Ook Spanjaarden zijn Europeanen Productie der Phiiipsfabrieken! De nieuwe bonnen reeds hoger dan voor de oorlog Tito weigerde de verzekering dat de Oostenrijkse grens zal worden gerespecteerd Douane-overeenkomst met België en Luxemburg goedgekeurd C Panda en de Meest er-detective J DONDERDAG 3 JUL! 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Bij de bespreking van het Amerikaanse plan voor Europa's economische wederop bouw zijn de staatslieden der grote Euro- se landen het op één punt in ieder geval roerend eens geweest: Spanje komt niet in aanmerking om mee te doen. De uitdruk kelijke .vaststelling van deze uitzondering herinnert nog eens aan wat in voorbije dagen de „Spaanse kwestie" heette, name lijk de moeilijkheid om de dictatoriale fi guur Franco van het politieke toneel te doen verdwijnen zonder het Spaanse volk aan een burgeroorlog prijs te geven en zonder de dictator zelf tot een martelaar aan de paal der buitenlandse bemoeizucht te promoveren. Die „Spaanse kwestie", be handeld door de Algemene Vergadering der UNO en afgedaan door de Veiligheids raad, is nog nooit zo ver van een voldoe- .ninggevende oplossing geweest, als op dit moment. Het zóu prettiger zijn geweest, wanneer alle Europese landen ook Spanje dus bij de constructie van heti plan-Marshall hadden kunnen medewer ken; het zou prettiger zijn geweest, wan neer de Spaanse steen des aanstoots voor dien zou zijn weggeruimd door een krach tige, doelbewuste actie der UNO-landen. Kjjpchtige actie betekent hier geenszins ge weld: het is zeer goed denkbaav dat een organisatie als de UNO, die practisch alle landen der wereld omvat, Franco zou wip pen door een, resoluut en eensgezind ge baar zonder dat er oorlog aan te pas komt tenminste wanneer die UNO-landen ten opzichte van Spanje alle dezelfde, een voudige gedachtengang volgden, die het principe der anti-Franco stroming aan wijst: namelijk de gedachtengang, dat voor een dictator in de wereld geen plaats meer is en dat het Spaanse volk in de ge legenheid moeten gesteld, vrijelijk te kie zen cfoor wie en hoe het -geregeerd zal vAirden. Dit principe ligt verankerd in het Handvest. Voor dit principe staat de UNO ln de bres: omdat het een der essentiële voorwaarden voor de vrede is. De beslissing van de Veiligheidsraad, waarbij de leden der UNO het advies gegeven werd de hoof? den hunner diplomatieke vertegenwoor diging m Madrid terug te roepen, verloo chende het Handvest en was een weinig bewonderenswaardige handigheid, die uiteraard en logisch genoeg, geen resul taat had. De moeilijkheid was weer, dat de intenties der UNO-leden in dit geval zo zeer uiteenliepen een moeilijkheid, die onverbrekelijk verbonden lijkt te moeten' zijn met alles wat de-UNO onderneemt Intussen is er een tijd lang gezwegen over Franco en andere, dringende proble men verduisterden de wrange herinnering aan deze UNO-débacle. In die adempauze heeft Franco zich nog wat comfortabeler in het zadel gezet en aan de andere kant hebben prominente en minder prominente leden van <Je UNO afzonderlijk nieuwe banden met het Franco-Spanje gesloten op economisch gebied. Nu echter de ge boorte van het Europese herstelplan in de vorm van een gecoördineerde procedure aanstaande is. komt de niet-afgedane Spaanse kwestie zich neg nadrukkelijker aandienen dan op het moment dat de Vei ligheidsraad zich ermede bemoeide. Want het feit. dat een Europese natie moet wor den'uitgesloten van een Europese solidari- teitsiaee, wijst op een urgent mankement in het Europese bestel. Europa kan Spanje niet missen als het één wil zijn. Zowel het j ideële als het economische aspect van een f V grotere Europese samenwerking vertoont een zwarte vlek, wanneer een der landen uit hoofde van welke overweging ook niet kan worden geaccepteerd. Dit