Haarlems Dagblad De Nederlandse regering omschrijft nogmaals haar standpunt ten aanzien van Indonesië De oplossing kan niet door arbitrage worden gevonden Duistere vermoedens omtrent de dood van Prinses Hermine Maandenlang onderweg naar Moisson en een reisje van tweeduizend gulden Minister Neher naar Indië Twee hoogovens stilgelegd „Onbeteugelde verdediging van imperialisme in het hart der UNO, de Veiligheidsraad" Weerbericht 62e Jaargang No. 18707 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.Nn Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DïiiJlajï 12 Suguslns 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Spoedig een ronde tafel-conferentie met deelstaten en bevolkingsgroepen |n een korte officiële verklaring heeft de Nederlandse regering heden haar stand punt ten aanzien van de Indonesische kwestie nogmaals uiteengezet. Zij_ wijst in deze verklaring op het feit, dat de omstandigheden door de politiële actie en de stap van de Veiligheidsraad zodanig gewijzigd zijn, dat een verklaring noodza kelijk is, en zij zegt dan nadrukkelijk, dat de vraag, hoe zij haar doel in Indonesië met vreedzame middelen kan bereiken, nog altijd het bekende antwoord „Linggad- I jati" moet krijgen. Zij biedt opnieuw aan, een interim-regering te vormen en los daarvan geeft zij uiting aan haar voornemen een rondetafelconferentie bijeen te roepen, waarop alle bevolkingsgroepen en alle deelstaten van Indonesië met haar xullen kunnen beraadslagen over de definitieve inrichting van het Indonesische staatsbestel. De tekst der verklaring luidt als volgt:1 Noodgedwongen ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot het politieel gebruik van militaire middelen ter bestrij ding van onhoudbare toestanden op Java cn Sumatra, toestanden, veroorzaakt, door- da' de republikeinse regering, ondanks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig ondertekend bestand, naliet be vel tot staken der vijandelijkheden te geven cn duldde dat republikeinse gewapende groepen terreur bleven uitoefenen en in het bijzonder de gebieden, die op Java en Su matra onder het bestuur der Nederlands- Indische regering stonden, als het ware belegerden. Doel niet veranderd 1. Opnieuw ziet. de Nederlandse regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame middelen haar doel in In donesië kan bereiken. Dit doel is bekend. 1 Het is geenszins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding. Het is geen andere can de uitwerking der toekenning van het door de Nederlandse regering als grond slag van haar beleid aanvaarde zelfbe schikkingsrecht. Het is geen ander, dan het cmbcuwen van het oude Nederlands-Indïë tot een nieuw Indonesië, een souvereine. democratische en federale staat, zelfstandig lid der Verenigde Volken en met Neder land, Suriname en Curasao verenigd in een reële unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in de overeen komst van Linggadjati. 2. Vóór alles is nodig het verder herstel van rust en orde, onmisbaar voor de vei ligheid van persoon en goed, voor de ver zekering van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw, voor Indonesië's deelneming in de wereldhuishouding en voor de vesti ging van de nieuwe rechtsorde. Daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk politie apparaat. De Nederlandse regering herhaalt haar bereidheid haar troepensterkte te vermin deren, zodra een deugdelijk politie-appa- raat de handhaving van orde en rust zal vermogen te waarborgen. Interim-regering 3. Om iedere mogelijke twijfel aangaan de haar bereidwilligheid om werkelijk een souvereine, democratische en federale staat in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Nederlandse regering aangeboden aanstonds, hangende de voor bereiding van deze staat, gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indo nesische federale interim-regering te vor men, waarin vertegenwoordigers van de verschillende deelstaten, alsook van de nog onvoldoende vertegenwoordigde minder heden onder de bevolking, met de lt.