Italiaanse woningnood en arme huisheren Hollywoodse injectie voor de France film J. de Vlieger wint Santpoortse draverij met „Hollandia" C Panda en de Meestervlieger Nieuwe uitgaven Wereldnieuws O VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 Wanordelijke toestanden bij de huisvesting algemeen de lieden, die hebben geprofi teerd van de rampen, die him medemensen troffen. Nieuwe huizen die te huur komen, zijn schrikbarend duur, n.l. 10.000 lire (120 gulden) per vertrek. Gaat iemand verhuizen, die in een huis met „geblokkeerde" huur woont, dan is er een zeer eigenaardige wijze van sleutel- geld betalen. De vertrekkende huurder reserveert voor zich één kamer, waar hij een kast of een stoel neerzet, en het huur contract blijft dan op zijn naam staan. Was de huur eerst b.v. 700 lire per maand, dan mag nu de eigenaar volgens de wet op het'onderverhuren van kamers die huur met 150 procent verhogen. Hij ontvangt dus voortaan 1750 lire (wat overigens nog weinig is). Maar voor deze transactie moet de nieuwe huurder een enorm bedrag, va riërend van 300.000 lire tot meer dan een millioen, aan de vorige huurder ten -ge schenke geven bij wijze van sleutelgeld. Wie millionnair is, kan uit de lange lijst van advertenties zijn keuze doen. (Van onze Romeinse correspondent) Is het moeilijk om in Nederland een huis te vijfden? Zijn de huren hoog en staan er geen huizen leeg? Misschien is het een troost te weten, dat het in sommige an dere landen nog veel erger is. In Rome is de warme, drukkende zomer van vijf maanden meer dan bij ons alge mene vacantietijd. Een groot deel van de bevolking trekt naar bergen en zee. Maar wie terugkomt is er allerminst zeker van. dat hij nog een huis ter beschikking heeft. Talloos zijn de gevallen van va- cantiegangers, die bij hun terugkeer al hun meubelen en verdere bezittingen in één kamer opgestapeld vinden, aangezien de woning is gevorderd door het „woning commissariaat" en toegewezen aan een of ander dakloos gezin. Wie het zich eenigs- zins kan veroorloven vraagt voor zijn ver trek aan een goede vriend om tijdelijk in het leegstaande huis te trekken, maar. niet zelden is het dan juist die vriend, die het huis laat vorderen. Nu is er een rege ling getroffen, dat men een bewijsje kan krijgen bij het met vacantiegaan, dat het •huis vrijwaart tegen vordering. Maar daarvoor moet men zich drie dagen werk getroosten, althans wachten in lange rijen, alvorens men zulk een papiertje bemach tigt. Er zijn meer eigenaardige aspecten in de woningnood in Italië. De huishuren zijn „geblokkeerd", zodat zij, die reeds van voor 1943 het jaar der ineenstorting in een huis wonen, practisch geen huur be talen. Grote apartementen van 8 tot 10 kamers in de meest aristocratische wijken van Rome kosten hen nog steeds 1000 lire per maand, vroeger ongeveer 100 gulden, doch nu aequivalent aan een eenvoudig middagmaal! De huiseigenaren zitten daar door in de knoei, want hun bezit brengt niets op, doch ze moeten straks, aangezien de waarde der huizen in de vele millioenen loopt, enorme sommen betalen in contan ten voor de heffing ineens, n.l. dertig pro cent van hun bezit. Het gevolg is dat de huizen steeds meer vervallen, en dat de huiseigenaren verarmen, zodat zij hun eigendommen voor betrekkelijk lage prij- wereld voortdurend opnieuw met nieuw zen moeten gaan verkopen aan de enige talenten. Bovendien keerden velen van klasse, die geld heeft, die van de zwarte hen, die naar Amerika trokken, weer terug markt, de deviezenspeculanten en in het I nadat gebleken was, dat zij op vreemde bodem niet konden gedijen. De Franse film dankt haar hoedanigheden in hoge mate aan atmosfeer: en een klimaat kan men moeilijk overplanten. Doch zo rijk als Frankrijk zich toonde aan natuurlijke gaven, zo arm bleek het aan inzicht om die gaven tot hun hoogste wasdom te brengen. De Fransman is een Op vervalste boekjes inde hij i slecht organisator. En bij de vervaardiging „nUonc I van een film komt heel wat organisatiever- enige duizenden guldens mogen kijken Daardoor raaktse de Franse Weer ongelukken met nitraten In de haven van Melbourne heeft zich aan boord van het Britse schip „Mahia", dat sodiumnitraat in had, een ontploffing