Haarlems Dagblad Aanvullende nota ruimde vier geschilpunten op „Het is moeilijk, de eenheid in Europa tot een feit te maken" Vacantiegangers Beethovens Negende Symphonie ten bate van hetPrinsBernhardfonds Weerbericht 61e Jaargang No. 18678 Bureaux: Gróte Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 9 Juli 19-17 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SPANNING TE BATAVIA OPGEHEVEN Een blijft er over; de gezamenlijke gendarmerie De spanning in Batavia is geweken. De aanvullende nota, die de republikeinse vice- premier Seliadjit van Djocja naar Batavia heeft gebracht en over de inhoud waarvan wij gisteren reeds konden melden dat zij accoord ging met nagenoeg alle Nederlandse voorstellen, is thans gepubliceerd, evenals het Nederlandse antwoord op de republi keinse voorstellen van 27 Juni, dat op 29 Juni door dr. van Mook aan de republikeinse regering werd toegezonden. De tekst der laatste aanvullende nota der republikeinse regering, die getekend was door Sjarifoeddin, onthult dat als enig geschilpunt nog overblijft de kwestie der gezamenlijke .gendarmerie. De vier andere Nederlandse Voorstellen, namelijk die van de beslissingsbevoegdheid der Kroon in de interim regering, van de buitenlandse betrekkingen in overgangstijd, van de vorming, taak en bevoegdheden der federale organen en van de rechten van vreemdelingen op de onder nemingen, werden volledig aanvaard. Van officiële Nederlandse zijde zijn bij de republikeinse aanvulling voorlopig drie aantekeningen gemaakt: a. Aangaande de kwestie der gendarme rie bestaat verschil van opinie tussen het Nederlands standpunt en dat der republiek Indonesië. Men acht het mogelijk, dat dit meningsverschil voortvloeit uit een onvol doende begrip van republikeinse zijde voor de weVking en de bouw van het federale gezagsapparaat. b. De in de verduidelijking ter sprake gebrachte landsbedrïjvên zijn ten dele naar hun aard federaal, bijv. P.T.T. Voor .zover zij. binnen de republiek zijn gelegen, zul len zij inderdaad aan de reppbliek toeval len. c. De zeer moeilijke toestand, waarin land en volk verkeren zal eerst, in gunstige zin kunnen veranderen, indien de republiek Indonesië alle da,den van geweld in verband met voedselblokkade e.d. op diverse plaat sen uitsluit, door haar beloften om te zetten in met alle kracht te verwezenlijken dui delijke bevelen. Over de gendarmerie De republikeinse nota die als aanvullen-' de verduidelijking heden aan dr. Van Mook werd overhandigd, zeide over het geschil punt der gezamenlijke gendarmerie het vol gende: „Met betrekking tot de inwendige veilig heid en orde handhaaft de republikeinse regering haar standpunt, zoals omschreven in de nota van Zijne Excellentie de presi dent der republiek. Hét is noodzakelijk hierbij er de nadruk op te leggen, dat de republikeinse regering instemt met een ge meenschappelijk directoraat voor de bin nenlandse veiligheid, waarin vertegenwoor digers van de toekomstige deelstaten zit ting zullen hebben. Naar de mening van de republikeinse regering zal het te bezigen apparaat zijn een gendarmerie van elk der deelstaten, welke uitsluitend door deze deel staten afzonderlijk zal kunnen worden aan gewend. De samenwerking vindt haar uit drukking in een gemeenschappelijke cen trale leiding. De republikeinse regering is bereid alle functies en organisaties op te_ heffen welke strijdig worden geacht met' de overeenkomst van Linggadjati en stemt mede in met een wapenstilstand met alle gevolgen van dien. Al deze maatregelen zijn genomen en zullen worden voortgezet met de verwach ting, dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de republikeinse regering in staat zullen stellen in vrede te arbeiden." De nota besluit: „De republikeinse regering houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uiteenge zet de beste weg is om de^doelstellingen te verwezenlijken, welke in de overeenkomst van Linggadjati besloten liggen. Voorts .spreekt de republikeinse regering de hoop uit, dat de samenwerking tussen partijen zich bij voortduring moge voltrekken op de grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati." Jogjakarta, 8 Juli 1947. (w.g.) Amir Sjarifoedin. Blijkens de heden gepubliceerde tekst van dr, Van Mook's nota van 29 Juni 'had de luitenant-gouvemeur-generaal over dit punt het volgende aan de republikeinse regering geschreven: ,.Met betrekking tot de binnenlandse vei ligheid zal het duidelijk moeten zijn, dat de in te stellen federale raad als interim regering. onverminderd de eigen verant woordelijkheid van de verschillende sta ten, de uiteindelijke verantwoordelijkheid heeft voor orde. veiligheid en politieke vrij heid, en daartoe, onder leiding van het hierboven genoemde directoraat de be schikking zal moeten hébben over het mid del van een gemengde gendarmerie, ten einde overal voor het herstel van die orde en veiligheid te kunnen optreden, waar het gezag of de krachten van cle afzonderlijke staten mochten tekort schieten." Morgen regeringsverklaring over Indonesië Grote opluchting in Den Haag Hel ligt in de bedoeling der regering. Donderdag, tijdens de vergadering van de Tweede Kamer, in dat college een verkla ring a'f te leggen over de ontwikkeling der Indonesische kwestie. Venvacht kan worden, dat nog deze week een debat over deze verklaring in de Twee de Kamer gehouden zal worden. De zitting begint om 2 uur. Toen gistermiddag de eerste berichten uit Batavia in Den Haag binnenkwamen over de ontwikkeling in Indonesië be richten die er bepaald op leken te wijzen dat de regering van de republiek door een „appendix" op het oorspronkelijke repu blikeinse antwoord van Zondag in belang rijke mate tegemoet kwam aan de Neder landse voorstellen, viel er in parlementaire kring terstond ben grote opluchting waar te nemen. Voor zover is na te gaan heeft men in Den Haag de indruk dat, nu men een maal zo dicht bij elkaar is gekomen, door nader overleg overeenkomst bereikbaar zal zijn. De inhoud der nota's Wij laten hieronder de teksten volgen van het schrijven van dr. Van Mook en het aanvullende antwoord, van Sjarifoed- din, uitgezonderd de reeds hierboven weer gegeven opmerkingen van beiden over het punt der gezamenlijke gendarmerie. Dr. Van Mook schreef op 29 Juni: In opdracht van de Nederlandse regering heb ik de eer Uwer Excellentie het navol gende -mede te delen, naar aanleiding van haar. antwoord van 27 Juni op de aide- mémoire van de Nederlandse regering van de 23ste dier-maand. Uit dat antwoord toch is weliswaar op bepaalde punten overeenstemming met het standpunt der Nederlandse regering te concluderen, doch op andere punten is die overeenstemming minder duidelijk, of be staan blijkbaar nog belangrijke verschillen. 1. In de eerste plaats dient vast te staan dat de handhaving der Nederlandse souve- reinïteit en verantwoordelijkheid geduren de de overgangsperiode wordt aanvaard en in verband daarmede de in de Nederlandse voorstellen gestelde beslissingsbevoegdheid de jure ,van de vertegenwoordiger van de kroon in de federale raad wordt onder schreven, evenals het beginsel van de sa menstelling van die federale raad uit ver tegenwoordigingen van de verschillende staten. 2. In de tweede plaats dient vast te staan, dat de regeling van de buitenlandse betrekkingen, in verband met de hierboven vermelde Nederlandse souvereipiteit, ge durende de overgangsperiode, geschiedt op de voet van de voorstellen der commissie- generaal van 27 Mei en dat derhalve daar mede strijdige organisaties of functies wor den opgeheven. 