Haarlems Dagblad Qokderepubliekgeeft bevel „staakt het vuren7' Opmars hedennacht gestaakt Oost-Indonesië maakte bezwaar tegen interventie door de Veiligheidsraad Nederland en Indonesië tesamen op het Congres voor Morel e Herbewapening Weerbericht Taareaug No. 18701 14S20 rtoulstr. 93, Tel. Admin. 10724, ictie 10600. Directeur-Hoofdredacteur |15U54. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsdag 5 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fjbert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Telegram aan de Veiligheidsraad met dringende eisen Te middernacht Javatijd, op het moment dat de Nederlandse order tot staking van het vuren inging, heeft president Soekarno voor radio-Djokja een rede gehouden van drie minuten, waarin hij mededeelde dat de republikeinse regering besloten had de suggestie van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Hij beval de Indonesische strijdkrachten onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en op hun posten te bllij- ven. Na Soekarno kwam Sjarifoeddin voor de radio, die de voorwaarden opsomde, welke de republiek aan deie staking der vijandelijkheden wenste te verbinden. Sjarifoeddin eiste de instelling van een UNO-commissie, die zou moeten toezien op het naleven van de order van wapenstilstand en tevens op de terugtrekking der troepen van beide partijen tot achter de demarcatielijnen van voor de gevechts handelingen. Een telegram aan de Veiligheidsraad behelsde dezelfde eisen. Soekarno sprak als opperbevelhebber der 1 Radio Djokja heeft gisteren middag aan- ■epublikeinse strijdkrachten. Hij zeide: Op gekondigd, dat Sjarifoeddin het officiële ie 21ste dag van de vorige maand, op de telegram van de Veiligheidsraad heeft ont- lerde dag van onze heilige maand, heb ik iet Indonesische volk en onze strijdkrach- en bevolen gelijktijdig op te staan tegen ce Nederlandse aggressie. De Veiligheids raad heeft thans de suggestie aan de hand 'edaan, de vijandelijkheden, door de Neder- anders begonnen, te beëindigen. Een der gelijke suggestie is ook .aan de republiek ■edaan. Wij hebben bewezen de Neder- andse aggressie te kunnen beantwoorden. )e wereld trekt de gerechtvaardigde hou ding van de republiek niet in twijfel. Thans iropageert de wereld de vredelievende weg loot' het doen beëindigen van de oorlog in Indonesië. Wij hebben in deze vredelieven de weg het volste vertrouwen: Hij is de jeste en de meest effectieve. Daarom be veel ik thans, het voorstel van de Veilig- ïeidsraad ter harte nemend en met vaste rvertuiging onze strijd voortzettend, aan alle republikeinse strijdkrachten en aan iet volk op dit moment alle vijandelijk- ïeden te staken en op de posten te blijven." Sjarifoeddin sprak langer dan de pre sident. Hij zeide o.a.: „Wij zijn niet meer ;ebonden aan de overeenkomst van Ling- *adjati. De Nederlanders handelden op- lieuw buiten Linggadjati door Banka, Bil- iiton en Riouw onafhankelijkheid te geven. Wij wensen het conflict vredelievend op te lossen, doch op een geheel nieuwe basis. Wij wensen arbitrage door een internatio- ïale commissie. Wapenstilstand betekent vrijlating van onze pemoeda's, terugtrek ken tot de oorspronkelijke demarcatie lijnen en herstel der republikeinse ambte naren op hun oorspronkelijke posten." Indonesische artsen in Batavia gedetineerd Enkele uren, nadat het staken van het vuren was ingegaan, heeft de Nederlandse militaire politie een inval gedaan in het ziekenhuis van Batavia, het laatste open bare gebouw, dat zich in republikeinse handen bevond en 50 Indonesische artsen tijdelijk voor ondervraging gedetineerd. Volgens republikeinse kringen is twee we ken geleden aan deze artsen verzocht met de Nederlandse autoriteiten samen te wer