Haarlems Dagblad De Wegenwacht Het buitenland heeft vertrouwen in Nederlands credietwaardigheid Uitvoer van Amerikaanse films naar Engeland onmiddellijk stopgezet Conducteur gedood en meisje zwaar gewond bij trambotsing in Edam Het Engelse Lagerhuis aanvaardt de wet voor "totalitaire regeringsbevoegdheden" Weerbericht 62e Jaargang No. 18703 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln 10724, 14825. Redactie 1U600. Directeur-Hootdrerlacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. rel. 12230. Drukkerjj Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: F ibert Peereboom Zaterdag 9 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem die menigeen verrast en verheugd heb ben, behoort de Wegenwacht. Een onzer heeft gisteren zijn bewondering uitgestort over haar nieuwe motoren, waarvan er tien voor Noordholland zijn bestemd. Het gemotoriseerde leger der hulpvaardigheid is versterkt. En het zal nog meer verster king ondergaan. Het zal, zoals gisteren werd Opgemerkt, zowel de Katwijkse visboer met het voorhistorische wagentje als de meneer, „wiens verblijf op de weg in chroom gebed is", bijstand blijven verlenen als de een en de ander in staat van panne verkeren. Het zal zelfs immer salueren voor tegenliggers, „die het W.W.'-insigne op de oude of nieuwe neus dragen." Deze Wegenwacht is een schoon na-oor- logs verschijnsel, niet alleen omdat zij ge strande automobilisten bijstaat, maar omdat zij als een lichtende aanbeveling voor hulp vaardigheid en goede manieren door den lande snelt. Tot de meest kenmerkende eigenschappen van ons volk, als geheel be zien de minderheid moge erkenning genieten behoren niet hulpvaardigheid en goede manieren. Vaak is de vraag ge steld. hoe verbetering te brengen zou zijn. Er is ook veel beproefd, helaas zonder al gemeen succes. Nu is de beste methode van opvoeding altijd het goede voorbeeld en ik geloof dat een instelling als de Wegenwacht als zodanig mag gelden. Al worden zijn rijders voor hun werk betaald, hetgeen dan ook noodzakelijk is en waarin zij zich trou wens niet van officiële beroeps-opvoeders onderscheiden, zij zullen toch tot navolging aansporen. Eerst zullen zij de "triomf be reiken, dat alle automobilisten met W.W. op hun voorruiten hun saluut gaan beant woorden. Daarna zal het tot een aantal lieden doordringen, dat het eigenlijk niet eens zo gek is iemand te helpen, als men hem helpen kan. Ik reed onlangs door een dorp, dat ik zelden of nooit bezocht had. Op een straathoek een bijzonder gevaarlijke hoek voor het verkeer stond een groep dorpelingen in kennelijke afwachting. Zij konden zien of auto's van de andere kant kwamen, maar gaven mij geen teken. Ik vertraagde dus sterk en vroeg mijn passa gier: „Waar wachten zij op?" Hij antwoord de: „Op een ongeluk. In de tijd van de Canadezen, die zo hard reden, gebeurden hier dagelijks ongelukken. Tegenwoordig niet meer dan één per week. Die dorpelin gen waarschuwen nooit. Zij wachten af." Nu heb ik hoop dat de Wegenwacht door haar voorbeeld erin slagen zal, dit dorp tot betere gedachten te brengen. Als zo'n W.W— motorist eens een poosje op die hoek gaat staan om waarschuwende tekens te geven, en dit af en toe herhaalt, gaan de dorpelin gen hem misschien vanzelf nadoen. Hij moet geen toespraak tot hen gaan richten. Zedepreken hebben immers meestal (zoals een beroemd man gezegd heeft) slechts de uitwerking van hagel op een olifant: 'het verveelt hem, maar treft hem niet. Enkele weken geiden logeerde ik in een hotel in een kleine