-Gou- verneur-generaal zouden samenwerken. Met de regeringen zowel der republiek als der andere Indonesische deelstaten, Oost- Indonesië en West-Borneo, was hieromtrent reeds in belangrijke mate overeenstemming verkregen. De Nederlande regering her haalt thans dit aanbod tegenover alle deel staten en bevolkingsgroepen in Indonesië. Zij is voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vo rige weken werden bezet. Het politie apparaat, hierboven bedoeld, zal aan deze regering ondergeschikt worden gemaakt. Zo spoedig mogelijk zullen ook de reeds eerder voorgestelde federale organen, waar borgend de voedselvoorziening alsmede de economische, monetaire en handelspolitieke eenheid van Indonesië, alle eveneens onder Openlijke breuk op de Balkan verwacht Het welingelichte Griekse regeringsblad Estia bevestigt heden, dat een breuk tus- sen Griekenland en de Sovjet-Unie zeer waarschijnlijk is na de protesten, de vorige week door de Sovjet-zaakgelas tigde bij de Griekse regering ingediend. De Griekse autoriteiten zouden volgens de zaakgelastigde „onvriendschappelijke da den" hebben verricht, die „niet overeen stemmig waren met de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen". Het blad voegt hieraan, onder aanha ling van gezaghebbende kringen, toe, dat eenzelfde daad van Joegoslavië wordt Verwacht. Politieke kringen te Athene zijn van mening, dat de verbreking der diploma tieke betrekkingen tussen Griekenland en de naburige landen de eerste stap naar de vorming van een „vrije Griekse regering" betekent. Deze regering zou door de gueril- lastrijders worden gevormd en naar men vermoedt onmiddellijk door Joegoslavië, Bulgarije, Albanië en de Sovjet-Unie wor den erkend. De WF.A. werkt verder Na een vergadering te Londen is door het bestuur van de World Friendship As sociation verklaard, dat de organisatie haar werk op dezelfde basis zal voortzetten, al dus de News Chronicle. Ofschoon de positie van de Britse natio nale organisatie ernstig is. vertrouwt het bestuur dat zij de middelen zal kunnen vinden om haar werk voort te zetten. meergenoemde regering ressorterend, door haar dienen te worden gevormd. Conferentie 4. De totstandkoming ener interim regering zal geenszins de stap vertragen naar een blijvende oplossing. De Neder landse regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn vertegenwoordigers der verschillende deelstaten en bevolkings groepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen teneinde over de defini tieve inrichting van het nieuwe Indonesi sche staatsbestel te beraadslagen. Waar de bevolking van enig gebiedsdeel het verlan gen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over haar plaats in het nieuwe staatsbestel volgens beginselen in de overeenkomst van Linggadjati neergelegd. 5. Bij de Nederlandse regering leeft de overtuiging, dat de andere staten en staats delen, alsmede de verschillende minder heden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden' en voorstellen in stemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de republiek doet zij een ernstig beroep ook haar medewerking daartoe te verlenen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Verenigde Staten aangeboden, hier toe belangrijk zullen bijdragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesische staats bestel derhalve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de op lossing wel door goede diensten kan wor den bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de republiek zou kunnen worden uitgemaakt. De nieuwe staatkun dige constructie is immers een zaak, waar bij naast Nederland .en de republiek ook de andere deelstaten en.bevolkingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds bij de totstandkoming van Linggadjati van arbitrage uitgesloten werd. Herziening van hef Duitse indusfriepeil Conferentie van drie aanstaande Amerika heeft Frankrijk ervan in ken nis gesteld dat het bereid is „zonder uit stel" Franse en Britse afgevaardigden te ontmoeten teneinde de Franse mening te horen over de plannen voor een herziening van het industriële peil in de Amerikaan se en Britse bezette gebieden in Duitsland. Deze bekendmaking werd gedaan in een verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, welke verleden week door de Amerikaanse am bassadeur Jefferson Gaffery aan de Franse regering werd overhandigd. Hierin werd tevens verklaard, dat de Amerikaanse re gering ook bereid is om de Franse denk beelden ten aanzien van het beheer en de controle van de kolenmijnen in het Ruhr- gebied in overweging te nemen en te be spreken. Bij de bekendmaking van genoemde ver klaring werd door het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaard dat op een later tijdstip tijd en plaats van samenkomst van de drie mogendheden be kend zal worden gemaakt. K.N.LLJVi. NAAR K.L.M. De heer Van Lent, waarnemend hoofd van de afdeling burgerluchtvaart aan het departement van Verkeer en Waterstaat te Batavia, zal naar Nederland vertrekken om met de regeringsinstanties en andere be trokkenen besprekingen te voeren over vraagstukken, welke verband houden met de overdracht van het K.N.I.L.M.