Haarlems Dagblad Tsjechoslowakije en Finland trekken stoute schoenen uit Mogelijkheid voor een wendihg ten goede is thans aanwezig Overeenkomst met de K.L.M. goedgekeurd De meningen over het voorgestelde onderzoek naar het Londense beleid zijn verdeeld „Schuldig bevonden" arrestanten worden reeds gedeporteerd Weerbericht 62e Jaargang No. 1868Ö Bureaux: Grote Houtstr. 93, Pel Admln 10724, 24825. Redactie 1060U Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 'ij l'el. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713.' 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 11 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven aanvraag bi) de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË De republiek zal echter eerst nog aan enige voorwaarden moeten voldoen Gistermiddag heeft de minister-president ln de Tweede Kamer een verklaring afge legd over het Indisch beleid der regering. Dr. Beel zeide, dat de regering thans de mogelijkheid zag voor een wending ten goe de, zulks als resultaat van de jongste ont. wikkelingen. De minister-president herinnerde aan de regeringsverklaring van 21 Maart, even eens in de Tweede Kamer afgelegd.- Hij vervolgde met een kort historisch .overzicht van de jongste gebeurtenissen. Allereerst wees dr. Beel op de nota van de Commissie- generaal van 27 Mei betreffende de uit voering van de overeenkomst van Lingga- djati, welke nota een ultimatief karakter droeg omdat de Commissie-generaal het eindstadium van haar onderhandelingen bereikt achtte. Vervolgens memoreerde dr. Beel het antwoord hierop van de republi keinse delegatie van 7 Juni. De Commissie-generaal sprak op 20 Juni als haar oordeel uit, dat dit antwoord op de- meest essentiële punten onbevredigend was. De commissie achtte de republikeinse voorstellen zodanig onbevredigend, dat zij van mening was, dat vrijwel van een af wijzen van haar'nota kon worden gespro ken en legde overeenkomstig de slotzin van haar nota van 27 Mei de vraag, wat er verder te gebeuren stond, aan de Neder landse regering voor. De minister-president deelde mede. dat' de regeringen van Óost-Indonesië en West- Borneo in dezelfde geest hebben getuigd, nadat de Nederlandse regering om' hun oor deel had verzocht. Op 23 Juni heeft de landvoogd op gezag van de Nederlandse regering de republiek de conclusie van de Nederlandse regering medegedeeld. Deze contlusie werd vastge legd in de Aide-mémoire, welke dr. Van Mook aan Sjahrir heeft overhandigd. Na mens de Nederlandse regering heeft ver der dr. Van Mook het inzicht van de Neder landse regering nader mondeling uiteen gezet en in overleg met Sjahrir heeft dr. Van Mook uiterlijk op Vrijdag 7 Juni om antwoord verzocht. Thans zag de Nederlandse regering zich gesteld voor de noodzaak eventueel de con sequenties te trekken uit de voortdurende onmogelijkheid langs de weg van onderhan deling tot een goede uitvoering van Ling- gadjati te geraken. Zij hield ermee rekening dat zij gedwongen zóu kunnen worden als uiterste maatregel haar militair machts middel aan te wenden, zij het zo beperkt mogelijk zulks op grond van de verant woordelijkheid welke zij draagt volgens Grondwet, Handvest der Verenigde Vol ken en de overeenkomst van Linggadjati, niet alleen principieel maar ook in laatste instantie in feite. De minister-president stelde vast dat de toestand zowel staatkundig als economisch, financieel en monetair, sociaal en militair onhoudbaar \vas geworden. Een militaire actie van politionele aard zou het onhoud baar karakter van deze noodtoestand moe ten opheffen en betere voorwaarden ter uit voering van het staatkundig beginselpro gram dat in Linggadjati ligt besloten, moe ten scheppen, desnoods zonder medewer king van dé wederpartij. De periode tussen 2^ en 27 Juni werd besteed om op alle mogelijkheden voorbe reid te zijn. Vervolgens besprak dr. Beel de antwoord nota van de president der republiek van 27 Juni. welke geen of onduidelijk of onbe vredigend antwoord gat op de voorstellen der Commissie-generaal, hoewel dit ant woord tegemoet kwam aan de voorstellen der Commissie-generaal van 