Zal Heemstede deel van „Meer en Berg" kopen) CORRY DE WEERS Gaat de f eestweek door Jd5 IS yl ZATERDAG 26 JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Een moeilijke beslissing voor het gemeentebestuur Enige maanden geleden deelden wij mede, dat de gemeente Heemstede een aan bod gekregen heeft om een deel van het buiten „Meer en Berg", grenzende aan het wandelbos „Groenendaal'' te kopen. Daarop is nog steeds geen beslissing ge nomen. Te verwonderen is dit niet, want Heemstede staat inderdaad voor een moei lijke beslissing. Indertijd was er bij de gemeente wel be langstelling toen het gehele buiten „Meer en Berg" te koop was. maar die onderhan delingen zijn toen mislukt omdat vraag- en biedprijs sterk uit elkaar liepen. Onver wacht werd men na enige tyd verrast door het bericht dat het huis en een groot deel van de grond verkocht was aar. een R.K instelling. Xu kan de gemeente het reste rende deel kopen voor 525.000, hetgeen neerkomt op ongeveer 2.per vierkante meter. Een deel der mensen die gezet zijn voor de beslissing die nu genomen moet worden, heeft voor het stuk dat nu te krijgen js minder belangstelling, omdat „Groenendaal" toch niet zóveel vergroot kan worden, dat het een groots natuur reservaat kan worden. Vroeger waren er meer mogelijkheden, omdat o.a. de vlakte voor hei huis zich uitstekend leende voor sportdoeleinden, en dan ook profijt getrokken had kunnen worden van het huis zelf. Aan de andere kant wordt niet ont kend, dat in elk geval „Groenendaal" toch nog belangrijk groter kan worden. Een deel van het terrein is mooi te noemen. Het stuk bij de Herenweg is evenwel door de Duitsers erg vernield, zodat het tientallen jaren zal duren voor het weer volkomen hersteld zal zijn. Natuurlijk spreken de financiële lasten die Heemstede door aankoop op zich zou nemen, een belangrijke rol. Het is zeker, dat het rijk en ook de provincie aan de gemeente een bijdrage zullen geven voor de aankoop, maar het staat nog niet vast hoe groot die zal zijn. Bovendien moet bedacht worden, dat het aangekochte bosterrein ook onderhoud eist. De bijdrage die het rijk daarvoor geeft is als regel klein. Voor „Groenendaal" wordt door het rijk slechts 2000 per jaar gegeven. Zo'n bijdrage zet „niet veel zoden aan de dijk", als men be denkt. dat aankoop voor Heemstede een jaarlijkse uitgaaf (aankoop en onderhoud tezamen) van ongeveer 46.000 zou be tekenen. Men ziet in Heemstede ook op tegen het besluit om niet tot aankoop over te gaan. want als men het nu laat lopen, is de kans vrijwel uitgesloten, dat aankoop in de toe komst nog mogelijk zal zijn. De gemeente heeft het bod nog enige tijd in handen. Er is evenwel aan te nemen, dat in de komende maanden een beslissing genomen zal moeten worden. In raadskrin- gen is onderling al veel over deze aange legenheid gesproken. Onze zegsman die al wat „neuzen geteld" heeft, meende, dat de veronderstelling gewettigd is, dat er ten slotte een meerderheid gevonden zal wor den, die tot aankoop wi] besluiten. Gaat de gemeente tot aankoop over, dan zal met de eigenaar van de omliggende gronden nog een overeenkomst moeten worden aangegaan, tot ruiling van grond om een beter afgerond geheel te verkrij gen. Het zijn hier evenwel kleine „grens correcties". die op zich zelf geen moeilijk heden in het leven zullen roepen. TaxiBei l i OOO OAfi EN NACHT Britse charme op bezoek in de bloemenstad Vandaag komen in twee ploegen weel een tachtigtal Engelse en Schotse meisjes aan, die onder auspiciën van de World Friendship Association een week bij hun Haarlemse vrienden zullen logeren. Evenals met Pasen is er gedurende het verblijf der Engelsen een W.F.A.-club ge opend in het bovenzaaltje van Restaurant Munniks op de Grote Markt. Maandagochtend worden de gasten ten Stadhuize door de loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, ontvangen. In samenwerking met de afdeling Vreem delingenverkeer heeft het ontvangst-comité een excursieprogramma samengesteld, dat zowel aan de kwaliteiten van de omgeving als aan de Spaarnestad en zijn feestelijk heden recht doet wedervaren. NED. HERV. KERK. Op het drietal ter voorziening in de va cature ontstaan door het vertrek van Ds. I. P. v. d. Waal komen voor mr. G. A. Alma uit Lisse, Ds. B. v. Ginkel uit Amsterdam- Sloterdijk en Ds. A. P. Meijnarends uit Amstelveen. geeft een goede prijs voor Uw Dames-, Heren- en Tropen- kleding en ander Textiel Kampervest 45 Concentratie van diensten Over de Ontvanger, de Cen trale Kas en de Stortings, en Incassodienst te Haarlem Aan het einde van dit jaar zal de heer J. H. Borger, directeur van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst met centrale kas voor diensten