Inkrimping der Politie sterkte Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Het Klein Heiligland was te klein Tuinders laten op Amsterdamse veiling geen onverkoopbare groenten meer achter „Klein" gebaar der regering VRIJDAG II JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Maxima moeten met 30 pCt. verminderd worden Wij hebben reeds medegedeeld dat van regeringswege by de gemeentebesturen is aangedrongen op inkrimping van de sterkte der politiecorpsen. Wat Haarlem betreft gaven wij reeds détails. De inkrimping der politie is een lan- delijke aangelegenheid. Voor de oorlog had elke gemeente haar eigen politie. De kos ten daarvan drukten geheel op het gemeen tebudget. hetgeen ook tengevolge had, dat de raad alle zeggingschap had over sterkte. In de oorlogsjaren is. door de Duitse bemoeizucht veel veranderd, alle I gemeentelijke politie werd namelijk door I het rijk overgenomen. Na de bevrijding werd de oude toestand slechts gedeeltelijk hersteld. Alleen de grote gemeenten kre I gen hun gemeentelijke politie terug, even- zo eigen kleine gemeenten die als rand- I gemeenten waren aan te merkén, o.a. in de omgeving tfan Haarlem: Bloemendaal, Velsen, Heemstede en Zandvoort. lil zeer veel gemeenten blijft de politie dus onder rijksbemoeiing. In alle gemeenten neemt het rijk een deel der politiekosten voor zijn rekening. De gemeente betaalt per inwoner evenveel j als de politie in 1939 kostte'en het overige komt voor het rijk. Dit is thans zeer veel, want in vrijwel elke gemeente is, mede op L aandrang van Den Haag, sinds de oorlog de sterkte van 'het corps belahgrijk uit- gebreid. Bovendien werden in die jaren I de salarissen verhoogd, en ook de bijko mende kosten stegen. In Den Haag werd het maximum van de politiecorpsen vastgesteld. Nu het rijk-gedwongen is tot drastische L bezuiniging over te gaan moet ook de po- 1 litie een belangrijk offer brengen. Er is uit Den Haag"de mededeling gekomen dat de maxima van de sterkte met 30% ver- I mïnderd moeten worden. Meteen is de boodschap er bij gegeven, dat nergens meer nieuw politiepersoneel mocht wor den aangesteld, omdat voortaan geput zal moeten worden uit het overschot van an- I dere gemeenten. In politiekringen hebben deze drastische I bezuinigingen veel reactie uitgelokt. Er I zijn verschillende gemeenten waar men overtuigd is, dat de voorgeschreven be zuiniging niet is uit te voeren ronder aan i de waarde van het politiecorps ernstig schade toe te brengen. Verschillende orga nisaties van politiepersoneel hebben dan ook hun bezwaren in Den Haag kenbaar I gemaakt en aangedrongen op een meer j tegemoetkomende houding.Difeelfde is gedaan door door verscheidene gemeente besturen. Een van de gemeenten waar (ie politie I voor grote moeilijkheden komt te staan j is Bloemendaal. De maximum sterkte was Eindexamens Voor het eindexamen zijn aan de Hogere Bur gerschool-A met 5-jarige cursus geslaagd: Ernie de Back. Nettie van der Berg, Elly Blaauw, Rie Broekman, -Nettie Coevoet, Hennie Eyskoot, Hanny van Halm, Henny Hardesmeets, Tineke Hessels, Elly Jansen. Jos Jansen, Willy Kroon, Hanny Moerwijk, Beppie Mohl, Lyriie Schut, Truus Vollenga. Jeanne de Vries, Nico Anker, Dick Antonisse, Jan Beilschmldt, Richard Beun- derman, Jan de Boer, Dolf Braune, Jaap Breet, Henk Dito, Cor Drayer, Wim Donkel, Henk Duinker, Hans Duller, Joop Geerlings. Hans van der Graft, Sjoerd Hart, 'Dick Houtgraaf, Jaap Jansen, Joop de Jong, Theo van Iperen, Arie Koopman. Jan Kluën, And ré Kolb, Richard Knipper, Siep Kuipers. Henk van Leeuwen. Kees de Nijs, Ed. Peters, Harry SohSfer, Frlts Sohwithal, Jodst Slipkes, Bob Seylhouwer, Wim van Smaalen, Gerard Versterre, Gerard de Vries, "Wim Wilgenkamp, Hans Winter, George Wüstefeld, Joop Zaadstra, Ru van Zorge, Kees van der Zwart. Afgewezen zijn vijf en terrugget rokken hebben zich twee candidaten. Uitslag van de 2e Gemeentelijke H.B.S. met 5-i. c. B. Santpoorterplein 28, Haarlem. Geslaagd voor het eindexamen 1947 de heren: .T. Thijs, K. v. d. Vossen, S. Jonker, P. Winte- rnrk, R Zetstra. J. van Zoest, C. Jtfbsis, Teruggetrokken: 1 candidaat, afgewezen: 2 candidaten. DISTRIBUTIENIEUWS In de Vleeshal is Zaterdagmorgen van 8.30 tot 12.15 uur gelegenheid tot het afhalen van levens middelenkaarten voor restant letter K. SPORTFONDSENBAD JUBILEERT. Donderdag 17 Juli zal op enigszins feestelijke wijze het 12Vj jarig bestaan van het Sportfond- senbad te Haarlem -worden gevierd. Des mor gens is er een gezellig samenzijn met onderlinge wedstrijden voor de bezóekers(sters) van het bad; des middags estafettewedstrijden voor de scho len en demonstraties en des avonds estafette zwemmen voor verenigingen, demonstraties, figuurzwemmen, een waterpolowedstrijd en golvenbad. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Juli 1947 ONDERTROUWD: 9 Juli, J. v. Wilsum en M. W. C. Nagel; 10 Juli. F. H. J. v. Rooijen en J C. v. Dijk. GEHUWD: 10 Juli. F. J. v. d. Lubbe en J. C. Maerten; F. Houtkamp en J. P. Woudman: A. Marsman en J. F. Alofs; B. Schijf en T. Breeu- wer; C. Engelgeer en H. G. Broekman; J. P. Hoogervorst en A. E. Fluitsma; H. J. Kollerie en M. P. M. d. Lugt: P. J. Llgtvoet en W. D. Brinkman. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli. M. Helne- meijer—Poppen; K. J. Wiersma—Faas; W. J. ZwarterDelisseo; 10 Juli, N. H, Smitv. d. Bogerl; E. A. A. Bouwhuis—v. Wijaarde. BEVALLEN ven een dochter: 10 Juli, A. C. v. Kempen—d. Kort. OVERLEDEN: 8 Jull.,J. W Spruijt—d. Vogel, 58 j.. Barrevoetestraat; C. M. V. Verzijlbergh. 23 j.. Aelbcrtsbergstraat; J. J. Haaseveld, 79 J.. Herensingel; A. L. M. M. Arens—Tepe. 64 j.. Wa genweg; 9 Juli. J. W. Blom. 17 j., Schotersingel; W. Kamsteeg. 55 j StaringstraatC. Peetoom. 24 d v. Zeggelenstraat; G. P. Geukers. 95 j., Krelagestraat. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. voorgeschreven op 53. Dat wil dus zeggen een vermindering met 13 man. Met 35 man is evenwel de lang-gerekte gemeente Bloemendaal'heeft niet minder dan vijf bebouwde kommen, namelijk de omgeving bij Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang niet be hoorlijk te bewaken. Reeds in de oude tijd had Bloemendaal een corps van 44 man. Thans zijn er, omdat enkele vacatures niet vervuld zijn, 48 man. Met minder kan evenwel niet volstaan worden. Belasting voor bedrijfshonden in Bloemendaal wordt verhoogd De gemeenteraad van Bloemendaal besloot op 20 Februari J.l. de hondenbelasting voor land bouw-. bedrijfs- en waakhonden nader vast te stellen op f 0.50. De minister van binnenlandse zaken is van mening, dat het bedrag te gering is. Het verschil in belasting dient z.i. op 'ongeveer 20 V» van het bedrag, dat verschuldigd is voor z.g. luxe honden gesteld te worden. Daarom stellen B. en W de raad voor, dat voor een landbouw-, bedrijfs- of waakhond verschuldigd is f 16 (boven 40 c.m. sehofthoogte) en f 8 (bene den 40 c.m. schofthoogte). Aan het Radio-instituut „Kennemerland" te Velsen slaagden voor radio-telegrafist de heren: J Beets, J. Gertenbach. J Heiligers, W. Hun- sche. F. Klaver, A. Reehorst, R. Rettig en M. Warnez. DIENSTEN™ AM iort AAL Wanneer je van December af gebouwd hebt aan een kajuit jacht, en wanneer dan het laatste verfje is opgelegd, moet de boot het water in. Dus vraag je vrienden en buren om een handje te helpen want een zeewaardig drietons jachtje is met zomaar uit zijn geboorte-oord, een Haarlemse timmermanswerkplaats aan het Klem Heiligland te kr\;.gen. De achtersteven gaat makkelijk genoeg, maar pas op, als de boot in het midden breder wordtwant dan komen de moeilijkheden.... - De gebroeders Ter mets zagen Woensdagmiddag, dat hun huisvlijt"-product met geen mogelijkheid naar buiten wilde en aangezien er die dag tot elke prijs een tewaterlatijig moest volgen, wercl de ingang met behulp van beitels en wat mankracht uitgehakt. - De straat stond toe te kijken, en leverde het nodige commentaar, maar wie 't laatst lachte, lach te ook hier hel best, want na eindeloos geschipper (op het droge) kon hkt nog naamloze scheepje in triomf naar het Spaarne gebracht worden waar een eveneens moeilijke tewaterlating plaats had. Wanneer straks het tuig klaar is en de heren Ter mets de maiden-trip gaan ondernemen, zullen ze elkaar aankijken en zeggen: ,,We hebben het hem toch maar geleverd". En deze zelfverheerlijking is in dit geval zeker niet ongegrond. Wat er gedaan werd voor de bestrijding der tuberculose In het Jaarverslag van de Haarlemse Vereni ging tot bestrijding der tuberculose wordt dank gebracht aan Jhi^ F. Tcdlng van Berkhout, die sinds 1910 als penningmeester is opgetreden en wegens vertrek uit Haarlem, afgetreden is Het ledental bedroeg op 1 Januari 1947 11.146. Het consultatiebureau der Noordhollandse vereni ging werd bezocht door 4098 (3762) Inwoners van Haarlem, Hiervan kwamen 2556 (2171) voor de eerste maal. Van deze personen leden 260 (341) aan actieve tuberculose. Positief sptitum hadden 77 (105) personen. Uitgezonden werden 68 perso nen (121) naar een ziekenhuis. 