r. Het duistere verleden van cotelet en fricandeau ontmaskerd Het Sanatorium voor t.b.c.-patiënten te Santpoort gaat naar „Kareol" De Bloemenweek gaat door Kort en Bondig Haarlemse schilders in 2 DINSDAG 29 JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Economische rechter Clandestien vlees vormt nog steeds de „hoofdschotel" op het menu van de poli tierechter belast met economische zaken. Zo was het ook Maandagochtend toen we het gerecht konden volgen op zijn weg van koe tot consument. Het was begonnen bij de slager K., die er wel iets in zag om zijn klanten voor al de grote van iets extra's te voorzien. Hij vond een collega in het vak, F., die er maatschappelijk niet zo goed aan toe was. bereid het werk te doen tegen de halve opbrengst na aftrek van de kosten. K. was echter wel zo zakelijk dat hij bij voorbeeld voor het gebruik van zijn auto door F. om het vlees te vervoeren, een huur van f 100 in rekening bracht. F. stelde zijn reputatie van Nederlander, die in vrede met de wet leeft, in de waagschaal, maar hij bevestig de zijn reputatie als slager. Want niette genstaande zijn zwakke gezondheid had hij tot zeven keer toe in zijn eentje een*-koe in onderdelen ontleed; een prestatie, waar voor politierechter noch officier hem hun bewondering onthielden. Evenwel in hun ambtelijke kwaliteit konden zij deze da den, die met een* „alsjeblieft mijnheer" grif werden erkend, onmogelijk toejuichen. Wel was de officier van mening dat, al was F. in feite de hoofdschuldige, K. het grootste deel van de morele verantwoorde lijkheid droeg. Hij wilde hiermede reke ning houden, evenals met de gunstige re putatie en de moeilijke omstandigheden van de verdachte, maar hij vroeg niette min een straf van vijf maanden gevange nis, gevolgd door tien maanden rijkswerk inrichting, benevens verbeurdverklaring van de auto. De verdediger, mr.'J. H. van Wijk con stateerde een controverse tussen het re quisitoir en de conclusie. Een lagere straf leek hem op zijn plaats, iets waarmee de politierechter het, blijkens zijn uitspraak van zeven maanden gevangenis met af trek van preventieve hechtenis, eens was. Het bepaalde omtrent de auto bleef ge handhaafd. Rendabel schuurtje De Velsense veehouder L. had zijn schuur als abattoir ter beschikking gesteld a rai- son van f 12§.per keer. Maar volgens hem was het bij één keer gebleven, hoewel F. volhield dat hij alle zeven koeien daar ge liquideerd en L. dan ook zeven keer be taald had. Deze weduwnaar met zes kin deren, variërend van twee tot zeven jaar. had het eveneens gedaan om de monden open te houden, zoals zijn verdediger, mr. B. W. Stomps, in zijn pleidooi nog eens uitdrukkelijk deed uitkomen, nadat de of ficier te kennen gegeven had, dat hij er prijs op stelde als L. voor vier maanden uit de samenleving en uit zijn gezin zou ver dwijnen. Met een pleidooi voor een voorwaarde lijke straf kon de politierechter het niet eens zijn, maar wel wilde hij de eliminatie met één maand verkorten. De bediende van K., S., die inmiddels al met onenigheid vertrokken was, had niet meer met de zaak uitstaande dan dat hij, onwetend van de zwarte praktijken van zijn baas, zich een keer aan vervoer van het clandestiene vlees had schuldig ge maakt. De officier wilde dit gehonoreerd zien met een maand gevangenisstraf; de politierechter voegde daaraan nog toe dë bepaling „voorwaardelijk, op een proeftijd van drie jaar en f 40 boete". Het geheim van de goede reputatie L. J. W. was als restaurateur van twee Haarlemse zaken één van de laatste schakels in de ketting producent-consu ment. Reeds de vorige zomer, vooral geduren de de feestweek, had hij zijn klanten van dit vlees voorgezet. Een proces-verbaal was niet uitgebleven. W. had de zaak niet zo somber ingezien en was rustig voortge gaan biefstukjes en coteletjes zonder bon te serveren. In April moest hij echter voor de eerste zaak voorkomen en toen was de schrik hem in de benen geslagen. „Dat ri sico neem