27 Mèi tot in stelling van een federale raad. Nogmaals, op 29 Juni, richtte zich de landvoogd tot de president van de repu bliek en verzocht verduidelijking in het bijzonder ten aanzien van een vijftal hoofd punten en bovendien ten aanzien van enige feitelijkheden. Inmiddels had de regering der Verenigde Staten een Aide-mémoire aan de republi keinse regering doen toekomen, waarin de visie van de Amerikaanse regering werd uiteengezet. De vijfde Juli zond de nieuwe eerste mi nister der republiek een antwoord aan de Nederlands-Indische regering, <iat even on bevredigend was als dat van 27 Juni. Doch dank zij nadere overweging in de boezem van de republiek en mede dank zij goede raad. die aan de vertegenwoordigers der republiek door de Amerikaanse en Britse consuls-generaal werd gegeven, werd op 8 Juli van de inhoud van het antwoord van 5 Juli een nadere precisering gegeven, wel ke weliswaar niet in alle opzichten bevre digend is, doch welke onder zeker voor behoud tot uitvoering van de overeen komst van Linggadjati kan medewerken. De regering, zo ging de minister-president voort, is bereid in dit resultaat de mogelijk heid ener gunstige wending te zien. D< regering .verwacht vóór alles onmiddellijke staking van de vijandelijkheden en staking van alles wat de andere stdten van Indo nesic miskent of aantast, voorts opheffing van de voedselblokkade, herstel van het verkeer over de demarcatielijnen en vol doening ten aanzien van de punten, waar op het antwoord van 8 Juli nog onbevredi gend is. Dr. Beel noemde in dit opzicht de miskenning der unie-gedachte en de on voldoende erkenning van onze uiteindelijke verantwoordelijkheid in de verdere over gangstijd voor orde en rust in Indonesië. De ten onrechte gesloten verdragen dienen te vervallen. Slechts op deze voorwaarden is behoor lijke verwezenlijking van Linggadjati denk baar, aldus besloot dr. Beel. Er was grote belangstelling -in en buiten hef Kamergebouw. De zetejs achter de re geringstafel waren alle bezet met uitzon dering van die van de minister van Finan ciën. de heer Lieftinck. Van de fractieleiders waren niet aanwe zig de heren Schouten (A.R.), Wagenaar (C.P.N.) en Zandt (Staatkundig, Gerefor meerd). De heer Wagenaar is ziek, de beide andere fractieleiders woonden elders een vergadering bij. Na de voorlezing der regeringsverklaring stelde de voorzitter voor, de beraadslagin gen over de verklaring te doen beginnen Vrijdagmorgen elf uur, met voortzetting in een avondvergadering. Het debat zal zo nodig Zaterdagochtend te 11 uur worden voortgezet. TWEEDE KAMER Vaardat de minister-president gister- midcrag de regeringsverklaring over het beleid inzake Indonesië aflegde, hield de Tweede Kamer zich bezig met de wet tot goedkeuring van de nieuwe overeenkomst tussen de staat en de K.L.M. Behalve mr. Roolvink (K.V.P.) voerden zowel ir. Posthumus, de heer Hofstra als mr. Don ker van de Partij van de Arbeid hierover het woord', laatstgenoemde vooral ook om een lans te breken voor de aanleg van een grote vlieghaven in de stad zijner inwo ning, Rotterdam. Geen dag en geen nacht kon hierop worden gewacht, zo meende hij Maar minister Vos kon deze zienswijze niet delen en zette uiteen, dat de vraag, of men dit werk zal kunnen ondernemen sa menhangt met al het andere wat er ten behoeve van en in de Maasstad zal dienen te gebeuren. Hij behield zich dus-het recht voor om desbetreffende voorstellen, welke, hij binnenkort op zijn schrijftafel ver wacht, nader critisch te bekijken in het licht van het geheel der uit te voeren werken, daarbij dan inbegrepen de hier aan verbonden kosten. Tegenover de heer Hofstra nam de bewindsman het personeel van de K.L.M. in zoverre in bescherming, dat hij het zeker bij een maatschappij als deze juist vond de belangen van hen. die in haar dienst zijn en aandeel in de winst krijgen voor te laten gaan bij die van aan deelhouders, ook al heeft de staat de meer derheid van de aandelen. Nadat minister Vos het amendement van mr. Roolvink had overgenomen, waardoor in geval van wijziging der statuten, hetgeen kan ge schieden door. de