verkeerde voorstelling'' van de mate en het doel van- de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewijzen de lijdende volken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op econo misch gebied, een zeer slechte dienst". „De herhaalde beweringen of zinspelin gen, dat de V. S. imperialistische bedoelin gen hebben of dat de Amerikaanse hulp aangeboden wordt om de ontvangers op enigerlei wijze politiek of economisch te binden, zijn het toppunt van kwaadwillige verdraaiing van de waarheid", merkte hij met nadruk op. Zo beschermdep de adellijke dames uit de 18de eeuw zich tegen de regen. Een regen scherm, dat een „aangebouwd' onderdeel van de garderobe- vormde, werd bij drei gend gevaar neergelaten door middel van een installatie, die werkte zoals thans nog markiezen worden bediend. De 18de eeuw kqnde dus, behalve mannelijke ook vrou welijke markiezen. Protest tegen verhoging van de jneelprijs De Amsterdamse afdelingen van de sa. men werkende bakkerspatroonsorganisaties en coöperaties hebben gisteren een protest vergadering gehouden. De helft van alle Amsterdamse bakkers was aanwezig ter be spreking van de te volgen gedragslijn, wan neer inderdaad de meelprijs met- 1,70 per 100 kg zal worden verhoogd zoals het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voornemens is te doen. "Deze meelprijs verhoging zou kunnen worden opgevangen met een verhoging van de broodprijs met een cent. Nu echter de minister voor Amsterdam en enige ander grote plaatsen heeft bepaald, dat de brood prijs met een cent moet worden verlaagd, betekent dit voor de bakkerspatroons een lagere opbrengst van twee cent per brood. In een motie werd als eenstemmig besluit van deze protestvergadering vastgelegd, dat de Amsterdamse bakkerspatroons zul len weigeren de meelprysverhoging te kennen, afweermaatregelen zullen bera men en zo nodig tot sluiting van hun be drijven zullen overgaan. Als Vrijdag bekend mocht worden, dat de verhoging van de meelprys inderdaad doorgaat, zullen zij Maandag allen automatisch hun bedrijven sluiten tot de minister zijn standpunt zal hebben gewijzigd. Er zullen enige bakkerijen blijven door werken ten behoeve van ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen. De vergadering werd bijgewoond door vele bakkers uit verscheidene delen van het land. De bakkers uit de Achterhoek verklaarden zich reeds met hun hoofdste delijke collega's solidair. Geen kans op bakkersstaking te Haarlem. Bij informaie hier ter stede bleek ons, dat de verhoging van de meelprijs op het beleid van de Haarlemse bakkers van geen invloed zal zijn. In de Spaarnestad woedt immers nog steeds een „broodoorlog", die reeds tot gevolg heeft, dat de biedprijs hier 2 cent beneden die in Amsterdam en andere grote plaatsen ligt een omstan digheid, die Haarlem met Dordrecht en Franeker gemeen heeft. Wel verwachtten onze zegslieden, dat, indien de meelprijsVerhoging inderdaad doorgaat een aantal middelgrote en kleine bedrijven dfe toch reeds beneden de' kost prijs moeten leveren, het wei-ken onmo gelijk wordt gemaakt. Het Hongaarse driejarenplan aangenomen De afgevaardigden van de Hongaarse partij der kleine boeren, die zich dreigden te verzetten tegen het wetsontwerp, waar bij. het driejarenplan van kracht zal worden, hebben gistermorgen, na lange discussies ailen op één na de verzekering gegeven, de regering te zullen steunen en voor het wetsontwerp te zullen stemmen. Voordat deze verzekering werd gegeven deed de eerste minister twee belangrijke concessies. In de eerste plaats zullen over tredingen van de wet door gewone ge rechtshoven en niet door volksrechtbaijken die hoofdzakelijk onder communistische invloed zouden staan, behandeld