-bedrijf aan de K.L.M. Zeventien personen werden gedood en 61 gewond bij een botsing tussen de express- trein London-Leeds en een andere personentrein in de buurt van 't station Doncastcr. De express reed op de achterzijde van de stilstaande trein, die een kwartier vroeger uit Londen was'vertrokken. Er ontstond een geweldige ravage, waarvan de foto een goed beeld geeft. Men vraagt zich in Berlijn af of prinses Hermine, de pas overleden weduwe van ex-keizcr Wilhelm, misschien vermoord is door de dieven, die voor bijna twee millioen dollar van haar kroonjuwelen hebben ge stolen. .Amerikaanse legcrdetcctives deelden me de, dat zij de „tip" hadden gekregen dat prinses Hermine het slachtoffer van een misdadige opzet zou zijn geworden. De detectives interesseerden zich bijzon der voor een kleine thee-partij, die prinses Hermine 48 uur voor haar plotselinge dood te haren huize had gegeven. Men acht het niet. uitgesloten dat zij vergiftigd is. Wat betreft de vermiste kroonjuwelen heeft prins Ferdinand van Schoenach-Caro- lath, de zoon van Hermine, verklaard, dat de juwelen tien weken geleden in liet ge heim en illegaal naar Berlijn zijn gebracht. Prinses Hermine wist wie de juwelen naar Berlijn gebracht had en wie dus in de ge legenheid geweest kon zijn een deel ervan te stelen. Op grond daarvan acht. men het zeer wel mogelijk, dat zij uit de weg is geruimd. De chef van de Amerikaanse opsporings dienst verklaarde, dat hij het doktersattest over de dood van de prinses aan een nauw-/ keurig onderzoek had onderworpen. Hieruit bleek, dat de prinses acute amandelont steking had gehad cn een hartziekte. Hij zei. dat er een bepaald soort pillen bestond welke amandelontsteking konden veroor zaken. Vera Herbst, een intieme vriendin van prinses Hermine, die door de opsporings dienst van bet Amerikaanse leger in Duits land werd gearresteerd in verband met de plotselinge dood van prinses Hermine en die aanvankelijk verklaarde van niets te weten, heeft gistermiddag de beambten van de opsporingsdienst geleid naar een hparte- ment in Berlijn, waar zes kostbare juwelen van de prinses verborgen waren. De zes juwelen waren: een tiara, drie broches cn twee oorringen, alle bezet met diamant en emerald De C.I.D. (Army Criminal Investigation Division) deelde mede, dat de hele kwestie is overgedragen aan de Duitse politie voor verder onderzoek. Van 'de zijde der C.I.D. werd tevens medegedeeld, dat behalve de reeds gevonden juwelen, nog 25 andere stukken uit de keizerlijke juwelenbezittin- gen zijn opgespoord. Fraulein Vera Herbst, gewezen minna res van prins Ferdinand, die gearresteerd is onder verdenking van „moord en diefstal", heeft verklaard dat de zes juwelen die zij te Berlijn verborgen ha<j, door haar naai de bewuste woning gebracht zijn op ver zoek van prinses Carmo, zuster van Fer dinand. Drt geschiedde in overleg met prin ses Hermine, die Herbst opdracht had ge geven de juwelen te bewaren totdat zij in het geheim aan prinses Carmo konden wor den overgedragen. Prinses Carmo zeide tijdens een onder vraging niets van de kroonjuwelen af te woten, doch later bracht zij de agenten van de C.I.D. naar een andere woning te Berlijn, waar zij juwelen, waaronder een paarlen halssnoer, had verborgen. Prinses Carmo verklaarde, dat de op brengst van de gesmokkelde juwelen moest dienen om het Hotel Berchtesgadner Hof voor prins Ferdinand te kopen. Fraulein Herbst ontkende tijdens het verhoor, dat zij de ex-keizerin vermoord had. Ook ontkende zij een gedeelte van de jpwelen te hebben gestolen. Zij is inmid dels op vrije voeten gesteld. (U.P.) Veldmaarschalk Montgomery is met spoed