Vragen aan de minister omtrent gruwelberichten over Celebes Onthullingen over Frans complot leken op afleidingsmanoeuvre Panische spanning bij de regering? Engeland denkt over instelling van internationale bedrijfschappen Negen jaar geëist tegen V-mann Cricket voor Derby en tennis voor Haarlem DONDERDAG 10 JULI 1947 Republikeinse berichten over reusachtige verliezen Her nationalistische activisten op dit eiland Va. Mooks onderzoekcommissie zal rapport uitbrengen Het Tweede-Kamerlid de heer Logeman n heeft aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten omtrent gruwelen, die door Nederlandse militairen in Zuid-Celebes in December 1946 en volgende maanden zou den zün bedreven, alsmede van de ernstige verontrustheid, die door die berichten in Nederland is ontstaan? De andere vragen luidden: 2. Is de minister bereid mededeling te doen van de volledige samenstelling en van de opdracht der commissie, die naar oudere en meer summiere berichten hadden gemeld door de regering van Nederlands-Indië o.a. voor het onderzoek van deze zaken is ingesteld? 3- Kan de minister mededelen of het verslag dier commissie spoedig mag wor den verwacht en is hij bereid de spoedige voltooiing van het onderzoek te bevorde ren? 4. Is hij bereid dit verslag openbaar te maken en daarbij ten spoedigste medede ling te doen van de maatregelen, die naar aanleiding van het onderzoek zijn of zul len worden getroffen? 5. Kan de minister de mening delen, dat, indien van onmenselijk optreden inder daad blijkt, zeer strenge maatregelen c.q. strafvervolging op hun plaats zijn, om dat de eer van onze natie bij deze zaak ten nauwste betrokken is? Onduidelijke situatie United Press meldt uit Batavia het vol gende over Celebes: Het gebied van Zuid-Celébes blijft nog altijd een centrum van onrust. Dit 'blijkt uit het communiqué van t Juli dat door de Nederlanders is uitgegeven en waarin gemeld werd ddt als resultaat van toegenomen patrouille activiteit, in Zuid- Celebes een aantal arrestaties verricht is. Intussen heeft de Nederlandse commis sie van onderzoek haar rapport voltooid over de beweerde Nederlandse geweldda den tijdens de zuiveringsacties op Zuid- Celebes in de maanden December en Januari laatstleden. Verwacht wordt dat de commissie, die door van Mook benoemd is, binnen veertien dagen haar rapport zal publiceren Hoewel Nederlandse militaire en burger lijke autoriteiten beweren dat het gebied van onrust afneemt, spreken republikein' se kringen de beschuldiging uit dat gebied een „staat van oorlog'" De Ned er 1 a n der s* gev en toe die door het centrale deel van Zuid-Cele bes reizen, gewapende militaire bescher ming nodig hebben en de United Press- correspondent kreeg twee lijfwachten aan geboden voor geval hij een tocht door het gebied wilde maken. Vólgens de Nederlanders wordt de on rust in het gebied veroorzaakt door de in-, filtratie van republikeinen en na-oorlogse roversbenden die in November 1945 bewa pend werden. Indonesische kringen ontkennen dat het Indonesische leger verantwoordelijk voor de situatie is en beweren dat' de onrust het gevolg is van de activiteit van jonge nationalisten van Celebes, die zonder be vel van de republiek guerilla-benden heb ben gevormd. v Verliezen Betreffende het aantal verliezen in het bewuste gebied zijn geen accurate gege vens voorhanden. Nationalistische kringen van Celebes beweren dat de Nederlandse troepen sedert December 1.1. 30.000 perso nen hebben gedood in een medogenloze campagne ter opruiming, van de nationa listische beweging. Aan de andere kant zeggen de Nederlanders dat hoogstens 500 extremisten gedurende die periode gedood zijn. Hoewel de Nederlanders van mening zijn dat de vrede reeds op Celebes terugkeert, als gevolg van hun politiek van systema tisch opruimen der extremisten-benden, beweren nationalistische kringen dat de vrede pas zal komen wanneer het aspect der interim-regering in de huidige IndQr nesisch-Nederlandse onderhandelingen ge regeld is". Zij zeggen dat onder de interim-regering de volken van Celebes gelegenheid zullen krijgen hun eigen regering te regelen. Zij zeiden dat tachtig procent van de 3}/£ millioen mensen tellende bevolking van