dollars rollen trager op Broadway Taxi? Bel 1.2.3.4.5. j «or^ en Bondig Ook Heemstede moet scholen bouwen t MAANDAG 28 JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD De gouden tijden zijn voorbij '(Van onze correspondent te New York) j platzakke jongeman, die met zijn meisje Er wordt in Amerika veel gesproken de show komt zien en dansen, zonder meer over een naderende crisis. En de meerder heid van het volk houdt rekening met een teruggang op zakengebied, zij het, dat men vertrouwen heeft, dat de tei*ugslag slechts matig zal zijn en zeker niet de vormen aan zal nemen van de gruwelijke depres sie in het begin der dertiger jaren. Dat het publiek „en masse" in een te- nigslag eïooft, is terug te brengen tot en het bev :zijn dat de gouden winsten van e- de oorlo; a cn niet eeuwig voort kunnen duren. 3el Want gouden winsten zijn er gemaakt nsjea vlot cn -lend heeft de dollar gerold, esjniet het m'nst in het amusementsbedrijf van deze heksenketel, genaamd New York. Profiteurs van de eerste orde in deze hoogconjunctuur van gelduitgeven waren de nachtclubs. Sprekend over een Ame rikaanse nachtclub dient dit begrip eerst verduidelijking, De nachtclub is geen club in de zin die men hieraan in Nederland zou hechten, waar een club gekenmerkt wordt door een zekere exclusiviteit en door de eis van lidmaatschap. De Ameri kaanse nightclub is wat men in Europa zou noemen een cabaret, waar men eet, drinkt, danst en tussen de bedrijven door een floorshow een serie cabaretnum mers te zien krijgt. Vrijwel alle clubs zijn voor een ieder, die geld heeft, toegan kelijk. Slechts zeer weinige hebben een exclusief karakter, maar dan nog is de toegang niet beperkt tot leden, maar tot „sociaal gewensten". De portier, een man van doordringende mensenkennis, scheidt aan de ingang kaf van koren en stuurt niet gewenste elementen rnet een „no tables" in het niet, ongeacht of deze ele menten nu ook met een uitpuilende por tefeuille pronken. Gedurende de oorlog zat New York vol met binnenkomende of vertrekkende mi litairen en zeelui en vooral voor de klasse ven de vertrekkers gold alsof iedere avond in New York de laatste avond van hun bestaan was. Het amusementsbedrijf in het algemeen floreerde, in het bijzonder de nachtclubs, deden gouden zaken. Nachtclubs op zware lasten. Maar deze tijden zijn achter de rug, al ligt de erfenis ervan de nachtclub-exploi tanten nog zwaar op de maag, in de vorm van sterk gestegen exploitatie-kosten die vijjniet gedaald zijn met de thans dalende omzetten. Recente onderzoekingen leerden dat het bezoek met 20 tot 30?', is afge nomen. een vermindering van ontvangsten die juist de gehele winst absorbeert. Nu is het amusementsbedrijf op geen Btukken na zo belangrijk voor de econo mie van het land als een industrietak als staal, automobielen of spoorwegen. Maar velen zijn geneigd om de omzetten in het amusementsbedrijf te beschouwen als een soort barometer van het conjunctuurver loop. Als het geld krapper wordt, of als er meer fabrikanten en handelaren op de loei- liggen naar de dollar van de con sument, dan bewijst dit, dat de concurren tie weer werkt, dat de winstmarges be knibbeld worden, kortom dat de tijden weer normaal worden en dat men zijn product weer moet „verkopen", dat het publiek niet langer in queue staat om het ,weg te halen". Om welke bedragen het gaat, blijkt uit gegevens van enkele leidende Broadway clubs. De topkomiek of zanger gaat met 5000 dollar per week naar huis. De vaste exploitatie-lasten liggen tussen 30.000 en 35.000 dollar per week, voordat de exploi tanten van winst kunnen spreken.. Dat wil zeggen dat de ontvangsten per avond 5000 dollar moeten bedragen alleen om de „overhead" goed te maken. De meeste dezer inrichtingen geven drie shows per avond en hopen ook inderdaad drie keer per avond de zaal met nieuw publiek vol te hebben. De capaciteit is teer verschillend en varieert van 250 tot over de 1000 personen, het meerendeel der clubs ligt ongeveer in de 400 a 500 zit plaatsen groep. In de meeste gevallen wordt