aandeelhoudersvergade ring met goedkeuring van de minister, hiervan onverwijld mededeling aan de Staten-Generaal moet geschieden, ging het ontwerp er zonder hoofdelijke stemming door. Des avonds hield de Kamer zich bezig De mijnen nemen oorlogsvrijwilligers terug De beheerder der Limburgse mijnen, Ch. Th. Groothoff, heeft bepaald, dat de mijnwerkers, die na de bevrijding bij de Nederlandse strijdkrachten als vrijwilliger dienst namen en die nu binnenkort gede mobiliseerd worden, binnen twee maanden na ontslag uit hun militaire dienst weer in hun vroegere functie bij de mijnen kunnen terugkeren. met het wetsontwerp, dat beoogt de aan minister Lieftinck verleende machtiging inzake de geldzuivering met een jaar te verlengen. De heer Teulings (K.V.P.) diende een amendement in, dat beoogt, binnen een jaar tot definitieve afsluiting van de geldzuivering te komen. Nadat de minister dit amendement ftad overgeno men, werd het wetsontwerp zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voorts keurde de Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet en de Invalidi teitswet goed. Aanbevolen gouverneurs voor India en Pakistan Britse troepen wachten nog slechts op scheepsruimte Naar de Britse eerste-minister, Clement Attlee, in het Lagerhuis heeft meegedeeld, is de onderkoning van Voor-Indië, lord Mountbatten, aanbevolen als gouverneur- generaal van India, en de president van de Moslemliga, Mohammed Ali Djinnali, is aanbevolen als gouverneur-generaal van Pakistan. Attlee bracht de historische wet op de Voor-Indische onafhankelijkheid in tweede lezing. Hij sprak de hoop uit, dat de ver deling van het land in India en Pakistan niet lang zou duren en verklaarde, dat naar zijn overtuiging een onafhankelijk Voor- Indië kan en ook zal tot stand komen bin nen het Britse gemenebest. Attlee ziet de Voor-Indische onafhanke lijkheid als de vervulling van de Britse missie. De constitutionele wijziging, hoe be langrijk ook, zal uiteraard niet betekenen, dat de Europese burgerlijke gemeenschap uit Voor-Indië verdwijnt De Europese zakenlieden zullen een belangrijke rol blij ven vervullen. Als resultaat van de besprekingen met de betrokken premiers, aldus Attlee, kan ik meedelen dat de regeringen van de delen van het gemenebest haar goedkeuring heb ben gehecht aan de voorgestelde wijziging van de titel van de koning, die afstand doet van de titel „Keizer van Voor-Indië". Het terugtrekken van de Britse strijd krachten uit Voor-Indië zal zo spoedig mo gelijk geschieden, vermoedelijk tegen het eind van dit jaar. Een en ander is afhan kelijk van de scheepsruimte. Het wetsontwerp is in tweede lezing met algemene stemmen aangenomen, waardoor het dus in principe door het Britse Lager huis is aanvaard. Een voetbalwedstrijd in Rio de la Plata, Argentinië, is heel wat anders dan een match in Nederland. De gemoederen zijn daar namelijk sneller op kookhitte èn kloppartijen zijn er schering en inslag. Wat die kookhitte betreft, heeft de Argentijnse politie een probaat middel: de brandslang, die dikwijls met groot succes wordt gebruikt om spe lers te ontzetten en tribunes te ontruimen. Onze foto toont het opwindende einde van een wedstrijd tussen de stedelijke teams van Rio en Buenos Airos, waarbij weer ste vig gespoten moest worden. SLAVISCHE LANDEN RETIREREN Masaryk verklaarde bij aankomst in Moskou nog dat de Tsjechen naar Parijs zouden gaan Toen de twee Tsjechische ministers Masaryk en Gottwald, die voor bespreking van bepaalde onderwerpen naar Moskou gingen, Donderdag op het vliegveld bij de Rus sische hoofdstad uit het vliegtuig stapten, verklaarden zij tegen U.P. dat Tsjecho slowakije door zijn ambassadeur te Parijs op de hersteloonfercntie aldaar vertegen woordigd zou zijn. Inmiddels hebben de besprekingen van die „bepaalde onderwerpen" in Moskou plaats gehad en thans heeft de Tsjechoslowaakse regering in een officiële bekendmaking medegedeeld, dat zij besloten heeft niet deel te nemen aan de Parijse conferentie. Eén der opgegevpn redenen is. dat deelneming zou worden uitgelegd als een „onvriendelijke daad tegen de