Een solidariteit te veel 3 Een strijd tussen de provincie Noordholland en zes gemeenten Uitlaten-symphonie bij het „Keukenhof" c J Sportweek 1947 gesloten DINSDAG 15 JUL! 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Zolang Amerika niet duidelijk en on dubbelzinnig heeft laten weten, wat het verlangt in ruil voor zijn dollars die aan een samenwerkend Europa zullen worden gespendeerd, zolang houdt het argument dat door sommige landen wordt gebruikt om hun niet-deelneming aan de Parijse conferentie te motiveren, geen steek. Zij immers zeggen dat hun souvereiniteit en onafhankelijkheid in Parijs zouden worden beschadigd. Dat is een voorbarige vrees, die meer wegheeft van een voorwendsel oan van een motief. Het is bovendien dui delijk dat practisch alle landen, die op het ogenblik in Parijs vertegenwoordigd zijn, nauwlettend zullen toezien op het volledige behoud 'hunner bewegingsvrijheid in poli tiek en economie.- De garantie daarvoor is de in al die landen levende afkeer van een Amerikaanse economische of politieke dic tatuur, welke afkeer duidelijk genoeg tot uiting is gekomen, ook en vooral bij de ontvangst der uitnodigingen voor Parijs. Men heeft in die landen echter, zeer <rea- listisoh, ingezien dat de conferentie in Parijs slechts het halve werk en een zuiver- Europese aangelegenheid vormt, waarvan het eindresultaat beschouwd moet worden als het begin van de Amerikaanse mede werking. Met andere woorden, dat men in Parijs geen afspraken met Amerika, doch slechts onderlinge Europese afspraken -zou kunnen maken, waardoor er geen sprake kan zijn van gevaar voor onafhankelijkheid en souvereiniteit. Het enige „gevaar, dat in Parijs dreigt", is een vrijwillige opoffering van bepaalde economische heilighuisjes ten ■bate van de Europese economie als geheel. Dat een gevaar te noemen, is humor of dwaasheid. Wat er na de Parijse-conferen tie zal gebeuren wat Amerika zal voor stellen of eisen, dat is op dit oegenblik niet aan de orde. Wanneer dat aan de orde komt, zal het zeker zaak zijn dat de Euro pese regeringen zich duidelijk realiseren, of zij zonder „gevaar" kunnen instemmen met die voorstellen of eisen. Wanneer de Parijse conferentie tenslotte, nadat het moeilijke werk van een Europees econo misch plan, zal zijn gedaan, een resolutie aanneemt dat dit plan met de hulp van Amerika zal worden uitgevoerd, indien de Amerikaanse hulpverlening de souve- reinitéit en de onafhankelijkheid der sa menwerkende landen onaangetast laat, is de beslissing aan Amerika. Indien er geen voetangels of klemmen schuilen in het Amerikaanse aanbod, zal die voorwaarde zonder aarzelen worden vervuld. Wanneer er geheime bedoelingen liggen achter de stapels aangeboden dollars, zal zulks op dat moment zeker blijken. Het staat de confererenden dan nog vrij. te weigeren en te trachten op eigen kracht uit het moeras te komen. Met deze proce dure hadden de landen van Oost-Europa zich gemakkelijk kunnen verenigen. Het is ook niet voor niets, dat Bevin tijdens de openingszitting der Parijse conferentie een woord van sympathie wijdde aan de af wezigen, „die er zeker evenveel spijt over hebben dat ze niet konden komen, als wij". In die zinsnede ligt een scherp beeld van de gang van zaken, zoals die geïllustreerd is door allerlei berichten uit Oost-Europa. Tsjecho-Slowakije zou graag gekomen zijn Finland zou 'graag gekomen zijn Polen zou graag gekomen zijn als zij ertoe in de gelegenheid waren geweest. Dat zij er met toe in de gelegenheid waren, is een veeg teken voor het voortbestaan hunner onafhankelijkheid, die in Parijs zulk een groot gevaar heette te lopenHet wil or\s voorkomen dat hun onafhankelijkheid ■zich duidelijker had gedemonstreerd, wan neer die landen vrij en frank naar Parijs hadden gegaan, inplaats van op het laatste imoment onder druk van een onmiskenbare vrees voor hun nationale veiligheid met halve argumenten af te zeggen. Wordt die nationale veiligheid rechtstreeks door de Sovjet-Unie bedreigd, wanneer zij hande len in strijd met het Russische voorbeeld? Geenszins: maar er zijn daar m het Oosten allerlei geheimzinnige en