Haarlems Dagblad België en Nederland gaan eensgezind ter conferentie Soekarno's aanvulling in Batavia ontvangen Vergeten roerklamp waarschijnlijk de oorzaa k 61e Jaargang No. 18677 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U6ÜU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 8 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratis Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NAAR PARUS: Ook Tsjechosloivakije neemt de uitnodiging aan Uit Londen wordt vernomen, dat Bevin, de minister-van Buitenlandse Zaken, de Britse delegatie op de a.s. conferentie te Parijs zal leiden. Gistermiddag heeft de Xeder- landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooslerhout, aan de ambassadeurs van Frankrijk en Groot-Brittannië het antwoord overhandigd van de Nederlandse regering op de uitnodiging van genoemde regeringen tot deelneming aan de Parijse conferentie over het plan-Marshall, waarin deze uit nodiging formeel wordt aanvaard. Ten aanzien van de Nederlands-Belgi sche besprekingen over het plan-Marshall deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken te 's-Gravenhage nog het volgende mede: „Zondag hebben naar aanleiding van de uitnodiging van de Franse .en Britse rege ringen de Nederlandse en Belgische minis tens van Buitenlandse Zaken persoonlijk contact opgenomen ter bespreking van de standpunten van beide regeringen. De eerste minister van België en de Belt- gische minister van Buitenlandse Handel, met enige hunner medewerkers hebben in Den Haag officieus van gedachten gewis seld met de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken en met de minister van Economische Zakeit en enkele hoofdamb tenaren van de betreffende departemen ten. UiJ deze besprekingen bleek een vol komen overeenstemming van de te volgen gedragslijn. Deskundigen van de drie landen zullen thans nader contact met elkaar opnemen". Praag zegt: ja Als eerste van de landen in de Sovjet- Russische invloedssfeer heeft thans Tsjecho Slowakije de Brits-Franse uitnodiging tot deelneming aan de aanstaande conferentie te Parijs over het plan-Marshall aan vaard. Officieel is te Praag medegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse regering besloten heeft over haar verdere houding ten aan zien van het plan te zullen beslissen op grond van de te Parijs in te winnen inlich tingen. Afwijzing der uitnodiging wordt ver wacht van Hongarije, Joego-Slavië, Roe- menië, Albanië en Bulgarije. .Te Warschau j verluidde heden van officiële zijde, dat dej Poolse regering de invitatie heeft afge wezen. In tegenstelling met eerdere berichten meldt Reuter uit Londen, dat van de zijde der Finse legatie in de Britse hoofdstad is verklaard dat de Finse regering nog geen voorlopige of* definitieve beslissing ten aanzien van deelneming aan de Parijse conferentie heeft genomen. Deze kwestie zou heden te Helsinki ter sprake komen. De Turkse ambassadeur te Parijs heeft officiëel medegedeeld, dat zijn land aan de conferentie zal deelnemen. 'Realistisch communisme De Italiaanse communistische partij heeft zich, ondanks de oppositie van Moskou ten opzichte van het plan-Marshall, uitgespro ken ten gunste van de aanstaande Parijse conferentie. Dit is tot uiting gekomen in redevoeringen die gehouden zijn door de communistische leider Palmiro Togliatti in La Spezia en de communistische president van de nationale vergadering, Umberto Terracini. Zowel Togliatti als Terracini deepen uit komen, dat het voor Italië eis is mede te werken aan het plan-Marshall. Zij noem den daarbij de volgende voorwaarden: Er mag geen blok tegen de Sovjet-Unie worden gevormd; verdeling van Europa en economische ondergeschiktheid van Italië zijn ongewenst, evenals inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Italië. Togliatti stelde de Amerikaanse hulp aan Europa voor als het enige middel, waar door het Amerikaanse kapitaal een vernie tigende economische crisis kan voorkomen. Het plan, zo zeide hij, is even belangrijk vobr de Verenigde Staten als voor Europa. Tachtig procent der Spanjaarden zei „ja" Dé Spaanse omroep heeft Maandag avond de einduitslag van het referendum uitgezonden, zoals die door het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken werd bekend gemaakt. Van de 16.187.992 ingeschreven personen hebben 14.454.426 gestemd. Van de uitge brachte stdhimen waren 25.669 van on waarde. 