stad. Er was een binnen plaats achter dat hotel met een garage. De garage was vol. Dus liet ik mijn wagen tje op die binnenplaats staan. Toen ik terug kwam bleek, dat de plaatselijke straatjeugd mijn richtingwijzers volkomen vernield had. Het was met veel zorg geschied: zelfs was het. rode mica er helemaal uitgeplukt. Sommige mensen schijnen zoiets aardig- ondeugend te vinden. Ik begrijp nooit waarom. Het lijkt mij alleen maar laf, vooral omdat de daders, als men hen eens op baldadigheden betrapt, gillend van angst de vlucht plegen te nemen. Ik betrapte hen ditmaal niet en de sdhade bedroeg ruim dertig gulden. Nu hoop ik maar weer dat het voorbeeld van de Wegenwacht, die immers overal door Nederland rondsnelt en zo maar op de openbare weg staat te repareren, een aantal baldadigen op de voor hen zeer oorspronkelijke gedachte zal bren gen, dat het toch eigenlijk aardiger is om iets heel dan kapot te maken. Je krijgt er zelfs een prachtige motor voor ter beschik king en een echt khaki-pak met een uniformpet. Er moet dus iets inzitten dat nog heerlijker is dan stiekum kapot maken en gillend weglopen. Dit is geen zedepreek; ik hoop slechts op het voorbeeld van de Wegenwacht en op de lust tot nabootsing, die in ieder jong mens leeft. Het is waar dat de Duitsers slechts het voorbeeld van vernielen gaven en daarmee de bekoring van baldadigheid bij sommigen hebben ver groot. Welaan, zij zijn opgevolgd door de Wegenwacht, die het tegenovergestelde aanbeveelt. Dit is ook een gemotoriseerd leger. Het schiet wel niet. maar het zit toch ook vol explosies: explosies met goede be doelingen. Dat wij deze schone instelling aan de A. N'. W. B. danken is begrijpelijk. Zij is altijd bij uitstek hulpvaardig geweest. Wijst zij ons niet overal in den lande de weg, licht zij ons niet overal in over de afstanden en heeft haar werkzaamheid ons niet tal van prachtige wegen en het genot van tevoren ongekend natuurschoon bezorgd? Ik noem maar enkele punten uit een lange lijst. Toen ik jong was zei men mij: „Je moet lid van de A.N.W.B. worden: hij verdient dat ieder er lid van wordt, die de wegen ge bruikt.'' Dat woord zou ik willen herhalen, ook aan het adres van de automobilisten ten aanzien van het lidmaatschap van de Wegenwacht. De A.N.W.B. doet goed werk, :helo hem dus. Konden wij maar meer Wegenwachten Instellen! Wat zouden zij, in ruimer zin, een massa goede voorbeelden kunnen geven de levensweg der Mensheid. De gedaohte verleidt tot stoute concepties. Laat ik .ze beperken. Zou een Wegenwacht op de luchtwegen ondenkbaar-zijn?bestaande uit hulpcolonnes, die steeds in gereedheid zouden worden gehouden om overal hulp te bieden, waar ergens op aarde nood heerste? Het lijkt wat ongewoon, maar wel licht zal 't eens zover komen en zal zulk een Voorbeeld er zelfs internationaal toe bij dragen, om niet meer met een wezenloos jezicht en hoop-op-sensatie te wachten op ongelukken en liever iets heel dan kapot te makenbijvoorbeeld richtingwijzers! „Door eerlijke arbeid en goede samenwerking moeten wij onze financieel-economische vrijheid herwinnen „Nederland is nimmer in gebreke gebleven bij de voldoening van de binnenlandse en buitenlandse schuld en heeft zelfs na de eerste wereldoorlog enige buitenlandse leningen vóór de vervaldag afgelost. Nederlands gunstig schuldenregister, alsmede de lange traditie als belangrijk crediteurenland maken Nederland tot een goed debiteur. De Nederlanders zijn kundige en harde werkers. Zij gaan voor moeilijkheden niet uit de weg en hebben