onbestemde in vloeden, die kunnen worden aangewend om een recalcitrante regering in het gareel van het Slavische bloc te dwingen. Zie naar Griekenland, waar op dezelfde dag dat de Griekse delegatie in Parijs aan de confe rentietafel aanzat, Albanese troepen het jand binnenvielen om een „finishing touch" te leveren voor de maandenlange zorgen, die de buitenlandse 'hulp aan de Griekse communistische guerillas reeds aan de Griekse regering heeft bereid. Een UNO- onderzoekcommissié vertoeft reeds enige maanden aan de Griekse grenzen om deze hulp te ontmaskeren, doch de wijze waarop het gebeurt is zo gecamoufleerd en zo on officieel. dat er tot nu toe nog geen regel rechte UNO-'beschuldiging tegen Joego slavië en Albanië kon worden geformu leerd. Bovendien ziitten er in de onder zoekcommissie ook Russen, zodat een een stemmige conclusie over wat er aan de Griekse grenzen gebeurt, wel uitgesloten moet worden geacht. Wat Tsjecho-Slowa- kiie aangaat, het is misschien een onge lukkige Tsjechische organisatiemanoeuvre geweest om een handelsdelegatie naar Mos kou te zenden op de dag, waarop de be slissing over het al of niet deelnemen aan de Parijse conferentie moest worden ge nomen. Maar het is nooit duidelijk gewor den of deze delegatie naar Moskou geroe pen werd of dat zij zelf het initiatief nam in ieder geval was de onafhankelijkheid De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, R.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Te Deum. 7.45 Weord voor de dag. 8,15 Koraalmuzlek. R.30 Berlioz. 9.00 Zie kenbezoek. 9.30 Gram.pl 10.00 Ned. Baptisten Jeugdbeweging. 11.00 Hobo en piano. 11:30 Mu ziek uit de Oost. 11.45 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.15 Koorzang. 13.15 Mandollnata. 14.00 Sympho- nlsch concert. 14.30 Causerie over zaaiplanten. 14.50 Amati-trlo. 15.30 Rotterdams Pianokwartel. 16.20 Kinderzang. 16.45 Voorde leugd. 17.30 Volks herstel. 17.33 Accordeon-ensemble. 18,20 Vacantie- trlps. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Voor land- en tuinbouw. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram.pl. 20.05 Proloog. 20.15 Kurhausconcert. 21,15 Kerk diensten bij de marine 21.30 Gram.pl. 21.50 Wel kom in Hellendoom, 22.00 Jamboree. 22.45 Over denking, 23.00 Sohubertcyclus. 23.25 Gram.pl. HILVERSUM II. 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Filmmuziek. 8,15 Gram.pl. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.pl. 9.35 Symphonie van Roussel 10,00 Morgenwijding. 10.20 Voor de key- ken. 10.35,Sonate van Beethoven, 11,00 Gram.pl. 12.00 Stafmuzlek Amsterdamse Politie. 12.30 Ka lender. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Miller- sextet.' 13,45 Zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Goois Kamerorkest. 15.00 Bont vacantleprogram- ma voor de jeugd. 16,30 Vragen staat vrij. 17 00 Lichte orkestwerken. 17.45 Rijk over zee. 18 20 Bioscooporgel. 18.30 Radio volksuniversiteit, 19.00 „Is de aarde overbevolkt?". 19.15 Nieuws uit Tndiö.'19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bij bel 20.05 Dingen van <fe dag. 20.15 Metropole orkest. 20,45 Hoorspel ..Spel voor Laura". 21.15 Mctropole-orkest. 21.35 Kamerorkest, 22.20 Vrou wenkoor. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Plano. 23.25 Cram.pl. der Tsjechische regering zo groot dat en kele telefoongesprekken tussen Moskou en Praag een negatieve beslissing der Tsje chische regering over de Parijs aangelegen heid tot gevolg hadden. Het was niet Mo- lotof die uit Moskou telefoneerde, doch de Tsjechische minister Gottwald, maar het resultaat was hetzelfde: Niet naar Parijs! Er was ook geen sprake van een Russisch ultimatum maar de Tsjechen was wel duidelijk gemaakt dat hun nationale veilig heid ernstig zoü verminderen, indien zij zich buiten het kader der Slavische landen zouden plaatsen, De Tsjechen zullen toen met huiveringen aan Griekenland hebben gedacht, waarvan de nationale veiligheid door Slavische volken niet alleen wordt bedreigd, doch 'zelfs ge schonden. Men zou bewondering kunnen hebben voor iets als de Slavische soli dariteit, wanneer de wijze