Weekabonnementen Fille de Flandre" de snelste draver op de Haarlemse Dreef Sport in het kort Geen luxe-reisjes maar toch zijn voeding en accommodatie redelijk 2 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD BLOEMENWEEK Bloemen week De heer D. J. A. Geluk concludeerde bij de prijsuitreiking van de kortebaan- draverij op de Haarlemse Dreef, dat de wedstrijden een groot succes zijn ge weest een dat ze ongetwijfeld een vaste plaats op het programma der Bloemen- week zullen innemen. De betuiging van tevredenheid door de waarnemend burgemeester betekende een compliment voor het comité, dat de drave rijen had voorbereid. Het in grote getale opgekomen publiek heeft genoten van goede sport. Het programma was iets overladen, omdat meer dan zeventig ritten afgewerkt moesten worden, maar aangezien de meeste toeschouwers na zeven uur de eindstrijd volgden, moet vastgesteld worden, dat het gebodene in de smaak viel. Negen-en-twintig paarden verschenen aan de start, waaronder bekende dravers van de korte baan. Na de eerste omloop waren er reeds veertien uitgeschakeld en na de tweede omloop bleven er nog aoht paarden over. In de derde omloop kwamen drie paarden uit, welke een handicap van 15 meter hadden. Voor Allouez van Jan de Vlieger was het geen bezwaar, om twee keer Jan Wilkes te kloppen, evenmin voor Fille de Flandre, bereden door L. Ensin om twee van de drie ritten van Klazina Axklt te winnen. Georges Wilkes (280 m) scha kelde Abdullah Scott (295 m) uit en He- rold Mc G zegevierde over Gonny D (beide 290 m). In de halve eindstrijden liepen Fille de Flandre en George Wilkes tegen elkaar en Allonez tegen Herold Mc G. In prachtige stijl ging Fille de Flandre over de baan en won tweemaal. De Vlieger had het met Allouez moeilijker, doch bereikte na een kamprit toch de finale. De berijder van Herold Mc G. was in de strijd om de derde en vierde prijs minder attent en ging in twee van de drie ritten te vroeg door de startlijn, waardoor hij ge- disqualificeerd werd. Georges Wilkes kwam na de kamprit in het bezit van de derde prijs. L. Ensing verrichtte in de eindstrijd uit nemend werk. Met Fille de Flandre won hij na twee ritten, welke aanvankelijk spannend waren, doch Voor De Vlieger op een teleurstelling uitliepen, omdat Allouez in het midden der baan weifelde. Het re sultaat was: 1. en kampioen van Noordhol land 1000) Fille de Flandre, berijder L. Ensing; 2. 400) Allouez. berijder J. de Vlieger; 3. 200) George Wilkes, berijder P. Koster; 4. 100) Herold Mc G., berijder Joop van Leeuwen. Met een krans, welke de heer Geluk L. Ensing aangeboden had, maakte de kam pioen een ererit. 10 tot 12. 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 is de Gemeente-kwekerij aan de Kleverlaan geopend. 10 tot 17 uur Frans Hals Museum: Ten toonstelling „In de bloemhof der schilderkunst". 12 tot 24 uur Lunapark, nabij de Par- laan. 20 uur: Grote Markt Volksdansde- monstratie door Zweedse Volksdansgroep, gevolgd door internationale volksdansen door het Volksdanscentrum „Haarlem". HO.VKBAI.CLCB „RCH". Na eerst in het Schotentournool succes te hebben geboekt, door de SC ..Haarlem" in de eerste ronde en daarna EDO in de finale te k'.open. is RCH hard bezig op nieuw een plaatsje in de eerste klas te ver overen. Zaterdag klopte RCH na zeer spannende strijd zijn ernstigste concurrent met 2—1. De ploeg gaat onbedreigd met zes punten voorsprong aan de kop van de overgangsklasse. Met nog drie wedstrijden voor de boeg heeft RCH slecht ëscn punt nodig, om zich kampioen te kunnen noemen. VANAVOND KOMEN DE SPAARNE-ROEIERS THUIS. De leden van de Roet- en Zeilvereniging „Het Spaarne" komen eerst vanavond met de boot trein, die om half tien ln Haarlem verwacht wordt, thuis. Tijdens de kortebaandraverij op de Haar lemse Dreef werden zeventig ritten gehou den. In de