de hand gehouden aan een minimumvertering (voor voedsel of drank) van 2.50 a 4.50 dollar per persoon, aange- tien men zich wil beschermen tegen de te verteren dan een glaasje bier of een cocktail. Het gebruik van dranken voor en bij het eten wordt sterk aangemoedigd, aangezien de regel geldt: winst op drank '0%, winst op voedsel minder dan 25%. De „Great White Way", Broadway met zijn millioenen lichtjes en honderden thea ters en andere vermaaksoorden, biedt voor de bezoeker talrijke mogelijkheden om zich te amuseren en zijn duiten kwijt te raken. Uit alle delen der wereld stromen amuse- mentskunstenaars toe, die ook wel eens een greep willen doen in de dollarbuidel New Yorks uitgaand publiek. Maurice Chevalier en Lucienne Boy.er trekken nog altijd volle zalen, idem Charles Trenet en Jacques Piels (zich hier noemend Peals), maar ook op hoger niveau een Kirsten Flagntan in de Metropolitan Opera, zij het met felle demonstraties van de zijde van hen, die het niet met haar houding eens waren tegenover de Duitsers in Noor wegen gedurende de oorlog. In het lichte amusement zijn nog altijd grote trekpleis ters een Duke Ellington, Cab Calloway en de Mills Brothers en andere gekleurde ex ponenten van hot en swing. Toneelstuk loop al acht jaar. Men moet echter flink in zijn zak tasten. Wil men wat „zien" op Broadway, reken dan maar op tien dollar minimum per persoon en dan is men eigenlijk nog maar een halve avond onder dak. Wie het op een koopje wil doen kan maar beter met zijn meisje naar de bioscoop gaan, waar de prijzen der avondvoorstellingen toch ook altijd nog boven de dollar liggen. In de bioscopen geldt het systeem van één rang, één prijs. Een minderheid der theaters, vooral de première-theaters hebben ech ter als regel twee rangen. Schouwburg- prijzen voor de populaire toneelstukken en revues variëren 's avonds van S 1.80 tot 6 per plaats, exclusief belasting. Maar ondanks deze stijve prijzen is „Okla homa" onlangs aan zijn vijfde jaar begon nen, avond aan avond, met drie matinés per week. Een toneelstuk als „Life with Father" met in de hoofdrollen de vroeger van de Duitse film bekende Mady Chris tians en Oskar Homolka heeft het al tot ruim acht jaar gebracht en tot over de 3200 voorstellingen. Wijlen T. H. Koning begraven Zaterdagmiddag had op de Algemene Begraafplaats te Heemstede onder grote belangstelling uit vakkringen, de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van de heer T. H. Koning, in leven directeur van het bijkantoor van de Am sterdamse Bank te Haarlem. Er waren twee sprekers, de heer-H. A. A. de Vos, die tevens de hoofddirectie ver tegenwoordigde en de heer H. S. van Zijst. De eerste had de ontslapene leren kennen en waarderen, toen hij met Jiem het bij kantoor te Haarlem in 1919 oprichtte, de laatste had de afgelopen vier jaar naast de heer Koning het bij-kantoor geleid. Beiden gaven uiting aan hun bewonde ring en waardering voor de gedegen vak kennis en de enorme werkkracht, die de overledene steeds getoond had te bezitten. Aan de groeve dankte een schoonzoon van de overledene. Rioleringswerken te Haarlem De directeur van Opbare Werken van Haarlem heeft het maken van een stam- riool in de Planetenlaan opgedragen aan de firma D. R. de Jong en W. Borst te Haar lem en Bakkum voor 20.780.Deze fir ma was op twee na de laagste inschrijver. Gebrek aan arbeidskrachten stelt de land bouwers bij het binnenhalen van de oogst voor grote problemen. Deze Drentse boer s taat voor de taak zijn uitgestrekte rogge, velden te maaien, slechts geassisteerd door zijn zoontje dat schoolvacantie heeft. Geen wijzigingen in de beplantingspercentages Mededelingen over de bloembollenteelt Het hoofdbestuur van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur nam kennis van de mening van de groepen, de verenigingen „De Hyacint", „De Narcis" en „De Tulp" namens welke de besturen hun mening hadden geformuleerd. Deze meningen ble ken in hoofdzaak één-stemmig te zijn en het standpunt te bevatten, dat er voor enige wijziging in de