- Unnrlomc HrrrrKlrrH Republiek wordt tot uitvoering van Linggadjati gedwongen dcor politiële actie der troepen Zondag om 24 uur Javatijd begonnen de operaties Militaire Actie Minister-president dr. Beel motiveert deze stap in radiorede Radiorede van dr. van Mook „Wij blijven juistheid erkennen van Linggadjati" Eerste groep afgeloste militairen van het K.N.I.L. in het vaderland teruggekeerd Weerbericht 62e Jaargang No. 18688 Ldf" "SP T 1 T Maandag 21 Juli 1917 14825. Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur I 1 I I I I I I I li II III 111 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. A JL JL Ja JL JL JL dB Jb Franco per post 4.50. Postgiro 2731Q7. Drukker jj Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. a. M Advert.tarieven op aanvraag btf de Administratie Directeur-Hoofd^dacteurF ibert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jvrA LANGDURIG en moeizaam onder- handelen, na schier eindeloze pogingen om tot overeenstemming te komen met de republiek, na allerlei bemiddelings-pogin- gen van andere mogendheden is het dus tenslotte in Indonesië toch tot militaire actie gekomen. Een week geleden rees voor de zoveelste maal de hoop, dat dit alsnog vermeden zou worden. Minister-president Beel heeft daar gisteravond, in zijn rede aan herinnerd: „Op 15 Juli werd overeen stemming bereikt met de vertegenwoordi gers van de republiek, met de minister president, de vice-minister-president' en twee andere minister over uitvoerings maatregelen, die de hoop schenen te wet tigen, dat een begin kon worden gemaakt met de practische samenwerking. Helaas verwierp Djokja ook deze overeenkomst van haar eigen voormannen. Zoals vroeger al dr. Sjahrir tot aftreden werd gedwongen werd nu de heer Sjarifoeddin gebracht tot bestrijding van de voorstellen, door hem zelf aanvaard." De Nederlandse regering heeft de luite nant-gouverneur-generaal, dr. H. J. van Mook, nu genwifchtigd tot gewapend ingrij pen en het is al begonnen. Zij heeft ver klaard dat zij zich daarbij en ook voor het vervolg op het standpunt van de overeen komst van Linggadjati blijft stellen. Vol gens die overeenkomst, zouden, zoals men weet, in een nieuwe rijksconstructie de In donesische gebieden gezamenlijk een fede ratie vormen met gelijkgerechtigde part ners, -die op haar beurt" in een Unie met Nederland en de West een gelijkgerechtigde positie zou innemen. Indonesië buiten de republiek, gewoonlijk amgeduid als „de Malino-gebieden", heeft dit volledig ge accepteerd. De republiek, die het aanvan kelijk in Maart ook gedaan had, is daarna de uitvoering van het grote plan gaan sabo teren en heeft diegenen onder haar minis ters, die er zich aan wilden houden, ten val gebracht of in hun actie belemmerd. Zekere krachten in de republiek hebben dat ge daan. Inmiddels werd het reeds op 14 Oc tober 1946 gesloten militaire bestand, waar bij alle daden van wapengeweld wederzijds achterwege zouden worden gelaten en dat op diezelfde dag door Nederland, pas maanden later door de republiek als order aan de troepen werd medegedeeld dooi de republiek in steeds toenemende mate geschonden. Minister-president Beel heeft medegedeeld, dat het aantal republikeinse schendingen van het bestand sinds de on dertekening van Linggadjati de duizend is gepasseerd. Hij heeft erkend dat ook onzer zijds schendingen van het bestand hebben plaatsgevonden en dat de republiek enkele tientallen gevallen- heeft medegedeeld. Die zijn evenwel alle onderzocht en het resul taat is gerapporteerd aan de republiek. Harerzijds heeft zij ons nimmer enig rap port doen toekomen over door Nederland opgegeven schendingen. Dr. Beel heeft geconstateerd dat de repu bliek vasthoudt aan grondgedachten, die in strijd zijn met de door haar vrijwillig aan gegane overeenkomst van Linggadjati. Zij. of althans degenen die de macht uitoefenen in haar midden en die ministers, tot aftre den dwingen, houdt kennelijk vast aan de gedachte van een republikeinse souvereini- teit, die volgens de overeenkomst niet aan de republiek maar aan de Verenigde