Beroep op Nederland en de republiek tot onmiddellijke staking der vijandelijkheden Nieuwe Wending Tot en met Vrijdag 59 doden Frankrijk ziet Indonesië en denkt aan Indo-Chma I Weerbericht (,2<- Jaargang No. 18699 TT 1 T""X. 11 1 Zaterdag 2 Augustus 194" Lreauz: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10721, |"""J f-T f** V I ft I 1 l^N I Verschijnt dadelijks behalve Zon- en Feestdagen. 4825. Redactie 1U600, Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 9 1 I 1 III Mm 11 19 119 19. 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal {1)54. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. JL JL %^4L A JL XXX ij mSJ éL \lA ƒ4,—. Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. fruhkerö Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: F}bert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem D' E BEHANDELING van het Indonesische conflict in de Veiligheidsraad heeft tot jen snel besluit geleid. Dit is op zichzelf en merkwaardig geval, temeer omdat ver- fchil van inzicht zich ook in deze zaak sterk ,ceft doen gelden. Maar het spitste zich fitmaal niet toe op de scheidingslijn tussen )ost en West al nam de Russische afge- laardigde Gromyko, zoals altijd met de lijval van Polen, in de discussie een afwij- jend standpunt in. Tenslotte behoorden jovjet-Rusland en Polen evenwel tot de joorstemmers voor een Australisch-Ame- jkaanse resolutie, die geen tegenstemmers (ïtmoette maar wel drie onthoudingen ;ond. namelijk die van Engeland. Frankrijk ji België, die zich niet overtuigd achtten an de bevoegdheid van de Veiligheidsraad, in in deze zaak op te treden. De aangenomen resolutie, die dus door clit van de elf vertegenwoordigde landen |erd beaamd, houdt in dat de Veiligheids ei, met bezorgdheid kennis nemend van nog voortgang hebbende vijandelijk- ,en tussen Nederland en de republiek, in beroep op beide partijen doet ten eerste de vijandelijkheden terstond te staken ten tweede het geschil door middel van iitrage of op een andere vreedzame wijze beslechten en de Veiligheidsraad hiervan de hoogte te houden. Tijdens het debat heeft de Nederlandse ibassadeur in Washington, mr. Van Klef- voorts medegedeeld dat de Ameri- lanse regering haar goede diensten tot dossing van het geschil had aangeboden a dat dit aanbod door de Nederlandse re dering werd toegejuicht en aanvaard. Hij jei na de aanneming der resolutie dat hij net kan mededelen of zij aan het beroep ran de Veiligheidsraad, op beide partijen jedaan, gehoor zou geven. Dit betreft dan (lijkbaar het eerste deel van de resolutie; iel tweede geldt immers de vraag, het ge- Jchil door arbitrage of op andere wijze te jeslechten en daartoe heeft onze regering cch door de aanvaarding van het Ameri kaanse aanbod reeds bereid getoond. De belangrijke vraag van het ogenblik is lus wanneer aan het eerste deel van het eroep: staking der vijandelijkheden, ge- oor zal worden gegeven. Blijkens berich- >n uit Indonesië is dit vanmorgen nog niet eschied, Op het ogenblik waarop dit ge dreven wordt is nog geen enkel bericht innengekomen, dat de vijandelijkheden jn gestaakt. Het geldt een beroep op beide artijen, maar inmiddels moet ook de re- ■j'olikeinse regering in Djokja ervan in ennis zijn gesteld. Wij hebben steeds de houding aangeno- :en, dat door overleg een oplossing bereikt loest worden, het inzetten van militaire ctie betreurd en grote bezorgdheid over gevolgen, die dit op den duur zou kun- en hebben, tot uiting gebracht. Thans ,'hten wij het onze plicht mede aan te ringen, zoals ongetwijfeld velen in ons ind zullen doen, op de onmiddellijke sta- rng der vijandelijkheden waarom de Vei- gheidsraad heeft gevraagd. Het is duide- ik dat het gedane beroep in dit geval in e eerste plaats Nederland geldt, omdat ct deze militaire actie heeft ingezet. Wat e republiek betreft zou het overigens enpens een volstrekte staking van alle jjandelijkheden moeten inhouden, met m- egrip dus van alle incidenten zoals die ch in zo groten getale hebben voorgedaan oor onze troepen de demarcatielijnen rerschreden en daarmee de huidige actie en aanvang nam. Prompt reageren op het beroep van de feiligheidsraad, uit eerbied voor de uitge- proken wens van een belangrijke groep mogendheden in een bijzondere positie, uit rkenning van de vredeswil die in ons volk teft en tenslotte ook uit welbegrepen in- icht in de toekomst, zou een uitstekende idruk in de wereld maken en ons morele ezag ten goede komen. Nu het aanbod van oode diensten van de Verenigde Staten etzij in de vorm van arbitrage of van be- liddeling; de formulering is nog niet be- end gemaakt door onze regering is aan aard, zelfs met toejuiching is aanvaard, men zich moeilijk anders voorstellen an dat staking der vijandelijkheden daar- lee gepaard gaat, al ware dat dan eerder an het moment waarop alle doelen, die len zich gesteld had, bereikt zijn. Bijzon- ere waarde zou er zelfs alleen aan te echten zijn als het op een dergelijk ver- oegd ogenblik geschiedde: een dergelijk Kluit zou onze positie in de verdere ont- ikkeling van zaken en bij de te voeren nderhandelingen met Amerikaanse be- iddeling zeker versterken. R. P. Voormalige kamp-arts van Rees uitgeleverd De Duitse arts Brunner is dezer dagen »an de Nederlandse regei-ing uitgeleverd. Brunner is verantwoordelijk voor de eer slechte hygiënische toestanden in het tamp Rees. In dit kamp werden na de azzia's in het najaar van 1944 ongeveer Irieduizend inwoners van Haarlem, Den laag, Delft, Den Helder en Apeldoorn vergebracht. Zeer velen zijn er ziek orden en enige honderden personen zijn [estorven. Brunner was ook lid van het „Entrau- ungskommando", dat Arnhem leeg plun- lerde. Jammer van de peren en de petroleum Een hoeveelheid van 15.000 kg peren, loor Belgische handelaren voor de Engel- markt bestemd, heeft een treurig einde ievonden op de groente-mestvaalt te Ven- o. De in Nederland verpakte peren, welke oor een Venlose firma vervoerd werden, déken bij controle in Rotterdam reeds iverrijp te zijn en werden voor export a£- ekcurd. Men wilde toen het fruit naar iclgië brengen, maar daar werd op deze acting geen prijs gesteld. De peren gingen erug naar Venlo, waar zij op de mestvaalt net petroleum werden overgoten. Versier ook de revers Het zijn meestal de kleine zaken, die de leer bepalen: een opgeruimd gezicht van e Haarlemmers kan deze Bloemenweek op e hoogte brengen, die ervan verwacht ordt. Laat bovendien onder dit opgeruim de gelaat een bloem in het knoopsgat de folk van de Haarlemse stemming zijn. J Loco-burgemeester Geluk heeft ons ge vraagd. Haarlem om een bloem op de revers |e verzoeken. Wij brengen zijn verzoek «aarne over. Snelle beslissing van de Veiligheidsraad: Boeiend verkeersbord leidde aandaeht van chauffeurs af Vrijdagmiddag omstreeks half zes reed een 33- jarige vertegenwoordiger uit Voorschoten met zijn auto op het Staten Bolwerk te Haarlem in de richting va:! de Verspronckweg. Blijkbaar was de man zo verdiept