c c De sterke Harris klopte Bijster Delftse Sport won na spannende strijd Prachtige prestatie van De Ruyter Sport in het kort Sombere Eliza Wereldnieuws MAANDAG 28 JULI 1947 2\ WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Teleurstellende resultaten voor Van Vliet en Derksen De wielerkampioenschappen in Parijs hebben voor de Nederlanders seen titels in de sprint opgeleverd. Bü de beroepsrenners werden zelfs teleurstellende resultaten be reikt. Arie van Vliet werd in de kwart eindstrijd uitgeschakeld en dc wereldkampioen Jan Derksen werd vierde. Bij de amateurs behaalde de Engelsman Harris het wereld kampioenschap, Harris was beslist sterker dan de Haarlemmer Bijster. Scherens prof. kampioen Het was een verdrietige Scherens, die na het winnen van het wereldkampioenschap sprint voor beroepsrenners het middenter rein verliet en de kleedkamers opzocht. Hij had graag op sportieve wijze zijn meerder heid over al zijn concurrenten willen tonen, maar het unfaire rijden van Gerardin ener zijds en de onsportieve houding van het Franse publiek anderzijds waren oorzaak dat de bijna veertigjarige Belg weinig lust gevoelde om het ererondje te rijden en het U.C.I.-tricot uit handen van de president te ontvangen. Scfherens had Senfftleben ,,met één been" in de halve eindstrijd in twee ritten verslagen en Gerardin sloeg Derksen, zodat de twee veteranen van vóór de oorlog in de beslissing waren gekomen. In de eerste rit tussen hen won Scherens uit tweede positie met een volle lengte. Toen kwam de tweede rit. Scherens vertrok van kop, ging in de laatste bocht naar bo ven en Gerardin dacht zijn kans te kunnen grijpen door naar beneden te duiken. Tot zover ging alles normaal. Eenmaal beneden met Scherens vrij dicht aan het wiel ging Gerardin plotseling weer scherp omhoog, week dus volkomen van de lijn af. Sche rens moest volgen en was een geslagen man. Inplaats van Gerardin te declasseren, besloten de vijf wedstrijdcommissarissen de rit over te laten rijden. Dit was dus geen „belle". De Fransman kreeg een boete van duizend francs, een bewijs dus dat Gerar din unfair had gereden. Hem voor het Franse publiek te diskwalificeren durfden de commissarissen dus niet. Van kop af nam Scherens de leiding, waarbij Gerardin weer in de laatste bocht naar binnen dook maar nu op regelmatige wijze versnelde en prachtig door Scherens, van buiten omko mend. verslagen werd. Het unfaire rijden van Gerardin was reeds opgevallen in de halve finale, toen hij tegen Derksen uit kwam. Ook toen was Gerardin, op het mo ment dat Derksen in de bocht op 150 meter voor de finish naast hem wilde komen, om hoog gegaan. In de strijd om de derde en vierde plaats won Senfftleben van Derksen. Zege van Harris. De ritten om het wereld kampioenschap amateurs waren in vergelijking hiermede een verademing. Evenals mei Van Vliet en Derksen viel er voor de Nederlandse wie- Ierwereld een teleurstellend resultaat te noteren. Bijster werd in twee ritten van de eindstrijd door een sterkere, snellere en vooral door een veel tactisoher rijdende Harris verdiend geslagen, waarmede de Engelsman de titel veroverde. Bijster had in de halve finale de Fransman Sensever in twee ritten overwonnen. De eerste maal zonder merkbare inspanning uit tweede po sitie en de tweede keer had Sensever, hoog uit de bocht komend, de val mee. Niettemin wist de Nederlandse kampioen op het laat ste rechte eind nog een dergelijke snelheid te ontwikkelen, dat hij de Fransman naai de tweede plaats verwees. In de eerste rit van de finale moest Bijster de kop nemen met Harris vlak aan net wiel. Even lette Bijster niet op in de laatste bocht, Harris- dook naar beneden, demarreerde en onze landgenoot was verslagen. In de tweede rit bewees Harris, dat hij ook van kop af, in zuivere snelheid, de meerdere was van onze landgenoot. De tweede serie werd na de sprintwed strijden gereden van de wedstrijd achter zware motoren over 100 km voor het we reldkampioenschap stayers. Het resultaat was: 1. Lesueur (Frankrijk( 1 uur 20 min. 47.6 sec. 2. Mathias Clemens (Luxemburg) op 6 ronden en 300 meter. 