295.208 blanco, 643.501 neen en 32.628.983 ja. De eindresultaten voor Ma drid zijn de volgende: uitgebrachte stem men: 1.083.770. Van onwaarde en blanco 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. Doeumenteiuliefstal bij lord Killearn Een gerechtshof te Singapore heeft gis teren Rachmad Bin Achmad, een Maleier, veroordeeld tot 14 maanden strenge ge vangenisstraf. Hij was als klerk werkzaam op het bureau vkn lord Killearn e"n stal vertrouwelijke documenten uit dit bureau. Hij overhandigde deze aan Indonesische handelsvertegenwoordigers. Drie Indone siërs, die bij de zaak betrokken waren, kregen vrijheidsstraffen variërend van 16 tot 18 maanden. Een stemmig beeld van de grote Tour. De bergen, die schier boveiftnenselijke klim partijen van de renners eisen, vormen voor de rustige tourist een imponerende stoffe ring van het landschap, doch de tourrijders boezemen ze alleen maar telkens terug kerende vrees in. Radiorede van Sjarifoeddin „Hebt vertrouwen in de regering" United Press vernam gisteren uit republikeinse kringen dat de Verenigde Staten een tweede nota voorbereiden, welkf zich met het Indonesische probleem bezig houd', en welke aan beide partijen overhandigd zou worden op bet ogenblik dat „oorlog onvermijdelijk zou lijken". Andere republikeinse kringen zeiden dat deze nota mis schien Woensdag overhandigd zal worden. Intussen heeft premier Sjarifoeddin via de radio een beroep op de Indonesische natie gedaan om in df huidige „ernstige crisis" volledig vertrouwen in de regering te stellen. Hij drong er bij het volk op aan om kalm en vereend te blijven, doch tevens op zijn hoede te zijn. In zijn' radiorede legde Sjarifoeddin nadruk op de wens der Indonesiërs tot een vreedzame regeling te komen, doch op- ondernemingen op de basis nieuw bracht, hij het Indonesische stand punt naar voren dat net Nederlandse voor stel betreffende de gemeenschappelijke gendarmerie onaanvaardbaar was. Hij ver telde het volk dat zowel dr. van Mook als de Nederlandse regering niet tevreden zijn met de republikeinse opheldering van pre sident Soekarno's brief. Hij zeide dat de republikeinse regering had ingestemd met Nederlandse souvereiniteit over Indonesië gedurende de interim-periode, doch hij voerde hier aan toe: „De reeds erkende re- pubhek Indonesië moet echter niet belem merd worden bij het 'uitoefenen van haar gezag in haar eigen gebied". De heer M. A. Reinalda brengt hulde aan zijn voorgangers De ^nieuwe Commissaris der Koningin in cle' provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. heeft hedenmorgen voor de eer ste maal de zitting van de Provinciale Staten van Utrecht gepresideerd. In zijn openingswoord zeide hij over zijn voor gangers: „Ik denk aan de heren 's Jacob en Bosch van Rosenthal, aan de laatste in het bijzonder met het oog op zijn hoogst belangrijke arbeid voor geheel ons volk tijdens de bezetting van ons land. Moge de de wordt op de basis van de facto erkenning. opening van zaken. welke eenmaal zal verder onvoorwaardelijke teruggave van moeten komen over allcs wat de wette- Het woord is aan...._ Douw es Dekker: De hoogste wijsheid is, levend te dSen wat wij stervend zou den wensen gedaan te hebben. De aanvulling gearriveerd De appendix op het Republikeinse ant woord, hedenmiddag met een speciaal vliegtuig door Setiadjït, Gani en Leimena naar Batavia gebracht, is gebaseerd op de radioiede van Sjarifoeddin. Naar men aan Aneta mededeelde, is het enige punt, waar- omtrent de Republikeinse regering niet I geheel of nagenoeg geheel accoord gaat met de Nederlandse voorstellen, dat van de gezamenlijke gendarmerie. Ten aanzien van dit punt zou in de appendix worden vermeld, onder welke bijzondere omstan digheden het optreden van een gezamen lijke gendarmerie aanvaardbaar zou zijn. De appendix