c Triomph der UNO Het plan-Marshall heeft een lange en moeilijke weg voor de boeg Douane unie van zestien landen wordt op Parijse agenda geplaatst J Eliza, de fatale I Wereldnieuws DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD 2 l IN DE WERELDPOLITIEK: Het komt niet overeen met de waar digheid en het belang van de organisatie der Verenigde Volken, zich in ironische zin uit te laten over een van haar belang rijkste organen, doch men komt daar on willekeurig toe. wanneer men de enthou siaste commentaren leest, die sommige buitenlandse bladen en ook verschillende figuren uit UNO-kringen ten beste geven ter gelegenheid van de laatste beslissing van de Veiligheidsraad, de beslissing, die een staking der vijandelijkheden in Indo nesië van Nederlandse zijde tot gevolg heeft gehad. Het is begrijpelijk, dat men, na een imposante reeks van mislukte po gingen om internationale conflicten uit de wereld te helpen, in Veilgheidsraadskrin- gen voldoening gevoelt over de vlotte pro cedure die in de Indonesische zaak tot een besluit leidde, doch het is een teken van utopische goedgelovigheid, wanneer men als zijn overtuiging uitspreekt, dat het prestige van de Veiligheidsraad hiermede is gered en dat de UNO heeft bewezen, in de praktijk volledig aan haar doel te be antwoorden. De Veiligheidsraad heeft met een behoorlijke meerderheid een beslissing genomen, die een einde maakte aan de gevechten op Java en Sumatra en daar mede is de Indonesische kwestie van de baan aldus redeneren sommige dagblad schrijvers. Doch in wezen is de zaak niet zo eenvoudig en het is een grote vraag, ot' de uitspraak van de Veiligheidsraad de Indonesische kwestie niet nog gecompli ceerder beeft gemaakt dan zij in feite al was. Het kan tot grote voldoening strek ken dat er een einde is gekomen aan de actie, die de levens van Nederlanders en Indonesiërs eiste, doch wat zou er gebeurd zijn, wanneer de Veiligheidsraad niet tus senbeide zou zijn gekomen? De Nederland se politiële maatregelen liepen voordien reeds duidelijk op een einde. De voornaam ste doelen waren bereikt, het dringende aanbod van de Verenigde Staten tot be middeling kwam op het meest gunstige tijdstip en schiep een morele verplichting voor Nederland om die bemiddeling te aanvaarden. Nadat de regering bij her haling betoogd had, dat zij niets liever wenste dan een einde te maken aan de actie en dat de maatregelen zeer beperkte doelstellingen hadden, was het tijdstip voor het bevel „Staakt het vuren" op dat moment aangebroken. De Veiligheidsraad heeft dus de wind wel in de zeilen gehad. De Veiligheidsraad heeft geen ken nis genomen van de détails der Indische kwestie, noch van de zeer inge wikkelde voorgeschiedenis, die culmineer de in Linggadjati. Hij heeft slechts be paald, dat er niet gevochten mag worden maar wat er nu wel moet gebeuren, is een raadsel dat de Veiligheidsraad niet heeft opgelost. En zo bleef de Indonesische aangelegenheid feitelijk even onopgelost als de Perzisch kwestie, de Griekse kwes tie, de Albanese kwestie en alle kwesties, die tot nu toe aan de Veiligheidsraad wer den voorgelegd. Niet voor niets waar schuwden Engeland. Frankrijk en België bij de behandeling der Indonesische zaak tegen het feit, dat de bevoegdheid van de raad geenszins vaststond en dat het voor barig zou zijn, een beslissing te nemen. I-Iet is tenslotte uiterlijk goed gegaan, doch wat is de betekenis van dit gebaar, dat thans als de advertentie voor de prac- tische betekenis van de Veiligheidsraad wordt gebruikt? Waarom heeft de Veilig heidsraad geen einde gemaakt aan de ge vechten in Indo-China, welke aangelegen heid als twee druppels water lijkt op de Indonesische zaak? Waarom beval de Vei ligheidsraad niet een staken van de ge vechten in Griekenland, in China, in Per- zië? Onwillekeurig riist de vraag, of het toevallige feit dat de permanente leden van de Veiligheidsraad alle een, in zich verschillend, belang hebben bij een be ëindiging van de Nederlandse actie op Java en Sumatra, niet van overwegende be tekenis is geweest voor de snelle wijze van behandeling en het eenstemmige be sluit. Aangenomen dat er in een of ander op zicht voor de practische werkzaamheid van da Veiligheidsraad als arbitrerende