beplantingspercentages geen reden bestaat. Helaas zijn zo wordt verder door het hoofdbestuur van Bloembollencultuur ge concludeerd de vooruitzichten voor de afzet niet zo, dat een verkoop van gro tere productie mogelijk schijnt; de be perkte oogsten van tulpen en narcissen van dit jaar zullen vermoedelijk niet een teveel aan plantgoed opleveren; mocht dit zo zijn, dan kan misschien in plaats van een ver plichte inlevering van plantgoed, door aan koop van aangevoerd plantgoed in de klein ste maten, een deel van het voor het hui dige areaal overtollige plantgoed worden vernietigd. Hierover zal met het "Surplus- fonds worden overleg gepleegd. Onder deze omstandigheden schijnt een algemene verplichte inkrimping overbodig; de verwachting leeft dat de zeer moeilijke omstandigheden waaronder het vak op het moment moet worden uitgeoefend, menig een tot voorzichtigheid wat zijn areaal be treft., zullen nopen, zodat zonder voorschrift toch, bij normaal gewas, in 1948 geen be tekenisvol surplus behoeft te ontstaan, in dien althans de wereldtoestand niet tegen werkt. Ten aanzien van het vraagstuk der ..vrij willige inkrimpingsregeling" nam het hoofd bestuur, eveneens na rijp beraad, het stand punt in, dat aan een overeenkomstige rege ling als verleden jaar werd getroffen, geen behoefte bestaat, doch ook dat een gewij zigde regeling (b.v. overeenkomstig het standpunt ter zake verleden jaar door de Alg. Vergadering ingenomen) voor het komende teeltjaar geen aanbeveling meer verdient. Het wordt in de huidige omstandigheden, aldus een meerderheid, geen vakbelang ge acht dat zij die aanleiding hebben om te „krimpen", daarin een tegemoetkoming ontvangen die de overigen zwaarder be last. A.MSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Iixwi. "^li Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse schepen. Maandag U Juli: Aldabi, 27 Juli van Montevideo naar Santos. Alhena. Rio de JaneiroRotterdam, passeerde 27 Juli St. Vincent. Gaasterkerk. Rot terdamAustralië. 27 Juli van Genua. Indra- poera, RotterdamKaapstad, passeerde 27 Juli K. Verdische eilanden. Johan de Witt, Batavia— Amsterdam, passeerde 27 Juli Malta. Kota Baroe, 28 Juli van Balavla te Rotterdam. Kota Inten, Batavia—Rotterdam, 27 Juli te Suez. Modjokerto, Rotterdam—Java, 27 Juli van Tanger. Waterman, is Juli van Tilbury te Rotterdam. Westerdam. Rotterdam—New York, passeerde 26 Juli 20 uur Scilly. GEVORDERDE FIETSEN In de ochtenduren van Januari en Fe bruari 1945 werden op de Vlaamseweg te Haarlem rijwielen „gevorderd" door een in Duits uniform gekleed persoon, met zo genaamde „skipet". Degene, wiens rijwiel op die plaats of tijd werd gevorderd, wordt verzocht zich in verbinding te willen stel len met de P.R.A. Haarlem, Fonteinlaan no. 3, Kamer 203. voor het verschaffen van inlichtingen. Telefoon 15360, toestel 43. DISTRIBUTIE HAARLEM Dinsdag bestaat er In de Vleeshal gelegenheid bonkaarten voor voedingsmiddelen at te halen voor restant T, U en Vo tot en met Vis. Aan vragen voor rijwielbanden kunnen afgehaald Worden door letter G. In Bennebroek kunnen bonkaarten afgehaald worden, des morgens van 9 tot 12.30 uur voor B. C en D en des middags van 2 tot 4 uur voor lelfverzorgers. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Juli 1947 GEHUWD 26 Juli: J. T. v. Zuuk en W. M. E. v. Steenveldt. J. D. Hilarius en M. J. E. Besnard. BEVALLEN van een zoon: 24 Juli: J. Kemp—Lodder. L. A v d. Weteringe' Buijs Mohitnann. J. C. A. Draijerv. Lemel C. M. Reus—Kltjveld. 25 Juli: A. C. J. Scharwach- ter—Vreulink A M. Hermusv. Os. BEVALLEN van een dochter: 24 Juli: SchneiderKoning. 25 Juli: E. KlijnPhilip- po. H. C. Smit—Molenaar. J. H. VisLand- wer Johan. 26 Juli: H. T. C. ZoonFaase. OVERLEDEN: 25 Juli: A. d. Kort, 10 j., Kamperlaan. Agenda voor Haarlem MAANDAG 28 JULI Palace: „Tien dagen in Parijs", toeg. bov. 14 j. 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De geheimzinnige mr. Sylvain", toeg. bov. 18 J. 2 30. 7 00 en 9.15 u. City: Marie Louise", alle leeft. 