bevat voorts een erkenning van de beslissende bevoegdheid van de vertegenwoordiger van de Kroon, in de interim-regering, waarmede ingestemd Voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen tabak DE VLIEGRAMP TE KASTRUP Met ingang van 10 Juli wordt eenwijzi- ging gebracht in de aanwijzing der Ijpnnen van de tabakskaar.t. De hoeveelheid siga retten en kerftabak,, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, is bepaald op 5 rantsoenen. Dit heeft tot gevolg, dat gebruikers van rookr of shagtabak nimmer van het technisch bedrijf der K.L.M.. H. in de gelegeiiheid zijn hun gehele veertien-; Fuchs, hoofd van het vliegbedrijf der KL. De Raad voor ,de Luchtvaart heeft gis teren een openbaar onderzoek ingesteld naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. De Raad had een rapport ontvangen van de Deense autori teiten, dat tot de conclusie komt, dat het niet wegnemen van de roerklamp de ver moedelijke oorzaak is geweest. Als deskundige werd gehoord de heer J. H. L. M. van de Voort, employé bij de K.L.M. op Kastrup. Deze verklaarde, dat het al eens eerder op Kastrup was voor gekomen, dat een klamp niet was verwij derd. Toen is het nog tijdig ontdekt. Voorts werden als deskundigen gehoord de heren J. Luymers, waarnemend hoofd rantsoen in tabak op te nemen, ten zij de détaillist zjoh bereid verklaart een pakje tabak door le snijden. Deze laatste handelwijze is feitelijk v.erboden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, zullen voortaan afwisselend zes en vier rantsoe nen per veertien dagen worden beschikbaar gesteld. Donderdag worden op de tabaks- kaart bonnen voor zes rantsoenen aange wezen. Op 24 Juli zullen dan bónnen voor vier rantsoenen bekend gemaakt worden. De bonaanwijzing op de gemengde tabaks en versnaperingskaart wordt niet veran derd. Australische havenarbeiders zijn goedgunstig Gisteren werd in Sydney (Australië) bekend gemaakt dat de bij de „Waterside Union" aangesloten h^-enarbeiders voor het eerst sedert twee jaar er in hebben toegestemd om op een Nedei'lands schip te werken. De secretaris-gftieraal van deze vak bond, J. Healv, zeide dat de leden van de bond er in hebben töegestemd om de Tji- kampek die thans te Brisbane ligt, te la den. Hij voegde hier aan toe dat het schip het eerste vaartuig zou zijn dat geladen zou worden op grond van de overeenkomst die tussen de Indonesisch-Republikeinse regering en de Nederlandse autoriteiten bereikt is en die bepaalt dat 40.000 ton Nederlandse goederen die in Australië lig gen. zullen worden verscheept. De Tji- kampek is het eigendom van de Java- China lijn, doch is momenteel door de Nederlandse regering gecharterd. Vuman pleit voor immigratie Truman heeft het Congres verzocht om zo spoedig mogelijk gelegenheid te schep pen tot de immigratie naar de Verenigde Skaten- van een aanzienlijk aantal ver plaatste personen, die zich nog altijd in de Westelijke zönes van Duitsland, in Oos tenrijk en Italië bevinden. Truman pleitte voor toelating van bijna een half millioen refugiés, die, naar hij zei, nog altijd ._>pm politieke redenen en vrees voor vervolging" hiet bereid zijn om „te rug te keren naar de gebieden waai eens hun haard stond". De meerderheid van hen kwam uit de Baltische landen en Po len, de Russische Oekraine en Joegoslavië. M. en I. W. Smirnoff, vliegtuigbestuurder. De heer Luymers verklaarde, dat het wjel gebeurde, dat de hofmeester de roerklam- pen aannam, welke door de grondienst werden weggenomen. Hij moest tóegeven, dat dit niet volgens de voorschriften was, welke de boordwerktuigkundige daarvoor verantwoordelijk stellen. De deskundige Fuchs verklaarde, dat Geyssendorfer. de bestuurder van het verongelukte vliegtuig, gewoon was te starten met een z.g. „lage staart". Hierbij blijft het hoogteroer in een neutrale stand. In dit geval bestaat de mo gelijkheid. dat de piloot eerst in de lucht ontdekt, dat het roer vastgeklemd zit. Voorts kan het van invloed zijn geweest dat zich de Zweedse prins in het toestel bevond. Het toestel was wat laat en de prins wilde gaarne op tijd in Stockholm