ik niet meer; dan eten de men- j sen maar vis", luidde zijn conclusie. Het tweede verbaal was toen echter al opge maakt, waarbij hij het nog aan zijn nier kwaal te danken had, dat hij niet in pre ventieve hechtenis kwam. Met een „K. maakte het me zo gemakkelijk" wilde hij niet zozeer de schuld van zich afschuiven, als wel zijn daad verklaren, f 1500 boete, subsidiair zes maanden hechtenis, drie maanden sluiting van beide eetgelegenhe- den en publicatie van het vonnis, eiste de officier. Zijn raadsman, mr. Viskil, was van me ning dat men zulke gerenommeerde en re presentatieve gelegenheden niet kan slui ten zonder Haarlem als stad te blameren. En dat nog wel terwijl men bij W. nooit iets tegen zwarte prijs kon krijgen. Na mens zijn cliënt kon mr. Viskil nog ver zekeren dat dit „het afscheid van W. was voor de politierechter". Misschien kon voorwaardelijke sluiting het redmiddel vormen. De politierechter was echter van mening dat het lek in de vleesdistributie, dat op deze manier ontstaat, tot iedere prijs gestopt moet worden en die prijs bedroeg in dit geval f 2000 met twee maanden slui ting en publicatie van het vonnis. Mevrouw Martha Ellen Truman, de moe der van president Truman is Zaterdag overleden in het kleine dorpje Grandview in het Midden-Westen, in Missouri. Toen president Truman Zaterdag be richt ontving dat men niet verwachtte dat zij de avond zou heden, onderbrak hij on middellijk zijn plannen om gedurende het week-end zijn handtekening te hechten aan de wetsontwerpen welke het Congres hem ter tekening deed toekomen in de laatste drukte voor het reces, en hij vloog naar Grandview. Hij kwam echter niet meer op tijd aan om zijn moeder nog le vend aan te trejjen. Meer ruimte voor verpleging van krankzinnigen LAATSTE NIEUWS VAN DE RALLY Minister Huysmans zal kampvuur bijwonen Naar'wij vernemen zal de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huys mans, het internationaal kampvuur, dat aan het slot van het congres van de Inter national Federation of Camping Clubs op Zondag *3 Augustus tijdens de kampeer - rally op „Groenendaal'' plaats vindt, bij wonen. Om half één wordt die dag een inter nationale vlaggenparade gehouden. Op 5 Augustus worden in de morgen uren internationale kinderwedstrijden ge organiseerd en twee dagen later zuilen de Heemsteedse muziekverenigingen van 19 tot 21.30 uur de tentbewoners van vrolijke klanken voorzien. Tot slot van die avond zal een lampionfestijn aangericht worden. Op 9 Augustus vindt om 20.30 uur het «luitingsfeest plaats. DISTRIBUTIE HAARLEM Woensdag bestaat er voor restant van de letter V, en Wa tot en met Wem in de Vleesbal gele genheid tot het afhalen van bonkaarten voor voe dingsmiddelen. Voor het afhalen van aanvraag formulieren rijwielbanden is aan de beurt H. tot en met Hor. In Bennebroek kunnen bonkaarten voor voe dingsmiddelen afgehaald worden van 9 tot 12.30 uur voor de letters E, F. G en H en van 2 tot 4 uur I, J en K. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 28 Juli 1947. ONDERTROUWD: 28 Juli, F. C. Syfu en M. G. y Bakkum. GEHUWD: 28 Juli. P. C. Schuts en H. E. Klein; A H v. Kleef en W. E. H. Boerenveen; B. M. Hoekstra en J. M. J. Sanders. BEVALLEN van een zoon: 25 Juli. A. Berkhout Oostwouder; G G. AugustinKollaart; 26 Juli. C J. v. Tets—Waanders; K. Klaassen—Miketta; J7 Juli, G. M. Grlmm—Bost; P V. Zaagmans— Bracké; B. C. Hofman—01 sen; H. M, C. Sehuijt —Vos: J. C. Roosen—Kres; T. Schipper—Romkes; S. C. M. SmitBergman; M. M. Vergers—Breed; C. C. v. d. Ploeg—v. Stijn; 28 Juli. M. J. Roest— Weber; H, M. E. v. Wtjk—d Wijs; M, M. B. Riko Wlnnubst; J. E. M. Wiedijk—Walker. BEVALLEN van een dochter: 26 Juli C. Ham- mlngh—Pimmelaar; E. M. v. d. Westen; E. C. Blogg—v. Berg; 27 Juli. C. H Smit—Korremans; 28 Juli, G. M A. d. Vries—v. Roozendaal; S. Engel—d. Vries; M, Bouwens—Aalders. Agenda voor Haarlem DINSDAG 29 JULI. Palaces „Tien dagen in Parijs", toeg. bov. 14 J. 1.30. 