ken, hetgeen zij toen geweigerd hebben. Naar verluidt staat de ondervraging in verband met het feit, dat cholera-cultures vermist worden van het instituut Eykman, een van de hulplaboratoria van onderzoek, die aan het ziekenhuis zijn verbonden. OP DE GRIEKSE VALREEP. Patrick Reilly, Brits zaakgelastigde te Athene, heeft de Griekse regering officieel in kennis gesteld van het besluit der Britse regering om de Britse troepen uit Grieken land terug te trekken, aldius verneemt Reu ters correspondent te Athene. Er is nog geen datum hiervoor vastgesteld. Reilly j verzekerde de Griekse regering, dat En- vangen Dit zou g,sterenochtend gebeurd. interesse v001. Griekonland tal vim Raritri Tlink-iti ,-nfarrr niprnnn rnp nar. 1° zijn. Radio Djokja voegt hieraan toe, dat Sjarifoeddin reeds een antwoord heeft ge geven, doch er werd niet bij gezegd in welke vorm. blijven tonen. De heer J. Beimers uit Haarlem Is geslaagd voor het examen Frans M. O. acte A. Waarnemers. Naar het ANP verneemt houdt de Ne derlandse regering het plan om een aantal regeringen uit te nodigen waarnemers naar Indonesië te zenden, in overweging, ongeacht het beroep, dat de Veiligheids raad op beide partijen heeft gedaan om het vuren te staken. Het aantal uit te nodigen waarnemers zou drie tot vijf be dragen. Brifs beleid in Duitsland krijgt fiat van Lagerhuis Met 298 tegen 102 stemmen heeft liet Britse Lagerhuis gisteren zijn vertrouwen uitgesproken in liet regeringsbeleid ten aanzien van Duitsland. Tevoren had de minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, gezegd, dat er naar zijn mening geen vier-mogendheden- bestuur over het Ruhr-ge'oied moest komen tenzij de gehele Duitse industrie onder het beheer der vier mogendheden zou worden gesteld. Bevin zei, dat hij bij de ministersconfe rentie van November a.s. nogmaals een poging zou doen de economische eenheid van Duitsland te bewerkstelligen. Wat de Amerikaanse hulp aan Europa betreft: Bevin ontkende opnieuw, dat er een „plan-Marshall" zou bestaan. Volgens hem is er slechts een voorstel van Marshall om Europa te hulp te komen. Tenslotte erklaarde Bevin: Wij zullen tegenover de Duitsers niet eeuwig de mentaliteit der revanche tonen. Indien Duitsland goed bestuurd wordt, kan het van een agressieve latie een vredelievende worden. Troepenvermindering. De defensieraad van het Britse kabinet s, zonder te wachten op de terugkeer van ■eld-m aarschalk Montgomery, chef van de generale staf van het imperium, begonnen met de bespreking van de plannen ter ver mindering van de Britse strijdkrachten. Als de plannen heden door het voltallige kabi net worden goedgekeurd, zullen zij Woens dag door Attlee in het parlement worden bekend gemaakt als deel van de nieuwe crisispolitielc. Volgens schatting gaat het om demobilisatie van ongeveer 300.000 man, voornamelijk in Italië, Oostenrijk, Grieken land en het Midden-Oosten. Griekse kwestie weer op de Veiligheidstafel De Sovjet-afgevaardigde in de Veilig heidsraad, Andrei Gvomyko, heeft ver klaard. dat dc economische hulp aan Grie kenland neerkwam op een poging van „ze kere machtige staten om de Grieken onder lolitieke en economische slavernij trengen". Gromyko bracht daarom een re solutie ter tafel, volgens welke een bijzon dere commissie in het leven zou worden geroepen ter controle van de economische hulp aan Griekenland, en tevens het te rugtrekken van alle vreemde troepen uit dat land geëist werd. De resolutie hield verder in, dat Griekenland verantwoorde lijk zou zijn voor de grensincidenten en dat de oorzaak dier incidenten de binnen landse toestand in Griekenland zou zijn, Voorts zouden de ..internationale moeilijk heden" met betrekking tot Griekenland „ten dele veroorzaakt" zijn door „buiten landse inmenging". De Sovjet-resolutie werd verworpen met negen tegen twee stemmen. Polen steunde, zoals gewoonlijk, de Sovjet-Unie. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft meegedeeJd. dat de klacht van Egyp te tegen Groo!*törittannie heden in de raad m discussie zal worden gebracht. Haarlem is, van het Bloemendaalse kopje af gezien, een baadster in 'n kuip van licht: in en om haar grote lijf klimmen dalen de lichtjes als scliuimbelletjes en het roezig leven van de stad waait in kleine stukjes draaiorgelmiytiek en andere b'okjes lawaai uiteen. Middenin wijst de witte vinger van de oude Bavo naar de donkere lucht, verder op is het gepantserde blok van de Amster damse Poort daar tussenin, iets naar links draait het grote lichtende rad van het Luna park zijn rondjes, omgeven door een kleurig park van tinten. En van nabij is dit alles anders, maar ook schoon, straten worden overstoven met het etalageschijnsel, dat 'n vooroorlogse stad van Haarlem heeft gemaakt, stadhuis, kerk en poort tekenen hun ernstige lijnen te gen een donkere lucht en op de Markt flakkeren de gasvlammen van de metalen toortsen. De schone baadster is van dichtbij evèn aanminnig als in vogelvlucht en in haar détails zijn wow dermooie zaken te ontdekken: de stoere Amsterdamse Poort kan zich terecht verheugen in de belangstelling van de wandelaar. HET LAATSTE LEGERBERICHT Totaal aantal doden bedraagt 74 De Nederlandse troepen hebben in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur plaatse lijke tijd de opmars gestaakt ingevolge opdracht van de legercommandant. Van dit tijdstip af zullen slechts maatregelen worden uitgevoerd voor het vestigen en hand haven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit nagekomen bericht blijkt, dat het totaal aantal gesneuvelden volgens tot dusver ontvangen gegevens 74, het aantal vermisten 16 en het aantal gewonden 178 bedraagt. Het legerbericht zegt over de nog uitge voerde acties: West-Java en midden-Java. De zuive ringsacties en afrondingsacties zijn op 4 Augustus voortgezet. In verband met be richten betreffende terreur tegen daar wonende Chinezen is Gombon, 30 kilome ter ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java. Grissee, 15 kilometer ten Noord-Westen van Soerabaja, is bezet. Op Madoera werden de beveiligingsmaatrege len en zuiveringsacties voortgezet. Boven Kamal is een „Firefly" door het lucht afweergeschut neergeschoten. Noord-Sumatra. De maatregelen voor het herstel van recht en veiligheid werden voortgezet. De afronding van het reeds be zette gebied heeft plaats gevonden. Kissa- ran, Tandjoer.gbalai en Oelak-Medan (resp. 150, 190 en 180 kilometer ten Zuid- Oosten van Medan) en Aer Saoeli bij het Togomeer werden bezet. Midden Sumatra. De bezetting van Loe- boek Along bleek noodzakelijk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zuiveringsacties op Zuid-Sumatra gingen gepaard met enige schermutselingen, o.a. ten noorden van Batoeradja. Op 4 Augustus 15.30 uur werd de offi ciële boodschap van de voorzitter van de Veiligheidsraad voor minister-president Sjarifoeddin in een berichtkoker boven het vliegveld Djokja afgeworpen". Beveiligingsmaatregelen op Madoera. Op een vraag om een toelichting te ver strekken op de tekst van het Nederlandse legercommuniqué, waarin gesproken wordt over beveiligingsmaatregelen, welke de laatste dagen op Madoera zijn genomen, heeft een woordvoerder van die Nederland- Regen als spelbreker bij de cantate op de Grote Markt? De regenbui van hedenmorgen bracht de commissie voor muziek in moeilijkheden. Vanavond wordt immers op de Grote Markt de cantate „Zo zong de gouden eeuw" ten gehore gebracht. Gehoopt wordt dat het weer zal