c Een vorstelijke verloving Algemene Rekenkamer signaleert onregelmatigheden in Suriname Fïlmmuziek ïn de Haarlemse Concertzaal Tanden van het zuiverste wit. SOLIDOX VRIJDAG 11. JULI 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: 2 Wie de gelegenheid zou later, voorbij gaan om in een rubriek ais deze, die steeds een overvloed van ernstige en van alle ro mantiek gespeende stof te verwerken heeft, eenmaal aandacht te wijden aan een onder werp van het rose aspect der liefde, zou de gewichtige rol ontkennen, die Amor in de wereldpolitiek sinds onheugelijke tijden heeft gespeeld en, ondanks alle nuchtere zakelijkheid onzer tijden, nog speelt. De vrouw en haar zuiver-menselijke invloe den op haar omgeving zijn van de vroegste historie af nauw-verbonden geweest met de politiek en het wel en wee der volken. Daarvoor behoeft men niet aan dd hoogst- dramaiische voorbeelden van een Cleopa tra of een Madame de Pompadour te den ken er zijn geschiedenissen genoeg van minder theatrale allure, die niettemin een even scherp beeld leveren van de belang rijkheid der politieke liefde of der liefdes- politiek, in ieder geval van de betekenis die in de zigzaglijn van 's werelds loop de liefde steeds vervulde. Kroonprinses Elizabeth van EngelSid heeft zich verloofd met luitenant ter zee Philip Mountbatten, prins van Grieksen bloede, die bij zijn naturalisatie tot Brits onderdaan de naam aannam van zijn oom, viscourit Mountibatten, onderkoning van India. Deze sobere mededeling heeft tal loze en onophoudelijke geruchten over een, verwachte verbintenis tussen deze twee vorstelijke jongelieden bevestigd. Reeds meer dan een jaar geleden werden com mentaren op deze gebeurtenis geleverd. Commentaren, die zich belogen o.p het terrein van de politieke gevolgen. Toep koning George van Griekenland na zijn verbanning in de hoofdstad terugkeer de, als gevolg van de uitslag van het Griek1 se referendum, heeft de linkse pers in Grie kenland en daarbuiten heftig gereageerd en schampere opmerkingen ten beste ge geven over een Brits-Grielcse cordiale al liantie, die de politieke belangen van Groot-Brittannië verbond aan een Britse steun aan het Griekse koningshuis. Het cordiale van de alliantie was niet ver te zoeken: Marina, weduwe^van de Hertog van Kent. was van Griekse afkomst en Philip, een Griekse prins, was onmisken baar de aanstaande prins-gemaal van de Engelse kroonprinses, aldus de spitsvon dige commentaren. Een feit is, dat Griekenland sinds jaren de Engelse invloed in Zuid-Oost-Europa ver tegenwoordigde als 'n bolwerk tegen 't op dringende communisme van de Balkan. De tragische strijd der Britse soldaten tegen Griekse partisanen, die noch een terug- Keer van Koning George, noch een in meer derheid rechtse regering wensten te aan vaarden," versterkte de indruk dat geen idealistische overwegingen de Britse poli tiek ten opzichte van Griekenland zouden kunnen doen afwijken van de rechte lijn. die leidt naar handhaving van de Britse invloed binnen de Griekse grenzen. Het is waar, dat overal ter wereld dat gevecht in en om Athene van Britse tanks tegen Griekse patriotten een zeer pijnlijke indruk maakte. Roosevelt had er. aldus de later gepubliceerde beschrijving van zijn zoon EJJiot, een slechte dag door toen hij het bericht over het uitbreken \*an deze vijan delijkheden vernam. Hij moet zelfs hebben gezegd, dat „de Britten ondanks alles ble ken vast te houden aan een politiek, die niet meer paste in de omstandigheden waarin de wereld verkeerde." Uit Elliots mededelingen blijkt duidelijk, dat de pre sident, die hoge idealen had over de orga nisatie -van de na-oorlogse wereld, deze Britse geste scherp veroordeelde. In dit verband dient tevens gememoreerd, dat de Amerikanen indertijd aan Tsaldaris, toen nog Grieks minister-president, dringend de raad gaven zijn regering zo spoedig moge lijk te verbreden naar links. De Engelse invloed was echter op dat moment nog zeer sterk en had nog- geen invloed ondergaan van de plotselinge