J Noordholland krijgt er tien fonkelnieuwe W egenwacht-motoren bij Oplossing van de woningnood te Haarlem is alleen: veel huizen bouwen, Van lüeeit De ouderdoms nooduitkering komt op gang Mr. de Koek van Leeuwen in vrijheid Bloemenweek Bloemenweek trekt vele vreemdelingen j Kort en Bondigj VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD De trotse ANWB houdt haar jongste kinderen ten doop Er staan tien "motoren langs de kant, tien gele stukken gecomprimeerde kracht, met op elk ervan een pedant mannetje in een donker khakï-uniform, dat hem als om het lijf gevloeid zit. Een paar stappen verder bekijkt een heer deze technische slagorde, en zegt: „Dat ziet er magnefiek uit." De heer is van de A.N.W.B., evenals de motoren en er is weer dezelfde lichte fees telijkheid, waarmee op een voorjaarsdag in 1946 de eerste „gele rijder" door de stra- ien van Den Haag knorde op een verbouw de legermachine. Sindsdien hebben er kleine berichtjes in onze kleine kranten gestaan over de voor spoedige groei van deze A.N.W.B.-baby: dat er gele motoren in het Hoge Noorden gesignaleerd waren en bij de Sint Pieters berg en pas geleden ook in Zeeland. Dui zenden kilometers hebben de zijspannen door sneeuw en modder, langs gezengde wegen en achter gammele vertegen woordigers van Neêrlands autopark gere den; de wegenwacht-motoren kregen hoe langer hoe meer broertjes en nu, anderhalf jaar na het prille begin, stuiven er van achten tot vijven en waar nodig ook des avonds al meer dan vijftig geel-blauwe helpers over de wegen van ons landje. Als er ergens een visboer uit Katwijk staat te martelen met een cavalje van een auto, dan zwenkt een A.N.W.B.-zijspan langszij en een khaki-pet buigt zich naast de „Katteker" over de afgeleefde ingewan den van het voorhistorische beestje. Maar ook de meneer, wiens verblijf op de weg in chroom gebed is^ kan op de bijstand van de wegenwacht rekenen en als hij „lid" is, wil de gele rijder zelfs g-raag even een telegram bezorgen, waarin een zakenrela tie van de kleine panne en de daarmee ge paard gaande vertraging verwittigd wordt. Als een olievlek. Het werk van deze nog jonge Nederlandse service, heeft zich als een olievlek over de lage landen uitgebreid. En de tien glan zende motoren, die Haarlem Donderdag middag eerst op de Gedempte Oude Gracht en later op de Dreef zag staan, lieten even zien. dat het nog groter kan. Tenminste, wanneer de import van de 1200 cc Harley's niet stagneert. De politie heeft er bij staan likkebaarden, omdat zij ook zo graag een stel nieuwe motoren op de weg zou bren gen en de jeugd heeft verstolen op knopjes gedrukt, hetgeen niet eens een knal op leverde. Dertien keren zijn de wegenwachten, aan-elkaar-vast-gerekend. nu al rond Moe der Aarde getuft, steeds maar helpend, j voortdurend dienend en blij saluerend als een tegenligger het W.W.-insigne op de oude of nieuwe neus meevoerde. Vandaag komen er weer 25 motoren bij. waarvan %r lien in ons gewest zullen blij ven om sommige erg drukke routes van een meer omvangrijke „dienstregeling" te voor zien en vooral om andere nog njet bereden wegen van de W.W. te voorzien en gemid deld per dag 43 keer bij te springen in de meest uiteenlopende panne-gevallen. De weg van Alkmaar naar De Kooi krijgt een team dat mettertijd tot het monument op de Afsluitdijk door gaat rijden. De wegenwacht is in deze anderhalf jaar een vertrouwde verschijning voof onze" voortdurend angstige berijders van samen geraapte vehikels geworden; voor de meer gelukkigen werd zij een „prettig gevoel op de achtergrond, voor als er eens iets mocht gebeuren." De uitgebreide post, welke speciaal voor de wegenwacht elke dag bij de A.N.W.B. bezorgd wordt, houdt meermalen roerende betuigingen van er kentelijkheid over de diensten van de rij dende monteurs in en ook de garagehou ders hebben zulks in tegenstelling tot de eerste weken van het experiment niets dan lof voor hun werk. Toevallig stond mr. Ryan, de Brit, die 1500 equivalenten van de wegenwacht in Engeland onder zijn hoede heeft, het fon kelende materiaal van „those Dutchmen" te bewonderen en deze doorgewinterde Road service-man kon een uitroep van bewon dering voor de tien Harley's ternauwernood onderdrukken. Hij was het met de A.N.W. B.