7.00 en 9,15 uur. Luxor: ..De geheimzinnige mr. Sylvaln", toeg. bov. 18 j. 2.30, 7 00 en 9.1 City: Marie Louise", alle leeft. 2.15. 4.30, 7.0 915 uur. Spaarne: „Convooi", toeg. bov, 14 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Mannen noeg". alle leeft. 2.30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „Shanghai cobra", toeg. bov. 14 J. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 JULI. Grota Kerk: Orgelconcert Flor Peeters, 8 uur. BiMcopen: Middag- «n avondvoorstellingen. Het is bekend dat kort na de bevrijding door het Rode Kruis een sanatorium voor tuberculoselijders werd opgericht in een paviljoen van het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal bij Santpoort. Op dit ogenblik worden daar 260 patiën ten verpleegd. Reeds ensge'tijd werd er door de directie van het Provinciaal Ziekenhuis (daarin ge steund door het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland) aangedrongen op ontruiming van dat paviljoen, omdat er in de inrichting een groot tekort is aan ver- pleegruimten voor de krankzinnigen. Aan vankelijk was 1 Juli 1947 als termijn voor ontruiming vastgesteld, maar daaraan is niet de hand gehouden omdat er nog geen oplossing gevonden was voor de verdere huisvesting der t.b.c.-patienten. Thans vernemen wij, dat er een over eenkomst is getroffen tussen het Rode Kruis en de Stichting 19401945. Binnen enkele maanden zal het paviljoen van het Provin ciaal Ziekenhuis worden ontruimd en zul len de t.b.c.-patienten die daarvoor in aan merking komen, worden overgebracht naar „Kareol" in Aerdenhout. De exploitatie zal voor rekening van bei de instellingen komen. „Kareol" is al ge deeltelijk ingericht voor de speciale ver pleging van t.b.c.-lijders. Bovendien zullen er enkele barakken worden bijgebouwd. Aanvankelijk zullen er 80 patiënten opge nomen kunnen worden, maar de bedoeling is de capaciteit van de inrichting op te voe ren tot 150. De villa Van Lennepweg 5, in de onmid dellijke nabijheid gelegfti (thans zitten daar nog gerepa'rieerden in, maar die zullen binnenkort elders ondergebracht worden) zal worden ingericht voor huisvesting der verpleegsters. De Stichting 19401945 had kort na de bevrijding, toen er door het terugkeren van vee] tuberculose-lijders en andere zieken uit Duitsland en uit Indië, veel behoefte aan sanatoria en tijdelijke ziekenhuizen be stond, verschillende inrichtingen geopend. Wij noemen „Kareol" in Aerdenhout, „Duin hage" aan de Slingerweg in Aerdenhout: „Sarepta" aan de Hazepaterslaan in Haar lem; „Waterland" op Velsen en „Het Loo" Slachtoffer der zee Geheel onopgemerkt is Zaterdagmiddag te Wijk aan Zee de 42-jarige gehuwde tuinder uit Heemskerk Th. van Veen bij het baden in zee verdronken. Eerst toen het slachtoffer was aange spoeld werd het ongeluk ontdekt. Enige doktoren, die ter plaatse waren, hebben ge durende ruim een uur kunstmatige adem haling toegepast, echter zonder resultaat. De identiteit van het slachtoffer, dat waarschijnlijk door te grote afkoeling de verdrinkingsdood vond, kon pas worden astgesteld toen men tegen de avond bij een consumptietent de kleding aantrof. in Apeldoorn. Een groot deel dezer zieken is thans hersteld. „Sarepta" en „Water land" zijn reeds opgeheven; „Het Loo" volgt op 1 Augustus. In de naaste toekomst zullen dus alleen blijven bestaan „Kareol" voor t.b.c.-lijders en „Duinhage" voor andere zieken. Dit bericht is ook van veel betekenis voor de krankzinnigenverpleging, omdat nu in de naaste toekomst de verpleegruimte voor deze lijders in onze omgeving belangrijk vergroot wordt. In verschillende kringen is de vraag opgekomen of, in verband met de thans geschapen toestand in Indonesië, de voor genomen bloemenweek wel doorgang moet vinden en of een publieke feestviering op ruime schaal niet een schrijnende tegen stelling zou vormen met de zorgen, waarin velen, wier verwanten in Indië vertoeven, verkeren. Ook Burgemeester en Wethouders heb ben zich daarover, eigener beweging