eerste omloop won Dutch Hanover van Gonny D. Eerstgenoemd paard werd bestuurd door L. Ensing, die met Fille de Flandre de eerste prijs won. dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Balspel met kwaad gevolg Een vierjarig meisje, dat Maandag voor het geopende raam van de eerste verdieping van een woning ln de Generaal Cronjéstraat te Haarlem geamuseerd het spel van een paar kinderen op jtraat volgde, kwam uit het raam te vallen, toen zij een naar haar opgeworpen bal trachtte ie grijpen. Het ongeluk liep nog goed af. Met een kaak- ne,j fractuur werd zij naar het St. Elisabeths-Gast- n: huis overgebracht Er Is geen levensgevaar aan- ,u$ wezig. E d Verkeersongelukken in velerlei soorten elt- Een wielrijder, die gisteren op de Jansweg d. niet tijdig een teken gaf. dat hij naar links ging. M werd door een hem achterop komende motor- 'r- rijder aangereden. De wielen van de fiets werden 1verbogen en de bestuurder kreeg een bloed- uitstorting en schaafwonden aan zijn rechter- naa been. nu4 Gisteravond om half twaalf werd in de Grote WJHoutstraat een 14-jartge jongen aangereden door een auto, toen hij bij het oversteken van de straat weifelde. Hij kreeg het rechter voor- en achterwiel over zijn linkervoet, waardoor deze "N werd gekneusd. 'J Een vijftienjarige expeditieknecht, die plaats Ij had genomen op de achterklep van een vracht- I auto, bestuurd door zijn patroon uit Beverwijk, ^/[vlel Maandagmiddag op de Spaarndamse weg toen de auto door een kuil reed daarvan af. lend Hij werd met een hersenschudding naar het zie- ltet| henhuis Joannes de Deo overgebracht. Later kon hij weer naar zijn woning vervoerd worden. DISTRIBUTIENIEUWS J Woensdag kunnen in de Vleeshal te Haarlem Tijwielbanden worden aangevraagd door de I.oj letters O. P, Q en R. zijd In Aerdenhout (kwekerij aan de Veldlaan) bC kunnen bonkaarten, tabaks- en versnaperings- rent kaarten worden gehaald door de letters Q tot len met T. .J In Heemstede kunnen inschrijvingsbewijzen z |voor rijwielbanden ingeleverd worden voor de '^letters R, S tot en met Schoo. ,"j Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Augustus 1947 ienj ONDERTROUWD 4 Aug.: E. K. Reith en ui,;L. Valk. we- BEVALLEN van een zoon 3 Aug.: H. J. ?"e'!Uitermark—Veering. H, VermeulenHogen- Sen:birk. J. N. Bruijn—Ras P. Koorn—Vis. J. H. •antj WehnesJoubij. 4 Aug. A. E. HuLsebosch "IWillemse. M. L. B. Zonneveld—Bruijnzeels. len, BEVALLEN van een dochter 2 Aug.: G. C. gen M, Stoelman—Mica. A. Kuijten—Booms. M. ind, PortegiesBuruma. M. MoserGroen. 3 Aug. lou-j A. A. A. Pollé—Bel. M. v. d. Klauw—Spreeuw IgeJc. E. v. d. NieuwenhofLogmans H. M Stammes—Verschure. N. W. Grönloh—Nij- broek. J. J. Godefrooijt. Metz. A. H. A. Koe- lemij—d Bruijn. 4 Aug. C. Backer—Tielen. C. G. i 't Hout—v. Asperen OVERLEDEN: 2 Aug. J. M Meirmans, 14 j.. Kamperlaan. 3 Aug. M. E. BorgsteedeChris tians, 73 j., Kempstraat. Taxi Bei I 3 O O O DAG FN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 AUGUSTUS. Luxor: „Oma's tweede jeugd", alle leeft., 2.00, 1,15, 7.00 en 9 15 uur. City: „Altijd ln mijn hart", 14 j.. 2.15. 4 30, 7 oo en 9 15 uur Spaarne: ..De big van het regiment". 14 j,. 2,30. 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..De Dictator". 18 jaar. 1.45. 4.15, MS en 15 uur. Palace: De Dictator", alle kef: 1.45. 4.15. 