-heren eens, dat deze jonge tak van ver- keerssteun een lang en vruchtbaar leven beschoren zal zijn. Er staan tien motoren langs de kant.... St. Bavo heeft weer een luidklok Sedert enige dagen kunnen de bewoners van de omgeving van de Leidse vaart weer de uurslag horen van de klok van de St. Bavo. De kathedraal heeft namelijk weer een nieuwe grote luidklok, als eerste ter vervanging van de vijf, die door de Duit sers werden geroofd- Op Donderdag 14 Augustus, 's avonds om half acht, zal de klok voor het eerst luiden ter gelegenheid van de viering van het veertigjarig priesterschap van plebaan F. B. J. M- Filbry. Cabaret bij „Comedia" Pe toneelgroep Comedia bereidt een cabaret- programma voor. dat waarschijnlijk in de tweede helft van deze maand in Amsterdam ten tonele zal worden gevoerd. Medewerking hieraan ver leent Fientje de la Mar, die een grote potpourri van succesnummers uit het jaar 1900 en een aan tal liedjes van Louis Davids ten gehore wil brengen. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Tonny Schifferstein. Van de verder.e nummers vermelden wij voordrachten door Ellen Vogel van een schets door Ank van der Meer en door Bob de Lange van. enkele "der „honderd dwaas-, heden" van Simon Carmiggel'. Henk Rigters &cen speciaal Haarlems verschijnsel, maai treedt er in op met zijn sprekende „pop" Han doet zich overal voor. De verklaring ligt Bentz van den Berg. Als bijzondere attractie wordt onder het publiek een wedstrijd ln her sengymnastiek gehouden. Grote bouivplaunen voor 1947 en 1948 Dezer dagen gaven wij treffende bij- nen. Er wordt thans door de gemeente ge- zonderheden over het woning-tekort te j werkt aan de voorbereiding van 270 Wn- Haarlem. Daaruit bleek, dat de enige af doende oplossing is: huizen bouwen. Het gemeentebestuur is daarvan volko men doordrongen en wil elke gelegenheid om te bouwen aangrijpen. De stand van zaken is thans zo, dat 100 woningen in aanbouw zijn. Dit zijn ge deeltelijk nieuwe complexen en verder herbouw van verwoeste en uitgesloopte percelen. Verder zijn 211 woningen (twee com plexen van 95 en 116) aanbesteed. Het is evenwel nog onzeker of Den Haag toestem ming zal geven om die ook te gunnen. De moeilijkheid is, dat de inschrijf sommen hoger zijn dan de nonnen die voor de bouwkosten zijn gegeven. Dit is evenwel in het feit, dat door de zeer vele bouw toewijzingen die Den Haag binnen zeer klein tijdsbestek gegeven heeft, de moei lijkheden voor de aannemers zijn vergroot, o.a. wat betreft het verkrijgen van vol doende bouwvakarbeiders. Het tekort aan arbeiders doet zich thans reeds in Haarlem gevoelen, niettegenstaande er op dit ogen blik niet veel hier gebouwd wordt. Haar lem had steeds een behoorlijk contingent bouwvakarbeiders. Blijkbaar zijn velen door gunstige voorwaarden, die de getrof fen gebieden kunnen geven, daarheen ge trokken. Met grote belangstelling wordt in Haar lem naar de beslissing van Den Haag uit gezien. Mocht de toestemming voor de gun ning dezer 211 huizen niet komen, dan wordt de woningvoorziening daardoor zeer ernstig geschaad. Ook voor 1948 heeft Haarlem grote plan- ningwet-huizen (verenigingsbouw). Dit zijn complexen van respectievelijk 38. 41, 46, 47. 