waarop deze solidariteit blijkt te werken en de midde len waarvan zij zich bedient om zich te handhaven, niet zo volkomen in strijd zou den zijn met de consequenties van souve reiniteit en onafhankelijkheid. Wanneer een Westelijke solidariteit in Parijs kan worden bereikt door overleg en zakelijk heid, dan-zou die laatste wel eens hechter en duurzamer kunnen blijken dan de an dere. In dit verband is .het echter verkies lijker, werkelijkheid te zien worden wat George Bidault op de openingszitting van Zaterdag meende te kunnen voorspellen: n.l. dat „ons werk versterking zal krijgen, wanneer wij de richting van ons streven zullen hebben aangetoond". Dat zou achter af nog kunnen voorkomen, dat twee „soli- dariteiten" het tegen elkaar zouden gaan opnemen in één werelddeel. Zoals reeds zo vaak, met scha en schande, gebeurde in een betreurenswaardig verleden. J. L. Prinsesjes als bruidsmeisjes Zuster Huidekoper getrouwd Prinses Margriet strooide bloemen voor de voeten van haar vroegere verzorgster, zuster A. C. Huidekoper en de heer U. E. C. Cazius, toen deze het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Eemnesser- weg te Baarn betraden, waar gistermiddag hun huwelijk, wend ingezegend. De prinses jes Beatrix en Irene waren bruidsmeisjes. Beatrix gaf Margriet aanwijzingen en Margriet strooide bloemen, toen het bruidspaar bij het kerkgebouw arriveerde, waar inmiddels ongeveer honderd geno digden onder-wie Prinses Juliana en Prins Bernhard, hadden plaats genomen. Er was ook grote belangstelling van de zijde der Baarnse bevolking, die in drommen langs de weg stond geschaard om het bruids paar en de prinsesjes in hun fleurige blauwe jurkjes te kunnen gadeslaan. De consul-generaal te Singapore, de heer VIgeveno. zal naar Nederland terugkeren en voorlopig werkzaam zijn op de polljieke afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. De 9 zen Noordelijk filmfestival. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Noordelijke afdeling van de Nederlandse bioscoopbond zal in de week van 3 tot 9 October te Groningen een groot film festival worden georganiseerd. Van Renesse naar de West. De pianist George van Renesse is naar West-Tndië vertrok ken, waar hij concerten zal geven in Curasao en Aruba en 111 enkele steden van Venezuela, Panama en Columbia. Daar komen ze wel. Rusland zal officieel deelnemen aan de Blemale, het jaarlijkse film festival,' te Venetië, die in Augustus gehouden wordt. Filmisch einde. Shetla Mannering, de Ame rikaanse radio-star, die vroeger in stomme films speelde, is in haar woning vermoord. St. A. T. i. p. v. St, A. R. T. - De Amster damse gemeenteraad heeft besloten de' Stads schouwburg voor drie jaar te verhuren aan de stichting „Het Amsterdamse toneel", de hoofd stedelijke helft van de ..St. A. R, t.", die ont bonden is,'nu Rotterdam een eigen gezelschap gaat exploiteren. Bachweek. De Nederlandse Bachverenïglng zal ieder jaar in de maand September te Amster dam een reeks concerten geven, waarop minder bekende werken van de Leipziger Kantor zullen worden uitgevoerd. Dit jaar staan een uitvoering van „Hel muzi kale offer" en van de „Kunst der fuga" op het programma. Heine-bond. Hier te lande is een He inricht Heine-bond opgericht," een vereniging- tot studie en verspreiding van zijn werken. Men poogt reeds tot. een uitgave van een Helne-biografie in. het Nederlands te komen. De electriciteits-distributïe de inzet Er wordt reeds vele jaren een strijd gevoerd tussen het provinciaal bestuur van Noordholland en een serie gemeentebestu ren. Het gaat om de distributiebedrijven der electriciteitsvoorziening. De voorgeschiedenis ligt bijna in het grijs verleden, maar die moeten wij ophalen om duidelijk te maken waarom het gaat. Voor 1920 was op het gebied der electri citeitsvoorziening 'in Noordholland heel weinig geregeld. De bedrijven waren nog in opkomst. Haarlem en Amsterdam had den hun eigen centrales en verder waren er hier en daar nog wat verspreide bedrijven, Toen ging de Provincie, zich met de stroomlevering bemoeien. Aanvankelijk had zij slechts de beschikking over kleine