6 45 en 9.15 uur Frans Hals: „De vrouw zonder naam", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur YVOF.NSDAG 6 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Hef filmkanon schoot kieviten en atomen De Haarlemse Bloemenweek geeft blijk van een verscheidenheid, die zelfs in haar onderdelen tot uiting komt. Het Philips projectiekanon schoot gisteravond op het enorme scherm, dat op de Grote Markt was opgesteld een serie rolprenten af, die begon met kievitseieren zoeken in Fries land en daarna via de Duitse beschadi gingen van de Nederlandse natuur en Phi lips gemanipuleer met atomen tenslotte belandde bij Don Quichote. Een hoogst lugubere, maar belangwekkende volgorde. De duizenden betalende zowel als niet- betalende bezoekers waren overigens ge lijkelijk tevreden over de verbluffende prestaties van het- Eindhovense filmkanon en gelijkelijk verstoord over de trams, die zich in ongekende massa's naar het Soen- daplein begaven en continu hun schaduw op het doek wierpen, en de mannen van het Gasbedrijf, die of hun „orders" hadden, of teveel in hun schik waren met de drie fakkels op de Grote Markt; maar die in ieder geval niet bereid bleken die „vlam menwerpers" te doven Het was jammer, dat de geluidsinstal latie niet van het zware artillerie-type bleek, zodat tekst en uitleg soms verloren gingen. Op een gedeelte van de tribune werd dit gemis echter goed gemaakt door een dame op zeer hoge leeftijd, die met alle haar ten dienste staande levenservaring explicatie leverde. Kwam er een boot op het doek dan zei zij: ,.Da' hejje een boot". Rustte de camera een ogenblik op wuivend riet, dan ver klaarde zij „Da' hejje het riet". Toen echter een kievit zichtbaar werd en zij beweerde: ,,Da' hejje een pauw", werden haar verdere mededelingen met enig scepticisme ontvangen. Afscheid ds. Joh. C. Brussaard Ds. Joh. C. Brussaard, die naar Oegst. geest is beroepen, nam Zondagnamiddag afscheid van de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal, na deze bijna 30 jaar gediend te hebben. De predikant sprak naar aanleiding van Romeinen 8 38 en 39. In zijn persoonlijk afscheidswoord bracht hij dank aan allen die met veel geduld en ijver hem in zijn moeilijk ambt hadden bijgestaan. Spr. stelde een brief van B. en W. van Bloemen daal, die door vacantie verhinderd waren, bijzonder op prijs. De goede samenwerking met de Ned, Herv. gemeente is wel uniek genoemd, doch uit Christelijk oogpunt bezien moest dit zo zijn. Ook schetste de scheidende predikant de prettige samen werking met de radio-commissie. Helaas namen de Duitsers de zender in beslag; uit talrijke brieven van luisteraars is gebleken hoe dit werk werd gewaardeerd. Ds. Brus saard sprak de boop uit dat in dit opzicht ook spoedig een gunstige wending zal ko men, zodat de Geref. kerk haar radio diensten kan hervatten. De regering gaf reeds van haar sympathie blijk. De heer W. F. N. van der Leeuw, scriba van de kerkeraad dankte de predikant na mens de gemeente, waarna zij hem Psalm 31 vers 17 toezong. Ds. J. Krüger voerde namens de Classis Haarlem het woord.. Ds. J. C. van Dijk bracht de dank over van de Ned. Herv. gemeente voor de goede samenwerking, die steeds tussen beide ker ken heeft bestaan. Als laatste spreker voer de ds. W. Fijn van Draath van de Geref. gemeente van Overveen het woord. EXAMENS Geslaagd zijn te Haarlem voor de volledige hoofdakte: P. J. E. Oosterman en M. E, Helling. Voor gedeelte A: E. A. J. Scheepmaker. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen Aldabl, Buenos Aires—Rotterdam. 2 Aug. van Rio de Janeiro. Alhena, Rio de JaneiroRotterdam, pass 1 Aug Finlsterre. Kota Inten. 7 Aug. om S uur van Batavia aan de Hoek van Holland ver wacht Modjokerto, RotterdamJava. 2 Aug. van Genua Oranje. Batavia—Amsterdam. 2 Aug v Port Said. Utrecht. Batavia—Rotterdam, pass Aug. 18 uur Kaap Bon. Waterman, 3 Aug on uur te Esbjcrg. 