teruggekeerd van zijn reis naar de domi nions om besprekingen te voeren met het Britse kabinet over de bezuinigingsmaatre gelen ten opzichte der strijdkrachten. Hij arriveerde gisteren op het vliegveld Nor- tholt en werd met een microfoon welkom geheten. Montywas echter niet spraak zaam en hield zich van den domme over de toekomstige maatregelen, die hij zou voor stellen. VAN DE JAMBOREE (Van onze Parijse correspondent) Een paar maanden geleden, toen ik voor het eerst Moisson bezocht, had ik moeite dit gehucht, dat op de kaarten van Miche- lin zelfs niet vermeld stond, tussen de bos sen te vinden. Maar sinds een maand zijn nu alle autobussen van Parijs getooid met plakkaten over de „Jamboree te Moisson" en sedert enkele dagen is dit gehucht, dat zelfs geografisch nog nauwelijks een begrip had gevormd, tot een 'stad ter grootte van Chartres uitgegroeid met een inwonertal, hetwelk dat van de hoofdstad van Luxem burg verre overtreft. Er zijn hier ongeveer vijftig verschillen de volkeren vertegenwoordigd. De Jambo ree is officieel met de hoopvolle naam van ..Jamboree van de Vrede" begiftigd. In Moisson is men algemeen van ooi-deel. dat dij kamp met duizenden tenten de eerste ernstige poging is, welke men sedert hel e.nde van ae oorlog ondernomen heeft om padvinders namen de gelegenheid de volken lot elkaar te brengen. Men zou Londen uit alle standen te foto- die mening kunnen onderschrijven, wan- toen zij op hun doorreis naar de ncer inderdaad alle volken hier aanwezig waren. Dat is niet het geval, helaas. ,in Frankrijk, dc Londense hoofd- gr zjjn j-j;er delegaties, die maanden on stad aandeden. derweg zijn geweest, om Moisson te bei-ei ken. De Australiërs bijvoorbeeld. Alle deel genoten hebben, in beginsel, hun reis zelf betaald. Een Nieuw-Zeelandcr kostte dat ongeveer 2000 gulden. Doch'216 Oosten rijkers hebben kunnen komen, dank zij een royale gift van generaal Bethouard, die in hun land de Franse bezettingstroepen com mandeert. De 1000 Amerikanen trekken zeer de aandacht vanwege de voortreffelijkheid en het comfort hunner uitrustingen) Voor hun aankomst hadden Franse kranten al ge meld, dat de Amerikaanse kampeerders electrische frigidaires mee zouden voeren. Doch dit bericht werd ter plaatse ten stel ligste gedementeerd. De Nederlanders die op de vooravond van de opening arriveerden, een kleine 700 in getal, bleken zich snel te acclimatiseren. De stemming in hun kam pen is voortreffelijk. De Nederlandse ver kenners repeteren momenteel intensief voor hun spel. dat dezer dagen zal worden op gevoerd en dat de geschiedenis beschrijft van de Nederlandse padvindersbeweging de opheffing ervan door de Duitsers incluis, en dat daarenboven een indruk wil wekken van de algemene wederopbouw van het vaderland. "Egyptische havenarbeiders willen effectieve boycolt Het havenpersoneel en de havenarbeiders van Ismailia, Suez en Port Said hebben een vergadering belegd, waarop zij de methoden zullen vaststellen om alle Neder landse schepen te boycotten, welke met be stemming Indonesië in de Egyptische wa teren aankomen. In kringen der havenarbeiders is men weinig tevreden over het resultaat van hun interventie tegen de „Volendam", welk schip Zondag 10 Augustus het Suezkanaal is doorgevaren. Zij hopen gelukkiger te zijn wanneer het volgende schip passeert. Het blad „Al Misri" beschuldigt de Brit se autoriteiten ervan, dat zij belangrijke voorraden munitie aan boord van de „Vo lendam" hebben laten brengen, toen deze door de Rode Zee voer. Van Britse zijde wordt de juistheid van deze beschuldiging officieel ontkend. Besprekingen over weder- opbouw en de P.T.T. Geheel onverwacht is hedenochtend om zes uur de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer JL. Neher, per KLM-vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrokken. Aan de reis van de minister was te voren geen ruchtbaarheid gegeven, zodat het slechts een enkele ingewijde bekend was, dat de heer Neher zich onder de zes pas sagiers bevond, die vanmorgen bij het krie ken van de dag plaats namen in de naar Indonesië vertrokken PH-TSA. Voor zijn vertrek verklaarde de minister, dat hij als vertegenwoordiger der Neder landse regering ter bespreking van vraag stukken, die zich bij de wederopbouw van Indië en bij de