opwekkingsbedrijven, maar er waren plan. nen om daaraan uitbreiding te geven. E: werden met verschillende gemeenten con tracten gesloten, meestal voor de duur van 25- jaar. Aan gemeenten werd daarbij toe gezegd dat zij de stroom die zij in de Pro vincie kochten, zelf konden distribueren (aan de ingezetenen verkopen), In de loop der jaren breidde het Provin ciale Electriciteitsbedrijf zich zeer sterk uit. In 1923/1924 werd door de Provinciale In de Londense West minster-Abbey is een kapel op order van de koning gewijd aan de nagedachtenis van En- gelands zonen, die vie len in de „battle of Bri tain", de piloten, die in maandenlange wanhopi ge gevechten de Duitse luchtvloot boven de Britse eilanden deci- meerden. De kapel heeft prach tige glas-in-loodramen, die in symbolische zin uitdrukking geven aaji het offer der Britse ge vallenen Koning George heeft deze kapel onlangs tij dens een sobere plech tigheid haar bestemming gegeven, waarbij de ge hele koninklijke familie aanwezig was. De nieuwe Lisser sintelbaan is geprobeerd voor de motorrennen van Zaterdag Zaterdag gaat het in het „Keukenhof" bij Lisse naar oliesmook en methylalcohol rui ken en het poeierende sintelstof zal over de kruinen der bomen wegdrijven mei, het vinnig knetteren van de uitlaten. Want Za terdag de negentiende wordt de sintelbaan van Lisse met eeh renprogramma geopend, waar het nog jeugdige verschijnsel van de „speedway" om de aandacht van de Ne derlandse motorenthousiasten zal vragen. Er is namelijk in Lisse een gemeentelijk sportpark in aanleg, waar behalve een groot openlucht-zwembad, tennisbanen en voetbalvelden, die allemaal nog onder het 'hoofdstuk „toekomstmuziek" vallen, een sintelbaan geprojecteerd is, welke op de kop af Zaterdag klaar is. Een mooie, ruime sintelbaan van 400 m lang en 10 m breed met een royale grasberm er om heen en tribunes voor 11000 toeschouwers; een sin telbaan, niet alleen voor athletiekenthou- siasten, maar ook, zoals Zaterdag moet blij ken voor de jonge -loot aan de Nederlandse rennersboom: de speedway-rijders. Maandag was het al raak in Lisse: vier bekende coureurs 'daverden op hun 500 cc. JAP-machines over de baan, welke die speciale bochtentech niek eist met het stuur dwars op'de rijrichting en het tollende achterwiel slippend door de sintellaag, wegspui tend weer op het korte reohte eind, om de zilveren machines in de volgende bocht weer „broad siding" er door te trekken. Burgemeester W. H. J. M. Lambooy is terecht trots op „zijn*' sintelbaan en de directeur van Openbare Werken, de heer T. M. v. d.. Eerden vertelt graag „hoe het groeide" van een gewone athletiek sintel baan tot een perfect race-eircuit. „De wals, die het geval moest aanstampen verdween^ soms een meter in de rulle geestgrond" zegt' hij „en de wal van beschuttende populieren moest een heel eind achteruit om de baan te vergroten." Jan Bosman maakt een schuiver. Jan Bosman, een van de sterren van het spectaculaire bedrijf der motorsintelbanen SujTporter Een bruin joch staat met een paar gre tige ogen bij de JAP van Bosman. „Zo" zegt deze grootheid. ,,Zo" zegt de jongen. „Hoe kom jij helemaal in Lisse, kwa- jong?" „Effe gelift uit Rotterdam" zegt de jongen, „want ik moest er toch ook bij zijn?" is inmiddels met een lange schuiver door de bocht geknetterd, maar de sintels zijn nog niet „los" genoeg, zodat .de motor te weinig Weerstand heeft en Jan gaat met zeventig tegen de grond, Wat niet erg is, want vallen leer je wel op de sintelbanen. Dus even later draait hij weer rustig zijn rondjes, in de bochten de .rukkende JAP in toom houdend niet stuur en een stalen slof aan de voet. Vlak achter hem raast Henk Steman op zijn zilveren monsf.er en een paar seconden later jakkeren Co Boef en Cor van Gorcum achter de vlammende uit laat van '„Jantje" aan. Het is even wennen, zo'n „speedway" demonstratie, want als de rijders kromge trokken door de bochten slieren, houdt de leek zijn hart vast. Later vindt hij het heel gewoon en nog later zelfs prachtig, omdat het zo heerlijk opwindend is. Raar wezen, de mens De K.N.M.V. heeft de Lisser baan goed gekeurd