Haarlems Dagblad Attlee's rede Nieuwe stap van de Veiligheidsraad in de Indonesische kwestie gevraagd Republiek wijst Amerika's aanbod tot bemiddeling af door het te aanvaarden De Britse regeringsverklaring in Lagerhuis goedgekeurd 195 millioen dollar voor Nederland Weerbericht 62c Jaargang No. 18704 Bureaux. Grote Houtstr. 93, Tel. Adrnln. 10724, H825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur |l5U54. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 8 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: F ibert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HE hi ET BEROEP dat dc Britse premier op het volk heeft gedaan om „de nieuwe i!ag om Brittannië" te winnen, teneinde uit de zeer zorgelijke economische crisis te geraken, geeft veel te denken. Ook aan ons. Er zijn mensen, die zulke buitenlandse crises met merkwaardige kortzichtigheid en oppervlakkigheid beschouwen. Zij bepalen r.ch tot een soort goedkoop leedvermaak, dat een ander in moeilijkheden verkeert en zien niet in, dat de moeilijkheden van die gnder niet alleen grote overeenkomsten met die van Nederland vertonen, maar dat zij bovendien de onze zullen vergroten. Want bet economische leven der volken is, al hebben de politieke ontwikkeling en het staatkundig inzicht daannee geen gelijke tred gehouden, zo sterk geïnternationali seerd dat de eigen reddingspogingen van een land, dat tot krasse maatregelen ge dwongen wordt, onmiddellijk hun weerslag op de omringende landen doen gelden. Die genen, die met deze zaken direct te maken hebben, hetzij in ambtelijke zin of in het bedrijfsleven, zien dat wel degelijk in. Een gevolg van Attlee's rede, dat onze onmid- iellijke omgeving betreft, vindt men dan ook reeds in dit nummer. Meteen is be- [orgdheid in de bollenstreek ontstaan. Att- lee heeft bezuinigingen op de Engelse in voer aangekondigd en de vraag rijst, of ook de bloembollen daaronder zullen vallen: niet voor dit seizoen, waarvoor de export al in een te ver gevorderd stadium is, maar nel voor het volgende. Men weet het nog piet, maar erkent de mogelijkheid. Dit is een enkel voorbeeld; andere delen van unzc export naar Engeland kunnen er even- sens bij gemoeid worden. En als Enge land alle krachten moet concentreren op yn productie en zijn uitvoer is dat voor ons niet minder noodzakelijk. Er wordt in prs land ev.enveel toespitsing vereist op de iconomische Battle of Holland als in Groot- Brittannië op de economische Battle of Bri- ain, door Attlee geproclameerd. Als de Britse premier klachten aanheft ever een dollar-tekort, over gebrek aan Heviezen, zijn dat voor ons bekende klan ken. Als hij spreekt over de vertraging in fcet herstel van de productie in zijn land tn in de gehele Oude Wereld, kennen wij die taal. Als hij vermindering van de mili taire troepen-sterkte in binnen- en buiten land aankondigt, om meer krachten voor fie productie te kunnen vrijmaken, is zulk ten "wenselijkheid niets nieuws voor ons. Eo kan men zijn betoog punt na punt; taan volgen. En als hij de buitenlandse Verplichtingen, die Engeland op zich geno ten heeft, aanroert blijven wij daar ook piei buiten. Want vermindering van de Engelse uitgaven-in-dollars ten bate van Duitsland raakt direct ohze nog volkomen pnzekere relaties met onze Oostelijke buren. Die relaties betreffen een vroegere handel inet Duitsland, die voor Nederland van tven groot materieel belang was als zijn betrekkingen met Indonesië. Zij raken bovendien onze politieke belangen en onze Veiligheid in de toekomst. Wat zal het bomende beleid der bezettende mogend heden ten aanzien van West-Duitsland zijn' Daar .hebbcif wij het grootste directe belang pij. Het blijkt nu wel afdoende dat Groot- Brittannië de zware taaie, die het twee jaar beleden op zich genomen heeft en die fei telijk boven zijn economische krachten ging, biet langer zal kunnen volvoeren. Het is teen kleinigheid een volk op de been te houden, dat op geen stukken na normaal produceert en dat tegelijkertijd als afne mer van de eigen