Gemeentebestuur van Heemstede contra Planologische Dienst Weekabonnementen Amsterdamse ex arresteerde ruim rechercheur honderd Joden Het wee van twee theekoepels DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD B. en W. ontkennen elke tekortkoming Burgemeester en Wethouders van Heem stede hebben zich opnieuw met een nota over de woningvoorziening tot de ge meenteraad gewend. Zoals men zich zal herinneren beklaagde dit college zich in April j.l., eveneens in een nota aan de Raad, over een tekort aan medewerking van de Planologische en de Wederopbouw- diensten, waardoor de dringend noodza kelijke stichting van woningen vertraagd werd. Het Eers te-Kamer lid Dr. E. Brongersma heeft over deze affaire vra gen gericht tot de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Uit het mi nisteriële antwoord op deze vragen dat wij destijds gepubliceerd hebben zou zijn af te leidc.n, dat de gerezen moeilijk heden geheel aan fouten van het Heem- steedse gemeentebestuur zouden zijn te wijten. B. en W. wisten niets van streekplan. Ter bestrijding van deze opvatting delen B. en W. nü aan de Raad mede, dat zij vóór 31 Maart 1947 volkomen onkundig zijn gelaten van enigerlei bezwaren tegen het bestaande uitbreidingsplan aan de Oost zijde van de Glipperweg en nimmer op de hoogte zijn gesteld van 'een ontwerp- streekplan. De mededeling, dat de Pro vinciale Planologische Dienst reeds jaren geleden de directeur van gemeentewerken dezer gemeente er op zou hebben gewe zen, dat het uitbreidingsplan de Glip, ste debouwkundig bezien, onbevredigend zou zijn, verbaast B. en W. in hoge mate, daar hiervan nimmer iets is gebleken. Met de vage mededeling, zonder verdere motive ring, dat dit plan onbevredigend is, kun nen B. en W. het ook niet eens zijn, aan gezien bij de vaststelling rekening was ge houden met alle bekende omstandigheden. Van een in overweging geven tot herzie ning van het plan vöoj dit gedeelte van de gemeente was evenmin iets bekend en B. en W. moesten dit voor het eerst uit deze beantwoording vernemen. De mededeling,'dat het uitbreidingsplan in strijd is met het ontwerp-streekplan omdat daarin de mogelijkheid voor aanleg van een hoofdverkeersweg wordt afgesne den bewïjsit overduidelijk, dat het onkun dig laten en buitensluiten van de gemeen tebesturen tot zeer ongewenste gevolgen aanleiding moet geven. Hiervoor mag ze- ker geen verwijt aan het gemeentebestuur worden gemaakt. Tegen deze uitsluiting van de gemeertebesturen blijven B. en W. ernstig bezwaar maken. Aan het slot van de beantwoording heeft men gemeend te moeten wijzen op de verplichting tot herziening van het uit breidingsplan, toen in 1944 de wettelijke tentlijn van 10 jaar sedert de goedkeuring was verstreken. Spijkers op laag water Echter is de laatste herziening nog in 1940 tot stand" gekomen en het gewraakte gedeelte van bet uitbreidingsplan kwam in 1934 tot stand. Tien jaren later waren de bestuurssamenstelling en de omstandig heden waaronder wij leefden, aldus het college, niet zodanig, dat zij tot een revisie medewerkten. Bovendien werd in Februari 1941 voor Kennemerland-Zuid een gemeenschappe lijke regeling vastgesteld voor het ont werpen cn vaststellen van een streekplan door de gemeenten die daarbij betrokken waren, zulks op verzoek van Gedeputeer de Staten, Bij de vaststelling der uitbrei dingsplannen werd dit van groot nut ge acht. In November 1943 besloot de Commis saris der provincie ten behoeve van de technische voorbereiding van dit streek plan een commissie in te stellen, waarin geen enkel lid der eerder bestaande com missie werd opgenomen, doch met benoe ming van de plaatsvervangend directrice van het bureau van de Planologische Dienst te Haarlem als secretaresse en met volkomen negering van de reeds bestaan de commissie, welker leden van hun ter zijdestelling nimmer enig bericht kregen. Het is dus zeer begrijpelijk dat, hangen de de voorbereidingen van deze commis sie, geen wijziging'in het uitbreidingsplan werd voorgesteld en dat ook de behoefte daartoe op geen enkele wijze was gebleken. B. cn W. zijn dan ook van mening, dat het hier om een zeer gezocht motief