voor alle motorwedstrijden, voor wielersport en voor paardenrennen, zodat de plannen van de organisatoren om op op 1 September een motorisch sluitstuk aan de Oranjefeesten toe te voegen, alvast de instemming van de hoogste goden der snel heidsmaniakken kunnen wegdragen. Er worden heel wat eisen gesteld aan een sintelbaan, Hard, keihard moet de onder laag zijn met een rulle bovenlaag, waar het slippen een genoegen is.Overigens is dit genoegen sterk eenzijdig: de man aan de kant zou niet graag onder de valhelm kruipen om zich met een kleine honderd door de sintels te laten knetteren. Het zal echter wel een kwestie van smaak zijn. Inderdaad, er zijn oud-NSB'ers in het leger Maar als zij worden ontdekt" worden zij ontslagen Op vragen van het Tweede-Kamerlid B. J. Stokvis betreffende het „dienen van poliltieke delinquenten", welke ondanks rechterlijke uitspraken bij de gewapende macht zouden zijn ingelijfd, heeft de mi nister van Oorlog geantwoord: De ministers van Marine, van Overzeese Gebiedsdelen, van Justitie, en van Oorlog, achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij uitzondering dergelijke politieke delinquenten, bij de marine, de landmacht of het K.N.I.L. onder de wapenen zijn. Er is echter geen sprake van het in overeenstemming brengen van een ge dragslijn met de justitiële ontzettingen uit het recht om te dienen, daar de boven bedoelde gevallen zich slechts voordoen, wanneer de uitspraak rflet tijdig ter kennis, van de betrokken ministers is gekomen. Zodra tijdens het verblijf onder de wape nen ontzetting van recht, als omschreven, op welke wijze dan ook, ter kennis van de betrokken ministers komt wordt de delin quent onverwijld uit de dienst verwijderd. Zwaluv^staart-steen gedemonstreerd De heer J. J. van der Kerff, op zich tea- van Weg en Werken bij de Spoorwegen te Zaandam, heeft Maandagmiddag voor de burgemeester van Zaandam en Koog aan de Zaan, en voor een aantal architecten en bouwkundigen een demonstratie ge geven met een nieuw soort bouwsteen. Deze steen, die samengesteld is uit port- landcement en zand, heeft dé vorm van een' zwaluwstaart. Voor het samenvoegen van de stenen is geen specie nodig, maar een lijmstof. Op_het ogenblik kan men met de hand 60 stenen per persoon per week maken, maar zodra de machines ko men, zal de productie tot 1.000 stuks per week worden opgevoerd. De uitvinder heeft reeds octrooi op zijn vinding ver kregen. De behoefte van de Rijkswaterstaat aan straatklinkers voor herstel en verbetering van het wegennet wordt slechts voor een negende gedeelte gedekt. Panda en de Meester-detective 85. Panda rende naar de inspecteur toe en vertelde in een paar woorden wat hij wist. „Laat deze mannen opsluiten en kom mee, commissaris!" besloot hij. „Ik weet, waar de diamanten zijn! We moeten vlug naar de kelder!" Gelukkig was de inspecteur een vlug mandie begreep waar het om ging. Hij wenkte een paar agenten én holde achter Panda aan, naar beneden. Ze lava- men net op tijd. Jim Zondervan had de spijkers uit de deur getrokken en was net begonnen de diamanten in de radiatordop- pen op te bergen in een geheime berg plaats, toen de gewapende macht ver scheen. „Gestolen juwelen!" blafte de in specteur. „Betrapt, vrienden! Öp heter daad! Jullie zijn mijn gevangenen! Volgt mij!" „Ik ben detective!'' begon Jim Zon dervan en hij toonde zijn valse penning. Maar dat hielp hem niet meer. Staten besloten, dat het provinciale bedrijf in haar concessiegebied (de gehele provin cie, uitgezonderd Amsterdam en Haarlem en de randgemeenten die daarbij behoren) ook de distributie ter hand zou nemen, dus rechtstreeks gaan leveren aan de gebrui kers. Er rees tegen dit voorstel van Ged. Sta ten wel verzet (in het bijzonder van de Haarlemmer de heer Th. G. C. Hcoy en 'de burgemeester van Hilversum, de heer Lam booy) maar dit mocht niet baten. tiet rijk (de ministers van Binnenlandse Zaken en van Waterstaat) stelde zich ach ter het besluit der provincie, maai- er werd vastgelegd, dat de gemeenten, die door het verliezen^ van hun distributiebedrijven schade leden, een redelijke tegemoetkoming moesten krijgen, terwijl de kabels en andere bezittingen van hun distributienet moesten worden overgenomen. Daarvoor werd een schema ontworpen door Prof. van der Swaay, destijds voorzitter van de Elec- triciteitsraad. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf heeft in de loop der jaren met vele gemeenten overeenkomsten gesloten. Alkmaar was een der gemeenten die weigerden tot een over eenkomst te komeh. Toen haar contract af gelopen was, was het P.E.N, niet genegen haar stroom te leveren omdat het zelf met de stroomverkoop aan particulieren wilde beginnen. De regering kwam op dat ogen blik tussenbeide, waarop besloten werd, hangende een proces, een overbruggings tarief voor die gemeente vast te stellen. Daardoor was het mogelijk, dat de lichten in Alkmaar bleven branden en de machines draaien, terwij] de rechters zich beraadden over hun vonnis in het aanhangig gemaak te geding. De vraag waarover het proces liep was of de gemeente recht had op stroomlevering' en gros. De Haarlemse rechtbank stelde de Provincie in het gelijk, maar het Amsterdamse hof vernie tigde het vonnis en gaf de Provincie gelijk. De Hoge Raad vernietigde op "zijn beurt het arrest van het hof, waarop dit de zaak op nieuw behandelen moest. Ook in het latere vonnis stelde--het. hof de Provincie in het gelijk, waarna tenslotte dit vonnis door de Hoge Raad bekrachtigd werd, doordat een nieuw cassatieberoep verworpen werd. Het P.E.N. heeft toen de betrokken ge meenten gesommeerd om hun distributie bedrijven over te dragen. Omdat, medé dooi de toezegging vóór 1920 gedaan, gemeend werd, dat de gemeenten die financieel na deel zouden lijden, aanspraak konden maken op een tegemoetkoming, werd (vol- -gens het schema van Prof. v. d. Swaay) aangeboden in 10 a 12 jaren een aflopende winstuitkering te doen van 100 der nor maal dobr de gemeente in het verleden ge maakte winst in het eérste jaar, tot 10 in het laatste jaar. Zes g-emeenten aarzelen hun distributie bedrijf aan de Provincie over te dragen. Het zijn: Hilversum, Kaarden, Alkmaar, den Helder, Bergen en Egmond. De contracten van al-deze gemeenten zijn inmiddels afgelopen. Zij krijgen nog stroom van het P.E.N. volgens het ovèrbruggings- tarief, maar de Provincie staat op hel standpunt, dat nu de definitieve régeling moet ingaan.. De 6 geméïnten, die gezamenlijk optre den, zijn evenwel niet genegen zich daarbij neer te leggen. Dezer dagen hebben zij zich opnieuw tot het college van' Ged. Sta ten gewend om er op aan te dringen' toe te stemmen in het behoud van hun eigen distributie van electriciteit. Zij menen dat door het standpunt van de Provincie het beginsel van de autonomie der gemeenten in gedrang komt.. De gemeenten gaan zo zeggen zij bij him verdediging bukt onder financiële zorgen, waarvan noodlijdendheid in de zin der wet het ge volg is. De regering heeft toegezegd dat zij de autonomie der gemeenten wil herstel len. Een eetste vereiste daarvoor is zo wordt gemeend dat de gemeente de in komsten die zij heeft, behoudt. Bovendien behoort het tot de gemeentelijke autonomie om de distributie van electriciteit zelf in handen te hebben. De gemeenten zouden anders op den duur belangrijke inkom sten derven. Zelfs nu bij het overbrug gingstarief heeft bijvoorbeeld Hilversum nog een jaarlijkse winst van ongeveer f 300.000 uit het electriciteitsbedrijf. Het wordt bovendien als een onbillijk heid gevoeld dat' Haarlem en Amsterdam wel hun electriciteitsbedrijven met de daaruit voortvloeiende winsten mogen be houden. Naar wij vernemen is aan te nemen dat, als Ged, Staten hun ingenomen standpunt zullen blijven handhaven, de gemeentebe sturen een beroep zullen, doen op de re gering. De betrokken gemeenten kunnen er ook niet aan denken eigen electriciteit voor hun distributiebedrijven te gaan opwekken, omdat dit in Noordholland bij de wet al leen is toegestaan aan het P.E.N., Haarlem en Amsterdam. Kwestie van landelijk belang. Reeds heeft de Vereniging »van Neder landse Gemeenten zich op 24 Juni met een uitvoerig request tot de ministers van Bin nenlandse en Economische Zaken gewend. Daarin wordt