3. In de derde plaats dient geen twijfel over te blijven, dat, behoudens nader over leg met vertegenwoordigers van Oo®t-In- dpnesië en Borneo de in die voorstellen genoemde federale organen, met de hun toegedachte taak en bevoegdheden, worden aanvaard, met inbegrip van de gemeen schappelijke .raad voor buitenlandse aan gelegenheden, de gemengdè commissie voor de opleiding tot en. de benoeming in de buitenlandse dierst en het gemeenschappe lijk directoraat voor de binnenlandse vei ligheid. 4. In de vierde plaats moet vaststaan, dat het herstel van niet-Indonesische recht hebbenden iri hun bedrijven en bezittingen binnen republikeins gebied zal plaats vin den op de voet, aangegeven in de voorstel len van de commissie-generaal. J>) (spreekt over de gendarmerie). Het ligt voor de hand, dat de in de hierboven geformuleerde punten van het. grootste belang zijn voor het verwezen lijken van die politieke stabiliteit, welke onmisbaar is als grondslag voor de rehabili tatie en de credietwaardigheid van Indo nesië en voor zijn wederopneming in het verkeer met de buitenwereld. De Nederlandse regering zal het op prijs stellen op deze punten een zodanig ant woord te krijgen, dat omtrent de overeen stemming terzake geen twijfel meer kan bestaan. Zij moet voorts met nadruk verzoeken, dat de republikeinse regering door enkele duidelijke en openbare daden een einde maakt aan enige toestanden en handelin gen, dje op dit ogenblik oorzaak ziin van een spanning en gebrek aan vertrouwen. Zij heeft daarbij, zoals in de mondelinge toelichting en de aide-mémoire aan de heer Sjahrir werd medegedeeld met name voor ogen: 1. Een algemene staking van vijande lijkheden, waa'rbij inbegrepen de bouw van stellingen, de voedselblokkade en de ver nielingen, zomede de actie tegen de buiten de republiek gelegen delen van Indonesië. 2. De staking van onderhandelingen betreffende buitenlandse betrekkingen en opheffing van de organisaties en functies, welke met het gestelde hierboven onder 2 in strijd zijn. 3. De ontbinding van organisaties en het ontslag van functionarissen, welke de schijn Demilitarisering verwacht Officiële Nederlandse bronnen te Bata via hebben tegenover Renter verklaard, dat de aanvxillende republikeinse nota aanvaardbaar is. Demilitarisatie van alle zöxies zal, naar men verwacht, thans spoedig beginnen. - Blijkens militaire communiqués is de situatie aan de demarcatielijnen echter nog onbevredi gendzodat de republiek zal dienen te bewijzen dat zij haar verplichtingen wil nakomen door hieraan een einde te maken, aldus deze kringen. Overigens ivordt vencacht dat de .bespreking van het overgebleven geschilpxnit onmid dellijk zal beginnen. handhaven, als zou de republiek haar gezag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van- Indonesië. In verband met de dringende omstandigheden meent de Nederlandse regering te moeten verlan gen, dat de hierboven genoemde punten binnen een week beantwoording en ver wezenlijking vmden en dat met de uitvoe ring van de overeenkomst van Linggadjati, indien op die punten overeenstemming blijkt te bestaan, een snel en daadwerkelijk begin wordt gemaakt. Zij is alsdan van haar zijde bereid daar toe ten volle mede te werken in de geest van samenwerking^en vertrouwen, die al leen zulk een uitvoering mogelijk kan maken." De aanvullende nota van de republikeinse regering luidde: „In aansluiting op onze nota de dato 5 Juli 1947 mogen wij hieronder doen volgen een nadere precisering van de inhoud van ons antwoord op de brief van Uwe Excel lentie de dato 29 Juni 1947: 1. De republikeinse regering aanvaardt in de interim-regering dc vertegenwoordi ger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de jure, een en ander binnen het raam van de Nederlandse de -jure souvereiniteit ge- durende de overgangstijd. De republikeinse regering stemt er voorts mede in, dat de interim-regering worde samengesteld uit de vertegenwoordiger der Kroon en de vertegenwoordigers der toekomstige deel staten van Indonesië. 