Sovjet-Unie". Bovendien voert de regering aan dat de conferentie ook door andere Slavische landen niet zal worden bezocht. Intussen heeft ook de Finse regering, alle voorgaande berichten en beslissingen ten spijt, afgezien van deelneming aan de conferentie. Hiermede is het aantal deelnemers geslonken tot.zestien, Engeland en Frankrijk inbegrepen. De officiële Tsjechische regeringsverkla ring zegt o.a.: Tijdens een buitengewone kabinetszitting werd vastgesteld, dal een aantal landen, in jiet bijzonder alle Slavi sche staten en andere'landen van Centraal en Oost-Europa, de uitnodiging tot deze conferentie niet hebben aanvaard. Dien tengevolge zal aan de conferentie niet deel genomen worden door de staten, waarmede de Tsjechoslowaakse republiek nauwe éco nomische en politieke betrekkingen, ge baseerd op verdragsverplichtingen, onder houdt". En verder: „In deze omstandig heden zou deelneming van Tsjechoslowakije worden uitgelegd als een daad, gericht te gen de vriendschap met <^e Sovjet-Unie en andere van onze bondgenoten. Om» deze reden heeft dq regering eenstemmig be sloten niet aan de conferentie deel te ne men. De minister van buitenlandse zaken, dr. Vladimir dementis, zal de Britse am bassadeur, sir Philip Nichols, en de Franse ambassadeur, Maurice Dejean, ontvangen en hen. op de hoogte stellen van het besluit van de Tsjechoslowaakse regering". Naar Radio Moskou meldt, heeft thans ook Albanië de Brits-Franse uitnodiging tot deelneming aan de Parijse conferentie officieel van de hand gewezen. Het Zwitserse standpunt In de antwoordnota van de Zwitserse regering op de Brits-Franse uitnodiging voor de conferentie van Parijs wordt de uitnodiging aanvaard op drie voorwaarden: Zwitserland neemt geen verplichting og zich, die niet strookt met zijn traditionele neutraliteit; besluiten der conferentie, die betrekking zouden kunnen hebben óp de Zwitserse economie, kunnen slechts met toestemming van de Zwitserse regering bindend worden; Zwitserland behoudt zich de vryheid voor, de handelsverdragen, die het met Europese landen heeft gesloten, die niet aan de conferentie zullen deel nemen, in stand te houden en nieuwe over eenkomsten te sluiten. SaUin uit het Midden-Oosten teruggeroepen De regering der Republiek heeft ver klaard, dat zij Hadjiagoes Salim, minister van Buitenlandse Zaken, van zijn good- will-missie in het Midden-Oosten heeft teruggeroepen, nadat de minister-presi dent dr. Beel gisteren geëist heeft, dat de Republiek de ten onrechte gesloten ver dragen met 'het buitenland dient te laten vervallen. TRUMAN BEGINT AAN IIET WERK. Un. Press deelt, mede dat president Tru man zes republikeinse en democratische leiders heeft uitgenodigd .voor een confe rentie welke Maandag aanstaande op het Witte Huis gehouden zal worden en waar bij de president hen zal inlichten over het wetsvoorstel inzake de uitvoering van het Marshall-plan. Gromyko moet wéér „neen" zeggen Andrei Gromyko, permanent Sovjet- vertegenwoordiger bij de Veiligheids- raad van de UNO, heeft in een interview verklaard, dat hij geen van de „vliegen- de schotels'', welke door vele Amerika nen in de lucht zouden zijn waargeno men, gezien, had. Hij voegde er aan toe: „Sommigen schrijven het verschijnsel toe aan de Britten, die teveel van hun whiskey naar de Verenigde Staten uit- gevoerd zouden hebben; anderen zeg- gen^dat die „vliegende schotels" afkom- stig zijn van een Russische discus-wer- per, die zich aan het oefenen is voor de Olympische spelen en die zich niet van zijn eigen kracht bewust is. Ik geloof dat geen van beide verklaringen de juiste is De stand op 11 Juli Het gastenboek te Parijs zal, volgens de stand van heden, de namen bevatten van vertegenwoordigers der volgende landen Frankrijk, Engeland, België. Neder land, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Luxemburg, Zwitserland, Italië, Eire, IJsland, Portugal, Turkije, Griekenland, Oostenrijk. Dë lege plaatsen waren bestemd voor: Finland, Joegoslavië, Hongarije, Polen, Roemenië, Bulgarije, Albanië, Tsjecho slowakije en Rusland. Poolse overwegingen De Poolse'regering