instan tie een precedent is geschapen, dan moet dit precedent vérstrekkender gevolgen hebben dan tot nu toe blijkbaar wordt beseft. Want dan moet, om het welspre- kendste voorbeeld te nemen, de Veilig heidsraad in de Griekse kwestie die nu al maandenlang slepende is een onmiddellijke uitspraak tot staking van de gevechten in Griekenland doen, zonder voordien in te gaan op de juridische détails van de Balkan-aangelegenheid. Intussen vallen in China duizenden doden per dag. Er is daar een geregelde strijd tussen re gering en communisten. Geen der grote mogendheden denkt er aan, in het belang van de vrede tussenbeide te komen. Die kwestie is te netelig niemand waagt het de zaak voor de UNO te brengen. Als de Veiligheidsraad er in zou slagen, binnen kort een resoluut einde te maken aan het bloedvergieten in China, even resoluut als hij dat bij Indonesië heet te hebben ge daan, zou er reden zijn voor gejuich en voor woorden als „triomph der UNO, over winning van de Veiligheidsraad". Maar voor zijn rol in de Indonesische kwestie verdient hij dit trompetgeschal niet, De wereld is er allerminst mee gebaat, wan neer een lichaam dat de wereldvrede De radio geeft Woensdag HILVERSUM, I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de das 8.13 Platen. 9:00 Ziekenbezoek. 9.30 Beet hoven en Haydn, 10.30 Morgendienst. 11 00 Frans programma. ll.30 Harmomemuziek. 11.46 Koor- zins 12.15 Orgel. 13.15 Piano. 13.35 Gemengd dub bel kwartet. 14.00 Platen. 14 30 Bondsdag Geref. Jongelingsverenigingen. 15.30 Symphonie-orkest 16.00 Voor postzegelverzamelaars. 16.15 Meisjes koor. 16,45 Voor de jeugd. 17.30 Volksherstel. 17.35 Violisten. 17.45 Sans Soucl, 18.30 Strijdkrachten. 19 15 Voor de landbouw. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen 20.05 ProlooE. 20.15 Christelijke liederen. 21.05 De Romeinse beschaving. 21 25 Hawaiïan- muzlek, 21.50 Busch-strijkorkest. 22.45 Overden king. 23 00 Kentucky-minstreels. 23.15 Schaak- tournool Hilversum. 23 25 Platen. HILVERSUM II. 411.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 voor de keuken. 10.35 Pianomuziek. 11.00 Platen. 12.00 Ensemble Vlneentlno. 12.30 Kalender. 12.35 Vaudeville-orkest. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Deens dansorkest, 13.45 Platen van Louis Davids. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.35 Platen. 15 45 Ziekenbezoek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Aeeordeon-orkest. 17 45 Rijk over zee. 18.20 Platen. 18.30 De kunstenaar en de mens. 19.00 Bioscooporgel, 19.45 Nieuws uit Indie. 19 30 VPRO-cursus 19.45 Lezen in de Bij- bel '.'O n.i Dingen van de dag 20.15 Residentie- orkest 21.15 Luisterspel .,De koning Is dood leve de koning". 22.00 Planoduo. 22.15 Tango- Rumba-orkest. 22,45 Geestelijk leven. 23.15 Zang en piano, 23.25 Platen, dient te beschermen, een goedkoop en toe vallig succes als een overtuigend bewijs voor zijn onfeilbaarheid wenst aan te voe ren. Men mag er niet aan denken, wat er gebeuren kan wanneer de Veiligheidsraad op voordracht van een der leden opnieuw verdiept raakt in de Indonesische kwestie en rekening zal hebben te houden met al die duizenden gevoeligheden, persoonlijke belangen, internationale spanningen en ingewikkelde bijzonderheden, die deze zaak aankleven en waarmee het Neder landse en Indonesische politieke leven nu al maandenlang worstelen. Dat zou de finishing touch kunnen zijn voor een totale onoplosbaarheid, waarvan dan zowel Nederland als Indonesië het slachtoffer zou worden. Thans is de door Linggadjati aangegeven oplossing, die in Nederland zowel als in Indonesië als een reële en betrouwbare basis voor de te scheppen nieuwe verhou ding werd en wordt beschouwd, door de acties van Australië en India, en door dè daaropvolgende uitspraak van de Veilig heidsraad, doorkruist op een wijze, die de toestand in Indonesië een element van verwarring temeer heeft geschonken. J. L. De 9 Muzen Internationaal theaterinstituut. In tegen woordigheid van dr. Julian Huxley, directeur- generaal der Unesco, heeft de voorzitter van de commissie belast met het uitwerken van een sta tuut voor het Intern, theater-instituut, Priestly, een persconferentie gehouden, Priestley noemde het daar de taak van het