2. De republikeinse regering stemt er mede in, dat, in verband met de Neder landse souvereiniteit gedurende de over gangstijd, de buitenlandse betrekkingen dei- republiek in overeenstemming worden ge bracht met het voortbestaan van voor melde souvereiniteit gedurende die over gangstijd, alsmede met het bestaan der in terim-regering. De republikeinse regering spreekt de wens uit, dat de bestaande be trekkingen tussen de republiek en het bui tenland worden ingepast in het schema, als bedoeld in de nota van de commissie-gene raal ddo. 27 Mei j.l. 3. De republikeinse regering stemt in met de vorming van alle federale organen, 'zoals is voorgesteld in voormelde nota van de commissie-generaal, alsmede met de functies welke zij zullen uitoefenen, tejwijl hunne taak en bevoegdheden zullen wor den vastgesteld tezamen met de vertegen woordigers van Oost-Indonesië en Borneo. 4. De rechten van vreemdelingen op on dernemingen worden erkend door de repu blikeinse regering en onvoorwaardelijk te ruggegeven overeenkomstig het bepaalde in art. 14 van de overeenkomst van Ling gadjati. De overdracht zal geschieden met gelijktijdige inventarisering. Landsbedrij- ven, welke zich in het gebied der republiek bevinden, vallen de republiek toe, 5) (spreekt over de gendarmerie). Eerste stap Als eerste maatregel na de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen is bij pre sidentieel decreet van 8 Juli bekend ge maakt, dat de functies van republikeins gouverneur voor Borneo, de kleine Soenda- eilanden, de Molukken en Celebes zijn op geheven. In republikeinse kringen verklaart men dat deze stap bedoeld is om de J>ereidwillig- heid van de republikeinse regering tot uit drukking te brengen. Hedenmiddag is er een conferentie te Batavia tussen Setiadjit en dr. Van Mook over het geschilpunt der gendarmerie, al dus meldt U. P. Massa-arrestaties in Athene Ongeveer achthonderd personen zün gistermorgen in Athene gearresteerd. On der de gearresteerden bevinden zich leiders van de communistische partij en tevens Demetrios Partsalides, secretaris-generaal van de EAM, die beschuldigd wordt van „een poging om ongeregeldheden in steden uit te lokken, nadat zij eerst door guerilla- activiteit waren verzwakt". Elf doden bij mijn-ongeluk In het Oosten van Nicaragua heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan in dt goudmijn van La Luz. Elf personen von den hierbij de dood. Een onbekend aantal werd gewond. (U. P.) Zijn de „vliegende schijven' onschuldige weerballons? Door de Amerikaanse legerluchtmacht is medegedeeld, dat op een ranch bij Roswell in Nieuw Mexico een „vliegende schijf' gevonden is. Het voorwerp is thans in het bezit van het leger. De vondst geschiedde de vorige week, aldus verklaarde luitenant Warren Haugt. inlichtingen-officier van het militaire vliegveld van Roswell. Het voorwerp is, na onderzoek op het vliegveld van Roswell aan hogere'instan ties doorgegeven. Bijzonderheden werden aanvankelijk niet medegedeeld. Later verklaarde brigade-generaal Ra- mc.v, commandant van de achtste lucht vloot. die haar hoofdkwartier te Fort Worth (Texas) heeft, via de omroep van Fort Worth, dat het mysterieuze object, dat op een boerderij in de buurt van Roswell gevonden is, een „weerballon" is, van het type. dat door 80 weerkundige stations in de Y.S. wordt gebruikt. Het is nog niet duidelijk, of dit inhoudt dat het raadsel van de „vliegende schijven" hiermede is opgelost. Vijftig doden bij onlusten te Calcutta Volgens onofficiële