125 (75) naar een sanatorium en 85 naar het dagverblijf van Bre- derodeduln. Op 1 Januari 1946 werden 1560 per sonen bezocht en aan het einde van het Jaar 1594 Het aantal door huisbezoeksters afgelegde be zoeken bedroeg 9710 tegenover 9406 in 1945. De woningtoestand was In 869 gezinnen (857) goed, in 602 (578) voldoende, in 110 (116) onvoldoende en ln 13 (9) slecht. Op ..Bredeiodeduln" werden 41 patiënten verpleegd met 8266 verpleegdageif in het nachtverblijf en 26 patiënten met 4092 verpleegdagen in het dagverblijf. De heer J. J Bouteller verliet de dienst der vereniging met pensioen. Tom Poes op de planken De held van vele kinderverhalen, Tom Poes zal met de enige „heer" van Neder land, OlJïe B. Bommel en talloze andere bekende figuren, naar het Haarlemse Con certgebouw komen, om in een speciale kin dervoorstelling op Zondagmiddag te ver tellen van zijn belevenissen tijdens een vacantie, die natuurlijk verstoord wordt door de boze tovenaar Akha da Bra. Vermogensheffing-in-eens in de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp „Vermogensheffing-ineens" aan genomen met 23 tegen 6 stemmen. De frac tie van de Partij van de Vrijheid en die van de Chr. Historische Unie stemden tegen. De stemming over het* wetsontwerp tot instelling van 'een Nationale Spaarraad en het uitgeven van Spaarbrieven werd uit gesteld tot 16 Juli, aangezien het quorum niet aanwezig was. Voorts nam de Eerste Kamer nog enige kleine wetsontwerpen aan, waaronder dat betreffende toewijzing van onroerend goed ten behoeve van de wederopbouw. In Augustus per KLM naar Duitsland In tegenstelling tot anders luidende be richten, verneemt het A.N.P.. dat de opening van de luchtlijn SchipholBerlijn niet op 15 Juli, doch eerst in de loop van Augustus zal plaats vinden. Een officiële definitieve concessie van de zijde van de betreffende beeettingsautori- teiten heeft de K.L.M. nog niet bereikt. Naar verwacht wordt, zal, zodra deze lucbt- verbinding tot stand is gekomen, een Rus sische luchtverkeersir.aïltschappij een in Berlijn aansluitende luchtverbinding met Moskou/tot stand brengen. De Classis Haarlerameremer der Gerefor meerde Kerken houdt haar eerste vergadering op 17 Juli te Hoofddorp. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 11 JULI. Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. Spaarne: ..Op stap", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uui (Zondag 2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur). Krans Hals: „Ontgoocheling", toeg. bov. 18 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Zondag 2,00 4,30, 7.00 en 9.15* uur). Palace: „De verdachte", toeg. bov. 18 J., 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Zondag 2,00, 4.15. 7.00 en 9 15 uur). Rembrandt: „Appasslonata". toeg. bov 18 j 2 30, 7 00 en 9 15 uur (Zondag 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur). Luxor: ..Carrière", toeg. bov 18 j.. 2.30. 7.00 en S.15 uur (Zondag 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur). City: „De nacht heeft ogen", toeg. elke lééft. 2.30 7 00 en 9 15 uur (Zondag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). ZANDVOORT, „Au paradis", NIWIN nacht feest 9 tot 3 uur. ZATERDAG 12 JULI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Zwitserlandvaarders moeten voorschotten terugbetalen Naar „De Volkskrant1" gisteren mee deelde, hebben de ministeries van Binnenlandse en Sociale Zaken aan de zogenaamde „Zwitserlandvaarders"' no- ta's gepresenteerd over de voorschot ten, die deze indertijd van de Neder landse regering in LoncTen hebben ontvangen. Ter goed begrip moge dienen, dat deze Zwitserlandvaarders voor het grootste deel jongelieden waren, die trachtten naar Engeland te komen, om zich daar bij de Nederlandse strijdkrachten te voegen. In' Zwitserland bleek echter, dat' de, Neder landse regering niet bij machte was, hen allen naar Engeland door te helpen, zodat een groot aantal in Zwitserland moest blij ven. Tevens bevonden zich onder hen ille gale werkers, die onmogelijk in Nederland konden blijven, omdat zij door de S.D. ge signaleerd waren en uitgeweken Joden. Deze mensen werden in Zwitserland ondergebracht in werkkampen, waar zij min of meer als geïnterneerden werden be handeld en vrij zware arbeid moesten