Tegal op Midden-Java bezet Regering zal de thans in Indië aanwezige troepen niet versterken Slavische volken slaan bruggen Australische mterventi ereedsbegonnen: 02c Jaargang No. 18694 TV 1 "fx. It 1 Maandag 28 Juli 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724. I I I 1^^ I Verschijnt dagelyks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 1060U. Directeur-Hoofdredacteur I fi I 1 I 1 I J1"™ III I E I 11 II III lil Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel. 12230. JL JL l^L JL JL JL X JLKJ f^lT li 4.—. Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Prukkerö Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. J AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: F>bert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WEDERLANDS LEGERCOMMUNIQUÉ: Tot en met Zaterdag 41 doden75 gewonden en 8 vermisten Belangrijke kolenmijnen op Sumatra bereikt Het Nederlandse Legercommuniqué van heden meldt, dat de kolenmijnen van Boeki tasem (Zuid-Sumatra) door de Nederlandse strijdkrachten zijn bezet. Bij hun opmars met als uitgangspunt Palcmbang staan de Nederlanders op Zuid-Sumatra thans 192 km landinwaarts cn hebben de grote spoorwcg-reparatic-plaatsen van Lahat bezet, waar de republikeinen wapens vervaardigden. Op West-Java is Pengalengan, 32 km ten Zuiden van Bandoeng, bezet. De kolenmijn van Boekitasem is cén van de gTootste open mijnen van het Zuidelijk halfrond en werd de laatste twee jaar door de Indonesiërs geëxploiteerd met matc- riaal, dat hun door de Britse bezettingsmacht was verstrekt. De productie in deze periode bedroeg ongeveer 1000 ton per dag. Het offi- BATAVIA, 28 Juli (Aneta). cièle legercommuniqué van hedenmorgen (luidt als volgt: West-Java: Pengalengan, 30 km ten Zui den van Bandoeng, werd bezet. Na in Tegal aanvankelijk zwakke tegenstand te hebben (geboden, wierpen de republikeinse troepen 'aldaar hun uniformen en wapens weg en J juichten de Nederlandse troepen langs de (weg luide toe. Sumatra: Op Zuid-Sumatra werden iMoearaenim en, Lahat ten Zuidwesten van Palcmbang bezet, waarbij ook de kolen mijnen van Boekitasem bereikt werden. De Nederlandse troepen zijn hiermede thans circa 156 km van Palcmbang opge marcheerd. Ten Zuidwesten van Medan hadden ver kenningsacties plaats. Overigens zijn geen bijzonderheden te melden. De militaire luchtvaart: De Nederlandse luchtmacht verrichtte uitgebreide verken ningsvluchten en wierp levensmiddelen en voorraden ten behoeve van de troepen uit boven de voorste lijn. Ter beveiliging van de scheepvaart tegen herhaalde beschietingen van Boekit Lam- poe (Sumatra's Westkust) uit was het noodzakelijk de Boenkoed Baai te bezet ten. Ook in dit gebied bleek de TNI overhaast de vlucht genomen te hebben. Eerst 30 bied bij Genoeksari. De aanvallers bezl;_ den Indonesische vrouwen als schild en werden met verliezen verdreven. Latei- werd in bedoeld gebied een zuiverings actie ingezet. Onze troepen ondervonden daarbij hinder van republikeins artillerie vuur. Oost-Java: Nederlandse troepen van La> wang hebben een tocht gemaakt naar het vijftien km verder in de richting van Ma- lang gelegen Singosari teneinde een groot aantal van Lawang door de T.N.I. afge voerde en te Singosari geïnterneerde Chi nezen te bevrijden. De herhaalde berichten omtrent het ge bruik van Japanners aan Nederlandse zij de zijn volledig uit de lucht gegrepen. De verliezen tot en met 26 Juli bedra gen: 41 doden, 75 gewonden en 8 vermis ten. In deze cijfers zijn ook enkele nageko men meldingen verwerkt. Dr. Van Mook is verbaasd Tijdens een onderhoud met de Bataviase correspondent van A.F.P. gaf dr. Van Mook uitdrukking aan zijn voldoening over het verloop der operaties, doch hij verbaas de zich over de zwakke tegenstand der re publikeinen. „Wij verwachtten geen