Haarlems Dagblad Meerderheidsresolutie van de Veiligheidsraad verhinderd Het Verbod. Crisis-zitting der Labour-fractie Douane overeenkomst zonder economische unie onvruchtbaar India en Australië wenden zich beide tot deVeiligheidsraad Weerbericht 162c Jaargang No. 18696 i. bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, I'14825. Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bgkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Peereboom Woensdag 30 Juli 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem Russen een besluit van de meerderheid /an de Veiligheidsraad der U.N.O. onge daan gemaakt, door er hun veto over uit te spreken. Ditmaal betrof het een inter nationale commissie van onderzoek op de Balkan. Die commissie bestaat al in tijde lijke vorm met de opdracht, grensinciden ten te onderzoeken. Voorgesteld was nu, haar permanent te maken, zodat zij rap- >orten zou blijven uitbrengen over op de Jalkan heersende misstanden. Van de elf landen, die in de Veiligheidsraad vertegen woordigd zijn waartoe de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Rusland, Frank rijk en China als permanente leden be horen stemden er negen voor het voor stel. Alleen Rusland en Polen verklaarden zich ertegen. Zoals iedereen weet hebben de Poolse vertegenwoordigers geen andere keus, dan voortdurend met de Russen mee :e stemmen. Hun regering, is afhankelijk an Rusland, hun land ligt in de Russische invloedssfeer en wat dat betekent is duidelijk genoeg. Dus kan Polens stem geen indruk maken. Intussen was het re sultaat van de stemming dat een interna tionaal onderzoefc, waartoe met 9 tegen 2 besloten werd, onmogelijk werd gemaakt door de toepassing van een recht van veto, dat nimmer de bedoeling gehad kan heb ben, zelfs onderzoek te beletten. Dit dan afgezien van de grote bezwaren, die een dergelijk recht ten allen tijde moeten aan kleven. In zijn practische toepassing zijn de bezwaren nog veel groter gebleken, dan in 1945 al voorzien werd. De Russen gebrui ken het eenvoudig om ten allen tijde hun zin door te drijven en de actie van de United Nations' Organisation hetgeen nog altijd betekent: Organisatie van Ver enigde Volken te verlammen. Van „ver eniging" kan onder deze omstandigheden moeilijk gesproken worden. Dit woord be tekent immers, dat men verschillende in zichten in een gemeenschappelijk handelen, één optreden, samenbrengt. Doet men dat niet, dan is er geen vereniging maar verdeeldheid. Hetgeen de Russen met hun veto bewerken is stelselmatige verdeeld heid en men kan het de volken moeilijk euvel duiden, als zij op even sceptische toon over de beraadslagingen in het oord met dé ironische naam „Lake Success" spreken als indertijd over de Volkenbond. Het elfde Russische veto heeft tenge volge gehad dat de vergadering van de Veiligheidsraad werd verdaagd, met de bedoeling dat de afgevaardigden hun re geringen over deze ernstige gebeurtenis zouden kunnen raadplegen. Vanavond komt de Raad weer bijeen. Men zou haast zeg gen dat hij nog blij mag zijn, dat het voor stel tot verdaging niet met het twaalfde Russische veto ongedaan werd gemaakt. Men zal opmerken, dat dit nu toch wel onmogelijk geacht moet worden. Ja, waar om eigenlijk? Gromyko heeft ditmaal wel een enigs zins verrassend beleid toegepast. Bij de stemming over de onderdelen van het voorstel heeft hij zich onthouden en geen teken van verzet gegeven, zodat niemand verwachtte dat hij bij de eindstemming zijn veto zou doen gelden. Dat was dus weer eens wat anders. Misschien had hij opdracht uit Moskou, om op deze manier bijzondere minachting voor de Veiligheids raad van de wereld te tonen. De Amerikaan Johnson heeft verklaard, dat de Verenigde Staten de zaak door het Russische veto niet gesloten achten. Zij zullen zo spoedig mogelijk voorstellen voor ,.een volgende stap" indienen, want meer derheden in de Balkan-commissie en de Veiligheidsraad zijn van oordeel, dat de toestand in Noord-Griekenland een