Haarlems Dagblad In een Dorp Voortgezette besprekingen zouden tot oplossing hebben geleid" Vijf vragenlijsten aan zestien landen De operaties in Indië kostten tot heden 32 doden, 7 vermisten, 41 gewonden Linggadjati blijft richtsnoer de regering voor Weerbericht 4 62e Jaargang No. 18692 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Vrijdag 25 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem '"TERWIJL IN INDONESIë de gebeurte- nissen een wending hebben genomen, die ons wel met zorg voor de toekomst moet vervullen, terwijl onze troepen in de tropische zon oprukken en de volle zwaarte van een dergelijke campagne moe ten ondervinden, terwijl binnen- en bui tenlandse politici redevoeringen houden en de wereldpers zich met Nederland en In donesië bezighoudt, zet ons volk zijn vacan- ties voort. Dat kan natuurlijk niet anders en verreweg de meeste mensen hebben ze tenvolle verdiend en moeten er ook van genieten. Liefst: er onbezorgd van genieten. Het is al erg genoeg dat dit zovelen, die naaste verwanten in de Oost hebben, moei lijk zal vallen. Maar al dient het zo wel te gaan, al hebben al die anderen het volste recht om eens een poosje onbezorgd te zijn en op hun verhaal te komen, toch treft het. Dit blijft een leven vol wonderlijke tegen stellingen. 1 In (het dorp, waar ik een deel van mijn I vacantie heb doorgebracht en dat voor mij vol jeugd-herinneringen is een dorp dat zee en strand, bos en duin, de landelijkheid van de polder, de bekoring van veel oude woninkjes In smalle straatjes en ook nog j de activiteit van een naarstig kunstenaars leven biedt ben ik deze week even terug- gekeerd omdat het zijn jaarlijkse „ver- lichtingsavond'' hield. Bergen had zich vol oranje lampions gehangen. Het doet dat met veel smaak; het weet zijn Ruïne-kerk in een toverachtig half-licht te zetten en tussen zijn kleine, lage huizen het licht door het lover te "doen spelen. Het is zo lom merrijk gebleven, omdat het zijn bomen niet geofferd 'heeft aan de god des Verkeers en zijn smalle wegjes smal heeft gelaten. Dus heeft het ook een voorkeur voor kleine auto'tjes: als de dokter een grote wagen had, zou hij telkens blijven steken. Het is er nog zoals in mijn jeugd: even mooi als toon, even besloten en toch actief. Er wonen nu achtduizend mensen en des j zomers komen er haast evenveel vaeantie- gasten bij. Ook veel dagjesmensen: bezoe kers uit allerlei plaatsen in „de kop van Noordholland", wie Bergen trekt als een magneet, omdat er zoveel gebeurt. Op deze verlichtingsavond trekken zij in drommen door het dorp, met de Berginezen zelf en de zomergasten. Zij zijn opgewekt maar bedaard: zonder feeststemming. Een be neden-Moerdijker. die feest weet te vieren, moet dit met verbazing aanzien en zich afvragen: waarom komen die Noordelijken nooit los? I Hij heeft gelijk, maar wie verandert de aard van het beestje? Zo rustig opgewekt zijn wij eigenlijk onszelf en op ons best: als een enigszins kunstmatige feestvreugde wordt opgezweept is het re sultaat immers sleohts hossen. Ik heb nqoit bewondering gevoeld voor hossen en er nooit echtheid van plezier in kunnen ont dekken. Bergen, met al zijn bezoekers, host niet. Het flaneert in drommen, kijkt naar lam pions in grillige groeperingen en in festoe nen, naar een reeks verlichte kronen tussen de bomen, naar een veelkleurige fontein i die spuit in een voortuin en strijkt neer op zijn café-terrassen voor Rustende Jager en Oude Prins. Het geniet kalm. Het komt ook 1 niet in beroering als zijn plaatselijke Har monie voorbij marcheert, schetterende koperklank uitzendend, prompt in de pas I en geen acht slaand op Bello, die haar poogt te overstemmen.* Want Bello nadert juist i weer. Het is het treintje van Alkmaar naar Bergen-aan-Zee, dat veel gevaarlijke krui singen passeren moet op zijn reis door Bergen-Binnen en dus al bellend en stoom- I fluit-gillend zijns weegs gaat. Dit doet het al meer dan veertig jaar. Dus hoort het erbij. Men wordt er niet boos op al heet het, behalve gelijk een hond, ook wel de Slang in het Paradijs. Bergen is schoon. Het heeft zijn stille wegen en biedt zijn rustige bekoorlijke wandelingen. In zijn kern leeft het daarbij een vervaarlijk-actief eigen leven. In poli tieke conflicten zoekt het dat geenszins. 