heeft in een nota aan de Britse en Franse regeringen de uitnodiging voor de conferentie van Parijs afgewezen. De opvatting der Poolse rege ring is volgens de nota, dat Polen niet kan instemmen mef een plan, waarbij de we deropbouw van Duitsland eerder tot stand kómt dan die van andere landen, die het slachtoffer der Duitse agressie* zijn ge weest. Het resultaat van de Parijse conferentie zou de wedergeboorte van het Duitse im perialisme ten gevolge kunnen hebben. Vervolgens is de deelneming van Europese landen, wier neutraliteit een voordeel was voor de as-mogendheden, een onrechtvaar digheid jegens de geallieerden, die alles voor de overwinning opgeofferd hebben. Tenslotte kan Polen niet aeeoord gaan met do overheersende positie van Grool-Brit- tannië en Frankrijk in de op te richten organisatie voor de Europese economic in het kader van het plan-Marshall. Polen betreurt het. de uitnodiging niet te kunnen aanvaarden, doch is steeds bereid ieder initiatief, dat bijdraagt tot het herstel van Europa, te steunen. Prof. Vening Meinesz krijgt Amerikaanse onderscheiding De American Physical Union heeft be sloten de „William-Bowie-Medal" dit jaar toe te kennen aan Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz, directeur van het K-N.M.I. in De Bilt. Het woord is aan.... Capcl Verheug u in het geluk van een ander, al is het nog zo groot. TWEEDE KAMER EN ENQUETE VAN DER GOES Vóór: OpheldSring is dringend noodzakelijk Tegen: Ons prestige zou geschaad worden. Thans is het voorlopig verslag der Twee de Kamer betreffende het „Voorstel van de heer "Van der Goes van Naters tot het hou den van een enquête naar de gebeurtenis sen, verband houdend met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeen volgende kabinetten te Londen" versche nen. Tijdens het afdelingsonderzoek van dit voorstel bleken vele leden van oordeel te zijn. dat een grondig onderzoek naar deze gang van zaken in beginsel wenselijk is. Verscheidene andere leden hadden echter tegen deze enquête bezwaren. Een gebruik making van het enquêterecht om strafrech lelijke redenen is hier niet aanwezig naar hun mening. De opzet ik hier blijkbaar het onderzoek naar het beleid van de regering gedurende een bepaald tijdvak. Men zou zich kunnen voorstellen, dat een enquête op bepaalde functionarissen een zodanig licht kan werpen, dat zij niet langer in hun ambtelijke betrekking ge handhaafd kunnen worden, of niet meer voor benoeming in een andere functie in aanmerking komen. Dit kan volgens "de tegenstanders inderdaad een voordeel zijn. Deze leden zanden dan ook gaarne uitvoe rig van de voorsteller willen vernemen, welke voordelen hij van de enquête ver wacht. Er kunnen dingen aan het licht ko men, zo merkten deze leden op, die de reputatie van de Londense kabinetten kunnen schaden. Dit mag op- zicl\ zelf natuurlijk geen reden zijn om een en quête achterwege te laten, maar een aantasting van deze reputatie kan schade toebrengen aan het prestige van Nederland als geheel en dat is een'mo gelijk nadeel, dat men volgens hen wel onder het oog zal moeten zien. Ook onder de leden, die zich in beginsel voorstanders van een enquête verklaarden, waren er verschëidenen, die zich afvroegen of het resultaat wel in evenredigheid zou staan met. het te verrichten werk en de benodigde'tijd. Zou het niet mogelijk zijn de enquête te beperken tot een klein aan tal scherp omschreven punten? Van meer dan één zijde ward verder de vraag opgeworpen, welke rechtsgrond aan het voorstel ten grondslag ligt. Vele voor standers achtten de openbaarmaking van de door het onderzoek aan het licht te bren- Blokwacliter gaf geblokkeerd baanvak vrij. Op 4 December is op een onbewaakte overweg bij Schiedam een paard gestrui keld, dat voor een met zakken meel gela den wagen was gespannen. Een electrische trein uit Den Haag reed in volle vaart "op de wagen en ontspoorde, waarbü zich ech ter geaa^persoonlijke ongelukken voorde den. Kort daarna naderde een tweede electri sche trein uit Pen Haag. De bestuurder was doorgereden, aangezien het sein op veilig stond. Een botsing met de ontspoor