reeds, beraden en zün daarbij tot het besluit gekomen de bloemenweek te laten door gaan. Het college is geenszins blind voor de gebeurtenissen in het overzees gebiedsdeel en is zich bewust van het leed. dat in sommige gezinnen door dit politiëel op treden wordt veroorzaakt. Geen uitbundige feestvreugde maar waardige propaganda. Noch. bij het comité, dat deze week voorbereidt, noch bij Burgemeester en Wethouders, die daarbij in het belang van Haarlem hun medewerking hebben ver leend, heeft echter de bedoeling voorge zeten een week van uitgelaten feestvreugde te organiseren. Daarvoor was. in tegenstel ling met de herdenking van het 700-jarig bestaan in 1946, thans geen enkele reden. De bloemenweek is uitsluitend bedoeld om gedurende enige tijd Haarlem in het middelpunt van de belangstelling te plaat sen van onze eigen landgenoten en om de vele vreemdelingen, die ons land bezoeken, naar Haarlem te trekken. Het is dus geen feestweek, maar een reclame- of propa ganda week. waaraan een typisch Haar lems karakter wordt gegeven en waaraan elk betoon van uitbundigheid vreemd is. Het gemeentebestuur heeft dan ook het volle vertrouwen, dat de deelneming van ingezetenen en vreemdelingen aan deze bedoeling zal beantwoorden. Dokier Otlé geridderd Dr. H. J. Odé, oud-inspecteur van de veeartsen ij-dienst en tevens oud-inspec teur van de Volksgezondheid in Noordhol land, thans plaatsvervangend directeur van de gezondheidsdienst voor dieren in onze provincie is ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als dierenarts op 23 Juli tot officier in de orde van Oranje Nassau benoemd. Sluiting van winkels op middagen. Voorstellen van boekver kopers aardappelhande laren en schoenwinkeliers Bij de gemeenteraad zijn verzoeken in gekomen van de Haarlemse boekverkopers, kantoorboekhandelaren en leesbibliotheek houders, van de kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit en van de schoenwinkeliers, om vaststelling van een regeling tot verplichte sluiting der win kels op een middag in de week. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de winkels voor boekverkopers, kantoor boekhandelaren en leesbibliotheekhouders te sluiten op Dinsdagmiddag na één uur (behalve Dinsdag, voorafgaande aan 6 Decerpber en 25 December, benevens aan Nieuwjaarsdag, indien deze valt op een Woensdag); voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak groenten, aardappelen en of fruit in voorraad pleegt te zijn, op Woens dagmiddag na één uur (behalve op 14 Augustus en 31 October, voor zover die dagen op Woensdag vallen, Woensdag voor Hemelvaartsdag, Eerst Kerstdag, indien deze valt op een Donderdag en Nieuw jaarsdag, indien deze valt op een Donder dag. Voor schoenwinkels, op Donderdagmid dag na één uur (behalve op Donderdag, voorafgaande aan 6 December en 25 De cember) De warenhuizen vallen ook onder deze regeling. De desbetreffende afdelingen moeten op bepaalde middagen sluiten. Carillon-concert in Haarlem Buiten davert de zon. Zij maakt Roodhuiden van badgasten en dagjesmensen. De „Blanke Roomhoorn" wandelt ge armd met zijn Squaw. In het Schelpentuintje vóór de gehuurde wigwam zit de „Gele Poema" en rookt. Een bereden tandarts uit Mokum rust met gekruiste benen in een vouwstoel en jaagt met zijn rijzweep de vliegen weg, die om de warme taartjes gonzen. De zon doet bladderen ep blakeren. Zij pijnigt door de zonnebrand-créme heen de vers-gebrande gezichten. En binnen in het Raadhuis, in de aller- officiëelste Kamer van de badplaats, hangen dertien Haarlemse kunstenaars langs de wanden. In de koelte hangen ze, goed bewaakt door één hunner plus de raadhuisbode en twee onbekende 16e eeuwers-met-plooi- kraag. Daar hangt de eeuwig-jonge oude Grootens met een kruimig ding „Oud Zand voort". Daar hangt Heiloo met „Kardi naalshoedjes" en „Chrysanthemum". Daar zorgde mevrouw Ruijzenaars voor feeste lijke „Floksen" en „Begonia's". Daar zond ook S. Klinkenberg ter ere van de Gele Poema