1 Maar in de tien dagen, die ik er heb door gebracht, beleefde ik er een concours van harmonie- en fanfarecorpsen, met mars muziek in het park en concertmuziek bij I de erewedstrijd in het Berger bos, een défilé van ruiter-verenigingen uit de streek, de opening van drie tentoonstellingen van schilder-, beeldhouw- en pottenbakkers kunst en de kermis. Daar kwam nu die verliohtings-avond weer bij en er zal nog wel veel meer gebeuren. Ik heb gehoord van een Bergense familie eens gezegd heeft: af en toe gaan wij eerf week naar Amsterdam om uit te rusten. Maar dat waren dan ook mensen, die aan alles mee deden en in Amsterdam kende niemand hen. Zodat het waar moet zijn: van dat I uitrusten. De wereldpolitiek trekt in dit dorp wei nig aandacht. Men heeft het er te druk met zijn eigen bezigheden en zijn gasten. Het is wel wat moeilijk, getuigt Bergen, om zich niet door hun vacantiestemming te laten I bevangen en te gaan denken dat het leven uit vrolijke afwisseling bestaat, met veel j baden in zee en veel lanterfanten in bos en duin. Maar het nijdige gefluit, het dringende gebel en de zware zwarte rook wolken van Bello, symbolen van harde ar beidzaamheid, herinneren de Berginezen elk uur aan Werk en Plioht. Ook moeten zij waarlijk steeds waakzaam zijn, opdat hij hen niet overrijdt. Het is een goed oord, dit Bergen. Het I verenigt zoveel in zich en het leeft zo ac- j tief. Er is zoveel rust en zoveel beweging, zoveel stilte en zoveel drukte, zoveel schoonheid en zoveel Bello. Als zijn dank- j bare vacantieganger getuig ik van de on- j mogelijkheid, er zich te vervelen; R. P. Zeven incidenten in Palestina Vijf gewapende mannen, die waarschijn- lijk tot een ondergrondse groep behoren, I hebben gisteren in de diamantbeurs te Je- ruzalem voor een waarde van tienduizend pond aan stenen in beslag genomen en zijn hier zonder strijd mee ontsnapt. Bij de zeven incidenten, die de afgelo pen vierentwintig uur plaats hadden, werd één soldaat gedood en veertien andere werden gewond, waardoor het aantal ver liezen, dat de veiligheidsmacht sedert 16 Juli geleden heeft, is gestegen tot zes do den en tweeënzestig gewonden. In dezelfde periode werden twee burgers gedood en elf gewond, doch kwam slechts één terro rist om het leven. Ten Zuiden van Gaza bliezen saboteurs 1 de spoorlijn van Palestina naar Egypte op en zij legden mijnen op een spoorwegbrug. De Britse genie kon de mijnen niet verwij deren cn bracht deze tot ontsteking, waar door dc brug gedeeltelijk vernield werd. Bij deze twee incidenten vonden geen per soonlijke ongelukken plaats. (U.P.) SJAHRIR IN INDIA Oud-premier thans bekleed met volledige volmacht Op een persconferentie in New Delhi deelde de vroegere Indonesische premier, Soetan Sjahrir, gisteren mede, dat de Ne derlanders in enkele weken 'n militaire be slissing op Java zouden kunnen forceren, maar hij voorspelde tevens, dat, „ook als de Nederlanders er in slagen alle voor naamste steden te bezetten, er nog in geen jaren vrede en orde op Java zouden heer sen." Aan de vertegenwoordigers van de pers, die bijeengekomen waren in het paleis van Pandit Nehru, vertelde Sjahrir dat de gue- rillagevechtcn zouden worden voortgezet op Java, ook indien het georganiseerd ver zet van de republiek ineen zou storten. „Als de wereld niet bij machte is deze strijd een halt toe te roepen", aldus Sjahrir, „zou het de wereld passen de middelen, om het verzet voort te zetten, aan ons te verstrek ken." Hij voegde hieraan toe, dat een boy cott van de Nederlandse verschepingen en een snelle zending van medicamenten en Rode Kruis-voorraden de manieren waren om hulp te verlenen. Sjahrir deelde.verder mede. dat hij be kleed was met volledige volmacht om in naam van de republiek te handelen en voegde hieraan toe, dat hij