3 Summers (En geland) op 12 ronden en 350 meter. Besson gaf op. De wedstrijden van Zaterdag Het was een volkomen rustige v. Vliet die na de tweede rit. waarin hij in' een sprint over 400 meter royaal werd geklopt, van zijn fiets afstapte. „Ik kan geen wereld kampioenschap meer rijden, vorig jaar niet in Zürioh en nu hier in Parijs ging het helemaal niet. Het schijnt ieder jaar slech ter te gaan"., klaagde Van Vliet. Van Vliet ging bij Schulte, Peters en Derksen zitten op de pelouse. en gezamen lijk overwogen zij de mogelijkheid dat. nu Van Vliet er uit is, en Scherens zo goed rijdt, de Belg wel weer eens wereldkam pioen zou kunnen worden. In de eerste rit tegen de Italiaan Bergomi eveneens voor de kwart eindstrijd, werd de titelhouder Jan Derksen, royaal gesla gen. Als één renner nerveus mag heten, dan is het Jan Derksen. Ook hij was de goede moraal kwijt,-ook hij werd geslagen door een sprinter, die hij in een gewone rit als het ware in zijn zak kan steken. Maar juist dat wereldkampioenschap, die wed strijd. waaraan de titel is verbondèn, dat schokt het zelfvertrouwen, dat brengt hem zelf in moeilijkheden, en de tegenstander profiteert er van. In de tweede rit. waarin Derksen een ander verzet had genomen, ging het beter, het werd een lange sprint, en in zuivere snelheid over grotere afstand is Derksen de Italiaan volkomen de baas. De derde beslissende rit won Derksen. dit maal uit tweede positie, in de bocht aan vallend en in gewonnen positie uit de bocht komend, op overtuigende wijze, waarmede hij zich voor de halve eindstrijd voor de Zondag klasseerde, evenals Gerardin, Senfftleben en Scherens. Remkes werd in de repechage kansloos geslagen, nadat hij reeds in zijn serie was uitgeschakeld. Bij de amateurs, waar, evenals bij de professionals, voor de eerste maal in de kwart finales in twee ritten werd gereden, eventueel met een belle, won Bijster op zeer gemakkelijke wijze zijn kwart finale van de Zwitser Kambevg. Hij had geen moeilijke tegenstander getroffen. Heel wat zwaarder had Harris het, die drie ritten nodig had om de jeugdige Franse sprinter Faye te slaan, terwijl verder Schandorff (Denemarken) en Sensever (Frankrijk) zich voor de demi finales plaatsten. Hijze- lendoorn werd in de achtste finales uit geschakeld door Pauwels, de Belgische kampioen. Bontekoe behoorde in dit wereld kampioenschap eigenlijk niet thuis. Aan het slot van de dag. welke om half tien des morgens was begonnen en om half tien des avonds eindigde, wel een bewijs dat er iets aan de organisatie van dit kam pioenschap hapert, werd neg een serie van de wedstrijd achter grote motoren gereden, in welke serie onze landgenoot Matena meereed achter gangmaker Van den Bosch. Op de helft van de afstand, vijftig kilo meter, lag hij reeds twee ronden achter, met Frosio en Heimann aan de kop. Deze bezetten resp. de eerste en tweede plaats en werden direct voor de finale geklasseerd. Matena die vierde was, krijgt nog een kans om zich op een der volgende dagen via een repechage in de finale te werken. Zwemmen H.V.G.B. behaalde twee eerste prijzen in Utrecht Zondagmiddag nam HVGB deel aan een zwem- vlerkamp en een dames- en een herenpolotour- nooi in de zweminrichting „De Kromme Rijn" in Utrecht, ter gelegenheid van het 12 VA) a rig bestaan van DKR. Tevens waren ZIAN en Aegir uitgenodigd. Margot Marsman was weer in goede vorm en won met grote voorsprong de 100 m. borstcrawl in 1 min. 12 sec., gevolgd door het ZIAN-lld v. Hest in 1 min, 21.4 sec. Bij de heren slaagde Dreehsel van de zelfde vereniging er in dit num mer in 10 min. 04.6 sec. te winnen, met als goede tweede de Utrechtenaar Vermeulen in 1 min, 06 sec. met Driessen (HVGB) in 1 min. 08.7 sec. als derde. Op de 100 m. schoolslag dames won het Aegir-meisje v, Meer In 1 min. 34.8 sec, Geertjan v. Rooy van dezelfde vereniging nam het heren nummer voor zijn rekening in 1 min. 19.4 sec., gevolgd door Nolte (HVGB) in 1 min. 22.3 sec, De HVGB-dames slaagden er in de 3 x 50 m. wisselslag-estafette in 1 min. 57.3 sec te winnen. De 5 x 50 m. borsterawl-est.afelte heren was een goede overwinning voor de organiserende ver eniging DKR. die in 2 min. 26.4 sec. zegevierde met HVG-B als tweede in 2 min. 32.8 sec. De ploeg van HVGB behaalde de overwinning met 1316,6 punt: 2. Aegir 1329,6 punt; 3, ZIAN 1341 pnt. en 4. DKR 1374.6 punt. In het heren-waterpolotournooi wist HVGB 1 na enige gemakkelijke wedstrijden de le prijs te veroveren. Van Aegir werd met 60 gewon nen. In de finale werd DKR- met 6—1 verslagen na een zeer eenzijdige wedstrijd met zeer veel combinatiespel der Haarlemmers. De Haarlemse dames verloren de eerste wed strijd tegen DKR 1 mt 21. ZIAN won