c Afwezigheid der Russen en uittreden van Joegoslavië Via Oxfordbeweging tot de N.S.B. Vierdaagse had minder hitte en uitvallers Sport in het kort Panda en de Meestervlieger 3 Wereldnieuws j VRIJDAG 25 JULI 1947 30STE INTERNA TIONALE ARBEIDSCONFERENTIE: (Van een medewerker) Van 19 Juni tot 11 Juli heeft in Genèv< öe 30ste Internationale Arbeidsconferentie plaats gevonden. Voor het eerst sinds 1939 varen de vertegenwoordigers van een 50- tal regeringen en van de werkgevers en de arbeiders uit die landen weder in he' Palais des Nations" tezamen. De Zwitserse autoriteiten en ook vele gedelegeerden uit Europa hadden gehoopt, dat de conferentie voortaan weder regelmatig ieder jaar te Genève zou plaats vinden. De Amerikaan se regering dacht echter anders erover en nodigde de conferentie uit in 1948 te San Francisco bijeen te komen. Ondanks wat tegenstribbelingen vooral van de kleine Europese staten, die op de hogere kosten ■wezen, heeft men gemeend deze Ameri kaanse uitnodiging niet te mogen van de hand wijzen. Misschien zou de uitnodiging niet zo vlot aangenomen zijn, indien de Russen aanwe zig zouden zijn geweest! Doch de Sovjet regering, die in December 1939 met haar scheiden uit de Volkenbond ook het lid maatschap der internationale arbeidsorga nisatie verloor, heeft nog steeds niet willen terugkeren. Het gevaar is zelfs ontstaan, dat de Russische boycot van het Interna tionale Arbeidsbureau en van de Arbeids conferentie ook de verdere medewerking van meer staten van het Oostelijk blok aan dit sociale werk onderbreken zal. Want. tij dens deze conferentie heeft plotseling Joegoslavië, zonder enige directe aanlei ding, zjjn uittreden uit de internationale arbeidsorganisatie gemeld. Dit was de ernstigste schaduwzijde van deze drie conferentieweken. Daardoor wordt ook de voldoening enigszins getem perd, die de voortreffelijke Noorse voor zitter Carl Hambro in zijn slotwoord uit sprak. Hij wees erop, hoe hier volstrekte overeenstemming bereikt was en alle be sluiten eenstemmig genomen waren, een grote tegenstelling tot de mislukking van zovele andere internationale conferenties. De afwezigheid van de Russen, die op an dere conferenties meestal een groot aan deel in de onenigheid hebben, verklaart helaas maar al te zeer het gemak, waar mede hier die eenstemmigheid1 behaald werd. Ten aanzien van twee behandelde onder werpen bepaalde de Arbeidsconf eren tie zich dit jaar tot een eerste discussie, waarop dan het volgende iaar zo mogelijk de aan neming ener desbetreffende conventie zal volgen. Het gaat hier enerzijds om de or ganisatie en de taak der plaatsingbureaux die de bestrijding der werkloosheid en een doelmatige verdeling der beschikbare arbeidskrachten over de verschillende tak ken der nationale economie ten doel heb ben, en anderzijds om dé vrijheid van vak vereniging. De vrijheid der vakvereniging Reeds in 1927 had de Arbeidsconferentie getracht door het aannemen ener conventie de eerbiediging van de vrijheid van vak vereniging door de verschillende regeringen internationaal te waarborgen. De poging mislukte toen echter, evenals verdere pogingen in latere jaren. In het begin van dit jaar had nu de Wereldfederatie van Vakverenigingen zich tot de Economische en Sociale Raad der Verenigde Volken ge wend met het verzoek de vrijheid van vakvereniging internationaal te waarbor gen. De gedelegeerden van Amerika, Enge land en Nederland stelden toen voor de zaak bij de internationale arbeidsorganisa tie aanhangig te maken. Ondanks het ver zet der Russen, die immers van de arbeids organisatie niet weten willen en de zaak in handen van de Economische en Sociale Raad wilden houden, besloot deze Raad het verzoek der Wereldfederatie in handen der Internationale Arbeidsconferentie te stel len. Voor deze was het nu erezaak deze kwestie goed