alge mene volksopstand, doch wij hadden ge dacht dat de republikeinen iets anders zou den doen dan zich over te geven aan ver woestingen en plunderingen waarvan de km van Padang ondervonden onze troe- j ge^eje Chinese bevolking te lijden heeft". pen enig vuur van sluipschutters. Voorts JJ- l---- werden naai- de Nederlandse troepen enige handgranaten geworpen, welke echter niet Jontploften. De actie bij de Boenkoed Baal, vooral de landing van carriers door middel van lan- dingsboten bij Boengoes, was een grote verrassing voor de TNI. Deze actie verliep zeer vlot, na het aanbreken van de dag waren de carriërs binnen enkele minuten aan land. Zuid-Sumatra: Batoeradja werd geheel In tact aangetroffen. Bij de bezetting van deze plaats werd geen tegenstand geboden. De bevolking was rustig en de voedselsitu atie bevredigend. De consolidatie van de bezette olievelden heeft voortgang. De hou ding van het achtergebleven Indische per soneel is over het algemeen niet ongunstig. In de Noordelijke sector langs de weg maar Sekajoe zijn verscheidene dorpen door de republikeinen geheel in de as ge legd. De bevolking werd door de TNI het binnenland ingejaagd. Zij keert thans te rug en toont zich vriendschappelijk. Bij de actie in Zuid-Sumatra is een aanzien lijke hoeveelheid wapens in beslag geno men. Aan Sumatra's Oostkust zijn meer dan honderd huizen te Kwala verwoest. Zaterdagmorgen is een convooi naar deze plaats vertrokken voor het evacueren van dc bevolking. Overigens werd de zuivering van het rond Medan bezette gebied voort gezet. De fantasie had de republikeinse radio thans wederom in ongekende mate te pak- keh, toen werd medegedeeld, dat Medan door de republikeinse troepen was bezet. Zelfs van enige actie door gewapende re publikeinse troepen van enige betekenis is geen sprake. Legerbericht van Zondag West-Java: Palaboehanratoe aan de Wijn- kóopsbaai en de centrale Lamadjang bij Pengalengan werden bezet. Alle bruggen tn de weg naar Palaboehanratoe waren on beschadigd. Bij de bezetting van de cen trale Lamadjang werd meer weerstand dan gewoonlijk ondervonden. De centrale was ogenschijnlijk in orde. De bezettingsdeta chementen van Tjitjalenka en Madjalaja werden, nadat verkenningen waren uitge voerd, in verband met andere opdrachten teruggenomen. Er was geen tegenstand en wij leden geen verliezen. De verbinding tussen Poerwakarta en Tjikalong Wetan werd tot stand gebracht. Midden-Java: In samenwerking met landingsdivisies van de Koninklijke Mari ne werd Tegal bezet. Republikeinse groe pen voerden een aanval uit in het Oostelijk; deel van het rond Semarang bezette ge- Vrouw uit Roozendaal slachtoffer van roofmoord I Nabij het buiten Roozendaal gelegen zwembad „De Stok" heeft een voorbij ganger in een bosje griendhout een half bewusteloze vrouw aantroffen, wier hals met een dun touw was dichtgesnoerd. De man waarschuwde onmiddellijk de politie. Deze vervoerde de vrouw naar het zieken huis en stelde een onderzoek in haar wo ning in. Daar trof men een grote wanorde aan. Een buurvrouw verklaarde, dat zij zekere De J. in het huis had gezien. De J., die bij de politie ongunstig bekend staat, werd gearresteerd, doch ontkende iets van deze zaak af te weten. Met behulp van een - politiehond ontdekte men nabij de woning van De J. een geldkistje, dat uit de woning van de vrouw gestolen was. De J. legde bij een nader verhoor een bekentenis af. Hij had de vrouw gevraagd naar het zwembad te komen onder het voorwendsel, dat hij haar in kennis zou brengen met iemand, die textielgoederen voor haar te koop had. Toen men buiten de stad gekomen was, heeft De J. de vrouw bewusteloos geslagen en getracht haar te worgen. De J., die tien jaar geleden reeds voor eenzelfde feit werd veroordeeld, heeft zich daarna naar de woning van de