instituut het werk van alle theaterartlsten te organiseren, centra van inlichingen te vormen en op alle mogelijke ma nieren de internationale uitwisselingen te bevor deren. Het eerste.congres zal het volgend jaar plaats hebben en reeds dertien landen hebben deelneming toegezegd: Frankrijk, België, Neder land, Italië, Polen, Zwitserland, China, Amerika, Engeland, Zweden, Argentinië, Chili en Brazilië. Theater De la Mar, Met een voorstelling van het Franse toteelstuk „Maya" van Simon Gan- tillon heeft de toneelgroep „Comedia" onder regie van Joan Remmells het theater tri de ge heel verbouwde Spiegelschool aan de Marnix- straat te Amsterdam, waaraan de naam van een beroemde acteursfamilie ts gegeven, ingewijd. Fien de la Mar speelde de hoofdrol, die het leven van een publieke vrouw ln alle held en wrange humor uitbeeldt. NOG MEER VACANTIETREINEN Op de Maandagen 11, 18 en 25 Augustus zal er een extra trein rijden van Amsterdam naar Rot terdam. Deze vertrekt, om 9,25 van hel Centraal Station, komt om 9.4Ó ln Haarlem aan en om 10.50 te Rotterdam D. P. Uit welingelichte kringen te Parijs ver neemt Reuter, dat de vorming van een douane-unie door 16 landen van de Com missie voor Europese Economische Samen werking, welke is gevormd in verband met het plan van Marshall, weldra op de agenda van de commissie zal worden ge plaatst. De commissie zal zich beperken tot het toestemmen in een dergelijke unie en zal geen bijzonderheden uitwerken, daar dit jaren zou duren, terwijl de com missie op het ogenblik nog slechts vie: weken tijd heeft om het uitgebreide pro gramma te voltooien. De Belgiseh-Nederlands-Luxemburgse douane-unie heeft deze 16 landen ge- v"Hnspireerd tot. het vormen van een over- •eenkomstige unie. In welingelichte kringen is men van mening, dat het gehele voorstel staat of valt met de houding yan Engeland. In verband met de „imperiale preferen- Pas in Maart de uiteindelijke, eventuele goedkeuring Verantwoordelijke waarnemers, die nu te Washington een voorlopig programma ont werpen voor de wijze van behandeling door Amerika van het herstelplan voor Europa, achten het waarschijnlijk dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en zijn Franse ambtgenoot, Georges Bidault, in dit najaar Washington zullen bezoeken om met de minister van Buiten landse Zaken der V. S„ George Marshall, persoonlijk de laatste détails van het „plan Marshall" te bespreken, aldus Reuters cor respondent te Washington, In ieder geval neemt men aan dat beide ministers zich naar New York zullen be geven om daar de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die in September zitting zal houden, bij te wonen. Marshall zou'dan de gelegenheid aan willen grijpen om de twee initiatiefnemers van de behan deling van zijn plan in Europa voor per soonlijke besprekingen uit te nodigen. Men begint, nu het congres op reces is, zich een duidelijker beeld te vormen van de lange weg die het plan zal moeten vol gen. De activiteiten inzake het plan zullen in Amerika weinig spectaculair zijn gedu rende de volgende twee maanden. Toch zullen verscheidene commissies, door pre sident Truman aangewezen, de uitwerking Grote sterfte onder vissen De sterke verhalen over hittegolven, waardoor mussen dood- van de daken tuimelen, worden deze zomer overtrof fen door vissen, die dood aan het strand aanspoelen. Vooral in het IJsselmeer drijven duizenden dode vissen rond, iets waaraan de abnormale hoge tempe ratuur van het water debet is, en de bewoners van Volendam, Marken en de andere plaatsjes, waar de dode vissen aanspoelen, houden voortdurend de neus dicht. De palingen vinden het wel aardig, want nu hoeven ze niet in het aas van de vissers te bijten. Hun tegen standers, de wijdgebroekte menselijke palingverschalkers hopen derhalve, dat de warmte nu maar weer eens ophoudt. Zorgeloze ouders, waakzame politie De Rotterdamse politie heeft Zaterdagavond een razzia gehouden in de parken op meisjes, van wie men vermoedde, dat zij zich op onge paste wijze gedroegen met buitenlandse zeelie den, onder andere Laskaren, hetgeen ook het geval bleek te zijn. Een groep van 73 meisjes, wier leeftijden van 11 tot 15 jaar varieerden, werd opgepikt en meegenomen naar het bureau. Na verhoor bleven