economische debacle, die Engeland later noodzaken zou de beharti ging van de#Westerse belangen in Grieken land grotendeels aan Amerika 0-v.er te dragen. Ook in Amerika is edhter veel veranderd sinds de dood van Roosevelt. Trumans politiek ten opzichte van Griekenland is welbekend. Zijn directe degenstoot in de richting van Rusland door middel van een dollarsteun aan de Griekse regering v.oor militaire doeleinden is eigenlijk in geen enkel opzicht minder welsprekend dan de Vliegend fort en vier jagers voor Technische Hogeschool De Technische Hogeschool te Delft heeft ten behoeve van het onderwijs in de vliegbouwkunde, van de „Office of the Foreign Liquidation Commissioner" te Pa- rijs, welke instelling het restant van de Amerikaanse oorlogsvoorraden in Europa 4 verkoopt, vier nagenoeg nieuwe jacht- vliegtuigen, twee Thunderbolts en twee Mustangs en een vliegend fort gekregen. Deze vliegtuigen werden uit Duitsland naar Schiphol en het vliegveld Valkenburg gevlogen. Na'demontage van de toestellen zijn de onderdelen naar Delft overge bracht. Voorts werd door bemiddeling van de Royal Air Force een groot aantal waarde volle vliegtuiginstrumenten uit de Duitse oorlogsbuit aan de Technische Hogeschool, afgestaan. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.TK) en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymn, 7.30 Gebed. 7 45 en 8.15 Grampi 10.00 Klein kleu tertje: 10.15 Gram.pl. 11,00 Ziekenbezoek 11.45 Familieberichten. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.pl. 12.30 Welk boek?. 12 35 Dansorkest. 12.55 Zonne-- wijzer 13.00 Strijdkrachten. 13,45 Filmpraatje. 14.00 Gram.pl. 14.30 Toneelkijker. 14 45 Gram.pl. 15.00 Voor jongeren, 15.15 Gram.pl. 15.46 Kiosk. 18.00 Gram.pl. 16.20 De vliegende Hollander. 16,30 Gregoriaans. 17,00 De wlgwarn. 10.00 Pianoduo. 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Strijdkrachten. 19.20 Gram.pl. 19.45 Wederopbouw. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Gram.pl. 20.30 Licht baken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Pot pourri. 22.40 Gebed. 22.55 Vaders dagboek. 23.15 Kwintet.' HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.0 en 23.00 uur Nieuws. 7,15 Gymn. 7.30 Gram.pl, 8.15 Jan Cordtiwener. 6.35 Gram.pl. 9.35 Concert van Bach. 10.00 Mor genwijding. 10,20 Voordracht. 10.35 Zang en plano. 10.55 BC-orkest. 11.00 Reportage uit de Britse zóne. 12.00 Gram.pl. 12.30 Kalender. 12.35 Zangplaten. 13.15 Mlllersextet. 13.46 Kirslen Flagstad zingt. 14.00 Nieuwe spelling ln België. 14.15 Russisch programma. 15.00 Boekbespreking. 15 15 Gigli zingt. 15.30 Lezing. 15.45 De Ramblers. 16 20 AJC-iiitrending. 16.45 Gram.pl. 17.00 Sport- praatje. 17.15 Jodeizang. 17.30 Bioscooporgel 18.15 Etatrio. 18 30 Groet uit Kopenhagen. 19 00 Plano. 19.30 Voor de jeugd. 19.45^ Hollandse Gemeente In l«onden. 20.« Dingen van de dag. 20,15 Bont programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Mctropole-orkest. 22.00 Hoorspel „De Ellendigen". £2.30 Tango-rumba-orkest. 23.15 Gram.pl, Britse militaire actie tegen de partisanen. Hieruit is het verschil van inzicht tussen Roosevelt en Truman in wat er in Grieken land ten bate van de, vrede zou moeten worden gedaan, wel zeer duidelijk te destil leren. Intussen heeft de voortgezette rechtse koers der Griekse regering die zo stevig door de Britten en Amerikanen wordt ge steund, blijkbaar een wanhoopsdaad van de linkse verzetslieden uitgelokt, het plan F, dat door het ingrijpen van de Griekse regering als mislukt kan worden be schouwd. Duizenden zijn in Athene en daar buiten gearresteerd en nog steeds duren de arrestaties voort. De Amerikaanse regering heeft op deze ontwikkeling gereageerd met de laconieke mededeling, dat zij dit alles beschouwt als een interne Griekse aange legenheid, waarmede Tsaldaris zyn handen vrij heeft. Het is niet te betwijfelen, dat de nieuwe band van het Griekse koningshuis met het Engelse, die zojuist tot stand kwam door dat twee jonge mensen