op gang te brengen. Het was ook in hoge mate in het belang der werk gevers- en arbeiders-groepen, dat de con ventie door de Arbeidsconferentie zal wor den gesloten. Want alléén op de Arbeids conferentie heeft hierdoor getoond bij machte te zijn het onderwerp tot een goed einde te brengen en niet bereid te zijn zich de zaak uit handen te laten nemen. De Arbeidsconferentie heeft ook nog een Amerikaans-Nederlandse resolutie aange nomen, die aan het Internationale Arbeids bureau opdraagt een grondige studie te maken van het vraagstuk van de vrouwen arbeid in zijn volle omvang. Het lid der Tweede Kamer pater J. G. Stockman be pleitte bij deze gelegenheid, dat de studie ook de vraag omvatten zal van het verle nen van sociale bescherming en hulp aan de vrouw-moeder, die haar arbeidskracht geheel wijdt aan de verzorging van de huiselijke haard en evenzeer recht op be scherming heeft, als de buitenshuis arbei dende vrouw. Twee doden door electrische stroom Te Rotterdam is de 21-jarige mevrouw S. A. Z.-P. wonende aan de Rottekade. door de electrische stroom gedood, toen zij haar strijkijzer wilde gaan gebruiken. Het ijzer was defect en stond onder stroom. Een soortgelijk ongeluk, eveneens met dodelijke afloop trof de 6-jarige jongen H. A. H. aan de Terbregseweg, die een buis van de electrische leiding .beetpakte, welke onder stroom stond, doordat de isolatie der draden ondeugdelijk was. NOGMAALS: DE DEVIEZEN VOOR BUITENLANDSE AUTO-REIZEN. Tor voorkoming van misverstand wijst de K, N. A. C. er nogmaals op, dat automobilisten, die naar hot buitenland gaan, zioh niet in ver band met de normale devïezentoewijzing voor algemene verblijfkosten tot K- A- c of A- N- W. B. behoeven te wenden, maar uitsluitend voor het verkrijgen van de verklaringen, die aan de officiéle instanties moeten worden overge legd ter verwerving van een extra-deviezen-toe wijzing voor de bestrijding van de autokosten (benzine, olie, stalling etc.). Nieuw vliegkampschip voor Koninklijke Marine Reeds geruime tijd bestaan bij de Konink lijke Marine plannen voor de aanschaffing van eon z.g. „light fleet-carrier", aangezien Hr. Ms. „Karei Doorman", welk hulpvlieg- kampschip van de Britse marine thans bij haar in gebruik is, in Maart van het vol gend jaar zal worden teruggegeven. Naar wij vernemen is Chans Hr. Ms. „Ve nerable", een Brits vliegkampschip van 14.000 ton standaard, bestemd om in Neder lands bezit over te gaan. De „light fleetcarriers" zijn eerst laat in de oorlog bij de Engelse marine tot ontwik keling gekomen. Zij zijn te verdelen in drie klassen: de Hercules-, de Albion- en de Colossus-klasse (ook wel Glory-klasse ge naamd). Op het ogenblik heeft de Royal Navy er 15 in gebruik. Ook de Amerikanen hebben hun light fleetcarriers in de Saipan- klasse en de Independcnce-klasse. Hr. Ms. „Venerable", het voor Nederland bestemde vliegkampschip, is van de" Colussus-klasse en heeft een waterverplaatsing van 14.000 ton standaard. De lengte van het vliegdek bedraagt 210 meter. Het aantal vliegtuigen dat meegevoerd kan worden, bedraagt maximum 36. De maximum snelheid is 25 mijl. De bemanning telt 1300 koppen. Ter vergelijking diene, dat Hr. Ms. „Ka- rel Doorman" een waterverplaatsjng heeft van 14.046 ton. De lengte van het vliegdek is 152'/2 meter, het aantal vliegtuigen be draagt maximum 20, de maximum snelheid 17 mijl en de bemanning 750 koppen. Unilever maakte 64 millioen winst De Raden van Bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. en Lever Brothers en Uni lever Limited hebben besloten voor te stellen over 1946 een dividend van 8,9 pet. op de gewone aandelen der Nederlandse en een dividend van 10 pet. op de gewone aandelen der Engelse maatschappij uit te keren, betaalbaar 12 September. Bij de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde winst