een fijn gestyleerd bronsje „Poema" en een spichtig „Neusbeertje". Joh. Petri wil er ons verkoelen met een schilderachtig „Aan de plas" en Miolée met een fijn-stemmige „Sloot bij Voor schoten" en een gevoelig „Duinslootje in Westland". In een verlokkend stilleven zorgt M. v. d. Burg voor malse „appelen", terwijl Albert Arens galant een zilverig „Glas met rozen" op tafel zet. Levenswijs vraagt B. Kamp de aandacht voor wat on herroepelijk komen zal: „Herfstbladeren". Dan komt. kloek, Jan Loots met sterk- kleurige „Gladiolen", maar ook pessimis tisch met „Duitse afweer in de duinen". Met dit laatste herinnert hij evenals schrijver dezes met diens „Hongerwinter 1944-45" aan de ontzettende werkelijkheid, die we nooit zullen en nooit willen verge ten, het bezoek der oliedomme moffen. Laatstgenoemde heeft nu spijt, dat hij niet iets vrolijkers heeft ingezonden. In concurrentie met de duizenden ijsjes, die door de Roodhuiden worden wegge- likt, verkoelt L. Schutte ons met een tafe reel uit het Andalusïsche IJsgebergte de Sierra Nevada; een Gipsy-meisje met haar geiten, een ding dat me al zo goed beviel op de laatste expositie van Arti te Amster dam. En eindelijk voert ons de initiatiefnemer van deze tentoonstelling, Jan Wiegman, in dichterlijke sferen met Shakespeare's „Ko ning Lear" en de vrome „Sproke van zuster Beatrijs". Terwijl de zee haar eeuwig lied zingt en de roodhuiden spartelen op het strand, recipiëren daarboven in het deftige Raad huis de dertien Haarlemmers, gastheren bij de gratie van het gastvrije Zandvoort. De 16e eeuwse onbekenden zien op hen neer en verbergen achter hun starende ogen ons aller hartewens: Mogen velen de raadhuistrappen beklimmen om een bezoek te brengen aan de 13 Haarlemmers. Nooit is de politiek liefelijker gehuwd geweest aan de Kunst dan in dit Raadhuis. HERMAN MOERKERK Voorlopig geen tweede luchtvaartmaatschappij In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het bevorderen van luchtdiensten door de K.L.M. verklaart de minister van Verkeer en Waterstaat, dat in Nederland voor lopig geen plaats is voor een tweede lucht vaartmaatschappij met internationale vaste lijndiensten. Frits Schuurman geridderd De dirigent van het Residentie-orkest, de heer Frits Schuurman, heeft van de Franse gezant in Nederland, de heer J. J. Rivière, bericht ontvangen, dat hij be noemd is tot Ridder in het Franse legeioen van Eer. Afscheid bij de Posterijen Na een meer dan 44-jarige diensttijd zal de heer J. H. van Loolseren, referendaris bij de PTT te Haarlem op 31 Juli a.s. dit ambt met pensioen verlaten. Hij begon zyn loopbaan als klerk op 8 Juni 1903 te Amsterdam. Na verschillende rangen en standplaatsen te hebben doorlopen, kwam hij in 1927 naar Haarlem. In het hoofdpost kantoor zal op Zaterdag 2 Augustus om 3 uur een receptie worden gehouden. Het verloop der operaties van 21 Juli af WEST-JAVA. Hier zijn van de Batavia-sector uit de Nederlandse troe pen opgerukt langs de Noordkust tot Indrama- joe. Bij deze opmars werd allereerst Krawang bezet. De tweede stootrichting liep over Poerwakarta, dat op 24 Juli in Neder landse handen viel. Van de Bandoeng-sec tor uit ging de derde stoot op Cheribon af, dat Woensdagmiddag 23 Juli in Nederlandse handen viel. Op dezelfde dag viel o.a. ook nog Soe- bang in Nederlandse handen. Van Cheri bon uil werd opgerukt naar Tegal, dat op 26 Juli werd bezet in samenwerking met een landingsgroep der Marine. Van Bandoeng uit naar het Zuiden heb ben de Nederlandse troepen op 27 Juli Pengalengan, 30 km. ten Zuiden van Ban doeng, bereikt. Van Buitenzorg uit werd de belangrijke spoorlijn Buitenzorg-Tjiandoer-Bandoeng bezet, waardoor tegelijkertijd Soekaboemt op 23 Juli in Nederlandse handen viel. Van Soekaboemi uit werd opgerukt naa* Polaboehanratoe aan de Wijnkoopsbaai, dat op 26 Juli door onze troepen bereikt werd, waarmede de lijn van de Javazee tot de Indische Oceaan gesloten werd. Deze operaties hadden tot gevolg, dat