de trein kon op het laatste ogenblik wor den voorkomen, doordat een soldaat de naderende trein met een rode lamp tege moet was gelopen. §Uit hef later ingesteld onderzoek is ge bleken. dat de blokwachter G. D. het sein voor het vrijgeven van het blok had ge geven, hoewel hij de eerste trein uit Den Haag niet had zien passei'en. Hij wist op dat moment niet. dat deze trein in het door hem bediende blok ontspoord was. G. Jlie gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, hoorde f 40 boete subsidiair i0'dagen hechtenis tegen zich GRIEKENLAND Te Athene is officieel bekend gemaakt, dat alle personen, die in verband met het beweerde communistische complot te Athene zijn gearresteerd en schuldig be» vonden, voor een jaar naar het eiland Ikarii fSporaden) zullen worden verbannen. De arrestanten van wie een godeelta reeds op weg is naar het verbanningsoord, zullen be roep kunnen aantekenen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Konstantin Tsaldaris, heeft een on derhoud van bijna twee uur gehad met de minister van Buitenlandse Zaken der V. S.. Marshall. Na afloop deelde Tsaldaris de repor ters mee. dat alle problemen, die op Gr.ekenland betrekking hebben. Jer -sprake waren gekomen, met inbegrip van de lening van 300.000.000 dollar. Hij voegde er aan toe, dat de regering te Athene „gedwongen was geweest" tweeduizend communisten te arresteren in verband met een samenzwering, maar dat de regering bereid was voor de vierde maal een algemene amnestie te verlenen en vreemde waarnemers toe te laten om te controleren, of de bepalingen der amnestie toepassing vinden. Naar United Press meedeelt, hadden de communisten volgens een door de Griekse regering na afloop van een kabinetszitting uitgegeven comihuniqué. het voornemen gisteren een algemene opstand in Grieken- land te beginnen. De regering heeft de ar- j restatie van communisten voortgezet, zo wordt in het communiqué gezégd, om bloed vergieten te voorkomen. In politieke kringen was men tot de me ning geneigd, dat het bedoeling der com munisten was gedurende het aanstaande weekeinde de vorming van een eigen rege ring bekend te maken. Deze veronderstel ling wordt versterkt door informaties, die uit de door de guerillatrocpen beheerste gebieden ontvangen zijn. De felle strijd, die nu sinds drie dagen woedt tussen guerillaXormaties en regerings troepen :n het gebied van de berg Grammos heeft in regeringskringen de overtuiging doen postvatten, dat de guerillatroepen de strijd voeren volgens een plan, dat hun in staat moet Stellen een eigen bewind te kun nen vestigen in de gebieden waar het ver zet nog ongebroken is. Als mogelijk gebied voor de vestiging van een con tra-regering beschouwt men de streek tussen het Prespameer en de berg Pindus. Radio Moskou zeide vanmorgen in een commentaar op het jongste optreden van de Griekse regering, daf deze maatregelen worden ingegeven door vrees in verband met het jongste voorstel van de E A.M.. dat gericht is op onderhandelingen. (U P President Truman heeft geweigerd com mentaar te leveren op de massa-arrestaties in Griekenland. Op een persconferentie zei hij: „Ik heb geen bepaalde houding hier tegenover". gen feiten, gebeurtenissen en opvattingen op zichzelf reeds een volksbelang cn men zal daaruit ongetwijfeld ook nuttige lessen voor de toekomst kunnen trekken. Voorts wilden deze leden ook de mogelijkheid van strafrechtelijke vervolging niet bij voor baat geheel uitsluiten. Algemene richtlijnen zouden hier wa ren de leden het over eens in pleno moeten worden vastgesteld. Ook het eind rapport dient om de nodige eenheid te ver krijgen, door de gehele commissie ^e wor den vastgesteld. Een jaar is niet lang genoeg. De voorgestelde termijn van een jaar, binnen welke het onderzoek afgelopen zal moeten zijn, wordt door de meesten tekort geacht en sommige leden vragen zich af, of het wel nodig is, een termijn te stellen. Anderzijds werd er op gewezen, dat inge volge art. 28 der Enquêtewet in geval van ontbinding der Kamer de bevoegdheden der enquêtecommissie vervallen en zij zal "haar werkzaamheden dan dus