worden. Ten tweede zal de regering voor alle over genomen goederen, eigendommen of be langen compensatie verlenen. Woeste tonelen. Dit resultaat werd echter eerst bereikt, nadat de leider van d^ Hongaarse vrij heidspartij, Sulyok, voor het nodige tumult had gezorgd. Hij bestreed het driejaren plan der regering en verklaarde: „U wenst een regiem, dat is gegrondvest op een totalitaire economie en "staatsbestel, dat op slavernij berust. Voor uw driejaren plan wil u zodanig verstrekkende bevoegd heden, dat de individuele vrijheid totaal kan.,worden uitgeschakeld". Daarop riep de communist Joseph Revai: „Dus u zegt, dat er in de Sovjet-Unie sla vernij is". De communisten en sociaal democraten sprongen op, schudden hun vuisten en rieperS vertoornd: „Verrader je valt .Sovjet-Rusland aan". Tenslotte wist de bejaarde sociaal-democratische mevrouw Anna Kethly de orde te herstel len. Nadat Sulyok daarop verklaard had, dat zijn leven in gevaar was en' dat thans bewezen was, dat er in Hongarije geen vrijheid van spreken is, verliet hij de zaal. Naderhand keerde hij echter terug om te luisteren naar andere leden van de oppositie, die het wetóontweóp aanvielen en de «communisten beschuldigden van een verbreken der coalitie. Tenslotte werd ondanks de oppositie het wetsontwerp voor het driejarenplan met een grote meerderheid aangenomen. De wet voorziet In de oprichting van een bureau en een raad voor de planning met zeer uitgebreide bevoegdheden om een systematische verhoging van dé productie op het gebied van landbouw en industrie in Hongarije te organiseren. SCHUMACHTER BLIJFT VOORZITTER DER S. P. D. Dr. Kurt Schumacher is tijdens het con gres van de Duitse sociaal-democralische partij te Neurenberg met 340 van de 341 geldige stemmen tot voorzitter van de partij herkozen. Een „Italiaans Texas-City" voorkomen Zeventig doden waren het gevolg van een ontzaglijke ontploffing, die gisteren plaats had aan boerd van een Italians munitieschip, dat met een lading vliegtuigbommen bij de haven van Santo Stefano'aan de Toscaanse kust lag. Het schip, de „Panigaglia", was uit Pantellaria vertrokken om zijn gevaarlijke lading af te leveren id het muni tiedepót bij Santo Stefano. 55 matrozen, 14 havenarbeiders en een ónderofficier kwamen om het leven. De ontploffing ontstond bij het aan land brengen van kisten met lonten. Een catastrophe als onlangs in de Amerikaanse stad Texas-City plaats had, werd hier voorkomen door het feit dat het schip op veilige afstand van de haven en de stad voor anker lag. De bemanning bestond uit 61 personen. Uit alle nabij gelegen militaire bases vertrokken reddingsploegen naar de plaats van de ramp. Uit Rome vertrokken zestien ambulances. In de middaguren waren de redders nog steeds bezig met hun pogingen de leden van de bemanning te redden, die naar men aannam, opgesloten zaten in de 'i achtersteven van het schip, dat aan de grond was geraakt. .De reddirrgs-' en blussingswerkzaamhe- den worden door de vrees voor nieuwe ontploffingen bemoeilijkt. Een schuit, die zich in de buurt van het schip bevond, is •eveneens op het moment van de ontplof fing de lucht ingevlogen. De enige persoon, die zich daar aan boord bevond^ wordt vermist. Oorzaak onbekend. De leger- en marine-autoriteiten gaven onmiddellijk bevel een onderzoek in te steüen naar de oorzaak van en verant woordelijkheid voor de ramp. Men heeft Ten vermoeden van de oorzaak- Militaire en maritieme chefs, die de lei ding hebben bij de reddingsoperaties, ver klaarden dat er slechts vier lichamen in tact waren van de 70 slachtoffers, die laat in de middag waren geborgen. Dit is de ernstigste marineramp in Ita lië sinds het einde van de oorlog. Het schip