er 23 over. die gewezen werden op de gevaren, waaraan zij zich bloot stelden, waarna zij in de loop van de nacht door hun ouders werden afgehaald. Deze bleken zich nimmer rekenschap gegeven te heb ben van het feit, waar en hoe hun dochters de avonduren doorbrachten. Zij waren de politie zeer dankbaar voor haar optreden en hoopten dat deze het niet bij deze razzia zou laten. Internationale commissie van juristen naar Spanje? Op het te Brussel gehouden congres van de „Association Internationale des Juristes Democrates" is een internationale com missie benoemd, bestaande uit juristen uit Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Zweden en Nederland, die opdracht heb ben gekregen in Spanje een onderzoek in te stellen naar de rechtspleging en de ge- vangenisttoestanden aldaar. Nederland is in deze commissie vertegenwoordigd door mr, dr. Benno Stokvis, lid der Tweede Kamer voor de C.P.N. Afgewacht moet worden of de Spaanse regering deze commissie toestemming zal verlenen voor het instellen van dit on derzoek. op de Amerikaanse binnenlandse economie en de materiële hulpbronnen voor een voort gezette hulp aan Europa, bestuderen en hun rapporten gereed hebben tegen het einde der besprekingen te Parijs. Het bureau voor oorlogsmateriaal zal bijvoorbeeld de hoe veelheid machines, gereedschappen en uit rustingen van uiteènlopende aard nagaan, die als bijdrage voor het plan kunnen wor den ingeschakeld. Marshali's commissie voor politieke organisatie zal zelf, met be hulp van inlichtingen uit Amerikaanse di plomatieke bronnen in Europa een raming maken van hetgeen nodig is om Europa weer op de been te helpen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. hoopt het uiteindelijke Europese rapport midden September te ontvangen. De regering zal het rapport allereerst alleen bestuderen, daarna zal op de een of andere wijze een weg gevonden moeten worden om onderhandelingen met de betrokken landen te voeren. Omtrent de vorm dezer besprekingen tast men in het duister, doch de aanwezigheid van Bevin en Bidault zou dan een gedeeltelijke oplossing bieden, Is het plan, dat in de vorm van een wetsont werp gegoten zal worden, gereed, dan zal de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen naar Washington teruggeroepen worden om met de enquête een aanvang te maken, aldus verwacht men volgens Reu ters correspondent. Daar het wetsontwerp allereerst door de Congres-commissie behandeld zal moeten worden, zal het hele Congres niet voor een speciale zitting bijeengeroepen worden. Dit wil echter niet zeggen, dat met de parle mentaire behandeling geen aanvang wordt gemaakt. De Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken onder voorzitterschap van de republikein Arthur Vandenberg, zal dan de leiders der grote zakenwereld, de land bouw en de arbeiders naar hun opinies vragen. Deze enquête zou tot in December duren, en indien er voor het Kerstreces van het Huis van Afgevaardigden tijd over is. zou een dergelijke enquête door de com missie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden gehouden kunnen worden. In ieder geval zal het ontwerp, samen met het rapport der commissies klaar moeten zijn, zodra het Congres in de eerste week van Januari bijeenkomt. Men acht de uiteindelijke eventuele goed keuring echter niet voor Maart mogelijk, Cor Wals in cassatie Thans 14 jaar geëist Voor de Bijzondere Raad van Cassatie verscheen gisteren de vroegere wielrenner Cor Wals uit Tilburg, die door het Bijzon der Gerechtshof in 's-Hertogenbosch tot vijftien jaar gevangenisstraf was veroor deeld, omdat hij dienst genomen had bij de Waffen SS. Hij had dit, naar hij zeide, uit idealisti sche motieven gedaan. Hij vocht aan het front in Rusland en door hetgeen hij daar zag, was hij volkomen ontgoocheld. Na zijn ontslag bij de SS. werd hij in Polen voorman bij de frontarbeiders. De beschul diging, daarbij onmenselijk te zijn opge treden, ontkende hij- De verdediger van Wals deelde mede, een brief van Pijnenburg, de vroegere koppelgenoot van Wals te hebben ontvan gen, waarin deze verklaart, dat Wals als mens een zeer goede indruk op hem heeft gemaakt. Naar aanleiding van de opmerking van een der raadsheren, dat Wals in de SS- truï heeft