48 en 53 percelen. Alle huizen ko men in Haarlem-Noord. Er waren ook plannen van particuliere bouwers, maar die gaan gedeeltelijk niet door. Alleen de bouw van een complex van 87 woningen is nog in behandeling. Bij elkaar zouden dit voor 1948 dus 357 woningen zijn. Er is evenwel nog niet be kend hoe groot het bouw-volume voor dat jaar zal zijn. dat aan Haarlem zal worden toegewezen. Van die toewijzing zal afhangen hoeveel van deze plannen in het komende jaar zullen kunnen worden uitgevoerd. EXAMENS Handenarbeid. Voor de akte handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd de heren: P. v. d, Werf, H. Tibben, W. E. v, Stralen, ,r. Kroon, R. Molemaker, C. IT. .T. Hoegen, T. ,1. Fober, Joh. Everhardus, L, H. Beek, J. H. H, Bal, P. J. Amesz, A. N. Alder- liefste. Hoofdakte Te Haarlem zijn geslaagd voor het gehele examen: H. Asma. C. Spaargaren, C. G. v. d. Hout, M. B. Bumanje, .7. C. T. Hoogenbosch. Voor gedeelte B: G. Stroet, A. J. Oderkerk, G. T. Huissen en M. A, Wiersema. Voor gedeelte A: R. Goinges. DISTRIBUTIENIEUWS Voor het inleveren van aanvraagformulieren voor rijwielbanden zijn Zaterdag in Heemstede «an de beurt de letters X. Y en Z. In Bloemendaal (Hartelustschool) kunnen van i tot 11 uur bonkaarten lie en 12e periode en tabaks- en versnaperingskaarten gehaald wor den door hen, wier namen beginnen met de letters F en G. Kind ga toch zitten! je duikelt er direct uit. Waarom steeds die risico, koopt daar om een riem, want Uw Baby is veilig in een riem van Anegang 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Augustus 1947. GEHUWD: 7 Aug.: H. M. Kragt en M. T. Roggeveen.H. Boerema en J. C. Trappel. G. H v. Wijk en T. E. A. J. Wijte. H. F. J. Vroom en G. S. Rond. D. Smit en G. G. Hulst. J. Berkhof en F. J. Notenboom. L. J. N. v. Bok hoven en I. J. Krouwels. J. A. P. Lensen en J, M. J. Smits. H. A. Kors en M. C. Bosch. A. Maré én R. Wijsman. J. d. Vrind en C. J. d, Vrind. J. v. Heerden en M. C. Blokker. D. J. v. d. Berg en J. C. Ooijrtjan. BEVALLEN van een zoon: 6 Aug.: P. M. BongersHuneker, J. WestraVeenstra. H. J. KlerksHesseling. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug.: W. A. Blaauw—Rijnja 5 Aug. R. BoekeiKorlaar. M. P. v. KalmthoutNijssen 6 Aug. C. J. v. t, Berg—v. Horiek. I. F. M. Steger—Allard. OVERLEDEN: a Aug.: M. J. v. Melsen, 67 Brouwersvaart. A. Spijksma, 82 j., Schoter bosstraat. D v. Duijn, 38 j., Preangerstraat. t, .Grobben, 84 j., Ripperdapark, A. M. Dek kerKroon, 73 j., Oudeweg. 6 Aug.: J. B. Bosman, 83 j.. Dr Leijdtstraat, F. G. v. Weel Rooijers, 77 j., Damiatestraat. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 8 AUGUSTUS. City: „Spijkers met koppen' alle leeftijden. MS, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ,,V is victorie", alle leeftijden. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met een kwartje de wereld rond" alle leeft, 2.00, 4.15 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan in New York", alle leeft. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur, Frans Hals: „Met de Willem Ba- rendsz ter walvisvangst", alle leeft.. 2 30 en 8 00 uur. Luxor: ..Rode Pimpernel", 14 j., 2.00, 4.15, "00 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Aanvraagformulieren voor uitkering in gevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning zullen van 16 Augustus af worden uitgereikt. In aanmerking voor een uitkering ko men alle personen, die op 1 October 1947 65 jaar of ouder zijn en zij die na dat tijd stip tot 1 October 1950 die leeftijd berei ken, voor zover zij zelf niet over voldoen de eigen inkomsten beschikken om in hun levensonderhoud te voorzien. De wet stelt voor elke gemeente een in- komengrens voor noodzakelijk levenson derhoud vast en gaat ervan uit dat, als het eigen persoonlijke inkomen beneden die grens blijft, dit inkomen voor die gemeente als onvoldoende wordt aangemerkt. Eerst dan is er reden om te helpen door middel van een ouderdoms-uitkering. Er zijn yoor elke gemeente (de gemeenten worden in gedeeld in 5 klassen) twee inkomengrenzen aangegeven: één geldende voor ongehuwde personen, hetzij man of vrouw, waartoe ook behoren weduwen en weduwnaars en één voor gehuwde mannen. Derhalve kan iedere gehuwde man en iedere ongehuwde vrouw of man, zodra de leeftijd van 65 jaar is bereikt, in aanmerking voor deze uitkering komen. Welke uitkeringen? De maximale uitkeringen variëren al naar de gemeenteklasse voor gehuwde mannen van f 792.- tot f 936.- per jaar en voor ongehuwden van f 432.- tot f 528.