zijn. Geyssendorffer stond bekend als een 'buitengewoon voorzichtig vlieger. Vastge steld is echter, dat de maximale uitslag van het hoogteroer niet is gecontroleerd. De vlieger Smirnoff verklaarde, geen waarde te hechten aan de op het vliegveld Kastrup genomen vliegproeven met vast gezet roer. De heër J. W. F. Backer, optredende na mens de directeur-generaal voor de Lucht vaart, concludeerde, dat het ongeval te wijten is aan het niet-verwijderën van de roerklamp. De Raad zal later uitspraak doen. Militairen gaan aardappelen Wieringermeer de rooien in Maandag komen 1000 man van het 10de infanterieregiment uit Haarlem, Utrecht en Limburg^ naar de Wieringermeer om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van de poot- aardappelen. Zij'worder^ondergebracht in een aantal graanpakhuizen. in het werk kamp „Oude Zeug" en in enige.juist gereed gekomen boerderijen, die door de zorgen van het Bureau Huisvesting van het' mi nisterie van Wederopbouw, voor het on derbrengen der militairen in gereedheid zijn gebracht. Dit bureau zorgt ook voor de voeding van de soldaten. Het laatste Plastic-product: Vliegende schijven Een Amerikaanse uitvinder, Lester Barlow, is varf mening, dat de vliegende schijven, die in de Verenigde Staten zoveel opwinding hébben veroorzaakt, projectie len van plastic zijn, die in de Glenn Martin vliegtuigfabrieken voor de Amerikaanse marine worden gefabriceerd. Barlow meent, dat de projectielen door straalaandrijving met een snelheid van 2400 km. per uur worden voortgestuwd en radiografisch worden bestuurd. leren openden een luchtlijn op Amsterdam De Ierse minister van Handel en Indu strie, mr. S. Lemass en het hoofd van het Ierse departement van Buitenlandse Za- I ken, mr. F. H. Boland, waren de eersten van "een twintigtal passagiers, die gisteren uit de DC 3 van de thans 11 jaar oude Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus" stap ten, nadat" deze op Schiphol was neerge streken. Zij zijn vertegenwoordigers van de Ierse regering, die veel belangstelling toont voor de .uitbreiding vahfde „Aer Lingus". Gisteren maakte de tweemotorige Dakota van deze luchtvaartmaatschappij de inwij- dingsvlucht van de van 14 Juli af gemeen schappelijk met de K.L.M. te onderhouden verbinding tussen de hoofdsteden van Ier land en Nederland met een tussenlanding in Manchester. Van die datum af zullen Ierse en Nederlandse toestellen op deze gecombineerde lijn ieder met drie vlieg tuigen per week vliegen. Onder de passagiers, die de eerste vlucht naar Nederland meemaakten, bevonden zich voorts mr. J. J. McElligott, hoofd van het Ierse departement van Financiën, mr. F. Gallagher, directeur van de Ierse re geringsvoorlichtingsdienst, mr. D. P. Sha- naghffr, plaatsvervangend hoofd van het departement van Handel en Industrie, als mede een vijftal officials van de „Aer Lingus" zelf, waaronder de directeur Air P. O'Brien en captain J. C. Kelly Rogers, die tijdens de oorlog vele malen Churchill en Eden naar Amerika vloog en die thans technisch leider van de „Aer Lingus" is. Het gezelschap werd „gecompleteerd met een achttal Engelse en Ierse journalisten. Nadat in Mei de K.L.M. een dienst op Dublin had geopend, waren een aantal Ne derlanders in Dublin de gast van de Iers^ luchtvaartmaatschappij. Thans zal het hier aangekomen gezelschap door de K.L.M. door de ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën en door het gemeentebestuur van Amsterdam drie dagen lang op rond vluchten, cocktailparties, boottochtjes, re cepties en diners onthaald worden. OOSTENRIJK VERZOEKT TOELATING TOT DE UNO. Officieel wordt meegedeeld, dat de Oos tenrijkse gezant te Washington namens zijn regering om toelating van Oostenrijk tot de organisatie der Verenigde Volken heeft verzocht. van artikel 14 jjjke regering te Londen heeft verricht, er van Linggadjati. De kwestie van de bui- ^oe bijdragen, dat aan ons volk duidelijk tenlandse betrekkingen wordt in de ap- wordt> dat deze staatsman, in de moeilijk- pendix nader omschreven: tevens wordt ste tijden van ons koninkrijk de allerbeste de instelling van