poten tiële bedreiging voor de vrede vormt. Wie dit leest vraagt zich af, wat dat eigenlijk voor zin heeft, want volgende voorstellen van deze aard zullen immers ook aan een Russisch veto ten prooi vallen! Mochten de Amerikanen een plan indienen, om aan de algemene vergadering van de U.N.O. in overweging te geven het recht van veto te beperken of af te schaffen, dan zal dit voornemen zonder twijfel ook door het Russische verbod worden getroffen. Het ware wellicht denkbaar dat de algemene vergadering op eigen initiatief tot een der gelijk besluit kwam, dat zich dan wel tot beperking van het veto-recht zou be palen: met de stemmen van Rusland en zijn satellieten tegen. Maar zou dat iets anders kunnen inluiden dan de uittreding van Rusland c.s. uit de U.N.O.? Hetgeen in Lake Success geschiedt herinnert iij steeds levendiger mate aan de gebeurtenissen in de „Volkenbondsstad" Genève gedurende de periode tussen twee wereldoorlogen. Men kan om deze dingen lachen, maar bepaalt zich daarmee tot een uiting van onverschilligheid. Grappig zijn ze hele maal niet. Wie erom lacht loopt de kans, dat hij zich vermaakt met een volgende wereldramp, waarin hijzelf en de zijnen om zullen komen. In waarheid zijn het zeer ernstige, ja tragische gebeurtenissen, die door het steeds maar herhaalde Russische veto worden gemarkeerd. De New York Times spreekt niet, zoals de Amerikaanse afgevaardigde Johnson. Dver nieuwe voorstellen bij de Veiligheids raad. Het blad schreef vanmorgen in zijn hoofdartikel: „Het Sovjet-Russische veto noet een stimulans zijn voor het Ameri kaanse hulp-programma, niet alleen voor "riekenland maar ook voor Turkije en IVest-Europa, opdat dit veto niet gevolgd worde door meer directe daden van de Sovjet-Unie vóórdat de Amerikaanse hulp vruchten afwerpt". Dit is hetgeen in dit tijdperk heet „de Truman-doctrine". Een tijdlang is die op ie achtergrond geraakt, toen Marshall zijn >lan had ingediend om Europa economisch te helpen en hij ook Rusland in dit plan betrok. Het weigerde op een Europese eco- lomische samenwerking in te gaan. Nu is ie Truman-doctrinë weer op de voorgrond Jetreden. Zij begon met Amerikaanse mili- aire bijstand voor Griekenland en Turkije. )e New York Times stelt voor, haar verder lit te breiden. Wat een dergelijk beleid in onsequente doorvoering op den duur zou «tekenen is duidelijk genoeg. Wil Moskou lit? Stuurt het er op aan? Men vraagt zich pit toch nog wel met verbazing af. R. P. In aansluiting met het verslag over de be- landeling van de zaak van een clandestiene lachting voor de Politierechter zij medegedeeld, lal niet de slager K. veroordeeld is tot zeven naanden gevangenisstraf, maar K. F. Het vonnis K. luidt een gevangenisstraf van één jaar aftrek van voor-arrest, sluiting van zijn lagerij gedurende zes maanden en publicatie fan het vonnis. Twee jaar geleden liet een inwoner van ijverdal een Jonge duif meedoen aan een wed- tucht naar Amersfoort. De duif is eerst een iezei dagen teruggekeerd! RUSSISCH VETO NUMMER ELF Balkankwestie onopgelost door „ernstige gebeurtenis' Dinsdag heeft de Veiligheidsraad voor de cllcïe maal ondervonden, dat het vetorecht der grote mogendheden verlammend werkt op de activiteit van de raad in de precaire kwesties, die vrede en veiligheid raken. Gromyko, de Russische afgevaardigde, ver nietigde eenvoudig een resolutie over het permanent stationneren van een onder zoekcommissie op de Balkan, die de in stemming van negen der elf leden had. door zün veto uit te spreken, nadat hij zich bij de gedetailleerde bespreking van het Amerikaanse yoorstel van stemming had onthouden. Polen was het enige lid, dat eveneens tegen stemde. Dit was de elfde maal, dat de Sovjet- Unie in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. De Amerikaanse afgevaardigde Hcr- sehell Johnson, stelde onmiddellijk na Gro- myko's veto voor, dat de bijeenkomst zou worden verdaagd, opdat de afgevaardigden hun regeringen over deze „buitengewoon