treft immers in de eerste plaats de in Spanje wonende Europeanen, ook wel Spanjaarden ge noemd, die door een gebrek aan doortas tendheid en practische prestatie der vol kenorganisatie niet. kruinen profiteren van en werken aan de procedure, die hun we relddeel.tot een bron van wereldwelvaart zou kunnen maken, nadat het jarehlang een bron van wereldoorlogen is geweest. Men moet aannemen, dat ook de, Spanjaar- de dat ideaal willen dienen èn kunnen bevorderen. De geschiedenis leert immers, dat het Spaanse volk voor de ontwikkeling van de Europese economie en welvaart minstens evenveel heeft gepresteerd als voor de bevordering van de Europese oor logenDat is iets, wat zelfs niet van ieder ander Europees land kan worden ge zegd! Bovendien is er alle kans, dat de grote onruststoker en haard van Europese onrast, Duitsland, zal worden ingeschakeld bij de totstandkoming van de Europese economische solidariteit, om de eenvoudige reden dat het benutten van Duitslands aconomische potentie een der voorwaar den voor Europa's herstel vormt. Duits land wel en Spanje niet dat is geen juiste verhouding ten opzichte van hun duister oorlogsverleden. Dit tekent ten overvloede de nadelige^ positie, waarin Franco zijn land blijft neerdrukken. De premier van de republikeinse Spaan se regering in ballingschap, Rodolfo Llopis, heeft dezer dagen' weer een dringend en wanhopig klinkend beroep gedaan op de Veiligheidsraad, tegglijk met een bitter verwijt over de besluiteloosheid, waarmede de UNO reageert op £e onophoudelijke uit dagingen van Franco, die spot met de rechten van de Spanjaarden. ,.Ik weet zeker", aldus zeïde Llopis, „dat het gehele Spaanse volk zich achter de republikeinse regering zou scharen, wan neer, het een krachtig besluit van de UNO zou zien, tegelijk met daadwerkelijke hulp tot wederinstelling der Spaanse democra tie." Het is inderdaad een weinig overtuigend geluid, dat de verschillende UNO-leden telkens weer als verontschuldiging laten horen: Dat de vrees voor burgeroorlog hen van acties weerhoudt. Want de krachten die in Spanje werkzaam zijn tot omver werping van het Franco-regiem zullen door het uitstel steeds verbitterder en medogen- lozer voorbereidingen treffen om tenslotte koste wat kost tot het doel te geraken. En de kans op een bloedige uitbarsting wordt daardoor met de dag groter een xiitbar- sting, die onberekenbare ellende en con sequenties zou uitstorten over een Europa, dat de. gevolgen van de eerste Spaanse burgeroorlog thans nog niet eens te boven is. J. L. Cijfers over het Joodse verzet Te Jeruzalem wordt vernomen, dat de Palestijnse regering aan de commissie van onderzoek der UNO een herziene schat ting van de sterkte der Joodse verzets organisaties heeft voorgelegd. De Irgoen Zwai Leoemi heeft naar schatting 1000 strijdende en meer dan 6000 niet-strijdende leden. Men gelooft, dat van deze laatsten 100 behoren tot een groep, die inlichtingen verzamelt door werk op regeringsdepartementen. De Ir goen ontvangt aanzienlijke morele, zo niet materiële steun van een Amerikaanse or ganisatie bekend staande onder de naam „Joods comité voor nationale bevrijding'. De sterkte der Stern-groep wordt op 1000 geschat. Tussen 1 Augustus/ 1945 eh 31 Maart zijn 142 personen door Joodse verzetsorganisaties gedood en 790 gewond. In 1946 heeft de Palestijnse politie op tien ton explosive van Joden beslag ge legd. Deze politie telt thans 17.000 per sonen, van wie 5600 Engelsen. Dit aan tal is practisch het dubbele van het aan tal in 1939. Vreemde passagiers Aan boord van de KLM-Constellation „Walcheren",' welke uit Curagao op Schiphol terugkeerde, bevond zich een zonderling gezelschap uitheemse dieren, bestemd voor de diergaarden Artis en Blijdorp, te weten achthonderd gram parasolmieren, zes ;leguanen, een lui aard, vier capucijner-apen, drie doods hoofdaapjes, waarvan er een ernstig ziek was, twaalf luidruchtige mais- parkieten, een gordeldier en drie brui kikvorsen. Twintig nieuwe textielpunten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat wederom 20 punten op de textie'.kaart VA 705 worden aangewezen. Geldig zijn verklaard de bonnen gemerkt ..Textiel C 1 punt", „Textiel C 5 punten", „Textiel D 1 punt" en „Textiel D 5 punten". De bonnen „Textiel C Reserve" en „Textiel D Reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. ONTSPANNING VOOR PATIËNTEN IN ZIEKENHUIZEN EN SANATORIA. Op 5 Juli zal het een jaar geleden zijn dat in Aalsmeer enkele personen het initia tief namen om de patiënten in ziekenhuizen en sanatoria (vooral daar, waar oorlogs slachtoffers worden verpleegd) ontspanning te bieden door muziek- en zangavonden. In de loop van het jaar vormde zich een ccjmité „Ontspanning Ziekenhuizen eri Her stellingsoorden". Elke eerste Zaterdag van de maand trokken verschillende verenigin gen naar het Rode Kruis-sanatorium te Santpoort en naar Kareol in Vogelenzang. Dit jaar aanzienlijk meer artikelen op de Nederlandse markt Van 6 tot en met 19 Juli zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten Ka, Kb. Kc 707 (serie G): In het jaarverslag der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken wordt medegedeeld, dat de productie eind April 1947 113 procent van die van voor de oorlog bedroeg. Het ontsluiten van nieuwe afzetgebieden biedt een aanzienlijke compensatie voer die gebieden, waarin de omzet als gevolg van de oorlog is verminderd of geheel is weggevallen. Eind 1946 werd naar 93 landen geëxporteerd. In de eerste vier maanden van 1947 bedroeg de waarde der geëxporteerde artikelen veertig millioen gulden. In 1947 komen aanzienlijk grotere hoeveelheden Philips-producten op de Nederlandse markt. Eind 1946 waren in Nederland 28.500 personen bij Philips werkzaam, van wie 80 procent mannen en 20 procent vrouwen, tegen vóór de oorlog 50 procent mannen en 50 procent vrouwen. De winst over 1945-1946 bedroeg 7.217.755.Voor 1947 worden gunstiger resul taten verwacht. Voorgesteld wordt op alle aandelen 6 procent dividend uit te keren. Bij de personeel u it/b re iding, welke Zaterdag 5 Juli gaat dezelfde vereniging, i siech{;s door een uiterste krachtsinspanning die verleden jaar op die datum de actiejCOn Worden bereikt, trad duidelijk aan de opende, het -dameskoor „Drndua", alsmede da& hoc ktap de arbeidsraaI.kt momenteel de muziekvereniging „Sursum Cm da we- j jn Nederland is. Talloze personen, die derem concertoren in het Rode Krins-sana- „oeger in het bedrijfsleven werkten, zijn tormm te Santpoort, Deze avond wordt een thans ingeschakeld voor werkzaamheden herdenkingsavond, waarop de burgemeester diensten die het economisch leven niet van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Voller 1 zal spreken. of niet direct ten goede komen. Met het Witte garden opereren van Oostenrijk uit Een Britse diplomatieke zegsman zeide Un. Press dat maarschalk Tito geweigerd heeft enige toezegging te doen namens Joegoslavië betreffende de eerbiediging van de Oostenrijks- Joegoslavische grens. Deze kwestie kwam ter sprake tijdens het onderhoud dat de Engelse minister van Luchtvaart Philip Noel Baker, veertien dagen gele den met de maarschalk had en waarbij ook over Karintië werd gesproken. Hoewel Nocl Bakers missie op alle an dere punten een succes genoemd werd, hield Tito, waar het Karintië betrof, voet bij stuk. In Londen beschouwt men de Joegosla vische houding ten aanzien van Karintië met enige onrust, te meer daar onlangs een begin is gemaakt met de semi-officiële Joe? goslavische propaganda-campagne voor een „Sloweens Karintië". De Joegoslavische Op de Grote Markt kwamen Dinsdag middag 25 Denen aan voor een tien daags verblijf in Haarlem. - Een foto van het opgewekte groepje in de zomerzon. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 3.00. 0 00. 13 00, 19.00. 20.00, 22.30 uur Nieuws. 7 15 Gymn. 7.30 Berlijns Domkoor. 7 45 Woord voor de da?; 8.15 Kerkorgel, 8.30 Gram.pl, 10.00 Vlooi en piano. 10.30 Morgendienst, 11.00 Amati- trlo. 11.45 Familieberichten. 12.00 Slafmuziek Am sterdamse Politie. 13.15 Ned. Kamerkoor. 13.45 Gram.pl. 14.00 Pianoduo. 14.20 Boekbespreking. 14.40 Fagotkwartet. 15.00 Gram.pl. 15.50 Decla matie. IC. 20 Rotterdams Strijkkwartet. 17.00 Harp. 17.20 Orgel 17.50 Nieuwe platen. 13.00 Mandoli- hata. is.30 Strijdkrachten. 19.15 Babel en Bijbel. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Loon- en prijs politiek. 20.05 Proloog. 20.15 Kurhausconcert. 21.10 Leatng over streptonlclne. 21.30 Orkest „Radio- sa". 2150 Vocaal kwartet.- 22.45 Overdenking. 23.00 New Yorks Philharmonisch Orkest. 23.15 Gram.pl. HILVERSUM II. 415.5 M„ 218 M. en 1*75 M. 7.00. 8.0Ó. 13 00. 18 00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.18 Operamuziek 0.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Kwartet van Sibelius. 9.50 Sonate. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zie ken. 10.45 Piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Or gel. 12.00 Italiaanse opera's. 12.30 Sport-ager.da. 12 35 De Skymasters. 13.15 Renovaseptet. 13,45 Gram.pi. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 15.10 Gedichten. 15.30 Piano en orgel. 16.00 Gra- mof.platen. 16.30 Tussen 12 en 15. 17.00 Accor deon-orkest. 17.30 Orkestinstrumenten. 18 20 E. T A.-trto. 18.30 De Ramblers. 19.00 Praat U rus tig verder. 19.15 F.x-politieke gevangenen. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Kwartel van Beethoven 20.30 Herhaling toespraak prof ir. W. Schermor- horn. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Amateurs. 22.15 Swing and sweet. 22.40 Avondwijding. 23.15 Sym- phonlsch concert, i TWEEDE KAMEÜ (Van onze parlementaire redacteur) Men kan de douane-overeenkomst tussen België, Nederland en Luxemburg, alsmede haar perspectieven, die mr. Sassen (K.V. P.) geestdriftig deden zijn, uit een ver schillende gezichtshoek bekijken. Want na dat mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) er puist met het oog op Europese samenwer king en op het plan-Marshall veel goeds in had gezien, gaven de communistische spre kers, de heren Hake en Schoonen- b r g te kennen, dat zij er de grondslag in zagen voor een huns inziens verwerpe lijke blokvorming, gericht tegen Oost- Europa. In een keurig speechje zette mr. Sassen (K.VJ5.) uiteen waarom er juist alle reden bestond om te juichen over een economische samenwerking als thans tus sen de „Benelux"-landen wordt beoogd. Als gelukkig niet lang van stof zijnde feest redenaar' op de samenwerking tussen de drie landen trad ook minister V a n B o e t- z e 1 a e r op, die zich voor economische blokvorming uitsprak. Zijn ambtgenoot Huysmans had op zich genomen aller lei détail-kwesties te beantwoorden. Hij verklaarde hét denkbeeld van "een parle mentaire commissie, welke zich geregeld met ,,Benelux"-zaken zal bezig houden,' niet onaanvaardbaar. Ministeriële hoofdredenaar was Excellen tie L i e f t i n c k. Maar ook hij kon uit de aard der zaak over het bijkans doodge- sproken en doodgeschreven onderwerp weinig belangwekkends meer vertellen en dit verklaart bij-worbeeld, dat hij in het begin van zijn rede nog met zo iets afge zaagds wel te verstaan als beeld! als de „mijlpaal in de geschiedenis" van de drie samenwerkende landen voor de dag kwam, een mijlpaal gevormd door de douane-overeenkomst en wat daarmee samenhangt. Van hetgeen de minister mededeelde, zij vermeld, dat