en bedrijven, met pen sioen gaan. Het gemeentebestuur staat dus binnen kort voor de taak een opvolger te benoe men. Van te voren zal, zo vernemen wij, onder ogen gezien worden de vraag of het gewenst is daaraan een concentratie van gemeentediensten te verbinden. Het aantal voorstanders van het onderbrengen van de centrale kas bij de ontvanger is groot. In het algemeen wordt de opvatting gehul digd, dat dit een logische oplossing is. om dat in de praktijk gebleken is. dat die com binatie in het belang van de dienst is. Jaren geleden was de centrale kas trou wens een onderdeel van het kantoor van de ontvanger. Persoonlijke omstandig heden hebben er toen evenwel toe geleid om de centrale kas onder te brengen bij de Stortings- en Incassodienst. Er zijn ook stemmen opgegaan om beide diensten volledig bijeen te voegen, dus ook de Stortings- en Ophaaldienst onder de ontvanger. Anderen vonden het evenwel beter om de laatste dienst zelfstandig te laten bestaan, omdat die werk doet dat ge heel op zich zelf staat. Uitwisseling HaarlemDerby Dezer dagen werd. blijkens een bericht van ons blad op 18 Juli. op een persconfe rentie van Haarlems Bloei medegedeeld, dat er maatregelen genomen worden om de uitwisseling met Engeland wat spdrt en cultuur betref; ook uit te breiden tot de nijverheid. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem zal een reizendë ten toonstelling in Engeland organiseren van nijverheidsproducten uit Haarlem en om geving. De Kamer van Koophandel meldt ons thans: „Er zijn inderdaad enige zeer voor lopige besprekingen gevoerd over de mo gelijkheid van een uitwisseling van Haar lem- en omgeving-producten naar Derby en omgekeerd. Intussen is nog allerminst bekend of van Engelse zijde iets voor dit plan wordt gevoeld. Daarover zal nog ge tracht worden zekerheid te verkrijgen. Zo lang deze er niet is blijft iedere verdere voorbereidende maatregel achterwege. Het gepubliceerde bericht is dan ook wel zeer prematuur". Is hier iets van U bij? Aan hel hoofdbureau van politie te Haarlem Nassau plein 3 zijn op alle werkdagen van 10 30 tol 12.30 uur tnllch'lngen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen- anrtbander, brillen, badhanddoeken met zwembroekles er badpakken, broches, crick, postduif wollen de ken. étut met textiel- en versnaoertneenkaar- ten. bankbiljet, glas-snijder. honden, handschoe nen. horloges. Inlegvel, heren regenjas, kinder Jasjes, ketting met hanger, konijn, loupe, meet lat van coupeuse, radiolamp. mes en -leutcls aan ring. portemonnales me» inhoud, zilveren ring. rozenkrans, verschillende schoentjes, sleu tels. dasspeld, actetas met Inhoud, bos touw. vulpennen windjack, dekzeil DISTRIBUTIE HAARLEM Maandag bestaat er in de Vleeshal te Haarlem gelegenheid de bonkaarten voedingsmiddelen af te halen voor Ta tot en met Truf. en aanvra gen voor rijwielbanden voor E en F. In Heemstede kunnen van 9 tot 12 uur bon kaarten voor voedSngsmtddeler. afgehaald wor den voor de letters W. X. Y en Z en des mid dags van 2 tot 4 30 voor zelfverzorgcrs Aan vragen voor rijwielbanden kunnen ingeleverd worden voor de letter M. De bouw van een nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Hedel vordert gestadig. De Haarlemse Bestuurdersbond dringt aan op uitstel Het bestuur van de Haarlemse Bestuur dersbond heeft aan het college van B. en W. van Haarlem het dringend verzoek ge richt om, in verband met de ernstige om standigheden. die zich momenteel voordoen in Indonesië, de feestweek geen doorgang te doen vinden. Het bestuur is van mening dat het militair gebeuren in Indonesië te ernstig is om thans aan feestelijkheden le kunnen denken. Het bestuur vertrouwt er dan ook op, dat het college dit verzoek in ernstige overweging zal nemen. Wij vernemen dat reeds het voornemen van het college van B. en W. was om in de vergadering van Maandagmiddag een be slissing te nemen over het al of niet door gaan van de feestweek. Aan deze beslissing zitten voor de stich ting „Haarlems Bloei" grote financiële con sequenties. Indien de feestelijkheden zou den worden uitgesteld, betekent dit een groot geldelijk verlies. Voor de voorberei ding der feesten zijn reeds belangrijke be dragen uitgegeven, die zouden terug ont vangen worden door de opbrengst van de pachtgelden der vermakelijkheden van het Lunapark, verkoop van toegangskaarten, enz. „Haarlems Bloei" kan zo'n grote scha depost niet zelfstandig dragen, zodat voor die moeilijkheid, bij uitstel, een oplossing gevonden moet worden. Er is zo vernamen wij gedacht over de mogelijkheid slechts een deel van het programma uit te voeren en om het Luna park en het openbaar feestbetoon achter wege te laten. Maar ook bij zo'n