Zes Europese landen zullen in Parijs verstek laten gaan T t r\ ii i Britse troonopvolgster verloofd met luitenant Philip Mountbatten Nieuwe bonnen voor tabak Republikeinse voorstellen over het laatste geschilpunt wekken optimisme Meer dan honderd verdachten en verscheiderie nieuwe arrestaties Griekse regering verijdelt communistische staatsgreep Bezwaren tegen de heffing-ineens Weerbericht 61c Jaargang No. 18679 T T T 1 *3 Donclerclag 10 Juli 1947; Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, "V* I fl I 1 I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I II II IV I III I E I II III III Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL JL sin JL Ja aL 4.—. Franco per postt ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. M Advert tarieven op aanvraag bi] de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem CONFERENTIE VAN ACHTTIEN Finland heeft de stoute schoenen aangetrokken Voor zover de tot nu toe gepubliceerde officiële en officieuze berichten hebben doen blijken, zal de Parijse conferentie op Zaterdag aanstaande beginnen in tegenwoor digheid van de afgezanten van achttien landen. Van de. 22 door Frankrijk en Enge land uitgenodigde regeringen hebben er zestien toestemmend geantwoord of aangekondigd dat zij zulks zullen doen. Van zes landen -kan met grote zekerheid w-orden aangenomen, dat zij niet zullen verschijnen: Het zijn Joegoslavië, Albanië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Polen. Finland heeft in tegenspraak met de aan vankelijk in Helsinki circulerende berichten, de uitnodiging aanvaard. Hongarije heeft a/gezegd. Sommige landen honoreren het belang van de komende conferentie door belang rijke vertegenwoordigers te zenden. Men kan aannemen dat Zaterdag verschillende Europese ministers van Buitenlandse Za ken jn Parijs bijeen zullen zijn. Andere regeringen hebben hun ambassadeurs in Parijs belast met de vertegenwoordiging. Zoals bekend zal Nederland door de mi nister worden vertegenwoordigd, evenals België. Intussen discussieert men in alle landen druk over de intenties en de draag wijdte van de Amerikaanse hulpverlenings plannen. Merkwaardig is de nadruk, waar mede de Oostenrijkse pers wijst op het feit dat het deelnemen van Oostenrijk aan de conferentie niet de aansluiting bij een Westers bloc tegën Rusland betekent.. De „Wiener Tageszeitung" schrijft: „De beslissende factor is nigt, dat het plan de naam van Marshall draagt of dat er dol lars in het vooruitzicht liggen. Oostenrijk zou ook meegedaan hébben, indien het een plan-Molotof was met een hulpverlening van roebels". Dr. <Carl Altmann, communistisch mi nister, die voor. het deelnemen aan de conferentie heeft gestemd, heeft verklaard, dat de samenwerking met de nabuurlan den en de rest van Europa absoluut nood zakelijk is. Oostenrijk zal echter pas kun nen besluiten, tot werkelijke deelneming, wanneer te Parijs voldoende inlichtingen zijn verkregen. Belgisch-Nederlands contact Gistermorgen zijn te 's-Gravenhage be sprekingen begonnen tussen Nederlandse experts van de departementen van Bui tenlandse Zaken, Economische Zaken en Financiën met experts van België en Luxemburg ter voorbereiding van de be- sprekingen "over het plan-Marshall, welke in de volgende week te Parijs zullen plaats vinden. Als voorzitter van de Nederlandse ex perts treedt op dr. H-i-rschfeld, die gisteren Is teruggekeerd uit Genève. De leiding van de Belgische experts be rust bij de heren baron Snoy, secretaris generaal van het ministerie, van Economi sche Zaken en Anciaux, directeur van de Belgische Nationale Bank. •Naar ANP verneemt wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat dr. Hirschfeld zich volgende week naar Parijs zal be geven om aan de technische besprekingen over het plan-Marshall deel te nemen. De minister van Buitenlandse Zak en, baron Van Boetzelaer zal zeerJwaai"schijn- lijk a.s. Vrijdag naar Parijs vertrekken om op 12 Juli aan de eerste besprekingen al daar deel te nen^en. Geen „leen en pacht' Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben Reuter medegedeeld, dat zij er de voorkeur aan geven de term „wederzijdse hulp" aan het plan-Marsall te verbinden en niet „leen en pacht". Volgens de Britse minister