voor af trek van naar de winst geheven binnen- en buitenlandse belastingen f 64.132.865 (vorig jaar f 60.897.242). De bezetters bliezen de watertoren van Zierikzee op, zoals zij alle torens in het strijd gebied in troosteloze ruïnes deden veranderen. Er komt nu echter een nieuw en mo dern pompstation voor in de plaats. Mr. de Koek van Leeuwen voor het Tribunaal De derde kamer van het Haarlemse Tri bunaal wijdde de geheele Donderdagmid dag aan een tweede diepgaande behande ling van de zaak tegen mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen.' Nieuwe feiten kwa men daarbij niet aan het licht. Mr. Muller verwonderde zich evenals zijn ambtsbroe der van de tweede kamer, mr, Van dei- Goot, enige maanden geleden er over, dat iemand, die de hoge idealen van de Ox- fordgroep aanhing bij de N.S.B. terecht kon conferentie hebben de werkgevers en arbei- komen. De voorzitter stelde de tegenstel- ders het recht niet alleen mede te praten, doch ook mede ie stemmen. De voldoening is daarom groot, dat het reeds gelukt is de hoofdpunten voor de het volgende jaar te sluiten conventie inzake de vrijheid van vakvereniging vast te stellen. De Arbeids- Pot en ketel Het Britse blad ,J/ews Chronicle" maakt melding van een ontmoeting, die veld. maarschalk Montgomery op een officu'le receptie te Canberra mei de Sovjel- Flussische gezant, Lifanof, had. In een gesprek over koetjes en kalfjes zeide Montgomery: „Ik heb veel Russische generaals ontmoet. Het zijn fijne kerels, maar jammer is het, dat zij geen Engels spreken." Lifanof glimlachte. „Maar natuurlijk'', zei hij, „het waren maar generaals, maar u is een veldmaarschalk. Zullen we maar in 't Russisch verder spreken?" De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 19. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gymn.; 7 30 Gebed; 7.45 Franse koorzang; 8.15 Gram.pl,; 10.00 Klein kleutertje; 10.15 Symphonlsche mu ziek; 11.00 Ziekenbezoek; 11 45 Gerhard Husch zingt; 12 00 Angelus; 12 03 Sonate voor viool en piano: 12.30 Welk boek? 12.35 Dansorkest: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Strijdkrachten; 1330 Dans- orkest: 13.45 Filmpraatje; 14.00 Gram pl 14.30 Toneelkijker; 14 45 Belgische en Zweedse dans- orkesten; 15.00 Een duinwandeling; 15.15 Strijk orkest; 15.45 Kiosk: tfi 00 Marsen en walsen; 16.20 Kath. volkshogeschool; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De wigwam; 18.00 Wereldkampioenschap wiel rennen; 18.15 Weekoverzicht; 18 30 Strijdkrach ten; 19.20 Kareolseptet; 19.45 Wederopbouw; 20.05 Actualiteiten; 20.12 De gewone man; 20,20 Wie weet, hoe deze plaat heel?; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen helt de klok; 22.00 Morgen ls het Zondag; 22.30 Gebed; 22.35 Vaders dagboek; 23.15 Beethoven programma. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M, 7, 3. 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.pl.: 8.15 Piano en orgel; R 35 Gram.pl.: 9.35 Werken van Handel; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Voorlezing; 10.35 Partita van Bach; 10.55 Harp; 11.oo Voor arbeiders tn continubedrijven; 12.00 Harmoniemuziek; 12.30 Kalenders; 12,35 Bioscooporgel; 13.15 Tangos en rumba's; 13.45 Gram.pl-; 14-00 Lezing; H*15 Vlooi; 15.15 Van boek tot boek; 15 30 Vaudeville-orkest; 16.05 A. j. C.-uitzending; 16.30 Vaudeville-orkest: 17.oo Sportpraatje; 17.15 Gram.pl.; 18.15 Het K T. A.- trio; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.00 Viool en plano; 19.30 v.P.R.O.