Haarlems Dagblad Onjuiste berichtgeving uit Indië schept sfeer van ongerustheid Vredesconferentie voor Japan waarschijnlijk in September Handelsbesprekingen tussen Rusland en Engeland vorderen Regering meldt militair succes Herziene dienstplichtwet zal waarschijnlijk Januari in werking treden voor 62e Jaargang No. 18685 iet bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, ur. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur n/z ÜSÜ54. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. R_ Drukkerij* Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: F>bert Peereboom 1====================^== Donderdag 17 Juli 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de ^Stichting Voorlichting te Haarlem Niet alle Nederlandse voorstellen afgewezen Uitvaardiging van het bevel tot staking der vijandelijkheden door Djokja geweigerd De ontwikkelingen in Indonesië hebben opnieuw tot een zeer gespannen situatie ge leid, waarvan de details door een verwarde berichtgeving die gedeeltelijk ook nog imjuist is gebleken moeilijk te overzien zijn. De laatste berichten hebben echter B'iidelijk gemaakt dat de republikeinse regering de uitgewerkte voorstellen van de Nederlanders, waal-mede vice-premier Setiadjit gisteren naar Djokja vloog, niet heeft aanvaard en één daarvan, namelijk de eis tot onmiddellijke uitvaardiging van een pevel tot staking der vijandelijkheden, uitdrukkelijk heeft geweigerd. Deze weigering perustte op de overweging, dat zulk een bevel ook van Nederlandse zijde moest wor den uitgevaardigd. Ten aanzien van de andere voorstëllen, die de gezamenlijke gen darmerie betroffen, werd om uitstel verzocht, dat door dr. van Mook niet werd toege staan. Sjarifoeddin heeft in een radiorede daarna een uiteenzetting van deze' ont wikkeling gegeven, waarin hij zeide dat de Nederlanders de vreedzame weg lijken te v illen verlaten. Hij commentarieerde de republikeinse weigering met de opmerking. Bat de republikeinse regering „alles, wat hiervan het gevolg kan zijn, onder het oog ■iet, doch van mening is dat zij in deze kwestie gelijk heeft". „Wij hebben de vrede' lief, doch alleen een rechtvaardige vrede", aldus Sjarifoeddin. In de berichten over Bezc radiorede werd door Aneta en andere persbureaux gewag gemaakt van het feit, plat Djokja alle Nederlandse voorstellen zou hebben afgewezen. Deze verkeerde inter- Eretatic verwekte een storm van onrust en deed het uitbreken van vijandelijkheden nvermijdeliik schijnen. Sjarifoeddin heeft later, in verband met dit misverstand, te jennen gegeven dat hij heden een nieuwe uiteenzetting voor de radio zal geven „om |iet misverstand uit de wereld te helpen". Ofschoon de toestand critick en zelfs ernstig kan worden genoemd, is er geen reden om de opgewonden persberichte?, die heden morgen de wereld werden ingezonden over „ommekeer in het Indonesische stand punt" en „zeker uitbreken van vijandelijkheden" serieus te nemen. Men dient de juiste tekst van Sjarifoeddins rede af te wachten om te weten, welke waarde moet worden peheclit aan de pessimistische klanken uit Batavia. Intussen is de tekst van deze rede hog niet in ons bezit. Gang van zaken Uit alle berichten blijkt, dat de voor dellen die dr. Van Mook aan vice-premier jetiadjit meegaf, een ultimatief karakter iadden en inwilliging van eisen voor een angegeven tijdstip vroegen. Toen rigide ïachtelijke kabinetszitting te Djokja de leslissing over de voorstellen die zowel Ie gendarmerie als de staking der ge- echten behelsden nog niet gevallen ras,- is Setiadjit opnieuw naar Batavia :etogen om uitstel. Hij nam bovendien de •oodschap mede. dat het bevel tot staking der vijandelijkheden door het republi- :eins kabinet niet zo& worden uitgevaar- -gd. indien de Nederlanders niet tegelij- :ertijd zelf een eensluidend bevel zouden ioen uitgaan. Dr. Van Mook weigerde het itstel, Setiadjit telefoneerde naar Djokja i adviseerde zijn regeringsgenoten de ïederlandse voorstellen onverwijld te ■aarden. Dr. Gani weigerde dit, daar )et tijdsbestek te kort was. Daarop hield arifoeddin zijn radiorede, die aldus werd Kunterpreteerd, dat de republikeinen alle oorstellen van de hand hadden gewezen, ïus ook de reeds eerder overeengekomen •orming van een interim-regering. Dit verd later gerectificeerd, ën als een mis- rerstand aangeduid.