van critiek gaat. Zij handhaven het standpunt, vroegtijdig alle maatregelen te hebben ge nomen om de voor de woningbouw nood zakelijke gronden ter beschikking te stel len, doch door onvoldoende inlichting om trent de plannen van de Provinciale Pla nologische Dienst verhinderd te zijn ge weest met de aanleg van straten voortgang te kunnen maken, waardoor de woning bouw tot hun groot leedwezen ernstig is en wordt vertraagd. Iedere tekortkoming, die B. en W. wordt verweten, moeten zij dan ook positief afwijzen. Uiteraard zijn vorengenoemde onaange name ervaringen voor B. en W. geen aan leiding geweest om af te zien van po gingen langs de weg van overleg tot een spoedige oplossing te geraken. voetbal Competitie begint tweede Zondag in September In de Sportkroniek zijn de wedstrijdprogram ma's van de eerste helft der competitie» van de eerste klassen opgenomen. Begonnen wotd: op 14 September Een week later is er rust. omdat dan Nederland—Zwitserland gespeeld wordt. Ver wacht wordt, dat op 30 November de eerste helft afgeweikt :s. Het programma voor de eerste klassers uit Haarlem en omgeving voor de maand September luidt: 14 September: VSV—Xerxes: RFC—Haarlem, EDO—Sparta: Feijenoord—Stormvogels. 2S September: Haarlem—Neptunus; Zeeburgia —VSV; Stormvogels—DOS; DHC—EDO. Maandagavond had in de Zaanenstraat te Haarlem-Noord een botsing tussen twee auto's plaats, waarbij twintig gewonden vielen. DU had een droevig „Gemengd bericht" kunnen zijn. Nn ging het om een fictie, die de leden van de Eerste Hulp Vcrm enlging Snelverbandin staat stelde hun vaardigheid in het verbinden, 'stelpen, spal ken, vervoeren en alle andere kunstgrepen, die bij de Eerste Hulpverlening te pas komen, aan een belangstellend publiek te tonen. - Vanavond wordt de demonstratie op het Teylerplein, morgen op het Leidse plein herhaald. Aanvang half acht. BIJZONDER GERECHTSHOF 't DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag zijn in de Vleeshal te Haarlem de letters J tot en met M aan de beurt voor het afhalen van een schoenenbon. Indien zij in het bezit zijn van een stamkaart, waarvan het num mer op een negen eindigt en van een inlegvel met bon 612. Ook kinderen geboren in de maanden Juli en Augustus van de jaren 1932 tot en met 1945 ontvangen een bon. In Bloemendaaal (HartelustschOol) zijn de let ters Q tot en met T aan de beurt voor het afha len van bonkaarten lie en 12e periode en tabaks en versnaperingskaarten. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 11 Augustus 1947. ONDERTROUWD: 11 Aug., M. Rutgers v. d. Loeft en A. Roodenburg. BEVALLEN van een zoon: 9 Aug., D. K. Visser -Faas; 10 Aug., W. Kraan—Veltman; C. H. Weltering—d. Wolf; E. .RutteAdmiraal; J. Planting—Bultman; G v. Dongen—v. d. Linden; G. HametemanBerends; D. E, v. SchalkBoe- ree; 11 Aug., J. C. Spits—Bogers; M. G. v. d. Meer—Rij neveld. BEVALLEN van een dochter: 9 Aug.. M. A. Moerland—d. Ruigh; A. d. Reus—Pieters: N. E. Vaderd. Koster; G. Melchers—Minnelo; 10 Aug.. H. W. Scholtz—V. d, Horst; H. P J. Ruigrok— Vlerveljzer; L. A.' Wolf—Frohn; L. Kilian— Wicher. OVERLEDEN: 8 Aug., J. C. v. Huis, 2 j., v. Kinsbergenstraat; 9 Aug.. W. F, B. Kwant, 83 j„ d. Clercqstraat; F. v. Herwerden, 2 m„ Gen. d. Wetstraat. dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Agenda voor Haarlem DINSDAG 12 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert. 7.30 uur. City: „Spij kers met koppen", alle leeftijden. 2.15, 4.30, 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: „V is victorie", alle leeft.. 1.30 7 00 en 9 15 uur. Rembrandt: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft 2 00. 4.15, 7.00 e-i 9 15 uur Palace: „Tarzan in New York", •lie leeft. 2 00, 15. 7.00 en 9 15 uur. Frans Hals: „Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft 2.00 en 8.00 uur. Luxor: „Rode Pimpernel". 14 J.. 2 00, 4,15. 