opklaren, want bij regen kan de uitvoering niet doorgaan, omdat de instrumenten nat worden. Een beslissing wordt echter niet genomen voor vanavond. se militaire voorlichtingsdienst te Batavia verklaard, dat dit naar zijn mening be tekent, dat de Nederlanders op Madoera zijn geland. „Want men kan zich niet in denken, hoe zonder ontscheping een poli tiële actie kan worden ondernomen op een eiland, dat tot nog toe in handen van de republikeinen Was". De woordvoerder voegde er aan toe, dat hij niets naders kon meedelen over deze nieuwe politiële actie. Hef laatste woord in de Veiligheidsraad De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gisteren de zitting geopend met het voorlezen van de bevestigende antwoorden van de Nederlandse en republikeinse re geringen op de oproep van de raad tot het staken der vijandelijkheden. De Australi sche vertegenwoordiger, William Hodgson, beschuldigde daarna de Nederlandse re gering ervan, dat zij het. telegram van de Veiligheidsraad met vertraging aan de Indonesische autoriteiten heeft doorge geven. Hodgson verklaarde verder, dat de Nederlandse autoriteiten de republikeinse autoriteiten verhinderd hadden contact op te nemen met hun regering. Hodgson stel de voor eèn officiële afgevaardigde van de UNO naar Indonesië te zenden, teneinde de Veiligheidsraad op de hoogte te houden. De voorzitter van dc Veiligheidsraad, Faris al Choery, verklaarde, dat hij hierover het secretariaat zou raadplegen. Hierna werd de discussie over de Indonesische kwestie gesloten en ging men over tot de behande ling van de Balkankwestie. Marine-mensen repatriëren In het begin van de vorige maand is uit Australië vertrokken het s.s. „Astulias" met aan boord 260 personen, namelijk Nederlands marinepersoneel en hun ge zinnen. die tijdens de oorlog met Japan uit Indië uitgeweken zijn. De „Astulias" is 30 Juli te Southampton aangekomen. Hier zijn de repatriërenden overgegaan op het s.s. „Johan de Witt". De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting. de heer L. Neher. zal Vrijdag eer. Dezoek brengen aan de Betuwe en de Bomme- ler waard. De Haagse gemeenteraad heeft tot gemeente secretaris van de residentie benoemd de heer W. F. Sljthoö. Herstel van orde en rust was interne aangelegenheid Zoals wij reeds in het kort meldden, heeft de regering van de staat Oost-Indo nesië in een uitvoerig telegram gepro testeerd tegen de initiatieven van Australië en India in de Indonesische kwestie en tegen de bemoeiingen van d.c Veiligheids raad, welke in Oost-Indonesië als een ge vaar voor de verwezenlijking van de fede ratieve gedachte worden beschouwd. Wij laten hieronder dc volledige tekst van het betreffende telegram volgen, aangezien de hierin vervatte motivering representatief moet heten voor Indonesiërs, die de principes van Linggadjati volledig en zon der voorbehoud hebben aanvaard. Het telegram, dat onderteekend was dooi de president en de minister-president van Oost-Indonesië. luidde: ,De Oost-Indonesisëhe regering nam met bevreemding kennis van de persberichten betreffende de door de regering van Australië en India tot de Veiligheidsraad gerichte verzoeken om interventic in het Nederlands-republikeins conflict. Zij ziet in deze verzoeken een miskenning van de are aard van het conflict en een inmen ging in interne zaken van Indonesië waar door de wereldvrede wordt bedreigd. De Oost-Indonesische regering verklaarde bij monde van haar minister-president. Nadja- moeddin, dat zij zich kan verenigen met het besluit van de Nederlandse regering om tot politieel optreden over te gaan tegen die elementen in de republiek, die de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati belemmeren. De Oost-Indone sische regering, wier