2.15, 4 30, 7.00 en 0.15 uur. Spaarne: „Convooi". toeg. bov. 14 j, 2'10, 7.00 en 9.15 uur Rembrandt Mannen ge noeg", alle leeft. 2.30, 7 00 en 9.16 uur. Frans Hals: „Shanghai cobra", toeg. bov. 14 J. 2.30, T.00 en 9.15 uur. DINSDAG 29 JULI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Het besluit werd genomen om. na nauw keurig onderzoek der voorwaarden die ge steld worden aan de kwekers, welke ge bruik maken van de credict-verlening of uitstel van betaling, bij de Regering die deze voorwaarden heeft gesteld, op aan merkelijke verzachting daarvan aan te dringen, speciaal wat betreft het rente percentage en de termijn van terugbetaling. Gewezen keuringsarts uit Aerdenhout in vrijheid gesteld Voor het tribunaal in Terneuzen heeft terechtgestaan de 53-jarige arts J. F. D. uit Aerdenhout, thans gedetineerd. De tenlastelegging vermeldde: lidmaatschap NSB en daaraan verwante organisaties, hulpverlening aan de vijand door als con trole- en keuringsarts te Haarlem onge veer 30.000 personen te hebben gekeurd voor uitzending naar Duitsland en tewerk stelling in Nederland en personen te heb ben gekeurd voor de SS. Voorts zou hij opgetreden zijn aLs leider van de medische dienst van het provinciaal bureau Noord holland van de Nederlandse Volksdienst en als landwacht-arts. Voor de keuringen zou hij een bedrag van ruim f 31.000 ont vangen hebben. Ook zou hij verschillende brieven aan Duitsers en NSB-ers geschre ven hebben, waarin hij de Schout-bij nacht Van der Stad en de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland beschul digde van het verlaten van hun post. Hij zou een schanking ten behoeve van het Oostfront gedaan hebben waarvoor hij na mens de Fiihrer een dankbetuiging kreeg. Het tribunaal behandelde deze zaak reeds op 17 Maart. Thans werden twee brieven voorgelezen van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem en van de leider van het bijkantoor van dit bureau te Beverwijk, waarin mede delingen werden gedaan omtrent de gedra gingen van beschuldigde. D. bestreed de inhoud dezer brieven ten dele en ver klaarde niet voor de Duitsers, doch voor het arbeidsbureau te hebben gekeurd. De voorzitter was van mening dat beschul digde zich buitengewoon heeft uitgesloofd en aan de lopende band heeft gekeurd. De verdediger mr. F. W. Adriaanse zeide, dat zijn cliënt in Aerdenhout niet slecht bekend staat. Hem is een positie bij een ziekenfonds aangeboden. Pleiter verzoekt onmiddellijke invrijheidstelling, aan welk verzoek het tribunaal na raadkamer vol deed. Op 9 Augustus volgt de uitspraak. Ongelukken Een aanhangwagen, die zelfstandig heidsneigingen kreeg en zijn truck listig verliet, richtte Zaterdagmorgen schade aan op het Plein, waar een onschuldig rustende vrachtauto een flinke duw mitsgaders deu ken opliep. Zaterdagmiddag viel een negenjarig meisje in de speeltuin aan de Schalkwijker- weg uit de ringen. Zij brak haar linker elleboog. Het beeld voor het Paasberg-mausoleum, vervaardigd door de beeldhouwer V. P. S. Esser en de gieter A. N. Binder, is thans gereed om geplaatst te worden. Santpoort Bestuur R.K.S.V. „Velsen" Het bestuur van de R.K. Sportvereniging „Velsen" is na de jongste bestuursverkie zing als volgt samengesteld: J. W. A. Wes terhoven, voorzitter; P. de Ruyter, 2e voor zitter; P. P. Smit, secretaris. Hoofdstraat 100; A. Olgers, 2e secretaris; J. Cottaar, le penningmeester; L. Gerrits, 2e penning meester; G. Wessel en K. Snoekes, commis sarissen. Een liitten-race Onze plaats staat wel in het teken van de drafsport: Komt op 7 Augustus het neusje van de „Kortebaan-dravers in actie, tijdens de Koninginnefeesten zal op het Terrasvogels-terrein een hitten-race ge houden worden, waarvóór flinke geldprij zen worden uitgeloofd. Zwemmen Commissie Volkszwemfeest" De uitslagen van de Zondag gehouden wed strijden van de commissie „Volkszwemfeest" luiden: Hardlopen ondiepe bassin jongens 79 uur: 1. B. Plesman, 2. M. Goedemans, 3. H. v. Kampe, en van 10—12 Jaar: 1. J, Weyers. 2. L. Bogaarts, 3. H. v. Sloten. 15 meter schoolslag 911 jaar: 1. T Thuis. 2. B. Willemse. 