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Twintig jaar geëist Een kleine, tengere man met een donker opvallend gezicht en een snor, die hem de bijnaam „Poppesnor" heeft bezorgd, stond gisteren in de verdachtenbank van 't Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof. Het was de 54-jarige uit Leiden afkomstige ex- rechercheur van politie H. B., wiens acti viteit alom in de hoofdstad bekend was. B. was een handig en actief politieman, wiens voortvarendheid hem echter parten speelde. Veelal konden zijn superieuren zich nl. niet verenigen met zijn eigenmach tig optreden, waarbij hij zich vaak buiten zijn terrein begaf. De chef van het bureau Joodse Zaken, de hoofdrechercheur K. was de activiteit van B. opgevallen en daarom vroeg hij hem bij zijn bureau te komen werken, hetgeen B. aannam. Ook in zijn nieuwe functie is B, dezelfde activiteit blij ven ontplooien. In ruim drie maanden ar resteerde hij meer dan honderd Joden. B. verklaarde thans, noch anti-Joods, noch pro-Duits geweest te zijn. Hoewel hij reeds in 1935 tot de NSB was toegetreden heeft hij in de Meidagen van 1940 medegeholpen NSB'ers te arresteren. „Ik acht mijzelf schuldig aan wat ik ge daan heb, doch had ik geweten, dat de Joden vermoord zouden worden, dan had den ze nooit een enkele Jood van mij ge had", riep B. uit. Nadat de president hem echter over het arresteren der Joden had onderhouden gaf B. toe, geweten te hebben, „dat de Joden gevaar liepen". Boven zijn salaris ontving B. voor zijn werk op het bureau Joodse Zaken dertig gulden per maand. De rechercheur S., die vaak tezamen met B. opereerde, verklaarde, dat B. meerdere malen Joden waarschuwde. Nadat B. door zijn activiteit gedreven, eens buiten zijn bevoegdheid te Epe een arrestatie had ver richt, werd hij overgeplaatst naar het bureau van de verhuizer Puls. Verscheidene getuigen a décharge ver telden dat B. veelal ook tegen NSB'ers is opgetreden en Joden uit de gevangenis heeft bevrijd. De procureur-fiscaal mr. M. H. Gelinck, zeide in zijn requisitoir dat B. voor zijn werk niet de waardering kreeg, die hij ver wachtte, hetgeen hem tot de NSB deed toe- Politie hield knapen aan .veelbelovende' Twee boefjes die in een Jëugdkolonie te Vries (Dr.) geplaatst waren, hebben een week geleden kans gezien daaruit te ontvluchten. Zij wisten Haarlem te bereiken, waar de ouders van één van hen wonen. Blijkbaar hadden zij in de in richting nog niet veel geleerd, want toen zij Zaterdagmiddag op de Leidsevaart een dames rijwiel zagen staan, konden zij aan de verleiding geen weerstand bieden en „pikten dit maar even mee". De politie wist de onverbeterlijken op de Amsterdamse vaart aan te houden. Kindertarfef en kaartjesgebrek Gisteren verscheen voor de Haarlemse economische rechter de N.Z.H.V.M. Deze maatschappij had appèl aangetekend tegen een vonnis van de tuchtrechter, waarbij zij tot een boete van duizend gulden was ver oordeeld. Het bleek, dat toen de maatschappij enige tijd geleden haar tarieven verhoogde, het departement van Verkeer en Waterstaat daarbij had bedongen, dat een kinder tarief van 7% cent per rit zou worden in gevoerd. Aangezien er echter slechts één drukkerij in den lande is, die tramkaartjes vervaardigt en deze met grote orders zat, werd met de uitvoering van het voorschrift van het departement niet de nodige spoed betracht, hetgeen een proces-verbaal ten gevolge had. De „verdachte" maatschappij werd ter zitting vertegenwoordigd door haar ad junct-directeur, die een lijvig verweer schrift overlegde. De economische rechter, mr. Bijleveld, wilde dit eens bestuderen en hield de zaak aan. treden. Mr. Gelinck zeide waardering te hebben voor B.'s optreden tegen SS en Landwacht. Dit tekent B., vooral omdat hij NSB'er was. Hij is een heel ander mens dan de vele hielelikkers, die reeds terecht hebben gestaan. Jammer vond mr. Gelinck het, dat deze man voor de politie verloren is. Voor de drie maanden, dat hij bij het bureau Joodse Zaken medegeholpen heeft ruim honderd Joden te arresteren, van wie slechts enkelen zijn teruggekeerd, zal hij echter moeten boeten. Mr. Gelinck eiste een gevangenisstraf van 20 jaar. Deverdediger somde de goede daden van B. op en legde de president alle kran tenartikelen over welke in de loop der jaren over de speurzin van B. waren ver schenen. De president bepaalde de uitspraak op 25 Augustus. „Raket-pionier" iaat de moed niet zakken. Op 24 Augustus