producten is uitgescha keld. De Duitse productie moet worden her- Iteld. Er moet verandering in het gesplitste m versnipperde beheer van West-Duits rad komen. Daar is men het evenwel nog liet over eens. Als men het er in het tomende najaar over eens mocht worden, 1 het nog lang niet voltrokken zijn. Economische maatregelen, zoals Attlee lans aangekondigd heeft omdat de nood- lak zijn land daartoe dwingt, zullen in vele Indere landen bezorgdheid wekken en lirect nadeel veroorzaken. Want zij zijn [eheel berekend op het Britse eigenbelang, lat kan anderen wel irriteren, maar het leeft weinig zin, want zelf handelen wij liet anders. En de ervaring heeft ruim- :hoots geleerd, dat men er op deze wijze iet komen zal, omdat geen enkel land van ropa tot volledige zelfvoorziening in staat |s. omdat Europa op deze wijze alleen zijn brachten versnippert en zijn onderling af hankelijke delen elkaar voortdurend onder ling afbreuk doen. Uitvoering van het plan-Marshall kan tijdelijk helpen en een Iconomische ineenstorting van West-Euro- jia verhinderen. Maar meer dan een inlei- ïing tot de noodzakelijke verdere ontwik keling zal het nooit kunnen zijn. Daarom hebben nu zovelen ook in Groot-Brittan- h:ë., zich met diepe overtuiging geschaard pc'nter de plannen tot schepping van Ver- pigde Staten van Europa. Met economische jnaatregelen alleen, die .de noden tijdelijk pverbruggen, zal men nog geen toekomst boor Europa scheppen. Als de oude tegen- jlellingen blijven bestaan zal men na enige aren alleen de -oude concurrenten weer op Ie been hebben geholpen en groter mach- :n in deze wereld zullen opnieuw de ge- •genheid krijgen, van hun verdeeldheid ;n versnippering van krachten te profi- ;ren. Gelukkig blijkt het besef van d^ze 'erkelijkheid steeds meer te gaan door- ringen. De rede van Attlee geeft ons vooral dit edenken: Wij zijn nu in Europa nog steeds erder dan dit soort beleid. Zij zijn «t niet en wij evenmin. R. P. Sjahrir naar Amerika Sjahrir is gistermiddag om 13.30 uur [Nederlandse tijd) in gezelschap van Hadji Igoes Salim, de republikeinse minister an Buitenlandse Zaken, naar Amerika ertrokken. Tijdens het oponthoud te Cairo leeft Sjahrir een officieel bezoek gebracht an Egyptische regeringspersonen om hun jlank te betuigen voor hun steun aan de Hpublikeinse zaak. Sjahrir heeft voor zijn vertrek uit Cairo lan United Press een interview toege daan, waarbij hij verklaarde: „Het is dui delijk geworden, dat geen oplossing be- pikt kan worden door middel van directe Onderhandelingen tussen de Nederlanders p de Indonesiërs. De Nederlandse regering leeft haar beloften gebroken en daarom lebben wij een internationale garantie no- hg omtrent de activiteit van de Neder- fcidsc troepen in Indonesië. [Verondersteld kon worden dat de Ne derlanders de interimperiode zouden ge- fMiken voor de liquidatie, maar zij heb- kn haar blijkbaar gebruikt voor consoli datie van hun positie. INDIA IS NOG NIET TEVREDEN: Van Kleffens brengt Oost-Indonesische boodschap over De Veiligheidsraad is gisteren opnieuw in een Indonesisch debat geraakt tengevolge van het feit, dat de afgevaardigde van India, Sen, gebruik maakte van zijn bevoegd heid om een nog op de agenda voorkomend onderwerp te allen tijde in discussie te brengen. Sen deed een beroep op de Veiligheidsraad om een bevel uit te vaardigen, dat de Nederlandse en republikeinse troepen de stellingen, die zij voor het begin der vijandelijkheden innamen, weer zouden betrekken. De raad deed over dit voorstel geen uitspraak. Voorts verklaarde de heer Sen dat zijn regering dc voorkeur geeft aan een internationale arbitragecommissie boven bemiddeling door de Verenigde Staten. De heer Sen beschuldigde de Nederland se regering er van het accoord van Ling gadjati op eigen wijze te interpreteren. „De Indonesiërs waren bereid met de Ne derlanders op alle punten accoord te gaan behalve op dat betreffende het handhaven van de orde door een gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische politiemacht", zo zeide