3. I. de Boer. 15 me ter schoolslag 12—14 jaar: 1. J. Walters. 2. K Kruyff, 3. J. v. Bakel. 25 meter schoolslag 810 Jaar: 1. R. Boon, 2 F. Cramer. 3. T. v. Gemert. voor U13 Jaar. 1 Renout. 2. De Zwager. 3. Le- naerst, voor 1416 Jaar. 1, Boterbloem. 2. v. d. Einde. S. Hendriks. Boegsprietlopen. 1. Boter bloem. 2. Bob de Wijs. 3. Hans Eekhof. Hinder nis/wammen, 1. Kulk, 2. A. Hendriks, 3. J. v. Bakel. 25 meter rugslag 12—15 jaar: 1. Boter bloem. 2. Staveren, 3. Berkhout. 25 meter vrije slag 16—20 jaar: 1. Fr. v. d. Berg; 2. W. Terel. 25 meter vrije slag 25 jaar en ouder: 1. L. v. Ba kel. 2. Fr Selhorst, 3. Stegeman. Meisjes. Hardlopen 7—9 jaar: l. E. Bastlaan, 2. L. Schotman, 3. M. Koning: voor 1012 Jaar: 1. A. Botter. 2. N. v d. Wetering, 3. T. v. He- mert. 16 meter schoolslag 911 jaar: 1. H. de Goede, 2. W. v. d. Heuvel, 3. S. v. Duyn; voor 12—14 Jaar: 1. B. Leautard. 2. L. Vrenegoor. 3. C. v. Gennip. 25 meter schoolslag 8—10 Jaar: 1. T. Aandekerk. 2 B. Huibens, 3. R. v. Steeg. 25 me ter schoolslag 1113 jaar: 1. M. Prins, 2. H. Klin kenberg. 3 G. v. d. Berg; voor 14—16 jaar: 1. H Diek. 2. T. Miezembeek, 3. J. v. d. Berg. Boeg- sprletlopén: 1. J. Heidwelllen, 2. T. Hezemans. 3. J, Leys 25 meter hlnderniszwemmen1. T. Aan dekerk. 2. Timmermans. 3 T. Smit. 25 meter rugslag' 1 G. v. d. Berg. 2. T Mens, 3. H. Klin kenberg. 25 meter vrije slac 16—20 jaar: 1. T. de Lugt, 2. F,. Diek, 25 meter vrije slag 25 Jaar en ouder: 1 R Lenis, 2. Mevr. Kroon WESTERKWARTIER KLOPTE PSV. De ln Amsterdam gespeelde wedstrijd Westerkwartler —PSV om het korfbalkampioenschap van Neder land is door Westerkwartier met 13—2 gewonnen. Cricket Haarlem versloeg Excelsior Op het terrein 1n Bloemendaal won „Haar lem" met 53 runs op de eerste innings van Excelsior. De thuisclub scoorde 135 runs, waarvan J. Kruyt 13, B. Kleefstra 18. w, Onken- hout 15. W. Harmsen 47 en H Peschar 13. J. Oosterholt bowlde 5—67, .1 Dries 2—32, F. Bakker 2—14. Excelsior maakte 82 runs, waarvan F. Bakker 10. J. Oosterholt 10. N. Huet 16 en Hoenderkamp 20 not out Harmsen nam 3—16, Hub Boeree 3—35, P Maas 1—5. W. Peschar 1—1, Han Boeree 0—17 en B Kleefstra 2—6. Cenlury voor Van Bueren In de wedstrijd Rood heeft P L. van Bueren Zijn score was 106 runs. wedstrijd was een draw 193 runs voor 8 wickets i :n Wit 2 tegen HCC 3 ien century gemaakt Het resultaat van de Rood en Wit 2 scoorde n HCC 3 143 runs voor 8 wickets (tijd verstreken). Opnieuw verloor CVHW CVHW verloor tn Heemstede van Kampong met 27 runs op de eerste Innings. De gasten scoorden 100 runs. A. J. Roodt bowlde 219. A Bak 1—15. C. Feiths 2—16 en G Zeeuwe 5—31. CVHW bracht het tot 73 runs. waarvan A. J Roodt 11, G. Langelaar 15 en K Feiths 16. Voor Kampong bowlde De Waard 2—14. Wagenvoort 3—13, Van der Bijl 2—24 en Ufkes 3—16. Zuid-Afrika scoorde 175 runs Hoewel het de gehele nacht gestortregend had ln Leeds, was Zaterdagmorgen btj de aanvang van de vierde toetswedstrijd Engeland—Zuid- Afrika nog zoveel publiek oopgekomen. dat zit- en staanplaatsen voor tweederde gevuld waren. Het wicket leek langzaam en levenloos en toen aanvoerder Melville de toss won voor Zutd- Afrika en batten koos was het moeilijk te zeg gen, of <iit onder de gegeven omstandigheden wel een voordeel zijn zou. Melville was zo on- lukkig op de eerste de beste bal van Ednch ge bowld te worden De Zuid-Afrik*ien waren allen uit voor 175, waarna Engeland aan bat elng De score van de eerste innings van Zuid-Afrika was: Melville b Edrlch o Over c Evans b Wright 9 Mitchell b Butler 53 Mourse b Butler 51 Vtljoen b Wright 5 Dawson c Young b Butler 5 Fullerton c Cranston b Edrlch 13 Rowan c Yardley b Ednch 0 Mann c Edrtch b Cranston 29 Tuckctt c Evans b Butler 3 Smith not out 0 Extras 7 Totaal175 Butler 4—34; Edrlch 3i6: Young 031 Wrlgth 2—24; Cranston 1—24; Compton 0—9. Eerste Innings van Engeland: Hutton not out 32 Washbrook not out 21 Totaal 53 Quick (N.)