het slechts een voorlopig ka rakter dragende tarief nog wijzigingen kan ondergaan. Met belanghebbenden in het bedrijfsleven zal overleg worden gepléegd Wat de vrees voor prijsstijging ten onzent betreft, meende de bewindsman anderzijd- te kunnen wijzen op de compenserende werking die er van het vrije verkeer tus sen de partners aan de ene kant en de overzeese gebieden anderzijds zal kunnen uitgaan. De samenstelling van een regeling voor de uit- en doorv.oertarieven is in Mei1 tijdens de' ministeriële samenkomst te Brussel besproken. Een commissie ter be studering van de fiscale problemen zal de belastingstelsels der drie landen in studie n'emen. Na dit alles volgde nog een reeks van détailpunten. Zpnder hoofdelijke stemming nam de Kamer tenslotte het voorstel tot goedkeuring van de douane-overeenkomst aan. De volgende week zal zelfs op Maandag middag en verdér 's ochtends om 11 uur (hetgeen ook morgen .reeds gebeurt) en tenslotte enige avonden vérgaderd worden. Dit ten einde op 11 Juli op reces te kunnen gaan. Vóór die datum zal vermoedelijk ook nog het debat over Indonesië gehouden worden, maar na de mededelingen aan het seniorenconvent is niet te verwachten, dat de heer Schouten nog zal proberen, de re gering eerder tot spreken te brengen dan zij zelf wenselijk acht. orde van advocaten heeft een telegram ge zonden naar de secretaris-generaal van de UNO waarin gevraagd werd om inlijving van Karintië bij Joegoslavië; een soortge lijke verklaring werd door het Slavisch Comité te Warschau aangenomen op aan dringen van Joegoslavië. Diplomatieke kringen zeiden dat het vasthouden van Joegoslavië aan zijn eis ten aanzien van Karintië de situatie in het Oos- tenrijk-Joegoslavisch grensgebied gecompli ceerder maakte waardoor de verantwoor delijkheid van de Britse troepen, welke in dat gebied belast zijn met de handhaving van orde en veiligheid, vergroot wordt. Volgens de Britse berichten werd de toe stand nog verergerd door de activiteit van „witte garden", dit zijn anti-communisti sche Sloveense benden, die Oostenrijk ge bruiken als een basis voor hun strooptoch ten op Joegöslavisch grondgebied Waarbij zij Joegoslavische grenswachten vermoor den en winkels en fabrieken plunderen. Politieke waarnemers sluiten echter de mogelijkheid niet uit dat de witte garden geïnfiltreerd zijn met communistische agenten wier doel het is door provacatie een actie van de Joegoslaven uit te lokken. Opmerkelijk geluid van de Osservatore Romano Twee artikelen van graaf Giuseppe Dalla Torre, sinds bijna 25 jaar hoofdredacteur van het in Vaticaanstad verschijnende nieuwsblad „Osservatore Romano" hebben te Rome sterk de aandacht getrokken, daar men van mening is, dat zij op een moge lijke wijziging duiden van «de houding van de Heilige Stoel. Men beschouwt de beide artikelen, die „is coi'log een onvermijdelijk noodlot?" en „de paradox van de oorlog'" zijn getiteld,- als een beroep op de Weste lijke mogendheden, zich meer de moeite te getroosten óm het communisme te be grijpen en als een opnieuw innemen van een neutraal standpunt in de strijd van ideologieën. Hoewel men er in Vaticaanstad de na druk op legt, dat de „Osservatore Romano" geenszins het officieel bla<ï van de Heilige Stoel is, aoht men het niet wel mogelijk, dat deze artikelen zijn gepubliceerd zonder te zijn goedgekeurd. Het Rusland uit de tijd van de revolutie, aldus graaf Dalla Torre, heeft in de jaren van Lenin tot Stalin reeds zo grote wijzi gingen ondergaan, dat men niet kan ont kennen. dat hier van evolutie sprake is. De Sovjet-Unie strijd slechts voor betere gren zen, voor bevrijding van het land." voor vrijwaring van Europa tegen aanvallers. Zij strijdt niet voor het communistisch ideaal, niet voor het staatsideaal. maar voor haar eigen leven, voor