Staten van Indonesië in hun geheel, binnen het kader- der overeengekomen Koninklijke Unie met Nederland en de West, toe zou vallen. In dit blad iè steeds gepleit voor oplos sing door overleg, voor het vermijden van het gebruik van geweld. In de laatste tijd hebben wij bij herhaling de hoop geuit dat in laatste instantie de bemiddeling van andere mogendheden, met name van het machtige Amerika, de republiek wel tot rede zou brengen. Die hoop is niet bewaar heid en men vraagt zich met verbazing af op welke gronden en met welke vooruit zichten de overheersende krachten in de republiek hun gevaarlijk spel blijven spe len. Men kan constateren, dat mensen kop pig aan een bepaald beleid, een bepaald verzet blijven vasthouden, maar is daarmee niet tot verklaring van hun houding ge-- komen. Wat verwachten zij ervan? Rekenen zij op steun? Het is niet duidelijk van welke zijde die steun dan moet komen. Anderzijds zijn wij diep teleurgesteld door de nieuwe ontwikkeling in Indonesië. Van buitenlandse zijde is vanmorgen teleur stelling geuit over deze loop van zaken. Dat gevoel zal ook bij talloze mensen in ons land overheersen. Wij zijn, ijl overgrote meérderheid, een vredelievend volk. Wij hebben te dien aanzien een reputatie in de wereld. Ik beschouw dit als een zeer hoge en waardevolle .reputatie. Twee jaar na de wereldoorlog, die ons zelf zo ontzettend ge troffen Tieeft, gaan wij thans zelf oorlogs- I daden plegen. Want daar komt het tenslotte op neer. De uitdrukking „politionele actie'' klinkt wel milder, maar een leger is geen politiekorps en treedt met andere .middelen en onvermijdelijk op andere wijze op.Waar- schijnlijk wordt door velen geacht, dat de actie kort van duur zal zijn. Indertijd is gesproken over „een militaire wandeling naar Djokja". Misschien zal dat bewaar- I heid worden. Zeker is het niet. Anderzijds Is te verwachten, dat republikeinse troe pen zich in de bergen terug zullen trekken en eeri guerilla-oorlog gaan voeren. Voor hoe lang? Niemand weet het. Hoeveel Ne derlandse en Indonesische' mensenlevens zal deze strijd kosten? Hoeveel nieuwe ver nielingen zullen het gevolg zijn -van }iet republikeinse besluit om „de tactiek van de verschroeide aarde" toe te passen? Op wel ke wijze zal Nederland, reeds belast met een staatsschuld die in astronomische cijfers tot uitdrukking komt, het Indonesische be leid moeten financieren? Wat zal tenslotte de uitwerking van wapengeweld en zijn ge volgen op de vereiste nieuwe samenwerking in Indonesië zijn? Dat met geweld geen blijvende oplossingen bereikt kunnen wor den is een ervaring, die de mens al talloze malen en in talloze vormen heeft opge daan. Dit zijn enkele overwegingen die naar voren komen en die nopen tot grote be zorgdheid over de thans in Indonesië in getreden nieuwe phase. Wie zich tot de onmiddellijke feiten bepaalt en niet aan de toekomst en de gevolgen denkt maakt er zich makkelijk af en bepaalt zich tot grote woorden. Dat heeft de regering zelf niet gedaan. Dr. Beel heeft erkend, dat deze stap haar grote moeite heeft gekost en dat zij zelf teleurgesteld is. Hij heeft ook gezegd, dat wie mocht menen dat er nu aanleiding is. om zich van de beginselen van Linggadjati te ontdoen; de regering tegenover zich zal vinden. Van Engelse zijde is intussen, in I volkomen overeenstemming niet Amerika, Nadat Zaterdag de toestand in Indonesië zich in een snel tempo had toegespitst en de Republikeinse re gering de tijd van het Nederlandse ultimaturh had laten verstrijken zonder gevolg te geven aan de gestelde eisen tot staking van het vuren en terugtrekking der troepen van de-demarcatielijnen, heeft de Nederlandse regering het ernstige en veelomvattende besluit genomen, haar vrijheid van handelen te hernemen en heeft zij dr. van Mook gemachtigd, met behulp van de troepen over te gaan tot politiële actie, teneinde de republiek gewapenderhand te dwingen tot nakoming van de in de vrijwillig gesloten overeenkomst van Linggadjati gestelde verplichtingen. Nadat deze machtiging aan dr. van Mook was mede gedeeld, zijn