hij. Mr. van Kleffens ontkende ten sterkste, dat de kwestie van de gemeenschappelijke politiemacht het struikelblok was geweest. Hij herhaalde, dat de redenen voor de Ne derlandse militaire actie waren: Het vast houden van gijzelaars, het staken van de levensmiddelentoevoer, waardoor hongers nood ontstond, meer dan duizend be standsschendingen, en de onmacht van d£" Indonesische regering om ongeregelde ele menten in bedwang te houden. Van Kleffens verklaarde vervolgens, dat als gevolg van de Indonesische blok kade 13% der inwoners van Madoera van honger was omgekomen en dat 27% van honger ongeneeslijk ziek was: „Wij kon den dat niet langer tolereren", aldus be sloot de Nederlandse vertegenwoordiger. De raad nam evenmin een besluit over een Australisch voorstel, de arbitragecom missie te doen bestaan uit de Verenigde Staten en Australië. Een schriftelijk in gediend verzoek van de Phiüppijnen om het debat over Indonesië te mogen bij- Elf Nederlandse doden ina wapenstilstand Republikeinse bestands schendingen Nederlandse communiqués uit Batavia mélden o.a. dat in de bezette gebieden overal intensieve patrouillegang wordt on derhouden. Op verschillende plaatsen moest tegen gewapende benden opgetreden wor den. Deze benden houden zich voornamelijk bezig met roof, vernielingen, mishandeling en moord, voornamelijk op leden van de Chinese bevolkingsgroep, waarbij onmen selijke wreedheden worden bedreven. Ten Zuid-Westen van Madjalengka en Koenin- gan konden 600 Chinezen worden gered. Zevenhonderd Chinezen, door de T. N. I. weggevoerd, konden worden bevrijd en werden naar Soempiah ten Zuid-Oosten van Banjoemas teruggebracht. Onze post te Randegankoelon ten Westen van Soerabaja werd wederom vanuit het bezette gebied met mortieren en mitrail leurs beschoten. Ludhtverkenningen heb ben uitgewezen, dat op de olievelden van Tjepoe branden woedein. Sedert het inwerking treden van de order tot staking van de vijandelijkheden zijn de verliezen aan onze zijde: Elf gesneuvelden, 27 gewonden en een vermiste. De republikeinse ondergouverneur van Noord-Sumatra te Siantar, «die aanvanke lijk van de Recomba toestemming had ge kregen in Siantar te verblijven, moest naar Medan gebracht worden wegens onge wenste aétiviteit. Dit geschiedde eveneens met de republikeinse procureur-generaal voor Sumatra, Mora, aangezien gebleken is, dat hij bij de T.N.I. de rang van luitenant kolonel bekleedde en als auditeur-militair optrad. Op Zuid-Sumatra zijn de kolenmijnen van Koekit Asem in volle actie. De kroonjuwe len van het sultanaat Siat. waarvan on langs gemeld is, dat deze door de Neder landse troepen in de mijnen van Boekit Asem zijn gevonden, hebben een waarde van verscheidene millioenen guldens. De toestand op Madoera. Aneta's speciale correspondent op Ma doera bericht als zijn eerste indruk dat er grote verwaarlozing heerst op het eiland. In de kampongs werden verschillende lij ken aangetroffen van uitgehongerde Ma- doerezen. In enkele huizen woonden nog enige door honger uitgeputte en meestal zieke bewoners. De kuststrook bij Kamal lag bezaaid met boobytraps en landmijnen, die de Nederlandse opmars zeer'vertraag den. Vele pantsergranaten zijn afkomstig van de werkplaatsen der Kon. Marine te Batoeporong. Zij zijn alle van voor-oorlogs fabrikaat. wonen werd verworpen, ofschoon het bij stemming een meerderheid van een stem verwierf. De vereiste meerderheid voor dergelijke verzoeken is drie. Mr. van Kleffens overhandigde de voor zitter van de Veiligheidsraad tenslotte een boodschap van de regering van Oost-In- donesië, waarin deze haar bevreemding uitspreekt over de inmenging van'de Vei ligheidsraad in een interne aangelegen heid van Nederland. Deze boodschap is enkele dagen geleden in extenso in de pers gepubliceerd. Regeringsverklaring van de staat Oost-lndonesië Linggadjati voorwaarde tot samenwerking met de republiek De regering van Oost-Indonesiê heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreekt, dat de republiek blijk zal geven van een