haar volk, voor het ideaal van een vrije, onafhankelijke en veilige staat. Oorlog is niet onvermijdelijk." In zijn tweede artikel valt hij Ameri kaanse pblitici (Hoover, Acheson, Sumner Welles) aan om hun gebrek aan begrip voor het communisme. •- JEEP OVER DE KOP. BESTUURDER GEDOOD. Vanmorgen wilde de 18-jarige A. van Noort met zijn jeep op de Dordtse straat weg te Rijsoord een ander voertuig pasfc seren. Hij verloor de macht over het stuur: de jeep kwam terecht in de zachte berm van de weg en sloeg om. Van Noort raakte daarbij onder het voertuig en werd op slag gedood. ER KOMEN WEER MONDHARMONICA'S Sedert begin 1940 zijn er geen mond-harmonica's meer geïmporteerd in ons land met zijn '1250 mondharmonica-orkesten. Dé overheid heeft thans tot een beperkte import besloten. De dia tonische instrumenten zullen ter beschikking komen van de -mondharmonica-orkesten èn clubs. De chromatische instrumenten zullen worden toegewezen aan klelnkunst-artlsten. oog op verder herstel baart deze situatie het gehele Nederlandse bedrijfsleven grote zórg. Even grote zorg baart het ontstellend te kort aan geschoolde en wetenschappelijk opgeleide jonge krachten. De nieuwe lasten, die voortdurend door •de overheid op het bedrijfsleven worden gelegd, zullen het concurrentievermogen van1 de Nederlandse producten op de we reldmarkt verzwakken. Nieuwe producten. De wetenschappelijke afdelingen, waar bij in de Nederlandse Philips-laboratoria thans 300 academici zijn betrokken, be reikten zeer belangrijke resultaten. Nieuwe plastische materialen worden thans in eigen bedrijf gesynthetiseerd. De heteluchf-motor is in het stadium der realisatie gekomen. Hij zou toepassin gen kunnen vinden, die boven de oorspron kelijk gedachte kunnen uitgaan. De electroncn-miscroscoop zal binnen kort in de handel gebracht kunnen worden. Het televisie-onderzoek, maakt gestadige voortgang. Een nieuw systeem voor het projectiebeeld is uitgevonden, waardoor een groter beeld ontstaat. Een nieuw fotochemisch systeem werd ontwikkeld, waardoor een- lichtecht me taalbeeld wordt, verkregen. De octrooi-positie der N.V. kon in de na-oorlogse tijd aanzienlijk worden ver sterkt. Amsterdam krijgt weer een autotentoonstelling Het hoofdbestuur van de R.A.I. heeft be sloten het volgend jaar in 'I. R.A.I.-gehouw te Amsterdam van 39 April tot 9 Mei een internationale "automobieltentoonstelling te houden. Het R.A.I.-gebouw, dat in de oorlog ernstig gehavend werd, is geheel hersteld. Voor de automobieltentoonstellingen te Amsterdam bestond vroeger een overwel digende belangstelling. Men hoopt, dat op de in 1948 te houden tentoonstelling alle grote fabrieken met de nieuwste modellen vertegenwoordigd zullen zijn. Duitse kogellagerfabriek aanNederland toegewezen Machines uit andere fabrieken en zeeschepen Naar de»correspondent van het A. N. P. Brussel verneemt heeft het geallieerde bureau voor de herstelbetalingen te Brussel aan Neder land machines uit de „Kugelfischerfabrik" Schweinfurt tóegewezen lot een -gezamenlijke waarde tan 492.460 rijksmark. Deze machines maken een vrijwel complete installatie uit voor de vervaardiging van'kleinere kogellagers voor de rijwiel- 'en kleine-motorenindustrie. Neder land zal deze installatie door eigen aankopen moeten aanvullen Verder heeft Nederland toegewezen gekregen machines uit de Deutsche Sprengchemie Aktien Gesellschaft te Kreiburg-Inn tea- waarde van 407.433 rijksmark, uit -de Pulverfabrik te Hasloch ter waarde-van 15.570 rijksmark, uit de Dynamit Aktien Gesellschaft te Krimme! ter waarde 1.261.829 rijksmark. Tenslotte zijn Nederland nog toegekend drie kleine zeeschepen van 200 ton, alsmede de „Val kenberg" van 1670 ton en de ..Sehillinghorn" 2974 ton. Ook Frankrijk en Tsjecho-Slowakije zullen grote gedeelten van