hoopte dat mi nister Bevin dit in de dagbladen zou lezen. Sjahrir zcide, dat het initiatief op Su matra. waar de Nederlanders niet in staat waren geweest een luchtmacht en gemecha niseerde legereenheid op te bouwen, bij de Indonesiërs lag. Wij kunnen Sumatra hou den. aldus Sjahrir. die vervolgde: „Indien de Nederlanders de besprekingen nog vier dagen hadden voortgezet, zou een verdrag tot stand gekomen zijn inzake de kwestie van de gezamenlijke Nederlands-Indone sische gendarmerie. De regering van de republiek was bereid deze te aanvaarden voor de kustgebieden." „Belediging voor Azië". Nehru. het hoofd van de Indische inte rim regering, legde vandaag tegenover de pers een verklaring af die beschouwd kan worden als een „monroe-doctrine" voor Azië, zegt Un. Press. „Afgezien van het essentiële van de zaak in Indonesië, heeft geen enkele Eui-opese ogendheid, welke dan ook. het recht om haar leger in Azië tegen het volk van Azië te gebruiken," aldus Nehru. Tegenover de correspondenten die in zijn huis te New Delhi bijeen waren gekomen om Sjahrir ie ontmoeten, sprak Nehru over „het schandalige Nederlandse bombarde ment van een volk zonder verdediging. In dien de andere leden van de UNO dit tole reren en passief blijven, dan zal dit lichaam ophouden te bestaan," aldus Nehru en hij voegde hier aan toe: „De geest van het nieuwe Azië zal zulke.dingen niet tolereren. Het feit dat buitenlandse legers op Azia tische bodem vechten, is opzichzelf een be lediging voor Azië." Arabische Liga te druk. De Arabische Liga heeft aan de pleitbe zorgers van de Indonesische zaak laten we- Mijiirainp in Illinois eist achtentwintig doden In de „Old Ben"-kolenmijn in West- Frankfort (Illinois) heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, die onmiddellijk gevolgd werd door een felle brand. Van de vijfhonderd mijnwerkers, die op het moment van de explosie ondergronds waren, werden er acht-en-twintig ingeslo ten door het vuur. Zij zijn allen omgeko men. Practisch tot op het laatste moment waren de ongelakkigen in telefonisch con tact met de buitenwereld. De meeste mijnwerkers wisten via de luchtschachten te ontkomen. Vijf gewonden zijn er slecht aan toe. 1 October rapport over de Amerikaanse mogelijkheden Het Comité voor Europese Economische Samenwerking heeft Donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan vijf vragenlijsten, opgesteld door de commissies van deskun digen, en de datum van 3 Augustus aan staande (middernacht) vastgesteld als uiterste termijn voor indiening van de op deze lijsten gevraagde gegevens voor uit werking van het plan-Marshall. De vragen lijsten werden nog dezelfde avond per spe ciale gelegenheid door de lucht verzonden naar de hoofdsteden van de zestien landen, die aan de Parijse conferentie deelnemen. Dit tweede stadium van het werk der con ferentie is reeds vier dagen na de instelling van de commissies van deskundigen vol tooid. Binnenkort zal een speciale vragenlijst betreffende de Duitse economie gereed komen. Averell Harriman. de Amerikaanse mi nister van Handel, heeft medegedeeld, dat de datum van 1 October aanstaande vast gesteld is als termijn voor de indiening bij president Truman van een rapport over hetgeen de Verenigde Staten kunnen op brengen voor bijdrage aan de wederopbouw van Europa volgens het plan-Marshall. Het rapport zal opgemaakt worden door een onpartijdige commissie van negentien „vooraanstaande burgers", onder voorzit terschap van Harriman, daartoe door Tru man aangewezen. Dit rapport zal bestu deerd worden tegelijk met het rapport, dat verwacht wordt van het comité voor Euro pese samenwerking en wel in September. Gezien de door Harriman aangekondigde termijn meent men des te zekerder te kun nen voorzeggen, dat het ontwerpplan niet voor November aanstaande op zijn vroegst, voor behandeling door het Congres gereed zal zijn. ten, dat zij met teveel eigen vraagstukken te maken heeft om daar nog de taak van het voorleggen der Indonesische kwestie aan de UNO aan toe te voegen, meldt