voor gedaan. waardoor zes personen zijn gedood en tien worden vermist. De explosie heeft een der hevigste branden welke ooit te Melbourna hebben gewoed, veroorzaakt. Drie personen kwamen bij dc brand om het leven. Frankrijk. Op het spoorwegstation van Renaix aan de Belgisch-Franse grens heeft een wagon lading ammonium-nitraat vuur gevat, waar schijnlijk door de grote hitte. De stad werd gealarmeerd, daar men een herhaling van de rampen te Brest en Texas City vreesde. Het vuur werd echter ge blust. België. Het bericht, dat een lading ammonium nitraat aan boord van het Noorse schip „Onga" met olie in aanraking was geko men, een bijzonder explosieve combinatie, heeft te Antwerpen opschudding verwekt. Toestemming oir. de lading in de Schelde- mond overboord te zetten, werd geweigerd. Het schip is toen de zee opgevaren om de gevaarlijke lading l^vijt te raken. (Van onze Parijce correspondent) De eerste cinématografische experimen ten zijn, zoals algeneen bekend is, in Frankrijk verricht, ender de rook van Pa rijs. en sindsdien werd Frankrijk het lar.d, waar de ogen voor de zeer speciale eisen, mogelijkheden en bekoorlijkheden van de zevende kunst het vroegste werden ge opend en ook het verste schouwden. Toch is het een merkwaardig geval met de Franse filmkunst. Ze is op artistiek ter rein in een rijk land. Ze heeft regisseurs, ac trices en acteurs, filmschrijvers en compo nisten voortgebracht, die de hele wereld haar benijdde en, met name Amerika, haar trachtte te ontfutselen. En gelijk een plant meer en schoner bloemen voort brengt wanneer men geregeld takken en zij hun j uitlopers coupeert, verraste Frankrijk de Tijdelijk ambtenaar bij de Postspaarbank pleegde fraude Over de fraude bij de Rijkspostspaarbank ■wordt nog medegedeeld, dat deze gepleegd is door de Amsterdammer K., een tijdelijk ambtenaar, die enkele maanden geleden reeds was ontslagen. K. is gearresteerd en heeft na verhoor door de Amsterdamse politie een volledige bekentenis afgelegd. Binnenkort zal hij te Amsterdam terecht staan. Het bedrag waarvoor de Rijkspostspaar bank is opgelicht is slechts een paar dui zend gulden groot. De inleggers behoeven zich niet ongerust te maken. Zij zullen van de malversaties geen enkel financieel na deel ondervinden. De dader heeft met het oude trucje van het verhogen van'werkelijk ingelegde be dragen, het invullen van gefingeerde na men en het gébruik van een vals stempel, de fraude gepleegd. Op deze wijze heeft hij enige boekjes vervalst, waarop hij zich op een aantal postkantoren te Amsterdam geld liet uit betalen.' De directie van de Rijkspostspaarbank heeft maatregelen getroffen om dergelijke malversaties in de toekomst onmogelijk te maken, Tarakan met Indische producten naar Nederland Het m.s. „Tarakan", dat te Cheribon de eerste lading van 1100 ton Indische produc ten aan boord heeft genonjen, zal op 3 Sep tember via Djeddah naar Amsterdam ver trekken. Het schip zal eerst in Birma pel grims aan boord nemen die naar Djeddah gaan. Nederlandse boeren naar Canada Het m.s. Tabinta van de Stoomvaart maatschappij Nederland zal 5 September van Rotterdam naar Montreal vertrekken met Nederlandse emigranten voor Canada. Het betreft hier Nederlandse boeren die in Canada een nieuw bestaan hopen te vin den. K.L.M. GAAT OP GOTHENBURG VLIEGEN. Per 1 September gaat de K-L.M. in sa menwerking met de Zweden, een recht streekse luchtdienst tussen Gothenburg en Amsterdam onderhouden. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM. I, 301.S M. 7 00 8.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.1^ Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Koorwerken. 8.15 en 9.00 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Italiaan se opera's. 11 00 Ziekenbezoek. 11.45 Tango's. 12.00 Angelus. 12.03 Sonates van Sarlatti. 12 30 Welk boekt 12.35 Dansorkest. 12.5S Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.45 Film praatje. 14.00 Operettemuziek 14.30 Toneelkijker. 14.45 Jo Vincent zingt. 15 00 Voor jongeren. 15.15 Schubertprogramma. 15 45 Kiosk. 16.00 Mu- seite-orkest. 16.20 Vacantietijd en snelverkeer. 16 30 Gregoriaans. 17.00 De wigwam. 18.00 Jules Bledsoe zingt. 