zal de Nederlandse raket-pionier" dr. A. J. de Bruyn op het strand te Ostende proeven nemen met het verzenden van poststukken per raket. I Vroegere proefnemingen hadden een meer locaal karakter, thans wil hij de poststukken Brugge doen bereiken. De raket, die twee meter lang en geheel van hout is. werd in Nederland gemaakt. Voor de proeven zal dr. De Bruyn. een voor dracht over de experimenten houden. Een vertegenwoordiger van de Belgische posterijen zal de proefnemingen bijwonen. Zoals onze lezers zich herinneren zul len, wijdden wij een half jaar geleden een artikel aan de ruimtevaart-experimenten van dr. De Bruyn, een „tandtechniker" uit Amsterdam. Wij schreven toen, dat deze proefenmingen en onderzoekingen slechts als een particuliere liefhebberij te beschouwen waren, daar de wetenschap het stadium, waarin de experimenten van Dr. de Bruyn verkeren, reeds lang achter zich gelaten heeft. Om verschillende redenen hebben de Nederlandse autoriteiten de onderzoeker verboden nog langer zijn raketten af te schieten, zodat deze zich genoodzaakt heeft gezien in het buitenland zijn hobby voort te zetten. Ook bij „langzaam" verkeer geen alcohol Dezer dagen reed een 60-Jarlge koetsier met een paard en wagen in de Wilhelminsstraat. Het paard versnelde plotseling zijn gang. waardoor de koetsier van de bok tuimelde Hij bleek onder invloed van sterke drank te verkeren, zodat niet precies te bepalen ls. welk deel van de val op rekening van de paardegrll en welk deel ten iaste van het geestrijk vocht komt. De man kreeg wonden aan hoofd en linkerarm en werd ln de Maria-Stlchting opgenomen. Sigarenwinkelier werd dupe van inbraak Onbevoegden hebben zich vermoedelijk door gebruik te maken van een valse sleutel, toegang verschaft tot een sigarenwinkel op het Brou- wersplein te Haarlem. Honderd pakjes shag. 80 doosjes sigaretten en 25 dozen sigaren van tien stuks worden vermist. Verder heeft men kans gezien om een bedrag van f 1200 mee te nemen. Van een inwonende kleermaker werd nog e^n lap stof meegenomen. Belgische zangers in Haarlem Vrijdag 15 Augustus hoopt het Pro testantse zangkoor „Hosanna" uit Brussel voor een tegenbezoek te Haarlem te arri veren, als gast van het Haarlemse V.E. Zangkoor „Asaf". De Brusselaars zullen bij de leden van „Asaf" worden ondergebracht en hopen Haarlem en omgeving te bezichtigen. Zaterdagavond 16 Augustus zullen de Brusselse zangers een uitvoering geven in de Begijnhofkapel. EXAMENS Hoofdakte Voor de hoofdakte slaagde te Haarlem F. M. Snel en voor gedeelte A: M. J. la Grouw. In' de rustige dagen van weleer, toen Bloemendaal een stille plaats tegen de Ken- nemer duinen was, waar het leven lang zaam voortrolde niet ongelijk aan dat var. de bekende landman, door de dichter Poot bezongen, dronken de welgestelde Bloe mendalers thee in koepels en zij spraken over het „schone weder van vandaag" en de kwaliteit van de tabak, om tenslotte eventuele gasten de tuin te laten zien en de complimenten van mevrouw en de juf fers af te wachten over „den koepel". Twee overblijfsels van deze rustige thee middagen zijn nog vandaag op de landgoe deren te bewonderen: het koepeltje van de Wildhoef en dat van huize De Rijp, het laatste aan de Bloemendaalseweg ter hoog te van de Korte Kleverlaan. Maar 's werelds glorie is vergankelijk en dat hebben deze koepels ondervonden. Waren zij voor de oorlog nog in vrij be hoorlijke staat, de Duitsers hebben bitter weinig oog gehad voor de beide gebouwtjes en zij misbruikten de koepel van De Rijp voor hun Germaanse ideeën, zodat hij de gradeerde tot een mitrailleursnest. Ook de Wildhoef-koepel kwam er treurig uit te zien. Burgemeester en Wethouders van Bloe mendaal zouden graag ingrijpen, om het verval van de twee bouwsels tegen te gaan. want waarlijk het gaat dit college aan het hart, deze kleine resten van een haast ver geten tijd langzaam te zien afbrokkelen. Bloemendaal is echter noodlijdend en kan niet op eigen houtje aan het hersteilen gaan, nog afgezien van de bemoeiingen, welke „wederopbouw" in Den Haag met dergelijke projecten heeft. De koepel van De Wildhoef, eens een be kend punt van