de troepen op lava met militaire acties begonnen om 12 uur middernacht lava-tijd. De mi nister-président, dr. Beel, heeft van dit besluit der regering mededeling gedaan in een radiorede om 8 uur over de beide Nederlandse' zenders. De Britse re gering heeft nadien nogmaals aan beide partijen haar goede diensten ter bemiddeling aangeboden, tegelijk met een betuiging van teleurstelling over de thans waar te nemen gang van zaken. Dr. van Mook heeft in de vroege morgen van heden een radio-rede gehouden, waarin hij aan het Indonesische volk bekend maakte, dat de Nederlandse regering haar vrij heid van handelen hernomen heeft. „Ik ben er, van overtuigd", aldus dr. van Mooie, „dat niettegenstaande de schijn van mislukking, die dit besluit zou kunnen wekken, wij staan aan het begin van een periode, waarin werkelijk herstel mogelijk zal zijn\ Hij voegde hieraan toe, „dat de regering de overtuiging had, dat dit besluit de mede werking en goedkeuring zou verkrijgen van zeerwelen, die ontevreden zijn over de huidige situatie en die zich realiseren dat het voortduren hiervan het tot stand brengen van de werkelijke vrije Verenigde Staten van Indonesië onmogelijk zou maken".. Dr. Van Mook heeft gisteravond de re publikeinse regering per brief mededeling gedaan van de Nederlandse besluiten, waarbij de landvoogd èr op wees dat de regering zicli na een zo langdurig en vruch teloos pogen om van republikeinse zijde een werkelijk vreedzame samenwerking verkrijgen, niet meer ten opzichte van de republiek gebonden kan achten, noch aan het bestand, noch aan een overeenkomst. Dr. van. Mook schreef verder: „Zij herneemt derhalve haar vrijheid van handelen en zal zodanige maatregelen treffen, dat aan de onhoudbare toestand een einde wordt gemaakt en die voorwaar den van orde en veiligheid worden ge schapen, welke de uitvoering van het pro gramma. zoals dat vervat is in de overeen komst van Linggadjati, mogelijk maken". Gelocaliseerde acties Zondagavond heeft dr. van Mook op een persconferentie desgevraagd verklaard, dat de acties te middernacht plaatselijke tijd begonnen zijn. De acties zullen worden gelocaliseerd, tenzij omstandigheden tot een andere koers dwingen. Er zullen geen maatregelen genomen worden tegen repu blikeinse functionarissen en de republi keinse pers indien zij zich rustig gedragen. Mogelijk zullen zij voor enige tijd worden beschermd, doch zij zullen niet worden gearresteerd. Eén 'uitzondering zal slechts worden gemaakt voor hen, waarvan be de Nederlanders zijn goed bewapend uitgerust. Onze voornaamste verdediging zal bestaan uit de tactiek van de ver schroeide aarde. Indien wij bruggen, we gen en spoorlijnen vernietigen, dan zal dat zijn om ons te verdedigen. Alleen de Ne derlanders zullen de verantwoordelijkheid dragen voor de rampen, die over het land zullen komen". De vice-minister van Buitenlandse Za ken schatte het aantal Nederlandse strijd krachten op Java en Sumatra op 120.000 en was van mening, dat deze niet voldoen de zouden zijn om de weerstaiidsncsten „op te ruimen", vooral op het enorme eiland Sumatra. „De Nederlanders gaan hun on dergang tegemoet; Nederland is een te klein land om een koloniale oorlog te Voe ren". Nederlandse regeringskringen gaven te kennen, dat zij zich sterk zouden verzetten tegen een behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Bedoelde kringen verklaarden tevens; dat voorlopi ge regelingen 'getroffen zijn betreffende vliegvelden, buiten Voor-Indïë, welke'door de K.L.M. op de route Amsterdam-Batavia zullen moeten worden gebruikt. Zij achtten echter de mogelijkheid dat de Voor-Indi sche regering de oorlog zou verklaren uiterst gering. De mate, waarin de republikeinen weer stand zullen bieden blijft een vraag. Met tenminste twee divisies in Oost-Java, wei- worden gemaaKi voor neu, lcend is dat zij iets van ?ins zijn, doch het ke hun basis hebben in Malang, een dLVisie betreft hier, zoals dr. van Mook toevoegde, slechts enige honderden, die mogelijk over enige dagen weer zullen worden 'vrijgela ten. Voor, de leiding