in het Ieren van het verkeersbord van de A.N.W B dat hij de verkeerszuil op de vluchtheuvel bij de Scho tersingel omverreed. De auto werd aan de voor zijde beschadigd, terwijl zijn echtgenote, die naast hem zat, een snijwond boven het linker oog kreeg. Nederland aanvaardt bemiddelingsaanbod der V.S. De Veiligheidsraad heeft gisteren een snel besluit genomen in de Indonesische aangelegenheid: De Australische resolutie, waarbij de twee partijen zouden worden aangemaand tot onmiddellijke staking der vijandelijkheden en tot uitvoering van het arbitrage-artikel van de overeenkomst van Linggadjati, werd op yoorstel van de Amerikaanse gedelegeerde enigszins anders geformuleerd en daarna met acht stemmen voor en drie onthoudingen aangenomen. De resolutie luidde: „De Veilig heidsraad, met bezorgdheid kennis nemend van de nog voortgang hebbende vijan delijkheden tussen de gewapende machten van Nederland en de republiek, doet een beroep op beide partijen om: 1e. de vijandelijkheden terstond te staken; 2e. het geschil door middel van arbitrage of op een andere vreedzame wijze te slechten en de Veiligheidsraad hiervan op de hoogte te houden". Een Russisch amendement, dat de partijen wilde verplichten op hun uitgangsste!- j lingen terug te keren, werd verworpen. De onthoudingen waren van Engeland, Frankrijk en België, die niet overtuigd zeiden te zijn van de competentie van de Veiligheidsraad óm in deze kwestie een uitspraak te doen. Gedurende de zitting van gisteravond verklaarde mr. van Kleffens op een gegeven ogenblik, dat hij een uitstel der discussies van twee uren verlangde, daar hij een bericht van zijn regering uit den Haag verwachtte. Dit uitstel werd echter niet toegestaan. Later deelde mr. van Kleffens mede dat hij gemachtigd was te v.erklaren, dat de Nederlandse regering het aanbod van goede diensten der Verenigde Staten toejuicht en dat aanbod aan vaardt. Hij voegde daaraan toe, dat de Nederlanse regering overleg zal plegen met de Verenigde Staten ten aanzien van de wijze, waarop van deze goede diensten gebruik zal kunnen worden gemaakt. Er was gisteren in Den Haag geen be vestiging te krijgen van de toen circule rende geruchten, als zou Amerika een be middelingsaanbod hebben gedaan. Uit de mededelingen van mr. van Kleffens blijkt thans, dat deze geruchten inderdaad op waarheid berusten. Uit nadere berichten is op te maken, dat het Amerikaanse aan bod ook aan de republiek is gedaan. De beslissing van de Veiligheidsraad, vervat in bovenvermelde resolutie, is onmiddellijk aan de beide partijen medegedeeld. De stemming over de resolutie had plaats, na dat mr. van Kleffens zijn mededeling over het Amerikaanse aanbod had gedaan. De aan deze stemming voorafgaande discussie maakte het duidelijk, dat Engeland de Indonesische kwestie na de Amerikaanse voorstellen niet verder wenste te be handelen, doch haar als agendapunt wil de aanhouden om de ontwikkeling af te wachten. Hiertegen verzette de Rus Gro myko zich, daar hij vreesde dat de UNO hierdoor gepasseerd zou worden. Hij be schuldigde de Nederlanders van agressie en achtte de Veiligheidsraad volkomen competent om een uitspraak te doen; te vens zeide hij er niet aan te twijfelen, dat de republiek een souvereine staat is. „Grote oorlogen beginnen met kleine incidenten", zeide Gromyko veelbetekenend. „De agres sie in Indonesië is vredebreuk en niet slechts van plaatselijk belang". Gromyko stelde daarop zijn amendement voor, dat eiste „terugtrekking der