oplossing komen er financiële moeilijkheden want dan mist men de belangrijkste bron van inkomsten. Muziek Derde Zomerconcert H.O.V. De Suite in b kl. terts van Joh. Seb. Bach geniet blijkens het betrekkelijk groot aan tal malen, dat zy voor uitvoering wordt gekozen, bijzondere waardering in ruime kring. Het werk diende op het gisteravond gegeven 3e Zomerconcert der Haarlemse Orkestvereniging als inleiding en het gaf bij de uitvoering aan dè solo-fluitist der H.O.V. Marius Ruysink gelegenheid om technisch beheerst spel te demonstreren, dat verder getypeerd werd door een, zij het niet volumineuze, gave, zuivere toon. De uitvoering van het orkestrale aandeel gaf eveneens redenen tot tevredenheid, zo dat de hartelijke bijval begrijpelijk werd. Voor de hierna volgende vertolking van de Symphonic concertante in Es (K V. 364) van W. A. Mozart, werd wederom solisti sche medewerking vereist, welke verleend werd door de violist Jan Hoeben en door Henk Koper, soio-altist der H.O.V. In het alternerend en gecombineerd spel van de solisten kreeg de schakering der instru mentale klankkleuren bijzondere betekenis. Beide solisten toonden een aanmerkelijke violistische bekwaamheid en zin voor toon- vorming, waarbij de violist waarschijnlijk tegengewerkt werd door ontstemmende snaren. Het orkest stond de solisten vrij neutraal ter zijde, zodat niet alle innerlijke schoonheid van deze muziek overtuigend tot uitdrukking kon komen. Na de pauze leidde de dirigent Marinus Adam de 8ste Symphonie van L. v. Beet hoven, in een uitvoering, geheel in over eenstemming met het onbezorgde, gemoe delijke, van levensvreugde getuigende ka rakter van het werk. P. ZWAANSWIJK. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Juli '47. GEHUWD: 25 Juli: C H. Biel en W Blokdijk BEVALLEN van een zoon: 24 Juli' G v. Bak- kum-Huijsmans; W C. Smlt-v Dijk, A A C. Lohman-Kronne E. L Ketelaar-Wigman. 25 Juli: C W v. d. Weijden-Wilms, H S E Hin-Lab- bertë. E. j c. Heemsfcerk-Raspe. BEVALLEN van een dochter: 24 Juli G. J. M Brinkman-Kroon, J Stam-Verhaar. M A. Con sent-Dubbe. C. W. Maarschalk-Webbe, 25 Juli: C Bakker-Mudde, A. M. Bnsdljk-v d Landen. D C Smit-Hoenderdos OVERLEDEN 23 Juli: L. v d Raad. 51 Vootduinstraat: 24 Juli: A. Schroeder-Kok 77 1 Gr. Houtstraat; A. Maas. 50 j.. Schoteiweg; M. Bouwman-Mossel. 74 J., Pljntorenstraat; 25 Juli: M. S. Hermus-Prenen, 66 J., Preangerstraat. De woningbouw maakt vorderingen Tot 1 Juli was het op grond van een in Mei genomen besluit van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor alle gemeenten in Nederland mogelijk de bouw van woningen aan te besteden, onaf hankelijk van het oorspronkelijk aan de gemeenten voor 1947 toegewezen bouwvo lume. Dit heeft geleid tot een stroom van aanbestedingen, waardoor de achterstand, welke was ontstaan, in belangrijke mate is ingehaald. Van 1 Januari tot 12 Juli 1947 heeft de Centrale Directie van de Volkshuisvesting machtigingen tot gunning verstrekt voor de bouw van ruim 14.000 woningen. De verdeling over de provincies en enkele grote steden luidt: Groningen 515, Friesland 1320, Drente 600, Overijsel (met Noord- Oost-polder) 1150, Gelderland 1600, Utrecht 390, Noordholland (uitgezonderd Amsterdam) 415, Amsterdam 400. Zuid holland (uitgezonderd Rotterdam en 's Gra- venhage) 620, Rotterdam 580, 's Graven- ha ge 385, Zeeland 990, Noord-Brabant 3180 en Limburg 2370 woningen. In de loop van het eerste halfjaar 1947 is met de bouw van een deel dezer wo ningen begonnen. Met het resterende en grootste deel zal deze maand en in Augus tus worden begonnen. Op 1 Januari 1947 waren voorts ongeveer 12.000 woningen in aanbouw, waaraan de eerste werkzaam heden nog in 1946 waren geschied. Voor een deel zijn deze huizen intussen gereed, anderdeels naderen zij hun voltooiing. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft thans bepaald, dat ge meenten in Zeeland, Limburg, Noord- Brabant en Gelderland, alsmede de steden Rotterdam en 's Gravenhage verdere plan nen tot woningbouw kunnen doen aanbe steden en daarbij voorlopig niet gebonden zijn aan een vooraf vastgesteld bouwvolu me. Voor de gemeenten in de overige pro vincies wordt voor het tweede halfjaar 1947 wèl een bouwvolume vastgesteld dat de mogelijkheden tot aanbesteding bepaalt. In de provincie Friesland zullen nog slechts weinig woningen aanbesteed kunnen wor den, omdat daar» reeds een in verhouding belangrijk aantal huizen werd gegund. Rally-nieuwtjes Het eigen Rally-postkantoor in het park Groe nendaal te Heemstede, waar van 1 tot 10 Augus tus toeristenkampeerders uit alle windstreken I tezamen komen, zal alle uitgaande correspon dentie. op dit kantoor aangeboden, voorzien