—Rood en Wit draw De In Nijmegen gespeelde wedstrijd Quick- Rood Wit is ln een draw geëindigd. Quick scoorde 181 runs. waarvan Smitshuizen 27. Faber 33, Rose 43, Pfeyffer 34 not out en Veugelers 12. P. C. Hagenaar bowlde 1 voor 30, Btjleveld 7 voor 72, Hans Winter 0 voor 8. Kruyt 1 voor 34. Hein Winter 0 voor 4. Llgtensteln R voor IS. Toen Rood en Wit 176 runs voor 9 wickets ge maakt had. was de tijd verstreken. J. J. de la Mar 44. De Nijs 46. P. C. Hagenaar f en P. Llgtensteln 14 not out. Burki bowlde 4—17, Rose 5 voor 60, Sieger 0 voor 35, Engelsman 0 voor 7. EMMEN HANDHAAFT ZICH. Ook ln het noorden is de beslissing gevallen. Emmen won van Alcldes en blijft eerste klasser in de voet balcompetitie. Nieuwe speurtocht in Duitsland had succes Belangrijke brieven uit Himmlers archief gevonden Met een flinke stapel foto-copieën van documenten, welke te voorschijn zijn ge komen uit de uitgebreide persoonlijke ar chieven van de voormalige Reichsführer SS. Rimmler, is dezer dagen uit Berlijn een delegatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie van haar derde speur tocht in drie maanden in Amsterdam te ruggekeerd. Onder deze documenten be vinden zich brieven, die voor het proces, dat te zijner tijd hier te lande tegen Itauter aanhangig zal worden gemaakt, van het grootste belang kunnen zijn. Het zijn voor een deel door hem zelf geschreven brieven welke thans ais uiterst bezwarend bewijs materiaal gebruikt kunnen worden. Uit de overige foto-copieën uit Himmlers archieven blijkt, dat deze. vooral sinds 1942, veel meer invloed had op de Duitse politiek in Nederland dan Hitler. Himm lers uitgebreide correspondentie met Rau- ter, Seyss-Inquart en Rost van Tonnin^en legt daarvan getuigenis af. Van de belang rijke briefwisseling tussen Himmler en Rauter is een groot deel bewaard geble ven. Bij Ranters talrijke telegrammen aan de Reichsführer SS zijn de originele berichten omtrent het uitbreken van de April-Mei-staking van 1943 en de arresta tie van de leden van het Vaderlands Co mité aangetroffen. Een andere foto-copie toont een advies van Rauter aan zijn chef om in Nederland niet langer van Volks duitsers te spreken, aangezien aldus Rauter „eigenlijk alle Nederlanders Volksduitsers zijn". Bij het gevonden materiaal bevinden zich voorts gegevens over de arbeidsdienst, mededelingen van Mussert, die destijds te kennen gaf, dat hij zo spoedig mogelijk met een zekere mej. Mijnlieff in het hu welijk wilde treden, aantekeningen over geluidloze pistolen, die de Nederlandse on dergrondse strijders in handen hadden ge kregen en de correspondentie over hei landwachtconflict van de winter 1944-1945 met de ontslagbrieven uit de N.S.B. van Rost van Tonningen en Van Geelkerken In de loop van het volgend jaar zal hei Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie dat zijn onderzoekingen in Berlijn en el ders voortzet, de belangrijkste der docu menten publiceren. „Zo zong de gouden eeuw" De orde der laatste repetities voor de zanguitvoeringen op de Grote Markt is als volgt: Dinsdag half acht het kinderkoor; 8 uur het grote koor; Woensdag half drie het kinderkoor; Donderdag half aCht het grote koor; Zaterdag half drie het kinder koor. Tenslotte Maandag (4 Aug.) om 8 uur generale repetitie met orkest. Alles in de Doelen. Heemstede Katholiek Thuisfront adopteert een aalmoezenier „Katholiek Thuisfront" organiseerde Zondagavond in het R.K. Verenigingsge bouw een filmavond, waarvoor ondanks de warme zaal zeer veel belangstelling was. Er werd tevens afscheid genomen van de kapitein-aalmoezenier, Th. v. d. Berg uit Rotterdam, die met 2200 manschappen naar Indië vertrekt en die eerst door de voorzitter van „Katholiek Thuisfront" de heer C. Oomen en daarna door Pastoor v. Mierlo op hartelijke wijze werd toegespro ken. Aalmoezenier v. d. Berg is namelijk door deze afdeling geadopteerd en dat dit niet louter een symbolische handelwijze was bleek wel uit de eveloppe met inhoud die hem door Pastoor v. Mierlo wérd over handigd als resultaat van een des morgens onder de kerkdienst gehouden coilecte. Aalmoezenier v. d. Berg dankte in een hartelijke toespraak voor de adoptie en beloofde