buitengewone volharding getoond bij het herstel van de oorlogsgevolgen. De regering van het land berust op solide grondbeginselen en heeft blijk gegeven van standvastigheid en wijs beleid". V Dit voor Nederland zo gunstig oordeel citeerde de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck uit de motivering der credietverlening door d£ Wereldherstelbank welke door deskundige vertegenwoordigers van twaalf landen is opgesteld. In zijn gisteravond gehouden radiotoe spraak naar aanleiding van de verlening van dit crediet van 195 millioen dollar herinnerde minister Lieftinck er aan, dat de Verenigde Staten Nederland reeds een schuld van 262,5 millioen dollar hebben kwijtgescholden en dat voor de resterende ichuld gemakkelijke afbetalingsvoorwaar- den werden verkregen. Hij verklaarde, dat wij voor het eigenlijke herstel van ons land vooralsnog van buitenlandse hulp afhan kelijk zijn. Ooki bij de uiterste soberheid ten aanzien van de invoer van verbruiksgoederen, grondstoffen en hulpmiddelen voor indu strie en landbouw, voor het weer op peil brengen van het vervoersapparaat en voor de wederopbouw is Nederland nog niet in taat het hoognodige door uitvoer van goederen en het leveren v§n diensten zelf te verdienen. Op dit laatste is uiteraard het streven gericht en over enkele jaren zal het ook bereikt moeten worden, wil ons land niet noodlijdend blijven. Het herstel financieel-economische zelfstandig heid is even belangrijk als het herwinnen van eigen politieke zeggenschap. De regering heeft het vertrouwen, dat het Nederlandse volk hiervoor begrip heeft en bereid is beperkingen te aanvaarden en offers te brengen en toch zijn beste krach ten te geven aan de economische bevrijding ons land. Dit geeft de regering de vrij moedigheid. gedurende de noodzakelijke overbruggingsperiode in het buitenland leningen af te sluiten en daarvan een ge bruik te maken, dat er vóór alles op gericht is de productieve kracht van het Neder landse volk te versterken door het ver schaffen van voedsel en kleding, door het bedrijfsleven de nodige grondstoffen en productiemiddelen ter beschikking te stel len, de behuizing te verbeteren en naast een versterking der bestaande welvaarts bronnen nieuwe tot ontwikkeling te bren gen. Dat ook aan de bestrijding van de zwarte handel, die arbeidskrachten aan de productie onthoudt, kostbare deviezen moe ten worden besteed, is jammer, maar helaas onvermijdelijk. Verscheidene landen hebben Nederland reeds met credieten gesteund. Dank zij deze hulp heeft het herstel zidh niet onbevredi gend kunnen ontwikkelen. Behalve op deze credieten heeft ons land tot dekking van het tekort in de verhouding tussen m- en uitvoer gesteund op tijdens de oorlog in het buitenland opgelopen tegoeden, op de opbrengst van daar aanwezige beleggingen, alsmede op de vrijwillige verkoop van in vreemde valuta luidend effectenbezit. Niettegenstaande scherpe besnoeiingen op het aanvankelijke invoer-programma, krachtige bevordering van de uitvoer en een politiek om langs andere wegen de voorraad van buitenlandse betalingsmidde len te versterken, werd ons land in toe nemende mate bedreigd door het spook der deviezenschaarste, met name wat dollars aangaat. De voortgezette prijsstijging vooral in Noord- en Zuid-Amerika, welke onze invoer uit die landen steeds duurder maakte, heeft daartoe ongetwijfeld bijge dragen. Hoewel de prachtige gedachte, die ten grondslag ligt aan het plan van de Ame rikaanse minister Marshall een plan tot financiële hulpverlening aan Europa