troepen op de stellingen van vóór de vijandelijkheden". Dit amendement werd verworpen. Er heerste algemeen voldoening onder de gedelegeerden, dat de Veiligheidsraad thans voor de eerste maal in staat was ge weest een zo snelle beslissing te nemen. Men twijfelde echter, jn hoeverre de be trokken partijen in staat zouden zijn de beslissing uit te voeren. Mr. van Kleffens weigerde te zeggen of de Nederlandse re gering aan het beroep gehoor zou geven. De Indische afgevaardigde verklaarde na afloop der vergadering: „De kwestie van het terugtrekken der wederzijdse troe pen naar de posities van voor het begin der vijandelijkheden is nog niet opgelost en wij behouden ons het recht voor daar op terug te komen. Niettemin verheugen wij ons er over, dat de Veiligheidsraad er in geslaagd is deze stap zo snel te nemen, hetgeen veel tot zijn aanzien bijdraagt". Brits commentaar De beslissing van Nederland om de be middeling der Verenigde Staten in het con flict met Indonesië te aanvaarden, is met opluchting in Britse regeringskringen ont- Oorlogsmateriaal in Duitse fabrieken gevonden In twee fabrieken van de „Askania Werke" in de Amerikaanse sector van Berlijn hebben Amerikaanse legerinspec- teurs grote hoeveelheden oorlogsmateriaal gevonden, welke daar verborgen lagen. In een communiqué van het Ameri kaanse militaire bestuur werd verklaard, dat de gegevens erop wijzen, dat het ma teriaal zonder toestemming van het Ame rikaanse bestuur „voor een vreemde mo gendheid" werd vervaardigd. Beide fabrieken zijn gesloten en het leidend personeel is gearresteerd. In een uitzending heeft radio Hamburg verklaard, dat het in deze fabrieken ver vaardigde materiaal naar de Sovjetzöne werd uitgevoerd. vangen. Men had, zoals Bevin in het La gerhuis duidelijk maakte, verwacht dat bemiddeling eerder een eind aan de ge vechten zou hebben gemaakt dan het de bat in de Veiligheidsraad. Er is echter geen officiële uitleg beschikbaar over de om standigheden, die Nederland ertoe hebben gebracht het bemiddelingsaanbod der Ame rikaanse regering te aanvaarden, aldus schrijft Reuters diplomatieke correspon dent. Slechts vierentwintig uur vroeger had Bevin duidelijk gemaakt dat het Britse bemiddelingsaanbod open bleef, ofschoon het reeds door de Nederlandse regering was verworpen en dat hij ten aanzien van deze aangelegenheid met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in con tact bleef. tegal uit INDISCHE OCEAAN Mi MY, teil Het woord is aan.. Leonardo da Vinei: Men kan noch een groter noch een kleiner gezag hebben dan het gezag over zichzelf. Twee record jagers rond de wereld Twee Amerikaanse vliegtuigen zullen morgen een poging doen om het wereld record van een vlucht om de aardbol te verbeteren. Zij zullen tegelijkertijd a.s. Zondag om 20 uur uit Chicago vertrekken voor de eerste étappe naar Parijs. Een der vlieg tuigen, de „Reynold's Bomshell", heeft reeds in April de tocht in 78 uren 35 mi nuten en 30 seconden verricht en zal nu door dezelfde piloot bestuurd worden. Het tweede toestel is een Lockheed Lightning met twee staarten. Beide zijn tweemotorige toestellen. Britse troepen vertrekken van 17 Augustus af uit India Van officiële Britse zijde te New Delhi wordt medegedeeld,' dat de Britse troepen 17 Augustus a.s. een begin zullen maken met hun vertrek uit Voor-Indië. De handhaving van orde en recht be rust bij de regeringen van de Unie van Voor-Indië en Pakistan. Van 15 Augustus af (de datum, waarop het Britse bestuur