ver richten. Karig zakgeld. Zij kregen van de Nederlandse regering in Londen, die blijkens het rapport van de Rekenkamer voor zichzelf waarlijk niet op een dubbeltje keek, een ondersteuning van vijf francs per week (circa ƒ2,50). Één maal in de zes weken gingen zij met verlof kregen daarvoor 50 francs vacantie- toelage. Thans zijn dus de rekeningen over deze voorschotten gepresenteerd. Het is yan deze regering, die herhaaldelijk heeft ge toond een open oog te hebben voor de be langen der ex-illegalen, nauwelijks .aan te nemen, dat dit doelbewust gedaan is. Veel eer zou men vermoeden, dat enige ambte lijke telmachines de open postjes niet kon den velen en zich met bureaucratische ijver aan het doen delgen der schulden hebben gezet. Het is maar te hopen. Mocht deze pijn lijke fout inderdaad met voorkennis van de betrokken ministers zijn geschied, dan zouden er geen woorden voor te vinden zijn. In ieder geval zullen in het parlement waarschijnlijk enige harde noten over deze onverkwikkelijke affaire gekraakt worden. Pensioen- en risicofondsen in de bouwbedrijven Na een zeer langdurige vergadering hebben de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de bouwbedrijven overeen stemming bereikt in zake de geschillen over de pensioen- en risicofondsen. Het pensioenfonds zal in werking treden, zodra hiervoor een wettelijke grondslag aanwezig is. Het is te verwachten dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit najaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ook werd over de punten lichtverlet, vorstverlet en onwerkbaar weer overeen stemming bereikt. Lichtverlet zal ten volle worden vergoed indien de werknemers ter beschikking van de werkgevers blijven. Vorstverlet' zal voor het overgrote deel worden vergoed uit het in te stellen risico fonds en voorts door een kleine verhoging van de uurlonen. Bij onwerkbaar wéér zal ongeveer dezelfde gedragslijn worden ge volgd, met dien verstande, dat de bestaande uitkering van 70 procent zal worden ver hoogd. Het dan nog ontbrekende zal wor den gedekt door loonsverhoging. Het risico komt niet ten laste van het in te stellen fonds, doch wordt door de werkgevers gedragen. Door deze overeenstemming is een drei gende staking van 160.000 bouwvakarbei ders afgewend. Bloemendaal moet bedrijfsreserves aanwenden Gedeputeerde Staten hebben zich met een brief tot B. en W. van Bloemendaal gewend, waarin opmerkingen van de mi nister van Binnenlandse Zaken over de be groting der gemeente 1946 worden mede gedeeld. Ged. Staten kunnen het stand punt van de gemeenteraad met betrek king tot de algemene reserves van het ga's- en waterbedrijf, tegen de aanwending waarvan ten dienste van de gewone mid delen der begroting voor het jaar. 1945 de raad bezwaren heeft, niet delen. De fond sen zijn indertijd aan de gewone inkom sten der gemeente onthouden en hebben geen bepaald doel in de eigenlijke zin, die daaraan moet worden toegekend Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, be hoeven bedrijfsverliezen, zeker ook na de mede door de minister gewenste tariefs verhogingen, naar het oordeel van Ged. Staten, niet te worden.geducht. De kosten van eventuele vernieuwingen en of uit breidingen der bedrijven in de toekomst uit door de gemeente voor die doeleinden aan te gane geldleningen zullen kunnen worden bestreden. Ged. Staten hebben geen bezwaar te verklaren, dat het hun nerzijds niet in het voornemen ligt, het initiatief te nemen tot het doen onttrek ken van stille reserves aan de bedrijven ter bestrijding van de gewone uitgaven der gemeente. V er makel ijkliei cisbelasting in Bloemendaal In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde ko- men.om over te gaan tot heffing van 20 procent vermakelijkheidsbelasting. Tot in voering van deze belasting werd tot nu toe ju et overgegaan, omdat in de gemeen te weinig gelegenheid tot vermaak be stond.