-Jeugduitzending: 20 08 Dingen van de dag: 20.15 Oké-programma21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Zangplaten; 22.00 Hoorspel „De Eiler.digen": 22.25 De Ramblers; 23.15 Schaaktournoot Hilversum; 23.25 Gram.pl. ling tussen nationaaj-socialisme enerzijds en christendom en humanisme anderzijds met citaten uit „Mein Kampf" in het licht. De voornaamste punten uit de dagvaar ding: lidmaatschap van de N.S.B. tot 1943, het commissarisschap van de Nederlandse Oostcompagnie, het uit handen van de Rijkscommissaris ontvangen voorzitter schap van de Kamer van Koophandel voor Noordholland. het schenken van een paar skies en een wollen pels aan de Duitse weermacht, werden begeleid met fragmen ten uit redevoeringen en persverslagen, waaruit een aanpassing aan de Nazi-termi nologie bleek. De bedankbrief aan Mus- sert uit 1943 gaf de buitenstaander boven dien de indruk, dat de beschuldigde eerder bedankt had omdat de N.S.B. nog niet ver De zevende faculteit aan Amsterdams universiteit De gemeenteraad van Amsterdam wij zigde op 29 Januari van dit jaar de veror dening voor de gemeentelijke universiteit, teneinde de stichting van de zogenaamde zevende faculteit, die voor politieke en so ciale wetenschappen, mogelijk te maken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen achtte echter nog andere wijzigingen noodzakelijk om de in artikel 72 der Hoger Onderwijswet bedoelde ver klaring van „geen bedenking" te kunnen geven. De gemeenteraad heeft thans deze wij zigingen aangebracht. Enige raadsleden betreurden, dat hierdoor de oorspronke lijk bedoelde ruimere toelatingsmogelijk heid voor deze faculteit moest worden prijsgegeven. Wethouder A. de Roos hoopte dat spoe dig de gewenste verruiming der toelatings- mogelijkheden toch tot stand zal komen. De A.K.U. bouwt een fabriek in Emmen De Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem heeft besloten een gedeelte van haar bedrijf te ves tigen 1n Fmmer-Compascuum in de gemeente Emmen. Zij heeft daartoe van de gemeente een terrein aangekocht van 1.5 h.a. Op dit terrein zal een gebouw worden geves tigd van 3000 vierkante meter oppervlakte, waar in een spoelerij zal worden ondergebracht. De in Arnhem en Ede gesponnen garens zullen naar Emmen worden vervoerd teneinde daar op spoelen 1e worden gewonden. Verwacht wordt, dat het gebouw met de In stallatie in het begin van de winter klaar zal zijn. Aanvankelijk zullen twee a driehonderd jonge mannen kunnen worden aangenomen. Het is niet uitgesloten dat het bedrijf op den duur belangrijk kan worden vergroot. genoeg ging darf om het tegendeel. Volgens mr. De Koek van Leeuwen vloeide dit meer voort uit de vrees voor moeilijkhe den met zijn achterneef Rost van Ton ningen. Mr. Muller zei ervan dat het wel een brief van een fatsoenlijk mens maar niet van een fatsoenlijk Nederlander was en een der Tribunaalleden was van oordeel dat de beschuldigde evenals Colijn in de geest gecapituleerd had. De voorzitter merkte op dat de Amster damse tramconducteurs in Februari 1941 getoond hadden het juiste begrip voor een vaderlandse houding te hebben. Mr. de Koek van Leeuwen stelde daar tegenover nadrukkelijk vast dat hij in die tijd naar zijn beste overtuiging land en volk gediend had. Thans onderschreef hij de schuldbelijdenis der vijf-en-twintig ten volle. In verband met het vergevorderde uur besloot men de zitting tot 7 Augustus te verdagen om verdachtes raadsman ruim schoots gelegenheid te geven de belangen van zijn cliënt te bepleiten. Zaterdagse extra treinen Met ingang van morgen zullen des Za terdags de volgende extra treinen worden ingelegd: Haarlem vertrek 13.13 uur, aankomst Den Haag 13.51 uur, vertrek Den Haag 13.54 uur, Rotterdam D.P. aankomst 14.20 uur. In verband hiermede wordt de bestaan de extra trein Amsterdam-Haarlem gewij zigd in: Amsterdam vertrek 12.55 uur. Haarlem aankomst 13.10 uur (alleen op Zaterdag). Den Haag H.S. vertrek 16.07 uur, stoptrein Amsterdam aankomst 17.04 uur. Amsterdam C.S. vertrek 17.30 uur, Haarlem aankomst 17.45 uur. Telegram van „Kerk en Vrede" aan de regering Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft zich in een telegram tot