Zuid-Celebes de republiek Java en Sumatra steunt. De Nederlanders ontken nen deze bewering echter en een Neder landse militair die zo juist uit Madagaskar te Batavia gearriveerd is zeide dat min stens 90 procent, der bevolking onverschil lig tegenover de politiek staat. De nationalisten zeggen dat zij verschei dene malen om een referendum verzocht hebben, doch dat dit verzoek' altijd een weigering ontmoette. Beide partijen zijn het er echter over eens dat de geallieerden verantwoordelijk zijn voor de verwarde toestand hoewel om verschillende re denen. Toen de geallieerden landden, vonden zij een republikeinse gouverneur aan de maoht dr. Ratoelangi. Uit de feiten blijkt dat de Nederlanders Ratoelangi in April 1946 arresteerden, gevangenzetten en naar Nieuw-Ouinea verbannen hebben. In Juni 1946 verboden de Nederlanders de nationalistische partij en sedert dien heb ben zij een tactiek gevolgd waarbij be weerde nationalistische leiders en sympa- thiserenden die de terroristische activiteit van de guerilla benden actief steunden, gearresteerd werden. Nog meer informaties Het bestuur der stichting „Algemene Nederlandsë Vredesactie", heeft aan mi nister Beel het volgende telegram ver zonden: „Naar aanleiding van reeds geruime tijd lopende geruchten, culminerende in een artikel in „Vrij Nederland" van 5 Juli j.l. handelend'e over optreden van Nederlan ders in' Zuid-Cèlebes, waarbij de gruwe lijkste wapdaden zouden zijn gepleegd en duizenden zijn gedood, verzoeken wij Uwe Excellentie met klem ten spoedigste een nauwgezet onpartijdig onderzoek te laten instellen en bij gebleken juistheid der be richten uw onverholen afkeuring over het gebeurde uit te spreken en de schuldigen en verantwoordelijken uiterst streng te straffen zodanig, dat garantie bestaat, dat herhaling van dergelijke wandaden waarbij de naam van Nederland op het spel staat, absoluut voorkomen wordt. Hebben Ka merfracties Partij van de Arbeid en Ka tholieke Volkspartij eveneens bericht ge zonden van ons telegram. Zien met be langstelling uw eventuele maatregelen te gemoet". Hoe een Amerikaan de Duitsers wil opvoeden De Amerikaanse boer "Warbington, die de afgelopen 21 jaren werkzaam is ge weest aan het landbouwonderwijs in de Amerikaanse staat Ohio en als consulent van het Amerikaanse departement Lilian Wittmack, de bekende Deense ama zone, die met haar paard „Mister" deel neemt aan het springconcours van de International Horse Shoio in White City Een plaatje, dat alle liefhebbers van de schone paardensport het hart sneller zal doen kloppen. (Van onze correspondent te Parijs) Het zijn geen onverdeeld vrolijke be richten, die men uit Parijs kan melden. De Conferentie tussen de eerste adjudan ten van de Grote Drie werd met een defi nitief fiasco bezegeld, en in Frankrijk zelf schijnt men in verschillende hoeken voor zegd, er wellicht een verband is te vinden tussen de interne moeilijkheden, waar de regering mee worstelt, en de helle klaroerr- stoten waarmee nu alweer een complot openbaar wordt gemaakt. Want men kan een samenzwering op heel veel verschillen de wijzenonderdrukken. Discreter bij voorbeeld. Wij waarderen Depreux' ont- bereidingen te treffen de hand te slaan hullingen eer als een wat sensationeel ge- aan het bleke en zwakke wichtje, dat en- ensceneerde «afleidingsmanoeuvre dan als- kele jaren geleden met de pompeuse najajjip een ernstige uiting van een regering die, van „vierde Republiek" gezegend werd.'buiten eigen schuld, in doodsgevaar ver- Minister Depreux die de portefeuille van keerde. En wij concludeerden ook, toen we Binnenlandse Zaken heeft, heeft dit laatste I naar de minister luisterden, dat de veilig- nieuws, in iets andere termen, aan de pers medegedeeld. Edouard Depreux, een socia list van de rechtervleugel die niet van fan tasie gespeend is. Wij wisten dit uit vroe gere bijeenkomsten, toen hij, enkele maan den geleden nog, voor onze ogen andere samenzweringen uit de windselen deed. De regering beleefde toen haar eerste grote staking, die der krantendrukkerijen, en de spanningen in het kabinet tussen commu nisten en de andere partijen hadden juist een hoogtepunt bereikt. Men kan moeilijk beweren, dat