dat hij en zijn jongens steeds aan Heemstede zouden denken en sprak de ver wachting uit, dat „Katholiek Thuisfront" alles zou doen om de zware taak van de militairen in Indië mede te helpen ver lichten. Na het afscheid werd een kleurenfilm van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" gedraaid, waarin een reis naar het schone Insulinde werd vertoond. Het bijwerken van gerepa trieerde kinderen Ook Heemstede worstelt met een tekort aan schoolruimte. Geen wonder, want m de oorlogsjaren steeg het inwoner-aantal belangrijk, en het aantal scholen bleef ge lijk. Bovendien kwamen er nog een 60-tal kinderen van gerepatrieerden het gedrang voor de schooldeuren vermeerderen. Als er eenmaal weer gebouwd kan worden, zul len er zeker enige scholen gezet dienen te worden, zowel voor hët openbaar als bij zonder onderwijs- Dit geldt zowel voor het gewone lager- als voor uitgebreid lager onderwijs. Met kunst en vliegwerk (en na tuurlijk ook door opvoering van het aan tal leerlingen per klasse) wordt nog voor elk kind een plaatsje gezocht. In klassen wordt gewerkt met looptafeltjes en stoe len. Ook zal voor het nieuwe leerjaar nodig zijn enige noodoplossingen te zoeken om de capaciteit van scholen op te voeren. Die bestaan uit verbouwingen en het huren van enkele andere gebouwen, waarin klassen ondergebracht kunnen worden. Voor de kinderen van gerepatrieerden werden te Heemstede geen overbruggings klassen gevormd, omdat gemeend werd dat het bijwerken in de normale klassen mo gelijk zou zijn. Later zijn evenwel, met toe stemming van de inspecteur van het onder wijs aan de gerepatrieerden, aan verschil lende scholen (de Dreef-. Crayenester- en Bos en Hovenschool) een speciale regeling getroffen voor het bijwerken, waarvoor extra leerkrachten werden aangesteld.Aan vankelijk was gemeend, dat deze bijwerk- regeling slechts behoefde te gelden tot Sep tember a.s., maar nu blijkt, dat het gewenst is de regeling voorlopig te handhaven. Er is reden aan te nemen, dat de regering daartoe haar medewerking zal verlenen. Ook Heemstede gaat merken dat er een tekort aan onderwijskrachten is. Tot heden is het gemeentebestuur er evenwel in ge slaagd in alle vacatures te voorzien. BINNENLAND Prins Bernhard heeft Zaterdag in het ge bouw van de Dierentuin In Den Haag de ten toonstelling Zeemacht geopend, welke het vorig Jaar reeds in Amsterdam Is gehouden. op 1 Juni waren bU het ministerie van Economische Zaken en de onder dit ministerie ressorterende diensten, zoals het directoraat van de Prijzen, het Centraal Distributiekantoor en enige rijksbureaux 10.769 personen ln dienst tegen l! 450 op 1 Januari. Het personeel der ge meentelijke distrlbutlcdlensten bestond op 1 Juni uit 10.700 personen tegen 11.644 op 1 Januari. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen handenarbeid (akte R) zijn geslaagd de dames: T. Zetzema. L. A. Tuin man, T. Gravensteln Podcvin. J. Nieboer. B A. Kliphuis, a. A. C. Hoogvorst. N. C. Heimans. H. Herman. Afgewezen 4 candldaten. Voor het Hoofdacte examen zijn geslaagd voor het gehele examen: G. Pamer; voor ge deelte A: A Graafstnal. E M. M. Konlngs, J. C. Jansen, A, M Konincks W. C. Bouma en voor B: G. J. Bijkrek en M. A van Bilderbeek, In de Grote Kerk zal op Dinsdag 29 Juli 's av. van 7.30—8.30 uur door Jacob Bijster het volgend programma ten gehore worden gebracht: t. Toccata und Fuga opus 65. Max Reger. 2. Prlère. C. Franek; 3 Allegro Vivace. L. Vienne; 4. Pastorale. Roger Ducassc; 5 Paraphrase over: „Gelukkig ls het land". Jacob Bijsier. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen werktuig kundig ingenieur de heren S. wagter cn J. F. C. RelJnvaan te Haarlem en E R. Mtlhrlng te IJmulden; voor het propaedcutiseh examen ci- v.el-ingenieur de heer C. B W. D Deteimnn te Zandvoort; voor het candidaatsexamen scheeps bouwkundig ingenieur de heren S J, A. Heem stra, Haarlem en H. A. Verbeek, Velsen; voor het ingenieurs-examen clviel-lngenleur de heer A J. Lindenbergh, Heemstede. ne waarnemend burgemeester van Haarlem zal deze week niet Donderdag maar Woensdag van 11 tot 13 uur zijn spreekuur houden. Felle brand te Overveen Zolderverdiepingen van twee villa's uitgebrand Hedenmorgen brak tegen tien uur een felle uitslaande brand uit in de villa Lom bar Petrilaan 24 te Overveen. Het vuur deelde zich via het rieten dak ook aan het belendende perceel mede. De zolderverdie pingen van beide huizen brandden geheel uit. De brand, die op de zolderverdieping van nummer 24 ontstond, werd eerst door de bewoners, de familie Schaper ontdekt, toen de vlammen uit het dak sloegen en het vuur ook de aangrenzende villa van de gewezen burgemeester van Bloemendaal Ziegeler, bereikt had. De brandweer was met de twee motor spuiten uit Bloemendaal en Overveen spoe dig ter plaatse en nam de bestrijding van het vuur met zes stralen ter hand. Zij werd echter in haar werk gehinderd door dat de achterzijde van de in lichter laaie staande daken zeer moeilijk bereikbaar was. Toch slaaigde men erin het vuur tot de zolderverdieping van beide per celen te beperken. Het was evenwel on vermijdelijk, dat grote waterschade ont stond. De buurtbewoners schoten onmiddellijk nadat de brand ontdekt was in allerijl toe om de behulpzame hand te bieden bij het wegslepen van de inboedels. Ten huize van de familie Ziegeler was aanvankelijk niemand thuis; de heer Zie geler merkte toen hij een kwartier later de laan kwam infietsen, dat de vlammen ook uit zijn villa sloegen. Van zijn huis raad kon het grootste deel door de hulp vaardigheid der omwonenden gered wor den. Omtrent de oorzaak van dit onheil tast men voorlopig nog in het duister. De gis singen lopen uiteen van kortsluiting tot onvoorzichtigheid bij het roken in de buurt van het dak. Het is overigens merkwaardig, dat dit sedert de bevrijding de derde grote brand op de Lonbar Petrilaan is. De burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C. J. A. den Tex, de waarnemend po- Utie-commandant Van Sonsbck. de direc teur van het gas- en waterleidingbedrijf, de heer Jongepier en oud-wethouder A. Cassee waren op de plaatsdes onheils aanwezig. Zwemmer overleden Zaterdagmiddag was de 35-jarige D. II. uil Hillegora in de plaatselijke zweminrich ting aan het zwemmen. Hij dook maar kuam niet meer boven. De badmeester miste hem, en bracht hem na korten tijd boven water, doch alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten. Het bleek dat II. onder water een toeval had gekregen. H., die vader was van vijf kinderen, stond bekend als een uitstekend zwemmer en redder, doch had wel eens meer last van toevallen. Dat het ongeval grote conster natie verwekte, ligt voor de hand. „Stormeiland" Zaterdagavond werd voor cursisten en oud-cursisten van de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling in de Concertzaal te Haarlem een feestavond gegeven ter ver steviging van de ziekenkas. De Hillegomse dilettantentoneelvereniging „Kunst na Ar beid" bracht het melodrama „Stormeiland", waarin de letterlijke en figuurlijke stor men in een aan de zee verknocht gezin be handeld worden en de Hillegommers wa ren dermate op een kleine zaal ingesteld, dat hun stemmen, vooral in het begin, slechts tot de eerste tien rijen doordrongen. Het publiek gedroeg zich voorts niet ge heel correct en het spel bleef beneden de verwachtingen slechts de rol van Thijs werd door de heer J. Warmerdam met enige fantasie vertolkt en ook de kunst schilder Oom Leo vond in de heer H. de Mon een vrij gave interpretatie zodat twee acrobaten en een bal tot diep in de nacht voor de nodige stemming moesten gaan zorgen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag l% uur Koninklijke Olie. 414U 415 Unilever 293 292% 372 377 A.K.U 185% 186V4 221 220 Nederlandse Ford 355 360 Nederlandse Kaoei 273 269^ Calvé certificaten 169 169% Scheepvaart-Unie i8oy2 181 Holl -Amerika Lijn 205% 204 Oei) Maatschappij 163'/2 166 H. V A 246 249% A'dam Rubber 150 155 Ned. Handel Mij. 137V4 143 N.-I. Handelsbank 104}s 104 Billiton Mjj. 11 355 358

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3