met strafworpen van DKR in de finale. Glas brak, maai* vergoeding volgt Duitse munitievoorraden, die enige we ken vlak bij de Nederlandse grens de lucht in gingen, veroorzaakten nogal wat glas schade in Limburg. Onderhandelingen met de Britse ambassade in Den Haag hebben thans tot de toezegging geleid, dat schade vergoed wordt. NEDERLANDSE ROEIKAMPIOENSCJ1APPEN Het laatste nummer van de Nederlandse roei- kampioenschappen, die op de Bosbaan te Am sterdam gehouden werden, bracht de spanning, waar een ieder op gewacht had. Laga, Nereus en De Delftse Sport bonden in de beslissing om het kampioenschap der achten de strijd met elkander aan. De Delftse ploeg, die het in Henley tot de eindstrijd bracht, zette een tempo van 44 slagen in, waardoor zij aanvankelijk een kleine voor sprong behaalde. Laga volgde echter goed en na de eerste 500 meter was het verschil uiterst gering. De Delftse Sport roeide in een hoog tempo verder en stak, wat techniek betreft, hoog boven de anderen uit. Op 1000 meter was het ver schil nog steeds maar 2 decimeter, ten gunste van de' Delftenaren Op 1500 meter lagen zij 1 meter voor. Toen zette Laga alles op alles en met een felle eindspurt trachtten de roeiers de be geerlijke titel in de wacht te slepen. De Delftse Sport kwam in de laatste 100 meter nog opzetten en met een kwart lengte voorsprong won dit team van Laga. Bij de skiffeurs herhaalde Neumeier, zijn kampioenschap van het vorige jaar. Neumeier behaalde nog een overwinning voor zijn vereniging, in de „double scull", waarin hij samen met de tweede Willem II skiffeur, Van der Meer de eerste prijs won. Jammer was, dat zij geen tegenstanders hadden. Zo ook in de Internationale wedstrijden van A.A.C. Nederland speelt geen rol meer bij de sprint (Van onze medewerker) Het is ongetwijfeld Frits de Ruyter ge weest. die Zondag tijdens de internationale wedstrijden van A.A.C. in het Olympisch Stadion de beste Nederlandse prestatie ge leverd heeft, door op schitterende wijze de 1500 m te winnen in de zeer fraaie tijd van 3 min. 51.7 sec., hetgeen zijn beste per- er voor moeten hoeden te veel een afwach tende houding aan te nemen. Van Deursen (Haarlem) bezette de eervolle vijfde plaats. Op de technische nummers bleek voor de zoveelste maal onze grote achterstand op net buitenland. Bij 't hoogspringen zegevier de de Engelse negerathleet van adellijken bloede Prins Adedoyin met een sprong van -7 - - 1.85 m voor De Gruyl (AV '23), die 1.65 m soonluke prestatie betekent en waarmede j haalde. Ook Haringhuizen (Haarlem) haal- hu het Nederlandse record van Slijkhuis de 1G5 waarmede hij echter onder zijn kunnen bleef. Keeney (Engeland) won het heel dicht naderde. De Franse lopers Vernier en Hansenne namen direct na de start de leiding en trachtten door om beurten de kop te ne men De Ruyter murw te maken. De Am sterdammer bleef echter heel goed volgen en op 500 m voor de finish nam hij reso luut de leiding over. De verwachten tegen aanval van de Fransen bleef uit en toen De Ruyter op 200 m voor de eindstreep in staat bleek nog een eindspurt in te zetten, moest eerst. Hansenne en even later ook Vervier de Nederlander laten schieten. De Engelsman Nankville speelde in deze race geen rol van betekenis en werd met vrij grote achterstand vierde. De rol van Nederland op de sprint is voorlopig uitgespeeld. De Engelse neger sprinter MacDonald Bailey bewees dit overduidelijk door op indrukwekkende wijze zowel de 100- als de 200 m voor zijn rekening" te nemen. De 100 m won hij in 10.6 sec. voor Van Osta, die er 0.6 sec. langer over deed. welk tijdsverschil o.i. wel iets te groot was. Bailey won de 200 m in 21.7 sec. Op de tweede plaats eindigde hier Blok in 22.4 sec. Ook op de 400 m kregen onze lopers een lesje van een Engelsman. Reardon zege vierde in 59.6 sec. De eerstaankomende Nederlander Bakels (AAC) deed er niet minder dan 1.8 sec. langer over. De 800 m werd eveneens een Engelse overwinning. White won in 1 min. 56.2 sec. dooh voor het zover was. had hij felle strijd moeten voeren met Ribbens (AAC) en de Haarlemmer v. Gog. Ribbens werd num mer twee in de fraaie tijd van 1 min. 57.7, en Van Gog'h. die in de laatste 100 m niet goed kon meekomen, werd derde in 1 min. 59.7 sec. Jammer was het, dat de Tsjech Zatapeck wegens militaire dienst niet over kon komen, waardoor de 3000 m veel aan belangrijkheid verloor. Slijkhuis deed nu een vergeefse poging het Nederlands record op 2 Engelse mijlen te verbeteren. Hij liep de afstand in 9 min. 7.4 sec. Walstra, die evenals de overige lopers 3000 m liep, won het nummer in 9 min. 7.4 sec.; Jordens (Haarlem) eiste de derde plaats voor zich op in 9 min. 27.6 sec. Deze loper zal zich De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. "7.15 Gymn. 7.30 Gebed. 