zich verloofden, j zowel in Griekse monarchistische kringen als in Engeland als een versteviging van de onderlinge betrekkingen wordt be schouwd. Zolang het Griekse koningshuis zfoh handhaaft, zullen Engelands belangen veilig zijn en zal Griekenland de grootst mogelijke steun van de Britten ontvangen. Doch dat de verloving van de jonge kroonv prinses met luitenant Mountbatten daar voor onvermijdelijk nodig was, lijkt een al te radicale bewering. Daarvoor is de invloed van Philip te gering in de regerende Griek se kring. Er is dus alle kans, dat in dit geVal de romantische liefde hoofdoorzaak vormt en dat de toevallige omstandigheid der Griekse afkomst van de prins als pret tige bijkomstigheid wordt verwelkomd. Een politieke verloving kan men deze ver bintenis niet noemen eerder lijkt het een zuiver-persoonlijkè^aangelegenheid van de Engelse prinses en de Griekse prins, waar aan men, uit eerbied voor de eeuwige auto riteit der liefde en uit waardering voor het sporadische geval van een vorstelijke lief de zonder politieke cwang, met een glim lach voorbij moet gaan in de overweging, dat voor de twee mensen die het aangaat, de wereldpolitiek op dit ogenblik een on belangrijke aangelegenheid vormt. J. L. Visventer verdronk zijn aanstaande vrouw Op het> bureau van politie te Leeuwar den vervoegde zich op 20 Mei de 28-jarige visventer A. K. uit St. Jacobi-Parochie. Hij verklaarde even te voren zijn verloofde van het leven te hebben beroofd. De man ging met de politie mede naar de plaats waar hij de vrouw, de 25-jarige F. de F. uit Leeuwarden, met wie hij ondertrouwd was, had verdronken. K., die gisteren voor de rechtbank te Leeuwarden terecht stond, verklaarde dat de vrouw te water was geraakt en dat hij haar toen zo lang onder water heeft gehouden tot zij geen teken van leven meer gaf. Behalve deze moord was verdachte ook nog ten laste gelegd bedreiging met doodslag van de vrouw van J. G. te St. Jacobi-Parochie. Dit laatste feit achtte de officier van justitie echter niet bewezen. Voor het eerste feit vorderde hij een gevangenis straf van veertien jaar. Leden van „Koramando- Frank" veroordeeld. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politiemannen, die tijdens de bezetting hebben deel uitge maakt van het zogenaamde „Kommando- Frank". dat voornamelijk ten behoeve van de S. D.-kommisaris Frank opereerde- J. H. Chr. K„ gewezen hoofdrechercheur der staatsrecherche, werd conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Chr. W. J baron van B., ex-inspecteur der staats recherche, tegen wie ook de doodstraf was geëist, kreeg levenslange gevangenis straf. Twintig jaar gevangenisstraf luidde het vonnis tegen C. van B gewezen op perwachtmeester, tegen wie eveneens de. hoogste straf was geëist. De ex-wacht meester H. Z. kreeg vijftien jaar. Tegen hem had de procureur-fiscaal veertien da gen geleden levenslange gevangenisstraf gerequireerd. Officieren konden tegen een zacht prijsje overtollige auto's overnemen Negentien tanks van f 2Vz millioen per stuk staan ongebruikt. Nadat de Algemene Rekenkamer on langs een opzienbarend rapport over het financiële beleid der Nederlandse regering in Londen heeft gepubliceerd he^ffc zij thans een verslag het licht doen zien, waarin onregelmatigheden in Suriname wonden gesignaleerd. In haai- rapport verklaart de Rekenka mer, dat bij het onderzoek van de admi% nistratie van de gefnedienst te Paramaribo is gebleken, dat zich ten aanzien van de doorberekening van het verschuldigde voor leveringen 'en werkzaamheden door die dienst ten behoeve van hoofd- en sub alterne officieren en onderofficieren ver scheidene onregelmatigheden hebben voor gedaan. In een vrij groot aantal gevallen zijn te lage bedragen in rekening gebracht. De Rekenkamer acht Invorderingt van Myrthe en de Demonen door de H. O. V. doorgenomen Jan. Musch en andere spelers aanwezig Dezer dagen op een druilerige ochtend druppel den tien a twintig mensen uit het Haarlemse Concertgebouw: Later nog