Haarlems Dagblad De Republiek wenst plebisciet Een Sterfgeval De K.L.M. vliegt weer Hoge Egyptische functionarissen werkten geallieerden tegen in '42 De Koningin richt een speciale boodschap tot de stad Holland in Michigan Jaffa en Tel-Aviv toneel van felle botsingen tussen Joden en Arabieren Weerbericht 62c jaargang No. 18709 Bureaux. Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. I Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom üoïi'clcrdag 14 Augustus 1941 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem In dezelfde verklaring van radio Djokja werd gezegd dat het in strijd is met de aard van het geschil wanneer groepen, die andere delen van Indonesië buiten de re publiek vertegenwoordigen hiermede wordt bedoeld Oost-Indonesië en West- Borneo toegestaan wordt in het geschil de zijde der Nederlanders te kiezen als tegenstanders van de republiek. Deze, staten vertegenwoordigen niet de bevolking van deze gebieden, aldus de ver klaring. De republiek zal ten sterkste pro testeren, wanneer de vertegenwoordigers wordt toegestaan deel te nemen aan de be sprekingen in de Veiligheidsraad. In "de voorafgaande besprekingen was men overeengekomen, dat de bevolkings groepen vrij zouden zijn in hun keuze tus sen de Nederlanders en de republiek. Nu hebben de Nederlanders nieuwe staten ge creëerd voordat een democratische regeling tot uitvoering was gebracht. „De regering,'' zo gaat de boodschap voort, „is van oordeel, dat deze, door de Nederlanders geschapen staten, niet het vertrouwen hebben van de bevolking, dat onder deze besturen ressor teert, Het is derhalve bevreemdend, dat „vertegenwoordigers" van Indonesische gebieden, welke buiten de republiek zijn gelegen, zich bij de Nederlanders voegen als tegenstanders van de republiek, daar zij op geen enkele wijze kunnen voorwen- p»E SENSATIONELE OPSCHUDDING, L'ciie in Duitsland ontstaan is na het plot seling overlijden van de vroegere tweëde «emalin van wijlen cx-keizer Wilhelm II, waakt een onverkwikkelijke indruk. Het is begrijpelijk dat de historie aandacht trekt in ons land, omdat het gehele tweede huwelijksleven van de ex-keizer zich in Nederland heeft afgespeeld. En wij herin neren'ons Duitslands „oberste Kriegsherr" uit de jaren van de Eerste Wereldoorlog zonder sympathie, te minder sinds op zo gruwelijke wijze gebleken is. dat de Duitse oorlogsmentaliteit van 19141918 een voor loper was van hetgeen later, in nog veel erger vorm, zou volgen. Dit neemt niet weg dat noch de figuur van de keizerin, die in 1921 overleed, noch die van des keizers tweede gemalin, prinses Hermine von Reuss. kwade herinneringen hebben nage laten. Prinses Hermine de United Press heeft haar als ex-keizerin aangeduid, maar dat was zij 'niet is in ons land altijd een onbestemde, vage figuur gebleven. Wij wisten dat zij als gemalin van Wilhelm II le Doorn woonde en daar bleef het bij. De cx-keizer genoot in Nederland sinds 1918 het destijds zo druk besproken» asylreeht. Hij was in November 1918 naar Nederland uitgeweken, werd in 1921 weduwnaar en I hertrouwde op 5 November 1922 te Doorn mot prinses Hermine, die toen 35 jaar oud was en zelf weduwe. Zij was de dochter van vorst Heinnch I XXII van Reuss. Een dergelijke titel klinkt als een geluid uit het verre verleden; toch is het pas dertig jaar geleden dat vorsten I als Hendrik de twee-en-twintigste van Reuss nog temidden van hun hofhoudingen iroonden. Prinses Hermine trad in 1907, toen zij 24 jaar oud was, in het huwelijk met prins Johann Georg von Schönaich- Carolath, die in 1920 overleed. Twee jaar later vertrok zij naar Doorn en werd daar met de ex-keizer in het huwelijk verbon den. Haar kinderen, van wie in de berich ten nu telkens sprake is, heten dus von Sehönaich-Carolath. Hun moeder, nu zo plotseling overleden, heeft de leeftijd van 59 jaar bereikt. Hetgeen sindsdien geopen baard is gelijkt op een film of een detec- tive-story van de goedkope en meest sen sationele soort. Er zijn Duitse kroonjuwelen verdwenen en de Amerikaanse militaire politie veronderstelt dat prinses Hermine: Tj