van de civiele zaken op Oost-Java is aangewezen de' resident van Soerabaja mr. Hunger, voor West-Java de heer Adboelkadir. Öp de vraag wat de Ne derlandse regering zou doen, indien een derde mogendheid de kwestie voor de Vei ligheidsraad zou brengen, antwoordde dr. van Mook hiervan niet het minste idee te hebben. Om elf uur plaatselijke tijd hebben de Nederlandse troepen alle republikeinse ge bouwen te Batavia bezet. Te middernacht zijn de ministers Gani en Tamzil door de straten van Batavia, die door Ambonnezen waren afgezet, naar het door de Nederlanders bezette republikeinse ministerie van Buitenlandse Zaken geleid, waar de onder verdenking staande republi keinen bijeen zijn gebracht. Er werd geen tegenstand geboden. Om 23 uur plaatselijke tijd arriveerden zes Nederlandse soldaten voor het gebouw van het nieuwsbureau „Antara". Twee Nederlandse soldaten ble ven voor het gebouw de wacht houden. De deur was als gewoonlijk op deze tijd ge sloten, binneh brandde geen licht en nie mand was te zien. De ministers Gani en Tamzil zijn aan vankelijk vastgehouden, doch later onder militair geleide wederom teruggebracht naar hun ambtswoning, waar zij onder Ne derlandse militaire bewaging kunnen ver blijven. Andere republikeinen, onder wie de burgemeester van Batavia Soewirjo, zijn tijdelijk ondergebracht in het republi keinse ministerie van Buitenlandse Zaken. De secretaris van de Commissie-Generaal mr. P. Sanders vertrekt Woensdag naar Nederland voor het uitbrengen van een rapport. Naar Veiligheidsraad via India? Naar ReHter uit betrouwbare republi keinse bron te'Batavia verneemt, heeft de republiek Voor-Indië verzocht een zaak voor te bereiden ter voorlegging- aan de Veiligheidsraad der U.N.O. op grond, dat de toestand in Indonesië een bedreiging vormt voor de vrede in Azië. Te Djokja karta verluidt, dat. de republikeinse rege ring een boodschap heeft ontvangen van de vice-voorzittcr der Voorindische inte- riumregering. Pandit Nehroe, waarin deze geheel op eigen verantwoordelijkheid het streven van de republiek om haar de facto status te handhaven steunt. Verschroeide aarde Zaterdag verklaarde minister Tamzil be treffende hel republikeinse leger: „Onze 250.000 soldaten kunnen geen ge organiseerde tegenstand tegenover een grootscheeps opgezette aanval stellen, want bemiddeling aangeboden. Mocht die ook maar de geringste kans op welslagen bie den met optreden van een republikeinse regering, die haar gezag kan doen gelden en haar woord nakomen, dan: hoe eerder hoe liever. R. P. in Midden-Java en.twee'in West-Java zul len de republikeinen, naar men verwacht, Scherp tegenstand bieden aan de Neder landse openingsaanvallen om zich vervol gens terug te trekken in het beboste berg land, waar zij een zeer lastige guerilla zou den kunnen voeren. Brits-Amerikaanse reactie Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zondagavond het onderstaan de communiqué uitgegeven: „Zijne Majesteits regering heeft zo juist kennis genomen van het besluit van de Ne derlandse regering om machtiging te geven tot militaire actie tegen de Indonesïscne strijdkrachten, te beginnen bij de dageraad van 21 Juli. Deze actie wordt officiëel be schreven als een politiële actie van be perkt karakter. Het is met de grootste te leurstelling, dat Zijne Majesteits regering getuige is van de mislukking van haar on ophoudelijke. pogingen gedurende de laat ste achttien maanden om een vreedzame regeling van de bijzonder moeilijke situa tie, welke van de Japanse overgave af op Java en Sumatra heeft voortbestaan, te bevorderen". Het communiqué zegt verder, dat de Brit- Se regering altijd bereid is haar goede diensten aan beide partijen aan te bieden. Dit aanbod is heden aan beide partijen op nieuw gedaan. Het communiqué deelt ten slotte mede, dat deze stap ondernomen is na volledig overleg met de regering van de Verenigde Staten. Nog geen legerbericht Over het verloop der militaire acties is practisch nog niets bekend. Verwacht wordt dat hedenavond het eerste Nederlandse le.ger-communiqué zal verschijnen. Tot