de Kugelfischerfabrik Ex-vrederechter is nog steeds fel nationaal socialist,*. Het Arnhemse tribunaal heeft de zaak behan deld tegen mr. ,J. A. W. voor de oorlog advocaa' procureur te Groningen en dank zij zijn lid maatschap van de N S B., in de oorlog rechter in de Arnhemse' rechtbank, economisch rechter en later vrederechter in Arnhem. Zwolle. Zut- phen, Almelo en Groningen. Hij was een fel na tionaal socialist en beweerde dat nu nog te zijn. Hij gaf tal van onderdelen der dagvaarding toe, maar moreel wangedrag kon hij daaruit niet distilleren. Hij gfng er voorts prat op nimmer le wapens voor de Duitsers gevoerd en niemand •erraden of aangebracht te hebben en geen eed op Hitier afgelegd le hebben. Dit laatste zou hij opzettelijk hebben nagelaten. Aan het slot der zitting, waarin hij na zijn verdediger zelf nog langdurig het woord voerde, verzocht hij onmiddellijk in vrijheid gesteld te worden en pas nadat de nadere voorzieningen met betrekking tot de bijzóndere rechtspleging werking zullen zijn getreden, gevonnist te worden. „Ik kan geen algeméne schuld aan vaarden. Ik ben fel nationaal socialist maar een eerlijk man", zo beweerde hij. Nadat zijn ver zoek tot invrijheidstelling was afgewezen werd de uitspraak bepaald op 8 Juli. -01 Brood 3-02 Brood G-01 Boter G-02 Boter G-01 Melk G-03, G-05 Melk G-01 Vlees G-02 Vlees G-01 Algemeen G-02 Algemeen G-03 Algemeen G-04 Algemeen G-01 Reserve G-03 Reserve G-04 Reserve G-05 Reserve G-06 Reserve G-07 Reserve gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 250 gr. rrfergarine of 200 gr. vet 4 liter melk 7 liter melk. 100 gr. vlees 200 gr. vlees 200 gr. kaas 500 gr. siyker, boterh.- strooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. choc, of suikerw 225 gr. huishoudzeep of 180 gr.' toiletzeep 250 gr. zadhte zeep 125 gr. margarine of 100 gr. vet 1600 gr. brood 125 gr. margarine of 100 gr. vet 200 gr. kaas 800 gr. brood 125 gr. boter 75. „Ziehier!" sprak Jim Zondervan. „La ten we dit Geurtje binnengaan. Maar wees voorzichtig, vakgenoot'. Dc bende zit aan de andere kant...." „Ik ben altijd voor zichtig!" zei de detective. „De schurk, die mij voor de gek houdt rrioet nog geboren worden!" En hij opende de deur van de kamer voorzichtig en spiedde naar binnen. Op het zelfde ogenblik gierde er een touw door de lucht en kronkelde als een 'lasso om hem heen „Wees nooit te zeker van Uw zaak!" zei Jim Zondervtyn terwijl hij de speurder als een rollade met touw 'om strengelde, „Dat loopt alt\jd verkeerd af. Bovendien bent U een sukkel'. U bent een mislukte detective! BahAls ik U zie schaam ik mij, dal ik mij altijd als een de tective heb voorgedaan!" „Je. bent dus geen detective!" riep de heer Snufkens, die de zaak nu hélemaal begreep.'„Je bent een schurk! Je behoort bij de bende!" „Juist!" zei Jim Zondervan. „Zéér juist! En nu laat ik U hier alleen. Vaarwel!" G-ll Brood .i. G-ll Boter G-12 Boter G-13, G-15 Melk G-ll. G-12 Vlees G-ll Algemeen G-12, G-13«Alg. G-14 Algemeen fr-15 Algerpeen G-16 Algemeen G-13 Reserve G-16 Reserve G-17 Reserve G-18 Reserve G-21 Brood G-21 Boter G-22 Boter G-21. Molk G-21 Vlees G-22 Vlees G-21 Kaas G-21 Eieren G-21 Suiker Bonkaarten Kd, Ke ^07 (serie G): 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 12 liter melk 100 gr. vlees 100 gr. kaas 250 gr. suiker, botefh.- strooisel, enz., of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. choc, of suikerw 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep 250 gr. zachte zeep 500 gr. bananen (voor- inleveringsbon) 800 gr. brood 500 gr. rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbi^cuits 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep 250 gr. zachte zeep- Bonkaarten Ma, Mb, Mo, Md, Me, Mf, Mg 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie G)f 800 gr. brood 250 gr. boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 1 300 'gr. vlees 100 gr. vlees 200 gr. kaas 5 eieren 250 gr. suiker, boterh.- strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. choc, of suikerw Versnaperingskaarten enz. Qb. Qc 707: G-33 Versn. 200 gr. chocol. of suikerw. of 200 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. G-36 Versn. 100 gr. chocol. of suikerw. of 100 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Deze bonnen kunnen Vrijdag worden ge bruikt. met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag mag worden gekodht. De bonnen voor bananen moeten uiter lijk op 12 Juli bij een. handelaar worden ingeleverd-. De aflevering zal geschieden naar mate de bananen aangevoerd worden. Op de bonnen voor huishoudzeep is in het vervolg naar keuze verkrijgbaar: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. De geldigheidsduur van de bonnen'E-03 Vlees voor 1 1b (ca. 450 gram) Meat and Vegetables is verlengd tot en met 2 Augus tus, De niet-aangewezen bonnen van serie F kunnen vernietigd worden'. De suikerbon en de 14-daagse bonnenlijst Om détaillisten in de gelegenheid te stel len hun zaken voor vacantie te sluiten, zal tot eind Augustus éénmaal per veertien dagen eon bonnenlijst worden gepubliceerd. Daarom zijn in de bonnenlijst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnape ringen en zachte zeep opgenomen, welke eerst volgende week aangewezen zouden moeten worden. Op 28 Augustus wordt de wekelijkse bonaanwijzing hersteld. De suikerbon komt dan weeh een week later, dus op 4 September. De bon van 14 Augus tus geeft dös een suikerrantsoen, waarmee men drie weken moet doen. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewezen, geldig zijn voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te doen verlopen, zal dit echter een bon worden voor 750 gram. De bon voor 500 gram komt dan op 4 September. Op 18 September volgt dan weer een bop voor 750 gram en. op 2 Octo ber een bon voor 500 gram. volgens het bestaande schema. Natuurlijk niet,. George Marshall, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken heeft op een pers-conferentie verklaard, dat de jongste verkoop* van Amerikaanse munitie aan de Chinese centrale regering niet inhoudt, dat de regering der V. S. steun verleent aan de regering van China in de burgeroorlog tegen de communisten. Al te erg. De doodvonnissen, die over drie Hon garen. beschuldigd van samenzwering tegen de republiek, waren uitgesproken zijn door de Hongaarse raad van cassatie in gevan genisstraffen veranderd. Generaal Lajos Ve res de Delnok kreeg bijvoorbeeldinplaats van de doodstraf vijftien jaar dwangarbeid. Paratyphus. In Hessen heerst op het ogenblik een epidemie van paratyphus. Drie tot vier duizend personen zouden door de ziekte zijn besmei. Alle scholen in de bedreigde ge meenten zijn gesloten. Te Bremen worden 95 gevallen gemeld. Gas. Gisteren moest het nabij Rouen gelegen dorpje Buchy ontruimd worden, nadat een tankwagen der spoorwegen tegen een brug stootte en scheurde, waardoor de Inhoud ammoniak gas vrij kwam. Vee werd ver stikt. gewassen vernield en de bijna duizend inwoners waren gedwongen te vluchten. Vijf personen, die de dampen hadden ingeademd, moesten naar een ziekenhuis worden overl gebracht. Verdwenen term. De Britse regering heeft met volledige goedkeuring van de premiers van Zuid-Afrlka. Canada, Australië en Nieuw- Zeeland besloten de term „dominion" af te schaffen In de naam van het betrokken Engelse ministerie en in de titel van de be trokken Engelse minister. Deze zal voortaan „minister voor de betrekkingen met het ge menebest" heten. Waarschijnlijk zal de term „dominion" geheel verdwijnen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2