ernstige gebeurtenis" zouden kunnen raadplegen. De raad ging daarop tot Woensdagavond uiteen. Toen de raad hoofdstuk voor hoofdstuk over het voorstel stemde zat Gromyko er rustig bij en onthield zich van stemming, zodat men de indruk kreeg, dat hij bij de eindstemming geen gebruik zou maken van zijn recht van veto. Johnson verklaarde na de vergadering, dat de V.S. de zaak door het veto in het Voorindische Dakota door Nederlanders neergeschoten Het toestel bracht medica menten Volgens het republikeinse radiostation Djokjakarta hebben twee Nederlandse ge vechtsvliegtuigen een Dakota met medi camenten uit Singapore tijdens de landing op het vliegveld van Djokjakarta neerge schoten. Het republikeinse persbureau An- tara meldt, dat het aantal doden negen be draagt, onder wie vier Britten en een In diër. Dinsdagmiddag is de Dakota met medi cijnen van het vliegveld bij Singapore vertrokken. Volgens radio Djokja is het toestel, dat het eigendom is van de Indiër Patnaik en onlangs Sjahrir van Djokja naar Singapore vervoerde, door Nederland se jagers neergeschoten, juist voor het op het vliegveld van Djokja zou landen. Vol-, gens berichten van Agence France Presse uit Batavia vervoerde de Dakota negen passagiers, waarvan vier Britse onderda nen en vijf Indonesiërs. De Dakota, aldus mededelingen van radio-Djokja, was ge camoufleerd, waardoor de vergissing dei- Nederlanders begrijpelijk is. Een Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia kon heden nog geen nadere bij zonderheden hierover mededelen, aange zien nog geen officiële rapporten waren binnengekomen. Hij verklaarde echter, dat de vergissing der Nederlandse piloten waarschijnlijk te wijten was aan het feit, dat het Voor-Indisch toestel niet de onder scheidingstekens van het Rode Kruis droeg. Twee lezingen Volgens het persbureau Reuter is heden te Batavia een Nederlands communiqué uitgegeven betreffende de Voor-Indische Dakota, welke gisteren boven Djokja is neergeschoten. Volgens dit communiqué heeft het Nederlandse vliegtuig slechts waarschuwingsschoten gelost, waarna het vliegtuig tegen een boom te pletter vloog. Radio Djokja meldt echter, dat de Neder landse jagers het vliegtuig over grote af stand hadden achtervolgd. De jagers mi trailleerden de Dakota, welke vlam vatte en neerstortte. De inzittenden waren: de voormalige R. A. F. wingcommander Constantine met echtgenote; een nog niet geïdentificeerde Engelsman; de Indische mecano Bidaran; de squadron-leader Hasel- hearst; Ali Soetjipto, dr. Abdoelgani. Alle inzittenden behalve Abdoelgani werden ge dood. Volgens een in Djokja verblijvende Engelsman Peter Ratcliffe werden acht per- sonen gedood. Hij verklaarde voor radio Djokja, dat hij zelf de lijken in het zieken huis van Djokja had gezien. De heer Rat cliffe was toevallig op het vliegveld aan wezig en maakte de beschieting mede. Hij gaf voor de radio een ooggetuige-verslag. Aardbeving geregistreerd De seismograaf van het K.N.M.I. in De Bilt registreerde gistermiddag om 14.54 uur een zeer sterke aardbeving, waarvan de oorsprong gelegen was op een afstand van 7500 km, in Oosl-Noovd- Oostelijke richting. geheel niet gesloten achten. De V.S. zullen zo spoedig mogelijk voorstellen voor de volgende stap indienen. „De actie der Sovjet-Unie heeft een' ernstige toestand geschapen, daar de meerderheid van de Balkancommissie en de Veiligheidsraad van mening was, dat de toestand in Noord- Griekenland een potentiële bedreiging voor de vrede vormt". Voor de bijeenkomst van de raad hadden Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije laten weten, dat zij niet met de samenstelling van een grenscommissie accoord zouden gaan. Pandit Nehroe, vice-president van India, ontving Sjahrir in New-Delhi en gaf hem de verzekering van India's sympathie voor de republikeins-Indonesische zaak. Inkrimping der strijdmacht een dwingende cis Hedenavond zal de Brit«e Labour-parlementsfractie een vergadering houden, die algemeen als