vrouw begeven en zich een bedrag van 198 gulden uit een geldkistje, alsmede enige distribu tie-bescheiden toegeigend. De vrouw, die zes uur buiten bewustzijn was geweest, is in het ziekenhuis overleden. Toen hem gevraagd werd naar de hou ding van de vroegere republikeinse func tionarissen, verklaarde dr. van Mook, dat 80 procent van degenen, die op hun post waren gebleven, thans met de Nederlan ders samenwerkten en dat hij zich ver heugde over het feit, dat een groot aantal inwoners van West- en Oost-Java, die wa pens in hun bezit hadden, begonnen waren deze aan de Nederlandse autoriteiten over te geven. Republikeinse mededelingen Het republikeinse legercommuniqué meldt o.m.. dat gisteren in Singosari (Oost- Java) zwaar werd gevochten. Bij Dawar- blandong werden achthonderd man sterke Nederlandse troepen met pantsereenheden verdreven en door de republikeinen ach tervolgd in de richting van Randegan. In het gebied van Soetji, ten Westen van Gri- see, zijn de Nederlanders in de aanval. De Indonesiërs verzetten zich met artillerie. Hedenmiddag is Gresik door Nederlandse, oorlogsschepen twee uur lang beschoten. De Indonesische verliezen bedragen drie zwaar gewonden, twee licht gewonden en twee zeer licht gewonden. Verscheidene huizen en gebouwen werden beschadigd. Op Sumatra zijn de Indonesiërs succes vol bij hun opmars naar Padang. Tanah Bengkok werd heroverd. Spoedig einde? Naar uit betrouwbare Haagse bron ver nomen wordt, verwacht men zeer spoedig, mogelijk reeds deze week, de beëindiging van het politie-optreden in Indië, De be doeling zou zijn, om de voornaamste pro ductie-gebieden te bevrijden en weer op gang te brengen. De republiek zou onge moeid gelaten worden op het beperkte terrein van Midden-Java, waar zij naar men meent haar grootste aanhang vindt en waar zij de kans zou krijgen, haar levens vatbaarheid te bewijzen. Een millioen voor de getroffenen in Indië De Nederlands-Indische regering heeft een bedrag van een millioen gulden be schikbaar gesteld voor het verlenen van eerste hulp aan de door plundering, brand stichting en vernietiging van eigendommen getroffen bevolking van Java en Sumatra. Heden werden met de voorzitter van de grootste Chinese verenigng, de „Choeng hwa choeng hwi" besprekingen gevoerd over het besteden van deze gelden. Immers hoewel de hulpverlening voor iedereen is bedoeld, zal de Chinese bevolkingsgroep, wel zeer veel ontvangen. De besprekingen hebben voldoende resultaat opgeleverd. De normale hulpverlening door het Rode Kruis en het departement van Sociale Za ken wordt hierdoor niet beïnvloed. Het Rode Kruis en de medische mobiele teams kunnen ook gelden ten laste van dit spe ciale bedrag aanvragen. Wie kregen extra kaas? Het Tweede Kamerlid de heer P. den Hartog (Vrijheid) heeft aan de minister van- Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gevraagd of het waar is dat kort geleden, buiten de handel en de distributie om ,een vrij grote hoeveelheid kaas tegen lage prijs ter beschikking is gesteld van verschillende particuliere en overheidsbe drijven ter verdeling onder hun employés? Voorts vraagt de heer Den Hartog welke bedrijven van deze maatregelen hebben geprofiteerd, hoeveel kaas aan elk der op deze wijze bevoorrechte bedrijven is ver strekt, welke overwegingen er toe hebben geleid tot deze terbeschikkingstelling over te gaan. Waarom, zo vraagt de heer De Hartog, indien beschikt werd over een surplus aan niet-houdbare kaassoorten, werd niet voor alle consumenten een extra-rantsoen van deze kaas beschikbaar gesteld of, indien de beschikbare hoeveelheid kaas daarvoor niet toereikend was, waarom is dan niet in de eerste plaats gedacht aan een extra-toewij zing voor hen, die Sn de kaas-produceren de bedrijven werkzaam zijn? De Surinaamse staten betreuren militaire