taak lange tijd be lemmerd werd door van de republiek In donesia uitgaande ordeverstoringen, erkent de rechtmatigheid en de onvermijdelijkheid van het Nederlandse optreden hetwelk ge richt is op het scheppen van de voorwaar den voor de uitvoering van het Linggadjali- accoord. dat naar de overtuiging der Oost- Indonesische regering ook voor de toekomst richtsnoer moet blijven voor de Indonesi sche politiek. De Indonesische regering wijst er op, dat krachtens de Linggadjati-overeenkomst de republiek Indonesia een deelstaat van de toekomstige Verenigde Staten van Indone sia is en uit dien hoofde niet beschouwd kan worden als een souvereine staat. Dien tengevolge is ook het optreden van de Nederlandse regering te zien als een maat regel van intern karakter, gericht op het herstel van rust en orde. De Oost-Indonesische regering heeft ernstig bezwaar tegen de door de Austra lische regering genomen stappen, aangezien deze de gedachte wekken als zou de repu bliek een souvereine staat zijn. Zij acht dit een ernstig gevaar voorde tot stand koming van de bij de overeenkomst van Lingga djati aanvaarde souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië. Het bevreemdt de regering van Oost- Indonesië, dat de regering van India meent te moeten interveniëren, terwijl het her stellen van rust en orde in een der deel staten van Indonesië nimmer een bedrei ging der wereldvrede kan worden, tenzij buitenlandse interventie en in het bijzonder de vorming van internationale brigades en boycot-acties een dergelijk optreden betrek ken in de internationale politieke sfeer. In verband met het voorgaande maakt de Oost-Indonesische regering ernstig bezwaar tegen elke buitenlandse interventie in een aangelegenheid, welke een volkomen intern karakter draagt en welke ten doel heeft waarborgen te scheppen voor de spoedige uitvoering van het Linggadjati-accoord. De Oost-Indonesische regering is daarom van mening, dat een spoedige oplossing ter be ëindiging van dit conflict, noodzakelijk is en deze in eigen boezem in Indonesië dient te worden gezocht. Zij dringt er op aan, dat dit standpunt ter kennis wordt ge bracht van de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad." In een tweede telegram drongen de beide autoriteiten er op aan dat een buitenlandse waarneiningscommissie ook een bezoek aan Oost-Indonesië zal brengen wanneer een dergelijke commissie zou besluiten de toe stand in Indonesië in ogenschouw te komen nemen. Luitenant-generaal Spoor dankt de troepen Luitenant-generaal S. H. Spoor heeft in een door de radio omgeroepen dagorder de troepen bedankt voor de voortreffelijke wijze waarop zij als militair en als mens de gegeven opdrachten in de afgelopen twee weken hebben uitgevoerd. „Gelukkig heeft slechts een gering aantal van onze mak kers bij de thans gevoerde actie het leven gelaten. Met eerbied gedenken wij deze mannenOok gedenk ik hen, die gedu rende de operaties zijn gewond alsmede enkelen, die nog als „vermist" te boek staan". Verder zeide Spoor, dat de moge lijkheid bestaat, dat door onmacht of door onwil van de zijde der republiek het na komen van de order „staakt het vuren" door de volgelingen van de republiek niet wordt geëerbiedigd. „Dit mag echter onder geen voorwaarde voor u aanleiding zijn om tot eigenmachtig optreden over te gaan. Uw plicht en uw opdracht luiden nog steeds: rust, orde, recht en veiligheid te brengen. Het is echter nodig u er op te wijzen, dat de uiterste waakzaamheid ge boden blijft. Dat heeft het verleden ons geleerd", aldus lt.