- per jaar. Eigen inkomsten van de aan vrager of van zijn echtgenote worden voor de helft op de nooduitkering in mindering gebracht met dien verstande, dat het to taalbedrag aan inkomsten plus de nood uitkering niet mag stijgen boven de gestel de inkomengrens. Niet als inkomsten wor den beschouwd uitkeringen tot onderhoud, alsmede bijdragen van kerkelijke of parti culiere instellingen van weldadigheid. Van 16 Augustus af zullen de aanvraag formulieren kunnen worden afgehaald aan de gemeente-secretarie en bü andere plaat selijke instanties, welke door middel van aanplakbiljetten worden bekend gemaakt. Het is raadzaam, dat men zich bij het invullen der formulieren laat bijstaan door de afdeling Sociale Zaken ter gemeente secretarie en andere aangegeven instan ties. De formulieren moeten na invulling worden toegezonden aan de Raad van Ar beid te Haarlem, die na beoordeling door de plaatselijke commissie van onderzoek over het bedrag der uitkering beslist. Be langhebbenden ontvangen van de Raad van Arbeid bericht van de op de aanvraag genomen beslissing. De uitkering geschiedt maandelijks ten postkantore. Er wordt met nadruk op gewezen, dat het niet mogelijk is, dat begin November reeds alle uitkeringen over October betaal-' baar gesteld zijn. Het onderzoek van vele duizenden gevallen vordert veel tijd en werk. Men wachte dus rustig af. Men kan er in ieder geval mede rekening houden, dat de rechthebbenden toch met terugwer kende kracht van 1 October af uitkering zullen genieten. In onze omgeving Volgens een schatting zullen in het ge bied van de Raad van Arbeid te Haarlem (de gemeenten Haarlem, Ouder-Amstel Nieuwer-Amstel, Bennebroek, Velsen. Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Zandvoort* Heemstede Bloemendaal, Uithoorn en Aalsmeer) 18.000 personen voor een nooduitkering in aanmerking komen, waaronder ongeveer 8000 alleen voor Haarlem. Het aantal uitkeringen der verplichte Ouderdom9verzekering is voor het gehele gebied thans 4000. Bovendien zijn er nog 2000 weduwen die rente genieten, ontleend aan een verzekering van de man. Is hier iets van U bij'? Aan het hoofdbureau van politic. Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 19.30 tot 12 30 uur inlichtingen te verkrijgen betreffende de in de afgelopen week gevonden voorwerpen: zilveren armband, zilveren broches, brillen, kindercape. regencape, Engels geld, heren zakhorloge, hand doeken met zwembroekjes, kruippakje. Jon gensjasje. portemonnaies met inhoud, gouden ring. sigarettenaansteker, kinderschoentjes, sleu tels. damestas, wollen vest, windjack, dekzeil, honden. Santpoort Uitslag ringstekerij De uitslag van de Woensdag in Santpoort ge houden ringstekerij luidt: Ringsteken per fiets (dames): 1. mej. N. An- tomoli. 2 mevr. L. Kerkman, 3 mej. L. Duin veld, 4 mej. T. Dam. Ringsteken per fiets (heren): 1. E. Stegemeyer, 2. K. Bus. 3. J. Molenkamp. 4. S. Wesselman. Ringsteken op het losse paard: 1. T. Rutte (met oorkonde van de Winkeliersvereniging „Santpoort"). 2. N. Schóorl. 3. W. Timmer. Ringsteken met aangespannen paard (heren): 1. P. v. Loon, 2. D. Waal, 3. L. Jansen, 4. S. Rutte. (Dames): 1. mej. T. Willems (met wisselprijs), 2 mevr. Witkamp, 3. mevr. Rol. 4. mej. A. Floris. ONGELUK BIJ RINGRIJDERIJ Een paard van één der deelnemers aan de ringrijderij sloeg in de Hoofdstraat op hol, waardoor het achterschot van het wa gentje viel. Dit kwam terecht op de voet van een 4-jarig knaapje. De eerste hulp werd door dr. Mak verleend, die consta teerde dat de verwonding niet van ern stige aard was. v HAARLEMS TRIBUNAAL Uitwisseling van vakkennis met Leamington besproken In een vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en om geving" is de mogelijkheid besproken, om een uitwisseling tot stand te brengen op het gebied van vakkennis en vaktechniek, zoals „ook op sportgebied met Leamington geschiedt. Men was van mening, dat een dergelijke uitwisseling grote mogelijkhe den biedt. De voorzitter, de heer W. van Zadel deelde mee, dat de bindcursus onder lei ding van mejuffrouw Annie Wigman zich in grote belangstelling mag verheugen. Boete van f 40.000 