in Voor-Indië eindigt) zullen de terugtrekkende troepen onder bevel staan van generaal-majoor Whistier. De verschroeide aarde: Een overzicht van de afgebrande Chinese wijk in Soekaboe- mi, die door de T.R.I. vrijwel geheel in de as werd gelegd. Egyptische arbeiders boycotten de „Volendam" De Egyptische arbeiders in de bedrijven, verband houdende met het Suezkanaal, hebben, volgens bericht van het te Cairo verschijnende blad „Al Misri" besloten niet mede te werken aan de doorvaart van de „Volendam". Het blad schrijft: De Egyptische arbei ders nemen Nederland kwalijk dat het dit schip met mannen tn wapens, welke hun broeders in Indonesië moeten doden, door de Egyptische wateren laat varen". Reuter teekent bij dit bericht aan, dat radio Djokja een beroep heeft gedaan op de havenarbeiders te Suez, Aden, Colombo en Singapore om „ten spoedigste de nood zakelijke stappen te nemen tegen de „Vo lendam", die deze week uit Nederland ver trokken is". INDONESISCH BISSCHOP DOET BEROEP OP KATHOLIEKEN. Mgr. Soegiopranota, Apostolisch vicaris te Semarang, heeft gisteravond via radio Djokjakarta een beroep gedaan op de ka tholieken van Nederland en van de gehele wereld tot beëindiging van het bloedver gieten in Indonesië. „Het is niet mijn bedoeling een open bare beschuldiging uit te spreken, ik wil slechts op allen een beroep doen, opdat spoedig een vreedzame oplossing bereikt wordt", aldus de Indonesische bisschop. LEGERBERICHT t AIS UEÜEN: Op Java werden de bereikte posities ge- consolideerd en vinden de zuiveringsacties onverminderd voortgang. Op Oost-Java werd de verbinding over land tussen Sitobondo en Banjoewangi tot stand gebracht. Hier en daar werden enkele schermutselingen met benden ge rapporteerd. Bij Soerabaja, in de sectoren Tiermee-Modjokerto kwamen opnieuw in filtratiepogingen voor, welke werden af geslagen. Batoe, 18 km ten Noordwesten van Malang, werd bezet. Djokjakarta zal tot liet uiterste verdedigd worden Het gebied van Djokjakarta is tot „bij zondere militaire zóne" verklaard, onder bevel van lt.generaal Oeroip Soemohardjo, die zal worden bijgestaan door een staf van 10 leden, onder wie de sultan van Djokja karta, aldus radio Djokjakarta. De zender voegde er aan toe, dat het instellen van deze militaire zóne beteekent, dat Djokja karta en het omliggende gebied, waaraan men een zeer groot belang hecht, tot het uiterste verdedigd zullen worden. Ieder jaar vieren de Zwitsers over de gehele wereld op 1 Augustus hun nationale feestdagJn Nederland komen zij daartoe dl vele jaren op het landgoed „Lindenheuvel" te Overveen bijeen. Gisteren was de deelneming aan de herdenkingsbijeenkomst wel bijzonder groot omdat de vele Zwitsers die op de Kam peer-rally tc Heemstede aan wezig zijn, ook naar „Lindenheuvel" trokken. Een groepje in nationale klederdracht of met het Zwitserse mutsje getooid, luistert naar de toespraak van de Zwitserse gezant in Nederland, R. Kohli. Batoe en Poerwokerto bezet Bij de zuivering van Malang werd enige sluipschutters-activiteit ondervonden. Bij Lawang meldden zich vrijwillig 36 leden van de Alri aan, waaronder zich enige of ficieren bevonden. Midden-Java Bij Weleri, ten Westen van Semarang, haalde de bevolking onze troepen enthousiast binnen. In het gebied rondom Banjoemas werden de bruggen over de Serajoe intact aangetroffen. Poer wokerto werd bezet. In de stad woedden hevige branden. Op West-Java werd in het Zuidwesten van Tangerang en Serpong tegen brandstichtende benden