Morrison was de enige oplossing, hangende h.et herstel van de Britse en Europeselandbouw en industrie: „Het vinden van een weg om de Noord- eif Zuid-Amerikaanse productie ter waarde van milliarden dollars aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan te brengen zonder de verplichting tot onmid dellijke betaling in de vorm van een ge lijkwaardige invoer van Europese goederen in de V.S.". William Clayton, de Ameri kaanse onderminister voor Economische Zaken aan het ministerie van Buitenland se Zaken, heeft reeds voor zijn vertrek naar Europa op een persconferentie# ge zegd, dat het onjuist zou'zijn om de term „leen en pacht", uit de oorlogstijd stam mend, te gebruiken voor een werkplan in vredestijd. Geen intimidatie Een woordvoerder van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat een Tsjechische dele gatie met premier Clement Gottwald en minister van Buitenlandse Zaken Jan Ma- saryk gistermorgen vroeg per vliegtuig naar Moskou is vertrokken. Volgens een officieel communiqué zal deze delegatie de verbreding der economi sche betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie bespreken en bovendien „andere kwesties". Er bestond te Praag geen twijfel over dat deze „andere kwesties" het plan- Marshall betroffen. Over dit laatste plan heeft de Tsjechische ïVgering Zondag een gedétailleerd memorandum ontvangen van Molotof, waarin de Russische redenen voor weigering der 'Brits-Franse uitno diging voor Parijs werden uiteengezet. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken verklaarde echter dat „er geen sprake was van enige druk op Tsjechoslowakije". Bom bevestigd aan cafédeur Bovenbewoner werd het slachtoffer Tot nu toe onbekende daders hebben, door middel van een bom een aanslag ge pleegd op het café Suisse van de heer Voe ten, op de hoek van de Toren- en Kerk straat in het centrum van Breda. Van deze aanslag is de 26-jarige electricien L. de Laat het slachtoffer geworden. Des nachtais men het café binnengedron gen en heeft men de stoelen, het buffet en de lamibrizering met gele verf beklad. Men heeft' toen een projectiel bevestigd aan de binnenzijde van de cafédeur. Toen de elec tricien De Laat, die met zijn ouders boven hét café' woont, des morgens via deze deur naar buiten wilde gaan, deed zich' een he vige 'ontploffing voor. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden De scha.de in heb café beperkt zich tot enige gesprongen ruiten. Het onderzoek naar de daders van deze aanslag heeft nog géén resultaat opge leverd. Onrust in Perzië Nadat gisteren het.aftreden van de Per zische minister van Oorlog, AhnThd Ahmadi is gemeld, wordt thans bericht, dat ook de minister van Binnenlandse Zaken, gene raal Farahoelia Aghévli zijn functie heeft neergelegd. De uitgevers van twee oppositie bladen zijn gearresteerd. Zes bladen heb ben een verschijningsverbod gekregen. Gisteravond maakte Buckingham Palace de verloving bekend van de Engelse troon opvolgster'prinses Elizabeth met luitenant Philip Mountbatten, de voormalige prins Philip van Griekenland, die afstand van zijn titel deed en Brits onderdaan werd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 11 tot en met 26 Juli de bonnen „Tabak G-31" van de tabakskaart QA 707 en bon „Tabak G-35" van de tabaks- en versna- peringenkaart QC 707 recht geven op het kopen van twee rantsoenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon „Tabak G-32" van de tabakskaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen dus deze periode de beschikking over zes rantsoenen sigaretten of .kerftabak' Zij dienen ei- rekening mede te houden, dat op 24 Juli vier rantsoenen zullen worden aangewezen. De regeling maakt het door snijden van pakjes kerftabak overbodig. Kaomi gevallen Naar wordt gemeld, hebben de Chinese regeringstroepen na straatgevechten, die verschillende uren-duurden, de plaats Kao mi op 100.km afstand van Tsjingtao ver overd. De troepen zijn op 7 Juli de Gele rivier overgestoken en trachten de commu nisten van de spoorweg tussen Tsingtao en Tsinan te verdrijven, Het woord is aan.... Mme. Krüdner: Vaak is standvastigheid slechts gebrek aan lust in verande ring. EXPORT VAN KAS- EN VETPLANTEN NAAR ENGELAND. Het Engelse