* De aanvragen tot het geven van bioscoopvoorstellingen nemen toe en an dere vermakelijkheden worden overwogen. B. en W. delen de raad mee, dat in de door de minister van Binnenlandse Zaken ge stelde eisen voor toekenning van steun in 1947 bepaald is, dat alle belastingen, tot het heffen waarvan de gemeenten door de wet bevoegd zijn verklaard en welke hef fing practisch zin heeft, ook daadwerkelijk worden geheven. Maandag sluitingsavond van de Sportweek De organisatoren van de Sportweek heb ben het dit jaar niet met het weer getrof fen. Ook Donderdagavond regende het en besloten werd het sluitingsfeest uit te stel len tot Maandagavond zeven uur. Het be stuur van E.D.O. was weer zo welwillend het terrein beschikbaar te stellen. Hetzelf de programma zal worden afgewerkt, n.l. atletiekwedstrijden, stedenontmoeting der honkbalploegen van Haarlem en Amster dam en een turndemonstratie. Roeien „Het Spaarne" houdt wedstrijden Vanavond beginnen op het Zuider Buiten Spaarne de jaarlijkse onderlinge roei wedstrijden van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne". Zaterdag en Zondag worden re voortgezet. Een groot aantal wedstrijden moet worden afgewerkt. Belangstellenden kunnen de wedstrijden volgen langs de Sehalkwijkerweg of aan de Zonnekade. De finish is bij het clubgebouw. „Liever het overschot naar de mestvaalt, dan gratis naar de steuntrekkers „Liever de overtollige groente naar de vuilnisbelt, dan gratis n3ar de steuntrek kers", menen de tuinders, die van oordeel zijn dat de oplossing, die het gemeentebe stuur van Amsterdam voor dé z.g. doorge draaide groenten ziet, op een vicieuze cir kel is gebaseerd- De gemeente, die op tien pleinen in de hoofdstad dè overtollige groente op vertoon van steunkaarten gratis aan deze minst koopkrachtige bevolkings groep wenst te verstrekken, hèeft van de tuinders vernomen, dat zii met dit plan niet accoord kunnen gaan en dat zij de groentenoverschotten. die zij op de Am sterdamse veiling niet van de hand kunnen doen, zelf weg zullen brengen. Wat er daarna mee gebeurt is moeilijk te zeggen. Sommige tuinders vervoeren de andijvie en de sla, waarvan er-dagelijks ongeveer 28.000 kilo onder de klok door gaat, omdat geen enkele grossier of groen- tenhandelaar er een cent voor bieden wil, naar een veevoederfabriek in Bodegraven, die de groente stoomt en conserveert als veevoeder, waaraan op het ogenblik even min gebrek is, omdat het gras nog sneller, groeit dan de sla en de andijvie. Anderen' brengen de'groente terug naar eigen bouw land en gebruiken ze als mest. Het probleem, dat zich overal in den lande voordoet, kent maar een oplossing: export naar Duitsland. Maar de geallieer de besturen aldaar, met wie onze overheid reeds maanden besprekingen voert, blijven op het standpunt staan, dat voor de voe ding van het hongerende Duitse volk al lereerst op de calorische waarde van het voedsel moet worden gelet en daarna pas op het vitaminen-gehalte. Van dit stand punt uit gezien is invoer in Duitsland van aardappelen een eerste vereiste en invoer van groenten niet essentieel. Voorlopig blijft het Bedrijfsschap dus voor het feit gesteld, dat de productie van groenten ie ons land groter is dan de con sumptie en dat het overtollige deel voor zover niemand daar prijs op stelt naar de vuilhisbelt zal moeten worden gebracht. Tot dusverre lieten de tuiriders de onver koopbare groente op de terreinen van de Amsterdamse markthallen achter en kon het gemeentebestuur er mee doen wat het Sport In het kort HAARLEMSE WIELERSUCCESSEN, Ter ge legenheid van de Amsterdamse Sporlweek werd .in het Olympisch Stadion eer. ere-avond ge houden. C. Bijster won de sprints van Hijzelen- doorn en Bontekoe P. Peters klopte in dc ach tervolging Van der Neut in 5 min 29 sec. De Engelsen Barter en Box verloren met 40 m. de koppelachtervolging van G. Gerritsen en rave Jee, Bevestiging en intrede Ds. P. de Ruig Onder grote' belangstelling werd gisteravond Ds. P. de Ruig van Putten ln dc Kloppersingel kerk bevestigd als vijfde predikant bij de Gere formeerde Kerl^van Haarlem. Als bevestiger trad op Ds. J. de Boer van Amsterdam-Noord, die voor zijn preek als tekst gekozen had 2 Thim. 4 2—5. Hij wees op de om schrijving die Paulus geeft van de .prediking en de toewijding die hij vraagt van de prediker. Nadat het betreffende bevestigingsformulier was gelezen werd Ds. de Ruig toegezongen „Vader sla hem steeds in liefde gade". Hierna hield Ds. de Ruig zijn intréepredikatie. met als tekst Titus 2 11—14. In zijn toespraak dankte hij voor de hem bereide ontvangst en de belang stelling van de kerken van Bloemendaal. Heem stede. Santpoort, Overveen en Zandvoort, als mede van de classis Haarlem. In het bijzonder richtte hij zich tot de grote groep van gemeente leden uit Putten, die aanwezig was. Namens de kerk van Haarlem riep Ds. J W. SiertseQia de nieuwe predikant een hartelijk welkom toe, en verzocht de gemeente Ds. de Ruig >e te zingen