schattingen zijn on geveer 50 personen gedood en 300 gewond bij ongeregeldheden die zich Maandag te Calcutta hebben voorgedaan en die.de ern stigste worden genoemd sinds de onlusten van Augustus 1946. Vanmorgen heerste nog steeds een gespannen atmosfeer en slechts enkele'bussen en trams konden hun dienst hervatten. (U. P.) Australische havenarbeiders willen nog steeds niet In Melbourne hebben de havenarbeiders gisteren nog steeds geweigerd Nederland se schepen te laden, ofschoon dc algemene secretaris van hun vakbond. James Healy, heeft aangekondigd, dat het verbod tot laden was opgeheven. Nederlandse soldaten gaan door met het laden van dc Tjibcsar. Het*woord is aan. Het stokpaard is het enige paard dat over elke afgrond draagt. De Belgische minister Spaak onthulde dezer dagen een monument te Bastogne ter gedachtenis aan de heroïeke strijd der Anie rikanen gedurende het laatste Duitse offen sief in de Ardenhen, toen de in deze stad ingesloten troepen zolang stand wisten te houden dat de versterkingen der .geallieerden er in slaagden de Duitse voorhoeden tegen te houden. BEVIN OVER DE EUROPESE COÖPERATIE Bulgarije en Roemenië komen niet, Polen voelt er veel voor Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, hyft verklaard, dat dc vooruitzichten voor het slagen van de komende conferentie te l'arys thans zeer gunstig zijn. De conferentie kan een enorme bijdrage leveren tot de eenheid onder de volken van Europa. Europa is bezig dood té bloeden, aldus Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een eind te maken moet men 'alle godsdienstige of ideologische vooroordelen laten varen. „Wij zullen een zo goed mogelijk schema opstellen", aldus Bevin," „in samenwerking met hen, die willen samenwerken; wij houden de deur open voor hen, die nog aarzelen. Wij moeten niet met spitsvondigheden komen en vragen: „Wat houdt dat plan nu eigenlijk in?". Wij hebben besloten, dat we ér gebruik van zullen maken. Te zeggen dat we Europa verdelen is onzin. Elk land kan vrijwillig mee werken en opgeven, wat het kan produceren en in de „pool" kan inbrengen teneinde elkaar te. helpen". Oud en nieuio in Londen. Een kras oudje, dal het nog best doet, ratelt door,de Lon dense straten en trekt zich niets aan van het leedvermaak der grote en moderne col lega's. De bestuurder van dit vehikeLvraagt de weg aan een chauffeur vart een meer up-to-date voertuig: yelke is de kortste route naar hel museum?" Het is moeilijk om de eenheid onder de volken van Europa tot eén feit te maken, aldus Bevin. De geweldige verwoesting van de oorlog heeft haar invloed op de menselijke geest gehad. Pas na het aan schouwen vgn die verwoestingen begrijpt men, hpe groot die invloed wel moet zijn en hoe moeilijk het ?al zijn eenheid en harmonie te brengen in ons gewonde we relddeel. Dan zijn er nog de historische en rassenmoeilijkheden, die het tot stand ko men van politieke overeenstemming zo bemoeilijken. Het enige wat men kan doen is met ge duld en overleg een vastomlijnde en cor recte politiek voeren om het gestelde doel te bereiken. Bulgarije is al verder De Bulgaarse regering heeft Dinsdag avond in een officieel communiqué mede gedeeld, dat Bulgarije niet zal deelnemen aan de conferentie over het plan-Marshall te Parijs. In het communiqué wordt ge zegd: „Bulgarije is reeds begonnen met het uitvoeren van zijn eigen plan voor economische heropbouw. Wanneer de door de initiatiefnemers van de conferentie voorgestelde organisatie ingesteld zou wor den, zou het economisch program van de regering herzien moeten worden, aldus het communiqué, en de uitvoering van dit pro gram zou belemmerd worde.n door parti culiere belangen van zekere mogendhe den". Een woordvoerder van het Poolse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de