gereden, zeide de raadsman, dat dit slechts één keer is gebeurd en wel naar aanleiding van een weddenschap. De procureur-fiscaal concludeerde tot veertien jaar gevangenisstraf. Op 8 Sep tember volgt de uitspraak. De uit 1827 daterende tolheffing op de brug over het Zwarte Water te Hasselt zal op 1 Ja nuari 1948 Worden opgeheven. Britse structuur schept moeilijkheden TWEEDE KAMER Voor de begroting een schone lei Bij het bureau van de Tweede Kamer bestaat het voornemen om, vóór men aan het begrotingswerk begint, zoveel mogelijk een „schone lei" te hebben. De behandeling der rijksbegroting vormt ieder jaar een zware belasting voor dit college. Het c-p de agenda plaatsen van omvangrijke wets ontwerpen tussen de begrotingshoofdstuk ken wil men _zo mogelijk vermijden. De voorlopige verslagen over de herverkave ling van Walcheren en de nationalisatie van de Nederlandse Bank worden spoedig verwacht, evenals dat betreffende de nieu we muntwet. Dan is de kamer nog wachtende op het wetsontwerp over de regeling der oorlogs schade. Zou de regering in staat blijken, deze voorlopige verslagen tijdig te beant woorden, dan is het mogelijk, dat de Kamer reeds op 2 of 9 September bijeenkomt. Laat de stand van zaken dit niet toe, dan zal gewacht moeten worden tot na de opening der Staten-Generaal op de derde Dinsdag van September. Aangezien de Kamer in die week door allerlei formaliteiten gebon den is, zou de president op 16 September kunnen voorstellen de behandeling van spoedeisende of omvangrijke wetsontwer pen op 23 September te doen beginnen, Op die wijze kan men in ieder geval, wanneer het begrotingswerk begint, de handen weer vrij hebben. Dit schijnt te meer noodzake lijk omdat vóór Kerstmis wellicht toch nog andere belangrijke of spoedeisende zaken, die buiten de begroting vallen, zullen moe ten worden afgedaan. Regering is garant voor Indische ambtenaren Bij de overeenkomsten van Malino en Linggadjati heeft de Nederlandse regering de verplichting aanvaard, deel te nemen aan het werk der toekomstige unie en tot het verlenen van bijstand aan de op te bouwen organen in de Verenigde Staten van Indonesië. Voor dit doel zal in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de leden van het vooroorlogse Neder lands-Indische ambtenarencorps. Boven dien zullen Nederlandse werkkrachten, die op grond van hun opleiding of ervaring daarvoor in aanmerking komen, worden aangesteld en uitgezonden. Het is echter gebleken, dat bij de Nederlands-Indische ambtenaren, zowel bij degenen, die tot het voor-oorlogse corps behoren als bij hen, die later zijn uitgezonden, een gevoel van onzekerheid bestaat over de positie waar in zij onder de nieuwe verhoudingen zullen komen te verkeren. Teneinde deze onge rustheid weg te nemen heeft de Neder landse regering besloten, de positie van de ambtenaren in Indonesië te garanderen. Deze garantie betreft de op 1 Maart 1942 in dienst zijnde, uit Nederland uitgezon den of daarmede op grond van het buiten lands verlofsreglement op één lijn te stel len ambtenaren, voor zover zij bereid zijn, hun krachten ter beschikking te stellen van de op te bouwen organen. Deze groep zal een zogenaamd overgangscorps vor men, waaraan in beginsel de grondslagen worden gegarandeerd, waarop de rechts positie van Nederlands-Indische ambte naren berust. Bosman en Schipper erkennen opgelegd te hebben Het bestuur van de vereniging „De Friese elfsteden" te Leeuwarden en de wedstrijdrijders J. Bosman en K. Schipper hebben aan een cc missie van drie tochtrijders verzocht, zich willen uitspreken over de vraag, of deze rijders zich gedurende de elfstedentocht aan zogenaamd „opleggen" hebben schuldig gemaakt. De com missie bestond uit mr. J. Linthorst Homan. D D Huizlnpa Bruins en J. Werkman. Zij is 'var mening dat er gedurende de wedstrijd vele din gen zijn gebeurd, welke de beoordeling van d« houding van de individuele rijders als geval op zichzelf netelig maken. De omstandigheden brachten mee, dat rijders, die vlak achter elkaar reden, niet konden verhinderen af en toe met elkaar ln aanraking te komen. Daardoor konden wedstrijdrijders de verleiding niet weerstaan elkaar te helpen. Ook de rijders Bosman Schipper hebben dit gedaan, hetgeen zij thans betreuren. Panda en de Meestervlieöer 14. „Word wakker!" gilde Panda. „De mo for staat stilHet gaat verkeerd. 