eens een stuk of wat, sommigen met een muzlekkist onder de arm. En dat was alles, wat de oude Bavo te zien en te horen kreeg van de muziek, die Marlnus Adam bij de film „Myrthe en de De monen" schreef. Misschien, als het oude ge bouw goed had geluisterd, dan had het de dans dezer demonen kunnen horen, die met De acteur Jan Musch, die wij binnen- kort in „Myrthe en de Demonen kunnen zien als de kok Pepèrlak. veel gebrom van pauken en gerinkel van schellen uit de instrumenten der H. O. kwam rollen. Want het was de Haarlemse Orkest Vereni ging met versterkte gelederen nog yrel wier klanken in de ochtend van deze Woens dag door een kleine groep mensen werd be luisterd. De Illustratieve muziek bij de rolprent, waaryan de eerste opnamen binnenkort op het buiten „Huize Manpad" worden gemaakt, on derging hiermee haar tweede repetitie en om enigszins ln de sfeer van de film te komen, de sfeer die zo voortreffelijk door Adams muziek wordt weergegeven, waren acteurs, regisseur cameramensen naar Haarlem gekomen, om de vruchten van enige maanden muzikale scheppingsdrang ta beluisteren. Peperlak, de kok en prinses Tuuk zaten In burger op de harde klapbankjes van de con certzaal, en ze hoorden, hoe de muziek, die straks achter de eerste titels van de film zal opklinken, door de dirigent uit het orkest ge trokken ward, ze hoorden hoe Myrthe ln slaap viel en hoe de demonen met dreunende stap pen uit de nacht opdoemden. De maan kwam van het nachtelijk uitspansel aan een zilveren koord van pizzicato naar beneden, om het diner der bosgeesten bij te wonen en het hele wonderlijke wereldje, dat aan regisseur Paul- bruno Schrelbers brein ontsproot, kwam ln muzikale vorm tot de toehoorders. De raadsheer Kokobos en de maan zagen elkaar en zichzelf dubbel, omdat de wijn van het woud zo goed is voor dorstige demonen- kelen. En met het draaiboek voor zich con troleerde de heer Schreiber met de stop watch de duur der muzikale fragmenten. Wij hebben deze vreemde, nu eens beklem mende, dan weer bevrijdende, en soms zelfs verrassend-humoristische muziek aangehoord en we hebben het beeld er zich achter zien ontrollen, voorlopig nog ln gedachten. Hoe straks, in het duister der bioscoopzaal de kok Peperink zijn mes zal wetten op de slijpsteen en hoe de climax van dit anderhalf-uur lange sprookje wordt bereikt ln de overwinning van het meisje Myrthe als de personificatie van het licht op de krachten van het donkere bos. Nog vele maanden zullen moeten verstrijken, eer de première van „Myrthe en de Demonen" een feit geworden is. De grote poppen, die de hoofdpersonen uitbeelden zijn nu klaar en de voornaamste acteurs zijn er bij gevonden. Jan Musch. een der senioren van de Nederlandse planken, neemt de rol van de kok Peperlak voor zijn rekening, en Woensdagochtend groeide zijn instemming met de nieuwe film ln de ban van de mu ziek uit tot enthousiasme, een invloed, die trouwens over de hele linie te mer ken waa. Hoewel dus de grootste zorgen over de rol verdeling tot het verleden behoren, kosten vooral de zangstemmen de heer Schreiber en zijn medewerkers heel wat hoofdbreken, lène Ludolph heeft gisteren het lied van prinses Tuuk gezongen, maar en dit is in wezen een compliment voor mevrouw Ludolph haar stem zal we! te gecultiveerd blijken, om de extase-uiting van de demonische konings dochter ln haar volledige rauwheid recht te doen wedervaren. Er zal verder een jongens koor gezocht moeten worden en een verzame ling van louter bassen, om de bbae geesten te vertolken. „Er zal," is een woord, dat de he^f Schrei ber naar zijn hoofd doet grijpen, want zal" nog zoveel.... De synchronisatie van het geluld met het beeld bijvoorbeeld is een vraagstuk, dat vermoedelijk niet in ons land kan worden opgelost: hoewel de onderneming veel liever binnen de grenzen was gebleven, moet het er vermoedelijk toch van komen, dat een Engelse studio dit preciese werkje O' neemt. De Europese Kunstunie, die „Myrthe en de Demonen" uitbrengt krijgt het ln het alge