-genenaal Spoor. Dagorder van vice-admiraal Pinke De Nederlandse commandant van de zeemacht in Indonesië, vice-admiraal A. S. Pinke, heeft in een dagorder het volgende meegedeeld: „Zoals gij uit de rede van de landvoogd vernomen hebt. worden de mili taire operaties thans beëindigd. Het blijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde te handhaven in de onder onze zorg staan de gebieden. Tot het handhaven van rust en orde blijft vanzelfsprekend behoren het tegengaan van infiltratie in deze gebieden, het tegengaan van de invoer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der ondernemingen in dit gebied, zodat de patrouillediensten gehandhaafd blijven". Radiorede. Luitenant-Generaal S. H. Spoor zal he denavond een toespraak houden tot de familieleden van de Nederlandse strijd krachten in Nederland en Indië, welke zal worden uitgezonden in de uitzending voor de Nederlandse Strijdkrachten van 18.30 tot 19.00 uur in het programma van Hil versum I op golflengte 301 meter. Hel woord is aan...._ Richard Armour: Als mensen zeggen dat zij ?t hun mening geven voor wat zij waard is, kunt gij cr zeker van zijn, dal zij er zelf grote waarde aan hechten. De Franse opperbevelhebber generaal De- laltre de Tassigny heeft dezer dagen de versierselen van het Legioen van Eer over handigd aan generaal Petchkoff, de Franse vertegenwoordiger in Tokio, chef van de Franse delegatie bij het geallieerde com mando in Japan. Generaal Petchkoff is van Russische afkomst en de zoon van de be roemde Russische schrijver Maxim Gorky. Douane-overeenkomsf door Koningin getekend Grondslag voor nauwe economische samenwerking Nadat door de beide Kamers van de Sta ten-Generaal de goedkeuring was ver leend aan de uitvoering van de op 5 Sep tember 1944 tussen de regeringen van België, Luxemburg en Nederland gesloten douane-overeenkomst is Maandag het des betreffende wetsontwerp door de Koningin getekend. Hiermede is de douane-overeenkomst, behoudens de ratificatie, een feit. Thans is de grondslag gelegd voor een nauwere economische samenwerking tussen de drie landen, waartoe tijdens de oorlog door de regeringen te Londen het initiatief was genomen. Met deze douane-overeenkomst doet een nieuw tarief van invoerrechten zijn intrede, hetwelk minder eenzijdig fiscaal is dan enig ander tarief, sedert in 1S62 de liberale handelspolitiek baan brak. Het is opgebouwd volgens dc moderne, systema tische nomenclatuur van Genêve en zal tevens gemeenschappelijk gelden voor België en Luxemburg. In economisch opzicht is de douane overeenkomst van grote invloed op de economische samenwerking met België en Luxemburg. Tussen België en Luxemburg bestond, zij het op beperkte schaal, reeds 25 jaar een nauwe economische band. Thans is de basis gelegd voor een econo mische unie in ruimer verband en van grootser opzet, namelijk tussen drie lan den. welke door de oorlog hetzelfde lot hebben moeten ondergaan. Ook in internationaal opzicht is deze gebeurtenis een belangrijk feit in de ge schiedenis van Europa, dat door oorlogen en economische rampspoeden het meest geteisterde werelddeel is en dat. door in nerlijke verdeeldheid verscheurd, zijn plaats in de wereld ernstig in gevaar heeft gebracht. In het licht van de con structieve samenwerking en efficiënte hulpverlening voor geheel Europa volgens het plan Marshall is deze overeenkomst daarom een der meest hoopgevende voor beelden, aangezien langs de weg van de huidige douane-unie en van een toekom stige tol-unie een volledige economische unie zal dienen te worden verwezenlijkt. Puintentoonslelling lil Hamburg Volgens mededelingen in de Duitse pers liggen er in Duitsland ongeveer vierhon derd millioen kubieke mcters~puin. Op de vragen: hoe moet dit puin worden opge ruimd en hoe kan het dienstbaar gemaakt worden aan de wederopbouw, is antwoord gegeven door een te Hamburg gehouden interzonale tentoonstelling voor opruiming en