organisatie der P.T.T. aldaar voordoen naar Batavia vertrok. De minister wordt op zijn reis naar In donesië verge/eld door zijn secretaris, mr. H, G. Quik. Bij het vertrek van het vliegtuig waren onder andere aanwezig de directeur-gene raal der P.T.T., de heer T. van Houwe. lingen, de secretaris-generaal van Weder opbouw en Volkshuisvesting de heer R. H. V. Mouton en de directeur-generaal der Volkshuisvesting dr. Z. Y. van der Meer. De DC 4 waarin de minister de reis maakt, wordt bestuurd door gezagvoerder G. Moll. In Cairo zal een twintigtal ge strande passagiers aan boord gaan, waarna de reis wordt voortgezet naar Sjarja in Arabië. Wegens de moeilijkheden, die de KLM in Brits-Indië ondervindt, wordt dan alleen nog Colombo op Ceylon aangedaan, Van Colombo uit hoopt de piloot zonder tussenlandingen naar Batavia te vliegen. Franse Assemblee geeft Ramadier vertrouwen Gisteren heeft de Franse Assemblee met 404 tegen 184 stemmen haar vertrouwen in Ramadier uitgesproken. Deze had Zaterdag de vertrouwenskwestie gesteld in verband met het regeringsvoorstel betreffende wij ziging van de wet op de gemeenteraadsver kiezingen. Ramadier werd gesteund door socialisten, M.R.P., radicalen en andere gematigde en rechtse afgevaardigden. Slechts de commu nisten stemden tegen. Het woord is aan.. S u e d e 1 i u s De geschiedenis der bescha ving handelt over de waar heid, die haar kracht tegen de leugen beproeft. Ongeveer 120 arbeiders in wilde staking Sedert Maandagmiddag twee uur zijn on geveer 120 arbeiders van de Hoogovens t« 1.1 muiden een wilde staking begonnen. Van de zijde der directie ontvingen wij hedenmorgen de volgende verklaring: Sinds enige tijd heerste in de afdeling Hoogovens der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. enige onrust over de invoering van de door alle vakbonden en de daartoe bevoegde autoriteiten goedge keurde voorlopige regeling voor invoering van een tariefloon. Nadat de tariefcommis sie uit de arbeiders en de vertegenwoordi ging der arbeiders zich met deze voorlopige regeling hadden accoord verklaard en in een vergadering met de tariefcommissies uit alle bedrijfsafdelingen met overgrote meerderheid besloten was volgens deze voorlopige regeling te gaan werken, heeft een groep arbeiders geineend nieuwe eisen te moeten stellen, welke uitgaan boven de door de autoriteiten gestelde mogelijkheden. Tengevolge daarvan heeft een deel van de arbeiders der afdeling Hoogovens het werk gestaakt, zodat de twee in bedrijf zijnde hoogovens stilgelegd moesten worden. Dit brengt mede, dat ook andere bedrijfsafde lingen. welke van de afdeling Hoogovens afhankelijk zijn, haar productie hebben moeten beperken. Naar wij vernemen beïnvloedt deze sta king dc cokesfabricage niet, zodat dc gas levering ongestoord kan geschieden. Brits consul aangevallen De Britse consul-generaal in Batavia, William Powell, is in gezelschap van Brit se consulaire ambtenaren in het huis van een Nederlander die tussen Buitenzorg en Bandoeng in dc nabijheid van de grote verkeersweg woont, aangevallen door een bende republikeinen, die waarschijnlijk niet op de hoogte waren van het feit dat zich in het huis Britten bevonden. De aan vallers werden later door een Nederlandse patrouille verdreven. Zij lieten een dode achter. Van het Britse gezelschap werd niemand gewond. Djokja over „Nederlandse fascistische agressie" Radio Djokjakarta heeft gisteravond een beroep gedaan op de Australische vakver enigingen en de Philippijnen om Indonesië bij te staan. In de radio-uitzending tot Australië zeide de Indonesische woordvoerder: „De cen trale organisatie der Indonesische vakver en i gin gen^do et een dringend beroep op de Australische raad van vakverenigingen en dringt er bij de Australiërs op aan als bemiddelaars op te treden tussen Indonesië en de Nederlanders in de Veiligheidsraad." Het beroep op de Philippijnen zeide o.m.: „De jeugd van Indonesië heeft met grote waardering kennis genomen van uw pogingen om een hulpbrigade te vormen teneinde de Indonesiërs te helpen bij het weerstaan van de Nederlandse imperialis tische, fascistische agressie". EGYPTISCH OORDEEL: In de Veiligheidsraad heeft gisteren de* Egyptische kwestie een heftige rede van de Egyptische premier Nokrasji Pasha be