7 45 Schubertmuziek. 3.15 Giam.pl. 9.00 Herhaling Lichtbaken. 9.30 Sonate van Franck. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. pl. 10 40 Verzen. 10.50 Schumann-programma. 1130 Als de ziele luistert, li.40 Cello en orgel. 11 45 Amerikaans gemengd koor. 12 00 Angelus. 12 03 Bioscooporgel en zang. 12.30 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Welk boek?. 13.50 Operette ,,De Mikado". 14,30 Voor de vrouw. 15.00 Kamermuziek. 15.30 Franse pianomuziek. 16 00 Ziekenbezoek. 16.30 Na schooltijd. 16 45 Gram.pl, 17.45 Rijk over zee. 18.00 Volksliederen- kwartet. 18.20 Sportpraatje, 18.30 Strijdkrachten. 19,20 Piano-duo. 19.45 Causerie. 20,05 Actualitei ten. 20.12 Gram.pl. 20.15 BBC-promenade-orkest. 20.55 Luisterspel „De man met de twee baarden". 20.35 Nieuwe Amerlkaaanse platen. 22.00 Viool muziek. 22.10 Overdenking. 22 25 Vaders Dagboek. 22.45 Dansmuziek. 23.20 Internationaal cabaret. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 en 8.15 Gram pl. 8.45 Werken van HandeL 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvita minen. 10.30 Voor de vrouw, 10,35 Wagnerpro- gramma. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Sympho- nle no. 6 van Sehubert. 11.30 Ensemble Decker. 12.00 Alt en plano. 12.30 De electrlflcatle van het platteland. 12.40 Romantische pianomuziek. 13.15 Musette-orkest. 14.00 Met naald eg: schaar. 14.20 Orgelconcert, la 00 Muziek van Saint Satins. 16.40 De schoolbel. 17.00 Gram.pl. 17.30 De Skymas- ters. 18.15 Planopotpourri 18,30 Lichte muziek. 19.00 Bernard Person. 19.30 Stlchts planotrio. 20.03 Reportage uit het Oranjchótel te Schevcnlngen 20.15 Instrumentaal cn vocaal concert. 21.15 Vlaamse voordracht. 21.45 Contact. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.30 Vlooi en piano. 23.15 6ehaaktournool Hilversum. 23.25 Werken van Mo2art, SUCCES VAN DWR. HZ en PC „De Water ratten" nam Zaterdagmiddag deel aan wedstrij den. georganiseerd door „Triton" in Weesp. In de wedstrijd 100 m. borstcrawl voor dames won J. van Waard de 2e prijs In 1 min. 12 sec. De 2e prijs in de wedstrijd 4 x 100 m, estafette borst crawl dames werd door DWR gewonnen in 5 min. 28.6 sec. EEN „TATERENDE" BAL. Niettegenstaande de scheidsrechter de bal voor polospel onge schikt had verklaard, werd op voorstel van LZC gespeeld. De scheidsrechter kreeg volmacht met taterballen tn te grijpen. Spoedig had DWT de leiding LZC probeerde van veraf gelijk te maken doch de bal „taterde" en de scheidsrech ter greep in. hetgeen tot tweemaal toe gebeurde. Na de rust weigerde LZC verder te spelen, welke houding niet bepaald sportlef genoemd kan worden. De reserves van DWT speelden tegen HZ en PC 3 en verloren met. 6—0. kogelstoten met 14.22 m voor de Neder landse kampioen De Bruyn, die 13.82 m stootte. Op de 100 m (B^klas) bezette de Haarlemmer Schreuder zeer verdienstelijk de derde plaats in 11.5 sec,, terwijl zijn clubgenoot Wullems met de vijfde plaats in 11.7 sec. enigszins teleurstelde. Bij polshoog kon Lamoree geen rol van betekenis spelen, daar zijn polsstok niet aanwezig was en de reservestuk totaal geen buigzaamheid bezat. Het werd nu meer een demonstratie van de Europese kampioen, de Noor Kaas, die op prachtige wijze de 4.10 m passeerde. Swart (Haarlem) blijkt meer en meer een prachtige aanwinst te zijn voor polsihoog. Hij werd derde met 3.40 m. Zijn poging om de 3.60 m te halen faalde op het nippertje. Tijdens de Zweedse estafette kreeg men nogmaals de gelegenheid het prachtige lopen van Donald Bailey op de 200 m te bewonderen. De gemengde buitenlandse ploeg won dit laatste nummer in 2 min. 1.7 sec. Voetbal Haarlems elftal verloor in Veenendaal met 3—0 Zaterdagavond speelde een Haarlems elftal in de volgende samenstelling een lief dadigheidswedstrijd te Veenendaal tegen een Oostelijk elftal, hoofdzakelijk bestaan de uit spelers van AGOYV en Wageningen: doel: Metten (TYBB); achter; Schoorl (Stormvogels), v. d. Gevel (VSV); midden: Goedhart (Stormvdgels), De Vries (VSV) en Karpes (EDO); voor: Spoor (Ripperda). Biesbrouck (RCH), Bakkum (Velsen), De Boer (Stormvogels) en Wijker (Velsen). Het zwakste deel van dit elftal was wel de voorhoede. Vooral hef spel der vleugel spelers viel bepaald tegen, wat ten opzichte van Wijker wellicht hierdoor verklaard moet worden, dat hij het vorige seizoen in zijn vereniging linksmidden heeft, gestaan. Bakkum kwam èn door gebrek aan bewe gelijkheid èn door het solide spel van de aardig op elkaar afgestemde Oostelijke ver dedigers te weinig aan schieten toe en daar De Boer, hoewel hij vaak op handige wijze de bal vrij maakte, ook al niet bepaald een schutter is, kon de Oostelijke doelman over het geheel zijn werk wel af. De Haarlemse verdediging heeft zich niettegenstaande het ontbreken van pro- niinente krachten als Kraak en Schijvenaar heel goed geweerd. Tot ongeveer een klein kwartier vóór het einde hielden Schoorl c.s. stand: Toen maakte het Oostelijk Elf tal een allerminst verdiend doelpunt. Hier na werd. mede door het feit. dat De Vries en Bakkum van plaats verwisselden, het Oosten sterker, zodat het won met 30. Wielrennen Amateurs reden hun serie Zaterdag zijn vrij onverwacht ln het Pare des Princes te Parijs de series begonnen van de sprintwedstrijden voor amateurs in de strijd om het wereldkampioenschap wielrennen. Schen- dorff, Sensever. Gillen, Harris en Kamber won nen. Vermoedelijk heeft Bijster een vrije rit. omdat zijn tegenstander, de Egyptenaar Lorry, bij het begin der wedstrijden, niet aanwezig De leden van de commissie „Volkszwemfeest" hebben Zondagmiddag in de inrichting aan de Houtvaart te Haar lem weer bergen werk verzetEen groot programma moest worden afgewerkt en het aantal deelnemers(sters) was bijzonder groot. Een grappig nummer was het boeg sprietlopen. Het viel niet mee hét eindpunt van de zes meter lange balk te halen. twèe zonder stuurman, waarin de Laak de Haag se club een „row over" had. De vier zonder stuurman had een ongelukkig verloop, doordat Njord, dat in de derde baan startte, vlak na het begin door nummer twee en drie snoekte, waar door de ploeg een aanvaring met Laga kreeg. Laga kwam nu in de baan van Njord te liggen en Njord in die van Laga. Willem 3 had van dit Incident gebruik gemaakt door een grote voor sprong te nemen. Toen hierna nogmaals Njord en Laga door slecht sturen met de riemen ver ward raakten, was het met dit nummer gedaan. De uitslagen lulden: herenummers over 2000 meter: Vier met stuurman: 1. Njord 7 min. 7 sec.; 2. Argo op Vi lengte; 3. De Amstel op 2 lengten. Twee zonder stuurman: De Laak (row over). Skiff: 1. Ch. Neumeier (Willem ni) 7 min. 59.4 sec.; 2. M. van Orden (De Maas) op 2 lengten; 3. D. Logger (Poseidon) op 3Vi lengte; 4. H. van der Meer (Willem III) ver achter. Twee met stuurman: I. Die Leythe 9 min. 13 sec.; 2. Het Spaarne 9 min. 35 sec. Vier zonder stuurman: 1. Willem III 7 min. 53.6 sec.; 2. Minerva op 4 lengten; 3 Laga ver achter. Njord kwam tweede aan. maar werd gedisquali- ficeerd. Dubbel scull: 1. Willem III 8 min. 28.6 sec. (row over). Acht: 1 De Delftse Sport 6 min. 57.1 sec.; 2. Laga op Ï4 lengte; 3. Nereus ver achter. Dames over 1000 meter. Dubbel vier: 1. Willem III 3 min. 42.2 sec,; 2. De Vliet op 1 lengte; 3, De Hunze; 4. De Hoop, Skiff: 1. Mej. H. Neuerburg (De Maas) 4 min, 11,8 sec,; 2. Mej. P. Jansen (De Laak) op 1 lengte. Vier met stuurvrouw: 1, Die Leythe 4 min. 14.6 sec.; 2. Nautilus op 2 lenglen. Acht: 1. De Vliet 3 min. 54 sec.; 2. Willem III ver achter. Merkwaardig is dat bijna alle kampioenschap pen door burgerverenigingen werden gewonnen. Bij de heren kampioenschappen was alleen de vier met stuurman voor de studenten-roeiers (Njord) en bij de dames-kampioenschappen al leen de acht (de Vliet). Dat nummers als de beide tweeën en de double-scull zo weinig belangstelling trekken is niet zeer praclisch, want juist (en meestal: al leen) in die nummers zou Nederland een kans kunnen maken op de Europese kampioen schappen. Nederlanders naar Luzern. Na afloop van de roeikampioenschappen heeft het bestuur van de Nederlandse Roerbond de vol gende ploegen aangewezen om de Nederlandse kluren btj de Europese kampioenschappen, die op 28 Augustus a.s. in Luzern beginnen, te'ver dedigen: Vier met stuurman: Njord. Twee zonder stuurman: De Laak Twee met stuurman: Die Leythe. Dubbel scull: Willem XII. Acht: Delftse Sport. Tijdens de prijsuitreiking deelde