voer in dienst van de marine sectie van het Italiaanse leger als munitie- transportschip en vervoerde oorlogsmate riaal van de strategische basis van Pan tellaria, dat gedemilitariseerd is onder de bepalingen van het vredesverdrag. Toen de ramp bekend werd vertrokken van Santo Stefano groepen vrijwilligers om de eerste hulp te kunnen verlenen. Zij Proces tegen Gestapo-agenten 'Gisteren is te Hamburg het proces be-^ gonn'en tegen zeventien Gestapo-agenteiT en een lid der Duitse grenspolitie, die wor den beschuldigd van moord op vijftig officieren van de Royal Air Force en de luchtmacht der dominions. Deze officieren behoorden tot degenen, die voor drie jaren uit een kampen Silezië ontsnapten en, nadat zij gepakt waren, werden terechtgesteld. Alle beklaagden verklaarden, dat zij onschuldig waren. De openbare aanklager zeide, dat het doodschieten der officieren in strijd was met de oorlogswetten, daar dit geschiedde toen de ontsnapten weer gepakt waren. werden echter tegen gehouden door een serie kleine ontploffingen en door de vlam# men, waarin het schip gehuld was. Van officiële zijde wordt gevreesd, dat het aantal doden wellicht tot 75 zal stij gen, meldt U. P. Fatale vergissing kostte militaire chauffeur liet leven Een soldaat uit Tilburg die enige mili tairen in een personenauto naar het bu reau van het Commissariaat-Generaal voor de Recuperatie op de Keizersgracht te Amsterdam had gebracht wilde jfijn wa gen aan de waterkant parkeren, nadat de inzittenden het gebouw waren binnenge gaan. Een jeep met een gesloten carrosse rie stond hem daarbij in de weg en de soldaat, de 26-jarige R- van de W. uit Til burg, stapte daarom in dit wagentje om het te verplaatsen en daardoor ruimte vrij te maken voor zijn eigen wagen. Of het onbekendheid met de behandeling der jeep is geweest dan wel een vergissing zal wel nimmer aan het licht komen. De jeep reed plotseling achteruit en viel in het water van de Keizersgracht. Op het hulpgeroep van een vrouw sprong een 25-jarige voor bijganger te water. Hij dook verscheidene keren, maar slaagde er niet in het portier van het wagentje te openen. Tenslotte gaf hij zijn pogingen op, nadat een militair (waarschijnlijk de gebruiker van de jeep) hem toeriep, 'dat hij' geen moeite moest doen, omdat er toch niemand in de jeep zat. Tengevolge van deze fatale vergissing werden alle reddingspogingen gestaakt en kwam de brandweer, die de jeep een uur later uit de gracht ophaalde, tot de ont stellende ontdekking, dat er toch een slachtoffer was gevallen: Van de W., wiens lichaam zich nog in de jeep bevond. Officieel bezoek van Herriot aan Engeland Edouard Herriot, voorzitter van de Franse nationale vergadering en voormalig pre mier, heeft bij de opening van de vergade ring medegedeeld, dat hij nog dezelfde dag voor een officieel bezoek vaa vier dagen naar Londen zou vertrekken. Hij voegde hieraan toe: „Ik zal het En gelse volk vertellen, dat Frankrijk al zijn krachten op zijn eigen herstel concentreert en tegelijkertijd de banden, die het met Engeland verbinden, versterkt." VERTROUWENSKWESTIE IN FRANSE NATIONALE VERGADERING. Reuter méldt, dat Ramadier, de Franse premier, op een bijeenkomst van de socia listische partij heeft verklaard, dat hij heden de nationale vergadering zal ver zoeken de vertrouwenskwestie te stellen en daarover Vrijdag de stemming te houden. Het woord is aan. Dickens: In elk streven ligt een begin van zegepraal over traagheid en onverschilligheid opgeslo ten. Engeland neemt het op voor de Bulgaarse oppositie De Britse regering verklaart in een nieuwe nota' aan Bulgarije over de opheffing van de twee belangrijkste dagbladen der Bul gaarse oppositie, dat de Bulgaarse