11 Aug. om 8 uur te Rotterdam verwacht. Volendam, Rotterdam—Java, pass. 3 Aug. Gibraltar. Deelnemers aan Rally vonden gul onthaal Gistermiddag werden de vertegenwoor digers van de toeristenkampeerclubs, die deelnemen aan de achtste internationale rally op „Groenendaal" door het gemeen tebestuur van Heemstede op het met bloe men getooide raadhuis ontvangen. Jhr. mr. J. P. W. van Doorn richtte zich in het Engels tot de aanwezigen en sprak zijn vreugde uit, dat ons land als eerste ver zamelplaats der kampeerders uit alle delen der wereld gekozen was. „Vooral na de bezetting kunnen wij uw taak: het be vorderen van de internationale vriend schap begrijpen en waarderen". De burge meester hoopte, dat binnen enkele jaren de I.F.C..C. uitgegroeid zou zijn tot een wereldorganisatie, die in een tijd van uni versele vrede haar taak zou verrichten. Tot de vertegenwoordigers van N.T.K.C. en A.N.W.B. sprak jhr. Van Doorn de hoop uit, dat de door Heemstede beschik baar gestelde terreinen goed zouden be vallen. De ere-voorzitter van de I.F.C.C., J. A. C. Champion, verzekerde dat de deel nemers aan de Rally de beste herinnerin gen aan Nederland en Heemstede en aan de daar genoten vriendschap zouden be waren. Vervolgens werden de gasten door het gemeentebestuur op gulle wijze onthaald. Burgemeester Van Doorn droeg persoon lijk zorg, dat zijn gasten niets te kort kwamen en de drie wethouders en de gemeentesecretaris werden middelpunten van geanimeerde conversaties. Na een uur nam prof. ir. D. Dresden namens zijn mede-kampeerder met een geestig woord afscheid van de gastheren. 's Avonds maakten de Rally-gangers een tocht naar Amsterdam, waar zij door bur gemeester d'Ailly toegesproken werden. Bij maanlicht werd een rondvaart door de grachten en de haven gemaakt. Laatste nieuws. De internationale kinderwedstrijden, d/3 vanmorgen ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Irene gehouden zou den worden zijn door de plotseling ingetre den „natte moesson" in het water ge vallen. Morgenochtend om 11 uur kunnen be langstellenden deelnemen aan een rond- ;ang. die over het Rally-terrein gemaakt wordt. Zij dienen zich daartoe om 10.45 uur aan het secretariaat in de Koepel te vervoegen. De excursie is gratis. PERSONALIA. Aan de gemeente Haarlem is eervol ontslag gevraagd door H Felix als leraar aan de avond school voor nijverheidsonderwijs, me.1 J v d. Zaande als onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs. M. v d. Aaker als benoemd leaar de HBS A en A K. v. Overbeeke als leraar het Gymnasium. TROEPENTRANSPORTSCHIP De „Standies", op een van de dekkenin de ruimen van de Kota Baroe, waar Ame rikanen van Amerika, Engelsen van Enge land en Nederlanders van Nederland heb ben gedroomd; dromen immer ontijdig afgebroken, door de luide mededeling, dat de koffie klaar was". Stelt u zich eens voor. dat u gedurende een maand met tweehonderd lotgenoten een gedeelte van iedere dag moest huizen m een ruimte van circa twintig bij veertig meter, dat u daar moest slapen in een vreemd soort bedden, die zo dicht boven elkaar stonden, dat iedere boze droom uw neus hardhandig in botsing bracht me. de anatomie van uw bovenbuurman, dat de temperatuur in genoemde ruimte tussen de 85 en 110 graden Fahrenheit schommelde; dat u zelf drie maal per dag een bord eten uit een grote keuken moest halen; dat ook voor u een strikte discipline gold cn dat die ruimte bovendien een deel vormde van een schip, dat wanneer weer en wind zulks nodig oordeelden, tegelijkertijd naar voren en naar achteren, naar boven en beneden, naar bak- en stuurboord bewoog, dan kunt u zich indenken, dat een reis met een troepentransportschip niet onder het hoofd „luxe-reisje" te vangen is. Voeg daarbij nog de geestelijke toestand van deze ruimpassagiers, die wanneer het een uitreis betreft, zich meestal manifes teert in kernachtige uitdrukkingen betref fende de gemengde gevoelens, waarmede de tocht naar de tropen ondernomen wordt; zij het dan gemengd met de humoristische gelatenheid, die de Nederlandse soldaat nu eenmaal eigen is. Betreft het een thuisreis, dan staan de zaken anders. Het is gemakkelijk te be grijpen dat een repatriërende die harde kampjaren achter zich heeft en wiens blijd schap over het aanstaande