ernstige wil tot samen werking en wel vooreerst door zich bereid te tonen om de besprekingen van de dele gaties te hervatten; verder door bereid heid tot deelneming aan de ontworpen federatieve raad (de interimregering) en door het doen eindigen van de tegen Oost- lndonesië gerichte vijandige propaganda en militaire activiteit in iedere vorm. De regering van Oost-lndonesië verklaart zich harerzijds bereid om ter bevordering van vriendschappelijke betrekkingen met de republiek de vrijlating van daarvoor in aanmerking komende politieke gevange nen te overwegen. Deze vrijlating kan echter pas geschieden, wanneer onmisken baar is gebleken, dat de republikeinse re gering iedere vorm van militaire en pro pagandistische activiteit tegen ..Indonesia Timoer'! staakt, onvoorwaardelijk de be ginselen van Linggadjati aanvaardt en wanneer verder is gebleken dat de repu bliek concrete stappen neemt om die be ginselen ten uitvoer te brengen en dat zij het Oost-Indonesische standpunt op grond van deze beginselen eerbiedigt. Haarlemse padvinders naar de Jamboree vertrokken Skymasters oponthoud Een Skymaster van de K.L.M is. op weg naar Indonesië, geland op het vliegveld van L.vdda in Palestina, daar Voor-Indië gewei gerd heeft het vliegtuig in Bombay te laten landen. De 36 passagiers overnachten te Lydda. Gisteravond is een Constellation van de K L M. met drie-en-een-halve ton post aan boord uit Batavia vertrokken. Mo menteel is een K.L.M.-toestel van Amster dam onderweg naar Batavia, dat de post zal meenemen van die toestellen, welke in Cairo en Bagdad werden opgehouden wegens het landingsverbod van de rege- wegens het landingsverbod van de Voor- Indische regering. Het woord is aan.. Abraham Lincoln: Ik weet niet trie mijn groot, vader was. Het interesseert mij veel meer wat zijn klein zoon zal zijn. Groep Stern in citroen-offensief De Joodse verzetsgroep in Palestina „Stern" heeft aangekondigd, dat zij ge durende het seizoen, waarin de voor Enge land bestemde citroenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoudelijk aan slagen op de spoorwegen zal plegen. Gebruikmaking van goede diensten om bemiddeling te voorkomen De republikeinse regering heeft wel een zeer merkwaardig gebruik gemaakt van het Amerikaanse aanbod tot het verlenen van goede diensten bü het beslechten van het Nederlands-Indonesische geschil: Zij heeft dit aanbod aangenomen door de Verenigde Staten te verzoeken, hun goede diensten te verlenen tót beïnvloeding van dc Veilig heidsraad. opdat het geschil worde opgelost door een internationale arbitragecommissie en niet door bemiddeling van een of enkele mogendheden dus, zoals de Verenig de Staten door hun aanbod beoogd had/len. Blijkens nadere berichten spreekt de re publikeinse regering in haar antwoord nota aan de regering van de Verenigde Staten de eenstemmige overtuiging uit, dat, als de Amerikaanse regering in staat is om het republikeinse voorstel te ondersteunen, dit een goede daad jegens de mensheid zou zijn. Hiervoor worden dan als redenen op gegeven, dat de republiek en Nederland accoord gaan om loyaal elke uitspraak van een arbitrage-commissie op te volgen en dat er een goede mogelijkheid bestaat, dat een internationale commissie een duurzame oplossing zou vinden. De UNO zou zodoen de een zeer noodzakelijk praecedent schep pen om aan de wereld te bewijzen, dat haar organisatie in staat is oorlogen te voorkomen, aldus de republikeinse nota. In de republikeinse verklaring wordt de mening uitgesproken, dat Amerika, Enge land en Nederland het er over eens zullen zijn, dat in arbitrage door een commissie der UNO de enige en laatste hoop is ge- Opgewekt en met een tot in de puntjes verzorgde uitrusting vertrok Donderdag middag een groepje Haarlemse padvinders naar de „Jamboree de la paix", die tot 22 Augustus te Moisson in Frankrijk gehou den wordt. Van de Nederlandse Padvinders Vereni ging waren veertien verkenners aanwezig, die onder het commando van de districts commissaris voor Haarlem, de heer M. C. de Jong