ministerie van Landbouw zal gedurende de periode van 1 Juni 1947 31 Mei 1948 de import van kas- en vet- planten uit Nederland tot een totale waar de van 20.000 Ponden, respectievelijk 5.000 Ponden toestaan. Aan Engelse importeurs, die in het bezïfc zijn van kassen, zullen invoerlicenties worden verleend tot een bedrag van 150 Ponden per importeur. De invoer wordt beperkt tot de volgende soorten: Anthur- ï-ium, Begonia Rex. Begonia. Bromelia, Croton, Cyclamen, Hydrangea, Primula Obconica en Varens. De zendingen moeten vergezeld gaan van certificaten van de Plantenziektpn- kundige dienst. Zandvoort op 9 Juli 1947Hartje zomer maar geen krioelende menigte op 't vlakke strand. Slechts een eenzaam stel badstoelen staat aan het stille water als symbool van de grillen der weergoden, die met hitte golven en pooltemperaturen goochelen zon der advies van vacanliegangers of hotel houders in te winnen. Geen blikverpakking meer voor bepaalde producten Pudding- en cuslardpoeder, soepen, cho colade, chocoladepasta, cacaopoeder, stroop, honing, kuns.thoning, mosterd, rijst, gort en producten, waarin vijst en'gort zijn ver werkt, en honden- en kattenvoeder mogen met ingang van 15 Augustus niet'.meer in blikverpakking verkocht worden. Het voorschrift beoogt een einde te ma ken aan een niet noodzakelijk gebruik'van blik voor verpakkingsdoeleinden. Blik is uitermate schaars, zodat voor verpakkings doeleinden gebruik gemaakt moet worden van ander materiaal. Voorraden van de ge noemde producten in blik, welke op 1 Augustusrnog bij industrie en handel aan wezig zijn, dienen vóór 4 Augustus te wor den opgegeven aan 'het Hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten. Speciale gendarmerie-brigades? De Nederlandse regering heeft gisteren de Indonesische republiek .verzocht haar belofte gestand te doen door de staking van de vijandelijkheden op Jav2 en Suma tra te gelasten. Dit verzoek een voorbe reidende maatregel voor de vorming van de interim-regering werd gedaan tü- dens een vergadering van dr. Van Mook met Setiadjit. Setiadjit is gisteravond naar D.iocia vertrokken. Ten aanzien van een regeling van de kwestie der gezamenlijke gendarmerie verneemt Aneta dat de voorstellen, welke vice-premier Setiadjit naar verwacht wordt, naar Batavia zal meebrengen, de instelling van speciale brigades behelzen welke direct onder het federale orgaan voor de veiligheid zullen ressorteren. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat de ministers* Sjarifoeddin, Gani en Setiadjit De Veiser bonnensivendel In een kort communiqué dat gisteravond door hét Buckingham Palace werd uitge geven, wérd woordelijk gezegd: „Het is met het grootste genoegen dat de koning' en de koningin mededeling doen van de verloving van hftn innig geliefde dochter prinses Elizabeth met luitenant Philfp Mountbatten, tot welke verbintenis de koning verheugd zijn toestemming heeft gegeven". De huwelijksdatum is nog niet defini tief vastgesteld, doch in een officiële ver klaring werd gezegd: „Voor de lente". On officiële bronnen uit het paleis waren van mening dal; de huwelijksplechtigheid in October in Westminster Abbey zou plaats hebben. Kort na zes uur plaatselijke tijd werd de aankondiging door de autoriteiten van de persdienst aan de persvertegenwoordigers voorgelezen. Het is bekend geworden dat prins Philip enige tijd, geleden aan prinses Elizabeth een ring met drie grote diamanten heeft gegeven. Tot nu toe heeft zij die echter nog niet in het publiek gedragen. Kort voor dat de aankondiging aan de persvertegenwoordigers was voorgelezen was prins Philip op het Buckingham Pa lace aangekomen. Verwacht wordt dat hij enige dagen op het palfeis zal blijven. Autoriteiten van de admiraliteit deel den nog mede dat prinses Elizabeth de prins voor de eerste' maal zag in Juli 1939, toen zij met haai' ouders een bezoek bracht aan het marine instituut te Dart mouth, aldus U.P. Philip Mountbatten is 26 jaar oud. Hij Is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturaliseerd en nam daarbij, zonder adellijke titel, de achternaam aan van zijn oom Viscount Mountbatten, de huidige on derkoning van Voor-Indië, Philip Mount batten is half van Engelse, half van Deense afkomst. Hij is