'We val- len!" Oehoe snurkte zacht en bewoog z\in hoofd schommelend heen en weer met de bewegingen van de vliegmachine. Verder deed hij niets, „Help!" brulde Panda ten einde raad. „Help!" Oehoe gaf nog steeds geen antwoord, en het toestel begon nu te dwarrelen als een vallend blad. Het scheen, alsof de aarde snel onder hen ronddraaide en vlug dichterbij kwam. Panda begreep, dat dat op den duur verkeerd af moest lopen; hij keek om zich heen, greep een oliekannetje en gooide dat wel gericht, legen het hoofd van Oehoe Z. Uil aan. Die ontwaakte met een gesmoorde kreet en keek verbaasd om zich heen. Huhvroeg hij. „Zei je iets Panda?" ties" is het voor Engeland moeilijk zich bij een dergelijke unie aan te sluiten, ter wijl het volgens de leden van de Engelse delegatie niet waarschijnlijk is, dat de lan den van het „empire" zich wensen aan te sluiten bij een zuiver Europese douane unie, De aangelegenheid is reeds bespro ken met de Amerikaanse autoriteiten, die te kennen gaven, dat een dergelijke douane unie hun goedkeuring zou wegdragen. Geheimzinnige verdwijning van zeven Amerikaanse jagers Volgens berichten uit Florida zijn zeven Amerikaanse gevechtsvliegtuigen van het leger zonder toestemming naar het bui tenland vertrokken. Het is mogelijk dat deze vliegtuigen uit surplusvoorraden ver kocht zijn. De berichten over de vermiste gevechts vliegtuigen worden in verband gebracht met reeds langer lopende geruchten over een op handen zijnde invasie van commu nistische „troepen" in de dominicaanse republiek. De eerste bewering over een dergelijke invasie is afkomstig geweest van de am bassadeur der Dominicaanse republiek te Washington, Julio Ortega Frier. Volgens onbevestigde geruchten zou thans een „invasievloot-vloot", bestaande uit een corvet en twee landin-gsboten, met een drieduizend man aan boord uit Cuba on derweg zijn naar San Domingo Volgens verklaringen van linkse zijde zouden deze geruchten moeten dienen om het. nemen van zekere maatregelen door de president van de Dominicaanse republiek Rafaël Trujillo, te rechtvaardigen. Een woordvoerder van het Amerikaanse 'ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de regering .de berichten, volgens welke een expeditionnaire macht van 3.000 man Cuba zou hebben verlaten om een inval te doen in de Dominicaanse republiek, als „geruchten" beschouwt. Riihr-conferentie lijdt aan agenda-moeilijkheden Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hoopt men, dat de telkens uitgestelde conferentie van Washington over de steenkoolproductie van het Ruhrgebied op Maandag 11 Augus tus zal beginnen. Officiële kringen te Londen bevestigen niet, dat de Britse pogingen om de agenda uit te breiden tot het algemene vraagstuk van het economisch bestuur van West- Duitsland, enig succes hebben opgeleverd. De kwestie van de omvang der agenda voor de conferentie is de oorzaak van het telkens weer uitstellen van de conferentie. White hall staat nog steeds op het standpunt, dat een bespreking van de steenkoolproductie van het Ruhrgebied als probleem op zich zelf niet alleen nutteloos, maar ook on mogelijk is. Frankrijks houding. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de mededelingen van Bidault dat „Frankrijk, dat het gevaar kent, dat in het Oosten opdoemt, zal weten wat gedaan moet worden om het Ruhrgebied in het be lang van Europa met inbegrip van Duits land te exploiteren, doch onder toezicht van Europa", niet betekenen dat de Franse politiek ten aanzien van het Ruhrgebied enige verandering heeft ondergaan. Naar aanleiding van berichten uit Londen dat men daar deze verklaring zag als een ver zachting van het Franse standpunt, zei de woordvoerder, dat de Franse houding „pre cies dezelfde" gebleven is. Wensen van sociaal-democra tisch centrum in P. v. d. A. Het sociaal-democratisch centrum in de Partij van de Arbeid verlangt in een mo tie, die ter kennis is gebracht van het partijbestuur, dat de Nederlandse regering bij de heropening der onderhandelingen het de facto gezag van de republiek over geheel Java, Madoera en Sumatra erkent en de radicale geest van Linggadjati hand