door de regering van harte wordt toege juicht en zij alles in het werk stelt om de voorwaarden voor de verwezenlijking daar van te helpen scheppen, bestaat de kans dat hulp in die vorm voor de meest ge teisterde Europese landen, waaronder ook Nederland, te laat komt. Onder deze omstandigheden is het uiter mate verheugend, dat de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling het besluit heeft genomen aan Nederland een crediet te verlenen van 195 millioen dol lar, strekkende tot dekking van een groot deel van het tekort op onze handelsbalans voor 1947 en begin 1948. Dit crediet is uit drukkelijk bestemd voor de aankoop van buitenlandse goederen van een productief karakter, waarbij de voorwaarde is gesteld dat de verkoop van buitenlandse effecten een 'onveranderlijk bestanddeel moet blij ven uitmaken van het Nederlandse devie- zenbeleid. De beslissing om aan Nederland deze lening toe te staan, is met algemene stemmen genomen. De motivering bewijst, dat het .volste vertrouwen wordt gesteld in Nederlands credietwaardigheid, niet alleen op grond van zijn vroegere reputatie, maar ook wegens de inspanning, welke volk en regering zich thans getroosten, om aan de moeilijkheden, waarin het land geraakt is, moedig het hoofd te bieden. Tenslotte zeide minister Lieftinck, de laatste maanden nog al eens gehoord te hebben dat Nederland bij buitenlandse cre- dietgevers uit de pas geraakt was. wegens het gevoerde regeringsbeleid in de zaken, welke de samenhang van het Koninkrijk betreffen, maar vooral ook wegens de be perkingen en offers, die naar de mening van de regering aan ons volk moesten worden opgelegd, om de grondslagen te verschaffen voor de gezondmaking van onze nationale economie en financiën. „Mijn repliek daar op was, aldus de minister, „dat de over grote meerderheid van ons volk verstandig genoeg is, om de noodzaak der desbetref fende maatregelen te erkennen en voldoen de bereid is tot het brengen van offers om de regering op haar weg te volgen en dat ook het buitenland iets tc zeggen had. Dit laatste is thans op verblijdende wijze gebleken." Minister Lieftinck besloot: „Wij aanvaarden de ons door het buiten land geboden hulp met dankbaarheid. Zij legt ons echter de verplichting op onze soli diteit ook nu te bewijzen en zij nioge ons allen een nieuwe aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze financieel-economische vrijheid te herwinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking." Het woord is aan.. Henry Ford: Voorspoed en vooruitgang zit ten in de dingen, die nog ge maakt moeten worden. Duitse krijgsgevangenen in Engeland houden zich momenteel onledig met allerlei prettige bezigheden. Zij treden met Engelse meisjes in het huwelijk en maken excur sies van diverse aard. Een aantal leden van het Britse parlement trad dezer dagen op als gastheren voor een groep Duitse gevangenen, die 't „Hotise of Commons" kwamen cezichtigen en aan een lunch aanzaten. Als antwoord op verhoging der invoerrechten De directeuren van 50 grote filmmaat schappijen, aangesloten by de Motion Pictu res Export Association hebben onder voor zitterschap van Eric Johnston in besloten zitting vergaderd naar aanleiding van Britse maatregel tot heffing van 75 pro cent belasting op de winst op Amerikaanse films. Besloten werd de uitvoer van Ameri kaanse films naar Engeland onmiddellijk stop te zetten. Bedoelde Engelse maatregel is gisteren door het Britse ministerie van Financiën bekend gemaakt Hij houdt in dat een ad valorem-recht van