actie Zaterdagavond hebben de Surinaamse staten besloten de gouverneur te verzoe ken aan minister Jonkman een boodschap te doen toekomen, waarin de Staten het regeringsbesluit tot bet aanwenden van de huidige maatregelen in Indonesië betreu ren. In deze boodschap geven de Staten uitdrukking aan de hoop. dat de omstan. digheden zo zullen veranderen, dat vrede lievende besprekingen kunnen worden her vat. Epositie electriciteitsbedrijf Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf Haarlem heeft in de percelen Grote Hout straat 54-60 een tentoonstelling „Electri- citeit in de huishouding" georganiseerd, die op Vrijdag 1 Augustus om 15 uur ge opend zal worden. De Amsterdammer J. M. Zwaan won in het Olympisch Stadion het nummer 110 meter hordcnloopOp de foto van links naar rechts: G. W. TakkenVan Leeuwen, SchaayNelissen, C. Visser en Zwaan. Aflossing der verschillende groepen militairen wordt bepaald door het tijdstipwaarop zij in dienst traden In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over hel wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet deelt de regering mede, dat het niet haar bedoeling is, de thans in Indië aanwezige troepenmacht te versterken. Het streven is er op gericht, zo snel mogelijk door nieuwe eenheden andere troepen te doen aflossen. De volgorde, waarin de verschillende groepen militairen aan de beurt komen om afgelost te worden, wordt bepaald door de tijdstippen, waarop zij in dienst zijn getreden. Allereerst waren in Indië personen in militairen dienst, behorende tot onderdelen van het K.N.I.L. Vervolgens zijn daarheen gezonden bataljons oorlogsvrijwilligers, aanvullende eenheden, de 7-December- divisie en de Tweede Divisie. In het na jaar volgen weer jongere troepen. Te be ginnen met de 7-December-Divisie dient eike ploeg niet tot versterking van de in Indië aanwezige troepenmacht, maar tot aflossing. Na aankomst van de Tweede Di visie werd een begin gemaakt met de af lossing van Nederlandse troepen en zijn militairen van het K.N.I.L. het eerst aan de beurt. Dan volgen de eerste uitgezon den bataljons oorlogsvrijwilligers, die ein de 1947 worden terugverwacht, daarna de overige manschappen van deze bataljons, de aanvullende eenheden, de 7-December Divisie en de Tweede Divisie. Om dit mo gelijk te maken, zal er telkens weer een nieuwe ploeg naar Indië moeten vertrek ken, zij het dan ook, dat, naar gehoopt wordt, de vertrekkende ploeg van gerin gere sterkte zal kunnen zijn dan de terug kerende. Op 1 Mei bedroeg de sterkte der Neder landse troepen in Indië met inbegrip van de niet-operationele eenheden rond 89.000 man, welke sterkte rond 7000 man lager was dan het aantal, dat volgens het op 14 October 1946 tussen Nederlandse, repu blikeinse en Britse vertegenwoordigers ge sloten bestand toelaatbaar was. De inmiddels naar Indië vertrokken Tweede Divisie heeft een sterkte van rond 18.000 man. In het aanvankelijke aflos singsplan was met de nog toelaatbare marge van 7000 man rekening gehouden. De ontwikkeling van de gebeurtenissen, welke niet toelieten, dat het aflossings schema onmiddellijk in zijn volle omvang in werking zou worden gesteld, waardoor een algemene hergroepering van de strijd krachten nodig zou worden, is ooi-zaak ge weest, dat de aflossing in een langzamer tempo moest geschieden dan was vastge steld. Zodra een ontwikkeling als in Lingga- djati werd overeengekomen zal zijn ver zekerd, zal op grote schaal tot aflossing De Britse minister voor Overzeese Handel, Harold Wilson, die de mislukte handels besprekingen in Moskou geleid heeft, had tot het einde toe pech. Bij de landing op het Londense vliegveld liep zijn machine te ver door en kwam in een gracht terecht, waarbij zij eritstig beschadigd werd. Wilson en andere inzittenden liepen schrammen