Ramadier en de zijnen thans op rozen sluimeren. En men vraagt zich daarom af, of ei' mogelijk een coïncidentie' bestaat tussen toen en nu; of, anders ge- ganisatie van Europese productie-eenhe den', dwars door* de geografische grenzen heen. Dit zou dus neerkomen op interna tionale bedrijfsschappen voor steenkool, ijzer en staal, landbouwproducten, trans port enz. Ongetwijfeld zou de Duitse in dustrie hierin een voorname rol moeten spelen, doch dit probleem schijnt men te dat Bevin toonde, toen hij uit zijn vliegtuig willen laten rusten tot de conferentie van stapte, en naar de commentaren in del de Grote Vier in November a.s. Het is, Britse pers, zit Engeland over de misluk- ondanks het feit. dat het gehele plan nog king van de besprekingen te Parijs aller- in de lucht hangt, nu wel duidelijk, dat minst in zak en as. Men is niet verbaasd, j men niet de instelling beoogt van een li- doch natuurlijk wel teleurgesteld over dei chaam met'dictatoriale bevoegdheid om de gang van zaken* maar in meerderheid is productie van elk land afzonderlijk voor te Geen dictatuur over de Europese .productie (Van onze Londense correspondent). Te oordelen naar het vrolijke gezicht, men met de „Times" van oordeel, dat dë toestand er niet slechter door geworden is. Bovendien blijft men 'hopen, dat de Rus sen nog op hun Schreden zullen terugke ren. Daarvoor is het nodig, dat het voor beeld van de „rest van Europa" zo aan stekelijk werkt, dat de Sovjet-machtheb bers tenslotte toch nog besluiten eieren voor hun geld te kiezen. Engelands stelregel is en blijft, dat het niemand wil overheersen en met ieder wil samenwerken. Tegen de deling van Europa in twee stukken heeft het zich tot nu toe bet '"r" yremain van j krabhtig verzet- Het Brits-Russische han- he»rcf i Buitenlandse Zaken enige maanden in de i delsverdrag, dat op het punt staat te wor- De Nederlanders*geven toe dat personen doorgebracht heeft te Londen^eDleif^voor I .afge®!,?ten> is in elk geval een tastbaar h™,- w n0nt,-,]0 d*0i «n 7„w.r» 1a_ r SeDrac.nc' nee1^ te^Londen gepleit vooi bewijs, dat samenwerking in engere zin het oprichten van „debating-clubs" voor j mogelijk'blij ft. Duitse boeren als het beste middel om een In Engelse politieke kringen bewegen de gedachten zich in de richting van de or- nieuwe oorlog te voorkomen. VISSERS IN TROEBEL WATER' De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00 20 00 en 22.20 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgengebed, 7.45 Concert voor piano en orkest 8.15 Gram pl. 9.30 Zesde Sym- phonie van Beethoven. 10.15 Uit het boelk der boeken. 10,40 Scandinavische muzJek. 11.00 Zie kenbezoek 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Fami lieberichten 12.00 Angelus. 12.03 Saxofoon en piano. 12.30 Vaudeville-orkest. 12,55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.50 Van man tot man. 14.00 Haffner-symphonie van Mozart. 14.20 Gram.pl. 14 30 Alibaba en de veertig rovers. 15.15 Muziek van Gerswin. 15.45 Italiaans operaconcert 16.30 Na schooltijd. 16.45 Kamerorkest. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Ensemble „Fantasia". 18,30 Strijdkrachten. 19.15 Musette-orkest 19.25 Voor de katholieke jeugd. 19.40 Gram.pl. 19.55 Alge- méne»hulpactie. 20.05 Reportage uit Grave. 20.17 De gewone man. 18.20 Ensemble „Barcarolle". 20.45 Klankbeeld. 21.15 Herdenkingsconcert Henri Hermans. 22,00 Gram.pl. 22.10 Avondgebed. 22.25 Vaders dagboek. 22,50 Dansorkest. 23.30 Orgel spel en zang. HILVERSUM II, 415.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00 8.00. 18.00. 18.00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 en 8.15 Gram.pl. 8.50 voor de huisvrouw, 9.00 Gram pl. 9,35 Kamermuziek, 10 00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Cello en plano. 11.15 Voor.de vrouw. 11.30 Gram pl. 12.00 Musetteorkest. 12.30 Sportagenda. 12.35 De Skymasters. 13.15 Virtuoso-sextet. 13 45 Bioscoop orgel. 14.00 Kookkunst. 14,20 Werken van Boro- dien en Sibelius. 15.15'Gedichten. 15.35 Fragmen ten uit „Een zomernachtsdroom" van Mendels sohn. 16.00 Scandinavische muziek. 16.80 Tussen 12 en -16. 17.00 Stafmuzlek Amsterdamse politie. 17 30 Orkest instrumenten. 