herinnerd, dat de minister in 1938, bij de behandeling van de Electri- citeitswet heeft toegezegd, dat aan reeds lang bestaande stroomleveringsverhoudin- gen geen plotseling einde zal worden ge maakt, doch dat een objectief onderzoek zal worden ingesteld, waar de directe le vering en waar de inschakeling van een dis tributiebedrijf het meestf nuttig is. Het request wijst ei- op, hoe ook de ver bruiker er op achteruit zal gaan, als hij van één groot bedrijf zal moeten betrek ken. Hij is dan het directe contact met de leverancier kwijt, hetgeen administratieve stroefheid tot gevolg heeft. Tenslotte brengt het request in herinne ring, dat deze Noordhollandse kwestie ook van groot landelijk belang is, daar Utrecht, Groningen, Enschedé, Nijmegen en Eind hoven, om nu maar de grootste gemeenten te 'noemen, in hetzelfde geval verkeren als Alkmaar c.s. De ministers hebben geantwoord, dat zij hun standpunt nog nader uiteen zullen zetten. Geen gevaar voor afsnijding. Dat het P.E.N. ook t&ans zou dreigen met afsnijding van de stroomlevering, is weinig waarschijnlijk, omdat weliswaar de Hoge Raad bij arrest van 15 April jl. heeft uitgemaakt, dat de concessie aan het P- E. N. alleen de verplichting tot stroom levering aan de direct gegadigden oplegt, maar dat maakt alléén dit verschil, dat in plaats van één gemeentebestuur thans 40.000 stroomverbruikers het P. E. N. in kort geding zouden kunnen dagvaarden, wanneer dit in gebreke zou blijven. Om alle moeilijkheden te omzeilen zou het P. E. N. moeten overgaan tot het bou wen van een eigen net in die gemeenten, die hun bedrijf niet willen overdragen. Het is duidelijk dat dit in deze tijd niet mogelijk is. Houtstnf voor de Yelsense Papierfabriek De aanroer van overzeese houtstof voor de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. blijft gestadig voortgaan. Zo kwam Maan dagmorgen het Noorse s.s. „Ingrid" binnen van Hommelsvik (Noorwegen) met een lading van 1300 ton, waarvan de helft be stemd ïs voor de Wormer-fabriek. Dit' schip moest echter ligplaats nemen aan de Kanaaldijk vóór de spoorbrug, daar de beide steigers nog worden gebruikt voor de lossing van de Noorse schepen „Lysaker" en Seines", die reeds eerder met dezelfde grondstof aankwamen. Daar dit in lange tijd niet is gebeurd laat het zich aanzien, dat de fabricage van krantenpapier en de productie' van machine „18" voorlopig on gestoord verder zullen kunnen gaan. Er worden niet minder dan ruim 500 jeugdige excursisten verwacht, welke na de bezichtiging van het bedrijf in gebouw „Concordia" ontvangen zullen worden. Gisteravond kV/amen de Haarlemse sportmen sen voor het laatst bijeen op het EDO-veld om de Sportweek 1947 met een athletiek- en een honkbaldemonstratie te sluiten. De athletlekwedstiljden, onder andere pols stokhoogspringen, hardlopen over 100 m„ 300 m., 400 m. en 1500 m., en een dames-estafette droe gen min of meer het karakter van een Haarlems onder-onsje en mede door de wedstrijden van. gisteren en de zware baan waren de tijden niet bijzonder snel, hetgeen niet wegneemt, dat iedereen met genoegen naar de wedstrijden heeft gekeken. De honkbalmatch ging tussen een Amsterdams en een Haarlems negental en er werd een su bliem partijtje gespeeld. De aanval van beide kanten bleek zo sterk, dat eerst tn de vijfde in ning een honkloper „thuis" kwam en Amsterdam de leiding gaf. De Haarlemmers bleken echter niet van zins ?lch voor hun eigen publiek te la ten verslaan en maakterf van enige fouten in het Amsterdamse v.eldwerk gebruik om de stand op 3—1 te brengen en de zege in de wacht te slepen. Toen kondigden de tamboers en de hoornblazers van de padvinders aan het hoofd van een défilé yan de Haarlemse gymnastiekverenigingen aan, dat de Sportweek, zij het dan een enigszins ver laat, einde ging vinden. De vlaggen neigden als laatste groet, waarnemend-burgemeester Geluk richtte enige vriendelijke woorden tot de organi satoren en moedigde hen aan om ook van de komende Sportweken een festijn te maken, dat Haarlem als sportcentrum waardig zal zijn en. met een massale turndemonstralie kwam het einde van de Sportweek 1947, TOUR DE FRANCE Vietto nog steeds aan de kop Het klassement van de 16de étappe luidt: 1. Taeca, 195 km. in 5 uur 41 min, 39 sec.; 2. Moliln zelfde tijd; *3. PawMsiak; 4. 