driehonderd procent wordt ingesteld op films, welke uit het bui tenland komen. Het ad- alorem-recht is een invoerrecht, waarbij een bepaald percentage van de waarde van het betrokken artikel moet worden betaald. Deze waarde wordt vol gens het Britse minister;-.'e besluit in kwestie bepaald op 25 procent van de ver moedelijke netto-opbrengst der geïmpor teerde films. Daar het ad-valorem-recht 300 procent bedraagt,, zal dus 75 procent van de op deze films gemaakte winst aan de Britse fiscus afgedragen moeten worden. De instelling van deze belasting waarbij tegelijkertijd het invoerrecht van vijf shil ling per voet-film wordt afgeschaft sluit aan op Attlee's verklaring in het Lager huis, inhoudende, dat de bedragen, welke /oor films naar het buitenland zullen wor. R. P. Bon voor een fietsband aangewezen. Het Centraal Distributiekantoor deelt Jnede. dat van 10 Augustus tot en met 30 (September op de bon C 26 van het bewijs Jan inschrijving voor fietsbanden BI 606 nopr vervanging van fietsbanden een toer- fouitenband wordt beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon r 26 worden gekocht. Men behoeft deze jbon dus niet bij de distributiedienst in te wisselen tegen een bandenbon. In de Houtrakpolder, een deel van de IJpoldersis men bezig met het rooien van aardappels met behulp van een nieuwe aardappelrooimachine. Deze machine rooit ca. 2 h.a. aardappelland per dag en spaart 60 rooiers uit. Aruba wil van Curacao los Gisteravond heeft een deputatie van Aru ba onder leiding van Henny Eman. ver tegenwoordiger van Aruba in de Staten van Curacao, egn manifest aan de Staten overhandigd, „gesteund door de gehele be volking van Aruba", waarin de afscheiding van Aruba uit het verband met Curacao wordt aangekondigd. Aruba verklaart in dit manifest, dat het direct onder de Neder landse Kroon wil komen. Deze week werd de petitie naar H. M. de Koningin gezon den, getekend door 95 vooraanstaande Aru banen. De petitie vraagt een onafhankelijke positie van het eiland, direct onder de Nederlandse regering. Zij is^ot dusver nog niet beantwoord. Het vriest in Voor-Indië voor Nederland Het militaire hoofdkwartier te Nieuw- Delhi heeft, na overleg met de Voor-Indi sche regering en de voorlopige regering van Pakistan, het bevel uitgevaardigd tot het „bevriezen" van alle militaire goederen in de Indische havens, welke bestemd zijn /oor overdracht aan de Nederlandse rege ring. Er worden maatregelen genomen om te voorkomen, dat een Nederlands schip, dat thans in een Voor-Indische haven ligt, een dergelijke lading vervoert. den overgemaakt tot 25 procent geredu ceerd zullen worden. De belasting geldt voor buitenlandse films, bedoeld voor openbare vertoning. Zy wordt geheven op de eerste geïmporteerde copie, verdere copieën worden slechts be last met het vroegere invoerrecht, dat voor de eerste copie thans is komen te verval len. De film mag niet gedraaid worden, voordat het verschuldigde ad-valorem- recht gedeponeerd is. Uitzending weerberichten om 5.45 uur en 6.45 uur Met ingang van Donderdag 14 Augus tus zal het K.N.M.I. te De Bilt weerbe richten in de vroege ochtenduren uitzen den over de zender Hilversum II (415.5 meter) om 5-45 uur en 6.45 uur. Uitgezon den wordt een verwachting, geldig tot de avond van dezelfde dag en enkele speciale verwachtingen en eventuele waarschu wingen, een overzicht van de algemene weersgesteldheid, waarin zo mogelijk wor den opgenomen vooruitzichten van het weersverloop in de eerstkomende 2 a 3 dagen, en weerraporten van de ter