perswet van 30 April 1946 m strijd is met de clau sule in het Bulgaarse vredesverdrag, die persvrijheid garandeert en dat herziening wenselijk is om deze wet in overeenstem ming te brengen met het verdrag. Op 26 Juni werd door de Britse politieke vertegenwoordiger aan de Bulgaarse mi nister van .Buitenlandse Zak<|n deze nota 1 overhandigd, waarin het Bulgaarse ant woord op een eerder Brits protest over hetzelfde onderwerp als „volkomen onbe vredigend en niet overtuigend" wordt ver worpen. Het betreft hier bladen van de sociaal democratische en van de boerenpartij. Spaak pleit voor „Benelux" In een uiteenzetting, die de Belgische minister-president Spaak gisteren in de Belgische Kamer gaf over de draagwijdte van de Tolunie, die hij een mijlpaal noem de in de economische gesohiedenis van België wees hij op de noodzaak van een gunstige stemming over dit ontwerp: „Wij moeten moedig deze politiek van georga niseerde economie aanvaarden", aldus mi nister Spaak. Beide zijden zullen offers moeten brengen. Bij'internationale bespre kingen moet men aldus de heer 'Spaak, niet zo zeer eisen naar voren brengen als wel mededelen tot welke offers men be reid is. De eei'ste minister verklaarde zich ver volgens tegenstander van degenen, die de overeenkomst slechte 'geleidelijk wensen goed te keuren. De belangen van beide landen zijn identiek en in deze geest die nen de moeilijkheden uit de weg te wor den geruimd. Kolenmijnen in het Ruhrgebied toch onder Duits beheer Een woordvoerder van het Britse mili taire bestuur heeft verklaard, dat de im passe bij de Brits-Amerikaanse besprekin gen over de overdracht in Duits beheer van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied nu verbroken is en dat de overdracht voor lopig op 1 Augustus is vastgespeld. TWEEDE KAMER KRIJGT COPIEëN. De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer een copie doen toekomen van de hem langs telegrafische weg toegezonden tekst van een door de Commissie-generaal gemaakte vertaling van de in de Indonesische taal gestelde republikeinse nota d.d. 27 Juni 1947 en de aide-mémoire, welke op 28 Juni 1947 door de Amerikaanse consul-generaal, te Batavia namens de regering van de Ver enigde Staten van Amerika aan de repu blikein^ regering werd overhandigd. Republiek in ernstige impasse John Cobb, de Amerikaanse autocoureur, gaat op de zoutvlakten van Utah in de Verenigde Staten een poging ondernemen om het snelheidsrecord op de begane grond te breken met zijn gestroomlijnde racewagen, die men hierboven afgebeeld ziet. Het monster ziet er „snel" uit en de motoren van de wagen waarborgen een maximum aan prestatievermógen. TWEEDE KAMER Regering licht het seniorenconvent in (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Van Schaik deelde gisteren mede, dat de regering het op dit ogenblik nog niet in 's lands belang achtte in het openbaar met een verklaring over Indonesië te komen en dat zij daarom gaarne zag, dat de reeds een maand geleden toegestane interpellatie-De Groot nog even achter wege zou blijven. Wel bleek zij bereid heden, Woensdag het seniorenconvent (aUe fractievoorzitters plus de Kamei-voorzitter) enige nadere inlichtingen te verschaffen. De heer Hoogcarspel (Comm.) was er niettemin voor, de interpellatie toch Donderdag te laten houden, omdat zij al leen dingen zou betreffen die in het ver leden liggen de op 27 Mei door de Com missie-Generaal aan de Indonesische de legatie gezonden n^ta en een regerings publicatie van 2 Juni welke dus niets te maken hebben met hetgeen er thans gaande is. Tegen dit standpunt (het een en het ander is niet te scheiden) \kwam Mr. Van der Goes van Naters in verzet. De fractieaanvoerder van de Par tij