nu toe is slechts gemeld, dat de Nederlandse strijdkrachten om 12 uur middernacht van alle 'bezette' zönes uit met plaatselijke mi litaire acties zijn begonnen. Volgens republikeinse berichten zouden de Nederlanders hedenmorgen hun lucht macht hebben ingezet. Het republikeinse persbureau „Antara" meldt, dat twee Ne derlandse vliegtuigen het vliegveld bü Ma- dioen hebben aangevallen en de hangars bombardeerden. Het vliegveld nabij Soera- karta zou eveneens zijn gebombardeerd. Volgens Radio-Djokja vlogen Nederlandse vliegtuigen laag over de stad, maar er werd geen melding gemaakt van enige aanvals- acties van deze vliegtuigen. „Antara" be richt nog, dat Nederlandse vliegtuigen de stad Malang met boordwapens hebben be schoten en dat twee toestellen een munitie- opslagplaats- nabij Magelang onder vuur namen. Opnieuw boycot De algemene secretaris van de vakver eniging van havenarbeiders in Australië heeft «heden verklaard, dat de Australische havenarbeiders onder geen omstandighe den schepen zullen laden, welke bestemd zijn voor ondersteuning van de'Nederland se militaire plannen in Indonesië. Indien de Nederlanders oorlog voeren tegen de Indo nesiërs zal de vakvereniging in overweging nemen om opnieuw alle Nederlandse sche pen te boycotten. Het republikeinse persbureau Antara meldt verder over de militaire acties, dat een Nederlands vliegtuig boven Cheribon pamfletten heeft uitgeworpen, ondertekend door generaal Spoor, waarin hij de bevol king aanmaant tot kalmte en oproept geen verschroeide-aarde-tactiek toe te passen. De pamfletten doen tevens een beroep op het burgerlijke bestuur en de Moslim leiders en op het volk om de Nederlandse troepen hun volle vertrouwen te schenken. Generaal Soedirman, opperbevelhebber der republikeinse strijdkrachten, richtte zich heden tot het Indonesische volk met de woorden: „Thans is het ogenblik vpor alle Indonesiërs aangebroken om hun land te verdedigen tegen de Nederlandse aanval. Het gaat om de verdediging van onze na tie". Hij verklaarde verder, volgens „An tara", dat de Nederlanders de aanval wa ren begonnen zonder enige voorafgaande oorlogsverklaring". Ijverige leden van de volkstuindersvereni- ging „Ons Buiten" aan de Zomerkade in Haarlem hebben na zorgvuldige voorberei dingen Zaterdag het genoegen mogen sma ken de vruchten van hun arbeid in de vorm van een pracl\tige lathyrustentoonstelling te plukken. De kleine meid op onze foto is evenals het bestuur alleszins tevreden over de lathyrus-kwekers van Ons Buiten", hoewel bij haar de omvang nog meer im poneert dan de kwaliteit. Een dagorder van generaal Spoor De opperbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in Nederlands-lndië, Lui tenant-Generaal Spoor, heeft Zondag avond in een dagorder ontkend, dat de Nederlanders de oorlog zijn begonnen tegen het Indonesische volk. Beginselen van rechtvaardigheid en ge rechtigheid en van plicht en verant woordelijkheid tegenover de millioenen inwoners van Indonesië en van Neder land hebben onze* regering ertoe doen besluiten de republiek te dwingen om uit te'voeren wat zij vrijwillig op zich heeft genomen". „Onze vijanden zijn zij-, die trachten de eerlijke uitvoering van dc overeenkomst, welke is aangegaan, te saboteren. Ofschoon momenteel de kracht der wapens het voornaamste moord zal spreken, toch blijft het begin sel van vrijheid voor dc Indonesische volken dat in onze overeenkomst is neergelegd, onveranderd richtsnoer on zer toekomstige politiek." Het woord is aan...._ Baudelaire: Inspiratie is: elke dag werken. De toestand in Batavia Hedenochtend is de bevolking van Bata via docc middel van aanplakbiljetten en pamfletten medegedeeld, dat van heden af het gezag in Batavia uitsluitend berust bij de wettige overheidsorganen van Neder- lands-Indië. Met uitsluiting van alle andere instanties zijn het deze organen, zowel*de militaire als de civiele, die de rust, de vei ligheid en de orde handhaven en daarvoor verantwoordelijk zijn. Op allen is een dringend beroep gedaan om mede te werkeij en tot het nalaten van