18 15 Weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.20 Kareol-septet. 19.45 Voor Neder landers ln Dultsiand. 20.05 Actualiteiten 20.12 De gewone man. 20 20 Hoe heet deze plaat*. 20.30 Lichtbaken. 21.00 ..Negen heit de klok". 22.30 Platen. 22,40 Gebed. 22.53 Hoe de Van Rooyens hc; rooien. 23.15 Mozartprogramma. HILVERSUM II, 414.5 M-, 218 M. en 1875 M. 7.00 8 00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23 00 uur Nieuws 715 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Ensemble Vtncentlno. 8.40 Platen. 9.3S Engelse volksdansen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 voordracht. 10.35 viool en piano, 10.55 Operette ..DreimSdlerhaus". 12.00 Platen. 12 30 Kalender. 12.35 Orgel. 13.15 Accor deon-orkest. .13,45 Jodelzang. 14.00 Noodvoorzie ning Ouden van Dagen. 14.15 Werken van Beet hoven. 15.10 Van boek tot boek. 15.25 Vaudeville- orkest. 16.05 Reportage. 16.30 Millersextet. 17.00 Sportpraatje. 17.15 Jeannette Mac-Donald en Richard Tauber. 17.45 Sociaal-democratie in Engeland. 18 15 Piano-duo 16.30 Om en bij de twintig. 19 00 Symphonie-orkest. 19.05 Hongaars strijkkwartet 19 30 Amerika helpt Nederland 19 45 Le pays dag 20.15 Metropole-orkesi. 20.50 Zomers zang- programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Tango-Rumba-orkest. 22.00 Luisterspel **- Ellcndlgen". 22.30 Cabaret-programma. Platen. film commercieel gesproken bij de concurrenten uit andere landen ten achter, vooral bij Amerika. De Franse filmindustrie, die door de ge hele wereld oprecht bewonderd wordt, lijdt in het vaderland een armzalig be staan. Technisch slecht geoutilleerd en daardoor kosfebaar van productie werd zij door de fiscus bovendien van een hcog percentage van haar recette beroofd, bijna de helft en soms zelfs meer. Bovendien werden de exploitatiemogelijkheden in Amerika ernstig belemrtierd door het ac- coord Byrnes-Blum, dat het vorig jaar werd afgesloten. Dit. verdrag is aanvanke lijk door de Franse cinéasten en exploi tanten heftig bestreden, aangezien zij het als een dubbele bedreiging van de Franse film beschouwden: Het betekende vrijheid in Frankrijk voor Hollywood, en Frank rijk stond in de.Nieuwe Wereld vrijwel Jager gedood bij reeënjacht Toen Woensdag een tiental jagers in de bossen onder de gemeente Liempde (N. Br.) op de reeënjacht was, hoorden een hunner geritsel in het struikgewas. Hij loste twee schoten met hagel daarop in deze richting. Toen men het struikgewas ging doorzoeken vond men een der jagers op de grond liggen. Het slachtoffer bleek dodelijk getroffen te zijn. De justitie heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. De „Johan de Witt' naar West-Indië Het s.s. „Johan de Witt" van de Stoom vaartmaatschappij Nederland zal een extra reis maken naar West-Indië. Het schip ver trekt op 29 Augustus en wordt op 12 Sep tember in Curasao verwacht. Eind Septem ber komt de „Johan de Witt" naar Am sterdam. Op 11 October vertrekt het dan weer op de route AmsterdamBatavia. „Bijzondere gevallen" krijgen 75.— consumentencrediet Het ministerie van Financiën deelt me de dat degenen, die een consumentencre diet hebben aangevraagd, toen daartoe tussen 17 Mei en 7 Juni voor bijzondere gevallen nogmaals de gelegenheid werd gegeven per persoon een voorschot zullen ontvangen van f 75 instede van f 100. Voor hen zal hierdoor de afbetaling van het crediet lopen over een termijn van 1V2 jaar en derhalve gelijktijdig eindigen met de afbetaling van het crediet door hen, die dit reeds het vorig jaar hebben aan gevraagd en in Februar van dit jaar het voorschot ontvingen. machteloos tegenover de straf-georgani- seerde filmtrusts. Deze filmstorm is enigs zins geluwd nu de financiële eisen van de regering soepeler werden en bovendien gebleken is, dat Amerika het in Frankrijk verdiende geld (met Amerikaanse film) wilde beleggen in Frankrijk zelf. Zo kwamen zij tot het vcor beide par tijen gunstige besluit met het door Ame rikaanse films in Frankrijk verdiende geld in Frankrijk door Franse artisten nieuwe Franse films te doen maken. Zo ontstond René Clairs „La silence est d'or", die in Brussel de hoogste onderscheiding op 't we reldfilmfestival verworven heeft, een meesterwerk van de Franse geest, dat zeker ééns tot de