worden van een speciaal Rally-stempel. Dit draagt als motief de afbeelding van het be kende Groenendaalse molentje. Uit Zwiserland wordt een colonne van twintig auto's verwacht, ten dele met aanhangwagens, die op Donderdag 3! Juli onze grens zal pas- Rally-Gong heet de kampkrant, die in talen de deelnemers gedurende lien dagen op de hoogte zal brengen van alles wat voor hun verblijf in ons land van belang kan zijn. GROOT KINDERKOORCONCERT IN DE GROTE KERK. A.s. Maandagavond zal in de Grote Kerk door het bekende kinderkoor onder leiding van Jan Booda, de jaarlijkse uitvoering gegeven worden van de Ruytercantate. Verder zal een groep liederen uit „Kun je zingen, zing dan mee" gezongen worden. Het mannenkoor Proza en Poëzie zal be halve Psalm 8 van R. Hol. de avond be sluiten met de Heilige Stad. met sopraan solo van Corry Bijster. Ook de heer Lajas en Emmy van Eden werken mee. EXAMENS Hoofdacte. Te Haarlem is geslaagd voor het gehele examen: J. de Jong. Voor gedeelte B: J, B. Wolters. J. M .T Hen driks, A. Schep. I. v. Barneveld. J. H. D. v. d. Bent en T F. Bonnema Voor gedeelte A: M. C Krimp en C. Klein. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen Vrijdag 25 Juli: Aslsdijk 25 Juli 8 uur n.m. van New York te Rotterdam verwacht; Aldabt 25 Juli van Buenos Aires te Montevideo; Alhena, Rio de Janeiro- Rotterdam passeerde 23 Juli Fernando Noronha; Modjokerto. Rotterdam-Batavla. passeerde 25 Juli 3.30 uur Finisterre; Muiderkerk. Amsterdam -Belra. 24 Juli van Teneriffe. Nieuw-Holland, Amsterdam-Java 24 Juli van Aden; Sloterdljk 24 Juli van Batavia naar Rotterdam, wordt 7 Augustus ie Sue? verwacht; Valerius. Rotter- dam-Baiavia 23 Juli te Belawan; Weltevreden Rotterdam-Batavia 24 Juli van Aden: Wester- dam vertrekt 25 Juli c.a. 16 uur van Rotterdam naar New Yor.k Mannen genoeg! Kiest Marlha (Rem brandt). De titel van deze vermakelijke Zweedse film is analoog aan de leuze der vrouwen van het provinciestadje Lille- Köping bij de verkiezingen voor het parle ment. Zij willen Martha in de Kamer heb ben, maar weten niet, dat Martha. een man is. die deze „verduistering van sexe" te baat heeft genomen om als celliste in een damesorkestje te kunnen treden, teneinde op deze ongebruikelijke manier aan de kost te komen. Het is overbodig te vertellen dat deze tra vest i aanleiding is voor een reeks kluchtige verwikkelingen, welke culmine ren in de verkiezing van Martha tot Ka merlid en haar geestdriftige redevoering in het parlement over de rechten van de vrouw! Kostelijk gevonden is het slot van deze originele geschiedenis: Martha (thans in mannengedaante) is aanwezig als er een krans wordt gelegd bij het monument dat de dankbare vrouwen van Lille-Köping voor haar hebben opgericht. Tien dagen in Parijs (Cinema P a 1 a c e) Dit oude product is bij uitstek geschikt om in deze hondsdagen aan de vraag naar ont spannende spanning en genoegelijkheid zonder-meer te voldoen. Spionnage en contra-spionnage zorgen voor het eerste element, terwijl een scène als de parodie op Willem Teil voor de humor in net ge val zorgt. Jammer genoeg is de regisseur er niet altijd in geslaagd om de verwikke lingen en verwarringen overal tot een dui delijke ontknoping te brengen, maar we snappen er toch wel zo veel van. dat alles nog net verschrikkelijk op het nippertje op zijn pootjes terecht komt. Naar het journaal te oordelen is Indone sië deze week van de aardbol weggevaagd. De slang van Shanghai (Frans Hals) In dit theater is een belangrijk deel van het programma gewijd aan het verleden. Charley Chaplin is in één van zijn vele Amerikaanse kluchten te zien en het pu bliek kan lachen om de vermakelijke situa ties, waarin hij verkeert. In de hoofdfilm treedt Warner Oland op de voorgrond als de beroemde detective Charlie Chan. Het is alweer enige jaren geleden, dat zijn films te dezer stede vertoond zijn en de belang stelling hadden van het publiek. Thans zul len er weer velen zijn, die het speurders- werk van Charlie Chan willen volgen en die gelegenheid biedt „De slang van Shang hai", waarin de detective klaarheid brengt in enige moorden. Op spannende wijze is het gegeven uitgewerkt. De onbekende mr. Sylvain (Lux or), Met een spionnage-affaire in een Franse marinebasis als achtergrond hebben de makers van deze film hun geliefkoosde onderwerp: „de noodlottige liefde" niet kunnen laten varen, zodat dit treurspel tussen de speurder en de gepassioneerde geheime agente dan ook het hoofdmotief van deze thriller is geworden. Hoewel de aanloop tot de verrassende ontknoping on nodig lang duurt, krijgt de film plotseling een fascinerende wending, wanneer de achtervolging van de misdadiger begint. In een vlot tempo