gebruik van puin. In vijf afdelingen werd hier te aanschouwen gegeven, wat er in Duitsland aan puin opgestapeld ligt, af te lezen van statistieken en tabellen; welke methoden van puinruiming worden toegepast en wat voor waarde deze metho den hebben uit maatschappelijk oogpunt; het sorteren en voor nieuw gebruik ge schikt maken van het puin; vergelijking van nieuwe bouwmethoden en wat er uit de wrakstukken en aan machines en ge reedschappen kon worden geborgen of op nieuw in elkaar gezet. De minister van Financiën va-n de staat Oost-Indonesië, da-. Hamelink, de voorma lige voorzitter van de Nederlandse advo caten-orde, jonkheer De Brauw en dr. Mohammed Achmed, zoon van de regent van Koeningan op Java, hebben gezamen lijk gesproken tot de wereldbond voor mo rele herbewapening, die congresseert in Caux Montreux in Zwitserland. Jonkheer de Brauw die dr. Hamelink introduceerde, zeide, „dr. Hamelink was een leider van de Verzetsbeweging. Tijdens de Japanse invasie werd hij door de Ja panners gevangen genomen en in eenzaam heid opgesloten. Hij is de enige Nederlan der in het kabinet van de onlangs opge richte staat Oost-Indonesië". Dr. Hamelink die de vergadering be zocht als de persoonlijke vertegenwoor diger van de president van de staat Oost- Bij de inval van de Duitsers in 1940 heeft men de haven van IJmuiden versperd door het tot zinken brengen van dc J. P. Coen. Men is thans begonnen met het opruimen van deze versperring. Dit gebeurt met zandzuigers die het wrak zover in de bodem zullen laten zakken dat de scheepvaart er geen hinder meer van ondervindt. - De foto toont de zandzuigers boven de plaats uxaar het gezonken schip ligtHun werk is nog niet begonnen, omdat een pers-leiding het heeft begeven. Indonesië, Soekawati, zeide, „morele her bewapening is de geest welke de wereld zo zeer behoeft voor de oplossing van haar problemen en ter voorkoming van ram pen. Binnen enige dagen zal ik terug zijn in Oost-Indonesië en ik wil mij de princi pes der morele herbewapening eigen ma ken en toepassen zowel op mij zelf als op mijn werk. Ik ben er van overtuigd dat Oost en West nader tot elkaar kunnen komen door en in deze bond voor morele herbewapening, aangezien de bond het probleem van superioriteit van het ene ras over het andere oplost. Het zijn deze gevoelens van superioriteit en inferioriteit welke de ware obstakels zijn op de weg naar samenwerking tussen het witte en gekleurde rassen. Elk ras heeft veel te ge ven en de grootste man is hij die het meest geeft. Ik hoop schikkingen te treffen ten einde zoveel mogelijk collega's welke zich thans bezig houden met de grote interna tionale problemen te Génève, in de gele genheid te stellen naar Caux te komen. Indien bij onze conferenties altijd maar een klein gedeelte vervuld is van deze geest zal het voldoende zijn om deze over te dragen op de rest. Het is mijn bedoe ling hier naar te streven". Dr. Mohammed Achmed, wiens zuster de enige vrouw was in de eerste regering van de republiek Indonesië, zeide: „ik kom van Java en ik ben trouw aan de Indone sische republiek. Reeds gedurende ver scheidene jaren ben ik van mijn vader ge scheiden. Dank zij de morele herbewape ning zijn thans de familie-relaties weer hersteld. Ik ben er van overtuigd dat de principes van deze bond ook Holland en Indonesië tot elkander kunnen brengen". (United Press). HIER EN DAAR ONWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met regen, hier en daar met onweer. Later in het Westen wat opklarend. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen dan vandaag. 6 Augustus: Zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur Maan op 22.20 uur. onder 9 38 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1