handelingen, die de taak van deze organen kunnen bemoeilijken. De mededeling zegt: „Houdt het hoofd koel, verricht normaal uw werkzaamheden en onthoudt u van eigenmachtig optreden. Blijft van de straat, voor zover u daar niets «te maken hebt, vermijdt samenscho lingen en volgt onmiddellijk de bevelen van de politie en de militairen op." Het dragen van wapens op straat is voor alle burgers verboden, dit geldt ook voor hen, die een vergunning hebben. Tegen de overtreders zal zonder sommatie worden opgetreden. De avondklok wordt met ingang van heden ingevoerd en is gesteld van 18,30 tot 05,30 uur Bataviatijd. MINISTER REEL: Ook thans nog wordt de uitvoering gevergd In zijn Zondagavond gehouden radio rede gaf minister-president dr. L. J. M. Beel eerst een overzicht van de laatste ont wikkeling der onderhandelingen met.de Republiek, die eindigden met de nota van 27 Mei, waarin de Commissie-Generaal een laatste poging deed om de republiek tot andere gedachten te brengen. Uit de sindsdien van de zijde der repu bliek geproduceerde documenten en afge legde verklaringen, zomede uit de daden harer gezagsdragers treedt naar voren, hoe zeer de republiek vasthoudt aan grondge dachten, die in strijd zijn met uitdrukke lijke bepalingen der door haar vrijwillig aangegane overeenkomst. Dit spreekt in liet bijzonder ten aanzien van liet feit. dat de republiek vasthoudt aan de miskenning van de aan Nedcrland's souvereiniteit ver bonden verantwoordelijkheid voor de hand having van veiligheid en recht in Reliecl Indonesië gedurende de overgangstijd, als mede opeist de erkenning van een souve reiniteit harerzijds, die haar noch in dc overgangstijd, noch daarna toekomt, doch die slechts bedoeld is voor de verenigde staten van Didonesië in hun geheel, binnen het kader der overeengekomen Koninklijke unie. Ruim anderhalve maand heeft eerst de Commissie-generaal en vervolgens de Ne derlandse regering gepoogd de regering van de republiek weer te brengen op de grond slag van het vrijwillig bij de ondertekening van Linggadjati aanvaarde. Tevergeefs. Landgenoten,- er is meer. Op 14 October van verleden jaar werd tussen Nederland en de republiek een mi litair bestand gesloten, krachtens hetwelk alle daden van wapengeweld wederzijds achterwege zouden worden gelaten. Nederland heeft aanstonds? officieel ge volg gegeven aan de verplichting, bij dit bestand aanvaard. Nog diezelfde dag. 14 October 1946, werden de Nederlandse strijd krachten telegrafisch in kennis gesteld van het gesloten bestand onder toevoeging van de instructie, dat zij zich van dit ogenblik af. van iedere vijandelijkheid hadden te onthouden. De republiek echter van haar kant heeft eenzelfde verklaring eerst maanden nadien afgelegd en is vervolgens daarop y/eer ge- Minister mr. J. A. Jonkman, talrijke hoge bij enige algemene woorden, die zorgvuldig autoriteiten van de Koninklijke Landmacht en het Koninklijk Nederlands-Indisch Le ger benevens luitenant-kolonel C. Pahud de Mortanges jiamens Prins Bernhard wa ren Zondagochtend aanwezig op de Lloyd- kade in Rotterdam om de „Volendam" te verwélkomen._De 1481 passagiers beston den uit de eerste afgeloste militairen van het K.N.I.L. met hun familieleden, bene vens 125 man van de Koninklijke Land macht. Minister Jonkman sprak deze eer stelingen direct na het meren van het schip om zeven uur toe en uitte daarbij de dank van de regering voor het vele, dat zij ge durende talrijke jaren hadden verricht ten bate van Nederland, Indonesië en het Ko ninkrijk als geheel. Waarschijnlijk wegens de situatie in Indoncsië^iet de mi?iistcr het vermeden de problemen van het huid\_ moment aan te roeren. Een driewerf hoera op de Koningin besloot dit korte officiële welkom. Terwijl op de kade haastig wer kend personeel de voorbereidingen trof voor de ontscheping en een bloemrijke ont vangst, bezocht de minister fle kapitein van de „Volendam" om vervolgens een rond gang door het schip te maken. Om negen uur kwamen na het spelen van het Wilhel mus door de marinierskapel de eerste mili tairen van boord, waarna