vermoord is. Bijzondere attentie wordt|llddl JL/dlaVld. blijkbaar besteed aan een tea-party, waar- aan zij vlak tevoren had deelgenomen, waaruit men zou afleiden dat het vermoe den van vergiftiging bestaat. Maar uit de berichten blijkt, dat de zaak nog allesbehalve klaar is. Zij geven overi gens een beeld van het ingewikkelde inter nationale samenstel van autoriteiten, dat in Duitsland gezag uitoefent. Geallieerde en Duitse rechercheurs zijn blijkbaar bezig geweest de zaak te onderzoeken. Het hoofd van de Amerikaanse politie heeft nu mede gedeeld, dat de zaak is overgedragen aan de Duitse „Kriiminalpolizei", omdat geble ken is dat er geen Amerikanen bij betrok- I ken zijn. De Duitse politie heeft daarop ge- I antwoord, dat zij er niets van, afweet. En de dokters zeggen, dat de prinses gestorven I is aan een havtaanvjtl. Men zou hieruit logi- I soher wijze kunnen afleiden, dat niemand zich meer met. de zaak bezighoudt,maar dat is blijkbaar niet het geval, want volgens het I Amerikaanse persbureau houdt de Ameri kaanse politie (de C.I.D.) er zich nog wel degelijk mee bezig en heeft haar chef, Carlucci, medegedeeld dat een deel van de kroonjuwelen niet verdwenen maar in het bezit van zijn dienst is. Hij kon er zioh daarom „niet volledig" uit terugtrekken. Dit is allemaal nogal onduidelijk. Er komt bij, dat de Russen ook al in de zaak gekend zijn, want de Amerikanen hebben de auto riteiten van de Sovjet-zone (waarin de prinses gestorven is) om een lijkschouwing gevraagd en de Russen hébbén zich daar toe bereid verklaard. Carlucci zei: „De Russen hebben in politiezaken altijd ten- volle mét ons samengewerkt", hetgeen met verrassing vernomen moet zijn, want er blijkt uit dat er dus een punt bestaat, waar op Oost en West wel kunnen samenwer ken. Helaas betreft dit slechts individuele politiezaken en niet de handhaving van de orde in de wereld, die van heel wat groter belang is dan de vraag, of prinses Hermine von Reuss vermoord is en zo ja, door wie. Waarschijnlijk stellen al enige schrijvers van „thrillers", hetgeen de gebruikelijke Engelse benaming is voor spannende en huiveringwekkende moordhistories, pogin gen in het werk om in Duitsland losgelaten te worden, om stof te vergaren voor hetzij een boek, hetzij een filrp-scenario en „locale kleur" op te doen, die men in verband zou kunnen brengen met een zo oud en zo be- I faamd geslacht als dat der Hohenzollerri Het ligt voor de hand en het zou kenmer kend zijn voor het rumoer dat de twintig ste eeuw, ook buiten haar oorlogen om. kenmerkt. Het blijft er een niet minder onverkwikkelijke en viilgair-klinkende historie om en als dezer dagen het bericht mocht komen, dat de prinses inderdaad een natuurlijke dood is gestorven, zullen wij dat met genoegen vermelden. Al blijft I dan wellicht nóg de historie van de ver dwenen kroonjuwelen over. Maar bij af wezigheid van een moord zal die niet veel opgang meer maken. Er is sinds 1914 zo ontzaglijk veel in de wereld gestolen, dat de mensheid op dit chapiter niet gauw meer van een sensatie spreekt. R. P. Vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Borneo worden niet-representatief geacht Van republikeinse zijde werd er vanmorgen in een verklaring, die door radio Djokja werd uitgezonden, bij de Veiligheidsraad op aangedrongen, dat een plebisciet zal worden gehouden onder de bevolking van Indonesië, aldus meldt Un. Press. Men verwacht dat ex-'premïer Soetan Sjahrir een verzoek tot het houden van een plebisciet zal doen, wanneer hij heden op de zitting van de Veiligheidsraad aan de conferentie-tafel plaats zal nemen. In deze republikeinse kringen werd verklaard, dat dit punt onder Sjahrirs instructies valt. den de mening van een bepaalde Indone sische bevolkingsgroep te vertegenwoordi gen." Bij toelating van di% vertegenwoor digers zal de republiek krachtig protest aantekenen. Nogmaals wordt verklaard, dat het voor het bereiken van een duurzame vrede noodzakelijk is, dat de Nederlandse troepen zich terugtrekken uit het republi keins gebied tot minstens achter de demar catielijnen van 14 October 