een crisis-zitting beschouwd wordt, daar men veronderstelt dat geduren de deze bijeenkomst radicale plannen tot oplossing van de economische impasse, waarin Engeland nog steeds verkeert, zullen worden voorgesteld. Men verwacht zelfs een ingrijpende wijziging van het Britse kabinet en een drastisch besluit tot inkrimping der strijdkrachten. De plotselinge terugkeer van Montgomery uit Nieuw-Zecland en het feit dat de veldmaarschalk zijn bezoek aan Japan heeft afgelast, worden hiermede in verband gebracht. In de Labourparty doen geruchten de ronde dat de meest- rechtse leden er op aan zullen dringen, dat Attlec de leiding van het kabinet aan Be vin overdraagt. Attlee worstelt nog steeds met een las tig probleem, namelijk de steeds dwingen der behoefte aan ingrijpende maatregelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te ver oorzaken van de vorige wintercrisis, die de industriële productie in dit jaar belem- merde. Terwijl Attlee en de leiders der Labour-party voortgaan met het voeren van besprekingen over de critieke situa tie, deden bij de volgelingen geruchten over hangende verschuivingen in het ka binet de ronde, waarbij de posities zowel van de premier Attlee, als van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en van de minister van Nationale Organi satie, Herbert Morrison betrokken waren. De regering zal met het oog op de dol larcrisis zo spoedig mogelijk een aantal beslissingen moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uitgesteld heeft. In Labourkringen meent men, dat een rigoureuse besnoeiing der strijdmacht de enige weg is om de dollarcrisis tegemoet te treden ten einde een daling van de le vensstandaard tegen te gaan. Eveneens wordt de toekomst van het nationalisatieprogramma der regering zo- "wel voor Groot-Brittannië als voor Duits land besproken. De nationalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie die, zoals Huwelijksdatum vanprinses Elizabeth: 18 November Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zullen achttien November in de Westminster Abdij in het-huwelijk treden, zo vernam United Press uit goed- ingelichte paleiskringen. Deze datum zou door koning George zelf voorgesteld zijn. Bij vroegere gelegenheden was October de waarschijnlijkste maand van het huwe lijk genoemd, daar dan het weer in Lon den gewoonlijk mild is en geschikt voor festiviteiten in de buitenlucht, zoals vuur werken. De keuze van een weekse dag wordt als een verrassing beschouwd. Ten behoeve van de Brit-se productie, die geen enkel uur kan missen, zou het kabinet een Zondag hebben voorgesteld. Er is echter nog nooit een koninklijk huwelijk op Zondag geslo ten en de koning wees dit voorstel van dè hand. Ook het voorstel om een Zaterdag, als zijnde dan nog het minst nadelig voor de productie, voor het huwelijk te bestem men, vond geen instemming. De koninklijke familie zal tot begin Oc tober te Balmoral blijven en dan naar Lon den terugkeren. Leden der C.-G. naar Nederland De beide leden van de Commissie- generaal, prof. ir. W. Schermerliorn en M. van Poll. zijn hedenmorgen per vlieg- ;uig uit Batavia naar Nederland vertrok ken op uitnodiging van de Nederlandse regering. „Karcol" in Aerdenhout wordt ingericht voor de verpleging van t.b.c.-patiënten. Het Rode Kruis-sanatorium in Santpoort wordt opgeheven. Dit paviljoen van het Provinciaal Ziekenhuis komt dan weer beschikbaar voor dc krapl::innigcnverpleging. Kareolwordt geëxploiteerd door het Rode Kruis en de Stichting 19401945. voorlopig is vastgesteld, in de volgende zit ting van het parlement besproken zal wor den, ondervindt critiek. De critici voeren als argument aan dat het risico, dat de lei ders der industrie zich zullen gaan verzet ten, in deze zorgelijke omstandigheden niet gelopen mag worden. Achter al deze strijdvragen bespeurt men de hoep der conservatieven en de vrees van menige aanhanger der Labourparty, dat de regering haar programma zal los laten en de macht zal delen