- Het wachten is thans de nieuwe rede van Sjarifoeddin en op et resultaat van een nieuw onderhoud :ussen dr. Van Mook en de republikeinse ice-minister van Buitenlandse Zaken, dr. l'amzil, die reeds naar Djokja is met een aerslag van deze bespreking. Laatste ontwikkeling Intussen heeft Sjax-ifoeddin aan corres pondenten medegedeeld, dat de republi- 'einse i-egering tijdens haar nachtelijke ergadering gereedgekomen is fhet haar antwoorden op de voorstellen van de Ne- iorlanders. Deze zoyjden heden naar Ba- ia via worden doorgezonden. Over de in- loud is piets bekend dan het feit, dat ten xanzien van de gendarmerie het oude re- mblikeinse standpunt gedeeltelijk is ge- iandhaafd. Uit deze mededelingen zou* men moeten )pmaken, dat de republikeinse regering Sovolg heeft gegeven aan het Nederlandse ultimatum en haar antwoord met de meeste spoed heeft 'geformuleerd. Het is rwet duidelijk of de formulering voor of »a de aankomst van Tamzil in Djokja jjrerd opgesteld. Dit is in zoverre van be- Dang. daar Tamzil de laatste mening van dr. Van Mook bij zich had, waarmede men in Djokja wellicht nog rekening zou heb ben kunnen houden. Hedenavond omstreeks achttien uur [Svordt het republikeinse antwoord op de nieuwe Nederlandse voorstellen betreffen- ■de de gemeenschappelijke gendarmerie en staking van de vijandelijkheden in Batavia (eerwacht. Hedenmiddag is een speciaal Nederlands vliegtuig uit Batavia naar pjokja vertrokken om de republikeinse autoriteiten, die het antwoord zullen over brengen, af te halen. Inmiddels seint Ane ta's speciale correspondent uit Djokja, dat Sjarifoeddin hem heeft medegedeeld, dat hij wachtte op de reacties uit Batavia, welke heden om twaalf uur nog niet bin- toen wai-en. Het republikeinse kaÖinet is hedenmorgen tot twaalf uur bijeen ge weest, waarna het behoudens eerder be richt tot morgen uiteenging. Soekarno heeft ondei-wijl besprekingen met de mili taire leiders gevoei-d. Franse bemiddeling Nederlandse kringen te Batavia spi-eken er hun verwondering over uit, dat Sjari-< "oeddm aan de Nederlandse eisen tot sta ting der vijandelijkheden op alle fronten van Java tegen middernacht, een ultima- lieve zin heeft gegeven. Teneinde uitstel van 24 uur te verkrijgen op dit „Nederlandse ultimatum" heeft de republiek démarches ondei-nomen bij de consuls-généraal van Frankrijk en Groot- Brittannië. Nederlandse politieke kringen te Batavia beschouwen deze démarches als niet meer dan een blijk van de paniek stemming, waarin de republikeinse minis ters Setiadjit en Tamzil verkeren. Op het Franse consulaat te Batavia verklaarde men, dat het republikeins verzoek slechts bij wijze van welwillende geste aan dr. Van Mook is overhandigd. Volgens het republikeinse persbureau „Antara" heeft de Indonesische centrale organisatie ,der vakverenigingen (Sobsi) heden een oproep gericht aan al haar leden waarin deze worden opgewekt zich op alle eventualiteiten voor te bereiden eh „zich te verenigen om'de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van het land 41e verde digen tegen eventuele Nederlandse agressie". 1 In Rotterdam is uit Amerika aangekomen het „weerschip" ,,Cirrus" dat voor Neder lands-Belgische rekening op de Atlantische Oceaan zal worden gestationneerd om meteorologische waarnemingen te doen ten behoeve van de luchtvaart en het scheeps verkeer. Saarbriicken heeft heimwee Een delegatie, waarin alle partijen van het gebied van Öaarbrücken, mat uitzon dering van de communisten, vertegenwoor digd zijn, heeft gênei-aal Koening, de op perbevelhebber van de Franse bezettings zone van Duitsland, verzocht om weder- mlijving van Saarbriicken bij het Saarge- bied. Saarbriicken w§rd onlangs van de rest van het Saargebied afgescheiden en bij het Rijnland en de Palts gevoegd. Meer paardevlees op een boii Op 6 