opgelegd. De derde kamer van het Haarlemse Tri bunaal wijdde de gehele Donderdagmiddag aan het pleidooi van mr. O. G. Veenstra ten gunste van zijn cliënt en, zoals hij zei, zijn jarenlange vriend, mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen. Spr. schetste de beschuldigde als een idealist en oprecht Christen, die tot de N. S. B. was gekomen, omdat hij in de praktijk van het leven het Christendom miste en gekwetst werd door de gezags- verslapping der dertiger jaren. Hijbe ging daarbij" echter de fout de leuzen der N.SJ3. met de dragers daarvan te vereen zelvigen. Na de bezetting door de Duitsers blaakte De Koek van Leeuwen van ijver, aldus mr. Veenstra, om ons land de plaats te geven die het in het nieuwe wereldbestel een wereldbestel, dat ook door Colijn in die tijd geheel onder Duitse invloed werd ge zien behoorde toe te komen. Hij was een man die door persoonlijke ervaring moest zien, dat en de N.S.B. en de Duitse leiding onbetrouwbaar waren. Het heeft lange en zware strijd gekost voor mr. De Koek tot de erkenning kwam in 1943 dat hij verkeerd gehandeld had. Het hartigen van het Nederlandse dan ook de reden, dat hij het schap van de Noordhollandse Kamer van Koophandel aanvaardde. Van een reorga nisatie van deze instelling in nationaal- socialistische zin was volgens pleiter geen sprake. Een aantal gunstige verklaringen, o.a. van de gewezen secretaris-generaal van Economische Zaken, dr. Hirschfeld, werd over zijn optreden in die functie door mr. Veenstra voorgelezen. nissen van bekende N.S.B.-ers uit de om geving van zijn cliënt, die allen reeds op vrije voeten waren. Daarbij kwam nog, dat hij in het begin van zijn internering buitengewoon wreed behandeld is, waarvan mr. Veenstra enige weerzinwekkende voorbeelden gaf. Boven dien had hij de vele directoraten, waaruit hij zijn inkomsten genoot, verspeeld, zo dat ook de opgelegde boete van f 40.000 een grote slag betekende. „Indien u werkelijk recht wilt doen, dan komt mijn cliënt nog vandaag zonder verbeurdverklaring op vrije voeten", zo besloot mr. Veenstra. Nadat de leden van het Tribunaal in raadkamer geweest waren, brachten zij advies uit. Het advies van de tweede kamer van het Tribunaal werd daarbij vernietigd en de beschuldigde werd een internering op gelegd van 10 Mei 1945 tot 7 Augustus 1947. De boete van f 40.000 werd ook in het advies van de derde kamer gehand haafd. ZATERDAG 9 AUGUSTUS: 10-12, 14-17, 18.30-20.30 is de kwekerij aan de Kleverlaan geopend. 10-17 uur tentoonstelling „In de bloem hof der schilderkunst" in het Frans Halsmuseum. 12-24 uur Lunapark bij de Parklaan. 15 uur Bloemencorso. Kleverlaan, Scho- terweg, Rijksstraatweg, Zaanen- laan, Marnixstraat, Velserstraat Kleverparkweg, Santpoorterstraat, Verspronckweg, Staten-Bolwerk Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat Grote Markt, Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht, Raaks, Wilhelmina- straat, Raambrug, Raamsingel, Van Eedenstraat, Lorentzplein, Iordens- straat, Florapark, Dreef. Plein, Gro te Houtstraat, Grote Markt, Jans- weg, Jansstraat, Kennemerplein. Frans Halsplein, Schoterweg, Ge neraal Cronjéstraat, Kloosterstraat Kleverlaan. 20 uur Taptoe op de Grote Markt 22.30 uur Vuurwerk op het Gemeente lijk Sportterrein aan de Kleverlaan Hoewel het weer zich niet van zijn aller beste kant laat zien, werkt het tenminste in de avonduren mee om de programma's te doen slagen. En aangezien de barometer stijgt en de Bilt optimistische berichten verspreidt, hebben de organisatoren van de feesten reden om goede verwachtingen te koesteren voor de laatste onderdelen van het feest: het Bloemencorso, de taptoe en het vuurwerk. Overdag zijn er talrijke vreemdelingen in de stad die langs de feestelyke étalages flaneren en ook het lunapark niet vergeten, want er heerst daar de gehele dag een ge zellige drukte. De Haarlemmers zelf komen vooral in de avond naar de stad om de ronde te maken door de verlichte straten. Donderdagavond was de Grote Markt opnieuw vol bij de tweede