de federale organen ^an- j dieristen aan ons vaderland heeft be- vaard, zoals in de nota van de Commissie- Wezen". Generaal voorgesteld. De kabinetszitting begon direct na aan- Herdenkingsdienst voor in het komst van het vliegtuig gistermiddag in buitenland gevallen verretstrijdets i De herdenkingsdienst voor de gevalle- Djokja Inmiddels waren telegrammen binnen gekomen van de Amerikaanse en Engelse consuls-generaal in Batavia, waarin werd aangedrongen op aanvaarding der Neder landse voorstellen. Daarna hiqjd Sjarifoed din zijn radiorede. De nachtelijke kabinets zitting hield zich bezig met bespreking van de hoofdjAmten van de appendix, welke in de zitting van hedenochtend werden geredigeerd. „Wij hebben het men selijk mogelijke gedaan om het Nederland se standpunt zoveel mogelijk te benade ren", aldus verklaarde Setiadjit tegenover Aneta. Van officiële Nederlandse zijde werd nog medegedeeld, dat de reis van Setiadjit naar Djokja in genen dele op verzoek van dr. Van Mook of v^n C.-G. heeft plaats gevonden. Slechts werd een vliegtuig ter beschikking gesteld, omdat Setiadjit het Republikeinse antwoord nogmaals te Djokja wilde bespreken. Intussen meldt Reuter uit New Delhi, dat mr. §oetan Zairin Zain, die tot het Republikeinse ministerie van Voorlichting behoort en thans een bezoek brengt aan India, aldaar verklaard heeft, dat de Re publiek wellicht zal trachten het probleem voor de Verenigde Volken te brengen, „in dien in het land niet spoedig «een regeling tot stand komt". nen van de Stijkelgroep en voorts voor allen, die in het buitenland vanwege net verzet zijn omgekomen, zal Vrijdag, 1 Augustus des namiddags om één uur wor den gehouden in de Grote tferk te 's Gra-J venhage. Sprekers zullen zijn ds. A. K. Straatsma van 's Gravenhage, de burge meester van 's Gravenhage, mr. W. A. J. Visser en Ir. H. Glazenburg, een der vier overlevenden der Stijkelgroep. Deze dienst zal per radio worden uitgezonden. Het ligt in de bedoeling, dat het stoffelijk over- f-hot van een der 33 personen van de tijkelgroep van deze kerk uit niet mili taire eer in het door het gemeentebestuur van 's Gravenhage ter beschikking gestel de eregraf op „Westduin" wordt ter aarde besteld. De herdenkingsdienst zal uitsluitend door genodigden bijgewoond kunnen worden. Haarlem danste tegen Leiden Dezer dagen maten de Haarlemse en Leidse dansleraren hun krachten op het gebied van de Engelse wals, de slow-fox, de tango en quick step. De Spaarnestadbewoners bleken over het alge meen beter getraind dan hun collega's uit de sleutelstad, hetgeen ln de eindstand Haarlem 232lè tegen Lelden 220V6 tot uitdrukking kwam. Amerika gaat kleurenfilms over Nederland draaien Gedurende twee maanden heeft de Ame rikaanse cineast James A. Fitzpatrick met zijn staf op initiatief van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in ons land 18000 meter materiaal voor kleurenfilms opgenomen. Zo werden de bollenvelden, het uitvaren van de Sche- venmgse haringvloot, typisch Nederlandse villadorpen als Wassenaar, Nederlandse straatgezichten en beelden als de Ridder zaal in Den Haag, de Amsterdamse grach ten, kijkjes in oud en nieuw Amsterdam, enz., gefilmd. Deze kleuren- en geluidsfilm zal in vele bioscopen in Amerika en elders worden vertoond. Het rapport door Fitzpatrick aan de A.N.V.V. uitgebracht eindigt: „Het is onmogelijk een gedétailleei'de beschrijving te geven van de vele opnamen, welke de staf van Fitzpatrick maakte gedurende zijn verblijf in Nederland. Industrie, handel, I buitenleven, ondernemingen, kleurrijke Een groep Schotse padvinders, welke momenteel in de hoofdstad vertoeft, demon- costuums zijn samengebundeld en tonen streerde op de binnenplaats van het Amsterdamse raadhuis volksdansen. - Een een land.'dat snel zijn plaats in de wereld [doedelzakspeler zorgde voor muziek. De gemeenteboden in hun statige ambtskledij herovert." i luisteren aandachtig toe. Personeel van de Roemeense olie-industrie gezuiverd Berichten, welke te Londen uit Boeka rest zijn ontvangen, bevestigen, dat een drastische zuivering onder het personeel van