een achterneef van koning George VI en, evenals de prinses, een ach terkleinkind van Koningin Victoria. Philip is geboren op het eiland Korfoe en in Engeland opgevoed. Hij zal nu de titel van hertog krijgen, de hoogste adel lijke rang in Engeland. „Black Business 'Corporation" Thans kan worden meegedeeld, dat de Economische Recherche van de Velser po litie in de distributiezwendel, welke enige tijd geleden' door haar ontdekt werd, ver scheidene nieuwe feiten aan het licht heeft gebracht. De zaak kwam aan het rollen, toen bij een grossier toewijzingen voor diverse levensmiddelen werden ontdekt, die niet verantwoord konden worden en van deze verdachte leidde het spoor naar een vertegenwoordiger .in bakkerij-produc ten. De recherche trof deze „toevallig" niet! thuis, maar het bezoek was allerminst ver- HET PLAN F binnen enkele dagen persoonlijk langs d« demarcatielijnen zullen reizen om een vol ledige beëindiging van de vijandelijkheden te bewerkstelligen. Het is niet onmogelijk, dat 'dit gezelschap nog zal worden uitge breid- Intussen is gisteren een reeds aan gekondigde radio-rede van generaal Soe- tomo afgelast. „Goede diensten" van de Australische regering. Dr. Herbert Evatt, de Australische mi- niste# van Buitenlandse Zaken, heeft de ..goede diensten" van zijn regering aange boden voor de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. Hij voegde hieraan toe: „De Australische regering is van mening, dat opleving van de productie en van de handel van groot belang is voor het weizijn van Indonesië en van de ge hele wereld. De Australische regering zal de interim-regering, zodra deze gevestigd zal zijn, gaarne van advies dienen en haar hulp aanbieden in aangelegenheden, zoajs handelsbetrekkingen, economische rehabi litatie en ontwikkeling". Van gezaghebbende Nederlandse krin gen is tegenover Aneta verklaard dat het antwoord van Djocja thans voor de eerste maal op een belangrijk aantal punten dui delijk is en niet zonder meer als onbevre digd kan worden bescWouwd. De waarde van dit antwoord zal echter afhangen van de wijze, waarop onmiddellijk de directe verplichtingen, welke de republiek op nieuw op zich heeft genomen, worden na gekomen, .alsmede van de wijze waarop met daden moet wórden bewezen, dat een nieuwe bladzijde is omgeslagen. Dit houdt in, zoals dr. Van Mook in zijn brief van 29 Juni heeft geëist: een afdoend einde maken aan de vijandelijkheden, aan de stellingenbouw, aan de voedselblokka- de en.aan de vernielingen rondom de pe rimeters, Men achtte het zeer belangrijk, dat de republikeinen ook voor het binnen lands front volkomen hebben duidelijk gemaakt, waartoe de republiek zich heeft verplicht en tot welke consequenties deze verplichtingen leiden. Leden der interimregering Volgens een woordvoerder van de Repu blikeinse regering zijn bij de voorlopige besprekingen over de vertegenwoordiging van de Repbliek in de ir^erimregering de Vijfduizend arrestaties van uiterst-linksen maar ook een liberaal en socialisten opgepakt In totaal zouden thans, volgens schatting van sommige waarnemers te Athene, on geveer een vijfduizend personen in Grie kenland gearresteerd zijn, in verband met aanwijzingen welke de politie in handen gekregen zou hebben over een communis tisch complot. Woensdagavond duurden de arrestaties nog voort in liet gehele land zowel als in het leger. Men verwacht, dat de gearresteerden berecht zullen worden wegens „hoogverraad". Duizenden gearresteerden werden Woens dagavond ingescheept voor dVerbrenging naar het eiland Spithalia in de Golf van Aegina. De waarnemend minister van Binnen landse Zaken, Kanellopoelos, verklaarde tegenover Reuter-correspondcnten, dat de regering in het algemeen belang tot pnver- wijld optreden genoodzaakt was. De politie heeft het bureau van liet com munistisch blad „Rizospastis" te Athene bezet. De linkse coalitie „Eam" heeft op „dc Pleidooi van de Gaulle voor het plan-Marshall Generaal de Gaulle heeft op een lunch '"X' Ult -scmi-offlciële bron -verluid in de Brits-Amerikaanse nersverenisins L-!" ,J!lf! «"ëhse regerme tot ontreden is geefs, want. de volledige boekhouding van' de clandestiene affaire werd gevonden. De lijvige geschriften waren gemerkt mét de letters