mr, A. J. M. Hendrix, voorzitter van de Roeibon-d mee. op het congres van de FISA, dat op 26 Augustus in Luzern aanvangt, de Franse roeibond een voorstel zal indienen tol het instellen van inter nationale dames-roeikampioenschappen. Honkbal Verrassende nederlaag voor Ajax De grootste verrassing in de honlcbaleompeli- tie was dit weekeinde de grote nederlaag, die Ajax tegen SC „Haarlem" leed en waardoor de kansen van HHC en Schoten, die een vrije dag hadden, weer gestegen zijn. Door de overwinningen van EDO en BI Wit op VVGA en OVVO (10—8) is de positie laatstgenoemde club zodanig slechter geworden, dat de Amsterdammers alleen nog een theore tische kans hebben om de onderste plaats t« ontlopen. SC Haarlem—Ajax 12—6, De zeer wisselvallig spelende SC Haarlem Waterpolo Fraai spel van II.V.G.B. tegen drie zeventallen Op het waterpolotournooi van „Haar lem", dat Zaterdagavond in Stoop's Bad te Overveen is gehouden, liet H. V.G.B. weer praohtig spel zien en won ongeslagen de eerste prijs. De Gentse Zwemvereniging was de gast van „Haarlem" en bezette de tweede plaats. De Belgen speelden nogal zwaar, doch in techniek, konden zij tegen HVGB niet op richtte en werden met 30 geklopt. Tegen Del viobbe..0. 0 llt- Waterratten speelden de Gentenaren 33 j derlaag toe te brengen, verdiend enerzijds door en van „Haarlem" wonnen zij met 21. zeer goede slagprestaties en anderzijds vooral HVGB opende het programma op kalme door kostbare fouten in het Ajaxveld. De wed- wijze tegen „Haarlem" en boekte een zege j strijd was spannender dan de uitslag zou doen van 31. Tegen Gent moesten zij zich i vermoeden. Nadat de Amsterdammers vooral meer inspannen en wonnen met 30. Een door goed slaan van Losekoot aanvankelijk een fraaie partij speelde HVGB tegen DWR. 12—0 voorsprong hadden genomen, kwamen de Haarlemmers pas m de 4e en 5e innings goed los. Zeven honkslagen en een viertal vrije lopen zorgden ervoor, dat de stand bij het begin der 8e slagbeurt 8—5 in het voordeel van SC Haarlem was. Hierna dreigde de situatie nog even critiek té worden, doch toen aanvoerder Vrugt met een prachtig dubbelspel de laatste kansen der Am btstekende prestatie door 1 Het, combineren was bijzonder goed en de tegenpartij had niet veel in te brengen. Dank zij Hogeland (3) en Rol was de rust stand 40. Daarna brachten Frankenthal en Rol de stand op 60, waarna Kollerie kans kreeg tegen te scoren. Hogeland maakte er 81 van. DWR is tegengevallen. De ploeg speelde sterdammers de bodem Insloeg, werd de over- tegen GZV en „Haarlem" gelijk, resp. 33 1 winning door een productieve laatste inning 11. De organiserende vereniging veilig gesteld. „Haarlem" eindigde met één punt op de vierde plaats. Het zevental weerde zich krachtig, maar tot een overwinning kon het het niet-brengen. Na afloop reikte de heer Th. Hölsken de prijzen uit. Zondag won G.Z.V. Zondag trokken GZV en „Haarlem" naar Alkmaar, waar De Alkmaarse Waterratten een tournooi georganiseerd hadden. In de eerste ronde ontmoetten Gent en Haarlem elkaar in een wedstrijd die later de beste van dit tournooi bleek te zijn. Het was een zeer spannende ontmoeting, waar bij de uitslag 52 in het voordeel van Gent zeer geflatteerd was. De tweede ronde tus sen DAW en RZC ging aanvankelijk gelijk op, getuige de ruststand 11. Na de her vatting echter had RZC het beste deel van het spel. De uitslag was 52 in het voor deel van de Rotterdammers. De verliezersronde tussen Haarlem en DAW werd door eerstgenoemde met 31 gewonnen. De winnaarsronde tussen Gent en RZC was meer spannend dan mooi. De Belgen wonnen met 21. VRIJLATING VAN REPUBLIKEINEN IN BATAVIA Naar het Fmnse persbureau AFP be richt, is mr. Ali Boediardjo, secretaris van het laatste kabinet Sjahrir, die door de Nederlanders bij het uitbreken van de ge vechten was gearresteerd, vrijgelaten. Vol gens Radïo-Djokja zouden ook de minis ters Gani en Tamzil, die zich eveneens on der Nederlandse bewaking te Batavia be vinden, dezer dagen op vrije voeten wor den gesteld. De beste hitters waren: Ferment (0.60), Vrenegoor (0,60) en Scheurman (0,40) bij SC Haarlem en Losekoot (0.40) bij Ajax. De werpersresultaten waren: Smidt 13x3 slag 6x4 wijd 7 honkslagen Geestman 5x3 slag 6 x 4 wijd 12 honkslagen Gescoord werd als volgt: Ajax: 110020110=6 S. C. Haarlem :00034104x 12 EDO—VVGA 7—: De Haarlemmers kregen reeds in de eerste slag beurt een voorsprong, welke