de grote olie-maatschappijen in Roe menië wordt uitgevoerd. De maatschap pijen zouden lijsten ontvangen met na men van employés, die uit hun functie ontzet en uit hun huis verdreven moeten worden, soms binnen een te.rmijn van vijf dagen. Men verwacht, dat deze zuivering eon teruglopen van de productie ten ge volge zal hebben en -dat de regering dan verdere maatregelen zal nemen tegen de maatschappijen en tegen individuele func tionarissen in het bijzonder, op grond van „verantwoowielijkheid voor sabotage en incompetentie". Waarnemers te Londen vragen zich af, of het optreden van de regering niet in strijd is met de bepalin gen van het vredesverdrag en of eventueel van Britse of Amerikaanse zijde stappen zullen worden ondernomen. Het grootste gedeelte van de Roemeense olie-industrie is in handen van Britse en Amerikaanse maatschappijen. Slechts ongeveer een derde staat onder controle van het Sovjet- Russisch-Roenieens concern. Brits-Russische handelsbesprekingen Nog geen overeenkomst De Britse handelsmissie onder leiding van Harold Wilson, minister van Buiten landse Handel, die besprekingen gevoerd heeft niet de Russische minister van Han- I del, Mikoyan, is voorneifiens nog eën week I a tien dageh in Moskou te blijven. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of een I overeenkomst gesloten zal worden, aldus I Wilson tijdens een persconferentie op de Britse ambassade. Volgens Mikoyan waren de oogstvooruitzichten in de Sovjet-Unie uitstekend. Rusland had aangeboden voor de periode tot 1950 3 millioen ton graan te leveren zonder evenwel gebonden te zijn aan een vastgesteld kwantum voor dit jaar. Vooruitlopend op een eventuele over eenkomst hebben Britse en Russische des kundigen de bepalingen van een contract' voorCarwe, hout en vis in blik besproken. Het is mogelijk dat pas op het allerlaatste i ogenblik bekend zal worden of men tot I overeenstemming is gekomen of niet, al- |dus een Britse afgevaardigde. Het speciale transatlantische vrachttoe stel van de KLM, dat eenmaal per week van New York naar Amsterdam cn terug vliegt, arriveerde Zaterdag op Schiphol met twee complete vliegtuigen. Het betrof hier een zending van de twee grootste Amerikaanse fabrieken van privé-vliegtuigen, de Fairchild Engine and Airplane Corporation en de Beech Aircraft Corporation, die voor de eerste maal hun producten per vliegtuig over de oceaan laten vervoeren. De zending bestond uit een Fairchild F-24 voor viér personen, bestemd voor de importeurs in Zurich en een geheel meta len Beéfchcraft Bonanza, eveneens plaats biedend aan vier personen, bestemd voor een firma in Parijs, die dit toestel heeft aangekocht voor een klant in Zürich. Na aankomst op Schiphol werden de twee vliegtuigen gemonteerd door technici van de KLM. Zij zullen daarna naar de plaats van bestemming worden gevlogen. Ongewenste Duitsers worden teruggestuurd Deze week begint men met de overbren ging van de ongewenste Duitsers, die zich nog in Nederland bevinden, naar hun va derland. Zij worden eerst bijeengebracht :n het kamp Mariënbosch bij Nijmegen, vanwaar zij naar dc verschillende bezet tingszones in Duitsland worden vervoerd. Per week zullen twee transporten van honderd mannen, vrouwen cn kinderen, bestemd voor de Britse zóne. naar kamp Lustringen bij Osnabriiqk worden gebracht. Dit vervoer geschiedt per vrachtauto. De Duitsers worden in kamp Mariënbosch door de Rijksvreemdelingendienst in groe pen verdeeld naar gelang van de zónes, waar zij thuis horen. Indien men ongeveer 400 tot 500 voor de Franse. Russische of Amerikaanse zóne bijeen heeft, worden deze Duitsers via Nijmegen naar hun va derland vervoerd. Hot is nog niet bekend, hoeveel transporten nodig zullen zijn. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisse lende bewolking met enkele losse buien, aanhouden-: van het koude weer met een nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind. 9 JULI Zon op 4.30 uur. onder 20.59 uur Maan op 24.00 uur, onder 10.34 uur HWMuaMmO «HWMXAUMBBXIQttWCUCOWlCOMgw

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1