BBC, wat als afkorting van „Black Business Corporation" (Zwarte Ha'ndels Onderneming) moest gelden. Het vérdere onderzoek deed blijken, dat enkele honderdduizenden guldens in deze groots opgezette zwendel waren omgezet: één enkele transactie beliep somswf 34.000 en enige personen maakten op deze wijze winsten van veertig mille. De vertegenwoordiger, een fabrikant uit Zaandam, een handelaar uit Zaan dijk en enige bakkers te Velsen en Haarlem, werden gearresteerd en de .aanhoudingen gaan nog met de regel maat van een klok voort. Dat deze zaak haar vertakkingen bezit over geheel Nederland was geen geheim, maar dat er meer dan honderd andere ver dachten dan de bovengenoemden bij be trokken zijn, kan als maatstaf van de om vang dezer affaire gelden. - Behalve de clandestiene sjacherpartij in vice-president Mohammad Hatta en de levensmiddelencoupures is ook een onge-voormalige minister-president Soetan oorloofde''handel in voedingsmiddelen ont-Sjahrir- genoemd als vertegenwoordigers dekt, die eveneens verscheidene arrestaties' van de Republiek. Van andere zijde wordt opleverde. Zo moest een vat stroop in de' vernomen, dat Sjahrir reeds zijn toestem- kringen van deze notoire handelaren 1300 ming tot een eventuële benoeming zou van de Brits-Amerikaanse persvereniging verklaard, dat een nauwere samenwerking tussen Engeland en Frankrijk nodig is om te komen tot een werkelijk betrouwbaar en doelmatig opbouwplan voor Europa. Hij voorspelde, dat voor Frankrijk de dag na bij is, waarop het de pogingen tot eigen reorganisatie met succes bekroond zal zien. De Gaulle waarschuwde voor een totalitaire ideologie als de Russische, die overal in de wereld de beschikking heeft over georga niseerde groepen. „Als men de dingen op hun beloop laat, aldus de Gaulle, zal Euro pa vroeg of laat worden opgeslokt door een hegemonie die zijn karakter en glorie zal doen verdwijnen, en de rest Van de wereld zal in een verschrikkelijke oorlog worden betrokken,r aldus de Gaulle. Verder zei hij: „Zonder e^n werkelijk verenigd Europa, dat het evtenwicht tussen twee grote mo gendheden kan bewaren, is de vrede bij voorbaat verloren. Ook Duitsland, Italië en alle voormalig vijandelijke landen moeten zich achter_ elk plan voor een verenigd Europa .scharen. Niemand miskent het grote belang van het voorstel van Marshall,wiens initiatief en vooruitziende blik van grote betekenis ktffi zijn, juist omdat het gaat om een beroep op EuropS tot grotere solidari teit. Wij kennen de waarde van de vrijheid en het is aan ons te antwoorden", aldus generaal de Gaulle. wereld" een beroep gedaan tegen de mas sa-arrestaties. Sophocles Venizelos, de plaatsvervan gende minister-president, verklaarde, dat de „geallieerde" regeringen de 'maatrege len van de Griekse regering tegen de com munisten hadden goedgekeurd. Demetrios Maximos, de -minister-presi dent, bracht een bezoek aan de Ameri kaanse ambassadeur, MaeVeagh, om hem van de arrestaties op de hoogte te stellen. Maximos is ook door de koning ontvangen. Na een bijeenkomst van fcweg uren heeft het kabinet de volgende verklap ring uitgegeven: „Sedert lang heeft de regering de misdadige activiteit van de communistische partij, welke ge richt was op het overbrengen van de opstand naar de hoofdstad, en andere steden, gadegeslagen. Tienduizenden gemene misdadigers waren in-Athene tezamen gebracht om op het vastge stelde tijdstip in actie te komen, na melijk om één uur op de tiende Juli. De regering achtte het noodzakelijk over te gaan tot arrestaties en de ge rechtelijke autoriteiten de gelegenheid te geven om de gearresteerden te tester^'. Volgens inlichting van regeringszijde omvatte het plan der communisten een or der van de guerilla-lcider Markos aan veertien communistische „bataljons" bin nen Athene om in opstand te komen. Troepen van het geregelde leger, die de politie hebben bijgestaan, waren Woens dagavond nog steeds in het geweer, toen de wachtposten bij de openbare gebouwen verdubbeld waren. Waarnemers noemden de massa-arrestaties een „vernietigende slag" voor de Griekse communisten, die reeds verzwaltfc zijn door de massa-arres taties op 4 Maart, de gerechtelijke vervol ging van de leider der communisten,- Za- chariades, de