Bloemendaal, bevindt zich in een minder deplorabele staat dan zijn collega op het buiten „De Rijp", maar beide hebben zij dringend ingrijpen van node, wil een herfststorm geen grote schade of erger teweeg brengen. „Monumentenzorg" heeft zich reeds met de beide bouwsels bezig gehouden, maar „Monumentenzorg" is eveneens een instel ling, die de bevelen van hogerhand heeft af te wachten. De Erven Stoop, onder wier bezittingen „De Rijp" valt, zien er niets meer in, het koepeltje op te knappen, om dat de Duitse sporen te diep hebben inge vreten. Dus zullen straks de verpulverde- balken van de Bloemendaalsé koepels om- I ver tuimelen, om in splinters te blijven j liggen als een roemloos bergje afval van de roem der vroegere geslachten De Glip heeft een speeltuin Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling van de zijde der buurtbewo ners de van gemeentewege ingerichte speeltuin in de buurtschap De Glip door de wethouder van Onderwijs, de heer H. J. W. B. Disselkoen officiëel geopend en aan de buurtvereniging in beheer overgedra gen. De heer A. Perfors vertolkte de grote erkentelijkheid van de buurtbewoners je gens het gemeentebestuur voor het tot stand brengen van deze speeltuin. Buitenlandse arbeiders in Twentse fabrieken De Twentse textielindustrie heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan personeel. Op alle mogelijke manieren heb ben deze fabrieken reeds getracht personeel aan te werven, doch de resultaten zijn niet evenredig aan de moeite, die men er zich bij de aanwerving voor geeft. De productie in deze textielfabrieken heeft door dit be langrijke tekort aan personeel ernstig te lijden. Er zijn textielfabrieken waar machi nes stopgezet moeten worden, omdat er geen arbeiders en arbeidsters te krijgen zijn. Er zijn bedrijven waar momenteel de personeelsbezetting 30 tot 40 procent min der is dan voor de oorlog. In de omgeving kan men practisch geen personeel meer aanwerven. Verschillende fabrieken zijn er dan ook reeds toe over gegaan filialen te stichten in het Noord- Oostelijk deel van Overijsel, alsmede in de Zuid-Oosthoek van Drente, waar nog vol doende arbeidskrachten beschikbaar zijn voor de textielnijverheid. Deze spreiding blijkt goede resultaten op te leveren en biedt ook in economisch op zicht voordelen. Momenteel moeten bij voorbeeld duizenden guldens besteed wor den voor het vervoer van arbeidskrachten uit de omgeving naar de fabrieken te Al melo, Hengelo en Enschedé. De directies van de textielfabrieken in Twente stellen alles in het werk om hun fabrieken zo goed mogelijk te be%rolken. Daarbij heef', men bijzonder belangstelling voor de z.g. „ver plaatste personen'' in Duitsland. Deze personen zijn voor het grootste deel ondergebracht in kampen in verschillende zones van Duitsland. Onder hen bevinden zich uitstekende vakmensen. Nederlandse commissies, samengesteld uit ambtenaren van het Rijksbureau en van de Gewestelijke Arbeidsbureaux uit Twente zullen binnenkort een bezoek brengen aan deze kampen, teneinde 8000 van deze va derlandlozen uit te zoeken, die in Neder land in het arbeidsproces zullen worden ingeschakeld. Ook Twente krijgt een con tingent van deze arbeidskrachten, voor namelijk voor dé textielindustrie en voorts een aantal mannelijke krachten voor de metaalnijverheid. De vrouwen zijn hoofd zakelijk afkomstig uit de Baltische landen. Het grootste probleem vormt de huis vesting. Getracht wordt de buitenlanders bij burgers als kostgangers onder te bren gen. Met deze arbeidskrachten hoopt men het personeelstekort in de Twentse textiel fabrieken enigszins op te heffen. Boven- en ondergronds verzet in Palestina Naar het Franse persbureau A.F.P. uit Jeruzalem meldt, kan ieder ogenblik oen ernstig conflict tussen de Joodse strijd organisatie Haganah en de ondergrondse Joodse verzetsbewegingen tot uitbarsting komen. Sedert twee dagen maakt de Ha ganah jacht op mijnen en wapenopslag plaatsen van de verzetslieden. De Haganah staat voor een moeilijke taak, daar de Ir- goen en de groep Stern zich thans streng ondergronds houden. Vrijdag vertrekt de „Oranje" naar Indië Het motorschip „Oranje" van de maatschappij „Nederland" zal Vrijdagmiddag om 12 uur met ongeveer duizend passagiers naar Ind:e ver trekken. De inscheping zal Donderdagavond ge schieden. De Nederlandse Spoorwegen laten Vrijdag morgen een extra trein van Den Haag naar Am sterdam rijden. De vertrektijden zijn Den Haag 8.40, Leiden 8.56. Heemstede-Aerdenhout 9 16. Haarlem 9.23 uur. Aankomst Amsterdam 9.33 uur. „Hollandvliegtuig" van Schiphol vertrokken Passagiers uitgeleide gedaan met draaiorgelmuzlek Honderd jaar geleden vertrok een aantal Nederlandse emigranten naar de nieuwe wereld. Zij vestigden zich in een kleine nederzetting, die naar het land van herkomst Holland werd gedoopt. Zij en hun afstammelingen wisten het stadje, da; zich uit de nederzetting ontwikkelde de typisch Nederlandse eigenschappen te doen behouden. Vandaar dat het eeuwfeest, dat thans in de staat Michigan met grote luis ter wordt gevierd, ook in het moederland met grote belangstelling wordt gevolgd. In het bijzonder heeft Amsterdam het Neder landse medeleven tot uitdrukking gebracht in de vorm van een draaiorgel, dat enkele weken geleden per schip naar de Verenigde Staten is vervoerd, als geschenk van de Nederlandse hoofdstad. Gisteravond vertrok wederom een aantal Nederlandse emigranten naar Ame rika, nu echter niet per schip, maar met een speciaal voor dit doel gecharterde K L M.-machine, de Constellation PH-TEO. De reis duurt ditmaal geen maand, want het toestel zal zijn passagiers in ongeveer 24 uur op de plaats van bestemming afleveren. Onder enorme belangstelling is gister avond om kwart voor zeven het vliegtuig zijn reis over de oceaan begonnen. Nadat de passagiers in het restaurant van Schip hol de maaltijd hadden gebruikt, kwam men bijeen op het platform, waar een draaiorgel van de heer Möhlmann die de tocht eveneens meemaakt om het reeds ver zonden instrument te demonstreren, vro lijke wijsjes draaide. De president-direc teur van de K.L.M., dr. A. Plesman, betuig de zijn spijt, dat hij tengevolge van de moeilijkheden bij de luohtdienst naar In donesië deze reis niet kon meemaken. Ere-doctoraat voor mr. Van Kleffens Dr. I J. Lubbers, president van Hope College in Holland (Michigan) heeft mede gedeeld. dat de raad van curatoren beslo ten heeft het eredoctoraat in de rechten te verlenen aan mr. E. van Kleffens, de Ne derlandse ambassadeur in de Verenigde Staten. Wegens de bespreking van de Indo nesische kwestie in de Veiligheidsraad zal mr. Van Kleffens nog nïe; naar Holland vertrekken om de viering van het eeuw feest bij te wonen. Er komen avondscholen voor arbeiders Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, het N.V.V. en de Dr. Wiardi Beekman- stichting hebben besloten, gezamenlijk een landelijke scholendienst in het leven te roepen. Deze dienst zal door het gehele land in het komende winterseizoen twee soorten van scholen stichten, ten eerste arbeidersavondscholen voor de brede mas sa van arbeiders en arbeidsters, die veelal alleen een lagere school hebben doorlopen en zich bewust zijn geworden van hun te kort aan schoolontwikkeling. In deze scho len zal gedurende dertig weken een avond per week twee uur les worden gegeven in Nederlandse taal, rekenen en sociale ken nis. In de tweede plaats komen er in een beperkt aantal plaatsen plaatselijke twee jarige kaderscholen, waarin twee avonden per week les wordt gegeven in de vakken Nederlandse taal, geschiedenis, boekhou den en handelsrekenen, economie en staatsinrichting. Tot deze kaderscholen, welke tot doel hebben het kweken van een goed onderlegd kader voor de vele orga nisaties in de arbeidersbeweging, worden slechts leerlingen toegelaten, die aan be paalde eisen van kennis en ontwikkeling voldoen. Verhuizers van Joodse eigendommen in arrest Op last van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de P.R.A. te Alkmaar de Zaandammer J. T. aangehouden, nadat reeds enige dagen geleden de Amsterdam mer G. S. in arrest was gesteld. Zij waren respectievelijk firmant en gevolmachtigd procuratiehouder van de bevrachtings onderneming „Adeka", welke tussen Juli 1942 en September 1944 voor het Duitse kantoor Kühne und Nagel te Amsterdam