leefd, waarin Engeland op onverbloemde wijze beschuldigd werd van imperialisti sche bedoelingen en intimidatie der Egyp tische regering. Pasha zeide er verwon derd over te zijn, dat hij in dc Veiligheids raad, het hart van de UNO. een zo onbe teugelde verdedigingsrede van negentien- de-eeuws imperialisme had moeten aan horen als de rede van Cadogan, de Britse vertegenwoordiger, tijdens de vorige zit ting. Hij verklaarde verder dat er op het moment, dat het verdrag van 1936 geslo ten werd. Britse troepen op Egyptisch grondgebied verbleven dit ter weer legging van de Britse opmerking, dat beide partijen vrijwillig tot het verdrag waren toegetreden. „Indien er geen Britse bezetting was geweest", aldus de Pasha, „zou de moderne evolutie van Egypte onbelemmerd door gang hebben gevonden, ondanks de crises, die elke natie heeft en welke ook Egypte zou hebben overwonnen. Zonder de „Brit se leiding" zou dit op bevredigender wijze zijn geschied en zeker met minder kosten". Egypte heeft tijdens de oorlog loyaal steun verleend aan de zaak der democra tieën. Deze steun was elementair voor de overwinning in het Midden-Oosten. Na bijn# vijftig jaar Brits bestuur is het onderwijs in de Soedan meer veronacht zaamd dan in Egypte na twintig jaar be zetting. De kwestie der betrekkingen tus sen Egypte en de Soedan is een interne aangelegenheid, waarin niet zal worden onderhandeld met een indringer. Nokrasji verklaarde, dat de raad in overweging moet nemen, dat Egypte zijn best heeft gedaan het geschil door onder handelingen te regelen, dat voortzetting van het geschil de internationale vrede Fietsen komen niet vrij Naar aanleiding van geruchten, dat op heffing van ae fietsendistributie aanstaan de zou zijn. deelt het ministerie van Eco nomische Zaken mede, dat besloten is de bestaande regeling voorlopig ongewijzigd te handhaven. Wel zijn in nauw contact met het bedrijfsleven de mogelijkheden van vrijgeven van fietsen overwogen, maar het is gebleken, dat de opheffing van de distributie van fietsen bij handha ving van de bandendistributie grote moei lijkheden zou veroorzaken* naar alle waarschijnlijkheid in gevaar brengt en dat stabiliteit in het Midden- Oosten slechts mogelijk is door terugtrek king der Britse troepen en beëindiging van het Britse bestuur in de Soedan. Sir Alexander Cadogan. de Britse gede legeerde, antwoordde op dit alles: „Door toedoen der Engelsen is Egypte echter een voorspoedige onafhankelijke staat gewor den. Wij hebben die administratieve en economische condities geschapen, waar door dit gelukkige resultaat mogelijk is geworden. Egypte is ten koste van het le ven van vele duizenden Britse soldaten gespaard gebleven voor de bezetting door ae nazis". De tere kwestie. „Het bestuur van Egypte in de Soedan is in 1821 door verovering tot stand ge komen en heeft bij de Soedanezen de bit terste haat tegen de Egyptenaren achter gelaten door de onderdrukking en ondoel matigheid. De massa van het Soedanese volk wenst geen unie met Egypte en ver langt geen verandering". Ten aanzien van Nokrasji's verklaring, dat Egypte niet als een vrije partij het verdrag van 1936 on dertekende, verklaarde Cadogan, dat. in dien men ernstig meent, dat een verdrag ongeldig is door de aanwezigheid van troepen van de ene partij in het gebied van de andere, bijna elk vredesverdrag, dat ooit is gesloten, ongeldig is- Egypte werd nooit gedwongen een verdrag te sluiten, Op de verklaring, dat F/gypte aan de Britse economie is gebonden, antwoordde Cadogan, dat dc commerciële en finan ciële vrijheid van Egypte door geen enkel woord in het verdrag wordt beperkt. Vervolgens werd de discussie over de Egyptische kwestie tot Woensdagavond verdaagd. Heden zal de Veiligheidsraad de bespreking van de Balkan-kwestie en de kwestie Indonesië hei*vatten. HETZELFDE WEER. Verwachting, medegedeeld door het K-N M.l, te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In de nanacht plaatselijk vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolken velden doch over het algemeen zonnig en droog. Weinig verandering van tem peratuur Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en Oost. 13 Augustus: Zon op 5 19 uur. onder 20.10 uur Maan op 0.43 uur, onder 15.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1