de ontscheping in enkele uren toas voltooid en allen naar hun woning waren vertrokken. Niwin, Ne derland helpt Indic, Marva's en anq^ren hadden voor een vlot verloop en een gasf- vrije ontvangst gezorgd. deeltelijk teruggekomen. Zij heeft nimmer opgehouden daden te stellen in lijnrechte strijd met dit bestand en ontkent dit ook niet. Van de ondertekening van het bestand af tot vandaag toe zijn van republikeins grond gebied uit overschrijdingen der demarcatie lijnen, schermutselingen, aangebonden door regelmatige of onregelmatige troepenonder delen. beschietingen van Nederlandse pa trouilles, brandstichtingen in de kampongs, intimidatie, mishandeling, ontvoering en doodslag, optreden van sluipschutters en artillerie, aanleg van stellingen, storing van telefoon- en spoorwegverbindingen, ver nieling van wegen en bruggen enzovoorts aa» de orde van de dag geweest. Linggadjati zou een tijdperk van eerlijke samenwerking inluiden. Niettemin is het aantal schendingen sinds dc ondertekening van Linggadjati de duizend gepasseerd. Bij ons bezoek aan Indonesië hebben mijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen en ikzelf de toestand in ogenschouw geno men. Wij zijn diep onder de indruk geko men van het welhaast bovenmenselijk ge duld. dat van onze Nederlandse soldaten werd gevergd. Zeker, ook onzerzijds hebben schendin gen van het bestand plaats gehad. De repu bliek heeft 'er enkele tientallen medege deeld. Al deze gevallen zijn onderzocht en over elk hunner is een rapport opgemaakt en toegezonden aan de republiek. Nimmer heeft de republiek ons enig rapport doen toekomen aangaande door ons opgegeven schendingen. Herhaaldelijk hebben wij van de repu bliek geëist, dat. zij een einde zou maken aan deze onhoudbare toestand. In de docu menten, gewisseld na 27 Mei; waarover ik u zo juist sprak, is telkens opnieuw de eis gesteld opdracht te geven tot staking van de vijandelijkheden. De republiek heeft deze eis zolang mogelijk fenegeerd en ten slotte afgewezen, omdat zij een eenzijdig gestelde voorwaarde zou inhouden. In wer kelijkheid heeft Nederland van de eerste Jag af het bestand nageleefd en bovendien voorgesteld om wederzijds de,troepen terug ie trekken en te verminderen, mits zij door een deugdelijke politie-organïsatie zouden worden vervangen. Landgenoten, ik behoef u niet te zeggen, dat het de regering in de laatste maanden niet gemakkelijk is gevallen haar lank moedigheid jegens dit alles te bewaren. Men zal van haar niet kunnen getuigen, dat rij het geduld niet tot liet uiterste heeft betracht. Zij heeft dit gedaan vooreerst om* dat zü de overtuiging koesterde en nog koestert, dat zeer velen zowel binnen als buiten het republikeinse gebied Indonesië in het algemeen en Java en Sumatra in het bijzonder willen opbouwen in blijvende samenwerking met Nederland. Zij heeft dit gedaan omdat zij zowel in de verwerping der grondgedachten van Linggadjati als in de voortdurende bestands scheVidingen bovenal het drijven zag van bepaalde groepen binnen de republiek, die helaas tenslotte zo machtig bleken, dat zij degenen, die een eerlijke, constructieve po litiek voorstonden, dwongen tot heengaan of het onmogelijk maakten voorstellen die deze personen redelijk achten, aan te nemen. (Zie veteer pagina 3) Radiotoespraak van generaal Spoor In het radioprogramma voor de Neder landse Strijdkrachten van hedenavond (18,30 uur tot 19,00 uur) over Hilversum I, 301 meter zal een heruitzending geschie den van een toespraak, die de legercom mandant luitenant-generaal S. H. Spoor richtte tot de familieleden van militairen in de Overzeese Gebiedsdelen. WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Windstille nacht met, plaatselijk nevel of mist. Morgen in de loop van de dag geleidelijk weer iets toenemende bewol king, maar nog vrijwel nergens buien vorming. Flinke stijging van tempera tuur. Matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. 22 Juli: Zon op 4.45->uur. onder 2046 uur Maan op 10.13 uur. onder 23.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1