klassieken der cinémato- grafie zal worden gerekend. Ze is. gelijk Clair zonder valse bescheidenheid zelf heeft opgemerkt. „l'Ecole des femmes" van Molière in het décor van „Sous les toits de Paris". Men zou wensen, dat de Frans-Ameri kaanse samenwerking cp deze verstandige basis kon worden voortgezet: de Franse film zowel als het Amerikaanse kapitaal zouden er wel bij kunnen varen tot vreugde van de gehele wereld. „Kota Infen" bracht 666 militairen uit Indië terug Boodschap van de Koningin aan de opvarenden De „Kota ïnten" is gisteren met 666 re patriërende leden van de strijdkrachten aan boord in de Schiehaven te Rotterdam aangekomen. Zodra de „Kota Inten" aan de kant lag speelde een muziekcorps van de luchtstrijdkrachten het „Wilhelmus", waarna luitenant-generaal mr. J- Kruis, chef van de generale staf en generaal-ma- joor Daubanton, inspecteur van de genees kundige dienst van de Koninklijke Land macht aan boord gingen om de voor goed terugkerenden en de verlofgangers te ver welkomen. Reeds in Hoek van Holland waren Sellout bij Nacht M. A. Rost van Tonnin gen, vertegenwoordiger van de Koningin, en ritmeester C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard aan boord gegaan, begeleid door luitenant-kolonel C. van Bockel, die hen namens de dienst'van de Kwartiermeester-generaal in Hoek van t Holland had ontvangen Schout bij Nacht Rost van Tonningen richtte zich tot alle opvarenden om hen een boodschap vQor te lezen van de Ko ningin, welke als volgt luidde: „Na de moeilijke jaren, welke gij in In donesië hebt doorgebracht, heet ik u har telijk welkom in het vaderland, ©e zieken en gewonden wens ik een voorspoedig her stel toe. Moge God aan hen voor wie al geheel herstel niet mogelijk is, de kracht schenken deze beproeving te dragen. Aan allen, die gedemobiliseerd worden, wens ik toe, dat zij spoedig hun plaats zullen vinden in de burgermaatschappij om mede te werken aan de wederopbouw van ons land. Verlofgangers, geniet met uw familieleden van de rustperiode, die voor u is aangebroken. U allen wens ik een gelukkige thuiskomst". Schout bij Nacht Rost van Tonningen en ritmeester Geertsema begaven zich vervolgens naar de ziekenverblijven, waar zich 75 personen bevonden, die na ont scheping in ziekenhuizen en hospitalen moesten worden opgenomen De toestand van de overige zieken was zodanig, dat zij direct naar huis konden gaan. Onder het repatriërende KNIL-perso- neel bevonden zich 17 leden, die voor het eerst na ongeveer negen jaar hun familie terug zagen. GANDHI GAAT RUSTEN IN PAKISTAN. De 78-jarige Voor-Indische Hindoelei der Mahatma Gandhi heeft heden ver klaard, dat hij de rest van zijl) leven in ..Pakistan" een der twee autonome de len van Voor-Indië, waarvan de bevolking overwegend Mohammedaans is zal door brengen. Gandhi legde deze verklaring af voor arbeiders van de congres-partij te Lahore- 75* Zo troosteloos als het weer er in de ochtend uren uitzag, zo uitermate werkte het des mid dags mee tijdens de kortebaandraverijen. Wan neer we hier nog aan toevoegen dat van goede draafsport te genieten viel. de pikeurs elkaar de prijzen fel betwistten en de publieke belang stelling zeker niet tegenviel, dan mag ongetwij feld gezegd worden, dat deze tweede draverij na de bevrijding uitstekend geslaagd is. Van de 32 ingeschreven paarden verschenen er 25 aan de start. Van deze viel ln de eerste om loop Gonny D, een paard, dat menigeen een goede kans had gegeven, na twee ritten tegen Fille de Flandre af. De tweede omloop was ongemeen spannend: van de zes duels pioesten er niet minder dan vijf door een kamprit beslist worden. Alleen George Wilkes zag kans ln twee ritten van Dictator Spears te winnen. Voor de kwartfinale klassificeerden zich ten slotte Hlphias (310). Guy Hanover (320). Dutch Hanover (320), Eduard Anvil (310), Abdullah Scott (315). George Wilkes (305) en Hollandia (315). Tot veler verwondering won Hiphias in 2 ritten van Guy Hanover. Abdullah Scott had met George Wilke» weinig moeite, doch Dutch Hannover had drie ritten nodig om over Eduard Anwil te zegevieren. In de halve eindstrijd won de voor de kwart finale vrijgelote Hollandia in twee ntten van Hiphias. Abdullah Scot verloor in de