en van diens assistent F. H. Jan sen staan. De Katholieke organisatie was 'met 7 leden aanwezig. In totaal zullen een kleine 800 Neder landse padvinders het festijn aan de Seine meemaken. Verkeersoiigelukkcnkroniek Een dertienjarige fietser kwam Donder dagavond in botsing met een vrachtauto, die ter hoogte van de Kenaustraat de Kruis weg overstak. Hij viel en kreeg het linker achterwiel van de aanhangwagen van de auto over het rechterbeen. Met een been breuk werd hij naar St. Joannes de Deo overgebracht. Eveneens naar de Deo werd de 64-jarige wielrijder gebracht, die, van de Jan Gijzen- kade •komende, bij het oversteken van de Rijksstraatweg niet oplette en door een uit de richting Soendaplein komende militaire vrachtauto aangereden werd. De man kreeg een hersenschudding en een,wondje aan het achterhoofd. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Het huisje in Den Hout is open Vanmorgen is onder het vriendelijke rode dak, dat sinds enige weken tussen het groen van de Haarlemmer Hout doorsche mert, „de wachtkamer" geopend. Al is het begrip „wachtkamer" wel wat ruim geno men - want de inwendige mens kan er, tegelijk met zijn vermoeide collega, op krachten komen het huisje ziet er fris en aantrekkelijk uit. EeAi bank voor de wachters en stoeltjes voor de eters, vrien delijke raampjes voor uitzicht over de her tjes plus.de komende en gaande trams; zie- daJï- de laatste aanwinst van onze stad, welke in acht weken langs de bocht van de Hertenkamplaan is verrezen. Hirosjimade Japanse stad welker naam onverbrekelijk verbonden is aan de atoom bom, die haar in een troosteloze ruïne veranderde, wordt langzamerhand herbouwd. Op de verpulverde puinmassa verrijzen houten huizen, waardoor 65 procent van de verwoeste gebouwen vervangen kon worden. De meeste bouwsels zijn van zeer tij delijk karakter, doch voor het ogenblik verhelpen zij dc woningnood en stellen zij de overgebleven bevolking in staat, weer enigszins tot normaler levensomstandigheden te komen. De Engelse minister van Financiën, Hugh Dalton, opende gisteren de tweede dag van de debatten over de economische positie van Engeland in het Lagerhuis met de ver klaring, dat de Amerikaanse lening de moeilijkheden waartegenover Engeland zich thans geplaatst ziet, een jaar heeft uitge steld. „De exporten van Amerika zijn twee maal groter dan de importen en het verschil tus sen beide is het totale ongunstige saldo op de balans van de overzeese handel van alle landen ter wereld," aldus Dalton. Ook Canada in perikelen. De minister verklaarde, dat de Ameri kaanse lening waarschijnlijk in October a.s. uitgeput zal zijn, hoewel hierin enige ver traging kan komen door de beperkingen welke de eerste minister heeft aangekon digd. Hij wees er op, dat Engeland, afge zien van het Amerikaanse crediet, een cre- diet heeft in Canada, waarvan nog 500 mil- lioen dollar over is. Doch Canada, dat thans zelf met moeilijkheden te kampen heeft, heeft verzocht dit crediet niet al te snel op te nemen en Engeland is overeen gekomen slechts 50 van zijn uitgaven in Canada te dekken met het Canadese cre diet, terwijl de andere helft gedekt zal wor den met het Amerikaanse crediet. Inzake de vermindering van de sterkte van het leger, teneinde arbeidskrachten be schikbaar te krijgen voor de vitale indu strieën, deelde Dalton mede, dat de rege ring een studie maakt van de mogelijkheid om de overzeese troepenmacht te vermin deren, door een ruimer gebruik van de luchtmacht, waardoor de sterkte van de troepen op de grond zou kunnen worden verminderd. Hij deelde mede, dat het Noodprogramma dat door de eerste minister is afgekondigd, zal leiden tot een jaarlijkse besparing van 200.000.000 pond sterling. Het dollartekort op het Westelijk Halfrond bedroeg dit jaar 600.000.000 pond sterling. Oppositie. Anthony Eden, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, was de laatste spreker voor de oppositie. Hij kenschetse de door de regering beoogde maatregelen als „on doordacht, haastig geïmproviseerd en on