van de Arbeid betoogde, dat nu er een uitermate delicaat proces gaande is men vertrouwen moest hebben in de .opvat ting van de regering en- dat het geenszins ■gewenst ig middenin met een verklaring voor de dag te komen. En aan de -heer Schouten (A.R.) die er over geklaagd had, dat de regering, via contact met de voorzitters van de fracties, der beide re geringspartijen wel informaties had ver strekt aan een deel der Kamer, doch het nu in strijd met het landsbelang noemde om de gehele Kamer in te lichten, ver zekerde hij, dat er in het door de A.R.- woordvoerder bedoelde contact niets on juists had gelegen. Maar bovendien en dit onderstreepte prof. R o m m e (K.V.P.) door de bijeenkomst met het seniorenconvent zou nu toch elke grond aan 's heren Schoiitens grief ontvallen. Dat zag deze ook wel in: hij behield zich alleen de vrijheid voor om aan de hand van wat men in het seniorenconvent zou vernemen, zelfêtandig te, oordelen, of inderdaad de tijd voor spreken in het openbaar nog niet gekomen is. Met '589 stemmen verwierp Geen wijziging in de bloembollen export naar Engeland^ Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede: Op verzoek van de Engelse instanties is aan Nederlandse zijde een contingentering voor de export van bloembollen naar En geland toegepast, opdat het tussen beide regeringen overeengekomen totaal contin gent niet wordt overschreden. Het voor Engeland vastgestelde export contingent blijft gehandhaafd. Import in Engeland vindt echter plaats op algemene vergunning, hetgeen betekent, dat geen individuele invoervergunningen voo^ de Engelse importeurs worden vereist- Aan vragen voor uitvoervergunningen moeten, evenals dit ook verleden jaar het geval was, aangevraagd worden bij de ondervak- groep export van bloembollen te Haarlem. de Kamer het voorstel-Hoogcarspel, dat louter de stemmen kreeg van de commu nisten. Deze wierpen onmiddellf|k hierna to taal onverwacht een hindernis op, waar door de beslissing over het wetsontwerp, beogende de parlementaire schadeloosstel ling welke de Tweede Kamerleden gen to ten, van 5000 op 6000 te brengen, ten slotte werd aangehouden. Op zichzelf is deze wijziging ten volle gerechtvaardigd en feitelijk wil men nu voor onze volks vertegenwoordigers inhalen wat voor an dere groepen al veel eerder tot stand is gebracht, iets, dat de heer Hoogcarspel eigenlijk al te zeer over het hoofd zag. Overigens w5s het vreemd dat de Com munisten thans met bezwaren kwamen, nadat zij die bij het afdelingsöhderzoek niet hadden aangevoerd. Volgens Grondwet is voor aanneming van een voorstel als dit nodig, dat twee-derde van het aantal aanwezige leden, vóór stemt. Om de zaak geen schipbreuk te laten lij den (niemand had op stemming gerekend en zodoende was de opkomst zeer matig) besloot men op voorstel van de president de stemming tot Dinsdag aan te houden De verdere middag w^s gewijd aan BENELUX, het voorstel tot goedkeuring van het reeds in 1944 te Londen gesloten douaneverdrag met België en Luxemburg. Mr. Van der Goes van Naters (Arb.) behoorde tot de voorstanders, die echter voor sommige schaduwzijden van dit verdrag niet blind waren. Hij herin nerde aan Belgische bezorgdheid voor de uitbreiding van de hoogovens te IJmui- den, maar volgens hem zou België daar van toch geen last ondervinden en boven dien had men die uitbreiding al •vóór de oorlog beraamd. Evenzeer achtte hij de in Nederlandse kring merkbare beduchtheid voor uitbreiding van de Belgische koop vaardijvloot ongegrond. Spreker wenste BENELUX een algemeen aandeel toe in de economische ordening van Europa. De vier Indonesische partijleiders Sjarifoeddin, Gani, Soekiman en Se- tiadjit zijn er niet in geslaagd een