formele beslissing over de uitnodiging voor de conferentie van Parijs over het plan-Marshall heden genomen zal worden. „Wij hebben zekere reserves ten aanzien van de Brits-Franse voorstellen, welke geen voldoende waarborg schijnen te bieden voor gelijke rechten van alle lan den, welke tot een Europese organisatie worden uitgenodigd, en voor rechtvaardige voorkeur voor slachtoffers van de Duitse agressie", aldus zeide de woordvoerder „Wij hopen, dat een dergelijke organisatie in het kader van de UNO zal worden op gebouwd. Overigens gevoelen wij levendige belangstelling voor alle maatregelen van eeonomische wederopbouw". Naar gisteravond verluidde, heeft de Deense regering besloten de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie te Parijs over het plan-Marshall te aanvaarden. Men verwacht echter geen officieel ant woord voor Donderdagavond aanstaande Volgens berichten uit Reykjavik heeft ook IJsland officieel de uitnodiging voor het bijwonen van de aanstaande conferen tie te Parijs aangenomen. De Roemcnce ministerraad heeft heden besloten dat Roemenië niet aan de Parijse conferentie zal deelnemen. De leiders der drie Roemeense oppositie partijen de Nationale Boerenpartij, de Nationale Liberale Partij en de Onafhan kelijke Sociaaldemocratische Partij heb ben zich Dinsdagavond voor het plan- Marshall uitgesproken, dat zij een unieke kans voor het arme en hongerende Roeme nië noemden. Amerikaanse luchtlijnen met K.L.M.-net verbonden De United Airlines te Washington heeft medegedeeld, dat zij met de KI M. een overeenkomst voor onderlinge lijndien sten heef^ afgesloten, waardoor de 70.000 mylroute van de Nederlandse maatschap pij verbonden wordt aan de 11.553 mijl lange binnenlandse routes van de Ameri- kaanseNjnderneming. (U. P.) Russisch veto bedreigt Griekse grens-commissie De meeste afgevaardigden in de Veilig heidsraad voorzien, dat de mogelijkheid van een Russisch veto op de voorstellen tot oprichting van een permanente commissie, die het oog moet houden op de situatie aan de Noordgrens van Griekenland, na de jongste verklaringen van Gromyko, groter is geworden. Een Britse woordvoerder verklaarde echter, dat men nog steeds op geen stuk ken na toe is aan een stemming over deze kwestie. Voorts-wees hij erop, dat Gro- myko's bezwaren niet zo uitgesproken wa ren als zij hadden kunnen zijn. Over het algemeen is men van oordeel, dat Gromyko's tegenvoorstel aan de veilig heidsraad, dat de terzijdestelling van de „Truman-doctrine" beoogt, met 'overweldi gende meerderheid zal worden verworpen. In verband met de Russische eis tot ont ruiming van Griekenland door buitenland se troepen, zeide de Britse woordvoerder, dat het terugtrekken van Britse troepen al maanden aan de gang was en er zich thans misschien niet meer dan 5000 a 6000 man .Britse troepen in Griekenland bevond. Dé Veiligheidsraad zal morgen weer bijeen komen. Express ontspoord De „Shenandoah Express" van de Balti more and Ohio Railroads is nabij het grote centrale depót in de omgeving van Chica- go bij een wissel uit de rails gelopen. Van de driehonderd passagiers werden er onge veer honderd gewond. Vijfentwintig hun ner moesten in een ziekenhuis opgenomen worden doch de meesten konden na ter plaatse behandeld te zijn huiswaarts kererr.. (United Pre§s). Dikke sokken en lange broeken redden Haïfa van builenpest Het hoofd van de medische dienst in Palestina heeft medegedeeld, dat in de Palestijnse haven Haifa, die meer dan 160.000 inwoners telt, builenpest is uit gebroken. Tot dusver zijn reeds 14 personen1 door de ziekte aangetast. Men gelooft, dat zij zijn gebeten door besmette vlooien, die door een schip zijn aangevoerd. De Pa lestijnse gezondheidsautoriteiten hebben de