volgen de beelden elkaar op en plotseling zijn alle narigheden van het begin vergeten en vergeven. Zodat de in druk achterblijft, dat deze prent voldoet aan de speciale eisen, die de Franse thril ler stelt: raffinement en verrassing. Convooi (S p a a r n e). Zoals gewoon lijk wordt de ouverture van het programma gevormd door een cowboy-avontuur. John Wayne opent de actie tegen de terrorise rende landdieven in de rechtszaal en hij blijkt geen slecht advocaat Niettemin wordt het laatste „woord" in deze zaak met de pistolen gesproken. John Wayne leidt de eerlijke ranchers in de strijd, schiet de boeven dood, wreekt zijn vader, krijgt zijn eigen ranch terug en verzekert zich van de liefde van een wonderschone jongedame. De hoofdfilm laat ons een marine-gevecht zien, zoals dat in de laatste oorlog ontel bare malen is voorgekomen. Een Engelse kruiser die een convooi van vrachtschepen escorteert, attaqueert het veel zwaarder bewapende vestzakslagschip „Deutschland" om het convooi tijd te geven, weg te komen. Het Engelse schip wordt volkomen „lam" geschoten maar zolang er nog één geschuts toren functioneert, blijft het schieten. Ge lukkig komen op het laatste moment En gelse slagschepen te hulp en de Deutsch land druipt af. Beeld voor het Paasberg- mausoleum gereed De beeldhouwer V. P. S. Esser heeft dezer dagen zijn schepping voor het mau soleum op de Paasberg bij Ede gereed ge kregen in samenwerking met de Over- veense gieter A. N. Binder. Het beeld, dat een zich oprichtende man nenfiguur voorstelt is in brons gegoten en weegt ongeveer 750 kilo. Zoals reeds eerder gemeld werd, zal het mausoleum, dat ter nagedachtenis van de gevallen verzetsstrijders rond Ede is ge sticht, op 2 Augustus door Prins Bernhard worden onthuld. Tournooi van Heemstede De vierde ronde van het tournooi Heemstede 1947 bracht weinig verrassingen. In de eerste klasse veigrootten Wever en Boot. hoewel zij zelf niet tot resultaten kwamen, hun voorsprong door remise-partijen van hun concurrenten, In groep A van de 2e klasse handhaafde Draayer zijn ongeslagen positie. In groep B daarentegen is alles mogelijk en de partij Keune-Veenboer uit de laatste ronde zal waarschijnlijk de beslis sing brengen, welke der 4 candidaten in de fi nale zal uitkomen. In groep A van de 3e klasse leed mevr. Onvlee een onverwachte nederlaag; zU deelt de leiders- kroon thans mei Blaas. :n groep B staat het al practisch vast. dat Schlnlz zijn kansen In de finale zal verdedigen. Tennis Het tournooi op „Rijnegom" Het bestuur van het district Haarlem van de Kon. Nederl Lawnter.nls Bond verzoekt te wil len mededelen, dat het deelnemen aan het z.g open tournooi op Rijnegom voor alle bondsle den verboden ls, omdat voor dit tournooi geen toestemming ts verleend. De bondsleden worden in hun eigen belang gewaarschuwd' hun mede werking aan bedoeld tournooi te onthouden omdat overtreding der voorschriften schorsing ten gevolge heeft. Sport In 't kort Slijkhuis nam Revanche. In Praag heeft Slijkhuis van de Tsjech Zatopek gewonnen op de 3000 meter ln 8 min. 10 seconden. Hij ontving een prijs, beschikbaar gesteld door President Benesj. De 1500 meter werd gewonnen door Cenova gevolgd door De Ruyter. die een se conde later aankwam. Zijn tijd was 3 min 55.2 sec. Burgerlijke stand van Bloemendaal BLOEMENDAAL. 16-23 Juli 1947. GEBOORTEN- T. M. J. Hamstra-ten Kate, d Ph M. van IJzendoorn-Peto. z.; M. A t.amlng- Bünker, z. ONDERTROUWD: C. van Leeuwen en L. A. van Scherpenberg; J. J W. Bouman en N. C. Schenk; J. P. Drle«sen en L. E. Mössner. HUWELIJKEN- J. H. Warnaars en C Smit: N Kersten eti C. G. .1 Timmermans; W N. van den Bos en W. C Vlasman; G. A. van Krevel en L. Kummer; H. Smits en M. P. J. Bakker. OVERLIJDEN: N. .Jansen-LagerweiJ. 69 JTh, G. Willema-Wllhelmua, 56 J.; O. Baranyal, 30 j! De droogmakersburcht Cruquius Gastvrij open voor het het publiek Aan de rand van de Haarlemmermeerpolder staat het oude stoomgemaal Cruquius te soezen In de weldadige Mei-zon. Grijs-wit tekenen de kantelen zich af tegen de blauwe lucht. Acht zware balansen steken naar buiten, zij verbinden de grote stoomzuigers daarbinnen met de pompen Deze balansen het lijken storm rammen. die zojuist door de wand heen gesto ken zijn gingen onafgebroken op en neer in de strijd tegen het Haarlemmermeer. Het water moest er uit. ..De" Haarlemmermeer zou het worden. Ook aan de Noordelijke en Zuidelijke oevers waren dergelijke „burohten" gebouwd, de Lijnden en de Leeghwater Gedrieën pomp ten de gemalen, totdat op 1 Juli 1852 alle visjes en vissen zich op net droge voelden. Toen not meer dat de bewoners van Haarlem en Amsterdam in menige stormachtige nacht grote angst bezorgde de vissers