terugzien van zijn land, getemperd wordt door een gevoel van sociale onzekerheid in de voor massa-vervoer verbouwde ïndië-boot een symbool meent te bespeuren; dat zijn som bere voorgevoelens maar al te zeer schijnt te bevestigen. Kortweg, dat hij zich een beetje als „landverhuizer" begint te voelen. Men zou dus gaan menen, dat alle fac toren aanwezig zijn om van het brave schip „Kota Baroe", of „Volendam" of „Johan de Witt" of hoe het ook heten mag een vaartuig te maken, dat verdacht veel begint te lijken op het bootje, dat de oude veerman Charon gebruikte om zijn wee klagende slachtoffers naar dat oord te bren gen, waar de slechte mensen hoorden. Het valt best mee. Gelukkig voor de kleine tweehonderd duizend passagiers, die tot nu toe vervoerd zijn, valt dat alles zeer- mee. Over het algemeen is het schoon aan boord. De ventilatoren doen al snorrende hun best om de warmte wat te verdrijven, i Er zijn douches en zoveel waterkranen in I de waslokalen, dat iedere waslustige naar i hartelust kan poedelen. Het eten is, op en kele uitzonderingen na, voldoende en van redelijke kwaliteit. Van het dek af kan men gratis van een uitzicht genieten, waarvoor in normale tijden een toerist een lief sommetje moest neertellen. Wat echter boven alles de moed er inhoudt, is wel, dat iedereen in het zelfde schuitje vaart en dat bovendien het ongemak onvermijdelijk is. Want al diegenen, die zeggen: „Waarom niet duizend man op zo'n schip inplaats van tweeduizend", vergeten, dat daardoor het tempo van repatriëring en troepen zendingen zo zou worden vertraagd, dat nu nog duizenden Hollanders in Batavia onder de „koperen ploert" haar een Hollands regentje zouden zitten te snakken. Ook verliezen zij uit het oog, dat het vervoer bijna twee maal zo veel zou gaan kosten. Een warm dagje. Zo rollen dus nog steeds de repatriëren- den of de militairen 's ochtends uit hun „standie" of uit hun hangmatje, conclude ren, dat het weer een warm dagje zal wor den en gaan vervolgens over tot de orde van de dag. Mogelijk is het piepers jassen met een man of vijftig op het luik, of vlees uit de koelkamers dragen (een fris karweitje), of andere bezigheden, die nodig zijn om twee duizend magen te vullen. Intussen draait de man in de geluids kamer een vrolijk plaatje, dat uit alle luid sprekers in gangen en huften, dekken en ruimen schalt en altijd meezingers en mee- fluiters vindt. En 's middags is er theorie voor de troepen en een boek en een lui plekje voor de employé, die zijn jaar verlof gaathalen en zijn er huilende kinderen die getroost willen worden door de vrouw van die employé. Dan komt 's avonds het beste deel van de dag. De hitte is wat afgenomen. Men rookt een cigaretje aan dek, men maakt een praatje met kennissen, men kijkt naar de zee, die altijd dezelfde bekoring heeft, onverschillig of zij van een luxe mail-boot of van een „landverhuizers-schip" gezien wordt. Men luistert naar de verhalen van de bemanning over hoe er in de oorlog gevaren werd, met stampvol gepakte sche pen op een zee, die vergiftigd was met mijnen en onderzeeërs. Er komt een zuchtje wind en men denkt eens aan de mensen) die het nog veel war- mear hebben gehad, de koks in hun gloeien de keukens, de meester bij zijn stampen de „kar", die het schip vooruitbonkt; dih staan te zwoegen en te zweten in een tem peratuur, die soms heel dicht bij de 150° komt. Men kruipt weer in het hangmatje of in de „standie" en bedenkt, dat het nog een hoop slechter kon. Wanneer het mjs. Kota Baroe van de Rotterdamse Lloyd voor een reis uan een paar maanden, met troepen heen en re- patrierenden terugvertrekt, dan is er onder andere aan boord: Tienduizend kilo jam, honderdtwintig duizend kilo patent-bloem, honderd- twintigduizend blikjes melk, drie hon derdduizend kilo aardappels, (plus cor responderende hoeveelheden koffie, thee, groenten, sigaretten, boter, vet, suiker en nog veel meer), één gezagvoerder (nog altijd „schipper naast God"), vijf officieren, 3 marconisten, 4 stuurmans leerlingen, 10 machinisten, 3 hofmees ters, 4 koks, 2 bakkers. 