voldoende". De regering was volgens hem onvoorbereid en zonder een vastomlijnd plan, terechtgekomen in een crisis, die zij niet had voorzien. Hij had het gevoel, dat men slechts ten dele een beeld gekregen had van de huidige economische positie. „Wij kunnen dit allegaartje van zekere vehnindcringen en onzekere verwachtin gen niet beschouwen als een werkelijk ge neesmiddel voor onze kwalen", aldus Eden. Hij eiste, dat de regering erin zou toestem men, het zomerreces van het parlement over enkele weken te onderbreken om de situatie in ogenschouw te nemen. Bü hot einde .van het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over de Britse eco nomische toestand heeft de oppositie tegen de regering gestemd om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen volgens haar de ontoereikendheid van de Britse rege ringsplannen moet heten. De oppositie werd met 318 tegen 170 stemmen verslagen, het geen een meerderheid van 148 stemmen voor de regering betekende. Onverwacht gevolg van baldadigheid Een elfjarige knaap gooide Donderdag middag in de Grote Houtstraat een prop papier naar een voorbijrijdende vrachtauto. De bestuurder kreeg het projectiel tegen het oog en stopte onmiddellijk, waardoor een achter hem komende fietser tegen de auto botste. Het incident liep gelukkig zon der letsel of schade af. maar de jongen heeft zijn baldadigheid met een proces verbaal moeten bekopen. legen op een vreedzame bijlegging van het geschil. De republiek verzoekt de Amerikaanse regering een vertegenwoordiger naar Djokja te zenden, zodat zij vollediger inge licht kan worden over het officiële Indone sische standpunt en vraagt per radio van zijn vermoedelijke tijd van aankomst ver wittigd te worden. Bestandschendingen? Volgens een officieel republikeins com muniqué hebben de Nederlanders opnieuw het bestand geschonden, toen Nederlandse vliegtuigen de laatste dagen op verschillen de punten over republikeins gebied vlogen, met name boven het vliegveld van Soera- karta. Deze verkenningsvluchten hadden volgens dit communiqué eveneens plaats boven het gebied van Malang en verschil lende andere streken van Midden-Java. Volgens een radio-uitzending van de In donesische republiek zou een Nederlandse tank Hanggoeng op Midden-Java binnen getrokken zijn. Volgens het bericht hebben de Nederlandse troepen'eveneens in strijd met de wapenstilstand Manjar op Oost-Java aangevallen. Duurder levertraan De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geïmporteerd, is sinds het vorig jaar aan merkelijk gestegen. Dientengevolge moesten ook hogere verbruikersprijzen worden vastgesteld, die met Ingang van 17 Juli geldig zijn geworden. Deze prijzen ztjn: l liter f2.90. 400 cc fl.35, 300 cc. 1 1.03. 100 cc. f 0.45. De fles ls daarbij niet inbegrepen Walvistraan, dat In zekere zin als binnenlands product zou kunnen gelden, wordt niet voor medische doeleinden gebruikt doch wel voor de margarlneproduclle. Amerikaanse hoogleraren onderscheiden Twee Amerikaanse hoogleraren van Ne derlandse afkomst, prof. J. Anton de Haas en prof. J. A. C. Faggenger Auer, beide van de Harvard University, zijn door de Nederlandse regering onderscheiden we gens het feit, dat zij reeds gedurende de oorlog voorbereidingen getroffen hadden de Nederlandse universiteiten en hoge scholen te helpen. Zowel uit geschenken van uitgevers als met bijeengebrachte gelden, hebben zij omvangrijke boeken- zendingen samengesteld, welke door be middeling van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam over de verschil lende bibliotheken, laboratoria en andere daarvoor in aanmerking komende instel lingen zijn verdeeld. Tot dusverre zijn 7000 exemplaren ontvangen. Er worden nog nieuwe zendingen verwacht. Prof. Faggenger Auer vertoeft thans in ons land om verder contact tussen de Amerikaanse en Nederlandse instellingen van hoger onderwijs tot stand te brengen, onder andere door het instellen van „ruil- professoraten". De grote betekenis van dit werk heeft de regering erkend door Prof. De Haas