meen wel eens wat benauwd in Nederland en daarom zijn er plannen ln voorbereiding, om op den duur de Franse Rivièra als „film basis" te nemen ook al om het klimaat en de betere accomodatle hoewel „Huize Man pad" het werkelijke centrum blijft voor de activiteit van de Unie. De heer Schreiber vertelt dit alles onder voorbehoud, want. zegt hij „we moeten eerst maar eens afwachten, hoe de ontvangst bij het 'publiek is van mijn eerste grote film". Gezien de ernst, waarmee in Heemstede aan de verwezenlijking van deze celluloid-fantasle gewerkt yordt, zijn echter optimistische ver wachtingen zeker gewettigd. H. O. Vjrfn Musch en Bets Nederkoom, die het orgel be speelt. hebben elk op hun terrein wel eens meer artistieke prestaties geleverd, die er zijn mochten. Invoer van Amerikaanse khaki-overalls De nog ontoereikende productie van werkkleding in ons land heeft tot een in voer van een hoeveelheid Amerikaanse khaki-overalls geleid, welke zo 6poedig mogelijk in de handel zal worden gebracht- Deze overalls zullen uitsluitend verkrijg baar zijn op werkkledingbonnen, welke door de distributiedienst aan daarvoor in aanmerking kortende personen, worden uitgereikt. De winkelprijs is voor deze overalls gesteld op f 12.76 per stuk. Elf jaar rijkswerkinrichting voor Utrechts ex-burgemeester Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, zitting houdend te Utrecht, véroor- deelde de 49-jarige C van Ravenswaay, die van 1942 tot 1945 burgemeester van Utrecht is geweest, tot elf jaar Rijkswerk inrichting met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. Er was vijftien jaar geëist. het door betrokkenen alsnog verschuldigde alleszins geboden. Zij vestigt de aandacht op handelingen van een gewezen hoofdof ficier en geeft als haar mening te kennen, dat ernstig dient te worden- overwogen of tegen die oud-hoofdofficier strafrechte lijk dient te worden opgetreden en of deze op de verantwoordelijke plaats welke hij na zijn pensionnering als militair bij het gouvernement van Suriname is gaan bekleden, kan worden gehandhaafd. Een rapport van haar accountant over dfens onderzoek bij de automobieldienst in Suriname heeft de Algemene Rekenkamer de overtuiging geschonken, dat het beheer van die dienst in de afgelopen jaren ern stig is tekort geschoten. Tot voor kort ontbrak alle magazijns administratie. Voorts bleek bij een bezoek aan de opslagplaats van het gedurende de oorlogsjaren in Suriname gebruikte en thans overtollige materieel, bestaande uit 180 auto's en 40 motoiTijwielen, dat een groot aantal dezer vervoermiddelen door het verwijderen van onderdelen in zoda nige staat verkeerde, dat de kosten van revisie thans hoger zullen zijn dan bij een goed beheer het geval zou zijn geweest. Bij een aantal inleveringen in 1945 en 1946 door legeronderdelen en officieren van door hen gebruikt materieel ontbra ken belangrijke onderdelen zonder dat vergoeding ter zake plaats vond- Overtol lige personenauto's werden tegen te lage prijzen onderhands aan officieren aange boden onder bepaalde faciliteiten, zoals verstrekking van een renteloos voorschot voor de betaling van de koopprijs en leve ring van onderdelen uit militaire magazij nen tegen kostprijs. De Rekenkamer heeft de minister van Financiën gevraagd of het wegens de ma- terieelschaarste en de slechte deviezenpo- sitie van Nederland en Suriname niet ge wenst is, een 'gedeelte van de legerauto's na revisie naar Nederland te verschepen en in het vervolg overtollige auto's aan het gouvernement aan te bieden ter toe wijzing aampersonen, die voor hun beroep dringend een auto nodig hebben. Tenslotte vestigt de Rekenkamer de aandacht van de minister er op, dat in Suriname nog negentien 4 man-tanks aan wezig zijn, welke door haar gewicht van 19y2 ton niet kunnen worden gebruikt. Deze tanks met een aanschaffingswaarde van f 2.500.000.zijn practisoh niet ge bruikt en verkeren nog in goede staat,. Gevraagd is of aan déze tanks in Neder land of in Nederlands-Indië een