Un. Press. Niettemin verklaarde de president van de Indonesische Liga in de Verenigde Sta ten, John R. Andu, deze week tegenover United Press, dat de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, hem had medegedeeld, dat de Arabische Liga „volle dig achter de republiek stond." Naar alle waarschijnlijkheid, zo zeide Andu, zullen wij wachten tot India of Australië onze zaak voor de UNO gebracht heeft. De mo gelijkheid bestaat dat Afghanistan, dat geen lid is van de Arabische Liga, de zaak voor de UNO zal brengen. Soekarno roept Truman. Soekarno heeft gisteravond twee radio redevoeringen uitgesproken. Volgens An- tara spoorde hij in zijn eerste radiorede het Indonesische volk aan de Nederlanders tegenstand te bieden en zei hij: „er kan geen recht en veiligheid zijn. totdat de ge hele natie haar vrijheid krijgt." In de tweede radiorede deed Soekarno een beroep op Truman en op het Ameri kaanse volk om al het mogelijke te doen „om de oorlog in Indonesië te doen eindi gen." Soekarno zeide. dat, hoewel Enge land bemiddeling in het Indonesische con flict heeft aangeboden, andere grote mo gendheden nodig zijn. zoals de Verenigde Staten van Amerika, om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aannemen. Hij trok tenslotte een vergelijking tussen de Amerikaanse vrijheidsoorlog en de In donesische stryd. Chinese bemiddeling in Indonesië? De correspondent van AFP te Nanking meldt, dat de Chinese regering officieel haar bemiddeling in het conflict in Indo nesië heeft aangeboden. Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat de Nederlandse regering te 's-Gravenhage van een dergelijk aanbod nog niets bekend was. De correspondent van A.F.P. meldt nader, dat de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken officieel heeft bekend ge maakt, dat hij de Chinese consul-generaal te Batavia instructie heeft gegeven om een bemiddeling te beproeven in het Indone-( sisch conflict. Het communiqué, dat deze bekendmaking bevat, meldt voorts, dat de Chinese consul-generaal te Batavia ge poogd heeft de hervatting van de vijan delijkheden te voorkomen en dat hem, toen de strijd eenmaal was uitgebroken, in structie is gegeven om pogingen te onder nemen ter voorkoming van het verergeren van de situatie. Anderzijds, aldus het communiqué, heeft de Chinese minister van Buitenlandse Za ken een memorandum doen toekomen aan de Nederlandse ambassadeur te Nanking, waarin de spijt van de Chinese regering over de hervatting van de vijandelijkheden wordt uitgedrukt en waarin de vraag wordt gesteld, welke maatregelen in Indonesië genomen zijn ter bescherming van leven en bezittingen van de Chinezen in de ge vechtszones. Dc zwarte markt van Wenen had dezer dagen het belangstellend bezoek van Ameri kaanse en Weense politie te verduren, die de handelaars fouilleerde en alles in beslag nam wat niet op de markt thuishoorde. De zioarte economie werd danig geschokt. Het woord is aari.. Valtour: Dc wereld wordt noch door de eenzamen goed gekend, noch door de wereldlijken; zij is een schilderij, dat men noch van te ver noch van te dicht bij moet bekijken. Birmese moordenaars gepakt De Birmaanse politie heeft degenen, die zich verleden Zaterdag toegang verschaf ten tol de vergaderzaal van de Birmaanse uitvoerende raad en U-Aung-San, de vice- voorzitter en zes andere leden van de raad vermoordden, gearresteerd, aldus wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Eén der arrestanten, die uit een jeep sprong, welke hem van Pegoe naar Rangoon moest brengen, werd doodgeschoten. Hij bleek een oud-officier van de tijdens de oorlog bestaande anti-Japanse verzetsbeweging te zijn. Australische havenarbeiders weigeren te lossen Het uitvoerend comité van de vakver eniging van Australische havenarbeiders heeft heden besloten, het lossen van Neder landse schepen in de Australische havens te weigeren. Grote goederenvoorraden op Java aangetroffen Volgens officiële mededelingen van het departement van Economische Zaken tc Batavia hebben de Nederlanders bij