Juni werd het rantsoen paarde- vlees gelijkgesteld met dat voor rund- en vai-kensvlees. Van 18 Juli af zal men ech ter 125 gram paardevlees zonder been op edn bon voor 100 gram vlees kunnen ko pen. Elf landen zullen in Washington of San Francisco bijeenkomen De Verenigde Staten hebben de lauden, die deel uitmaken van de Commissie voor het Verre Oosten, uitgenodigd voor een conferentie teneinde te komen tot opstel ling van een vredesverdrag voor Japan. Oorspronkelijk was in de uitnodiging de datum van 19 Augustus Voorgesteld, doch later heeft de regering van de Verenigde Staten de Britse bezwaren tegen deze da tum aanvaard en waarschijnlijk zal de con ferentie tot September worden verscho ven. Engeland had bezwaar, omdat op Augustus een vergadering? van het Britse Gemenebest zal worden gehouden, die zich speciaal met Japan zal bezig houden. De conferentie in September zal een voorlopige bijeenkomst zijn. gewijd aan de technische zijde van d.e opstelling van het vredesverdrag. Men verwacht, dat met de voltooiing verscheidene maanden gemoeid zijn. De volgende landen zijn lid van de com missie voor het Verre Oosten: Australië, Cfenada, China, Frankrijk. Voor-Indic, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Philippijnen, En geland, Sovjet-Unie'en Amerika. Men verwacht niet, dat het vredesver drag met Japan veel moeilijkheden zal op leveren. In Potsdam werden de Japanse grenzen reeds vastgesteld en de kwestie Franse interesse voor Benelux De Frans-Belgische parlementsgroep heeft besloten einde November drie stu diedagen te Brussel te houden, tijdens welke de economische betrekkingen tus sen Frankrijk en Nederland aan een on derzoek* zullen worden onderworpen. Bij die gelegenheid zullen de economische be trekkingen tussen Frankrijk enerzijds en de Benelux anderzijds eveneens een on derwerp van besprekingen uitmaken. van de herstelbetalingen zal niet moeilijk zijn, zegt U. P. Generaal MacArthur schat dat Rusland, Ctyna, en de andere geïnteresseerde lan den reeds ter waarde van 40 millioën dol lar hebben ontvangen, waar bij inbegre pen de Japanse eigendommen, wellfc Rus land uit Mandsjoerije en Korea heeft ver wijderd. Frankrijk is ongerust over Clay's opdracht Misverstand" sust Harriman In Franse kringen heerst ongerustheid over de nieuwe instructies, welke gisteren door de Amerikaanse regering aan gene raal Lucius Clay, de militaire gouverneur in de Amerikaanse zóne van Duitsland, zijn gegeven. Volgens een woordvoerder van de Franse regering wil Frankrijk er over gerustgesteld worden, dat de opdracht niet wijst op een besluit om het herstel van Europa ondergeschikt te maken aan de wederopbouw van de Duitse industrie. Bidault. de Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft aan zijn kabinet mee gedeeld, aldus verneemt Reuter, dat hij in particuliere gespi-ekken met zijn Engelse ambtsgenoot Bevin, uitdrukking heeft ge- gteven aan de bezorgdheid van de Franse regering over de wijziging van de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Duits land. "Ook vreest Frankrijk, dat de binnenkort te Washington te houden besprekingen tussen Engeland et>de V. S. over het toe komstige niveau van de Duitse industrie zich zouden uitstrekken over een breder terrein en ook op de organisatie en liet politiek bestuur van het Ruhrgebied be trekking zouden hebben. Bevin heeft Bi dault enigszins gerustgesteld en gezegd, dat'de Franse regering van de resultaten dér Washingtonse besprekingen op de hoogte zal worden gehouden, aldus Reu- ter's correspondent. Duitsland moet zijn aandeel bijdragen. De Amerikaanse minister van Handel, Averell Harriman, he^ft te Parijs ver klaard, dat de Amei'ikaanse politiek ten opzichte van Duitsland niet gewijzigd is door de nieuwe richtlijnen, welke generaal Lucius Clay, de bevelhebber van de Ame rikaanse zóne van Duitsland, ontvangen heeft. Harriman voegde er aan toe, dat er veel misverstand heerste in Frankrijk over de bedoelingen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Duitsland. „De Verenigde Staten zijn niet van