met de con servatieven, aldus Reuter's correspondent. Rusland nodigt Italiaanse handelsmissie uit De correspondent van Reuter te Rome verneemt uit betrouwbare diplomatieke kringen aldaar, dat de Sovjet-ambassadeur, M. Kostiljef, aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, heeft voorgesteld dat een Italiaanse economische missie naar Moskou zou gaan om daar be sprekingen te voeren. De ambassadeur zou aan graaf Sforza medegedeeld hebben dat de Sovjet-Unie de economische banden tus sen de twee landen gaarne verstevigd zou zien. - Naar verder verluidt zou de ambassadeur verklaard hebben, dat volgens de opvat ting der Sovjet-Unie de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag door de „grote vier" na die van Italië zou moeten plaats vinden. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken zou deze punten aan de na tionale vergadering voor willen leggen al vorens tot stemming over de ratificatie over wordt gegaan. Spionnen gearresteerd De afdeling spionnage-onderzoek van de Haagse P.R.A. heeft heden gearresteerd de Nederlanders M. P. A. E. L. en A. van O., die betrokken waren bij de gerucht makende uniformen-smokkelzaak in 1939. Zij zijn thans aangehouden wegens het verrichten van werkzaamheden voor de Duitse spionnage- en contra-spionnage- dienst voor en tijdens de bezetting. Het woord is aan.. Een Roemeens spreekwoord: Het is beter een ezel te hebben, die je verder brengt, dan een paard dat je afwerpt. Geen uitreisvisum maar toch reisrantsoenering? Herhaaldelijk ontvangt de A.N.W.B. klachten van personen, die moeilijkheden hebben bij het verkrijgen van een paspoort. Soms wordt hun medegedeeld, dat er door de papierschaarste niet voldoende blanco paspoorten zijn, zodat men genoodzaakt is de geringe voorraad te bewaren voor za kenreizigers en voor hen, die wegens ern stige familie-omstandigheden naar het buitenland moeten reizen. In andere ge vallen werd volstaan met weigering van het paspoort zonder enige motivering. Nu de overheid heeft bepaald, dat geen uitreisvisum vereist is, acht de A. N. W. B. het even ongewenst als onrechtmatig, dat lagere overheidsinstanties desondanks toch een soort „reisrantsoenering" gaan invoeren. Zij heeft zich gewend tot de mi nisters van Binnenlandse- en van Buiten landse Zaken en tot de Commissarissen der Koningin in de provincies, met het dringende verzoek enerzijds door het be schikbaar stellen van voldoende blanco paspoorten, anderzijds door het uitvaardi gen van doeltreffende instructies, aan dit euvel zo spoedig mogelijk een einde te wil len maken. De A.N.W.B. ontving reeds bericht, dat de beperking in de afgifte van paspoorten in de provincie Gelderland is opgeheven. Chinese waarschuwing aan de Republikeinen De Chinese vice-minister van Buiten landse Zaken, Georges Yeh, heeft tegenover de pers een krachtig protest geuit tegen de door het Indonesische leger toegepaste tac tiek van de verschroeide aarde, welke aan. de Chinezen in Indonesië vele verliezen aan mensenlevens en goederen toebrengt. Hij heeft de Indonesische autoriteiten gewaar schuwd, dat voortzetting van deze tactiek tot „ernstige consequenties" zou leiden. Intussen heeft de vice-minister een be roep op de Nederlandse regering gedaan tot veiligstelling van hét leven en de goe deren van Chinezen over geheel Indonesië. (Bij informatie op het departement van Buitenlandse Zaken werd bevestigd, dat bij de Nederlandse regering het desbetref fende beroep is binnengekomen, meldt A.N. P.). Officieel is nog bekend gemaakt, dat de Chinese regering heeft besloten een bedrag van een miilioen gulden voor hulpverlening aan Chinezen in Indonesië af tf?staan. Ontvoerde sergeants door Joodse terroristen vermoord De twee Britse sergeants, die door de Palestijnse terroristenorganisatie Irgoen Zwai Leoemi werden ontvoerd als gijze laars voor de door de Britten gevangen genomen Joodse verzetslieden die een overval op de gevangenis te Acre hebben, gepleegd, zijn heden