de regering gewend en zijn teleurstelling uitgesproken over het politiële optreden in Indonesië, dat gekwalificeerd wordt als een feitelijke oorlog tussen Nederland en Indonesië. „Kerk en Vrede" dringt er op aan het overleg met de republiek voort te zetten of, zo dit onmogelijk is, de weg van arbitrage of bemiddeling in te slaan. In een brief aan zeven kerkgenootschap pen verzoekt „Kerk en Vrede" „tot volk en regering het woord te spreken dat van Godswege op dit ogenblik gesproken moet worden", nadat het deze genootschap pen de vraag heeft voorgelegd of het niet tot him taak behoort „volk en regering een halt toe te roepen op de heilloze weg van het militair geweld." Tijdsverloop tussen gratieverzoek en beslissing ingekort Naar aanleiding van vragen uit de Twee de Kamer over de tijd, die er tussen een gratieverzoek van een tot de doodstraf ver oordeelde en de beslissing ligt, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat deze voor het stellen van de vragen inderdaad aanzienlijk was (er worden zelfs periodes van 308 en 346 dagen genoemd). Thans is hier volgens de minister echter verbetering in gekomen en als ongunstigste geval wordt 54 dagen, als gunstigste 24 dagen genoemd. Achter een glimlach prachtig witte tanden. Een glimlach is eerst char mant als er mooie witte tanden te voorschijn komen. Maar witte tanden moeten ook ge zond zi|n, dus vrij van tand steen. Solidox maakt dat moge lijk. Solidox bevat sulforicin- oleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. „Honneur aux dames" zwaren worden opgeheven. In het grote ge bouw van de Meisjes-II.B.S. worden de voeten verzorgd, wordt de lichamelijke toe stand onderzocht en nauwkeurig wordt vastgesteld, wie de volgende dag mag star ten en wie niet. Ernstige gevallen hebben zich nog niet voorgedaan en dank zij de preventieve werking van de medische voor keuring verwacht men ooi! niet, dat er zich ernstige gevallen zullen voordoen. De overbevolking van het parcours, zo als die in de Betuwe aanleiding gaf tot klachten, omdat men werd verhinderd, zijn eigen tempo te lopen, heeft zich de beide volgende dagen niet storend gemanifesteerd hetgeen het gevolg was van het feit, dat over minder grote afstanden door alle groepen gezamenlijk werd gelopen. Daaren tegen heeft men de hartelijkheid der be volking van de Betuwe, uitgezonderd dan in Wijchen en Groesbeek en bij de aan komst in Nijmegen, nergens meer zo intens beleefd en ook deze derde dag waren er lange stukken, waarop van de zijde van .de bevolking begrip voor de wandelprestaties in nuttige vorm als beschikbaarstelling van drinkwater werd gemist. Gelukkig waren er firma's, die juist op deze stukken voor chocolademelk, biscuits en limonade zorg den. Het aantal uitvallers op deze derde dag is verrassend laag te noemen in vergelijking met de eerste twee dagen en de beloften van de morgenstond zijn dan ook vervuld, zij het met uitzondering van 38 deelnemers, die onderweg moesten opgeven. Met het Op de derde dag had de zon zich blijk baar over de wandelaars ontfermd en het blakerend vermogen van haar stralen tot een genietbaar minimum teruggebracht. Een onweertje en een files buitje maakten de omstandigheden, althans in de morgen uren zeer acceptabel en zo kon van het goud in de morgenstond van deze Donder dag niet zonder grond worden getuigd, dat het beloften inhield voor een gunstig ver loop van de verdere wandeldag. Inderdaad werden de hitterecords van de vorige dagen niet geslagen, ofschoon het tegen de middag weer critiek werd voor de blaarvorming op dit parcours, dat door de schoonste streken van ons land was gelegd, maar over wegen, die aan de voeten hoge eisen stelden. De tocht ging door golvend 'korenland, langs indrukwekkende oossen. Prachtige vergezichten verhoogden het fraaie aspect van dit parcours over