haaft,' Indien de regering hiertoe niet bereid is, beschouwt het sociaal-democratisch centrum het als noodzakelijk, dat de Partij van de Arbeid uit de regering treedt, om dat een socialistische partij geen deel mag blijven uitmaken van een regering, weLke een politiek voert in strijd met het zelf beschikkingsrecht der volken. Het sociaal democratisch centrum deelt aan het par tijbestuur als haar overtuiging mede, dat in dit voor de toekomst van het demo cratisch socialisme in Nederland zo beslis sende moment de bijeenroeping van een buitengewoon congres op korte termijn te buitengewoon congres op korte termijn dient te geschieden. Het verwacht, dat het partij- sische socialistische partij zal wenden met het verzoek Soetan Sjahrir als vertegen woordiger naar dit buitengewoon congres te zenden. Raad voor de luchtvaart De Raad voor de Luchtvaart zal Woensdag 3 September uitspraak doen inzake het op 26 Januari 1947 op het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen aan het K. L. M—vliegtuig PH-TCR. overkomen on geval. In deze zitting zal tevens een na der onderzoek door de raad worden inge steld naar de oorzaken van het on.geva" met h^t vliegtuig PH-UCB van de Natio nale L'uchtvaartschool, dat op 1 Juni 1947 op de verkeersweg nabij Ypenburg een noodlanding maakte. Besloten is, dat geen nader onderzoek zal worden ingesteld naar het ongeval met het Belgische vliegtuig OO-APN, dat op 20 Maart 1947 bij het uitvoeren van een landing op Schiphol ernstig werd bescha digd. De beide inzittenden bleven onge deerd. Voorts zal geen nader onderzoek worden ingesteld naar het ongeval met het Noorse vliegtuig LN-NAN. dat op 16 April 1947 nabij Brouwershaven bij het uitvoeren van een noodlanding is neerge stort en verbrand. De bestuurder werd hierbij licht gewond. I Een paar tafeltjes van ons af zat een j bijzonder mooi meisje een glaasje sherry te drinken. Nadat onze ogen een paar maal in de richting van de paar tafeltjes van ons ai waren gedwaald zei Eliza: „Ze is wel mooi, maar ze heeft lelijk haar". „Wie, Eliza?" informeerden wij belang stellend. „Die daar", wees Eliza met een hautaine beweging van de neus. „Maar Eliza", zeiden wij en keken haat eens aan, „er zijn duizenden mooie meisjes met lelijk haar. Misschien wel honderd duizenden". Eliza, die na de laatste film van Mariene Dietrich de vrouwen-beweging heef! verzaakt om zo'n beetje de „femme fatale' uit te hangen, keek tersluiks in een spie gel, rangschikte haar krullen wat eni vroeg: „Vind je dat ik mooi haar heb?" I „Prachtig", zeiden wij. „Haar, Eliza, als de zachte golving van een bergmeer, dat, nauw bewogen door een zoeie wind, zich] spiegelt onder een opaquen hemel", en pats, daar waren onze ogen weer op he!; lelijke haar van het mooie meisje gericht Eliza gaf ons een por in de zij en sprak groen van nijd. „Kijk eens, ze heeft aard* appelkuiten". Ontzet fluisterden wij: „Ssssst Eliza, Denk toch om de mensen". Na een korte wijle van stilte zeiden wij: „En ze heeft niet eens aardappelkuiten'! „Nou ja, flessenkuiten dan", moktf Elïza, trok een poederdoos te voorschijn en liet de Gitane II van Coty her- en der waarts stuiven. 1 Er begon een sfeer van geladenheid om; onze tafel te hangen, die nog verdicht! werd toen het orkest de machtige, maar; sombere accoorden van „Je krijgt goefi brood bij één croquet" inzette. Eliza draaide zich met een ruk eet' halve slag van het meisje af en kreeg prompt daarna pijn in haar nek van het' omkijken. Het meisje dronk koel en onaangedaan het restje sherry uit haar glas. Eliza deed nog een laatste, wanhopige] poging om verdere onvolkomenheden aan haar te ontdekken. Toen zei zij en keek] ons diep in de ogen: „Zeg eens eerlijk, wie vind jij knapper, haar of mij?" „Eliza", spraken wij met de wijsheid die ons nu eenmaal eigen is, „kunnen wij een ezel met een gazelle vergelijken of een' leghorn met een parelhoen?" Een lieve glimlach was onze beloning! Met een heel welwillende stem, waaruit! geen spoor van afgunst sprak, meendtj Eliza: „Misschien heeft zij best een goed karaktertje". W. L. B. Motorsport „Speedway" in Amsterdam trok grote belangstelling Vijf en twintig duizend toeschouwers w Maandagavond tn het Olympisch Stadion bijeet waar voor het eerst