eerste rit tegen Dutch Hanover een ijzer en daardoor mo gelijk de rit. De tweede rit was buitengewoon snel en werd door Abdullah gewonnen, die. door ook de kamprit te winnen, zich met Hol landia in de eindstrijd plaatste. Voor de derde en vierde prijs werd slechts één nt gereden, daar reeds bij deze rit bleek, dat Dutch Hanover niet „fit" was. Hiphias en Dutch Hanover deelden nu deze prijzen. De finale tussen Hollandia en Abdullah Scott eiste nog drie ritten. In de eerste rit won Hollan dia, welk paard in detweede rit te vroeg door 't lint reed en daardoor gedisqualificeerd werd. De beslissende rit bracht grote spanning en werd Honkbal Amsterdam ontvangtHaarlem Zaterdag Het honkbalprogramma voor Augustus luidt: Stedenwedstrijd: Amsterdam—Haarlem, 4.30, terrein Olympiaplein. Zondag 10 Augustus. Overgangsklasse: SC Haarlem 2—HFC Haarlem, 10 uur; HHC 2RCH. 2.30 uur. Overgangsklasse B: HCK—EDO S, 10 uur. terrein EDO: Zeeburgia—Ajax 2. 'e klasse: Zandvoortmeeuwen—HCK 2. 10 uur; RCH 2—Beverwijk. 10 uur; HHC 3—EHS, 12 uur; Schoten 2—EDO 3, 2 uur. Zondag a.s. organiseert de Amsterdamse honk balvereniging O WO ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een tournooi. Deelnemende ver enigingen zijn: VVGA, Ajax, EDO. Schoten, Hil- sersum, Blauw Wit. Haarlem en OVVO. Overzicht der Overgangsklassers. In afdeling A staat RCH met een grote voor sprong bovenaan en de blauwzwarten hebben nog slechts één puntje nodig om kampioen te worden, HFC Haarlem, dat zeer goed begon en geruime tijd de leiding had, is wat afgezakt, maar toch kunnen de Haarlemmers op een ge slaagd eerste seizoen In deze klasse terugzien. Ook HHC is'na een voorspoedig begin achteruit gegaan op de ranglijst, terwijl het er voor SC Haarlem 2 zeer ongunstig uitziet. De stand luidt: R. C. H. D. W. S. H. F .C. H. A. B. C. Spartaan H. M. C. 2 Celeritas SC Haarlem 2 10 1 10 20 door Hollandia gewonnen. Hierbij dient echter te worden aangetekend, dat Abdullah Scott daarvoor een heel wat zwaarder programma had afgewerkt. De uitslag was dus: le prijs f800 Hollandia (berijder J. de Vlieger); 2e prijs f 400 Abdullah Scott (berijder J. v. Leeuwen Jr.); 3e en 4e priji gedeeld door Hiphias (berijder L. Combee) er Dutch Hanover (berijder L. Enslng). Zeilen Zeearend wint de Solentrace De zee-zeilwedstrijd IJmuidenSolent ls slechts door twee jachten volbracht. Het zijn ,,De Zee arend" van Bruynzeel. die als eerste aankwam en de „Wyveren" van de Belg Murdock, die tweede werd. De tijd waarin „De Zeearend" de afstand heeft afgelegd bedraagt 60 uur 26 min. met de handicap er in verwerkt 46 uur 30 mtn 47 sec. Van „De Wyveren" zijn de tijden resp. 66 uur 19 min. 45 sec, en 50 uur 57 sec. Schaken Euwe verliest van O'Kelly Opnieuw heeft dr. Max Euwe in het schaak- tournooi in Hilversum een nederlaag geleden thans van de Belg O' Kelly, die met Muerling de leiding heeft in de groep a. Dezen hebben de leiding met 5 punten: dan volgen 3. Van Ooster- wijk Bruvn S1* p.; 4. dr. Euwe 2'J p.: 5. en 6. Potharst en De Jong, ieder 2 p.; 7. D. J. S. de Lange 1 p. In groep B is de stand: Rossolimo S'j pnt.; Pachman 5 pnt.; Foerder 4 pnt.; Van Doesburgh ir Van Steenis ieder 3!<i pr.:.; Van Helden 2 pnt.; De Ruiter 'i pnt en Kuperus 0 pnt. Groep C: Szabo 5'- pnt.: Mr. Spanjaard 5 pnt.; Castaidi en Seters ieder 4 pnt.: mr. Fontein 2M- pnt.; D. F. de Lange 2 pnt.; Van Hofwegen pnt. en Pasieyn 0 pm. Vrijdag is een rustdag. Zaterdag wordt laatste ror.de gespeeld, waarvan de partijen reeds om 10 uur beginnen. Zaterdagavond 7 uur volgt ae prijsuitreiking. Wever won schaaktournooi van Heemstede De laatste ronde van het Heemsteedse schaak- lournooi is in de le klasse de partij tussen de gegadigden voor de eerste plaats. Wever Boot gespeeld en leverde een overwinning voor eerstgenoemde op. Hierdoor veroverde Wever de door het gemeentebestuur van Heemstede be schikbaar gestelde penning. De partij Saeys—Mr. Snoeck Henkemans weid afgebroken, doch is niet meer van belang voor de prijsuitdeling. S. Herfst behaalde tegen Spek zijn eerste winstpunt. De finale in de 2e klasse leverde een lange partij tussen Drayer en Keune op. Een zware dreiging van Wit op de Koningsvleugel pareerde Zwart, waarna de promotie van zwarte pionnen niet meer te verhinderen was. Na een zeer rende strijd won Keune. In de finale van de 3e klasse won Sehintz met aftrekschaak op Steenvoorden een stuk, de partij in zijn voordeel eindigde. De eindstand in de le klasse is: 1. Wever 5 pnt.; 2. Boot 4 pnt.; 3. en 4. Saeys en Mr. Snoeck Henkemans l'j pnt' en 1 afgebr. partij; 5. en 6. S. Herfst en Spek 1 pnt. 2e klasse: le prijs Jac. J. Kuene (Het Oude Slot); 2e prijs: D. Drayer (St. Bavo). 