opgetreden. Bij Buitenzorg werden twee Japanezen ge vangen genomen. Sumatra: Van Pematang Siantar uit werd Kabandjahe ten Zuiden van Medan bezet. Volgens luchtverkenningen staan Kabandjahe en Brastagi in brand. De Chi nese bevolking in het gebied ten Noorden van Loeboekpakam en Perbaoengan werd door Laskarsbenden geterroriseerd. Het totaal aan verliezen op onze zijde tot en met gisteren bedraagt: 59 gesneu velden, 16 vermisten en 131 gewonden. Hedenmiddag was nog geen resultaat merkbaar van de resolutie, gisteren in de Veiligheidsraad aangenomen, welke aan dringt op beëindiging van de vijandelijk heden tussen de Nederlanders en Indone siërs op Java en Sumatra. De gevechten werden voortgezet. Naar gemeld is, heb ben Nederlandse troepen Poerwokerto op de weg naar Tjilatjap bezet. De bruggen over de Serejoe, welke rivier uitmondt bij Tjilatjap, zijn intact. Volgens een oud bij geloof zal bij elk conflict het leger, dat het eerst deze rivier oversteekt, verslagen worden. Waarnemers te Batavia zijn van mening, dat dit misschien van invloed ge weest is op de terugtocht van de republi keinen in Midden-Java. T.N.I. ea T.R.I. Op 5 Mei 1947 is een reorganisatie van het republikeinse leger tot stand gebracht, waardoor alle afzonderlijke strijdgroepen met de T.R.I. (Tentare Repoeblik Indone sia, het toenmalige officiële republikeinse leger) werden verenigd in een nieuwe or ganisatie, de Tentara Nasional Indonesia. Bij deze gelegenheid werd o.a. Soetomo in het officiële republikeinse opperbevel op genomen. Dat thans de namen T.R.I. en T.N.I. naast elkaar voorkomen, is verklaarbaar uit deze feiten. Met T.N.I. wordt bedoeld het officiële leger van de republiek. Wanneer van T.R.I. wordt gesproken preciseert men, dat het hier gaat om eenheden van de oude T.R.I.weliswaar Ideel uitmakende van de T.N.I., maar be horende tot de vroegere, thans met vele andere groepen in de T.N.I. geïncorporeer de, T.R.I. (Van onze Parijse correspondent Toen de Nederlandse regering besloten had tot militair optreden in Indonesië, vormde dit voor twee dagen voorpagina nieuws voor de Franse pers, en met vinger dikke koppen werd deze gebeurtenis ver slagen. Doch veel meer dan een letterlijke weergave der communiqués mocht men blijkbaar in die dagen nog niet verwach ten. Commentaar, waaruit men iets van het eigen standpunt der verschillende frac ties van de publieke opinie zou kunnen con cluderen, vond men in de eerste dagen voornamelijk slechts in de uiterst-linkse pers, die niet de minste moeite had in de beslissingen van onze regering de drang van het „Nederlandse imperialisme" te on derkennen, dat haar oude koloniale machts politiek hervatte. De communistische jour nalisten, die aldus oordeelden, vergaten slechts dat hun eigen partijgenoten toen deze nog regeringsverantwoordelijkheid droegen, zélf de Franse actie steunden tegen de leiders van het Indo-Chinese nationalis me. Het drama van Indonesië is inderdaad een trouwe copie van de tragedie, die de Fransen in Vietnam beleefden. Onvoldoende ingelicht over de voorge schiedenis van het Indonesische conflict (slechts een enkel Frans weekblad als Sa- medi-soir beschikt over een eigen corres pondent op Java) bepalen de meeste bla den hun commentaar tot algemene obser- aties, waarbij zij in het algemeen voldoen de loyaliteit ten aanzien van het Neder landse standpunt manifesteren om de ge dragslijn onzer regering aan de eigen be slissingen in Indo-China te toetsen. En dan moeten zélfs