1946. Maatregelen in Singapore legen Nederlanders De correspondent van Aneta in Singa pore meldt, dat de boycot op de Neder landse scheepvaart, welke door de Singa pore Harbour Board Union afgekondigd is. gisteren is ingegaan. De Britse Naafi- clubs zijn voor Nederlandse militairen ge sloten. Vliegtuigen van het negentiende esqua- dton van de Nederlandse militaire lucht vaart, welke in KNILM-verband diensten in de archipel en via Singapore naar Me- I dan onderhouden, kunnen niet meer in Singapore landen. De reden is, dat zij in- I geschreven staan als militaire machines. Het verbod geldt niet voor de burgerlucht vaart. Driemogendhedenconferentie over Duitsland in Londen Amerika is met Engeland en Frankrijk II overeengekomen, de Driemogendheden conferentie over het peil van de Duitse in dustrie en de steenkoolproductie te Londen te houden. Men treft voorbereidingen om de conferentie zo spoedig mogelijk te doen plaats vinden Twee deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn reeds naar Londen vertrokken. Ook de luchtpostdienst is hervat Van officiële zijde is medegedeeld dat de luchtverbinding Amsterdam-Batavia via Colombo is hervat. De Britse ambassade in Den Haag heeft gistermiddag bericht ontvangen dat de K.L.M.-vliegtuigen weer op Ceylon mogen landen. De K.L.M. deelt mede dat ook de lucht postdienst hervat is. Granaten ontploften boven Berlijns vliegveld Geheimzinnig bombardement Op de avond van aankomst van de Brit se minister van Oorlog, Bellenger, zijn boven het vliegveld Gatow, de Britse luchthaven bij Berlijn, vier granaten ont ploft. Men tast in het duister omtrent de herkomsst er van. De granaten ontploften kort na aan komst op Gatow van luit.-generaal sir Richard McCreery, opperbevelhebber van het Britse leger aan de Rijn, die een Britse taptoe in Berlijn kwam bijwonen. Enkele uren tevoren was een vliegtuig gearri veerd met de leden van de sub-commissie voor Palestina van de UNO, die uit Wenen kwamen. Uit gevonden scherven heeft men kun nen opmaken, dat een der; granaten van 12.2 centimeter kaliber was. Een der gra naten ontplofte boven het hoofdgebouw- van het vliegveld, doch richtte alleen glasschade aan. De andere drie kwamen in de omgeving neer. Bellenger zou giste ren aankomen op het vliegveld voor een bezoek aan de Britse eenheden te Berlijn. Ook Britse Hogerhuis aanvaardt crisis-wet Het Britse Hogerhuis heeft gisteren het ontwerp-crisiswet van de regering zonder amendement definitief aanvaard. De wet zal nu ter koninklijke goedkeuring wor den aangeboden. Het besluit van de Brit se regering om de zitting van het Lager huis tot 20 October te verdagen is door het Huis met 193 tegen 84 stemmen be krachtigd- De conservatieven hadden een motie ingediend om het reces op 16 Sep tember te doen eindigen om de laatste aspecten van de dollarcrisis in overweging te nemen en het gebruik, dat de regering van de haar onder de crisiswet verleende bevoegdheden heeft gemaakt, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het Britse Hogerhuis heeft op het laat ste moment nog een voorstel aangenomen, inhoudende, dat dit Huis slechts tot negen September a.s. in plaats van tot twintig October op reces zal gaan. De bedoeling van deze, bekorting van het reces is een mogelijkheid te scheppen parlementaire controle te oefenen op de toepassing van de crisis-wet. Ministerraad overlegt niet Commissie-generaal Vandaag is de. ministerraad In extra zit ting bijeen gekomen. Aan het overleg werd ook deelgenomen door de Commissie-Ge neraal. Twee vliegtuig-ongelukkeu op de dertiende Bij de landing is een vliegtuig van de Roemeens-Russische luchtvaartmaatschap pij, dat de dienst van Constantza naar Boe karest onderhield, verongelukt. Er zijn drie doden en vijf ernstig gewonden. Een vliegtuig van de dienst Biarritz Cannes is op 15 km van Pau neergestort. De piloot en twee passagiers kwamen om het leven. Derde Nederlandse Kunstweek Gisteren is in het raadhuis te Breda de „Derde Nederlandse Kunstweek" geopend, welke, evenals dit in 1939 en 1945 het ge val was, georganiseerd wordt door het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Een gezelschap van 80 personen, Belgen, Fransen, Luxemburgers, Engelsen, Tsjechen en één Amerikaan zal onder lei ding van de adviseur voor de musea, D. F. Lunsingh Scheurleer, gedurende een acht tal dagen een aantal van onze oude steden en musea bezichtigen. De tocht gaat ook naar Haarlem. Ouderwijzers kunnen ontslag uit dienst vragen Regeling voor hen, die in 1918, 1919 en 1920 geboren zijn Voor onderwijzers, geboren in 1918. 