Heumen, Mook en Groesbeek, maar als men de wandelaars vroeg, of zij van het natuurschoon genoten, gaven zij tën antwoord, dat zij weliswaar buitengewoon gevoelig waren voor de schoonheid der natuur, maar gevoeliger nog voor de oneffenheden van de weg. die terwïlle van de gaafheid der voeten voort durend oplettendheid vergde. Groesbeek had zich als voorheen van zijn beste zijde laten zien. Opschriften als „Leve de Vierdaagse" en „Welkom wandelaars" ------ --- waren over de straten gespannen en in niet aantal p1®6- "at Donderdagmorgen niet aan overdreven mate waren versieringen aan- de start verscheen (3~) is _het totale aantal gebracht, alles geaccentueerd door vlaggen,] uitvallers nu gestegen tot 511, hetgeen vol waarbij het oranje en groen der Vierdaagse §en- de ingewijden niet eens zo ongunstig kleuren domineerde. Burgemeester Groo- gezien de hoge temperatuur van de eer- tenhuis maakte van de gelegenheid gebruik ste twee dagen, majoor Breunesse, die het vijf-en-twintig- ste Vierdaagse-jaar beleeft, te huldigen, in aansluiting op de huldiging, die de leider van dij wandelfestijn reeds in Nijmegen te beurt was gevallen. De bosbessen zijn al uit de tijd. Toch hadden Groesbekers kans gezien, een mandje vol te verzamelen en dit werd, vergezeld van een oorkonde, aan de majoor ter hand gesteld. Na drie dagen wandelen onder abnormaal warme weersomstandigheden past een woord van grote hulde aan de dames, bij wie een geringer percentage uitviel dan bij de heren. Vooral onder de militairen vielen slachtoffers en een bezoek aan de Genees kundige Dienst vervulde ons met grote be wondering voor het uithoudingsvermogen van het „zwakke" geslacht. Wanneer zo'n legertje van bijna 7000 mensen vier dagen lang zijn wandelgenoe gens uitviert en zich blootstelt aan de risi co's van oververmoeidheid en zo meer, is een goed georganiseerde geneeskundige dienst onontbeerlijk en een blik achter de schermen van deze Vierdaagse leerde ons, dat de organisatie een prestatie op zichzelf is. Een staf van vijf artsen, vier semi- artsen, 25 masseuses en masseurs, 80 Rode Kruismensen is vier dagen en nachten in de weer, om te zorgen, dat de lichamelijke be- Waterpolo Uitslagen van de kring De uitslagen van de In de kring Haarlem, ge speelde waterpolowedstrijden luiden; Dames: V.Z.V. 2—Haarlem 2 0—2, Haarlem 2 D.W.T. 3 4—1; H.V.G.B. 2—H.Z.V. I 5—0; V. Z.V 2—H.P.C, 2 0—1. Meisjes: D.W.R.—H.V.G.B. 2—3; D.W.T—H.V. G B. 2—3. ie klasse heren: H.V.G.B. 4-P S.V.H. 1 3—0; V.Z.V 3—Haarlem 4 2—1; P.S.V.H, 1—Haarlem 4 4—0; H.P.C. 4—V.Z.V. 3 3—1. 2e klasse heren: H.V.G.B. 5—H.P.C. 5 0—3; H P.C. 5—D.W.T. 3 2—1 Jongens: H.V.G.B.—Haarlem 41; Haarlem— D.W.T. 4—0; H.P.C.—D.W.R. 2—6; H.V.G.B.—H. P.C. 7—0; V.Z.V.—Haarlem 0—7; D.W.T.—D.W.R. 3—4. Vaardigheidsproeven. De Kennemer Turn kring neemt Zaterdag in Zandvoort K.N.G.V. vaardigheidsproeven in athletiek af. Bijster in Zurich. Tijdens internationale wedstijden in Zilrlch won de Haarlemmer Cor Bijster het sprintnummer voor Schandorff (De nemarken) en Kambler (Zwitserland). Gosselin werd eerste bij de beroepsrenners en Van Vliet vijfde. Een uur-wedstrijd achter grote motoren leverde een zege op voor de Italiaan Frosio. Schaken De spanning neemt toe bij kampioenschap Nadat in de vijfde ronde slechts zeer geringe vorderingen waren gemaakt, was dc voortgang in dg 6e ronde van de eindstrijd om 't persoonlijk kampioenschap van Haarlem groter. Met het einde in zicht nam de spanning toe. Tn de hoofd klas zijn gespeeld; J. Blokker-C. Hoving 1—0; H. Bouwmeester-E. Santen afgebroken; G. B. van der Velde-W. Geuzebroek 10A. Herfst- E. Santen 10. In de le klasse 1s W. Miedema (Kennemer- land) zo goed als kampioen, mede dank zij de nederlaag van C. Nieuwendijk tegen C. Boutel- ller De partij W. Miedema-C, Boutellier eindig de evenals de partij J. M. Rumpff-C. Nieuwen dijk in remise. In de 2e klasse is het een spannende wedloop tussen J. Arnold en G. Hoos, terwijl ook Ken- sen nog kans maakt. De uitslagen van de 5e en 6e ronde luiden: E. A, Schullz Sr.