linkse bladen erkennen, dat het verdrag van Linggadjati als een voor beeld kon gelden van een intelligent richt snoer voor een progressieve politiek en dat Nederland verder van een uiterste lankmoedigheid heeft blijk gegeven om, ondanks overduidelijke tegenwerking, dat verdrag ten uitvoer te brengen. Niettemin verheelt men hier zich nog maals refererende aan de eigen ervaringen in het vroegere Indo China niet de moei lijkheden welke Nederland na een succes rijke bekroning der politiële actie van ver schillende zijden nog het hoofd zal hebben te bieden. Het blad „Le Monde", dat algemeen wordt beschouwd als het officieuze orgaan van de Quai d'Orsay, schrijft in een recent hoofdartikel: „Het is duidelijk dat de Ne derlanders een actie zijn begonnen die men in wijd perspectief beschouwen moet. Het voorbeeld van andere Zuid-Oost-Aziatische landen, waar niettemin de mogelijkheden tot een spoedig herstel der orde aanmer kelijk gunstiger waren, moet de Hollandse staatslieden een waarschuwing zijn geweest tegen de gevaren van een ondoordacht avontuur". Doch Le Monde erkent, dat de regering te Den Haag „zeker geen argumenten miste om een besluit te rechtvaardigen, dat niet dan na rijpe overwegingen moet zijn ge nomen." Nederlandse verliezen Republiek naar de conferentie van Havana De economische en sociale raad van de Verenigde Volken heeft gisteren het voor stel van Voor-Indië om de Indonesische republiek uit te nodigen deel te nemen aan de komende conferentie te Havana, aan vaard. Het voorstel werd aanvaard niet zes tegen vier stemmen en acht onthoudin gen. Tegen het voorstel stemden Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Neder land. Vóór stemden de Zuid-Amerikaanse lan den en India. De raad besloot tevens uit nodigingen te zenden aan Albanië, Oosten rijk, Bulgarije. Ierland, Finland, Honga rije. Italië, Pakistan, Portugal, Roemenië, Zwitserland, Transjordanië en Jemen. Onlusten in Palestina Reuter verneemt uit Joodse bron, dat woedende Joden heden het bureau van de districtscommissaris te Tel-Aviv hebben aangevallen, nadat 33 Joden gewond wa. ren in een botsing met de politie. Eveneens zouden het postkantoor en een bankge bouw aangevallen zijn. Een opstandige menigte zou een gepant serde wagen bedreigd hebben die door een begrafenisstoet van enige duizenden per sonen heen drong om te ontkomen. Volgens officiële berichten heeft de me nigte daarop een Britse militaire vracht auto in brand gestoken. Van officiële zijde werd niet bevestigd, dat er 33 Joden ge wond zijn noch werden bijzonderheden over de aangerichte schade bekend ge maakt. Driehonderd hanen verbrand Te Nijverdal heeft een felle brand ge woed in een gebouw aan de Veenweg, waarin een poelierszaak en een matten- vlechtcrij gevestigd waren. Het gebouw brandde geheel uit. Driehonderd hanen kwamen in de vlammen om. Doordat het vierjarig zoontje van de landbouwer De Wilde te Enter met luci fers bij een hooiberg speelde, geraakte de ze in brand. De vlammen sloegen over naar de boerderij, welke tot de grond toe afbrandde. De rogge-oogst en de inboedel gingen verloren. In Nuland is de grote boerderij van S. van de Ven in vlammen opgega.n Van de inboedel en de landbouwwerktuigen kon niets gered worden. in Indonesië Opgave over de afgelopen week De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat ln de afgelopen week de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Konlhuiuyke Marine: mar. 3de kl. z.m. II. A. M Carls, afkomstig uit Nederweert (Limb 2e '.t. mar. F. J. van leisel, afkomstig uit 's Herto genbosch; serg. mar. L. H. Bunlinx, afkomstig uit Maastricht. Koninklijke Nederlandse landmacht: Sold. 1ste kl /V Legebeeke. afkomstig uit Haarlem (ge sneuveld op 22 Juli 1947 te Medan); sol. W A. J. ten Hoopen. afkomstig uit Haaksbergen (Eppen- zolder); sold. 1ste kl. D. van der Pol. van 4 R, S.. afkomstig uit Amsterdam: sold. I. G. Voogt) legerno. 