18.15 Stafmuzlek (ver- vols). J8 45 Viool en piano. 19.00 Praat u rustig verder. 19 15 Wie zullen er dit Jaar oogsten?. 19.30 VPRO-Cursus. 20,05 Nederlandse muziek. 20.30 ..Rondom Betje Wolfl". 21.00 Men vraagt en wij draalen 21.30Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Gronings halfuurtje. 22.15 Radtofllmpre- mlère. 22.40 Avondwljdtng. 23.15 Symphonlsch concert. De Abwehr-spion Strauch ,dekt" zijn vroegere medewerkers niet Gisteren behandelde het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam in een tweede zitting de zaken van enige V-manner uit de IJmuldense zenderaffaire. Ook nu weer fungeerde Kapitan- leutnant Strauch, de chef van de Marine- Abwehrstelie uit de Lonbar Petrllaan in Over- veen als hoofdgetuige en evenals eergisteren zag htj er geen been in, om bezwarende verklaringen tegen zijn ex-agenten af te leggen. J. W. A. H. uit Amersfoort hoorde 9 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor he' leven tegen zich eisen. Verdachte had, in Woerden als mar conist een radiozender voor de Duitsers be diend. Evenals van E. had deze verdachte zich bereid verklaard om. bij een eventuele geallieer de bezetting van Woerden deze radiodienst voor spionnagedoelelnden verder te onderhouden, opdat de Duitsers, wanneer zij uit de omgeving van Woerden verdwenen-zouden zijn,'daar toch nog een vertrouwde spion zouden bezitten. De zitting duurt voorts A. H. van W- uit Amsterdam had -in 1942 en 1943 op de Noordzee, binnen en bulten de ter ritoriale wateren, als marconist dienst gedaan op verscireidene visserschepen teneinde aan de Duitse Instanties berichten door te geven, die voor de Duitse oorlogvoering van belang waren. De procureur-fiscaal, mr. J. Besier, eiste tegen verdachte 5 jaar met aftrek en ontzetting uit alle burgerlijke en politieke rechten voor de tijd van het leven. Vervolgens werd een andere vertrouwensman .T, A. D. uit Amsterdam voorgeleid. Deze ver dachte werd hetzelfde ten laste gelegd als de verdachte W. In deze zaak verscheen als getuige wederom het hoofd van de marine Inlichtingen dienst van de Duitse Abwehrstelle, Strauch, die gisteren in de zaak V. zijn verklaringen had afgelegd. Visser kidnapte een spion. In zijn requisitoir releveerde mr Besier dat verdachte D. In 1942 tijdens een reis door de schipper en de bemanning werd gevangen geno men en naar Engeland gebraeht. Sedert 1942 tot c^e bevrijding toe heeft verdachte op het eiland Man gevangen gezeten. Na de bevrijding, in 1945, werd hij in Nederland geïnterneerd De procu reur-fiscaal meende met deze lange intërnerings- tijd rekening te moeten houden en eiste daarom een lichtere straf dan hij, naar zijn zeggen, an ders gerequireerd zou hebben. De eis tegen D. luidde 3',é jaar met aftrek en Tweeduizend jongeren gaan de boeren helpen Op uitnodiging van het Bureau Oogst- voorziening van het departement van Land bouw heeft de Nederlandse Jeugdgemeen schap onlangs een oproep tot de jeugd gericht om zich beschikbaar te stellen voor de oogstwerkzaamheden, speciaal voor het rooien van pootaardappelen. Tweeduizend jongeren hebben zich aangemeld, waarbij enkele groepen van meisjes. De aanmel dingstermijn is nu gesloten, ^nder leiding van 'een groepsleider worden de jongeren in ploegen van 25 in kampen of barakken ondergebracht, welke door het Bureau Huisvesting van de D.U.W. zijn ingericht. Vc-m 14 Juli tot 2 Augustus en van 4 tot 16 Augustus zullen de jongeren in verschei dene delen van ons land bij de oogst as sisteren. Zij zullen onder dezelfde voor waarden werken als de losse landarbeiders, zodat zij na aftrek van de kosten voor voe ding ongeveer 2,50 3,pèr dag zullen verdienen. ontzetting uit alle burgerlijke en politieke rech- ïn voor de tijd van het leven. Als laatste verdachte kwam P. J. S. uit Bloe- mendaal voor. Behalve kantoorwerkzaamheden op de Hafenüberwachungstelle in Amsterdam en dienst als marconist op de visserschepen werd deze verdachte ten laste gelegd, dat hü in 1941 in opdracht van Strauch door België en Frankrijk naar Spanje was gereisd met de bedoeling door *e gaan naar Portugal teneinde aldaar de Neder landse zeelieden te bewegen, terug te keren naar NederlaSd, Verdachte kwam óp