hun snelle acties op Oost- en West-Java voor millioenen aan goederen-voorraden aange troffen. Volgens voorlopige schattingen oyrtreffen de voorraden verre de ver wachtingen. De ondernemingen verkeren in verwaarloosde toestand, maar slechts wei nige zijn verwoest. De Chinese eigendom men hebben de meeste schade geleden. De grootste voorraden zijn tot nu aangetrof fen in de havens van Cheribon en Probo- linggo. In Probolinggo zijn echter grote hoeveelheden rubber en tabak door de te rugtrekkende republikeinen in brand ge stoken. De schattingen der rubbervoorra- den te Cheribon variëren tussen twintig en vijfentwintig duizend ton. Deskundigen zijn onmiddellijk naar Cheribon vertrokken om voorbereidingen voor directe versche ping naar het buitenland te treffen. Zodra de ondernemingen door de Nederlandse troepen veilig zijn verklaard, zullen de eigenaren terugkeren. Guerilla op Madagascar duurt voort In de raad der Franse republiek heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mou- tet, desgevraagd verklaard, dat de „geleide" guerilla op Madagascar nog voortduurt en de Franse troepen zullen blijven trachten, haar te bedwingen tot zij over de middelen zullen beschikken om het opstandige ge bied te bezetten. Wat doet Oost-Europa in Amerika Naar aanleiding van verklaringen, die de naar de V. S. gevluchte Joegoslavische di plomaat Zorkin in een besloten vergadering van de Congrescommissie voor on-Ameri kaanse activiteit heeft afgelegd, heeft de voorzitter van deze commissie medege deeld, dat de commissie een uitvoerig on derzoek zal instellen naar de activiteit, die door de communistische staten van Oost- Europa in de V. S. wordt ontplooid. NEDERLANDSE VERLIEZEN: Uet Nederlandse legerbericht van heden deelt mede, dat de operaties op Java en Sumatra in totaal tot nu toe 32 doden en 41 gewonden hebben gekost. Zeven man worden vermist. Poerwakarto en Pamanoekan (tussen Cheribon en Batavia) werden bezet. Op West-Java werden 6 plaatsen gepasseerd. Oost-Java wordt momenteel ge zuiverd. Op Sumatra hebben aanvallen van Atjchse stammen plaats. Volgens een be richt van radio- Batavia hebben de Indonesiërs de for matie van „zelf moord-corpsen" aangekondigd. De corpsen staan on der opperbevel van „een bekend republikeins mili taire leider, die de rang van gene- raal-majoor in het republikeinse le ger bekleedt". In Chinese kringen in West—Java wordt de schade, door de Chinezen tengevolge van de republikeinse tac tiek van de ver schroeide aarde geleden, geschat op 5 millioen gul den voor West- Java alleen. 13 rijstpellerijen - ter waarde van 1 millioen gulden - zijn vernield en ten minste 200 Chinese huizen en winkels zijn door brand verwoest. Officieel is te Batavia medegedeeld, dat de republikeinen Modjokerto hebben her overd. meldt A.F.P. Ook Singorsari ten Noorden van Malang zou door het republikeinse leger heroverd zijn. Naar de correspondent van AFP te Ba tavia meldt, bevestigen gezaghebbende kringen aldaar de bezetting van Malang door Nederlandse troepen. Eveneens wordt verklaard, dat Poerwakarta (West-Java) is bezet. Een Indonesisch legeibericht heeft gis teren de herovering van Sinoman door het republikeinse leger gemeld. Sinoman is een strategisch punt, een kilometer ten Zuiden MINISTER JONKMAN: Tweede Kamer verwerpt motie der communisten Donderdagmiddag heeft de minister van Overzees^ Gebiedsdelen in de Tweede Ka mer de redevoeringen, die Woensdag naar aanleiding van de regeringsverklaring over de politiële actie in Indië zijn gehou den, beantwoord. Hij begon met de com munisten, die van een voldongen feit spre ken, hoewel zij nimmer een poging heb ben gedaan om de Kamer tot de uitspraak tc brengen, dat het thans toegepaste uiter ste middel niet zou mogen worden gehan teerd. Zij wisten terdege, dat de regering voor dit uiterste middel zou kunnen den geplaatst, maar wachtten liever tot de feiten zich voltrokken om er daarna tegen te protesteren! Het noodlottige misverstand bij de republiek, dat het wel zo'n vaart niet zou