be schikking staande Nederlandse waarne- dieningshandel van de tram uit Volendam zonden een weerbericht voor de scheep vaart nabij de Nederlandse kust, bevat tende naast eventuele berichten van de wind- en stormwaarschuwingsdienst een verwachting, geldig tot middernacht en de weerrapporten der Nederlandse licht schepen van 3 uur G.M.T. Britse kabinetswijziging verwacht In politieke kringen te Londen acht men het waarschijnlijk, dat er binnenkort wij zigingen in het Britse kabinet zullen wor den aangebracht om de strijd voor de eco nomische stabiliteit beter te kunnen voe ren. Het komt er slechts op aan een ge schikte persoon te vinden, die met de lei ding van het economisch herstel kan wor den belast. In dit verband worden de na men van Bevin en sir Stafford Cripps, minister van Handel, genoemd. Dubbele zomertijd in Engeland opgeheven De dubbele zomertijd in Engeland zal in de nacht van Zaterdag op Zondag wor den opgeheven. Van Zondag af zullen de Engelse en Nederlandse tijd dus gelijk zijn. Weigerden de remmen? Twee trams van de Noord-Zuidholland se Vervoersmaatschappij zijn gisteravond in Edam met elkaar In botsing gekomen, waardoor de conducteur Klandcrman uit Amsterdam op slag vferd gedood en een twaalfjarig meisje uit Volendam, A. Veer man, dat van een vacantic-uitstapje naar Amsterdam terugkeerde, zeer ernstig aan beide voeten werd gewond. Verscheidene passagiers liepen door glasscherven lichte kwetsuren op. De trams, waarvan er een uit Volendam en de andere uit Amsterdam kwam, moesten elkaar bij de wisselplaats op de Monnikcrdammerjaagweg in Edam passe ren. Voor de uit Volendam komende tram stond het seinlicht op onveilig. Volgens verklaringen van de bestuurder bemerkte hij plotseling, dat de remmen weigerden, zodat hij niet in staat was, de tram nog op het wisselspoor tot stilstand te bren gen. De wagen reed het enkelspoor op. waarop van de andere zijde de tram uit Amsterdam met vrij grote snelheid na derde. Met een hevige slag reden de trams tegen elkaar. De bestuurder van de tram uit Amsterdam wist enkele seconden voor de botsing van de wagen te springen, doch de conducteur Klandcrman, die eveneens op het voorbalcon stond, zag daartoe blijkbaar geen kans meer. De voorbalcons der beide trams werden ingedrukt, waar door de conducteur bekneld raakte en vrijwel terstond gedood werd. De bestuur der van de andere tram kreeg geen letsel. Het meisje Veerman uit Volendam stond op het achterbalcon van de uit Amster dam komende tram. Door de schok van de Indonesische delegatie naar Amerika Zondag zal uit Batavia een delegatie naar de Verenigde Staten van Amerika vertrekken bestaande uit de heren dr. P. J. Koets en vertegenwoordigers van Oost- Indonesië, West-Borneo, Sumatra's Oost kust en voorts van de Arabische en Chinese bevolkingsgroepen. Voor Oost-Indonesië wordt de naam genoemd van president Soe- kawati, voor West-Borneo sultan Hamid II Conservatieve motie faalde Het Britse Lagerhuis verwierp gister middag de motie van Winston Churchill, leider van dc oppositie, om de wet waarbij de Labour-regering bevoegdheden ais In oorlogstijd worden gegeven, uit te stellen, ondanks zyn waarschuwing, „dat dit een blanco-wissel betekent voor totalitaire be voegdheden". Het door de socialisten be heerste Lagerhuis aanvaardde de rege- ringswet met 251 tegen 148 stemmen. r,. Er waren meer dan tweehonderd leden van Pontianak, voor de Chinese bevol- wezig kingsgroep waarschijnlijk de adviseur van dr. Van Mook, Thio Thiam Thiong en voor de Arabische