speedwayraees gehouder werden. Het ts niet uitgesloten, dat deze tak var sport binnekort bijzonder populair wordt, wedstrijden op de vlakke sintelbaan, waarop vier rijders met hun snelle motoren zich voortbewe gen, bieden het publiek veel sensatie. Winnaar werd Steman uit Voorburg en tweede werd Vai Aarisen uit. Amsterdam. Begonnen werd veertien series, waarin telkens twee van de aclil rijders van het Noordhollandse speedway-l „De vliegende Hollander" en twee van de Zuid, hollandse ploeg „De Windmolen" uitkwamen,! Laatstgenoemde ploeg won mei 44 punten. Woensdag 20 Augustus worden weer wedstrij den gehouden. Schaken Zomertournooi „De Rochade" De uitslagen van de vierde ronde van he Zomerschaaklournool van De Rochade luiden: Hoofdklasse: H. Bouwmeester—S. Boonkenburj 10; W. MiedemaF A, Spinhoven VzVz; J- E Strengers—H. Schmitz 1—0. Ie klasse: W. Mantel—P. Eykelboom 1—0; J. D Ravensbergen—J. v. d. Schaaf! 1—0; K. Kas—P, Dijkstra Va— 2e klasse: Mevr. Mazlrel—C. Korthuys 0—1| Mevr. Maljaars—A. Notenboom 0—1; M. Koele- manP. Koeleman Va—'4; H, P. de HaasJ, v Berg 01; J, P, Jacobszoon—J. W. P. Valk 1- J. Peen—G. v. Eigmond 1—0; J. v, d. Moot—P. Ir den Berken 01; D. Pardoen—C. ten Hengel 1—41 3e klasse: R. den Boeft—F. v. Wonderen 1- C Rademaker—Mevr. Onvlee I—0; J. J. Mölman den Boeft VzF. v. TongerenI. Marinui J. Boeré—C. v. Bodegom l—0; N. J. VV, Hoogland—F. Wijnands 1—0; J. BoeréK. Klin kenberg l—0. Sport in 't kort DAMCLUB „KIJK UIT'-' 10 JAAR! „De Haarlemse Damclub „Kijk Uit" zal op 26 Augus tus haar 10-jarig bestaan vieren, Ter gelegen heid daarvan wordt een damdag georganiseerd op Zondag 17 Augustus, waarvoor alle Haar lemse damverenigingen zijn uitgenodigd Voor leden, donateurs en genodigden wordt een feestavond gegeven op Zaterdag 23 Augustus ln Hótel „De Leeuwerik" e eeuwige tragedie. Van verscheidene Joodse winkels te Liverpool zijn de ruiter, ingegooid. Een Joodse arts moest de hulp vat de politie Inroepen, daar hij in een café aan gevallen was. De politie patrouilleerde, maar verrichtte geen arrestaties. Staking, Het bestuur van de vakvereniging var, arbeiders in de„auto-lndustrle van het C.I.O, heeft medegedeeld, dat er Dinsdag op zijn laatst, een staking van 107,000 arbeiders bij Ford zal beginnen. Er is een geschil omtrent de pensioenregeling der arbeiders, Amerikaanse zuivering. Joseph Martin, voorzit ter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft te Sagamore (Massachussetls! onthuld dat meer dan 1000 communisten en andere „opstandige personen uit de admini stratieve diensten zijn ontslagen". „De strijd tegen deze elementen ls nog pas begon: Wanneer wij klaar zijn, zullen zij allen uit; de Amerikaanse openbare diensten verdwe nen zijn". Volgens Martin vragen hoge rege ringfunctionarissen, die aanvankelijk tegen deze anti-communistische campagne gekanl waren, thans om 25 millioen dollar uit t« trekken, om deze „zuivering" te voltooien. Alle oorlogsmisdadigers, die wegens het plegen van oorlogsmisdaden in een geallieerd land, In de Britse bezettingszöne gevangen gehou den worden, zullen op één October vrijge laten worden. Indien de betrokken landen hun uitlevering nlel verzocht hebben, aldus een bericht van AFP. Alvorens uitgeleverd te worden zullen zij aan een vooronderzoek dooi de Britse autoriteiten onderworpen worden. Steeds hoger, „Het Russische volk wenst een krachtige luchtmacht, ter bescherming van zijn vredelievend en opbouwend werk", aldus generaal Vladimir Studets, de Russische chef-staf van de luchtmacht. In een uitzen ding van radio Moskou. „Slatin heeft gezegd, dat wij verder, sneller en hoger dan wie ook moeten vliegen". President. President Tomas Berreta van Uruguay is gisteren, na een operatie overleden. Hij werd In Novemner 1946 tot president gekozen en trad op 1 Maart als zodanig in functie. Bommen bU Sacher. In het bekende hötel Sacher in Wenen dat uitsluitend door Britse officieren wordt bewoond, zijn twee bommen ontploft. Lr weid brand veroorzaakt en enige schade aangericht, maar niemand werd gedood of gewrtnd. Men gelooft, dat de explosies werden veroorzaakt door „koffer- bommen". die in de kelder van het hötel waren geplaatst

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2