1919 en 1920. die tlians in militaire dienst zijn. bestaat de mogelijkheid, naar liet onder wijs terug te keren. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de onderofficieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Zij kunnen, indien zij naar het onderwijs willen terugkeren, een daartoe strekkend verzoek om groot ver lof dan wel ontheffing uit hun vrijwillige verbintenis langs de hiërarchieke weg tot de minister richten onder overlegging van een verklaring, afgegeven door het school bestuur. waaruit blijkt, dat zij bij het on derwijs zullen terugkeren, zodra hun groot verlof, dan wel ontheffing uit het vrijwil lige dienstverband zal zijn verleend. Doodstraf voor beulen van Buchenwald Het Amerikaans militair gerechtshof te Dachau heeft het doodvonnis uitgesproken over twee-en-twintig van de een-en-dertig nazi-dokters en -bewakers van het be ruchte kamp Buchenwald, als schuldig misdaden tegen de mensheid. Onder de ter dood veroordeelden is ook Wilhelm, de leider dér medische verzor. ging. Deze laatste heeft duizenden gevange nen vermoord door hen persoonlijk een in spuiting toe te dienen. De slachtoffers moesten voor de deur van zijn kamer in de rij gaan staan en een voor een binnen komen. Zij werden dood de kamer uit gedragen. Het woord is aan...;_ De „Queen Mary", het reusachtige Engelse schip dat gedurende de oorlog een prach tige staat van dienst kreeg als Iroepentransporlscliip, is weer in de vaart als luxueus passagiersschip, nadat het grondig is gerepareerd en vernieuwd. De grote zeestomer in de New-Yorksc haven gekiekt over de hoofden van een grote menigte belangstellende toeschouwers. Goethe: Er zou weinig van mij over blijven als ik alles moest af geven, wat ik aan anderen dank. Spreiding van bezit Commissie zal de mogelijkheid onderzoeken De ministerraad heeft aan de minister van Sociale Zaken machtiging verleend, over te gaan tot instelling van een com missie. welke een onderzoek zal instellen naar de vraag of en zo ja, in hoever het wenselijk is. door wettelijke maatregelen de spreiding van bezit over de grote massa des volks en een redelijker verdeling van het inkomen over de verschillende groe pen der bevolking te bevorderen. De minister-president heeft bij de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1947 in overleg met de minister van Sociale Zaken toege zegd te overwegen, een zodanige commissie in te stellen. Het ligt in de bedoeling, in deze com missie naast een aantal wetenschappelijke leden een zestal vertegenwoordigers te be noemen van de Stichting van de Arbeid, alsmede vertegenwoordigers van de mi nisteries van Sociale Zaken, van Econo mische Zaken, van Financiën en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van het college van Rijksbemiddelaars. CADOGAN HAALT HERINNERINGEN OP: Gisteren ter gelegenheid van de over handiging van het geschenk der Neder landse regering aan „The Netherlands Museum' van Holland-Michigan heeft jhr. O. Reuchlio, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister als vervanger van mr. Van Kleffens een boodschap van H.M. de Koningin aan de stad Holland (Michi gan) voorgelezen. Het geschenk, bestaande uit een groot aantal oud-Hollandse gebruiksvoorwerpen, is bijeengebracht door de rijksadviseur voor de musea, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer. Jhr. Reucblin deed voorlezing van de boodschap omdat mr. Van Kleffens door de bijeenkomst van de Veiligheidsraad verhinderd was. De boodschap luidt als volgt: „Het is met oprechte vreugde, dat ik en mijn volk verlangen deel te hebben aan het feest van