bevolkingsgroep de heer Al- magawa, hoofdambtenaar van de R.V.D. te Batavia. Tijdens een spoedvergadering van het Oost-Indonesische kabinet is besloten, dat ook mr. dr. Soemokil, minister van Justitie, de reis naar Amerika zal meemaken. Ver der zal waarschijnlijk ook de Radja van Goa als lid in de delegatie naar de Ver enigde Staten worden opgenomen. Tijdens de afwezigheid van de minister president Najamoeddin, zal de minister van gezondheid dr. Warouw het premier schap waarnemen. „Dat zei Hitier ook" Winston Churchill heeft menigeen ver rast met zijn scherpe opmerkingen, vooral aan het adres van de minister van binnen landse zaken, Chuter Ede, die de debatten uit naam van de regering sloot. Ede deelde het Huis mede dat de regering deze bijzon, dere bevoegdheden verlangde om effectief, drastisch en snel met mogelijke moeilijke situaties te kunnen afrekenen. Zonder enig ceremonieel in acht te nemen gaf Churchill van de banken van de oppositie af ten antwoord: „Dat is precies wat Hit- Ier ook zei!" In algemene vormen komt de nieuwe wet overeen met de overgangsbevoegdhe den welke de regering ontving door de wet van 1945 om de overgang van oorlog naar vrede te overbruggen. De wet van 1945 heeft weliswaar een looptijd van vijfjaar, doch zoals Herbert Morison verklaarde was de regering van plan de nieuwe wet in te voeren om iedere twijfel aan de wet telijkheid van de invoering der nieuwe maatregelen weg te ntmen, welke thans genomen moeten worden met 't oog op een economische crisis. Churchill en de oppositie verzetten zich voornamelijk tegen de clausule waarin werd gezegd: De bevoegdheid om maat regelen te nemen opdat alle bronnen van de gemeenschap voor gebruik ter beschik king staan en op de meest economische wijze in het belang van de gemeenschap gebruikt worden. „Dat betekent", aldus Churchill, „de vol ledige afschaffing van het parlement en van al onze met moeite verworven en lang gekoesterde vrijheden en rechten." Het Britse parlement zou gisteren eigen lijk op reces gegaan zijn tot 26 October, doch om deze wet erdoor te drijven heeft Morison als leider van het Lagerhuis de verdediging van het parlement uitgesteld tot Woensdag. Het is zelfs mogelijk, dat het reces nog langer uitgesteld zal worden, meent Un. Press. Minder voedselbonnen in Engeland. Maar de pil wordt verzoet. De Britse minister van Voedselvoorzie ning, John Strachey, heeft gisteren een verlaging van voedselrantsoenen in Groot- Brittannië aangekondigd* De toewijzing van bonnen, waarop men voorheen le vensmiddelen kon kopen van biscuits tot fruit in blik en gedroogd fruit toe. zal volgens de mededeling van Strachey met ingang van 17 Augustus beperkt worden van 32 tot 28 bonnen per hoofd en per maand. Ook de bonnentoewijzing voor cafés en restaurants zal in overeenstem ming met bovengenoemde maatregel ver minderd worden. Daarentegen zal voor de volgende maand een extra-rantsoen van 1 pond suiker worden toegewezen voor de inmaak van fruit. „Ik denk niet, dat u een plotselinge en dramatische verdwij ning van vele artikelen uit uw provisie kast behoeft te verwachten", aldus Stra chey tegenover verslaggevers. „Hevige gevechten op Madoera" volgens republikeins bericht Volgens republikeinse legerberichten over radio-Djokja zijn hevige gevechten gaande op het eiland Madoera. Nederlandse troepen zouden op 6 Augustus, twee dagen na het uitvaardigen van het wapenstilstandsbevel, de stad Pamekasan hebben bezet. Ook Bangkalang zou zijn bezet; de bevolking bood tegenstand. Eerder op de dag