meubelen van Joodse landgenoten naar Duitsland, België en Frankrijk heeft ge transporteerd. In totaal werd met Kühne und Nagel een bedrag van 570.000 ver. rekend. Aan vrachten op Duitsland komt in de boeken een bedrag van ruim 1.000.000 voor. Nederlandse W.F.A.'ers komen uit Engeland terug Volgens de Daily Herald werken functio narissen van het Britse departement van buitenlandse zaken, de Nederlandse ambas sade te Londen en de Deense legatie aldaar, thans samen om er voor te zorgen, dat de 1500 Nederlandse en Deense kinderen, die nog met vacantie in Engeland vertoeven, weer behouden thuis zullen komen. De eerste groepen van deze 1500 kinderen zul len in de loop van deze week de thuisreis maken. Men verwacht, dat alle jeugdige vacantiegasten, die in het kader van de uitwisseling door de W.F.A. nog in Enge land vertoeven, binnen veertien dagen naar hun haardsteden teruggekeerd zullen zijn. Vervoerders vergaten papieren en werden opgesloten Maandagavond hield de politie op de Amster damse Vaart twee Haarlemmers aap, die met een vrachtauto ruim 10.000 eieren vervoerden, Zij kwamen uit Hoenderloo met bestemming Haar lem. doch bleken niet in het bezit te zijn van de vereiste geleldebiljetten De auto en de elei werden dan ook in beslag genomen en de belde verdachten voor een nader onderzoek opgesloten Hedenmorgen werd ons van de zijde van dt F.conomlsche dienst meegedeeld, dat de vervoer- ders hoogstwaarschijnlijk hun papleren verge ten hebben, zodat van een „zwart" misdrijf geen sprake ls. Indische spaarbankboekjes Toen de verbinding met Indië moeilijk en de administratie van de postspaarbank te Batavia nog niet hersteld was, heeft de Rijkspostspaarbank vele duizenden gere patrieerde houders van Indische post- spaarboekjes geholpen door deze boekjes te vervangen en daarop uit te betalen Thans is de normale regeling van over dracht weer ingevoerd: de Indische boek jes worden door de directie te Batavia met vergunning van het Nederlands-Indisch Deviezen:nstituut afgesloten en de saldi overgemaakt aan de Rijkspostspaarbank Voor hen, die zich in Indië gaan vestigen, is thans ook weer overdracht mogelijk van Rijkspostspaarbank op de Indische postspaarbank. De postkantoren verstrek ken nadere inlichtingen. BINNENLAND Automobilisten, die door Duitsland willen rijden en jn het bezit zijn van een permit, af gegeven door de British Military Mission en een devlezentoewljzlng van het Bureau Zakenreizen an het ministerie van Economische Zaken, kunnen voor de Amerikaanse bezettingszone hier te lande boekjes met benzinebonnen kopen, ike ln Nederlands geld kunnen worden betaald De Haagse gemeentesecretarie krijgt een afde ling „economische zaken". Onder deze afdeling zullen de gemeente-bedrijven ressorteren. Voorts zal deze afdeling zich belasten met alle zaken welke een economisch aspect hebben, zoals in- dustrlallsatle-plannen. havenbelar.gen en bevor dering van het vreemdelingenverkeer. De Internationale najaarsbeurs te Praag zal dit jaar gehouden worden van 5 tot 14 Septem ber. De eerste twee dagen zijn gereserveerd voor kopers en buitenlandse bezoekers. Belgifi, Bulgarije, Joego-Slavië. Nederland. Polen, Roe menie, de Sovjet-Unie en Zwitserland zijn offi cieel vertegenwoordigd. Andere landen zullen vertegenwoordigd zijn door particuliere Inzen dingen. Vandaag hebben vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandse regeringen te Roosen daal van gedachten gewisseld over diverse grenskwesties, De manneiyke cn vrouwelijke buitenlandse studenten. 