te bevorderen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en prof. Faggenger Auer te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Donderdagavond om 8 uur (Nederland- l landen was, die bevrijd werden en de door iiHI ic in Washington aati nrprpAnlrnirnf. dif. land fclpdan nnrlncrssr-hadA dif» van Hp Daders van inbraak gearresteerd Een week geleden werd in Heemstede bij een familie, die met vacantie afwezig was, ingebroken, waarbij kleding, een radiotoe stel, alle familie-juwelen en een grote hoe veelheid sigaretten ontvreemd werden. De recherche van Heemstede is er in ge slaagd, in samenwerking met de recherche van Haarlem, de daders. K. en B. in Haar lem woonachtig, aan te houden. Bovendien konden nagenoeg alle ontvreemde goede ren achterhaald en in beslaggenomen wor den. K. bleek een ontvluchte politieke delin quent te zijn. se tijd) is in Washington een overeenkomst getekend, waarbij de Wereldbank aan Ne derland een crediet verleent ten bedrage van 195.000.000 dollar. Deze lening heeft een looptijd van 25 jaar, de rentevoet be draagt 3 1/4 In overeenstemming met de voorwaarden van de overeenkomst wordt echter op het uitstaande gedeelte van de lening nog een commissie berekend van 1% 's j aars,'"voor het vormen van een speciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats vinden. Volgens A.N.P. heeft de Wereldbank bepaald, dat deze lening niet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uitgaven mag worden gebruikt. De We reldbank heeft het doel van de lening als volgt omschreven: „Zij mag uitsluitend worden gebruikt voor het herstel van de Nederlandse productiemiddelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bijdragen tot het herstel van Europa als geheel". De motivering In de toelichting op het verstrekken van de lening werd het volgende opgemerkt: •Het programma voor de Nederlandse we deropbouw voorziet in een omvangrijke invoer in de komende drie jaar. Voorts moet Nederland in de komende vijf jaar terugbetalingen verrichten uit hoofde van verplichtingen op korte termün. Derhalve is overeengekomen dat in deze periode geen terugbetalingen van de hoofdsom behoeven te geschieden. Nadien zal met de terugbetaling van de hoofdsom in kleine termijnen worden begonnen, welke ter mijnen geleidelijk groter zullen worden totdat de gehele lening op de.vastgestelde datum zal zijn afgelost". Er werd verder op gewezen dat Nederland reeds een ..in drukwekkende vooruitgang in zijn pro ductie heeft tot stand *#racht- niette- genst-aaode het een der laatste Europese dit land geleden oorlogsschade die van de omliggende landen overtreft". In de toelichting werd voorts medege deeld. dat de Wereldbank er zich ten zeerste van bewust is dat Nederland bij zonder gevoelig is voor de politieke en economische factoren die de wereldhandel beïnvloeden. „Hoe deze factoren zich zul len ontwikkelen kan niet worden voor speld, doch er bestaat duidelijk een harde noodzakelijkheid" voor Nederland om van iedere gelegenheid om gezonde, produc tieve handelsbetrekkingen aan te knopen, gebruik te maken". Met betrekking tot de capaciteit van Nederland om de lening terug te betalen wordt er op gewezen, „dat het Nederlandse volk dat goed geschoold is en hard werkt, getoond heeft in staat te zijn tegen ont beringen te strijden en buitengewone veerkracht aan de dag heeft gelegd om zich te herstellen van de gevolgen van de oorlog. De regering van het land houdt zioh aan solide beginselen en heeft het bewijs geleverd van stabiliteit en van een verstandig beleid. Nederland is nimmer in gebreke gebleven zijn binnenlandse of buitenlandse schulden te voldoen". VRIJ ZONNIG. Verwachting, medegedeeld door het K N M.I te De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond: Ko^le nacht. Morgen overdas vrij zon- nig. Droog weer Geleidelijk hogere temperaturen Weinig wind. 9 Augustus: Zon op 5.12 uur. onder 20 18 uur i Maan op 23 06 uur. onder 13.26 uur (Laatste kwartier) 2

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1