bestenp- ming is te geven en zo niet, of de kosten van onderhoud in Suriname dan nog ge rechtvaardigd zijn. Ten behoeve van het garnizoen ln Suri name zijn in de oorlogsjaren belangrijke, hoeveelheden goederen aangeschaft, welke tot heden niet gebruikt zijn en als over tollig moeten worden aangemerkt- Daar toe behoren 8000 wollen dekens en grote voorraden corned beef. De overtollige blikken corned beef zijn inmiddels aan de plaatselijke handel in Suriname verkocht voor expörfc naar Demerara. De wollen dekens zijn door het distributiebureau voor textiel in Neder land aangekocht. Een gedeelte der overige goederen is overgedragen aan het Neder lands-Indisch leger, alsmede aan het korps Mariniers. Voetbal Ajax klopte NEC opnieuw Met een tweede overwinning op NEC heeft de landskampioen Ajax op eigen terrein de kam- pioenscompelitie besloten. Met 5—1 werd gewon nen. nadat de rust met 1—1 was ingegaan. Lawrence trainer van E.D.O. De voetbalclub EDO heeft met ingang van hal& Juli de Engelsman Lawrence aangesteld als oefenmeester. Hy zal alle spelers onder zijn lei ding krijgen. Eén avond per week zal Lawrence de voetbalclub TYBB trainen. In Engeland speel de hij o.a. voor de beroepsclulf Burnley. Zeven koeien van een landbouwer ln Rens- woude zijn gestorven na het eten van vergiftige zogenaamde kraaienbessen. Een mond wordt bekoor lijk door helderwitte tanden. Echt zuiver wit zijn tanden eerst, als zelfs het laètste spoortje tandsteen is verdwe nen.. Solidox weet dat te be reiken; Solidox bevat sulforicin- oleaat, het unieke middel dat :andsteen bestrijdt en voorkomt. So 10-011-64 TANDPASTA TEGEN TANDSTEEN Tennis Op Noordwijk werd een uur gespeeld Pluvius heeft hel dit keer wel erg op de tennis- liefhebbers voorzien. Slechts een uurtje zijn de seheidsrechtersstoelen bezet geweest, voor rest van de tijd hebben ze in een afwisselend plenzende dan weer druilende regen gestaan. Dat ene uurtje is goed gebruikt, o.a. door Van Swol, die een goede overwinning behaalde op Brits Indiër Ahmed, en zich ln de laatste acht speelde. De uitslagen waren: Heren enkelspel, derde ronde- Harper slaat Najar 6—2, 6—0; Sturgess sl. van Herwijnen 6—1, 6—0; Van Swol sl. Ahmed 6—0. 46, 6—3; Cochet sl. Mohan 6—1, 0; Fannin sl. Krijt 6—3. 5—7, 6—2. Dames enkelspel, derde ronde: mrs, Muller sl. mrs. Mcke'.vie 64. 60; mevr. Kormoczy sl. mevr Lubbers 6—1, 60: mevr. Scholten sl. mevr. Bossi 108. 6—2; mevr. Summers sl. mrs. Carris 6—2. 61; mrs Hopman sl. mej. Van de Wal 6—3, 4—6. 6— i; Heren dubbel, tweede ronde: HolsVolksmaas sl. F. Beernink en H H. Beernink'64, 62; Tonjes—Lincks sl. Fabius—Hoeke 6—2. 6—4; Smolders—Ras si. Storm—Keuls 46, 7—5, 6—2. Wielrennen Dertiende étappe Mas voor Teisseire De dertiende étappe van de Ronde van Frank rijk MontpeUier—Carrassonne (172 km.) werd ge wonnen door Teisseire (Frankrijk). De uitslag luidt: 1. Teisseire (Frankrijk) 5 uur 18 min. 35 sec.; 2. Callens (België): 3. Impanis (Beigiëj: 4. Sehotte (België) allen zelfde tijd; 5. Mathieu (België) 5 uur 18 min. 50 sec.: 17. Camel- lini 5 uur 31 min 13 sec.; 40. Klabinsky 5 uur 44 min.' 2 sec.; 42. Janssen en Joly 5 uur 44 min. 2 sec.. Na de dertiende étappe luidt het algemeen klassement: 1. Vietto, 92 uur 30 min.; 2. Camel- lïni 92 uur 32 min. 11 sec.: 3. Brambiila 92 uur 33 min. 4 sec.; 4. Ronconi 92 uur 33 min. 25 sec.: 5. Fachïeitner 92 uur 36 min 16 sec.; 39. Janssen 95 uur 40 min. 17 sec.; 41. Klabinsky 95 uur 44 min. 24 sec.; 51. Joly. 96 uur 43 min. 9 sec. Efonkbalprograimna Zaterdag. Eerste klasse: V^GA—HHC. Over gangsklasse A: CeleritasHFC Haarlem; Spar taan—RCH Overgangsklasse B: Ajax 2—EDO 2; Watergraafsmeer—Hilversum; TYBB—Quick (4 uur). Tweede klasse A: HFC Haarlem 2—Nep- tunus (5 uur); Schoten 2—Laakkwartier .