3e klasse: le prijs J. Sehintz (St. Bavo); 2e prijs E. Steenvoorden (St. Bavo). De prijsuitreiking zal op 13 Augustus In het „Wapen van Heemstede" geschieden. Voetbal De oranjehemden gaan weer trainen 16 Met het oog op de komende interlandwedstrijd 13 tegen Zwitserland heeft de keuze commissie van 13 cle KNVB 26 spelers uitgenodigd om aan de ge il bruikelijke trainingsavonden, waarvan de eerste 10 Vrijdag in het Olympisch Stadion zal worden 5 gehouden, deel te nemen. In afdeling B ls de positie der Haarlemse clubs Economische recht&T nog gunstiger want de strijd om het kampioen- schap gaat hier tussen HCK'en TYBB met Hil versum als derde. De wedstrijd HCK—TYBB zal de beslissing brengen. EDO 2 dat ln het begin van het seizoen aan de kop ging, kon zich niet handhaven, maar neemt niet temin nog een zeer behoorlijke plaats in. De stand is hier: E. D. O. 2 Quick Watergraafsmeer Ajax 2 Zeeburgia Amerikaanse sportvliegers maken vlucht om de wereld Twee Amerikaanse sportvliegers, Cliff Flierefluiters-tussenspel Een bonk van een kerel komt voorzich tig de lauw-warme rechtszaal binnen en schuift zijn stevige corpus met de vereiste bedachtzaamheid achter het hekje van de beklaagdenbank. Juist, dat is hij: geboren in 1912 en koopman van beroep. Twintig lappen stof en wat costuums, met als herkomst het onuitputtelijke Bel gië, zijn door zijn handelaarshanden ge gaan, hoewel deze knuistjes meer gewend zijn aan Zeeuwse bonte en Eigenheimers. En daar wringt hem de schoen eigenlijk, want het keurslijf van economische maat regelen heeft deze aardappelboer te zeer gekneld en hij is in de „vrije" handel ge gaan om via een kennismaking met de Evans en George Truman, zijn Donderdag duistere broedersehap van de clandestiene met hun vliegtuigjes gestart van Laguar- '~1 «•--» dia-field bij New York voor het maken van een reis om de wereld. De twee vlie gers, die gebruik maken van twee „Pipers Super Cruisers PA 12", zullen op hun reis ook ons land aandoen. De toestellen, die bij normaal gebruik ruimte bieden aan drie personen, zijn voor deze tocht om de wereld voorzien van reservetanks, waar door het mogelijk zal zijn lange afstanden ineens ef te leggen. In de namiddag van 14 Augustus worden de vliegers op het vliegveld Ypenburg verwacht, vanwaar zij naar Parijs zullen vertrekken. Evans en Truman hopen hun tocht die over 22436 mijl gaat, in circa 220 vlieguren te vol brengen. In totaal zullen zij 30 tot 40 da gen onderweg zijp. Gedurende het oponthoud in ons land zal de heer Evans een bezoek brengen aan Hedel, om er de doqr hem geadopteerde familie Van den Bogaert, die gedurendejle oorlog have en goed verloor, te bezoeken. Tevens zal hij namens een Presbyteriaan se kerk in Washington een geschenk aan bieden aan de Gereformeerde Gemeente Hedel, om er de door hem geadopteerde vechtshandelingen vernield werd. 17. „Word eens wakker!" riep Panda en een beetje boos schudde hij Oehoe heen en Comisards. 20,08^ va" 1 weer. ,.Huhmompelde Oehoe. „Is er itels?" „Ja er is iets!" mopperde Panda. I „We zijn haast te pletter gevallen en toen 23A6 I hebt U op een knop gedrukt en toen is het i vliegtuig aan een parachute blijven hangen en toen zijn we goed en wel geland! Dat is er!" ..Nu, dan is de zaak toch in orde?" zei Oehoe, zijn ogen uitwrijvend. Hij klom naar buiten en keek Panda aan. „Es kij ken!" zei hij. „Waar waren wc ook weer? O ja, jij bent bezig vliegen te leren.' Juist! Je bent Pandanietwaar? Wel, dan moet ik je er op attent maken, dat je hebt ver zuimd om na te kijken of er wel benzine in de tank was! Welnu, die was er niet. De motor sloeg dus'af en de kist begon te val len! Dat is alles.' Laat het- een les zijn! En verder is daar een benzinepomp, je kunt dus je fout