een gemeenschap, die honderd jaar geleden gesticht werd door de moed, het beleid en de trouw van een kleine groep mannen en vrouwen uit Nederland en die thans als bloeiende Amerikaanse stad met trots en eer de naam Holland draagt. Gaarne zou ik persoonlijk heden naar uw feestelijke stad zijn getogen, te eerder, daar ik tot mijn spijt niet in de gelegenheid ben geweest uw stad te bezoeken, toen ik gedurende de oorlog enige weken in uw rijk land verbleef en het gedenkwaardige eminent lid van een Nederlands-Ameri kaanse familie, heeft mij diep getroffen en ik betreur ten zeerste, dat zaken van groot belang mij hebben verhinderd de uitnodi ging te aanvaarden. Ik heb mijn ambassa deur verzocht mijn gevoelens voor u ken baar te maken in een bijzondere bood schap, tevens gelukwens. Het zijn gevoe lens van diepe eerbied voor het gewetens volle en moedige werk van opbouw en vooruitgang, dat uw voorouders en gijzelf gedurende deze' historische eeuw hebt ge wrocht. Gevoelens van dankbaarheid jegens de Goddelijke voorzienigheid, die over de mannen en vrouwen gewaakt heeft, van wie vele hun vroeger vaderland in nooddruftige en benauwende omstandig heden hebben verlaten en die dit alles zo ten goede heeft geleid. Gevoelens van op rechte gemeenschap met u op deze herden kingsdag van uw geboorte als Amerikaanse onlangs nog°gèzegd, dat de SoedaneVen voor De Veiligheidsraad zette Woensdag de be handeling van de Egyptische klacht tegen Engeland voort. Sir Alexander Cadogan. de Britse vertegenwoordiger, concludeerde na een uitvoerig hetoog over de onrechtvaar digheid der Egyptische beschuldigingen, dat de Veiligheidsraad de aanklacht op grond van bepalingen in het Handvest zal moeten afwyzen. Hij bestreed de bewering van de Egyptische aanklager Pasha, dat Egypte zich steeds loyaal tegenover de ge allieerden had getoond, door te herinneren aan het militaire machtsvertoon der Engel sen in 1943 te Cairo, dat nodig was om van do Egyptische koning maatregelen tegen bepaalde hoge Egyptische functionarissen te krijgen, die met de as sympathiseerden cu dc geallieerden actief tegenwerkten. Cadogan zeide bewijzen voor deze Egyp tische collaboratie te kunnen leveren, wan neer Pasha zulks zou wensen. Hij betoogde voorts, dat het verdrag van 1936 een garan tie voor de geallieerde overwinning in het Midden-Oosten was geweest, eerder dan Egypte's loyaliteit. Toen de Engelsen in Egypte kwamen, aldus Cadogan, troffen zij daar despotisme en slavernij, karakteristie ke eigenschappen van het nazisme. Thans bestaan die dingen niet meer en heerst er orde en recht. Ten aanzien van de Soedan zeide Cadogan, dat Engeland steeds getracht heeft te bewijzen dat de Soedan, in tegen stelling tot de verklaringen van Egypte, niet door geografische ligging, ras, taal en economie onverbrekelijk met Egypte ver bonden is. „Als het volk van de Soedan al gehele zelfstandigheid mocht wensen, is er geen enkele reden zulks in de weg te staan", aldus Cadogan. In de Kamer heeft Pasha stad. Dat ook aan uw zijde de gevoelens van verbondenheid met het land uwer vaderen diep en sterk zijn. kwam op treffende wijze tot uiting in Mei 1940. toen de vijand Nederland binnenviel en het de stad Holland is geweest (toentertijd juist bezig met de voorbereidingen voor haar jaarlijks feest), die het initiatief heeft genomen om te helpen, hetgeen spoedig daarop in de gehele Verenigde Staten zou geschieden onder de leiding van die grote organisaties voorrecht heb genoten het woord te mogen welker weldaden, aan het land bewezen. richten tot het Congres der Verenigde Sta ten van Amerika. Mijn kinderen bewaren evenwel prettige herinneringen aan de vriendschap, aan hun persoon en aan ons land betoond, bij het bezoek, dat zij in Juni 1941 aan Holland in Michigan hebben gebracht, bij welke gelegenheid Hope College aan mijn dochter het eredoctoraat in de rechten heeft verleend. En bovenal zijn mijn kin deren getroffen geweest door uw verering voor het land uwer voorvaderen, die onder meer bleek uit de omstandigheid, dat u zich met oranje hebt getooid en de oud- Nederlandse