geleidelijk kon worden vergroot en het duurde tot de 6e innings, voordat VVGA kon tegenscoren. Vermelding verdient het goede veldwerk van Hellingman die vier vangen maakte. Het best werd geslagen door Odenthal (0,75), Hellingman (0,50), Feenstra (0,50) en C. Hole- wyn (0,50) De werpersresultaten waren: v. d. Velde 7x3 slag 5x4 wijd 10 honkslagen Vrenegoor: 2 x 3 slag 2 x 4 wijd 6 honkslagen De mningscijfers luidden: VVGA: 000001011 3 EDO12300001X=7 De stand luidt thans: H. H. C. 11 8 1 2 17 Schoten 11 8 0 3 16 Ajax 11 7 1 3 15 S. C. Haarlem lil 6 0 5 12 Blauw Wit 12 5 1 6 11 V. V. G. A. 12 4 1 7 9 E. D. O. 11 4 0 7 8 O. V. V. O. 11 1 0 10 Panda en de Meestervliet :er 7. De vlieger liet de pomp rustig werken cn keek met belangstelling naar Panda. Die kreeg het aardig benauwd, dat. verzeker ik je.' In het egin hield hij zich flink omdat hij begreep, dat dat van hem verlangd werdmaar na een poosje werd het hem loch te bar. „Help!" riep hij met een ver stikte stem. ..Schei uil! Ik wil er uit! Stop!" „Foei!" zei Oehoe, „Dat gaat niet! Wanneer U in de hoogte vliegt kunt U ook niet stop pen! Dan moet U dalen! Laten dalen kan ik U wel en dat zal ik doen! Let dus op en De uitslagen. Eerste klasse: OVVO—Blauw Wit 810; „Haarlem"—Ajax 126; EDO—VVGA 7—3. Overgangsklasse A: ABC—RCH 10—6; HFC „Haarlem"—Spartaan 4—12; DWS—SC „Haar lem" 2 15—7; HHC 2—Celerltas 5—4, Overgangsklasse B: Hilversum—Quick 1 Ajax 2—Watergraafsmeer 9—11; EDO 2TYBB 8—8. Tweede klasse: a: KennemerlandHFC „Haar lem" 2 25—10. c: Blauw Wit 2—Catchers 16—2; HCK 2—Schoten 3 21—12; AHC '31— Zandvoort- meeuwen 12—2, d: RCH 2—EHS 9—10; TIW—HHC 3 6—7; Beverwijk—DWV 24—16, „Amerikaanse maatschappijen bouwen aan sterk Duitsland" Beschuldiging van Amerikaans functionaris Het onlangs afgetreden hoofd van de afdeling ter controle van productie en prij zen van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland, James S. Martin, beschuldig de sommige grote Amerikaanse maatschap pijen ervan bezig te zijn te proberen om een sterk Duitsland op te bouwen ten eigen voordele. Bij zijn aankomst op het vliegveld Laguardia verklaarde Martin, dat deze practijken de Amerikaanse relaties met Rusland ten aanzien van controle van Duitsland in de war sturen, evenals die met Frankrijk. Martin noemde de General ment opende de grond zich onder Panda's Electric Company, General Motors Corpo- voeten zodat hij naar beneden tuimelde in ration, International Telephone and Tele- een duistere diepte.... 'graph Company en tot op zekere hoogte Standard Oil. (United Press). gebruik de gelegenheid om adem te haleni Hij haalde een hefboom over en op dat mo- Voorwaar Eliza", zeiden wij tevreden, toen wij de hall van het hotel betraden, waar vrij deze avond verpozing wilde zoe ken, „het leven biedt enige ijdele ver maken, die het waard zijn af en toe na gejaagd te worden". Wij begaven ons van de hall naar cte balzaal, doch halverwege ontwaarden wy een goud-gegalonneerde functionaris, die aan een klein tafeltje met een soort tram kaartjes zat te spelen. Wij dachten zo bij ons zelf, dat de hotel-directie een sterk- sociaal-voelende directie was, waar zij de employés toestond hun tijd te besteden aan het verrichten van infantiele spelle- 3 Toen wij vlak bij hem waren, gaf de man uiting aan zijn sympathie voor ons door diep te buigen en ons twee kaartjes aan te bieden. „Hoeft werkelijk niet hoor", zeiden wij beminnelijk, „hou ze maar zelf, beste man vervolgden wij en glimlachten begrijpend. „Ja, maar zonder kaartjes mag u met binnen", zei de man wat kregelig. „Dat verandert de zaak", zeiden wij sussend, „geef ze da-n maar hier". „Zes gulden meneer", beweerde de kerel- j „U verkoopt toch geen aardigheden informeerde Eliza wantrouwig. „Nee, kaartjes", repliceerde hij gevat. Wij betaalden hem niet zonder weemoed zes gulden uit en gingen verder, een wijzer en bedroefder man. Vervolgens begaven wij ons naar binnen en deelden Eliza maar vast mede, dat onze financiële hulpbronnen door deze onver wachte slag vrijwel drooggelegd waren. Toen de ober na een half uur naar ons toezwenkte en op beminnelijke wijze in formeerde wat wij wensten te gebruiken, deelden wij hem dan ook schielijk mee, dat wij ons aan twee glaasjes spuit te buiten zouden gaan, voordat Eliza, die een luxueuze smaak bezit, de kans kreeg ga- ze-use aan te laten rukken. Wij merkten op toen wij zo wat rond