lopen, is mede aan hen te wijten, wierp mr. Jonkman hen voor de voeten. De be windsman betoogde ten aanzien van de prostestants Christelijke partijen, dat ver schil van mening nog steeds bestaat. Deze partijen immers hadden veel eerder een actie gewild. Niet echter prof. Romme en prof. Logemann, die hebben erkend dat er thans noodzaak voor optreden bestond. In het bijzonder heeft de minister nog eens duidelijk willen maken dat Linggadja ti richtsnoer voor de regering blijft. De bedoeling der actie is niet, in politiek op zicht iets op te leggen. Zij moge dan op een oorlog gelijken, uit de rapporten van de landvoogd blijkt wel het beperkte ka rakter: geen botsingen van betekenis, geen volksoorlog, strenge straffen tegen Neder landers, die verder gaan dan hun militaire opdracht luidt. Beperkt in duur, middelen en territoir. Bijzonderheden kon mr. Jonk man uiteraard niet verstrekken. Intussen moet men zo spoedig mogelijk weer tot overleg komen. Overleg met wie? Met „een regering" van de republiek had dr. Beel Zondagavond voor de radio ge zegd. Met „de"' regering zeide de heer Jonkman. „Wat wil men nu eigenlijk?'" vroeg de heer T i 1 a n u s (C.H.) critisch in zijn repliek, daarbij wellicht ook den kende aan wat prof. Romme Woensdag had opgemerkt: „Het gaat niet om ver nietiging van de republiek, het gaat ook niet om haar verwerkelijking, maar om de verwerkelijking van de principes van Linggadjati". In zijn dupliek kwam de minister op deze vraag terug: overeenstemming met de wederpartij, die in de republiek te vin den is. Dat kan dan zowel deze als een andere leiding van de republiek zijn. Dit streven naar overeenstemming, aldus de minister, komt aan de orde, zodra de on houdbaarheid van de toestand zal zijn ge ëindigd En bovendien: ook overleg met de andere volksgroepen! Bij dit streven is de regering bereid gebruik te maken van goede diensten van derden. Zij is bereid, deze goede diensten ook te aanvaarden van Modjokerto. Ook de herovering van Modjokerto wordt in het legerbericht medegedeeld. Volgens hetzelfde communiqué hebben de Nederlanders bij hun opmars naar Che ribon 50 tanks gebruikt en is hevige strijd rond en in Cheribon gaande. Republikeinse troepen maken, aldus dit legerbericht. snelle vorderingen in de richting Semarang. Sjahrir wenst internationale brigade. Voor zijn vertrek naar New Delhi heeft Sjahrir te Calcutta de hulp verzocht van een internationale brigade „naar het model van de brigade, die in 1934 Spanje heeft geholpen". Stoelen-conflict op hel Zandvoortse strand Dezer dagen is in Zandvoort een geschil ontstaan tussen een drietal slrandpachters en de gemeente. Volgens het Strandpaclitbesluit moeten de pachters namelijk aan de stoelen, die zij aan badgasten verhuren, kaartjes hangen, waarop duur van de huur en de prijs wor den aangetekend. Toen één hunner hieraan niet ''voldeed, werd hij door B. en W. schriftelijk gewaar schuwd. Dit bleek niet te helpen, zodat het gemeentebestuur er toe overging de pacht overeenkomst met de betrokken huurder, de eigenaar van „Termes" op te zeggen. Hiermee ging een sluitingsbevel gepaard, dat inhield, dat de ondernemer geen stoe len op het strand meer zou mogen ver huren. De ondernemer zette volgens offi ciële zijde echter toch stoelen uit, met het resultaat dat er twee wagens van Publieke Werken arriveerden, welke de stoelen mee namen. De politie zag toe, of een en ander zon der ongeregeldheden verliep, maar heeft zich verder niet met de aangelegenheid bemoeid. De eigenaar van „Termes", die be halve een zee- en zonnebad ook een strandexploitatie met consumpiietent bezit, heeft uit protest nu ook dit zon nebad gesloten, hoewel de maatregel van de Gemeente slechts betrekking had op de strandexploitatie. De ondernemer dagvaardde daarop he denmorgen de Gemeente in kort geding voor de Haarlemse rechtbank. Volgende week zal dit college in het geschil uitsoraak doen. voor toepassing van het arbitrage-artikel van Linggadjati, erkennende dat, al is de overeenkomst opgezegd, de begin