uitvoering van de cantate „Zo zong de Gouden Eeuw". Evenals Dinsdag was de uitvoering een groot succes voor de algemene leider, Jos. de Klerk. Prachtig klonken op de Markt de zang en het klokkenspel van dé heer R Heering. Na afloop werd de dirigent luid toegejuicht en van de kinderen ontving hij een bloemenhulde en een geschenk, Toen het laatste gedeelte van de cantate uitge voerd werd, versoheen de bloem enkoningin Flora met haar gevolg op het bordes van het Stadhuis. De medewerking van de zangeressen en zangers is groot geweest en de Haarlem mers hebben belangstelling getoond voor de cantate. Verwacht mag worden, dat in de toekomst dergelijke uitvoeringen op het programma van Haarlemse feesten niet zullen ontbreken. Sluitingsuur tapperijen De burgemeester van Haarlem heeft be paald. dat de tapperijen in de gemeente in de nacht van 9 op 10 Augustus (dus de nacht van de Zaterdag op de Zondag) tot 1 uur geopend mogen blijven, met dien verstande, dat tot 24 uur muziek mag wor den gemaakt. Minister Lieftinck hedenavond voor de radio De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck zal hedenavond om 20.05 uur! over beide zenders spreken over het be sluit van de Wereldbank om aan Neder land een lening van 195 millioen dollar te verstrekken. voorzitter- Uiteenlopende facetten van de Rally TTomoï* van Een ganse falanx Heemsteeds fanfare- schaarste, niet alleen voor onze buiten corpsen vulde „Groenendaal" gisteravond, landse vrienden gereserveerd zijn. Vele BINNENLAND Het hoofdbestuur der Eenheids Vakcentrale heeft de minister van Sociale Zaken verzocht nog dit Jaar aan de leerlingen der rijkswerk- plaatsen voor vakontwikkeling een week vacan- tie met behoud van loondervlngsvergoeding toe te staan. Bovendien ls de E.V.C. van oordeel, dat aan deze leerlingen een extra uitkering, over eenkomende met een week loondervingsvergoe- ding. dient te worden verstrekt. De tuchtrechter van de voedselvoorziening te Assen heeft een zuivelfabriek te Rulnerwold een boete opgelegd van f 10.000 benevens storting van een waarborgsom groot f 10.000 voor de tijd van l Jaar. De fabriek had melk afgeleverd zonder bon. afgeleverde hoeveelheden niet ge boekt en een onjuiste opgave verstrekt aan het Bedrijfschap voor Zuivel. De Centrale Dienst voor de Economische I Contróle heeft in 143 gevallen proces-verbaal (opgemaakt tegen grossiers en winkeliers in tex- uelgoederen wegens het verkopen zonder tex- i tielpunten en het laten bedrukken van textiel producten zonder vergunning van het rijks bureau. - ZU, die voornemens zün telegrafisch gelukwensen aan te bieden aan de Koningin ter gelegenheid van haar verjaardag, dienen deze telegrammen vóór 30 Augustus aan te bieden. De bestelling zal op 1 September geschieden. Het Prinselijk Gezin zal van half Augustus tot begin September de gast zijn van de Koningin op Huls ten Bosch In Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse rechtbank heeft de geluidstech nicus H F. A. S. uit Heemstede veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee Jaar met aftrek van preventieve hechtenis wegens onttrekking van goederen aan fallllssementsboedel. Mej. M. C, Diepenhorst en de heer W. A. Zalm béiden te Haarlem, zijn te Utrecht geslaagd voor het examen Frans L O. Te Haarlem ls een examen gehouden voor het diploma A en diploma B van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Het voorbereidend diploma is uitgereikt aan de heer J. G. Deker; diploma A aan dc dames H. Tur kenburg, P. Turkenburg en A. C. van Wijk en de heren J. F. Scheepers. A. Zwemmer en I. Walbeek. Het examen voor diploma B werd met goed gevolg afgelegd.door de dames A. E. J. Bosse en T M. Turkenburg.. Allen zijn lid van de Haarlemse Reddingsbrigade. Vanmorgen raakte een benzinepias in de manschappenkeuken van de Ripperdakazerne te Haarlem in vlam. Voor de brandweer hoefde op te treden, hadden de koks het brandje al gedoofd. De weduwe van keizer Wilhelm overleden Het bureau van de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt dat in Frankfort aan de Oder Donderdagmiddag plotseling is overleden prinses Hermine, weduwe van wijlen keizer Wilhelm. Zij werd 59 jaar oud. Ongewenste belangstelling De Spaanse autoriteiten hebben gewei gerd visa te verstrekken aan een groep jongelieden uit Engeland, Italië, Frankrijk, Zweden en Zwitserland, die een bezoek aan Madrid wilden brengen om een onderzoek in te stellen naar de beweerde vervolging van studenten onder het regiem van Fran co. Slechts één lid van de groep krijgt een visum, n.l. Margaret Richards, secretaresse van de Britse studentenbond. Zij is inmid dels, vergezeld dóór een tolk, naar Spanje vertrokken. Goedkoper kinderwagen? Met Ingang van 1 September worden de prij zen van kinderwagens met gemiddeld 'h verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uitvoe ring, dus met een bak van hardboard, zullen f85 tot f 100 mogen kosten Voor wagens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing, rol- of kogellagers) zal de prijs f 100 tot f 120 be dragen Hogere prijzen, van f 130 tot f 170 zullen sleets mogen worden gevraagd voor kinderwa gens in zogenaamde luxe-uitvoering: met ver nikkelde of verchroomde spatborden, een- of meerdelige bumper, pitrlet-bekledmg of speciaal stroomlij nmodel. Alle kinderwagens moeten zijn voorzien van een label of plakeliket, waarop duidelijk en niet uitwisbaar het nummer van de prijsvaststelling en de gebruikersprijs zijn vermeld. Rusland kapittelt de Griekse regering De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Athene heeft heden aan het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn af keuring te kennen gegeven over een „aan tal daden van Griekse autoriteiten, ge kenschetst als niet in overeenstemming met de huidige diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen". Een haven van bijna 7 millioen De Amsterdamse gemeenteraad heeft Woens dag besloten, f 6.700 000 beschikbaar te stellen voor de vergrot.ng en de verbetering van de hoofdstedelijke houthaven. Men hoopt, dat het werk in ongeveer Hi Jaar gereed is. EXTRA-TREIN VAN EN NAAR AMSTERDAM. Op Zaterdag s Augustus zullen de volgende extra treinen rijden: Amsterdam C. S. vertrek 7.56, Haarlem aankomst 8.11 uur. Haarlem ver trek 8.21, Amsterdam C. S. aankomst 8.37 uur. Amsterdamse Beurs se Oostcompagnie vloeide min of- meer voort uit het voorzitters'cfrap van de Ka mer van Koophandel. Mr. de Koek van Leeuwen was het echter in het geheel niet eens met het door Rost van Tonningen als president gevoerde beleid, hetgeen zijn uit treden in het voorjaar van 1943 ten ge volge had. De raadsman ontkende, dat zijn cliënt zich desbewust had gedragen tegen het Nederlandse belang en was ervan over tuigd, dat hij zeker geen hulp en steun had verleend aan de vijand, zoals het ad vies van de tweede kamer van het Tribu naal had geluid. De zinsneden uit de rede voeringen, die pro-Duits hadden geklon- ken, achtte spr. ruimschoots gecompen- Vier en dertig leden namen deel aan een seerd door de vele moeite, die mr. De met pittige marsen, zwierige walsen, po pulaire potpourri's en komische karakter stukjes. De Rallybewoners stonden echter niet in groten getale om de tent geschaard, want zij troffen uitgebreide maatregelen voor hun lampionoptocht en zij hoorden Het commissarisschap van de Nederland- het koper toch wel. excursie naar Apeldoorn en de Grebbe- berg. Op 27 Augustus zal een keuring van Zinnia's gehouden worden, waar kasbloe men en buitenbloemen afzonderlijk beoor deeld zullen worden. De heer G. Boting besprak enige soorten floxen. Op Za terdag 20 en Zondag 21 September zal een tentoonstelling worden gehouden, waaraan ook de afdeling Heemstede van School- en Werktuinen zal deelnemen. Verder zal op Zaterdag 23 Augustus een excursie naar het Provinciaal Fruitteelt- bedrijf in Hoofddorp worden gehouden. Koek van Leeuwen zich getroost had om personeel van zijn ondernemingen van de portatie te redden. Mr. Veenstra legde er in zijn pleidooi de nadruk op dat, indien men Colijn na zijn brochure vrijuit