plan Duits land voorrang te verlenen bij het econo misch herstel, zij willen alleen, dat Duits land zijn aandeel zal bijdragen in het eco nomisch herstel van Europa". Nog geen verklaring over liet Duitse industrie-peil De verwachte verklaring over de Brits- Amerikaanse overeenkomst betreffende verhogjig van het peil der Duitse staal industrie. welke vandaag had moeten af komen, is. ingevolge een gisteravond ge nomen besluit, voor onbepaalde tijd uit gesteld. De Britse autoriteiten in Berlijn hebben in een korte mededeling gezegd: „Men hoopte, dat in de loop van deze week een verklai-ing over het peil van de industrie zou kunnen worden gedaan, doch ongeluk kiger wijze zijn de besprekingen omti'ent zekere punten nog niet geëindigd. Een perconferentie of verklaririg ter zake zal uitgesteld moeten worden totdat over alle punten overeenstemming is bei'eikt". Officiële kringen voegden er aan toe, dat het uitstel niet te wijten was aan „iets- zeer ernstigs of principieels". Zij weiger den nader te bevestigen of te ontkennen, dat er verschil van mening was gerezen over de eventuele socialisatie van de Duit se industrie. Het woord is aan...._ Emerson De stijl van een mens is de stem van zijn geest. Commandant van de „Java" postkuum geridderd De Koningin heeft de Militaire Willems- ox~de 4de klasse toegekend aan wijlen de kapitein ter zee P. B. M. van Straelen, op grond van daden van moed, beleid en trouw als commandant van Hr. Ms. lichte kruiser „Java" tijdens de slag in de Java- zee. Tegenover een ovei-machtigc vijand beheerste hij door zijn bezielende leiding het moreel aan boord met als resultaat, dat tot tweemaal een vijandelijke jager- aanval kon worden afgeslagep. Tenslotte toonde hij zich een waardig commandant, door bij de ondergang van de „Java" als laatste het schip te verlaten. STALIN REDDE DE SITU A TIE Toen tic Russisch-Engelse handelsbesprekingen, die te Moskou wqfdcn gevoerd, aan een zijden draad hinden en de Engelse delegatieleider Wilson reeds telegrafisch aan Londen had voorgesteld de besprekingen af te breken, kwamen plotseling nieuwe instructies van het Kremlin voor de Russische onderhandelaar Miko.van. Stalin had persoonlijk ingegrepen en door wijziging van de Russische standpunten een zeker lijkende mislukking voorkomen. Thans gaan de onderhandelingen voort en In Londen heeft men volgens U.P. het volste vertrouwen, dat nog deze weck een overeenkomst zal worden bereikt. Daar Wilson reeds eerder had verklaard dat de onderhandelingen afgelopen Dins dag zouden worden afgebroken, wanneer voor die dag geen overeenstemming zou zijn bereikt, is het voortduren der bespre kingen een teken a an nieuwe mogelijk heden. Gisteren werd de stap, die Stalin gedaan had in het belang van een over eenstemming, bekend in Londen, waar di plomatieke kringen zich zeer optimistisch Schiphol, onze nationale luchthaven, met zijn aparte sfeer van moderne romantiek, trekt steeds meer bezoekers. Eek groepje schoolkinderen uit Marken in stille be wondering voor een Constellation. DE GRIEKSE BURGEROORLOG Hoge Britse en Amerikaanse officieren nemen deel aan conferentie van verdedigingsraad Volgens de Griekse regering zijn de guerilla-strijdkrachten in Noord-Grieken land door de regeringstroepen uiteengesla gen en trekken zij zich in kleine groepjes op het gebergte aan de Albanese grens te rug, a Generaal Napoleon Zervas had eerder op een persconferentie in Jannina verklaard, dat 'er nog steens guerilla-versterkingen uit Albanië Griekenland binnenkomen. Tevens zei hij Sat verscheidene van de twintig partisanen, die gevangen zijn ge nomen geen Grieks praten en de rode ster dragen. Deze mensen, zo verklaarde de ge neraal. behoorden tot de internationale brigade. Dinsdagavond hebben voor de eerste maal buitenlanders deel genomen aan een vergadering van de Griekse na tionale verdedigingsraad, toen twee hoge Amerikaanse en twee hoge Brit se officieren aan dé discussie over de algemenq militaii'e situatie deelna men. Het waren de Amerikaanse ge- De Amerikaanse lening slinkt Uit een heden