de grote rijstcentra in de vlakte van Krawang en de grote thee-, kina- en rubbercultuur Demarcatielijn Onder Ned. controle e Landingen en opmars der Ned. troepen Vier beiaardiers zullen de klokken doen zingen Vrijdagavond 8 Augustus van 8.30 tot 10.30 uur wordt het carillon van de St. Bavo te Haarlem bespeeld door vier beiaardiers, de heren Staf Nees uit Meche- len, F. Timmermans uit Rotterdam, W. Créman uit Zwolle en R. Heering uit Haarlem. Het volledige programma luidt: R. Heering, stads-beiaardier van Haar lem: Allegro (A. Schepers). Het loze vissertje (nieuwe wijze) en Het Heerken van Maldeghem, 1544 (Oud-Nederlandse liederen), Dansje (C. Roelofs), Andante Cantabile (Jef Denijn). Willem Créman, Stads-beiaardier van Zwolle: Arioso (G. F. Handel), Tempo di gavotte e double di tempo (W. de Fesch), Sullen ons ver'oiuffen dees', Al Uwe boos' aenslagen en G'lijk den grootsten rapsack (Valerius' Gedenckklanck), „Cécilia". Thema met variaties voor beiaard (Adol- phe Denijn). Regendag (V. Loosjes). Zo mer (J. C. Andreae). Klein vogelijn. Bei aardwals (G. H. Boedijn). A little fantasy and fugue for carillon (Hamilton Harty). Ferd. Timmermans, Stads-beiaardier te Rotterdam en Schiedam: Mars (uit de Ru bens-cantate) (P. Benoit); Maximilianus de Bossou, Geluckig Vaderland en Lied van Bergen op Zoom (Valerius' Gedenck- klank); Tweede suite, Intrada, Menuet, Pavane, Rondo (Fed. Timmermans); Als de boe wil dansen gaan (E. Wettig Weissenborn); Klolckenklanken (F. v. d. EistBoonzajer); Des Zomers (C. van Rennes); Postludium (improvisatie). Staf Nees, Stads-beiaardier te Meche- len: Preludium V voor beiaard (Math, van den Gijn); Aria: „Bist du bei mir" (J. S. Bach); Rondo dure (W. A. Mozart); Sin ter Maarten, uit Folklorische suite „Oud Hoorn" voor beiaard (Gerard H. Boedijn); Tempeldans uit „Olav Trygvason" (E. Grieg); Goeden avond (Joh. Brahms). Er wordt, zoals wij reeds meldden, een stilte-gordel om de Grote Markt gelegd. Meermalen is geconstateerd, dat in de stille achterstraten rondom de Grote Kerk het beiaardspel vaak beter te horen is dan op de Markt. Muziek Kinderzang in de Grote Kerk De Michiel Adriaansz. de Ruyter-Cantate. een gelegenheidswerk, ruim een halve eeuw geleden gecomponeerd, prijkte als omvangrijkste com- postie op het programma van het gisteravond door het kinderkoor „Inter Nos". onder leiding van Jan Booda, ln de Grote Kerk te Haarlem, gegeven concert. Er was blijkbaar veel aandacht aan de voorbereiding geschonken, zodat het koor de intenties van de dirigent zonder moeite kon verwezenlijken. De solopartijen waren bij de sopraan Corry Bijster en de bas Jac. Lagas. wiens typerende voordracht frappeerde, in ver trouwde handen. Bijzondere vermelding ver dient de solo-zang van een jongens-alt, fraai van klank en met een merkwaardig groot volume. Verder zong het kinderkoor een reeks liederen uit de bekende verzameling „Kun je nog zingen, zing dan mee". Liederen, Ideaal voor het onge repte karakter van de kinderstem, geliefd door het kind, dat zijn levensvreugde in ongecompli ceerde melodiek wil uiten, en die daarom op deze avond ruime voldoening gaven. Het mannenkoor „Proza en Poëzie" verleende aan het concert zijn medewerking met de uit voering van een triviale bewerking van ,,De Heilige Stad" van Adams en van Richard Hol s Psalm 8. Vooral met het laatstgenoemde werk kon het koor zijn kwaliteiten tonen met genuan ceerde. sonore zang. Een woord van lof voor de begeleidingen van de pianiste Emmy van Eden mag niet achterwege blijven. P. ZWAANSWIJK Amerika waarschuwde republiek: BINNENLAND Een delegatie van het Uitvoerend Bureau van het Wereldverbond van Vakverenigingen te Parijs zal ln Amsterdam met de hoofdbesturen van N.V.V. en E.V.C, besprekingen voeren over de gebeurtenissen ln Indonesië. HAARLEM EN OMGEVING Kinderen genoten. Het was een grote drukte toen de kinderen der Haarlemse leden van de Centrale Bond van Transportarbeiders, welke op kosten der