-J. M. Post 1—0; J. D. Ravensbengen-E, A. Schultz Sr, 1—0; L. Kensen-J, Arnold afgebr. in iets betere stel ling voor Arnold; J. D, Ravensbergen-H, Rus tige afgebr. In de 3e klasse hebben G. J. Boot. H. v. Nim- wegen en C. Brink ieder slechts een half ver- liespur.t: eerstgenoemde heeft echter meer par tijen achter de rug en heeft dus de beste kan sen De uitslagen luiden: H. Budde-E. J. de Ree 0—1; C. Brink-H. v. Nimwegen afgebr. in ge wonnen stelling voor v. Nimwegen; H. Budde- B. Boelens 0—1 (wegens n.o.); G. J. Boot-P. Stam 1—0. Honkbalprogramma Het honkbalprogramma voor het weekeinde luidt als volgt: Zaterdag: Eerste klasse- OVVO—Blauw-Wit. Overgangsklasse A: ABC—RCH. HFC „Haarlem" —Spartaan (4 uur), DWS— SC Haarlem 2. Over gangsklasse B; Ajax 2Watergraafsmeer. Zee- burgia—HCK, Hilversum—Quick. Tweede klasse A KennemerlandHFC Haarlem 2 (4 uur). Tweede klasse C: Blauw-Wit 2—Catchers, Twee de klasse D: RCH 2—EHS (4 uur). TIW—HHC 3, Beverwijk—DWV (4 uur). Derde klasse C: HHC 4Kennemerland 2 (3.30 uur op het Schotenter rein). Derde klasse D: SC Haarlem 3—TYBB 2. Zondag: Eerste klasse: SC Haarlem—Ajax (10 uur), EDO—VVGA (2 uur). Overgangsklasse A: HHC 2—Celeritas (2,30 uur). Overgangsklasse B: EDO 2—TYBB (12 uur). Tweede klasse A; Laak kwartier—Sparta. Neptunus—Schoten 2. Tweede klasse C: HCK 2Schoten 3 (10 uur), Zandvoort- meeuwen—AHC '31 (10 uur). Derde klasse A: RCH 3—Schoten 5 (10 uur), Boru—HCK 3 (10 uur). Zandvoortmeeuwen 2—HFC Haarlem 3 (12 uur). Derde klasse B: RCH 4—HCK 4 (12 uur). Derde klasse C: Halfweg—EDO 4 (2 uur). Derde klasse D: HHC 5—Schoten 4 (12 uur). C.P.N. demonstreerde in de residentie Tijdens een protestvergadering in een der Haagse Houtrustlhallen spraken de C.P.N.-functionarissen G. Geelhoed en P. Metseher met als onderwerp de gebeurte nissen in Indonesië. Beide sprekers bepaalden zich in hoofd zaken tot het standpunt van de C.P.N. in zake het gewapend optreden op Java en Sumatra. Tijdens het betoog van de heer Geelhoed kwam het communistische Twee de Kamerlid Paul de Groot ter vergade ring. Hij werd met het zingen van de In ternationale begroet. De heer Geelhoed on derbrak zijn toespraak om de heer De Groot het woord te laten. Deze laakte het gevoerde beleid van de regering en het huidige gewapende optre den en hij kondigde felle actie tegen dit beleid aan door middel van stakingen. De hall, waarin plaats is voor 8.000 per sonen, was voor ongeveer een derde bezet. Taxi met gevaarlijke inhoud Een politie-agent hield op de Zwolseweg le Deventer een personen-auto aan van een taxi-bedrijf aldaar. De chauffeuse van het voertuig gaf echter plotseling vol gas en reed door. De politie stelde na een succesrijke ach tervolging een onderzoek in en merkte, dat in de taxi vier grote melkbussen met de voor menselijk gebruik zeer gevaarlijke methyl-alcohol was vervoerd, die was ge stolen bij een geneesmiddelenfabriek te Olst. Varkensstapel loopt terug tot niveau van Mei 1945 Bij de in Mei gehouden voorjaarstelling van de varkensstapel is deze in verhouding tot Mei 1946 met rond 200.000 dieren te ruggelopen en hij bedroeg ruim 50 procent in vergelijking met Mei 1939. Bijna over de gehele linie is een teruggang te be merken en deze komt het sterkst tot uit drukking bij het aantal biggen beneden zes weken, dat in Mei 1946 nog 371.741 stuks bedroeg, tegen slechts 260.763 in de overeenkomende maand van 1947. Aan zienlijk ook is de achteruitgang in het aan tal fokzeugen, dat nog nooit gebigd heeft, met in 1946 nog 71.979, tegen slechts 33.384 in Mei 1947. Een vermeerdering valt te constateren van het aantal