'Latorre; 5. Goasmat; 7, Joly; 26, Janssen, 5 uur <46 min. 6 sec.; 27, Camellini, zelfde tijd; 53, IClabinsky, 5 uur 53 min. 45 sec. Het algemeen klassement na de 16de étappe luidt: 1. Vietto (Frankrijk! 113 uur 44 min. 13 sec.; 2. Brambllla (Italië) l'<3 uur 44 min. 47 ?ec.; 3. Ronconi (Italië) 113 uur 48 min. 8 sec.; 4. Faeh- leltner (Frankrijk) 113 uur 50 min. 59 sec,; 5. Ro- bic (Weslploeg) 113 uur 52 min. 21 sec,; 6. Ca- mellini 113 uur 58 min. 59 sec.; 34. Janssen 117 uur Ï4 min. 54 sec.; 41. Klabinsky 117 uur 48 min. 12 sec.; 50 Joly 118 uur 33 min. 31 sec. Het landenklassement luidt na de 16e étappe: 1. Italië 342 uur 37 min. 7 sec,; 2. Frankrijk 342 uur 53 min. 56 sec.; 3. Westploeg 344 uur 4 min. 35 sec.; 4. België 346 uur 49 min. 30 sec.; 5>4Zuid Oostploeg 347 uur 18 min. 7 sec. Schaken Zomerwedstrijden van „De Rochade" Na het terrefnverkennen op de eerste wed strijddag kwamen in de tweede ronde heel wat meer partijen tot een beslissing. De resultaten luiden; Hoofdklasse: F. A. Spinhoven—C. Boutelker 10; J. v. DijkH. Bouwmeester 01; J. Bon- kenburg—L. Biesheuvel tè—J. Bonkenburg— H. Schmitz 1—0. le klasse: G. Kranendonk—W. J. Jolink 0—1; H. J. v. EsA, Haitsma Vu', P. EykelboomC. Koster 0—1; P. ter Plegt—J, v d. Schaaf Vi—Vi W. Mantel—P. Dijkstra Vt—Vy, P. Dijkstra—P. ter Plegt 0—1. 2e klasse: C. S. G. Noordhoff—J. Kruup 1—0; A. Notenboom—Mevr. Mazirel 1—0; J. C. v. Vliet C. Jorthuls 01; G, v. EgmondD Pardoen 0—1; W. C. Hoos—J. W. P. Valk 1—0; M, Koele- manJ, v. d. Berg 01; P. A. Staal—H. P. de Haas 1—0; H. P. de HaasM. Koeleman 10; P. PeenP. in den Berken 10. 3e klasse: J. W. Haverkort—Mevr Onvlee l—0; C. SohildF. Wijdoogen 01; C. Rademaker—R. den Boeft 01; J. Wijnands—I. Marinus 0—1; F, v. Tongeren—J. Boeré 6—1. Wereldnieuws Antwoord, De Roemeense regering heeft in ant woord op het Britse protest tegen de arresta tie van leden van de Roemeense oppositie en hun gevangenhouding onder „jammerlijke" omstandigheden, verklaard, dat zij zich geen wetgevende en administratieve maatregelen kan laten opleggen/door een vreemde staat. Kiezen of delen. De Amerikaanse minister van landbouw Anderson heeft met betrekking tot de Russisch-Tsjechische graanovereen- komst verklaard dat Amerika niet van plan is thans nog voedsel te zenden naar Tsjecho- Slowakije of naar andere landen, die van andere zijde ruim worden bevoorraad. Bulten gevaar. Magda Lupesco, die korl geleden met ex-koning Carol van Roemenië in het huwelijk trad, toen zij ernstig ziek was en toen men vermoedde, dat zij zou sterven, is thans naar de mening der artsen buiten gevaar. Spannend. De Amerikaanse Senaat heeft met 60 tegen 32 stemmen het wetsvoorstel tot verla- ging der inkomstenbelasting aangenomen. Het staat vrijwel vast. dat Truman zijn veto over dit ontwerp zal uitspreken. In dat geval zullen er 62 vóór-stemmers moeien zijn, om het ontwerp er toch door te krijgen. De hond en de stolt. Dertien leden van de Hon gaarse Vrijheidspartij zijn geïnterneerd, om dat zij tijdens een bijeenkomst van hun partij een vechtpartij zouden hebben veroorzaakt en antl-democratisohe verklaringen zouden hebben afgelegd Saboteurs. T11 de haven, van Genua hebben sabo teurs een Panamees motorschip van vierhon derdveertig ton door middel van een tijdbom tot zinken gebracht .Slechts twee zeelieden werden licht gewond. Super-bom, Volgende week Maandag en Dinsdag zullen Amerikaanse Superforten een vernie- tlglngs-aanval doen op U-boot-onderkomens bij Bremen. Hierbij zal een nieuw type bom gebruikt worden. Beneden rheepeil. De Britse minister van Voed selvoorziening, föhn Straehey. heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het theerantsoen voorlopig tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd ingevolge van de slakingen, die le Calcutta en Colombo hebben plaats gehad. Het rantsoen bedroeg gemiddeld 10 ounces per maand.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2