niet te ver geten: een gedeelte van het watervlak stond bekend onder de naam „Hillemeer" veranderd was ln een reusachtige kleivlakte, bleven de drie gemalen de waterstand regelen. In 1933 konden de gemoderniseerde Lijnden en Leeghwater het verder alleen wel af. de Cru quius werd uitgeschakeld Veertien Jaar staan de zuigers van de reus achtige stoomcylinders nu al stil, evenals hun up en down collega's in de acht pompen aan de andere zijde der balansen. Het donkere water om de pompen heen ligt roerloos stil. Loom staart het gemaal over de Haarlemmermeerse kleiakkers. over enkele kleu rige vakjes met bloembollen achter de Oude Kruisweg en over de weidevelden op de voor grond waar de koeien verrukt grazen na een vervelend lange stalperlode. Door da zorgen van een speciale stichting blij.'t het gebouw gespaard als een waterbouw technisch monument. Want de Cruquius is in zijn tijd een meesterstuk geweest, tot stand ge komen door samenwerking tussen waterbouw kundige Hollanders en enkele Engelsen, die een grote naam hadden als stoomspecialisten. De .deksel" van de reusachtige stoomketel en de bedieningsinstalaltie glimmen als nieuw. Ook verschillende andere werktuigen die hier staan zijn in de olie gezet In het gebouw kan men zich op de hoogte stellen over verschillende be- malingswerknngen en -methoden Er zijn heal wat systemen uitgedacht om het water dat Westelijk Nederland deerde te keren. Want dat het water een groot vijand ls wordt de bezoeker volkomen duidelijk als hij voor de „cassiètte" staat. Dat is een kaart van Neder land waarop natuurgetrouw het relief is aange bracht. Er is te zien wat er zou gebeuren als de Noordzeesluizen open gegooid werden. Heel West-Nederland komt blank te staan, een stuk van Friesland incluis. Het zien hiervan gheft een gevoel van dankbaarheid dat de Duitsers des tijds geen gelegenheid hebben gehad, hun ver dedigingsplannen van Westelijk Nederland uit te voeren. Verbaasdheid over de Internationale roem van de Nederlandse waterbouwkundigen is er niet meer. Die het water deert, die het water keert. Helaas laat de verzorging van het exterieur van 'l gemaal te wensen over. Het ziet er zelfs ver waarloosd uit. De stichting Cruquius ziet dit met lede ogen aan. De financiële positie )aat een restauratie niet toe. Daarom, hoe meer bezoe kers in dit seizoen hoe beter. Het innerlijk van de Cruquius is welverzorgd en daar is het toch de meesten om te doen. AVOND TEN BATE VAN „HONGAARSE HULPACTIE" AFGELAST. De avond ten bate van de „Hongaarse hulpactie", die Zondag in de Concertzaal te Haarlem gegeven zou worden, gaat wegens omstandigheden niet door. Predikbeurten ZONDAG 27 JULI. HAARLEM. Ncd. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel. ing. Kolkhuis plein, Avondgebed de heer D. Beute. Zondag 8: Ds. B. de Jong, Em. perikaht; 10: Ds. A. J. Brinkman. Utrecht; 7: Algemene samenkomst. Dr. H, J. ter Haar Romeny en de heer A. J. Franken. Heemstede. Nieuwe Kerk 10: Ds. R. C. J. W. Hoek, Wilp; Noorderkerk 9: Ds. E. Dijkhuis; 10.45: prof. dl'. J. de Zwaan, Leiden; Oosterkerk 10: Ds. E. Pot; Bakenesserkerk 9.30: Kinderkerk, de heer J. van Winterswijk; Kapel Bethesde Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinder kerk, de heer R. Smit. Rotterdam; 10.45: Ds. F D. Emous, Badhoevedorp. Vereniging van Vrijz. Herv. Jacobstraat 6 10.30; Ds J. Heidln- ga;Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: F. v. d. Horst. Evangelist. Lelden. Zuldcrkapel, Zuiderstraat 15. 10: J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 8: Ed W. Pera, Den Haag. Evangelisatiesamenkomst. Opwekkings- sanienkomst. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds. C. J. Hoekendijk. Baarn Vrije Evangel. Gemeente, geb. Salem". Bakenesser- gracht. 10 en 5: Ds D. Rijkhoek. Christian Science, 10: Ned. taal; 11.15 Engelse taal. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds J. Ph Hau- mersen. Ver. Doopgez. Gemeente. 10.30: Ds S. M. A. Daalder. Ramonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. A. van Arkel, 5: Ds. P. de Ruig. Wllhelmlnakerk. lOt Ds. P A. Zeilstra van Mlddelharnis. 5: Ds L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5 Ds D W v. d. Laan van Arnhem Geref. Kerk (Art 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. F. Mul. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop Oud-Geref. Gemeente. Parklaan 21 Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk van Den Haag. Baptlste Gemeente. Parklaan 14. 10 en 5: Ds. J, v. d. Veen van Amerika. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Gemeente des Heeren. 10 en 7: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen. Hoof- manstr. 12. 