kabinet samen te stellen. Zij hebben hun mandaat aan president Soekarno teruggegeven. De president zal heden verdere maatregelen bekend maken. Uit Djokjakarta meldt Reuter: De bevelhebber van het republikeinse leger heeft de concentratie van alle civiele en departementale motorvoer tuigen bevolen als voorbereiding voor hun mobilisatie. De leiders van de republiek zijn in een impasse geraakt, die de ernstigste toestand in de geschiedenis van de 23 maanden oude Indonesische republiek genoemd kan wor den. De impasse heeft voorts de politieke crisis gecompliceerd. Naar men meent te weten, is de impasse veroorzaakt, doordat de vier politieke lei ders het rriet eens konden worden over de verdeling van de portefeuilles in het nieu we kabinet. De voornaamste moeilijkheid, zo meent men, bestond in de aanspraken van'de Indonesische Mohammedaanse par tij (Masjoemi) onder leiding van dr. Soe kiman op het premierschap en de porte feuille van Defensie. De Nederlandse Autoriteiten verwachten uiterlijk heden een anLyoord van de repu blikeinen op_ de nota, die dr. Van Mook Eervol ontslag aan minister Van Kleffens Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juli aan mr. E. N. van Kleffens op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister zonder portefeuille, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, onder uiterst moeilijke omstan digheden door hem aan H.M. de Koningin en den lande bewezen. De minister-president heeft in .de minis- erraad namens het kabinet zeer hartelijke woorden gericht tot de scheidende minis ter en herinnerde aan de vele jaren van diens zo belangrijke arbeid. De heer Van Kleffens zal over enkele dagen naar zijn diplomatieke post te Washington vertrekken. Zondag j.l. heeft ingediend. Met het voort duren van de crisis in het republikeinse kamp zijn echter zowel deze nota als de Amerikaanse, waarbij een beroep werd gedaan op de republikeinen o:a tot een spoedige regeling te komen, onbesproken en onbeantwoord gebleven, zegt Reuter. Brits minister waarschuwt. •Naar aanleiding van de voedselsituatie in de wereld heeft de Britse minister van voedselvoorziening, Strachey, heden in het Britse Lagerhuis verklaard, dat Java en Sumatra de grootste twee voedselopslag plaatsen van de wereld zijn. „Hoe tragisch zou het zijn, indien dit alles zou vernietigd worden door het uitbreken van een nieuwe OQrlog tussen de Nederlanders en de Indo nesiërs," zo zeide hij. In het bijzonder deed Strachey een beroep op „onze Nederlandse vrienden en bondgenoten". „Indien het Nederlandse geduld zou uitgeput raken ên zij een poging zouden ondernemen om Java en Sumatra met geweld te heroveren, dan is één ding .in ieder geval zeker, namelijk, dat, hoe ook de afloop van de militaire operaties zou zyn, de Nederlanders de hoop op het verkrijgen van een deel of van al deze voedingsmiddelen vaarwel kunnen zeggen,." Berichten van Un. Press uit Djocjakarta delen mede, dat Soekarno overweegt een kabinet te doen vormen uit Nationalisten en de linkervleugel, met een Mohamme daans premier. De Indonesische militaire woordvoerder gewaagde heden volgens U. P. van vuur- wisseling tussen een Nederlands oorlogs schip en de- kustbatterijen van Banjoe- wangi op Oost-Java. Ook zouden Neder landse marine-patrouilles aan de Noord kusten gevecht zijn getaakt met de re publikeinse kustverdediging. ****«09000000' AFNEMEND BUIIG. Verwachting medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond' Tijdeliike opklaringen met hjer en daar nog een enkele jjul, iets warmer dan vandaag. Zwakke wind. 3 Juli: Zon op 4.25. uur. onder 21.03 uur Maan op 21.42 uur, onder 3 53 uur (Volle maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1