op. kunnen worden overgegaan en vervolgens te zamen met een evenredige vermin dering van de strijdkrachten aan republi keinse zijde tot een aanzienlijke ver mindering van de troepensterkte. Daarbij kan niet volgens een vast aflossingsschema worden gewerkt, omdat voortdurend reke ning moet worden gehouden met de be schikbare scheepsruïmte. De regering is zich terdege bewust van de aan het in stand houden van dit machts apparaat verbonden kosten en evenzeer van de economische nadelen, voortsprui tende uit het onttrekken van zovele jonge lieden aan het productieproces. Nog an dere nadelen men denke aan opleiding en onderwijs en aan talloze particuliere belangen zouden hieraan toegevoegd kunnen worden. Bij het opstellen van de begroting voor 1948 is reeds met een belangrijk lager con tingent dienstplichtigen rekening gehou den. Over de grootte van de contingenten en de-tijd van uitzending wordt veelvuldig overleg, ook met de Nederlands-Indische autoriteiten gepleegd. Manifest van Indonesiërs in Nederland De Perhimpoenan Indonesia (politieke organisatie der Indonesiërs in Nederland) de Perkoempoelan Islam, de Perkoempoe- lan Kristen Indonesia, de Roekoen Po- ladjar Indonesia (vereniging van Indone sische studenten) en het Verbond van In donesische Burgers hebben een manifest tot het Nederlandse volk gericht, waarin het volgende wordt gezegd: „De hier te lande woonachtige Indone siërs afkomstig zowel uit de Republikeinse als de Malino-gebieden en behorende tot verschillende sociale groeperingen, hebben met grote ontsteltenis en diepe veront waardiging het besluit van de Nederlandse regering vernomen om de onderhandelin gen met de Indonesische regering af te breken en over te gaan tot toepassing van militair geweld om aan de republiek haar wil op te leggen". „Wij weten echter dat een belangrijk deel van het Nederlandse volk trouw aan de beginselen van recht en vrijheid zich van de geweldpolitiek van de Nederlandse regering heeft afgewend. Op hen doen de Indonesiërs een dringend beroep om de Nederlandse regering er toe te brengen het wapengeweld onmiddellijk! te staken". Het woord is aan... H onor de B alzac Er zijn teerbesnaarde zielen, die niet weten hoe men zorgen overwint en die daarom steeds weer door zorgen overwon- nen worden. Het leven is een arbeid, een beroep, waarvoor men zich, om het te leren, in spannen moet. Medicamenten naar Indonesië In gevolge een verzoek van de Britse re gering heeft de Nederlandse regering er in toegestemd dat zo spoedig mogelijk medi camenten van Malakka uit per vliegtuig naar Java worden vervoerd ten behoeve van het Indonesische Rode Kruis. Het Brit se verzoek werd gedaan naar aanleiding van de oproep via radio Djocja aan alle vrouwen van Malakka door het hoofd van het Indonesische Rode Kruis. De Neder landse regering heeft zich terstond princi pieel bereid verklaard het transport van medicamenten toe te staan cn de autori teiten te Batavia dien overeenkomstig ge ïnstrueerd. Zij heeft echter uitdrukkelijk medegedeeld, dat zij nooit toestemming geweigerd heeft tol het vervoeren van me dicamenten naar republikeins gebied. Bulgarije cn Joegoslavië vieren verbroederingsfeest in Belgrado Een Bulgaarse regerings-delegatïe on der leiding van Georges Dimitrof, minis ter-president, is Zondagmorgen in de Joe goslavische hoofdstad aangekomen. Zij werd aan het station ontvangen door maar schalk Tito, in gezelschap van leden van de Joegoslavische regering, de chef van cle generale staf, generaal Popovitsj. leden van het corps diplomatique, waaronder de Sovjet-Russische gezant, en talrijke andere Joegoslavische autoriteiten. Dimitrof ver klaarde o.a.: „Wij zijn hier gekomen om een eeuwige vriendschap tussen de twee Slavische volken tot stand te brengen. On ze grenzen moeten ons niet