270321001 van 2-14 R. I., afkomstig uit 's Gravenpolder: sold 1ste kl, W. C. J. Verhei den. legerno. 260317000 van 7 R. S.. afkomstig uit Wamel; sold, L. A. Hoogland, legerno. 251019135 van 3 Reg. Prinses Irene, afkomstig uit Zeist; korp. G. S. Hoekstra, legerno. 261202049 van 3 Reg. Prinses Irene, afkomstig uit Leeuwarden: kapitein-veldprediker J. H. Kuypers. legerno. 110627000 van 2-10 R. I., afkomstig uit Rotterdam; sold, lste kl. Th. F. Kemperman, legerno. 240427003 van 2-10 R. I., afkomstig uit Doesburg; korp. H. G. Jacobs, legerno. 220208000 van 1 R. S., afkomstig uit Slmpelveld (Lsold, lste k'.. J. F. Offermans, legerno. 240130000 van 1 R S.. af komstig uit Voerendaal (L.); sold. W. van Ouds hoorn. legerno. 2SC322047 van 3-2 R. I., afkomstig uit Alphen a. d. Rijn: 2de It. C, J. M Jansen Schmidt, legerno. 230623011 van 4 Reg. Prinses Irene, afkomstig uit Haarlem (gesneuveld op 26 Juli 1947 te Semarang): korp. J. H. Relnts. le gerno. 250421137 van commando Icgergenie'roepen, afkomstig uit OostWolde 14 B: sold, lste kl. A. Rooter, legerno. 260930069 van 2 bat. pioniers, af komstig uit Amsterdam; 2de !l. M. F. Blaauw, legerno. 200130006 van 5 e.s.k. pantserwagens, af komstig uit Rotterdam; sold. S. Sleypen, legerno; 250318119 van 3-14 R. I., afkomstig uit Maastricht; grenadier E. M. Hopyian. legerno. 260505137 van 4 R. E. G. grenadiers, afkomstig uit Egmond a. tl. Hoef. korp. A. J, Hillegaard. legerno. 260803189 van 4 R.E.G. grenadiers, afkomstig uit Am sterdam. KoninklUk Nederlands-Indisch leger: lste It. K V. Vlieger waarnemer mil. luchtvaart J. J. Sturhaan, stamboekno.7 afkomstig uit Amster dam: Amb, sold. 2de kl. J. Hallam, stamboekno. K 4461460 afkomstig uit Ned. Indfë; Men. sold. 2de kl. F. M. Imbang, stamboekno. I< 346177, afkoms tig uit Ned. Indië; serg. vliegtuig-monteur (mo tor) J. P. w. Jansen, stamboekno. 94741, af komstig uit Nijmegen; Jav. sold, lste kl. Mar* gani; Amb. sold, lste kl. C. Matulessij: Jav. korp. Mlsram Alias Martodihardjo; Amb. korp. J. Sitanala; Men. korp. C W. Tampl; Soend. sold. 2de kl. Toerinata; Jav. sold, lste kl. Wakidjan; Jav. mil. sold. Sakoeri Ibln Saklman; Jav. mil. sold, Soedjak Bin Sakiban; Jav. mil. sold. Soe- kidjo Bin Ranoesendjojo; serg. Inf. J. Mak. af komstig uit Ursum; Jav. mil. sold. Wongsosetlko Bin Martosentiko; Amb. korp. C. Sahertlan; Chin. sold. 2de kl. Ong Mog Sioe; Serg. mal. instr. J. L. PJetersz; serg. maj. instr. C. J. Frede* nksz; lste It. inf. A. H. W. Spreeuw; Chin, solely 2de kl, Sim Siang Hin, TOENEMENDE ONWEERS ACTIVITEIT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Wisselende bewolking met sterk toe nemende kans op onweer, vooral in het Zuid-Westelijk gedeelte van ona land. Meest matige wind, overwegend tussen Oost en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. 3 Augustus: Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur Maan op 21.38 uur. onder 6.00 uur 4 Augustus: Zon op 5.04 uur. onder 20.27 uur Maan op 21.54 uur. onder 7.13 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1