1 slager, 29 CM. nezen (voor dek en machinekamer)31 Javanen en een paar losse werklieden. O ja en dan nog tiueeduizend passagiers. En reddingsmateriaal voor drieduizend man. Pliilippijns voorstel tot arbitrage Generaal Carlos Romulo, Philippijns af gevaardigde bij de UNO, heeft te kennen gegeven, dat hij morgen aan de Veiligheids raad goedkeuring zal verzoeken van een voorstel tot arbitrage in Indonesië door een commissie van drie of vijf leden. Dit voorstel wordt ten volle ondersteund door kolonel Hodgson, de Australische afge vaardigde. Ministerraad met de commissarissen-generaal Morgen zal een buitengewone minister raad worden gehouden, waarbij de leden van de Commissie-Generaal aanwezig zul len zijn. Kinderfeest in Noord valt in het water Vanmorgen waren een kleine 5000 kin deren naar het E.D.O.-terrein in Haarlem- Noord gekomen als gasten van een boeren bruiloft van een 140 personen. De tafels waren voorzien van de heerlijkste spijzen, de opperkok had, ondanks zijn respectabele omvang, een legertje tafeldienaren tot gro tere spoed aangemaand en onder leiding van de heer H. v. d. Wateren werden een aantal gracieuse volksdansen uitgevoerd. Toen kwam het. De weergoden hadden de zomer meer dan lang genoeg getolereerd en Haarlemse Bloe menweek of niet: water moest er komen. Dus ontlastte zich boven het fleurige schouwspel, middenin een Hongaarse boe rendans een onweer, dat de volle onover dekte tribune schoonveegde en het bruids paar, en de vanzelfsprekend aanwezige Ko ningin Flora tesamen met haar gevolg na men met het comité, dat zoveel moeite aan deze ochtend heeft gespendeerd, de vlucht naar de overdekte tribune De zaak werd afgelast en de herhaling van vanmiddag op het H.F.C.-terrein kon niet doorgaan. De kinderen kregen echter het beloofde vrijkaartje voor de kermis en hun werd het vooruitzicht geopend, dat de boerenbruiloft ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin herhaald wordt. Niet meer drie of vier maal bellen Tc Haarlem houdt het Huisvesting- bureau thans zittingsdagen. De zonderlinge toestand dat het Huis vestingsbureau der gemeente Haarlem, gevestigd aan het Klokhuisplein', officieel geen niet-opgeroepen bezoekers ontving, maar wel personen te woord stond die clandestien wisten binnen te komen, om dat zij het geheim van drie of viermaal bellen (af en toe afwisselend om het ge heim nog enigszins te bewaren! )gehoord hadden, is afgelopen. In de gemeenteraad is op die regeling die geen regeling was critiek geoefend. B. en W. beloofden de kwestie nog eens onder ogen te zullen zien. Dat is nu ge daan. met het resultaat, dat drie maal in de week enkele ambtenaren van het Huis vestingsbureau zullen zitting houden in het Stadhuis om daar het publiek te woord te staan, inlichtingen te geven en klachten aan te horen. Maandag was de eerste zittingsdag. Het liep toen al druk. Nu worden aan het Klokhuisplein alleen opgeroepen bezoekers ontvangen. Drie of viermaal bellen helpt daar niet meer! De „schat van Indië" is nog steeds zoek Chjandra Bose, de door de Japannezen geprotegeerde Voor-Indische leider uit de oorlogstijd, en de schat ter waarde van tweehonderd millioen dollar, welke hij on der zijn hoede genomen zou hebben, heeft men tot nog toe niet kunnen terug vinden. Volgens eerdere berichten, later meerma len tegengesproken, zou Bose zijn omge komen bij een vliegtuigramp op het vlieg veld van Taihokoe. 