deze reis niet verder dan Spanje, omdat de geldigheid van zün doorreisvisum inmiddels verlopen was. Verdachte's relaas over zijn tocht naar Spanje maakte geen geloofwaardige indruk op het hof, want telkenmale werd hij dodr de president of de procureur-fiscaal onderbroken met ongelo vige opmerkingen. Verdachte vertelde, dat hij tezamen met Strauch „op reis" gegaan was, zon der dat hij het doel van de reis kende. Ondanks zijn herhaaldelijk aandringen wilde Strauch hem niets zeggen over het doel van de tocht. In Parijs stapte het tweetal in een trein naar het Zuiden. Strauch begeleidde verdachte tot aan de Spaanse grens, gaf' hem zijn pas en het visum en krab-, belde een adres in Lissabon op de achterkant van de enveloppe. Vervolgens ging Strauch terug naar Nederland en verdachte moest doorgaan naar Lissabon, waar hij aan hel opgegeven adres verdere instructs zou krijgen. De verbalisant, die S. bij het vooronderzoek had gehoord, ver klaarde als getuige, dat verdachte toen reeds ge weten moést hebben, dat zijn tqpk ln Lissabon zou bestaan uit het bepraten van Nederlandse zeelieden om terug te keren naar Nederland. Volgens de verklaringen van Strauch wilde verdachte naar Lissabon gaan om van daar naar Engeland over te steken. In Engeland zou hij het cohimando zien te krijgeo van een of andere uitgeweken Nederlandse kustvaarder, die hij dan terug zou brengen naar Nederland. Hierna trok het hof zich terug in de raadkamer en deelde na de pauze mede, dat in verband met de tegen strijdige verklaringen een nader onderzoek in deze zaak noodzakelijk is. Uitspraak in de eerste drie zaken over veer den dagen. heid van de Franse staat toch wel zeer broos moest wezen en heel slecht verde digd, wanneer zij - door een kasteelheer mitsgaders een generaal van de gendarme en enkele andere loslopende avonturiers, bedreigd kon worden. Kort gezegd, het mi nisteriële verhaal deed ons een tikje Zuid- Amerikaans 'aan. Het Blauwe Plan Wielrennen Ronde van Frankrijk De twaalfde étappe van de'Ronde van Frank rijk Marseille—Montpellier (165 km.) werd ge wonnen door Massal (Frankrijk) in 4 uur 57 min. 40 sec. Dë verdere uitslagen zijn: 2. Dlederlch (Luxemburg); 3 Mqller (lie de France); 4. Paw- lisiak (Noord Oost); 5. Rossello (Italië); 6. Gysse- llnck (België) allen zelfde tijd; 21. Janssen 5 uur 6 min. 20'sec.; 22, Camellini; 23. Joly; 24. Kla- binsky, allen zelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1, Vlëtto (Frankrijk) 86 uur 58 min. 42 sec.; 2. Camellini 'Nederland met buitenlanders) 87 uur 53 sec.; 3. Brambtlla (Italië) 87 uur 1 min. 46 sec 4. Ron- connl (Italië) 87 uur 2 min. 7 sec.; 5. Fachleitner (Frankrijk) 87 uur 4 min. 58 sec,; 38. Janssen 89 uur 56 min. 15 sec.; 39. Klabinsky 90 uur 22 sec.; 53. Joly 90 'uur 59 min. 47 sec. Het landenklassement luidt thans: 1. Italië 262 uur 9 min. 53 sec.; 4. Frankrijk 262 uur 38 min. 31 sec 3. Frankrijk West 263 uur 33 mm. 54 sec.; 4. Belgic 265 uur 31 min. 41 sec.; 5. Frankrijk Zuid Oost 265 uur 56 min. 17 Sec.; 7. Nederland met buitenlandse ploeg 266 uur 57 min. 30 sec. Tennii Vijf Nederlanders bij de laatste zestien van Noordwijk In de middaguren kon men aardig opschieten met het programma en het herenenkelspel werd in de derde ronde afgespeeld. In deze ronde 4 I hebben enkele Nederlanders goed werk gedaan. De geschiedenis die met verve vóór werd De opmerkelijkste prestatie was diie van Krijt, gedragen, kwam erop neer, dat pr een p.lan 1 Hij ^versloeg de Engelsman Barton, hoewel Krijt was ontdekt: het zogeheten „blauwe ölan", u~' naar de kleur van het dossier waarin het werd gevonden. Dit dossier bestond uit een. 20-tal getypte bladen, waaraan een Miche- lin-kaart was toegevoegd waarop twee pijlen waren •aangebracht, resp. van Mori- ban en de Duitse grens, béide wijzend in de richting van Parijs. De auteur van dit plan was een zekere graaf de Vulpian, die zich tijdens de bezetting als verzetsman had onderscheiden en, volgens berichten, terugverlangde naai' de romantiek der il legale activiteit. Over zijn „blauwe plan" had hij met zijn kennissen gesproken waaronder een tweetal generaals, Guillau- dit en Merson geheten. Enkele dagen latei- werden in