gepubliceerd rapport van iet Amerikaanse ministerie van- Finan ciën blijkt, dat Engeland wederom een ledrag Tan 100.000.000 dollar heeft opge nomen van de Amerikaanse lening. In het geheel heeft Engeland thans van He lening ten bedrage van 3.750.000.000 Bollar een bedrag van 2.300.000.000 dollar Kpgenomen. Deze foto is niet genomen op de Boulevard St. Michel in Parijs maar op de Lange Vijverberg in Den Haag, waar een groep jeugdige kunstenaars het Franse voorbeeld heeft gevolgd door in de openlucht eep'tentoonstelling van schilderwerken te houden. nex-aal Livesay. de Amerikaanse ad miraal Sneckemberg, de Britse gejjp*" raai Rawlins en de Britse admiraal Talbot De defensieraad bestaat uit de Griekse premier, de ministers van Defensie en de chefs van de generale staf. Over de bijeenkomst met de buitenlan- dei-s werd geen communiqué uitgegeven. Intussen wordt uit Saloniki gemeld, dat de UNO-groep gisterenavond is terügge- keei-d van haar onderzoek naar de ge beurtenissen te Konitza. Het commando van het achtste Griekse legercorps heeft de groep uitgenodigd om een nieuw bezoek aan Konitza te bren gen teneinde de 20 guerilla-strijdexrs, die Maandag gevangen werden genomen te kunnen verhoren. (U.P.) Geen Engelse troepen. Naar aanleiding ^van een vei-klaring, welke aan de Griekse guerilla-leider I Markos wordt toegeschreven en waarin wordt gezegd, dat de guerillastrijdérs Britse ki-ijgsgevangenen hebben gemaakt, heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken met nadruk verklaard, dat géén Engelse troe pen aan de gevechten tegen de guerilla's deelnemen. Voorspellingen, dab Engeland de beweer de deelneming aan de gevechten door een internationale brigade voor de UNO zou willen brengen, noemde de woordvoerder volkomen speculatief. Demetrios Maximos, de Griekse eerste minister, heeft met klem een bericht in de Prawda, volgens hetwelk geheime clausu les in de Grieks-Amerikaanse overeen komst zouden voorzien in militaire inter ventie der V. S. in Griekenland erf h*t af staan van Grieks gebied voor Amerikaan se marine- en luchtbases, tegengesproken Amerikaanse hulp onderweg. Dwight P. Griswold, hoofd van de Ame rikaanse missie voor hulpverlening aan Griekenland, heeft voor zijn vertrek naar Griekenland enige onderdelen van de hulpverlening toegelicht. Er is voor 7.000.000 dollar aan relief- voorraden aangekocht, die voor versche ping worden gereed gemaakt. Voor 35 mil- lioen dollar aan militaire voorraden zijn op weg naar Amerikaanse havens voor verscheping naar Griekenland. Deze be staan uit muildieren, «jeeps en trucks, voedsel voor de Griekse troepen en mu nitie. JVIarshall wenst emigratie vaii D.P.'s naar Amerika De minister van Buitenlandse Zaken der V.S., George Marshall, heeft tegenover de subcommissie voor de immigx-atie van het Huis van Afgevaardigden, verklaard, dat de wrijving tussen de Sovjet-Unie en de V.S. over de honderdduizenden verplaatste personen in Duitsland en Oostenrijk zal blijven bestaan, zo lang deze mensen zich daar bevinden. Hij-drong cr bij het Congres op aan, wetgevende maatregelen goed te keuren, waaftioor het mogelijk zou worden, dat honderdduizend verplaatste personen per jaar (in de komende vier jaar) emigreren naar de Vei-enigde Staten. Tu4sen politieke delinquenten uit het kamp Rhijnauwen bij Utrecht, die te werk gesteld zijn in Eist bij Rhenen ontstond enenigheid. Toen'een bewaker een waarschuwingsschot gaf, ketste "de kogel tegen een muur en trof een 44- jarige gedetineerde die op slag gedood werd. toonden. Officieel is over de resultaten der conferentie nog weinig bekend, doch uit mededelingen van regeringszijde valt op te maken, dat de nieuwe instructies van Stalin een gehele ommekeer m dc Russi sche houding hebben teweeggebracht. Harold Wilson zal ten mmste nog ver scheidene dagen in Moskou blijven en zijn pogingen voortzetten om overeenstem ming te bereiken. Een en ander werd door de Britse dele gatie in Moskou medegedeeld. Men zeide er echter bij dat Wilson's technische ad viseurs heden Moskou zullen verlaten. Men