Ps. 134 3. Namens de classis Haarlem en de kerken van de omliggende gemeenten sprak Ds de Ruiter van Zandvoort. Na dankgebed werd staande ge zongen Ps. 105 24. .Hulp in bijzondere noden aan Bloemendalers In 1936 werd uit het Steuncomité Bloe mendaal gevormd de commissie van samen werking voor bijzondere noden. Op verzoek van de burgemeester van Bloemendaal heeft deze commissie zich opnieuw gevormd en reeds 'enkele gevallen behandeld. De commissie verspreidt nu een circulaire om aan gelden te komen. Zij merkt op dat, hoe wel er door kerkelijke en openbare instan ties hulp wordt verleend, er toch altijd ge vallen overblijven, die daar buiten vallen. In het bijzondêr zijn het gevallen, waar door éénmaal tie helpende hand te bieden, de betrokkene en zijn gezin weer op gang kunnen worden gébracht. Men vraagt nu jaarlijkse contributies en giften in eens. Het comité bestaat uit ds. J. C. van Dijk, voorzitter; ds.J.C. Brussaard, pastoor M. M. v. d. Eem (Vogelenzang), A. Cassee, oud wethouder, mevr. B. C. van GelukVan Dooren, Aerdenhout; mej. J. J. Bruin, secretaresse en L. Bierens de Haan. pen ningmeister, Koninginneduinweg 6, Bloe mendaal. wiens gironummer 105297 is. MECHANISCHE MUZIEK VOOR MILITAIREN IN INDONESIë Onder het motto „Julimaand - toestel- maand" heeft de vereniging „Band Neder- land-Indië", in samenwerking rtiet de Niwin, de vereniging „Nederland helpt In- dië" en de radio-programmaleiding voor de Strijdkrachten een „landelijke radio actie" ingezet Het doel is. geld in te za melen voor de aankoop van radio's en gra- mofoons voor de soldaten in Indonesië. In verschillende steden van ons land zullen acties voor dit doel gevoerd wor den. wilde. Nu de gemeente een bestemming voor deze groente zoekt, realiseren de tuin ders zich, dat indien zij de groente op de markt achterlaten, zij er ook geen eigen domsrecht meer op kunnen laten gelden Dus hebben zij besloten de groenten zelf weg te brengen. De hoeveelheid doorgedraaide groenten (in hoofdzaak andijvie en sla, maar ook bloemkool) was op 30 Juni 20.000 kilo; op 1 Juli 28.000 kilo; op 2 Juli 20.000 kilden op 3 Juli 40.000 kilo. De volgende dagen daalde dit cijfer be langrijk, maar op 8 Juli was het weer 36.000 kilo. De doorgedraaide groente is uiteraard van een minder goede kwaliteit dan de andere, maar zij is eetbaar. Het wonderlijke feit doet zich in Amsterdam voor, dat de burgerij voor namelijk vraagt om groente, die schaars is- Handelaars, die nauwelijks 3 kisten bloemkool afnamen toen deze korte tijd geleden in overvloed te verkrijgen en dus goedkoop was, kopen thans 15 en meer kisten en doen deze aan het publiek voor prijzen tot 50 cent per stuk toe gemakkelijker van de hand, dan enkele weken geleden tegen een veel lagere prijs! Het euvel der overtollige groenten wordt niet omzeild, zo menen de tuinders, door deze aan de steuntrekkers te geven- De vraag zal daardoor bij de groeratenhande laren nog meer dalen. Bovendien zullen tierö gezinnen na enkele dagen genoeg krij gen van andijvie en sla en zich tot de groentehandelaar wenden voor andere goedkope gx-oenten. Duizend Haarlemmers zoek Clandestiene bewoners Uit een oppervlakkige bestudering van de gegevens der onlangs gehouden Volks telling is gebleken, dat er ten minste 1000 Haarlemmers zoek zijn. Volgens onze re gisters van de Burgerlijke Stand moeten er namelijk 156.000 zijn, maar de Volks telling leverde er niet meer op dan 155.000! Nu is dit verschil zeer gemakkelijk te ver klaren. Aangenomen wordt namelijk, dat voor vele politieke gedetineerden, die nog in ons bevolkingsregister staan, maar die elders in kampen verblijven, geen biljetten zijn ingevuld. Evenzo zal wel geschied zijn bij vele militairen die hier nog ingeboekt zijn, maar die tijdelijk in Indonesië dienen Als de gezinnen van zulke mensen nog in Haarlem wonen, is de kans gropt, dat er wel aan gedacht is om voor hen ook een kaart in te vullen, maar op zichzelf staan- ~den zijn licht vergeten. Bovendien zijn er .vele gedetineerden die hier geen woning Trieer hebben., waardoor het zeer begrijpe lijk is, dat die hier niet geteld werden. Maar al die mensen zijn nu elders geteld, zodat het bij de controle en vergelijking moet uitkomen, dat zij alsnog bij de Haar lemse bevolking geteld moeten worden Een nadere bestudering van de letter A leverde al 35 vermisten op. De overige 965" zullen er dus ook wel uitkomen. Bij de Volkstelling is