liet gaan en zijn goed vaderlanderschap buiten kijf achtte,, de in ternering van De Koek van Leeuwen, die veel minder invloed op de grote massa had, op zijn minst een meten met twee maten betekende. Sprekende over de strafmaat, trok de verdediger een vergelijking met de von- Omstreeks half tien trok een lange stoet met weinig lampions onder het zingen van Gallische feestliederen naar het wielrij derskamp, waar de avond om een kamp vuur met veel jolijt besloten werd. Twee exposities In het verversingshuis is op het ogenblik een kleine tentoonstelling ingericht van de jongste snufjes op kampeergebied. Wij hebben met enige trots geconstateerd, dat Columbus-eieren, ondanks de deviezen- Scheepsberichten Laatste posities Nederlandse passagiersschepen. Vrijdag 8 Augustus: Almanak, Rotterdam—Bue nos Aires, 8 Aug. te St. Vincent kv verwacht. Aldabl, Buenos AiresRotterdam, pass 6 Aug. Fernando Noronha. Algorab, Santos—Rotterdam, pass. 7 Aug. Madeira. Modjokerto, Rotterdam- Java. 7 Aug. van Suez. Noordam, vertr. 9 Aug. ca. 12 uur van Rotterdam naar New York. Prins Alexander. Montreal—Antwerpen Rotter dam. 7 Aug. op 680 mijl West van Scilly. Oranje Batavia—Amsterdam, pass. 7 Aug. Cape Fi- nlsterre. Sloterdijk. Java—Rotterdam, 7 Aug. 14 uur te Suez. Veendam. New York—Rotterdam, pass. 7 Aug. 21 uur Bishop Rock, wordt 9 Aug. te Rotterdam verwacht. Zuiderkruis. Java—Rotter dam, pass. 7 Aug. 14 uur Gibraltar. Nederlandse representanten van de „hout vuurstokers" dat zijn de kampeerders pur sang getuigden door hun inzen dingen van hun vindingrijkheid. Wij no teerden een practische anti-gruissok, een onbreekbare kampborstel, verkregen door stuk slaan van het houten handvat, een zeer gemakkelijk transportabel baby-bad en -bed, een kookrooster ontstaan door een vernuftige combinatie van zes „ha ringen" en nog veel meer. De bekende publicist op natuurhistorisch gebied Kees Hana heeft in de oranjerie van „Meer en Berg" een kleine verzame ling gerangschikt onder het motto „De Flora rondom de Rally", die de natuur liefhebbers volledig inlicht over de veel zijdigheid van het duin- en polderland schap van Zuid-Kennemerland. Deze ten toonstelling is koren op de molen van hen, die betogen dat het kamperen geen doel op zichzelf is, maar een middel tot beter leren kennen van de natuur. Morgenmiddag ontscheping van de „Oranje" Het m.s. Oranje met 905 repatrïërenden aan boord wordt morgen (Zaterdag) in de loop van de ochtend te IJmuiden ver wacht- De ontscheping te Amsterdam zal om 14.00 uur beginnen. Op dezelfde dag loopt te Hoek van Hol land het m.s. Utrecht met een 20-tal re- patriërenden binnen. Om 19.00 uur begint te Rotterdam de ontscheping. Slotkoens Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 408',4 411% 290 294 368 367% A. K. U 194 194% 219 216 Nederlandse Ford. 400 Nederlandse Kabel 276 280 Calvé certificaten. 175 175% Scheepvaart-Unie 17814 178 Holl.-Amerika Lijn 201 201% Deli Maatschappij 161 161% H. V. A 239% 238% A'dam Rubber 148 148 Ned. Handel Mij 136 135 N.-I. Handelsbank 103 103 Bilüton Mij. II 351 353 OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN De Directeur van de Dlstrlbutledlenst Haarlem maakt bekend, dat in de week van lltm 18 Augustus a.s In het Centraal Uitreiklokaal „De Vleeshal". Grote Markt, nogmaals gelegenheid bestaat tot het afhalen en ip dienen van aan vraagformulieren voor Toerrlj wielbanden wegens .vervanging". In aanmerking komen alle personen, aan wie vóór I October 1946 blijkens de codering van de stamkaart reeds 1 of 2 bonnen voor buitenban den hetzij Individueel, collectief of door een Centrale Regeling, zijn-verstrekt, als ook dienst- r Ij wielen en fietsen van verhuurlnrichtingen, voor welke eveneens voor genoemde datum banden ter beschikking worden gesteld. Degenen, die reeds een Bewijs van Inschrijving voo. vervanging hebben ontvangen, behoeven uiteraard niet opnieuw een aanvraag in te die nen. doch wachten nadere mededeling hier omtrent af.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3