moord op John Zegvos te Sa- loniki in Maart en de recente militaire operaties tegen de. guerilla-strijders. Volgens verklaringen van de zijde van de E.A.M. is de jongste actie ondernomen om Dwight Griswold, de vertegenwoordi ger van president Truman in Griekenland, vrij baan te verzekeren bij zijn aankomst in Athene, welke dit weekeinde verwacht wordt. Uit .semi-officiële bron .verluidt, dat de •erge- gaan, nadat zij een radioboodschap van de guerillacommandant had onderschept, waarin deze het plaatselijk comité van de communisten beval „Plan,F" toe te passen. Dc Griekse eerste minister heel't gewei- 'gerd vertegenwoordigers van de E.A.M., die een verklaring hadden verzocht, te ontvangen. Generaal Gregoriadës, linies-liberaal en voormalig verzetsman, en dr. Passalides. leider der socialisten te Saloniki, zouden zich ook onder de arrestanten bevinden j Voorts zijn enige leden van de E.L.D. (so cialistisch) gearresteerd. Egyptische ministers kloppen bij de Veiligheidsraad aan De Egyptische minister .van Handel en Industrie, Mandou-h Riaz Bey, en de ge- i volmachtigd minister Polyandreus Bey, zijn j Woensdag op het vliegveld Laguardia bij New York gearriveerd om de Egyptische j kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leg- i gen. Riaz Bey verklaarde, dat de hoofd punten van de kwestie zouden zijn: Alge- hele en onvoorwaardelijke evacuatie van de Britse troepen uit Egypte en de Soedan en beëindiging van de lopende overeen komst over het bestuur van de Soedan als Brits-Egyptisch condominium. kosten en de suikerbonnen voor 4 rantsoe nen van een kilo gingen voor zés gulden van de hand. De Velser politie ljeeft met de ontmas kering van dit enorme complot vermoe delijk een van de grootste zwendelprak- tijken opgerold: commissaris Weyburg en zijn mannen kort de eer toe, goed'en snel werk te hebben verzet. Peron proclameert Pergn, president van Argentinië, heeft gisteren een verklaring voorgelezen, waar in de economische onafhankelijkheid van de Argentijnse republiek wordt aangekon digd. „De vertegenwoordigers van het volk en de regering zullen de almachtige ban den met het buitenlandse kapitalisme ver breken en het recht van de vrije beschik king over de nationale economische hulp bronnen heroveren," aldus de verklaring. De leden van de Sportclub „Haarlem" lie ten Woensdagavond in hun eerste openbare wedstrijd basketball zien, dat zij goed geoefend hebben. Een foto van een aanval van BASVA uit Amsterdam. hebben gegeven. Over de verdere samen stelling van de interimregering verneemt Aneta, dat de waarschijnlijkheid groot is/ dat dr; Van Mook commissaris van de Kroon zal zijn en als Nederlandse leden dr. P. J. Koets en rar. E. J. van Hoogstraten in de regering .'zitting zullen hebben. Ver der zal de sultan van Pontianak Hamid II West-Borneo vertegenwoordigen. De heren Tahiya en Claproth zullen namens de staat Oost-Indonesië zitting nemen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van het kinder recht en het wetsontwerp inzake de bc> rechting van personen die in dienst van de vijand zich hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmisdrijven of misdrijven tegen de menselijkheid. Het wetsontwerp tot regeling van de Vermogensheffing-ineens ontmoette veel tegenstand van de zijde van de heer Polle- ma (C.H.), Van de Brink (K.V.P.) en Mo lenaar (Vrijheid). Daarentegen wilde de heer Van Zanten (Comm.) een hogere heffing, dan minister Lieftinck voorstelde. Vandaag zou de minister op deze critiek antwoorden. De fractie van de K.V.P. zal na dit antwoord bepalen, of zij vóór of tegen het ontwerp zal stemmen. De heer T. Jansma te Heemstede ls aan do Leldse universiteit cum laude geslaagd voor het doctoraal examen godgeleerdheid. NU EN DAN REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K. 5 N. M. I. te De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Matige 5 wind uit )Vestelijke richtingen. Aan- vankei ijk zwaar bewolkt met regen. Later brekende bewolking met. enkele regen-buien. Weinig verandering in temperatuur. 11 JULI Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur S Maan op 0.27 uur, onder 13.03 uur y (laatste kwartier) 5"

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1