350 In getal die drie weken,lang ln Zeeland vrijwillige hulpwerkzaamheden hebben verricht, zijn uit het Jongenskamp Westkapclle en het meisjeskamp BIggekerke vertrokken. Met het verdiende geld zullen zij nog korte tijd ln ons land vacantie houden Inmiddels zijn de deelnemers aan het tweede kamp, dat eveneens drie weken zal duren, In Zeeland gearriveerd. Volgende week zullen voor liet eerst na de oorlog verse mosselen naar Engeland worden vérzonden De mosselenhandel op Engeland was na de ooriog r.og niet hervat. De 35-jarige agent van politic J. S. uit Til burg ls bij het vissen ln de Maas bij Raamsdonk- veer verdronken. Het roeibootje waarin S. met zijn belde zoontjes gezeten was ls bij het pas seren van een schip omgeslagen. De belde Jon gens konden zwemmen. Een hunner heeft ver geefs geprobeerd zijn vader te redden. Na de berichten over de melkgevende Zaanse bok en het wonderkalf te Zutphen komt uit Nieuw Weerdingé de «nelding dat bij de landbouwer Brinks drie kalveren ter wereld zijn gebracht door een koe, die reeds meermalen tweelingen had. HAARLEM EN OMGEVING Als nummer één staat op de aanbeveling voor de functie van directeur der in Rotterdam- Zuid per 1 September a s te openen vijfde HBS met vijf Jarige cursus B ir. J. J. Tekelenburg, vroeger wonende te Haarlem. Tot archivaris In het bisdom Haarlem der R K. Kerk Is als opvolger van wijlen de heer F. Cornet benoemd de heer J. Henneman. lector van het St. Elisabethsgestlcht te Amsterdam. De Haarlemse dansleraar Th. v. d. Moolen slaagde te Lorden voor het examen van „The Imperial Society of teachers of dancing". zaxi Bel I i O O O DAG KN NACHT Tribunaal-advies tegen arts uit Aerdenhout Het tribunaal te Terneuzen deed uit spraak in de zaak tegen de 53-jarige arts J. F. D. uit Aerdenhout, die tijdens de be zetting in Haarlem ongeveer 30.000 per sonen keurde voor tewerkstelling in Duits land of Nederland. D. was reeds na de zitting van 26 Juli uit de internering ontslagen. Het advies luidde voorwaardelijke internering voor de tijd van twee jaar, met als bijzondere voorwaarde dat D. zich stelt onder toe zicht van de stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Hem is verboden in open bare vergaderingen op te treden en om te gaan met andere politieke delinquenten, met uitzondering van zijn vrouw en naaste familieleden. Bovendien moet D. zich ge durende zijn proeftijd van drie jaren als goed Nederlander gedragen. Voorts werd een bedrag van 30.000 van het vermogen van D. verbeurd ver klaard. Hij werd ontzet uit de kiesrechten en uit het recht openbare ambten te be kleden. Santpoort ONGELUKKIGE VALPARTIJ. Op het kermisterrein dat verleden week de jeugd tot plaats van vermaak diende, viel een 13-jarige jongen op een ijzeren pen, die in zijn scheenbeen drong. Dr. Hek man verleende hulp en vervoerde de jonge ling naar zijn woning. Heemstede Bollenmensen gaan vergaderen De afdeling Heemstede van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur houdt Donder dagavond 14 Augustus een buitengewone leden vergadering om 8 uur ln het R K. Verenigings gebouw ter bespreking van de areaalheffing. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: I. K. Bakker en M. S. Vis ser; B F. Enschedé en Johkvr. E van Geen: H. Commelter en M. J Bank; H A. Dekker en E. A Breukcis: J. C Jtiffermans en M. M. Wijga; H G. van Waard cn K. Vl&scher; S, J. Gar.-ett en S M. Appeldoorn; E. J. Brinck en J. J. Duinkei. GETROUWD: M. J. Bouwer en C. E. L. Rie- zouw; P. J H. Roijen en J Martin: A. F. <ie Raadt en G. Dellebeke; J M. Verrijzer en H. D, van Raam; V. van Heerikhulzen en W. A. Schreyers. BEVALLEN: H W. Diepenhorstde Jager, d.; T, M. Britzei—Hakse, d,; H. Buré—Bargmann, d.; A. M. van BakelHeesterbeek, z.; N. C. Laar mande Boer, z.: P. Peperkoorn—Hujo, d.; W. M. Boudewijn—Eveleens, d. OVERLEDEN: D. L. Uytenboogaart, 74 J. Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Dinsdag 12 Augustus: Inarapoera, wordt 29 Aug. van Kaapstad te Rotterdam vei wacht. Noordanij Rotterdam—New York, passeerde 10 Aug. Scllly. Maaskerk, West-Afrika—Amsterdam, 11 Aug. te Antwerpen. Modjokerto, Rotterdam—Java, 9 Aug van Suez. Nlgerstroom, West-Afrika—Am sterdam. 12 Aug. te Antwerpen. Sloterdijk, Bata via—Rottet dam, wordt 17 Aug. In Hoek van Hol land verwacht. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 413 412% Unilever 29514 294% 370$4 366% A. K. U 1941/g 180 Fokker 211 Nederlandse Ford. 400 390 Nederlandse Kabel 284% 284% Calvé certificaten 177 Scheepvaart-Unie 178% 177% Holl.-Amerika Lijn 201% 198 Deli Maatschappij 158 157 H. V. A - 236% 235 A'dam Rubber 146% 145J4 Ned. Handel Mij.. 134% 134% N.-I, Handelsbank 103% 102% Billiton Mij. II 353%' 350

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3