herstellen!" textiel in een „stoffenmazzeltje" te ver zeilen. Meneer de officier vindt het nogal erg en wil de verdoolde aardappelhandelaar vier maanden in de nor en dan nog eens acht maanden naar Veenhuizen hebben. Maar de raadsman vertelt een lyrisch verhaal van deze mens, die zijn cliënt is. „Een grote mond maar een klein hart, heren", annonceert de advocaat, onder ademloze stilte van de uitpuilende tri bune, als hij met een erkenning voor de „détailhandel in aardappelen" wappert die de textieldélinquent zo juist heeft te rug ontvangen; „iemdnd, die veel liever weer de boer opgaat met zijn piepers dan in de zwarte handel blijft, want in de grond is deze man een Flierefluiter". Flierefluiter slikt een grote traan weg ten teken, dat hij echt spijt van het ge beurde heeft en de gebefte vazal van vrouwe Justitia strijkt met een lach de hand over het hart, zodat Flierefluiter met vier maanden brommen 'en eenzelfde tijd voorwaardelijk volkomen opgemon terd door de verdwenen dreiging van de „krententuin" achter de parketwacht aan- boldert. De tribune slaakt een zucht van verlichting, de advocaat buigt dubbel en de deurwaarder geeuwt achter zijn hand. Jan Eekhout, N.S.B.'er „in een droom" De Friese schrijver Jan W. Eekhout had zich voor het tribunaal in Leeuwarden te verantwoor den voor zijn gedragingen tijdens de bezetting Volmondig erkende hij de tenlastelegging van het lidmaatschap der NSB en zijn enthousiasme voor het Nationaal-Socialistische schrijversgilde Verdachte verklaarde niet doelbewust te zijn toegetreden maar gehandeld te hebber, als in „een droom". Geadviseerd werd hem een internering tot I October 1947 op te leggen, waaatoij hem de kies rechten voor de tijd van 10 jaar ontnomen zou den worden. Schoolmelkverstrekking ook in kleinere gemeenten mogelijk Het Centraal Schoolmelk-comité te 's Graven- hage heeft in het begin van 1947 de beschikking gekregen over 200.000 liter melk per week ter verdeling onder de schoolkinderen in gemeenten met meer dan 25 000 inwoners. Het is thans mogelijk gebleken, ook aan die gemeenten met minder dan 25.00 inwoners melk voor schoolkinderen te verstrekken, waar de geneeskundige autoriteiten dit om redenen van volksgezondheid gewenst achten "en deze ver strekking plaatselijk goed geregeld kan worden. Indien nodig kan ook enige financiële tegemoet koming yan overheidswege worden verleend. HAN HOEKSTRA: „Het verloren schaap". (J. M. Meulenhoff, Am. sterdam.) Wanneer de moderne Nederlandse dieh- ter zijn „diepste gedachten" open legt, dan is het V2ak voor de gewone mens een toer om hem bij te houden. Daarom stapt dsa taalkunsteraar dan ook zelden van zijn eenzame voetstuk cm zomaar eens eer, versje te schrijven, dat niets met poëzie t« maken heeft misschien heeft Aafjes het wel geprobeerd maar dat alleen maai even een lachje verwelft of een weemoe, digheidje, die beide» ook voor iedereen tt vatten zijn. Wellicht wordt onze kinderlitteratuur daarom zo zelden verrijkt met een werke lijk kinderlijk stukje werk, en daarom ii het zo prettig, dat Han Hoekstra uit het poëten pantheon is gedaald om zich me: onze Joost-Alexandertjes, onze Annebetjei en onszelf bezig te houden. Hij rijmt een dertig verhaaltjes aas elkaar, die één voor één rechtstreeks oj het kind afstappen, in een dartel taaltje waaraan ook de oudere zijn genoegen kar hebben. Het gaat oyer de kleine gebeur- tenissen in elk drie tot zesjarig leven, ha«; simpel en soms op die kostelijke dreun waaraan kinderen "nun eigen sfeer ontdek- ken en waarmee moeder, als zij ze gcaj voorleest, hun ogen voor het slapen-gaac dicht kan laten vallen. Aan alle kanten a het kinderlijk, eenvoudig-humoristisch er aantrekkelijk-verhalend. dit „Verloren Schaap" met de poes Ferdinand en de Hopsi-Topsi-mensen. het vogeltje Piere wiet en Annebetje. die vandaag eens vroeg op gaat staan. Cf die duif Plukkeberta waarvan Han Hoekstra vertelt: ,,'s Morgens vroeg stapt Plukkeberti nog een beetje moe en loom uit haar slaapkamer de Boom. In de buurt maken de mussen slordige muziek. Piul'Jceberta doet intussen ochtend-gymnastiek. En, vervolgens manoevreert ze, op de dakrand, poot na poot. naar haar Badkamer de Goot". Zie, dat is ongedwongen leutig, van