dit verband andere hoge offi cieren genoemd: de Larminat (de inspec teur der koloniale troepen) en zelfs Koe- nig, de bevelvoerder der Franse bezet tingstroepen in Duitsland. De Larminat werd van een inspectiereis teruggeroepen en op staande voet ontslagen, ofschoon vol gens het zeggen van de minister, men geen directe grieven tegen hem- bezat. Het „Blauwe plan" van de zwarte maquis, dat het rode gevaar wilde keren, voorzag ver der in de bevrijding der in Fresnes gedeti neerde collaborateurs _die met tanks en achtergehouden wapenen, de belangrijkste overheidsbureaux van Parijs zouden be zetten, De in Duitsland gestationeerde le germachten moesten 'vervolgens de helpen de hand komen bieden om de rust in het land te herstellen, nadat die rust door het verzenden van 'n aantal compromitterende brochures en hét begaan van eeh enkele moord volgens een boulevardblad was daarvoor be stemd geweest eerst met vereende krachten zou worden verstoord. Een autoritair bewind: op militaire grond slag zou dan verder het land bestuiten. Overmatige onrust over omwentelings pogingen en mogelijke paleisrevoluties schijnt ons voor het moment slechts ver klaarbaar wanneer eerst de eigen zorgen zo hoog "gestegen zijn, dat zij in een soort panische spanning zouden resulteren. Het komt ons voor, dat de Franse regering momenteel in die psychische situatie ver keert. schrijven, zoals de Russen het blijkbaar wilden doen voorkomen. Een land als Noorwegen, zou, indien deze opvatting juist was, geen staal mogen produceren, omdat dat .elclers economischer zou kun nen geschiecfen, Polen zou zich moeten toeleggen op steenkoolproductie voor het Westen enz. De Brits-Franse denkbeelden zijn eohter niet zo ingrijpend. Men wil, dat een regeling, die de productie zoveel mo- ™c „nr, gelijk moet stimuleren en een zo doelma- de Persoon van de Gaulle tig mogelijke goederenproductie beoogt, door onderling overleg en met de vrije wil der betrokkenen tot stand komt. Een. grote mate van vrijheid van handelen moet voor de deelnemers aan het plan worden voorbehouden. De idee is geopperd, dat er een commissie of bureau voor Epropese 'productieleiding komt, dat optreedt als een soort economische verkeersagent, die de stroom, van voortgebrachte grondstof fen en vervoersmiddelen in de juiste banen stuwt. Tijdens de oorlog bestonden er derge lijke lichamen, zoals de gecombineerde voedsel- en grondstoffenraden van Shaef, en het bevoorradingsbureau voor het-Mid- den-Oostén, welke de Britse en Ameri kaanse souvereiniteit aan banden legden, zonder dat iemand er bezwaar tegen maakte. Als overeenkomstige mogelijkhe den ziet men in Britse parlementskringen bijv. een afzonderlijke economische orga nisatie voor het Donaubekken en een han delscorporatie voor de Balkan. Voorts wil men voortbouwen op de ervaringen van de Europese Steenkool- en Transportorga nisaties, ciie nuttig werk deden, voor zover ze niet door de Russen daarin worden be moeilijkt. Engeland, dat van de ene crisis in de an dere dreigt te vallen, heeft pijnlijk genoeg ervaren, dat voor de meeste Europese lan den de nationale basis te smal is voor een gezond economisch leven. Het ziet allereerst Frankrijk als voor naamste partner voor economische sa menwerking. Benelux is hier eveneens een vertrouwd begrip geworden, dat niet na laat inspirerend te werken. Herbert Mor rison, Engelands vice-premier, kondigde zo juist de voorbereiding van een Brits vijf-jarenplan aan. Zolang de Europese sa menwerking niet tot stand is gekomen en een concreet Amerikaans aanbod voorals nog ontbreekt, vindt Engeland echter geen houvast. Zijn politici spannen dan ook alle krachten in om een afdoende oplossing voor het probleem van de Europese we deropbouw te vinden- Men is vol vertrou wen. dat het tenslotte zal lukken. Daarom blijven de Engelsen optimis tisch, al wetten zij nu, dat het te veel geëist is om reeds aadelijk een plan van univer sele omvang te verwachten. Livengood naar Java De Amerikaanse consul-generaal Liven- good heel't Dinsdag tegenover Aneta ver klaard,' dat hij tegen het eind van de maand, via Nederland, per K.L.M. naar Java zal vertrekken. „Ik kijk met grote belangstelling uit naar