10.30: Samenkomst (broodbreken) Pinkstergemeente, Nw. Kruisstraat 14. 10: Ere dienst, 3: Bevestiging mede-voorganger Br E. Schuurman. Gem. Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Herst. Apost. Zendlngsgem. Wllhelmlnastraat 21. 10 en 5: Godsdtenstoef Herst. Apost. Zendingsgemeente. Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Eglise Wallon- ne. Begijnehof 30. Dlmanche 27 Juillet. a 10 h. 15: Service et Sainte Cène. présidé par mr. le pasteur M Jospin HAARLEM-NOORD. Ned. Herv Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7 30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. M. G Blauw. 7: Ds G. W IJzerman van Lijnden. Immanuèlkerk. 8: Ds. A J. van Rhijn van Haarlem. Jeugddienst. 10: Ds Wesseldljk van Alkmaar, Kon Emmaschool. Raafstraat. 10: Ds G. H. v cl. Woord. Bed. H. Avondmaal. Noorder Kapel. Minahassastraat. 7 30: P. Bar- delmeyer, hoofd Chr. School Noord wijk aan Zee. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig 5: Ds P. A Zeilstra van Mlddelharnis. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C. Marls. H. Avondmaal en dankzegging. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10, 10.30: Ds. H. J D R Theesing van Middelle. AERDENHOÜT."Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. C. de Ru te Zandvoort. Rcllg. Kring. 10.30: Ds. C. Soutendijk. DoopsgezHaarlem BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. G. J H Gljmlnk te Rotterdam Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds D. van Lonkhuyzen Vrü Katli. Kerk. 10.30: Gezongen H Mis O VER VEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. A. Hoek te Amsterdam Geref. Kerk 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. 3 30: in Ned. Herv Kerk a d Ramplaan speciale radiokerkdienst voor Indié (P.C.J 1 Voorg. Ds. W F Fijn van Draat SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oude Kerk 10: Ds J Krom Voorber H. Avondm Kon. Emmaschool i Raafstraat) 10: Ds G H v d. Woord Bed H Avondm. HEEMSTEDE. Ned. Ilerv. Kerk. Kerk op het Wilnelminapleln. 10: Ds. E. R A Henkels. Kapel Nieuw Vredenhot. 10.30: Ds. Bartlema Ned. Prot. lïond 10.30: Dr. J. C. A. Fetter. Rem.. Den Haag Gerei, Kerk Koedtefslaan. 10: De A. Dondorp 5: Ds H Pestman Camp- laan. 10: Ds H. Pestman, pred. ln alg. dienst 5: Ds. A Dondorp. Geref. Kerk (Art 31) Heren weg 141 8.15 en 3: Ds J. Keizer BKNNKBROKK. Ned Herv. Kerk. 7: Ds J Bronsgeest, van Velsen. Jeugddienst Geref. Kerk. 10 en 5: Ds J Kuiper van Jutrljp-Hom- merts VIJFHUIZEN. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. J. Verkuljl uit Indlë, thans te Nieuw Vennep. BINNENLAND. Prof H. R. Kruyt uit Utrecht ls op het te Londen gehouden congres van de „International Union of Chemistry" tot voorzitter gekozen. Gedemobiliseerde en binnenkort te demoni seren soldaten van net Koninklijk Nederlands- Indisch Leger, die met de „Volendam" aankwa men. kunnen zich voor inlichtingen omtrent fi nanciële steun voor levensonderhoud, passende werkkring, het verkrijgen van bedrijfscredleten, omscholing of herscholing wenden tot de So ciale Afdeling van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Van Speykstraai 54. Den Haag. Ondet auspiciën van de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer brengt thans een groep van omstreeks 500 jonge Denen tussen 16 en 21 laar een bezoek aan ons land Zij zijn ln verschillende steden bij particulieren onderge bracht. Een duizendtal Amerikaanse padvinders Is Donderdag aan boord van een troepentransport- schip naar Europa vertrokken. Zij zullen een tocht door Nederland en België maken alvorens naar de Jamboree In Frankrijk te gaan In de Staatscourant van Donderdag zijn op genomen beschikkingen Inzake handelsmarges speelgoederen en handelsmarge kunstnijver- heidsvoorwerpen. voorts een loonregeling voor de chemische wasserij en ververij en een rege ling van ionen In de wltwasserlj-industrie. Tengevolge van een toonconflict is een wil de staking uitgebroken in de Gulden Vlies-siga renfabriek te Hilvarenbeek Elf sigarenmakers stelden looneisen, welke de directie niet kon Inwilligen. De 80 andere sigarenmakers ver klaarden zich solidair en legden het werk neer. Dezer dagen arriveerden weer ruim 250 kin deren van Nederlandse ouders, die ln Duitsland wonen, voor een vacantieverblijf van zes weken ln Nederland. De algemene gezondheidstoestand der kinderen was slecht: velen er van waren zeer ondervoed. Drie Amsterdammers, die in 1942 „een on derzoek instelden" in een woning aan de Kei zersgracht en zich daarbij als rechercheurs voordeden, zijn ieder tot S^i jaar gevangenis straf veroordeeld en voor het leven uit de kies rechten ontzet. Zij hadden de bewoner f 50.000 afhandig gemaakt. De