heeft de republikeinse militaire woordvoerder de Nederlanders wederom van twee bestand- schendingen beschuldigd: De Nederlandse infanterie „waaronder zich Chinese en Japanse elementen bevonden" zou 'n aanval hebben gedaan in de sector van Ambarawa ten Zuiden van Semarang en de plaatsen Karangan en Kelampok bezet. Bij Medan zouden oprukkende Nederlanders zijn te ruggeslagen. botsing schoof de bijwagen tegen het achterbalcon van de motorwagen, dat daardoor vernield werd. Het meisje kreeg zeer ernstig letsel aan beide voeten. Een der vrouwelijke passagiers bleek door het ongeluk zodanig geschrokken te zijn, dat zij naar een ziekenhuis te Hoorn moest worden overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat het be- dieningshandle van de tram uit Volendam in de remstand stond- Van de zijde der directie van de N-Z.H. V.M. wordt opgemerkt, dat zij een weige ring der remmen zeer onwaarschijnlijk acht. De gehele dag is de wagen met ver schillende bestuurders in gebruik geweest waarbij geen enkele klacht over de rem men is geuit. Enkele minuten voordat het ongeluk gebeurde werd er in Edam nor maal gestopt. De directie was dan ook van oordeel dat een te laat remmen door de bestuur der eerder als mogelijke oorzaak van het ongeluk aan te nemen is. Nederlandse in Indonesië verliezen Dc regering maakt tot haar leèd wezen, bekend, dat in de afgelopen week de vol gende verliezen zijn gearpporteerd: Koninklijke Marine: mar. 3de kl. J. A- Jansen uit Arnhem, gesneuveld op 30 Juli; mar. 1ste kl. Th. J. Giesen uit Gaanderen; gesneuveld op 1 Augustus: korp. mar. J. G. A. Nols uit Kerkrade. gesneuveld op 1 Augustus: mar. 3de kl. A. ten Hove uit Raalte, (Overijsel). gesneuveld op 31 Juli; mar. 1ste kl. L. van Rixtel uit den Bosch, gesneuveld op 3 Aug- Koninklijke Nederlandse Landmacht: soldaat G. van Rossum, uit Vleuten, ge sneuveld op 28 Juli; sold. Th. J. W. Hen driks, uit Schiedam, gesneuveld op 29 Jïiïi; sold. C. Verwey uit Gouda, gesneu veld op 29 Juli; sold. D. Harmsen uit Hel- lendoorn, gesneuveld op 30 Juli; sold. U. Struiving uit Grijpskerk (Gr.), gesneuveld op 30 Juli; sold. H. Hut uit Zuidbroek (Gr.) gesneuveld op 3 Juli; sold. 1ste kl. D. Kamstra uit Ulrum (Gr.), gesneuveld op 30 Juli; sold. A F. van Hilst uit Waalwijk, gesneuveld op 31 Juli; sold. 1ste kl. W. R. H. Meeuwsen uit Leeuwarden, gesneuveld op 31 Juli; sold. M. A. C. van den Wijn- gaardt uit Breda, gesneuveld op 31 Juli; korp. H. van der Ploeg uit Noordwijker- hout, gesneuveld op 31 Juli; serg. H. van der Land uit Huizen (L.), gesneuveld op 1 Augustus; sold. G. Vos uit Heerlen, ge sneuveld op 2 Augustus; sold. J. van der Laan uit Termunten (Gr.), gesneuveld op 2 Augustus; korp P. Brandt, uit Leiden, gesneuveld op 2 Augustus; serg. B. J. Heyink, uit Olst, gesneuveld op 3 Augus tus; sold. H. Paap uit Haarlem, gesneu veld op 4 Augustus; sold. J. D. Spieren burg uit Eefde (gem. Gorssel), gesneuveld op 4 Augustus; korp. G. van der Ploeg uit Oostrum (Fr.) gesneuveld op 31 Juli. KOELE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt, geldig van Za terdagavond tot Zondagavond: Koele nacht met plaatselijk nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag over het algemeen vrij zonnig en droog weer met opnieuw stijging van temperatuur. Matige wind tussen Noord en Oost 10 AUGUSTUS Zon., op 5.14 uur. onder 20 16 uur Maan op 23.23 uur. onder 14.48 uur 11 AUGUSTUS Zon., op 5.16 uur, onder 20.14 uur Maan op 24 01 uur. onder 16.13 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1