moeten stop zetten. Nu het waarschijnlijk is. dat binnen afzienbare tijd Kamerontbinding ten be hoeve van een wijziging der Grondwet in verband met de gewijzigde verhouding tot de Overzeese* Gebiedsdelen nodig zal fcijn, zou de bepaling van een termijn tot snel werken dwingen. Sommige leden vestigden er nog de* aandacht op, dat grote voorzichtigheid betracht zal moeten worden bij de keuze van de publicatie van het rap port der enquêtecommissie. In het jaar 1948 toch zal, naar mag worden ge hoopt, het 50-jarig- regeringsjubileum van de Koningin gevierd worden en tevens zal dan het feit worden her dacht. dat 300 jaar geleden de vrede van Munster gesloten werd. Wanneer nu in dat jaar. dat zal moeten staan in l^et teken der-nationale eenheid, door de publicatie van de uitkomsten dezer enquête gevoelens mochten wor den opgewekt, welke daarmede in strijd zijn, zou dit ernstig moeien wor den betreurd. Wat de aanvang van de periode, waar over het onderzoek moet lopen betreft, we zen vele leden er op, dat voorgesteld wordt niet alleen een onderzoek in te stellen naar het beleid van het Kabinet-De Geer sedert 10 Mei 1910, doch ook naar het ..onmiddel lijk daaraan voorafgaande beleid". Ware het niet juister, zo vroegen zU. dit laatste ruimer te stellen? Men zou dit kunnen lezen: „naar het aan de Duitse inval voor afgegane beleid, voor zover dit van invloed kan zijn geweest óp de loop der gebeurte nissen' tijdens de oorlog". Wat betreft het einde van deze periode meenden velen, dat het voor hand ligt, hét ontwerp van de enquête met te beper ken tot het tijdperk, eindigende op 5 Mei 1945, doch daaronder ook de periode vlak na de bevrijding te begrijpen. Ook toen kon de regering immers nog geen verantwoor ding, afleggen tegenover de volksvertegen woordiging. Jhr. De Geer's rol. De punten, betrekking hebbende op het beleid van Jhr. De Geer, gaven vele leden aanleiding tot de opmerking, dat deze aan gelegenheden reeds in den brede zijn on derzocht door de justitie. Heeft het zin ze nu nogmaals in een enquête te betrekken? Andere leden meenden echter, dat voor het verkrijgen van een samenvattend beeld van het Londense beleid deze punten niet bui ten het onderzoek zullen mogen blijven Verscheidene leden betoogden, dat ook het beleid van de Nederlands-Indische re gering in het onderzoek begrepen zal moe ten worden. Met betrekking tot de getuigen, die ge hoord zullen moeten worden, werd opge- merkt, dat de lijst daarvan vriiwel tot in het oneindige kan worden uitgebreid. Men wilde er zich dan ook in het algemeen van onthouden namen te noemen *ran nersonen, die gehoord zouden dienen te worden. Som mige leden wilden evenwel een uitzonde ring "maken voor de naam van ir. W. den Boer uit Dordrecht, die. naar zij meenden, in het bijzonder ten aanzien van de orga nisatie van de inlichtingen-diensten er. hun kontact met Nederland waardevolle ver klaringen zou kunlten afleggen. De suggestie, door de voorsteller in een noot bij zijn memorie van toelichting ge daan. om ook aan buitenlanders en zelfs aan de minister-president van een buiten landse mogendheid inlichtingen te vragen, deed bij verseheidene leden de vraag riiz.en, of dit denkbeeld uit een oogpunt van inter nationale politiek wel verstandig is en of het we] voor verwezenlijking vatbaar is, nog afgezien van de vraag, of buitenlanders gedwongen kunnen worden, voor de com missie te verschijnen. HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN BULGARIJE EN DE SOVJET-UNIE. De Sovjet-Unie heeft te Moskou een nieuwe handelsovereenkomst met Bulga rije gesloten. Deze derde 'handelsovereen komst tussen beide landen sedert 1944 voorziet in een goederenruil ter waarde van 87 millioen dollar. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K N RL I. te De Bilt geldig var* Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met flinke opklaringen. Hier en daar nog enkeie regenbuien Ma- •ige. nu en dan krachiige wind uit Westelijke richtingen. 12 JULI Zon op 4.33 uur. onder 20.57 uur Maan op 036 uur, onder 14.21 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1