selen (waaronder arbitrage) blijven be staan. Actueel was de verwijzing van de minister haar hetgeen Bevin in het Engelse Lagerhuis over de Indonesische kwestie in het bijzonder over een mogelijk einde van het conflict heeft opgemerkt. Bij de replieken heeft prof. Romme vervolgens de voorwaarden voor hulp van derden onder de loupe genomen: geen af wijking van Linggadjati: het algemeen welzijn van alle volken van het Ko ninkrijk moet gediend zijn en tenslotte moet de waarborg gegeven worden, dat de resultaten van een dergelijke démarche ook inderdaad worden nagekomen. Het huidige conflict is voortgekomen uit de onwil of de onmacht van de republiek om de over eenkomst na te leven. De debatten kwamen in een typisch po litieke sfeer, toen de heer Schouten (A.R.) het podium besteeg en prof. Loge mann ging bestoken, in wie de anti-revo- lutionnaire fractieleider zeer teleurgesteld was. Met zijn rede van Woensdag had de woordvoerder der P. v. d. A. allerminst steun verléend aan de regering, gelijk zijn plicht zou - zijn geweest. Erger: de poten van de regeringsstoel was hij gaan door zagen, vond de heer Schouten. En dat, ter wijl wat de regering thans doet doodeen voudig haar plicht is. Deze aanval op de Indische specialist van de P. v. d. A. kon niet door deze wor den gepareerd, aangezien hij al in twede termijn had gesproken. Hij maakte bij in terruptie de heer Schouten hier attent op. Maar het uitnodigende woord van de heer Schouten voor een derde termijn voor prof. Logemann verwekte een misprijzend gebaar bij de voorzitter. Zodoende kwam mr. Van der Goes van Naters zijn partijgenoot verdedigen met het argumenn, dat van de heer Schouten helemaal niet het verwijt van gebrek aan steun aan de regering was te aanvaarden. Wanneer de Anti-Revolutionnair zelf de regeringspoli- tiek van den beginne af had gesteund, dan zou het niet zo ver zijn gekomen! Dit brengt ons op de kritiek van de op positie. De minister had een beroep ge daan zowel op de linker als op de rechter vleugel. De eerste staafde met haar cri- tiek naar zijn mening de republiek in haar standpunt, de laatste handhaafde en ver sterkte het wantrouwen in de oogmerken der regering. Aan het slot der vergadering werd ge stemd over een door de communisten in gediende motie tot stopzetting van de vijandelijkheden. Met 9 stemmen voor en 79 tegen werd zij verworpen. Zodat men mag aannemen, mèt de heer Joekes, dat de Kamer accoord gaat met het regerings beleid inzake Indonesië der laatste dagen. Veerpont voor de Taag in het Spaarne Donderdagmiddag om vier uur gleed de rode romp van een Portugese veerboot, de „Almadense" van de helling der Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij. Het ge vaarte, dat 50 ir«iter lang en 12 meter breed is, zal wordeti uitgerust met twee Zwitserse dieselmotoren van 250 pk elk. Wanneer de boot binnenkort zal zijn afge bouwd, wordt zij op de Taag bij Lissabon in dienst gesteld en wel door de rederij „Parceria dos Vapores Lisbonses". Donder dag werd de kleine plechtigheid der tewa terlating verricht door de echtgenote van de eigenaar der rederij, Vicomte de Botelho. Direct nadat de helling vrij was, begon men met de bouw van een kopvis-trawler, eveneens voor Portugese rekening, waar voor de dieselmotor van 1100 pk. door Werkspoor zal worden geleverd. I)e douane te Roosendaal legde beslag op 0 balen textiel. 500 tal pakjes shag. duizenden sler- bandjes voor sigaren alsmede op diverse stoffen voor kledingstukken. De Noord-Limburgse Metaalindustrieën zullen zelf de opleiding van vakarbeiders ter hand gaan nemen, om In het nijpend tekort aan werkkrachten te voorzien. WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Windstille nacht met plaatselijk nevel of mist Morgen overdag over het al gemeen zonnig warm weer. maar met geleidelijk iets toenemende onweers activiteit Weinig wind Aan de kust echter tijdelijk zeewind. 26 Juli: Zon op 4.51 uur, onder 2C.41 uur Maan op 15.21 uur. onder 0.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1