organisatie een week ln Vierhouten hebben doorgebracht, per trein terugkeerden. De stemming was hoe kan het anders na een week met schitterend weer in de vrije natuur, buitengewoon goed. Bij het afscheid verklaarden zij aar. de bestuurder A. Mars dat zij verlangend uitzien naar het volgend Jaar. Op Maandag 4 Augustus gaat men van dezelfde organisatie met de kinderen een boottocht maken, waarbij een bezoek wordt gebracht aan Schiphol en aan een speeltuin. Wegens het bedanken van prof. mr. C. P. M. Romme als lid van de Provinciale Staten van Nciordholland Is tot lid dier Staten benoemd de heer A. J M. Angenent, wethouder der gemeen te Haarlem. Me). A. H. Marnltz te Haarlem is te Am sterdam geslaagd voor het examen Engels L. O. B. en W. van Haarlem hebben de volgende voordracht samengesteld voor de benoeming van een onderwijzer aan de Prins Hendrlkschool: 1. G. Schreuder. De RUp: 2 G. Heljmenberg te Dordrecht en 3. J. M J. Haanraadts. Haarlem. Verder stellen zij voor mevrouw C. J. Stantsky— Sevenhuijsen over te plaatsen als onderwijzeres van de Jan Ligthartschool naar de Anslljnschool. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor afwijzend te beschikken op een ver zoekschrift van het bestuur van het Doopsgezind Zangkoor om van gemeentewege tot een bedrag van f 1000 garant te willen zijn voor een door de vereniging ln 1948 te geven uitvoering van de „Mattheus Passion". In de St. Jozefgezellentekenschool ln de Kamperstaat te Haarlem zijn de examens begon nen voor de vesugtngselsen voor het schilders ambacht. Op Maandag 4 Augustus bestaat er voor het publiek gelegenheid van 10 tot 2 uur de werkstukken in de school te bezichtigen. aan de Noordkust onder Nederlandse con- tróle kwamen. In MIDDEN-JAVA kunnen wij de be- perktste actie aanschouwen. Hier trokken de Nederlandse troepen van Semarang uit naar het Zuiden, waarbij zij over Oenga- ran, Bawcn en Ambarawa naar Salatiga oprukten. Door het snelle oprukken bleven de grote waterkrachtwerken aan de Kali Toenbang gespaard voor de tactiek der verschroeide aarde. Salatiga zelf was op 23 Juli bezet. Na de val van Salatiga hebben de Neder landse troepen zich in deze sector gesta- tionneerd. In OOST-JAVA ging een stootrichting van de Soe~abaja-sector uit over Trawas, 7'raas er Bangil naar Lawang, dat op 25 Juli onder Nederlandse controle kwam. Verder werden een aantal landingen uit. gevoerd, waardoor Pr§bolingo, Besoeki, Sitoebondo en Banjoewangi op 22 Juli wer den bezet. Vervolgens werd in snel tempo opgerukt, waardoor het Oostelijk deel van Java in verschillende delen werd gesplitst, welke daarna gezuiverd werden. Bij Pasirian aan de Zuidkust werd ver volgens ook een landing uitgevoerd. Deze troepen rukten op naar het Noorden en maakten zodoende contact met de uit die richting komende Nederlandse troepen, die van Probolinggo oprukten. Door deze be weging werd Oost-Java volkomen van de rest van Java afgesneden. De grote suiker ondernemingen in deze gebieden toerden aldus voor grote vernielingen gespaard. Het contact van de Soerabaja-sector uit met de in Oost-Java opererende troepen werd gemaakt door een oprukkende bewe ging langs de kust tiaar Probolinggo, waar op 25 Juli de spitsen der groepen elkaar bereikten, zodoende de gehele kust van Soerabaja tot de Bali-Zee en de Indische Oceaan onder het Nederlands gezag plaat, tend. Taxi Bei I 3 OOO DAG EN NACHT „Pas op met de olie" Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat de Amerikaanse regering reeds eerder in Juli een nota ge zonden heeft aan de republikeinse rege ring, waarin zij verzoekt in het belang van Indonesië, van Amerika en van de wereld „geen daden van sabotage te verrichten tegen de olievelden". De olievelden nabij Palembang werden in de nota speciaal ge noemd. De laatste dagen is juist op deze olievelden brand uitgebroken. Situatie in Probolinggo Volgens het Nederlands-Indisch depar tement van Economische Zaken is twee derde van de pakhuizen van Probolinggo op Oost—Java vernield. Enige honderden tonnen ongepelde rijst, duizend ton stroop, 250 ton zout en enige tientallen tonnen mais gingen verloren. Van de zijde van genoemd departement wordt nog toegevoegd, dat de haven door een aanzienlijk aantal prauwen versperd is. Een belangrijke hoeveelheid suiker is door de republikeinen achtergelaten. In de omgeving van Probolinggo zijn aan ver scheidene papierfabrieken en rijstpelle- rijen vernielingen toegebracht. Men hoopt echter dat deze fabrieken spoedig weer bedrijfsklaar gemaakt kunnen worden. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de spoorwegverbinding met Soerabaja heden weer in gebruik genomen zal worden. Met „Haerlem" naar Beverwijk Honderd vijf tig leden van de vereniging ..Haer lem'' brachten een bezoek aan Beverwijk. In de raadszaal werden zij ontvangen door het ge meentebestuur. Burgemeester mr. H. J. Schol- tens sprak het gezelschap toe en deed enkele historische mededelingen over midden-Kenne- merland. De voorzitter der vereniging, de heer J. L. Tadema. dankte voor de ontvangst, waar na de Haarlemmers een bezoek brachten aan Scheybeek, de Kennemer Oudheidkamer en het bulten Akerendam. BIJ laatstgenoemd bulten gaf de heer A. A. Kok,, die als restaurateur van het gebouw optreedt, een uiteenzetting over het ver leden en over de toekomstplannen. Demonstraties „Snelverband" De vereniging „Snelverband" zal op 11. 12 en 13 Augustus grote openbare demonstraties geven, respectievelijk in de Zaancnstraat. op het Tey- ler- en op het Leidseplein te Haarlem. Bloemendaal BURGEMEESTER HOUDT GEEN SPREEKUUR De burgemeester van Bloemendaal ia Vrijdag 1 Augustus verhinderd zijn spreek uur te houden. Partij v. d. Arbeid neemt motie over Indonesië aan De afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid heeft Maandagavond een motie aangenomen van de volgende in houd: De afdeling Bloemendaal spreekt haar diepe teleurstelling uit over de fatale ont wikkeling in Indonesië en de wederzijds begane fouten: is van oordeel dat het ge bruik van militair geweld zo spoedig mo gelijk moet worden beëindigd, waarna opnieuw naar de vredelievende oplossing moet worden gestreefd en hierbij iedere redelijke vorm van overeenstemming met voorbijzien van prestige-kwesties dient te worden aanvaard. De motie is ter kennis gebracht van het Partijbestuur en de Kamerfractie. Engelsen op bezoek Tussen de Engelse plaats Norwich en Bloemendaal zal in de komende weken een speciale uitwisseling van jongeren plaats hebben. Onder auspiciën van de World Friendship Association komt een groep van ongeveer 50 Engelse jongens en meisjes naar Bloe mendaal en de gastheren- en vrouwen zul len op 13 Augustus op bezoek gaan in Engeland. Heemstede „De Eendracht" «aat konijnen keuren en kippen inenten In de Maandagavond gehouden vergade ring van de pluimveevereniging „De Een dracht" werd besloten tot het spoedig hou den van een tafelkeuring voor jonge konij nen voor pasbeginnende fokkers een leerzame ondernpming. Eveneens zal spoedig de gelegenheid worden geboden tot het laten inenten van kippen. De vereniging zal dit jaar geen uitstapje maken om het volgend jaar een dikke spaarpot te hebben. De heer J. Tuk ker werd benoemd tot tweede secretaris. Santpoort LEDENVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Santpoort van de Partij van de Arbeid belegt a.s. Donderdagavond een buitengewone ledenvergadering in „De Toorts" ter bespreking van de toestand in Indonesië. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren uur Koninklijke Olie.. 414 409 291-T4 291 376 375 A.K.U 18514 186 220 Nederlandse Ford 360 365 Nederlandse Kabei 26914 270 Calvé certificaten 16814 169% Scheepvaart-Unie 18014 181 Holl -Amerika Lijn 202 201%' Oeli Maatschappij 16414 163 H. V. A 248 245 A'dam Rubber 154 ,152 Ned. Handel MIJ.. 141 137 N.-I. Handelsbank 104*4' 105%' Billitoa Mij. II 358 353

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3