(5 uur). Tweede klasse C': ABC .2—THB; Blauw Wit 2— HCK 2; Catchers—AHC '31. Tweede klasse D: EHS—TIW (4 uur). BeverwijkHHC 3 (4 uur). Derde klasse C: EDO 4—Kennemeiland 2 (3.30 uur). Derde klasse D: Kennemerland 3Rooswijk (3.30 uur); Schoten 4—TYBB 2 (3 uur); SC Haar lem 3—HHC 5 (3 uur). Zondag. Eerste klasse: Schoten—Blauw Wit (10 uur); OVVO—SC Haarlem: EDO—Ajax (2 uur). Overgangsklasse A: SC Haarlem 2—ABC (10 uur); HHC 2-DWS (2.30 uur). Overgangs klasse B: HCK—Zeeburgia (10 uur). Tweede klas se A: Sparta—EDO 3. Tweede klasse C: Schoten 3—Zandvoortmeeuwen (2 uur) Tweede klasse D: DWVKanaries. Derde klasse A; Zandvoort meeuwen 2Boru (10 uur): HCK 3—RCH 3 (12 uur); Schoten 5—HFC Haarlem 3 (12 uur). Derde klasse B: Rlpperda—EHS 2 (10 uur); Rooswijk 2 —RCH 4 (10 uur). Derde klasse C: HHC 4—Rlp perda 2 (12 uur).. Handboek 1947 der KNAC Het jaarlijks verschijnend Hdndboek der KNAC, dat het voirg jaar na een onderbreking van vijf jaar voor het eerst in bescheiden om vang was uitgegeven, begint weer zijn normale inhoud terug te krijgen. De uitgave voor 1947 is weliswaar tengevolge van de omstandigheden, wélke het automobilisme nog ernstig bemoeilij ken en vacantiereizen naar het buitenland nog onmogelijk maken, nog aangepast aan de nood zakelijkheden van deze tijd. maar in vergelijking met vorig jaar Is het boek reeds veel uitgebrei der en bevat het veel meer nuttige wenken vooi toerist en automobilist dan het vorig Jaar mo gelijk was. De zakenman, die per aulo naar het buitenland gaat vindt er alle gegevens in, welke hij voor zijn reizen nodig heeft. En wie zijn vacantie binnenslands moet doorbrengen kan van dit Handboek een nutllg en dankbaar ge bruik maken. Paardensport Morgen concours Heemstede Morgen heeft in het Heemsteedse Sportpark het Concours-hippique van de Hoofddorpse ver; eniging „Vooruit" plaats. Het programma opent om negen uur met dres- suurproeven en een handicap-springconcours voor landelijke ruiters. Tevens hebben 's och tends enige voorkeuringen plaats. Het eigenlijke concours begint om één uur. In dien de weergoden een beetje meewerken zal een ieder, die ondanks het feit, dat wij in een geme chaniseerde eeuw leven, de fleur en de charme van de hippische sport niet gaarne zou willen missen, kunneij genieten van het schouwspel dat de „edelste verovering van de mens" biedt. Gedurende een uur of*vijf zal het concours terrein bevolkt zijn met tuigpaarden, hackneys en stamboekmerries. De liefhebbers van rijpaar den vinden een springconcours M. A. (1.30 m.) een barrière-springen, een concours schoonste rijpaard en enige demonstraties van de Lande lijke Ruiters. Aan het springconcours doen enkele paarden mee, die op de nominatie staan voor de komende Olympiade. Het organiserend comité wijst er ten over vloede nog eens op. dat een concours-hippique niets met wedrennen of harddraverijen te ma ken heeft en dat er dus niet gewed wordt. Athletiek „Haarlem" ontmoet Belgen in Zandvoort Zondag a.s. zal voor de eerste maal sinds jaren in de qmgeving van Haarlem weer een interna- lionale athletiek wedstrijd worden georganiseerd. De H.A.V. „Haarlem" zal die dag de sterke Belgische vereniging Royal Cercle Athlétique de Schaenbeek uit Brussel ontmoeten. Daar de ver eniging, sinds de vernieling van het „Haarlem"- veld nog steeds niet over een eigen terrein be schikt, heeft ze de gastvrijheid ingeroepen van „Zandvoortmeeuwen" te Zandvoort. Op papier beschikken de Belgen over een betere ploeg dan de Haarlemmers en vooral op de loopnummeis zullen dezen een harde dobber hebben. Welis waar heeft Schaap op de 100 m. winstkansen tegen Wouters, maar de tweede man zal ln' de Belgische sprinter Peeters zijn meerdere moeten erkennen. De 400 m. is met de sterke Deroy en Lefebvre geheel voor de Belgen, doch op de 800 m, kunnen .daarentegen v. Gog en W.ernik de volle buit voor de Haariemmei-s binnenhalen. Hoewel vooral Hessels 'tijdens de estafctlekam- pioenschappen goed voor de dag kwam, zal het toch een verrassing zijn, wanneer op de 1500 m. een Haarlemmer het eerst de eindstreep pas seert. Op de 3000 m. kan de overwinning aan de Zuiderburen met de lopers Allecourt en Decre- mer, dde deel hebben uitgemaakt van de Belgi sche ploeg, niet ontgaan. Veel