in een bos in de buurt van Shahnon teruggevonden. Zij waren aan de bomen opgehangen. De lijken zijn naar Haifa vervoerd. Tengevolge van de verdubbelde waakzaamheid der Britse po- Iitietroepen hebben de terroristen geen gevolg kunnen geven aan hun plan, om de twee sergeants op een openbaar plein in een der grote steden terecht te stellen. Het onderzoek naar de daders van deze moord wordt voortgezet. Men verwacht scherpe tegenmaatregelen in geheel Pa lestina. Dc Nederlandse Seintoestellenfabriek zal een deel van de telefoonlnstallatle leveren voor de Olympische winterspelen, welke begin 1948 in St, Morltz worden gehouden. EERSTE KAMER Op de agenda van de vergadering der factor tot behoud van de wereldvrede. In Eerste Kamer had de voorzitter nog een wetsontwerp „Uitzending Dienstplichtigen'' geplaatst, waartegen de heer Koeje- mans (C.P.N.) bezwaar maakte. Met 31 tegen 3 stemmen werd evenwel besloten, het wetsontwerp nog voor het reces te be handelen. Bij de behandeling van de douane-overeenkomst tussen Nederland, België en Luxemburg merkte prof. Van den Brink (K.V.P.) op, dat een douane overeenkomst zonder economische unie in compleet en onvruchtbaar is en dat met name alle handelsbelemmeringen dienen te worden weggenomen. Prof. Molenaar (Vrijheid) bezag de overeenkomst uit internationaal oogpunt en drong ook aan op verdergaand overleg met de belanghebbenden. Tenslotte meende de heer Molenaar met nadruk te moeten waar schuwen tegen internationale blokvorming welke verder gaat dan een Benelux-unie. De heer R e ij e r s (C.H.) begroette de overeenkomst als een begin ener regionale samenwerking, welke hij gaarne tot nog andere landen zou zien uitgebreid, ook als UNO EN INDONESIË De regering van India heeft heden, vol gens Reuter, het Indonesisch-Nederlands conflict aan dc voorzitter van de Veilig heidsraad der Verenigde Volken voorge legd. Op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft men thans in lichtingen ontvangen, volgens welke ook Australië de Indische kwestie aanhangig heeft gemaakt bü de Veiligheidsraad op grond van hoofdstuk VII van het Hand vest. Dit hoofdstuk spreekt van aanvaLsdaden, inbreuk op en bedreiging van de vrede. Naar aanleiding van het bovenstaande gaf een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te kennen, dat het zeer te betreuren valt. dat een lid van het Britse gemenebest tot deze stap is overgegaan, vooral wanneer men in aan merking neemt de jongste verklaring, welke minister Bevin in het Engelse La gerhuis heeft afgelegd. Het wordt duide lijk geacht, dat deze stap van Australische zijde niet bevorderlijk is voor verdere stappen, die de Britse regering zou kun nen doen, met betrekking tot de d'oor haar aangeboden goede diensten. Rusland aanvaardt uitnodiging voor nieuwe Duitsland-conferentie Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft of ficieel meegedeeld, dat de Sovjet-Unie de uitnodiging van Engeland om de in Octo ber beginnende conferentie van de plaats vervangers der ministers van Buitenlandse Zaken te Londen over de Duitse kwestie bij te wonen, heeft aanvaard. Deze uitnodiging is drie weken geleden gelijktijdig naar Washington, Moskou en Parijs verzonden. De Sovjet-Unie heeft het eerste officiële antwoord gegeven. De Franse regering heeft de uitnodiging in beginsel aanvaard zonder een bepaalde da tum te noemen. Nederlands verzoek tot Engelse interventie? Uit officiële bron te 's-Gravenhage wordt vernomeq, aldus schrijft de „New York Times", dat de Nederlandse regering voor nemens is Engeland te verzoeken zijn in terventie te verlenen in het Indonesische geschil op voorwaarde, dat de Nederland se souvereiniteit op Java, Sumatra en Ma- doera wordt erkend. (Bij informatie ten departemente van Buitenlandse Zaken in Den Haag konden hierover geen nadere inlichtingen worden verkregen, meldt ANP). Republikeinse berichten Het heden uitgegeven republikeinse leger communiqué meldt: „Een formatie van Nederlandse vliegtui gen, welke het vliegveld van Djokja heeft aangevallen, deed eveneens een aanval op Klaten, waar twee doden vielen. Daarna werd door dezelfde vliegtuigen Solo aan gevallen met mitrailleurvuur. 