keken, dat het nogal een dure bedoening was. Allerwegen bespeurden wij lieden, die, men ziet dat gauw, er hun beroep van maakten, dingen te kopen met het oog merk ze duurder te verkopen. Zij demon streerden hun nieuw-verworven distinctie, door zulke grote fooien te geven, dat de obers rimpels in hun maag kregen van hefc buigen. Gij zult vatten lieve lezer, dat wij schertsen, maar in ons hart kolkte een baaierd van verontwaardiging over het sociale onrecht, dat hier geschiedde. Hier zaten wij nu, Eliza en wij. De nacht was nauw dertig minuten oud en reeds waren zes gulden van eigenaar veranderd. Wij zagen het einde van de pret wegens finan ciële onmacht naderen. Eliza was er kapot van, dat merkten wij wel. Het gekke was, dat het er eigenlijk helemaal niet zo leuk was. Iedereen zat te kijken of hij zijn laatste oortje versnoept had. Naast ons zat een ras-aristocraat in een grijs pak met een das, die zo hard-geel was, dat wij er schele hoofdpijn van kregen en die zei zachtjes tegen zijn ega: „Wat een waardeloze penoze is dat hier". Hoewel wij zijn woordkeus niet mooi oordeelden, vonden wij dat hij in de grond van de zaak gelijk had. Daarom zeiden wij tegen Eliza: „Kom Eliza laten wij eens gaa-n dansen". Eliza vond het allang best en zo zweefden vrij even later op de droeve tonen van „I brought my harp to a party, but nobody asked me to play" over de ge heel verlaten dansvloer. Wij mogen wel verklaren, dat onze danskunst een ware sensatie verwekte. Iedereen keek naar ons. De lieden, die even te voren als sombere wasberen aan de bar hadden gehangen, draaiden zich om en verheugden zich in de aanblik, die wij boden. In de zaal stootten cle mensen el kaar aan om elkaar op ons attent te ma ken. Zij glimlachten en wei-den er hele maal gelukkig van. Eliza informeerde bezorgd of haar on derjurk er soms onderuit kwam en ver richtte de ingewikkeldste gymnastische toeren, om onze verklaring dat het niet zo was bevestigd te zien. „Eliza", zeiden wij, „wij mogen dan arm zijn, maar onze 'kleding is altijd comme-il- faut. Wij maken de mensen gelukkig, om dat wij er zo aardig uitzien". De dans liep ten einde en wij maakten ons op om heen te gaan. Nog steeds keek een ieder naar ons en verheugd. Honder den hadden wij goed gestemd door onze élégance op de dansvloer. Wij haalden weemoedig onze jassen bij de garderobe. Toen de juffrouw ons in onze jas hielp, zei zij attent: „Meneer, ik weet niet of u het weet, maar er hangt ongeveer een halve meter overhemd achter uit uw jasje". W. L. B. Rocbel-imperlalisme? Door het Sovjet-Russische persbureau Tass. is gepubliceerd, dat als ge volg van de besprekingen tussen generalissi mus Stalin en de Albanese president, de, Sovjet-Jlussisehe regering Albanië „een be scheiden crediet" heeft toegestaan voor aankoop van lichte industrie-uitrusting en| landbouwwerktuigen. Belediging voor de UNO. Joego-Slavië heeft Zondag geweigerd toegang te verlenen aan de subcommissie der UNO voor onderzoek in de Balkan, welke naar aanleiding van Griek se klachten op Joego-Slavlsch grond gebied een onderzoek wilde instellen. In een nota aan het hoofd van de commissie verklaarde de Joego-Slavische minister van buitenlandse zaken, dat „de manoeuvres van de Griekse regering, waarin de subcommissie verstrikt is geraakt, een béledigingvoor de UNO" zijn. Invasie. De Dominicaanse ambassadeur te Washington, Julio Ortega Prler, heeft ver klaard. dat „een leger communistische revo lutionairen" van 3000 man uit Cuba, Guate mala, Venezuela en Porto Rico op Cuba gereed staat voor een invasie van de Domini caanse republiek. Het gehele leger van Dominica was volgens Prier paraat om de aanvallers te ontvangen. Boze boeren. Uit vele steden en dorpen in de Po-vlakte komen berichten, dat de boeren zich met hooivorken en sikkels te weer stellen tegen ambtenaren, die van regerings wege graan moeten Inzamelen. De boeren, beweren, dat de oogst zo slecht is geweest, dat indien zij het vereiste quantum zouden afstaan, zij niet meer genoeg zouden over houden voor-eigen gebruik en voor de uit- S.S.-baron. De SS -generaal Baron Weis- zaecker. voormalig vertegenwoordigd van von Ribbentrop is door de Amerikanen ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van alle oorlogsmisdaden, die een „mens" kan be. drijven. Zijn proces zal ln September be-4 ginnen, i

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2