bevolking van Haifa aangeraden dikke sokken te dragen en lange broeken, waar van de pijpen aan de enkels moeten wor den dichtgebonden. Andere maatregelen, die worden genomen om de verbreiding der ziekte tegen te gaan, zijn een ratten jacht op grote schaal en het bespuiten van 'gevaarlijke plaatsen met insectendodende vloeistoffen. die er prijs op stellen de courant na gezonden te krijgen, worden verzocht hun tijdelijke adresverandering enige dagen van te voren op te geven. DE ADMINISTRATIE VOOR DE CULTURELE WEDEROPBOUW Ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft het "Concertgebouworkest gsteravond in het Amsterdamse Concertgebouw een concert gegeven Uitgevoerd werd de Ne gende Symphonie van Beethoven. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Gielen hield een rede, waarin hij de roeping en de moge lijkheden van de Nederlandse cultuur be lichtte. Het geestelijk leven van elk mens. aldus de minister, ontleent zijn waarde zo wel aan zijn streven naar eigen persoon lijke vervolmaking, als aan de wil om de gehele samenleving ten nutte te zijn. Deze twee-eenheid kan ook als eis gesteld wor den aan een gemeenschap, die dus ener zijds zal streven naar haar eigen vervol making en haar die van haar leden, maar die zich ook opgenomen zal weten in het grotere geheel, waarin zij haar rol zal te spelen hebben. Zoals de staat meer is dan de som zijner leden, zo moet ook de ge meenschap der volken meer zijn dan het toevallig naast elkaar bestaan van ver schillende en verscheidene eenheden. Minister Gielen bracht vervolgens dank aan al degenen, die tijdens de oorlogsjaren mogelijk hebben gemaakt, dat onze cultuur behalve een verleden, ook wederom een toekomst heeft In deze tijd dient de overheid een ac tieve cultuurpolitiek te voeren. Hoewel wij het subsidiariteitsbeginsel aanvaarden.^; aldus de minister en hoewel op grond daarvan de staat zich tot het noodzakelijke zal dienen te beperken, staat vast, dat de overheid op allerlei terrein conserverend, stimulerend en financierend optreedt. Minister Gielen zag dit niet als een cri sisverschijnsel. maar als een blijvende koers wending. Culturele accoorden met erschillende landen zijn de vormen waar in de brede samenwerking verwezenlijkt zal kunnen worden. Tenslotte zeide' spreker daj. het Prins Bernhardfonds na de hulp aan de mate riële bewapening, thans zijn arsenaal ten dienste stelt voor de geestelijke en vreed zame strijd, die ons volk te strijden heeft. De minister was er van overtuigd, dat het Prins Bernhardfonds deze taak met succes zou vervullen. Na het concert sprak prof. dr J. Romein die dit concert een symptoom noemde van de k#ntering in de mentaliteit van de Ne derlanders. die nu beginnen in te zien, dat ook cultuur een materiële basis behoeft. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E- baron de Vos van Steenwijk en de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly woonden de avond by. Hot voorwoord van Prins Bernhard in het programma luidde: „Aan mooie woorden hebben onze ar beiders niets. Er dienen daden gesteld te worden Ik zou elke landgenoot er van willen doordringen, te beseffen, dat het fonds geen liefdadigheid vraagt, maar een vrijwillige bijdrage in het belang van onze culturele opbouw. Dit is een zaak van alle Nederlanders Tua res agitur, het gaat om uW aller zaak". Later lijdelijk weersverbeteripg. Verwachting, medegedeeld doo» het K. N M I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aan vankelijk nog op vele plaatsen regen buien Later vooral aan de kust tijde lijke opklaringen. leis minder koud. Mecsl mayee wind tussen Zuid-West en Noord-West 10 JULI Zon op 4.31 uur: onder 20.52 uur Maan op 0.13 uur: onder 11 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1