25 Augustus 194.5. Hij zou toen de schat bij zich gehad hebben. Toen Bose in doodsstrijd lag. zou de kof fer met de kostbaarheden uit het wrak van het vliegtuig vandaan gehaald zijn. Thans wordt bericht, dat, enkele weken na de datum van het ongeluk, de adjudant van Bose, in gezelschap van verschillende Japanse officieren, uit Formosa naar To kio vertrokken zou zijn met een grote kof fer. welke hij bij zijn aankomst in de Ja panse hoofdstad aan een officier van het Japanse hoofdkwartier overhandigd zou hebben. Dit feit zou in de verwarring, voorafgegaan aan de aankomst van de eerste Amerikaanse troepen, aan de aan dacht ontsnapt zijn. Men vermoedt nu, dat de koffer van de adjudant de „schat van Indië" bevatte. Jongens-zakboek en „Wie wat waar voor de Jeugd (A. W. SijThoff). Twee frisse boekjes, die beide proberen een zak-encyclopaedle voor de jeugd te zijn. hebben zojuist de persen van Sijthoff in Leiden verla ten. Het „Wie wat waar" is uitgebreider dan het kleinere zakboekje, maar zowel het een als het ander proberen zij zoveel mogelijk intenser aardigheden ln zo kort mogelijk bestek te geven Hoewel stijl van de diverse artikelen zeker niet bvcral gelijk staat met de Inhoud ervan, zullen vooral onze padvinders en kampeerders, zeilers en vissers, maar ook zij. die hun kenr.Is over de wondoren ven natuur en techniek willen ver rijken. met dd-re twee uitgaven gebaat zijn. Waar blijft een zelfde deeltje, dat de Nader- landse cultuurgeschiedenis in grote trekken aan de jeugd duidelijk maaktT F. BINNENLAND De Inspectie voor het Schriftelijk Onder wijs, welke haai bureau thans ln Amstelveen heeft gevestigd, heeft thans een dertigtal In stellingen voor schriftelijk onderwijs erkend. Instituten, weike zich nog niet hebben aange meld. kunnen dit alsnog doen in de leeftijd van 66 jaar is in Den Haag overleden ir, 11. van der Kaa. inspecteur-gene raal voor de volkshuisvesting en waarnemend president var. het Nationale Plan. Tussen Nederland en Denemarken is een aanvullende handelsovereenkomst getekend, welke voorziet ln een goederenverkeer, dat we derzijds een waaide zal hebben van 5 250 000 kronen Nederland zal copra, ruw Ijzer en elec- tro-technische producten leveren onder andere In zUn zitting van Woensdag zal de Amster damse gemeenteraad een voorstel van B. en W, behandelen, om het midden-Damterreln over te dragen aan de Nationale Monumentencommlssie voor de oprichting van het nationale oorlogs monument, waarin alle facetten van de strijd tegen de bezetier tot uiting zullen komen. De onlangs In de Westerschelde gezonken Engelse sleepboot „Fair Play II". Is door twee bokken van de Bersingmaatschapplj Holland ge licht. Zij Is bij Vllsstngen aan de grond gezet. De generaal-majoor C, Giebel van de staf der luchtmacht hegft de „Congressional Medal of Freedom" ontvangen. Deze Amerikaanse onderscheiding werd hem uitgereikt voor het werk dat hij heeft verricht ln de staf van gene raal Mac.Arthur. Binnenkort zullen te Rome Nederlands- Italiaanse handelsbesprekingen gehouden wor den Nederland heeft het bestaande betallngs- accoord met Italië opgezegd cn Italië zegde het bestaande handelsaccoord op. Zondagmorgen brak brand uit in de grote villa van de heer H. aan de Drift te Laren. Door^ dat het huis met riet bedekt was greep het vuur zeer snel om zich heen. In korte spanne tijds stond hei gehele dak in lichter laaie. De larense en Hllversumse brandweren konden niet ver hinderen, dat de villa, welke bewoond werd door een dertigtal geiepatrleerden. geheel uit brandde. De Inboedel kon grotendeels worden gered. De Stichting Nederlandse Particuliere Bin nenvaart, waarin de vijf schlppersorganlsattes samenwerken, heeft bij de regering geprotes teerd tegen de maatregel, waarbij de vracht voor het vervoer van turf met 20 pet. is verlaagd. Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft een vaeantleweek georganiseerd ten behoeve van de Amsterdammei s. die hun vacantie niet buiten de stad kunnen doorbrengen. In diverse wijken worden' kinderfeesten gehouden en er zijn 100.000 bioscoopkaartjes gratis aan de burgerij ver strekt. Op 11 Augustus zal de K. L. M. een vlucht AmsterdamGrand Rapids (Michigan) uitvoeren, waarvan gebruik gemaakt kan worden voor het vervoer van phllateltstlsche stukken. De stukken, welke men inet deze vlucht wil medegeven moe ten geadresseerd zijn aan het Post-offlce Hol land (Michigan) en de aanduiding dragen „Per extra K L M.-vlucht Amsterdam—Grand Rapids, tl Augustus 1947". De terugzending geschiedt gratis. Hiervoor behoeft geen antwoord-coupon te worden ingesloten. De K.L.M. heeft voor dit doel 10 000 speciale enveloppen doen ver vaardigen. Met ingang san 1 October zal het wederom mogelijk zijn, telegrammen te verzenden, die gelukwensen of rouwbeklag Inhouden. Ook tele grammen op luxe-formulieren zullen weer met Ingang van die datum gebruikt kunnen worden. HAARLEM EN OMGEVING De heer II. .1. P. Clirlstlaans, Romolenstraat 27, herdenkt heden. 5 Augustus, den dag waarop hij vóór 40 Jaar in dienst trad bij de firma Levert en Schudel Wijnhandel en Likeurstokerij. Dljk- straat. Thans Is hij daar meesterknecht. Vrijdag 8 Augustus zal de Jubilaris op het kantoor ge huldigd worden. 'I'om Poes komt weer in Haarlem. Chris Hofland's operette gezelschap uit Den Haag zal Zondagmiddag in het Concertgebouw te Haar lem nog een herhaling geven van het sprookje „Tom Poes en de betoverde spiegel". De oud-Haarlemmer Ds. P. C. Vermeulen te Laren, oud-hulpprediker ln Wijk VII. Is beroe pen bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam- Charlots. Mej. F. Stringer te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Hazers- woude-dorp. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrij dag geen spreekuur houden en de heer A. van Geluk wethouder van publieke werken, geen spreekuur op Zaterdag. Heemstede VERGADERING ONDERLINGE TUINLIEDEN VERENIGING. Woensdagavond houdt de Onderlinge Tuinlieden vereniging „Aerdenhout en Omgeving" een vergadering in het Volks- koffieihuis, waarbij de komende grote ten toonstelling en de binnenkort te houden Zinnia-avond wel de hoofdpunten van de agenda zyn- Santpoort Bloempjesdag Ten bate van de vereniging tot verple ging van lijders aan vallende ziekte wordt Donderdag een „bloempjesdag" gehouden. Er worden momenteel ruim 400 patiën ten in de inrichting verpleegd. Enorme schade is in de oorlogstijd toegebracht aan de gebouwen en de organisatie. Subsidie heeft men niet en er is per dag ongeveer duizend gulden nodig om alles draaiende te houden. Mevrouw R. Visser-Denekamp, Terras- weg 15, wil gaarne nog collectanten en collectrices aannemen voor de bloempjes verkoop en doet hiertoe een beroep op alle inwoners van Santpoort. Twee-en-dertig inschrijvingen voor de harddraverij De harddraverij van „Santpoort en Om streken", welke Donderdag op de Hagelin- gerweg wordt gehouden, belooft een groot succes te worden, daar niet minder dan 32 inschrijvingen geboekt werden, waaronder paarden van de bekende renstallen De Vlieger, Geertsen, gebr. Konijnenburg en Van Leeuwen. Prijzen voor de rïngrïjderïj Ondanks het feit, dat alles nog niet zo gemakkelijk te verkrijgen is als vóór de oorlog is het bestuur der ringrijderij-ver- eniging er toch in geslaagd op een keur van fraaie prijzen beslag te leggen. Ze zijn te zien in de étalage van de heer Zonne veld aan de Hoofdstraat. Amsterdamse Beurs Slotkoers gisteren Koninklijke OUe. 408% 291% 3711/2 AK.U 192 Fokker 224 Nederlandse Ford Nederlandse Kabe 275 Calvé certificaten 174% Scheepvaart-Unie 176 doll -Amerika Lijn 201 Jeli Maatschappij 159 H V A 241 A'dam Rubber 149 Ned Handel MIJ.. 137 N.-I. Handelsbank 103% Billiton Mij. 11 355 Heden 1 uur 408 290 Vz 371% 190% 382 278 174% 177% 201% 160 237 146 136 103 350

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3