meer van el kander scheiden, doch ons verenigen. Geen macht ter wereld zal ons in de toekomst tegen elkander kunnen opzetten en wij kunnen tezamen vechten voor het vesti gen van een duurzame vrede in de wereld. De Balkan zal aldus een belangrijke fac tor worden voor vrede en democratie". Reuter meldt nader, dat bij de ontvangst Zes <loo<lslraffen geëist in Spanje In een proces, tegen tien personen, die beschreven worden als communisten, heeft de openbare aanklager voorlopig zes dood vonnissen en vier gevangenisstraffen van dertig jaar geëist. Zij worden beschuldigd van het werpen van bommen naar levens middelenwinkels en restaurants te Madrid. Er zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. Vijf der verdachten zijn beneden 21 jaar, en van hen zijn drie slechts zeventien jaar oud. Naar men verwacht, zal de verdedi ging trachten te bewijzen dat een der var- dachten het meisje Isabel Torralba krankzinnig is geworden als gevolg van de mishandelingen door de politie na haar arrestatie. Twee-en-twintig personen zijn in de afgelopen drie maanden te Madrid en Midden-Spanje ter dood veroordeeld en wachten nu op het resultaat van hun gra tieverzoeken. DE IN ENGELAND GEDRUKTE OORLOGSPOSTZEGELS WORDEN ONGELDIG. De geldigheid van de tijdens de bezetting in Engeland gedrukte Nederlandse post zegels (oorlogsuitgifte) zal 31 December 1947 aflopen. Na die datum wordt geen gelegenheid tot inwisseling gegeven. Tot 1 Sept. zullen deze zegels nog aan de post- inrichtingen verkrijgbaar zijn. te Belgrado mede aanwezig waren verte genwoordigers van de Britse en Ameri kaanse ambassades. Het station was met vlaggen versierd. Langs de weg van het station naar de woning van Tito stonden duizenden inwoners van de stad nitet vlag getjes te zwaaien. In een toespraak in de grensstad Tsari- brod had de Bulgaarse minister-president Dimitrof reeds verklaard, dat de bevolking van het grensgebied een „levende brug" vormde tussen Joego-Slavië en Bulgarije. „Verstevig deze brug totdat op zeker mo ment, door de wil van de volken van Joego Slavic en Bulgarije, deze grens ons niet meer zal scheiden, doch ons voor altijd in broederlijk samengaan zal verenigen", al dus zeide hij. De bonnen voor meat and vegetables Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men de destijds voor Meat and Vegetables aangewezen bonnen „E 03 Vlees", voor zover men daarop nog geen Meat and Vegetables heeft kunnen krij gen, vóór 3 Augustus bij een slager moet .inleveren. Op deze bonnen zal men dan alsnog 1 lb (ca. 450 gram) Meat and Vege tables ot 4 oz (ca. 112 gram) blikvlees kunnen krijgen. Men dient genoegen te nemen met datgene, waarmede de slager op deze bonnen wordt bevoorraad. Een correspondent van de „Sydney Sun" uit Canberra bericht, dat de Australische regering in contact is getreden met Neder landse en republikeinse autoriteiten om te trachten „een vreedzame oplossing te vinden in het Indonesische conflict". De correspondent voegde hieraan toe, dat ook andere bij de kwestie geïnteres seerde partijen met dezelfde pogingen bezig zijn en verklaarde verder, dat in dien deze pogingen zouden mislukken, Australië zich gedwongen zal zien een andere weg naar oplossing van het con flict te zoeken, hetgeen zou kunnen inhou den, dat Australië de kwestie aan de Vei ligheidsraad zou voorleggen, China. Volgens Chinese regeringskringen bestu deert de Chinese regering de maatregelen, welke tot een onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden tussen de Neder landers en de Indonesiërs kunnen leiden, alhoewel zij nog geen officieel verzoek tot Russisch propaganda- offensief tegen Zweden De Sovjet-regering is een propaganda- offensief tegen Zweden begonnen dat bijna op een zenuw-oorlog gelijkt, sinds Zweden de uitnodiging van de Parijse