varkens van 60-150 kg., alsmede bij het aantal mestzeugen. De varkensstapel benadert thans weer de grootte, die zij had ten tijde van de be vrijding in 1945. De slechte veevoederpo sitie is uiteraard de voornaamste oorzaak in de teruggang. Betaling van „zoengeld" wordt als oorlogsschade beschouwd Degenen, die tijdens de bezetting zoge naamd „zoengeld" aan de Duitsers hebben moeten betalen, zullen dit als oorlogs schade mogen beschouwen. Een nader te bepalen deel zal in mindering gebracht mogen worden op de aanslagen in de Ver- mogensaanwasbelasting en de Vermogens heffing-ineens. Aan degenen, die buiten deze belastingen vallen, zal de door betaling va'n „zoengeld" geleden oorlogsschade volledig worden vergoed. De schade van hen. die ..zoengelden" be taalden, zonder dat zij verhaal konden uit oefenen, zal eveneens als oorlogsschade worden beschouwd. 5. „Ga maar even in deze stoel zitten!" zei Oehoe Z. Uil, Panda bij een arm vat tend en hem naar een vreemd hoog bankje leidend. Toen zette hij zich achter zijn bu reau en begon aantekeningen te maken. De werkplaats draaide nog steeds voor Panda's ogen en zijn oren dreunden nog na door de knal van het kanonnetje. „Het is nodig, dat een vliegenier onder alle omstandig heden kalm blijft!" legde Oehoe uit. „Ik ben bezig te onderzoeken of U gevoel voor evenwicht hebt en of U vlug schrikt. Tot mijn spijt bemerk ik, dat U dat doet! We gaan echter verder". Hij drukte op een andere knop en op hetzelfde moment schoot de zitting van Panda's stoel door de sterke veer gedreven, omhoog en gooide Panda de lucht in. Met een ivijde boog tui melde hij door de garage en kwam midden in een soort vangnet terecht.... Doe het me na. De Amerikaanse vulpenncn- fabrikan'. Milton Reynolds, die onlangs met zijn ..Reynolds Bombshell" in 95 uur om deze bewogen wereld vloog (waarover hij zei: „Toen ik er zo boven vloog, kreeg ik het idee, dat de hele wereld eigenlijk aan de Amerikanen hoorde toe te horen"), wordt waarschijnlijk gekweld door het idee. dat men zijn verrichtingen uit het oog zal ver liezen. Hij heeft thans 100.000 dollar uitge loofd, voor degene, die voor drie Augustus het record verbeterd zal hebben. Vreedzaam Costa Rica. In Costa Rica heeft de oppositie een algemene staking aangekon digd als protest tegen gewapende botsingen in Cartago. Het kwam onmiddellijk tot nieu we botsingen waarbij vijf personen om het leven kwamen en twintig werden gewond. De stakers hebben de radio-stations bezet het ziet er naar uit. dat een burgeroorlog zal uitbreken. De leiders der oppositie be weren met klem. dat de staking een vreed zaam karakter draagt. Harry's verlangen. Met de wóórden „Ik heb zeec naar defe zetel verlangd, want ik heb er de beste tien jaren van mijn leven in doorge bracht", heeft president Truman de onge wone beslissing genomen, om, daartoe aange spoord door zijn Senaatsvrienden, zijn oude zetel in de Senaat weer in te nemen. Hij werd begroet door de voorzitter, Arthur Vandenberg, die enigszins verbouwereerd opmerkte: „Dit is nog nooit gebeurd". Jongens. Woensdag zijn twee negerjongens, een van vijftien en één van zestien Jaar oud, in Woodville (Mississippi) op de electrische stoel ter dood gebracht. Zij waren schuldig be vonden aan moord op hun blanke werkge ver. Zij hadden deze moord gepleegd, toen zij belde nog pas veertien waren. Feest. Gisteren is op de Nederlandse ambassade in Londen een „Jenever en kaas-feest" ge geven ter gelegenheid van het begin der export van die goederen var. Nederland naar Engeland. De parlementaire secretaris van het Bntse ministerie van Voedselvoorzle- dr. Edith Summerskill, kwam ook even P. J Wie: J. H B booj Zw[< Kuil Elbe Af PI'O' 0 V. lang 4.1I 5 l ,Mar 1.15 l laar. uur); ilie 1 1 cn toega lag Ger Itrati Bio

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2