zal er van afhan gen hoe de Haarlemmers zich op de spring- en werpnummers" houd^i. Bij het kogelstoten en discuswerpen heeft Schaefbeek in Van den Berge een sterke troef, maar Vré'b'os, hun tweede man op deze nummers, Is minder sterk. Bij het hoogspringen staan, de kansen vrijwel gelijk, maar bij polshoog kunnen Verkes .en de jeugdige comingman Swart de Belgen zeer zeker naar de 3e en 4e plaats verwijzen. Met v. G«g en Dek ker in vorm kan de Olympische estafette door de H.A.V. gewonnen worden. Over hel algemeen ligt een kleine Belgische zege in de lijn der verwachtingen Cricket Engeland won met 7 wiclftts De derde testwedstrijd Engeland—Zuid Afrika is geëindigd in een overwinning voor de Engel sen. In de tweede innings scoorde Zuid Afrika 267 runs, waarvan Melville 59, Nourse 115, Vil- joen 32 en Tuckett 17. Edrich bowlde 4—77, Glad- win 1—28, Hollies 149, Compton 1—58, Barnet 012 en Wright 332. Voor het verlies van drie wickets scoorden de Engelsen 130 runs en won nen daardoor met zeven wickets. Hutton 24 runs, Washbrook 40, Edrich 22 not out en Barnet 19 out. Tuckett Bowlde O—26, Plimsoll 0—15, Mann 2—19, Dawson 1—38 en Rowan 0— If. Panda en de Meester'detective 82. Hef gehuil van een gillende sirene is geen gewoon geluid. Lang geleden, in de tijd, ciffll er nog boze dwergen en vliegende draken bestoiiden zou niemand er aan dacht aan hebben geschonken, maar nu bleven de burgers op straat staan en keken omhoog. „Zeker brand!" zei de een. „Een ongeluk gebeurdl" zei een ander. Narig heid in de fabriek!" meende een derfe en al gauw stond er een oploopje om het bouiÉwerk. Een politie-agent op een zij span motor, die plichtsgetrouw zijn-ronde maakte, hoorde hel lawaai ook, dacht even na, trok zijn conclusies en keerde zijn mo tor. „Iets aan de hand!" zei hij tegen de agent, die naast hem zat. „Onregelmatig heden!" zei de ander. „Er op af!" Detective Snufkens, die nog steeds zwaar gebonden in-het kamertje boven lag werd wakker van het sombere geloei boven zijn hoofd. „Dit is het einde!" mompelde de pientere speurder. „Blijf rustig, Snufkens!" Wat er ook gebeure.... blijf rustig!" Wereldnieuws J Domper Naar officiëel wordt medegedeeld heeft Eva Peron de vrouw van de Argentijnse dic tator voor het ogenblik afgezien van haar bezoek aan Engeland. Naar verluidt zou mevrouw Peron dit besluit genomen hebben omdat zij waarschijnlijk niet aan het Engelse Hof ontvangen zou worden en omdat zij er weinig voor voelde een domper te laten zet ten op haar triomftocht door Spanje en Italië. Sortering. De bekende Gimbel-warenhuizen in Philadelphia hebben vijfduizend dollar uit geloofd voor degene, die een „vliegende schotel" bij hen inlevert. Als toelichting, werd gegeven, dat de firma haar reputatie, dat zij beschikt over de meest uitgebreide sortering van schotels in Phildelphla", hoog wil houden. Opium. De New Yorkse douane heeft 27 pond opium, ter waarde van tienduizend dollar, die verborgen was onder de schroefas van het s.s. „Francis Harrington", in beslag ge nomen. Het schip was zojuist 'uit Rouen aan gekomen. Vooruitzicht. Op de graanconferentie in Parijs, zei de Italiaanse afgevaardigde, dat indien Italië niet onmiddellijk grote hoeveel- heden graan zou krijgen, de distributie'vast zou lopen. De Oostenrijker verl-ide, dat ln zijn land de plannen voor de broodranlsoe- nering slechts per maand kunnen worden vastgesteld, omdat men nooit weet, wat men de volgende maand zal hebbèn. De Fransman beweerde, dat het broodrantsoen, in Frank rijk nog lager zal worden en dat tot ernstige wanorde met politieke gevolgen zou leiden. rruman zet zich schrap. Truman heeft aange kondigd, dat hij zijn veto zal uitspieken over het wetsontwerp, dat strekt tot een verla ging van de inkomstènbelasting met een be drag van vier milliard dollar en dat iHans door het Congres behandeld wordt. Het ontwerp is reeds met grote meerderheid van stemmen door het Huis van Afgevaardigde» aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2