mijn nieuwe post", aldus Livengood. het verliezen van de tweede set met 60 verloren man leek. Hij herstelde zich echter prachtig en voerde zijn aanval zodanig op, dat 1 Barton keer op keer in de rallies geslagen werd en tenslotte de set met 3—6 verloor. Krijt-komt nu tegen Fannin en dat hij er op gebrand is om meer te berei.ken dan Van Swol en Wilton in de daviscup-wedstrljd tegen deze speler, ligt voor de hand. Wilton sloeg Bose (Brits Indlë) louter door grotere vaart en betere lengte. Taminiau was een en al vastheid tegen Mlsra (Brits Indlë) en won dan ook vrij gemakkelijk, zodat de voor-Indische ploeg reeds drie van zijn spelers in het enkelspel zag uitschakelen. Met Van Swol en VanHerwijnen (door een w.o. op Rinkel) zijn er clus vijf Nederlanders bij de laat ste zestien. Verder natuurlijk Cochet, Johans son, Sturgess, Harper (Australië), die allen hun partijen Ander enige bedreiging in twee sets hebben gewonnen, voorts de Fransman Gremil- let en de Belg Devroe g Series gemengd duisbelspel kwamen daarna aan de orde en vele Interessante partijen waren te aanschouwen. Het duo mevrouw ScholtenWie- gers ontfutselde bijna een set aan de winnares van Wimbledon miss Margaret Osborne, die niet), bepaald goed met haar partner Cochet har monieerde. In dit zelfde nummer speelde Louis^Brough onopvallend uitstekend, zelfs beter dan haar partner Van Swol, haar smashes waren heel wat gevaarlijker. Tenslotte wonnen mevrouw Hopman (Austra lië) en de Zweed Johansson eerst na enorme inspanning van mevrouw Mc Kelvle en Borren met 2—6, 8—6, 8—6, Voetbal BW en MW deelden de punten (0-0) MW heeft in Den Bosch, waar het zijn laatstw wedstrijd in de kampioenscompetitie speelde, hard gewerkt om zeker te zijn, niet de onderste plaats in te nemen. De Maastrichtenaren zijn daarin door een gelijk spel (0—0) geslaagd, hoe wel EVV ook nu weer een zeer groot veld- overwlcht had. Sport in het kort AMSTERDAM—ARNHEM—AMSTERDAM WED STRIJD. De Zaandammer Van Beek heeft in de eindsprint de selectie wegwedstrijd voor ama teurs AmsterdamArnhemAmsterdam over 230 k.m. gewonnen van de Amsterdammer Smits eh de Hagenaar Verhoekx. Voorting kwam zes mi nuten later als vie:rde binnen, De tijd van Van Beek bedroeg 6i uur 12 min. 32 sec. In de morgenuren zag het weer er Woens dag somber uit. Het Rood en Wit-lerrein geraakte onbespeelbaar en er werd over ge dacht de avondwedstrüden af te gelasten. Later klaarde het weer op en het vastgestelde programma kon afgewerkt worden. Haarlemse tennisploeg wint opnieuw De banen van de HLTC aan de Spanjaardslaan Waren om halfdrie weer bespeelbaar en de twee de ontmoeting HaarlemDerby kon een aanvang nemen. De Haarlemse ploeg was enigsains ge wijzigd. Ook deze keer boekten de Nederlanders op de enkelspelen de successen en bij de dub belspelen behaalden de gasten vier overwinnin gen. De uitslag was weer 61 voor Haarlem. De gedetailleerde uitslagen luiden: Herenenkelspel: C. Borgerding si. H Broom- head 63, 26, 6—3; Bolleman—J. Frame 6—3, 75. Damesenkelspel: mejuffrouw Hooghoudt sl, mrs. B. Broomhead 62, 62; mejuffrouw E. Marken sl. mrs. C. J. Gregory 64, 3—6. 6—1. Herendubbelspel: Verwaal en Borgerding verl van J. R. Statham en J. H. Bfiker 3—6. 2—6; Ten Have van Van Bellen verliezen van(H. Broom head en J. Frame 36, 46. Damesdubbelspel: mej. Hooghoudt en mej. Van Marken winnen van mrs. Gregory en mrs. W. J, Haynes 6—1. 64; mevrouw Elhorst en mevrouw De Graaf verl. van miss B. Allsopp en mrs, B, Broomhead 6—3. 1—6, 26. Gemengd'dubbelspel: mej. E. van Marken en A. Schoute sl. miss Allsopp en J. H. Baker 12—IQ, 6—3; mej. Hooghoudt en Verwaal verl. van mrs. W. J. Haynes en J, R. Slatfham 5—7, 6—3, 2—6. Rood en Wit voor 32 runs uit Dank zij de medewerking van het gemeente bestuur van Heemstede en de cricketclub CVHW is de wedstrijd Rood en WitDerby in Heemsteedse Sportpark gespeeld. Het terrein was goed bespeelbaar. Rood en Wit moest*echter voor de mat zorgen, welke per handkar meege nomen was. De Haarlemmers brachten er met batten niet veel van terecht. Op 32 hadden allen een beurt gehad. Alleen Van Bueren.zorgde .wat runs, n.l. 17. L. A. Simpson nam 5 voor 14 en Turner 4—15. Voor het verlies van één wicket passeerde Derby het totaal en daarna lieten de, Panda en de Meester .