neemt aan dat dit betekent dat de onderhandelingen thans in het laatste stadium zijn. Betrouwbare bronnen in Londen delen mede. dat Mikoyan voorlopig heeft toege stemd in een overeenkomst waardóór Rus land Groot-Brittanriië zou voorzien van een millioën ton grqan in het eerste jaar van een graan-overeenkomst, welke vier jaar van kracht is. Roemeense oppositie-leiders trachtten nog weg te komen Het Joegoslavische persbureau Tanjug publiceert een verklaring van de Roemeen se regering, volgens welke de gisteren ge arresteerde leiders der Roemeense opposi tie in hechtenis werden genomen, toen zij aan boord zouden gaan van een vliegtuig, waax-mee zij naar het buitenland wilden ontsnappen. Sanctielnaatregelen togen Guus Weitzel opgeheven De vi'oegere omroeper van de AVRO, de heer A. W. Ph. Weitzel is bij beslis sing van 11 Juli 1947 van de revisie-com missie, voor de zuivering van radio-perso neel van iedere tegen hem genomen sanc- tiemaatregel ontheven en mag met terug werkende kracht tot 5 Mei 1945 iedere functie bij de omroep bekleden. Op 13 No vember 1945 legde de commissie voor de zuivering van het radio-omroeppersoneel de heer .Weitzel ^e volgende maatregelen op: niet meer voor de microfoon spreken, geen leidende functie in het omroep*be- drijf bekleden en de omi-oep nie£ naar buiten vertegenwoox'digen. Deze maat regelen wex-den opgelegd voor de tijd van drie jaar. Na deze beslissing is de heer Weitzel aangesteld bij Herrijzend Nederland en later bij de stichting Radio Nederland, met inachtneming van,de opgelegde maatrege len. In Nóvember 1940 kreeg hij een aan stelling bij de programma-administratie van de Wereldomroep. De verdedigster van de heer Weitzel, mevrouw mr, A. A. GroenKorthof uit Amsterdam had nieuw materiaal aange voerd, waaruit blijkt, dat de heer Weitzel reeds in 1940 advies en in 1943 zelfs op dracht van de illegaliteit had ontvangen om in functie te blijven. Bovendien zou jhij velerlei illegaal werk hebben verricht. EERSTE KAMER Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer was iriet de afwerking van haar agenda gisteren spoed ig|gei'eed. Alleen het voorstel tot bekrachtiging van de algemene maatregel van bestuur inzake dienstplichtvoorzieningen gaf nog aanlei ding tot een korte gedachtenwisseling. Zo wenste de heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) uitdrukkelijk te vernemen of nu inderdaad volgens het inzicht de mi nister de definitieve wijzigingen van de Dienstplichtwet voor 1 Januari 1948 als wet in het Staatsblad zullen komen te staan. Prof. Molenaar (Vrijheid) ver nam gaarne of ook voor de jongelui van de lichting 1948, wier keuring wat vroeger geschiedt dan andei's gebruikelijk is, zal gelden, dat zij tot na hun eerste examen ingeval zij gaan studei'en Vrijgesteld zullen zijn. Tenslotte verklaarde de heer Brandenburg (Comm.) dat zijn frac- ie tegen het ontwerp was. omdat het geen regeling betreffende vrijstelling wegens broederdienst bevat. Dit kan nu eenmaal niet in de gegeven omstandigheden, ant woordde minister Fiévez, die voorts Prof. Molenaar vollcuig kon geruststellen. Hij voegde er nog de mededeling aan toe dat studenten aan de Technische Hogeschool zelfs eerst na hun candyiaatsexamen be hoeven op te komen. Ook op de vi'aag vart de heer Van Vooi'st tot Voorst antwoordde hij bevredigend: inderdaad koestert de be windsman gegronde hoop, dat de herziene Dienstplichtwet er voor 1 Januari zal zijn. Het qoorstel aangaande de Nationale Spaax-raad kwam er met 23-15; alleen de Regeringspartijen stemden voor. Woensdag wederom openbare vergade ring van'de Eerste Kamer. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In het Noord-Oosten van het land: warm weer mël weinig bewolking. Vrijwel nergens onweer. Meest matige Oostelijke wind. Voor het overige gedeelte van het land: vrij warm weer met meer be wolking Hier en daar onweersbuien. Over het algemeen weinig wind. 18 Jnli: Zon op 4 40 uur. onder 20 51 uur Maan op 4.21 uur. onder 21.45 uur (Nieuwe maan).

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1