die duif Plukkebertaen we zouden eigenlijk graag het hele boekje overschrijven, oia te laten zien. wat een levensblij en prettig stukje rijmelarij hier voor het kind is ge boren. Fiep Westendorp heeft zich volkomen ia het geschrijf van de dichter weten te ver plaatsen: eigenwijze prentjes sieren blad na blad en het zal neg de vraag zijn, v/aar moeder meer van vertellen moet: van de eksterogen, die aartshertog Max tceh zo plagen of van de tekeningetjej erbij. Er staan een paar vreemde woorden in de versjes hier en daar, maar dat geeft niet, want als het kind ze niet mocht snap. pen wat nog niet zo zeker is dan kan het er zelfs nog wat van leren ook ens to ren doet het gebruik van „Trakhe- ner hengsten" bijvoorbeeld helemaal niet. Na deze speelse bui van Kan Hoekstra wachten we belangstellend op een nieuw A3C-boek van Anthonie Donker of een schoolleesboek je door den Brabander F. De WFA wankelt J. W. Niemann, de Nederlandse oprihhter en thans directeur-generaal van de we reldfederatie World Friendship Asso ciation, heeft tegenover een correspon dent van Reuter verklaard, dat het per soneel van de W.F.A. te Londen, bestaande uit 140 personen, met een week opzegging is ontslagen. De heer Niemann zeide, dat deze maatregel is genomen ter beperking van de uitgaven. De W.F.A. heeft nog een schuld van 15.000 pond sterling. Over de toekomst van de organisatie zal worden beslist op de dezer dagen te beleggen bij eenkomst van het internationale comité, Niemann zeide het zeer te betreuren, dat ue/ank deze wendilï'g heeft genomen. Hij had alles gedaan om de Britse W. F. A. te redden. Als de Britse organisatie zou ver dwijnen zal het waarschijnlijk met de ge- hele wereldorganisatie afgelopen zijn, Niemann was geroerd door de houding van het personeel dat heeft aangeboden, zolang de buitenlandse bezoekers nog in Engeland vertoeven, zonder salaris te wer- ken. Een kleine kern blijft in functie tel afdoening van de lopende zaken. DE „ZUIDERKRUIS" KOMT. Indien de weersomstandigheden niet tegen werken zal de „Zuiderkruis", die 18 Juli mei repatrierende militairen uit Tandjong Priok Nederland is vertrokken, op II Augustus te terdam aankomen. Aan boord bevinden zich ruim 150 militairen o.a. van de Koninklijke Landmacht, de Luchtstrijdkrachten, Koninklijke Marine. Mariniers en KNIL. Eva gaat heen. Eva Peron. zal' uit Zwitserland rechtstreeks naar Argentinië terugkeren, zonder nog andere Europese landen te be zoeken. Mevrouw Peron verklaarde tegen over een correspondent van Reuter, dat zij geen tijd meer had voor een bezoek aan Londen. Bovendien was zij niet officieel uit genodigd. De nette bezetter. Het Britse militaire bestuur in het land Nedersaksen ondervindt bij hel verbreiden van zijn officiële verklaringen over voedseltoestand, kolenproductie en an dere belangrijke vraagstukken zo weinig medewei'king van de Duitse bladen, dat het besloten heeft voortaan haar informaties per advertentie te gaan verstrekken tegen beta ling van 2 Mark per regel. Atomen onder Duitse druk. Professor dr. Arnold Klieken heeft aan „die Welt" medegedeeld, dat hij het plan koestert de proeven hoge druk in het „Goettinger Institut für phsysikallsche Chemie" te hervatten. In de laatste jaren zijn dergelijke onderzoekingen ln Duitsland niet mogelijk geweest. Volgens een verklaring van professor Eucken zal in het bijzonder worden onderzocht hoe be- paalde atomen zich onder zeer hoge druk gedragen pestolen weekloon. Een bende heeft Woensdaf een overval gedaaan op de Panhard-auto- fabriek in Parijs en tien millioen francs In contanten gestolen. De employé's van d« fabriek werden met tommyguns tn bedwang gehouden. De dieven verdwenen ln twee auto's met het gestolen geld, het weekloon der arbeiders. Het Russische blad „Prawda" heeft de Zweedse regering verweten dat zij vluchtelingen uit de Baltlsche staten herbergt, personen, die hun volk verraden hebben en ..Hitler met lichaam en ziel hebben gediend". Op 21 Juli. zegt de „Prawda". was de Zweedse politie tenslotte gedwongen zekere arrestaties te ver richten. Het betrof elementen, die illegale actie ten nadele van „vreemde mogendheden'' voerden. C..(

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2