conferentie over het aanbod van Marshall aangenomen heeft, aldus de diplomatieke correspondent van het Engelse blad de „Observer". „Het hoofdthema van de uniforme pers en radio-polemieken is, dat Zweden zich onderwerpt aan de „Amerikaanse infiltra tie-politiek" en afstand doet van zijn onaf hankelijkheid. Tass, het Sovjet-Russische persbureau, meldt uit Stockholm, dat de V. S. de drie Scandinavische landen in een anti-Russisch politiek en militair blok on der Amerikaanse leiding dwingen. In een artikel van de Prawda gaat men zelfs zo ver, dat men in de Zweedse militaire uit gaven een bedreiging van de Sovjet-Unie ziet, aldus de correspondent van de „Ob server". bemiddeling heeft ontvangen. Hun sym pathie met de Indonesische zaak betuigend, verklaren deze zelfde kringen met nadruk, dat China zijn verplichtingen moet eer biedigen, welke voortvloeien uit de met de geallieerden tijdens de Japanse oorlog gesloten verdragen en uit het internatio nale recht. Ten slotte merken deze kringen op, dat de Chinese regering zich bezig houdt met de veiligheid van haai- onderdanen in In donesië. De vice-president van de republiek, Mo hammed Hatta, heeft gisteren in een rede te Pemantang Siantar (Noord-Sumatra) verklaard, „dat de mogelijkheid van bui tenlandse interventie geheel zal afhangen van de wijze, waarop de republikeinen weerstand zullen bieden aan de Neder landse agressie". Import van kleinere automobielen De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat geen automobielen mogen worden ingevoerd, waarvoor een hogere prijs dan 1350 dollar of 340 Pond Sterling moet worden betaald. Ook uit Italië en Tsjeeho-Slowakije zullen slechts kleine wagens worden geïmporteerd. Alleen uit Frankrijk moet om redenen van handels politieke aard een gering percentage grotere personenauto's worden betrokken. Daar in het programma van 1946 deze limiet nog niet gesteld was, zullen mogelijk nog en kele grote wagens, welke op grond van dit programma zijn aangekocht, worden inge voerd. Sumatra's residenties Op het in ons blad van Vrijdag 25 Juli gepubliceerde situatiekaartje van Sumatra was de nummering der residenties niet in overeenstemming met de daarbij gegeven opsomming. De nummers 10 en 11 waren verwisseld, zodat de Oostkust en Atjeh on derling van plaats hadden geruild In de eindstrijd om het wereldkampioen schap sprint voor amateurs bonden Cor Bijster en Harris de strijd aan en op over tuigende wijze won de Engelsman (rechts). Engelse en Schotse meisjes bezoeken Haarlem Zaterdag zijn tachtig Engelse en Schotse meisjes in Haarlem aangekomen, die tot Vrijdag 8 Augustus de vacantie in deze omgeving zullen doorbrengen. Over het algemeen zijn zij bij het leger werkzaam. De gasten zijn Maandagmorgen op het Stadhuis ontvangen en toegesproken door dc heer D. J. A. Geluk, als waarnemend burgemeester en voorzitter van het ontvangst-comité der World Friend ship Association. Deze bracht in her nering de goede verstandhouding tussen Groot Brittannië en Nederland. De dames komen op een prachtig ogenblik in Haar lem. omdat een bloemenfèest gehouden wordt en zij kunnen genieten van de bloe men. Na de gasten prettige dagen toege wenst te hebben,' spraken enige van hen woorden van dank voor de ontvangst. Voor deze morgen stond een wandeling door de stad op het programma, waaraan Haarlemmers, die als gastheren en gast vrouwen optraden ook deelnamen. Weerbericht ZEER WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Heldere nacht. Morgen overdag over het algemeen zonnig weer. echter met opnieuw toenemende onweersactiviteit. Temperatuur oplopend tot zeer hoge waarden. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 29 Juli: Zon op 4.55 uur. onder 20 36 uur Maan op 18 47 uur, onder 1.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1