wel 'gebleken, dat er in Haarlem (en het zal elders wel niet anders zijn!) nog al wat clandestiene be woners zijn. Dit zijn mensen die hier zon der toestemming wonen. Zij hebben zich niet als nieuwe Haarlemmers opgegeven aan het bureau van de Burgerlijke Stand, omdat zij wel begrepen dat dan meteen zou uitkomen, dat zij hier zonder vergun ning gekomen waren- Alle nieuwe inwo ners worden namelijk gecontroleerd, om na te gaan, of zij zich hier mogen vestigen Die clandestiene Haarlemmers hebben bij de Volkstelling natuurlijk als zij zich tenminste niet volkomen schuil gehouden hebben en in het geheel geen kaarten hebben ingevuld formulieren ingevuld als „tijdelijke" bewoners. De gemeenten hebben dus de beschikking over de adres sen van de vele „tijdelijke" bewoners, zo dat de iriogelijkheid bestaat om te contro leren hoe lang zij hier al tijdelijk zyn er hoe lang zij hier nog denken te blijven. Officieel zijn die mensen nog ingeboekt in hun oude woonplaats. Daar halen zij dus ook hun distributiebescheiden. En daar en dat is natuurlijk voor de gemeente onvoordelig! betalen ze ook hup belasting. Amsterdamse Beurs Slotkners Heden 7 Juli 1% uur Koninklijke Olie. 418 415% Unilever 281% 280 Philips 378% 377 A.K.U 184% 182% Nederlandse Ford 357 Nederlandse Kabe 265 CaJvé certificaten 168 168 Scheepvaart-Unie 181 181% Holl -Amerika Lijn 200 205 Deli Maatsehappi: 154% 155% HVA 237% 239% A'dam Rubber 148% 148% Ned. Handel Mij. 137% 138 N.-I. Handelsbank 104% 105 Billiton Mij. II 342 342 BINNENLAND Zaterdag 26 Juli lal Prins Bcrnhard ln Den Haag de tentoonstelling „Zeemacht" openen, welke gehouden wordt onder auspiciën van de vereniging „Onze Vloot", in samenwerking met de Marinevoorllchtlngsdtfnat. De mijncnoprul- mingsdlenst zal tijdens deze tentoonstelling ln de Schevenlngse haven met duikers een de monstratie geven van het verwijderen van ongewenste voorwerpen. De minister van Marine heeft de vloot- commtssie in haar nieuwe samenstelling ge ïnstalleerd. Deze vlootcommlss:c dateert reeds van voor de oorlog. Zij heeft tot taak „het In stellen van een onderzoek omtrent de aanwen ding van de voor de Instandhouding van de zeemacht gebezigde gelden en opgelegde per soonlijke diensten". Generaal Kruis heeft op het Binnenhof te "s Gravenhagc de versierselen, verbonden aan de benoeming tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, overhandigd aan luitenant-generaal Sir Gordon Macready. die' zich als lid van de ..combined chiefs of staff" tijdens de oorlog verdienstelijk heeft gemaakt voor de bevrijding van Nederland. In een dezer dagen opgenomen verslag van de jaarvergadering der Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst stond dat een rijkssubsidie van f8000 r.aar behoefte was verdeeld onder de muziekscholen ln Haarlem. Amsterdam. Den Haag en Rotterdam Men deelt ons mede. dat dit de volksmuzlekscholcn betrof. Tot fioofdcommlxsarl* v. politie te Utrecht is benoemd de heer P. W. van Eyk. tot dusverre waarnemend hoofdcommissaris. De Stichting tot Daadwerkelijke Bestrijding van het Inflatiegevaar heeft een brief aan de mlnlster-preslder.t gericht, waarin zij uitdruk king geeft aan haar bezorgdheid over de ontwik keling der staatsfinanciën De sttchttng geeft als haar mening te kennen, dat het tempo, waarin vermindering der staatsuitgaven moe: geschie den. traag is. Voorts dringt zij er bij de minis ter-president op aan spoedig over te gaan tot ms'ellen van een bezulnlglngseomm'.ssic. De Koningin Is beschermvrouwe geworden hes Nederlands Oorlogsgraven-cOmlté. dat de adoptatie van geallieerde oorlogsgraven door Nederlandse burgers wil bevorderen De vacantie voor transportarbeiders, werk- jam ln de blnnenbeurtvaart is op 12 dagen ge bracht. waarvan 6 snipperdagen. net Nederlandse Verhond van Vakvereni gingen heeft aan het Wereldverbond van Vak verenigingen medegedeeld, dat het noodzakelijk dat het Wereldverbond van Vakverenigingen 2ijn invloed aanwendt, teneinde de regeringen var, de landen, die nog twijfelen om aan de conferentie van Parijs deel te nemen en de rege ringen van de landen, die deelneming aar. de conferentie hebben afgewezen, te bewegen alsnog tot deelneming te'besluiten. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. van Popta. candidaat te Sant poort. die bedankte voor de beroepen naar Ter- neuzen en Mussclkanaal, heeft het bcroci) naar de Gereformeerde Kerk (Art, 31 K. O te Mus sel aangenomen. B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor om zodra de gratlficatlcregeling door de Kroon zal zijn aanvaard, de regeling van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. Uitvoering van deze regeling zal een uitgave vorderen van f 8555. Ds. I. P. v. d. Waal die Zondagavond 7 uur in de Grote of St. Bavokcrk zijn afscheid preekt, zal Zondag 20 Juli des morgens te tien uur ln de Grote Kerk te Den Haag worden be vestigd als predikant aldaar door Ds. Terlaak. In een dienst des nvor-V 5 uur te houden zal Ds. v. d Waal zijn ede preken. ue lieer R. X. ^uidemn uit Haarlem is aan de Rijksuniversiteit ie Leiden geslaagd voor het taalkundig eandldaatsexamen Indologie. De heer G. H. Wamellnk die vele Jaren scriba det Gereformeerde Kerk van Haarlem is geweest, is thans op verzoek als zodanig onthef fing verleend en tevens uit het ambt van ouder ling De heer A. van Diiel heeft op z4ch geno men het scrlbaat "waar ie nemen. Mejuffrouw Margot van Roojcn te Heem stede heeft het propaedeutlsch examen aan de medische faculteit van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam met goed gevolg afgelegd. Ds. J. C. Brussaard predikant bij de Gere formeerde Kerk van Bloemendaal. zal zijn af scheid preken op 3 Augustus In de mlddagdionst. Donderdag 17 Juli om kwart over twee ver gadert de gemeenteraad van Bloemendaal De agenda bevat tien punten Voorgesteld wordt een credlet van f 363 beschikbaar te stellen ten behoeve ven de dekking van een tekort op de exploitatierekening van de woningbouwvereni ging „Bloemendaal-Noord", over te «aan tot verkoop van grond aan de Dtilnwljckwog aan A. Reuter, vestiging erfpacht en verlenging recht van uitgang ten behoeve van M van llolst aan het Kerkplein 16 en plaatsing van reclameborden aan gemeentelijke lichtmasten. Op de Kampervest reed Donderdagavond een motorrijder, die kennelijk „onder de in vloed" was De man werd tot afstappen ge dwongen door dc verkeerspolitie, die hem ln het zijspan deponeerde en naar oorden overge bracht, waar hij weinig ongelukken kan ver oorzaken. Een loopknecht uit Haarlem Is door de poll aangehouden, omdat hij er van verdacht dt ten nadele van zijn patroon goederen te hebben verduisterd. Zwarten handelen zwart in Bijbels Ook in Zuid-Afrika bestaat er een zwar te markt, vooral in de wijken der grotere steden bewoond door naturellen. Gewoon lijk geldt de handel voedsel waaraan een tekort bestaat en dat voor de naturellen vrijwel niet te koop Ls op de open markt. In Kaapstad bestaat zelfs een zwarte handel in bijbels* waarnaar grote vraag bestaat onder naturellen, die tot kerkge nootschappen behoren. De prijzen waren ongeveer tien maal zo hoog als normaal. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING BLOEMENDAAL omvallend de Gemeenten Bloemendaal en Zandvoort. UITREIKING InschrUvingsbewljzen voor rijwiel banden. Zij. die een aanvraag hebben ingediend tot het verkrijgen van (een) rijwielbanden) voor „ver vanging" dus die vóór 1 October 1946 alreeds een bon of bonnen voor toerbultenbanden heb ber. ontvangen. kunnen op de onderstaande plaatsen en uren een inschrljvingsbewtjs In.ont vangst nemen. Maandag 14 Juli 1947 tè Bloemendaal (Harte- lustsch van 9—12 uur. Dinsdag 15 Juli 1947 te Qi/erveen (Gebouw Domi) van 9—12 uur woensdag 16 Juli 1947 te Aerdenhout (Gem. Kwekerij) yan 9—12 uur. Donderdag 17 Juli 1947 te Zandvoort (Halte straat 4) van 9—12 uur. Vrijdag 18 Juli 1947 te Vogelenzang (Gr Floris- school) van 9—12 uur. Tweede Stamkaart medenemen. DISTRIBUTIE DIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. In het tijdvak van Ï0 Tuni t.m. 26 Juli a s wordt wederom gelegenheid gegeven tot het aanvragen van werkschoenen voor personen van jaar en ouder, dte een beroep uitoefenen volgens de be kende normen, en die na JO Sept. '46 nog geen bpn voor werkschoenen (met Inbegrip van Engelse werkschoenen) hebben ontvangen. Het afhalen van deze formulieren kan geschie den iedere morgen tussen 9—12 uur. behalve Donderdags en.Zaterdags, tegen overlegging van de stamkaart aan het kantoor v. Merlenlaan 2 loket 3 Ook bedrijven met meer dan 10 man personeel kunnen weer collectief aanvragen tegen overleg ging van alle stamkaarten van de werknemers. Voor Bennebroek Is ln hetzelfde tijdvak ge legenheid om aan te vragen, iedere Donderdag tussen 9 30—12 uur- aan het Raadhuis te Ben nebroek.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3