's Middags had het vliegveld van Djokja wederom een aanval te verduren. De toestellen vluchtten echter voor ons afweergeschut. Aan het Oostelijk front heelt de vijand pogingen aangewend om Tjitjalengka te heroveren. In de morgen braken in de stad gevechten uit, welke de gehele dag voortduurden. In Pengalengan duren de gevechten voort. Het vliegveld Talang Betoeioe nabij Pa- lembang viel in onze handen. Drie Neder landse vliegtuigen werden vernield en twee beschadigd. Radio Djokja meldt, dat de republikeinse luchtmacht Semarang heeft aangevallen en ook op Tjandi bommen afgeworpen heeft. Boven - de stad werden enige pamfletten uitgeworpen. Tevens werd Salatiga gebombardeerd. Twee opgestegen Nederlandse jagers had den geen succes. De republikeinse toestel len keerden in goede orde op hun basis terug. dit opzicht dient de Benelux-unie niet te worden gezien als een einddoel, doch als een begin. De uitvoering dient in hoge mate te worden overgelaten aan het bedrijfs leven en alle tendenzen van geleide econo mie moeten met kracht worden tegenge gaan. De heer Van Santen (C.P.N.) ver klaarde, dat zijn fractie tegen de overeen komst geen overwegend bezwaar heeft. Voorkomen dient echter te worden, dat de Benelux geheel komt te varen in het zog van de Engels-Amerikaanse belangenge meenschap, waarvan volgens hem de teke nen op de Parijse conferentie over het plan- Marshall zichtbaar zijn geworden. Zijn partijgenoot Brandenburg be sprak de kwestie van de verhoging der havengelden. Amsterdam verzet zich niet tegen deze verhoging, indien slechts meer dan tot dusver van overheidswege voort gang worde gemaakt met het herstel der haven- en aanverwante werken. Hij drong aan op een duidelijke uitspraak van de regering over de plaats, welke Amsterdam in het Benelux-bestel zal innemen. De heer B i e w e n g a (A.R.) zag als het belangrijkste punt van de Benelux het be trachten van een economische eenheid tus sen staatkundig verschillende gebieden, doch hij was ten opzichte van de vorde ringen, tot nu toe gemaakt met het volgen van eenzelfde gedragslijn op de diverse ge bieden der wederzijdse economie, verre van optimistisch. De heer In 't V e 1 d (Arbeid) vond deze douane-overeenkomst bovenal belangrijk als een eerste, stap tot economische orde ning van West-Europa, als een voorbeeld voor andere naties er. een middel tot con- junctuurbeheersing langs de weg der ge leide economie, die daartoe onontbeerlijk is, mits met mate toegepast en zich beper kend tot diepgaand overleg tussen over- heids- en bedrijfsinstanties. Een punt uit de technische uitvoering der overeenkomst, waaraan door de meeste sprekers in dit debat aandacht werd ge wijd, was het voorgestelde tarief van 3 pet op tarwebloem, waarin zij een bedreiging zagen voor de handel in dit product. Hoe wel de regering het, volgens de Memorie van Antwoord, onjuist zou achten, van heU algemene tarief, waartoe men na lang durige onderhandelingen was gekomen, een bepaald invoerrecht af tc zonderen en dit uitsluitend te beschouwen van het stand punt van specifiek Nederlandse belangen, had zij zich niettemin bereid verklaard, de bezwaren in overweging te nemen en maat regelen tc beramen, waardoor een derge lijke bedreiging zou kunnen worden weg genomen. Op dit laatste werd door de meeste sprekers met klem aangedrongen. De minister van Financiën, prof. Lief- tinck, zal hedenmiddag antwoorden. NOORD-OOSTELIJKE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de nacht zwakke, morgen geleidelijk wat toenemende wind tussen Noord en Oost. Enkele overdrijvende wolken velden. Bijna overal droog weer Wei nig verandering van temperatuur. 31 Juli: 7.on op 4.58 uur, onder 20.34 uur Maan op 20.22 uur, onder 2.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1