-detective 81. Panda holde dus de fabrieksruimte binnen en de bende rende achter hem. aan en vulde het gewelf met rauwe en hese kreten. Terwijl Panda liep wat hij lopen kon keek hij rond. Een uitgang zag hij niet, maar wel iets anders. Dat andere was een trapje, dat naar een buisleiding vóór de af gewerkte stoom leidde en daar vloog hij tegen op. Met zijn hamer gaf hij een mep tegen, de hefboom die hij daar zag zitten. Want hoewel hij niet veel tijd had om na te denken, begreep hij toch wel, dat die hef boom daar niet voor versiering was aan gebracht en dat het best mogelijk zou zijn dat er iets zou gebeuren wanneer hij in werking werd gesteld. Iets waardoor zijn achtervolgers zouden worden afgeleid en hij had geluk want op het moment, dat de handle door de klap van de hamer was overgehaald begon de grote sirene op het dak van de fabriek te loeien. Het instru ment gierde en huilde en gooide zijn lawaai door de straten. gasten npg goed batten zien. Holmes sloeg twee zessen. Om halfacht bij de stand 159 voor acht wickets werd gestopt. M. C. Frederick 45, K. Hol mes 35, Johnson 13, A. West 21 en L. A. Simpson 18 not out. Bowlingcijfers Rood en Wit: P. C. Hagenaar 0—22. D. Bijleveld 1—26, ,T. Kruijt 7—43, L.' F. C. Wundgr 0—63 en C. de Nijs 0—2. Sportavond aan de Kleverlaan Bes avonds waren velen op het terrein aan de Kleverlaan bijeen, .waar leden van de HKV Achilles" een demonstratie worstelen gaven en basketball- en handbalwedstrijden gehouden werden Het basketball was nieuw voor Haar lem In het^ afgelopen seizoen hebben enkele verenigingen deze tak van sport beoefend en Woensdagavond kwam de Sportclub „Haarlem" in-een wedstrijd tegen BASVA uit Amsterdam uit, De Haarlemmers sloegen geen slecht figuur en wonnen met 14—10. Zij maakten vele over tredingen. waarvan de Amsterdammers een. dankbaar gebruik maakten. Een handbalwedstrijd heren besloot het pro gramma. „Hellas" uit Den Haag, katjipioen van Nederland, bond de strijd aan tegen een Haar lems elftal. De gasten waren beter op elkaar in gespeeld en vertoonden een verrassend snel spel, dat vele doelpunten opleverde. Met rust stond Hellas met 5—2 voor en het einde kwam met KA2. Toch nog. Mevrouw Lupescu, die onlangs op haar ziekbed-met ex-koning Carol van Roe menië in het. huwelijk trad, toen de doktoren haar nog slechts 24 uur te leven gaven, is plotseling aan de beterende hand en de dok toren hopen thans haar ln het- leven te kunnen houden. Canadese aken. De eerste van de vier In Canada gebouwde aken, welke bestemd zijn voor de vaart op de Rijn tussen Frankrijk, Duitsland en Nederland, is dezer dag^n uit Montreal naar Cherbourg verscheept, aan boord van het Amerikaanse vrachtschip ,,'Gadson". Deze aken, die 250 voet lang zijn en eigen voortstuwingskracht hebben, zijn te Montreal gebouwd. Verboden stad. Veldmaarschalk Montgomery heeft gisteren een bezoek gebracht aan de „geheimzinnige" raket-stad Salisbury, onge veer 24 km. ten noorden van Adelaide (Australië), De stad wordt op het ogenblik „gezuiverd" van vredeslndustrieën en zal waarschijnlijk uit veiligheidsoverwegingen voor onbevoegden verboden terrein ver klaard .worden. Men ziet ze vliegen. Ook In Pearl Harbor heeft men thans „vliegende schijven" waarge- genomen. Arme employé. Twee leden van de Amerikaanse congrescommissie voor de atoomenergie hebben verklaard, dat er geheime gege vens over de atoomenergie zijn gestolen. Dé' New York Sun had reeds eerder ge schreven dat belangrijke inlichtingen over de atoombom uit de Oak Ridge-fabrleken waren ontvreemd en het blad voegde eraan toe dat de vrouw van een der employés aan de Sovjet-ambassade verbonden was. Het oude liedje. De .Britse ambassadeur ln Warschftu heeft opdracht ontvangen om inlichtingen lfl te winnen over de ar restatie van een aantal leden der Poolse socialistische partij. Bén vrouw. In een Italiaans kamp-voor sta tenloze Polen en Slaven is een opstand uitgebroken, nadat ee.n kampbewoonster een bewaker had beledigd. Eerst na 13 uur konden tweehonderd politiemannen de rust herstellen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2