Haagse politie heeft een aardappelhan delaar aangehouden, die 's nachts gepoogd had een politie-agent te overrijden, die hem wilde aanhouden, omdat hij met een vrachtauto zon der licht reed. De agent loste een schot op de auto. waardoor een der banden werd stuk ge schoten. De Belgische minister van Volksgezondheid, de heer Verbist, heeft een bezoek gebracht aan sociale en geneeskundige Instellingen. Vijfhonderd Joodse kinderen uit kampen voor verplaatste personen uit Midden- en Oost- Europa komen naar Nederland. Een gedeelte gaat naar huize Clara in Zandvoort. Het zijn wezen van 6 lot 14 jaar, die h:er een opleiding zullen ontvangen, welke hen voor emigratie naar Palestina geschikt maakt. HAARLEM EN OMGEVING. Mej. L. Koster te Overveen ls benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Loosdul- De heer G. van Niekerk, pastoor der R.-K. kerk van Overveen, die onlangs ln de Maria- Stichting te Haarlem opgenomen moest worden, heeft het ziekenhuis weer verlaten. De heer M. L. A. Klein, oud lid van de Haarlemse gemeenteraad is onderscheiden met het erekruis „Pro ecclesia et pontiflce". Mej. J. Pieterson, leerlinge van de Rijks kweekschool te Haarlem, is ln Amsterdam ge slaagd voor het Staatsexamen Nuttige Hand werken. Geslaagd is voor het examen lerares bij de Ned. Mode-Vakschool in Den Haag, mej. Schu ring te Haarlem. Voor het Staatsexamen gymnasium B ls ge slaagd mejuffrouw G. Borst te Heemstede. De ons opgegeven naam van de kranige redder, die dezer dagen een 7-jarig kind uit de Bakenessergracht haalde, bleek verkeerd te zijn. Gaarne vermelden wij zijn juiste naam: het was de 22-jarige J. F. Cronau. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21. Telefoon 21.775 ZANDVOORT Zeestraat 38. Telefoon 2925 (Adv.) N.Z.H.-bussenpark met fraai model uitgebreid Sedert een week vertoont zich een nieuwe aanwinst van de N.Z.H. op Haarlems dreven en wegen. Het is een door Beynes afgeleverde bus met Crossley-chassis en Kromhoutmotoren van hetzelfde model als ook aan de H.T M. en aan de Nederlandse Spoorwegen en haar dochter ondernemingen geleverd werd De N.Z.H. neemt op het ogenblik proeven met deze wagen om haar geschiktheid voor haar net te keuren. Het is wel zeker, dat het „proef exemplaar" geen eenling in de garage aan de Leidsevaart zal blijven. Waarschijnlijk zullen deze bussen wegers hun afmetingen alleen op de lnterlocale diensten en een enkele zeer druk ke stadslijn als StationVondelweg gebruikt worden Gecompliceerd Een 18-jarlge expeditieknecht deed enige tijd geleden aangifte van diefstal van een pak met manufacturen uit een bakfiets, welke hij enige E minuten onbeheerd had laten staan in de Lom- bokstraat te Haarlem. Daags daarna deelde hij bij de recherche mede, dal het pak terecht was, c omdat hij vergeten had het op de bakfiets te v deponeren Een en ander gaf de recherche aan- V leiding om de jongeman eens nader aan de tand t te voelen, waarop hij door de mand viel en be- y kende het pak aan een onbekende te hebben verkocht. V Begrafenis 3. D. Wijkhuizen Verschillende Haarlemmers hebben Vrijdag- r middag de teraardebestelling van het stoffelijk C overschot van de heer J D. Wijkhuizen op de 1 C algemene begraafplaats te Hillegom bijgewoond. Op het graf heeft op verzoek der familie alleen I- Ds Verleur, predikant bij de Gereformeerde Kerk (Qnderh Alt. 3! K O te Lisse. het woord V gevoerd. Deze tekende de overledene als een I gelovig man en richtte tot ce fam:!ie woorden van vertroosting. Voorts dankte hij namens de c familie allen die de overledene ln de laatste da gen van zijn leven van hun belangstelling had den blijk gegeven. I Zandvoort B. eu W. in bet ongelijk gesteld Het strandstoelenconflict De Haarlemse rechtbank deed naar wij verne men reeds hedenmorgen uitspraak in het kort geding tussen de firma ..Termes" te Zandvoort en de gemeente. HierbU werden B. en W. in het ongelijk gesteld en op verbeurte van een dwang som veroordeeld om de betrokken strandpachter niet te hiuderen b« het gebruik van het strand, daar de handelwijze van de gemeente niet in overeenstemming gcweesi is met hei strand- pachtrecht en daar de gemeente met behulp van de politie eigen richting" heeft gepleegd. De gemeente zal zich bU dit vonnis neerleggen en het correct uitvoeren. Burgerlijke Stand van Heemstede ONDERTROUWD: H. A. Mommers-A. Bosnia, A. Heijstek-E. van Loevezijn. J. Nleuwenhulzen- A Schipper GETROUWD: A Brouwer-E. Fnimau. J. Rol- W M. Reijngoud. BEVALLEN: W Boesaard-Dekkers z.; C. T, Uitendaal-Dodebier. z.; E. M. M. van ilaasteren- Schaeffer. d G. M. Vastenhout-Greijmana. z, OVERLEDEN: T. H. Koning, 59 J. in

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6