liederen hebt gezongen. De uitnodiging om het eeuwfeest in Hol land te bezoeken, die ik ontving van een Aftreden Turkse premier verwacht. In Turkse oppositiekringen is men van mening, dat Recep Peker, minister-presi dent, spoedig zal aftreden om binnenland se politieke redenen. De Turkse president, Inonu. heeft plotseling zijn vacantie on derbroken en is naar Ankara teruggekeerd en Peker zal ook naar Ankara gaan. Het kabinet zal Vrijdag over „belangrijke aan gelegenheden" vergaderen. voor immer in de herinnering zullen voort leven. Hoewel ik u niet bezocht heb, heb ik sterk het gevoel, dat u mij bekend zijt uit hetgeen mijn kinderen mij hebben verteld. Ik voel, dat ik uw stad ken. ik heb mij laten vertellen over uw industrieën, uw liefde voor bloemen, tuinen en wel-onder- houden velden. Ik heb gehoord over uw gebouwen, grote instellingen,-religieuze en culturele opvoeding en uw liefdevolle zorg voor de herinneringen aan uw afkomst en de burgerdeugden, die gij als een kostbaar erfgoed beschouwt. De eigenaardigheden, die ik zoeven aan stipte, zijn tegelijkertijd kenmerkende eigenschappen van het Nederlandse volk. Mijn volk en mijn land hebben vijf lange jaren zwaar geleden onder een meedogen loze bezetting, maar in de geestkracht en het doorzettingsvermogen, waarmee het Nederlandse volk onmiddellijk na de be. vrijding de wederopbouw is begonnen, her ken ik de geest, waai'in uw voorouders een eeuw geleden zuRc geweldig pionierswerk hebben verricht. Mogen Holland-Michigan en de andere steden en gemeenten in het Middenwesten, die een eeuw geleden door Nederlandse pioniers gesticht zijn, groeien en bloeien door de moed en de geest van de stichters". De situatie op Java Bij het bevel staakt het vu ren", dat in de nacht van 4 op 5 Augustus in ging, hadden de Nederlandse troepen grote delen van Java onder con trole. Het kaar tje geeft een beeld van dc situatie op dat moment. altijd met Egypte zijn verbonden, onver schillig of zij zulks wensen of niet. Cadogan gaf vervolgens een overzicht van hetgeen Engeland in het belang van de Soedanezen heeft verricht. De Egyptische woordvoerder Nokrasj: Pasha, het woord verkrijgend, herhaalde zijn eis tot terugtrekking der Engelse troe pen en verbond daaraan, thans voor het eerst, een vastgestelde datum, n.l. 1 Sep tember van dit jaar. Hij uitte de beschuldiging, dat de bezet ting de Engelsen in staat stelt „de druk op de Egyptische regering, welke in de laatste Djinnali wordt „grote leider" De constituerende vergadering van Pa kistan heeft laatst een resolutie aange nomen, waarbij bepaald wordt, dat Dj in- nah voortaan „de grote leider Mohammed Ali Djinnah. gouverneur-generaal van Pa kistan" zal worden genoemd. De resolutie was de eerste aanleiding tot een debat in de vergadering, daar een groep meende, dat deze titel pas na 15 Augustus, als de macht overgedragen is, aan Djinnah toe gekend mag worden. jaren haar werkzaamheid om de wil van het Egyptische volk naar behoren te dienen heeft belemmerd, voort te laten duren". ,Met het nieuwe systeem van collectieve veiligheid door het Handvest der UNO zijn er geen Britse troepen nodig om grotere eiligheid van de kanaalzone of de ver dediging van Egypte te verzekeren," zeide hij. Egypte kiest voor het Handvest, in plaats van het verdrag van 1936 met Enge land. Dit laatste bevat zoveel dode artike len. dat het in het geheel geen vitale basis meer kan verschaffen voor de betrekkin gen tussen Egypte en Engeland. Polen steunt Egypte. Nadat de afgevaardigden van Egypte en Engeland hadden gesproken, begon de al gemene discussie over de kwestie. Polen steunde Egypte en beschuldigde Engeland van 19e eeuws imperialisme, door het stre ven van landen naar nationale onafhanke lijkheid tegen te werken. Polen achtte de aanwezigheid van Britse troepen in Egypte in strijd met het Hand vest en vond, dat de Veiligheidsraad het recht heeft verwijdering van die troepen te eisen. De Poolse afgevaardigde Suchy geloofde voorts, dat de Soedan bij zijn stre ven naar zelfbeschikkingsrecht dient te worden gesteund. Polen kon geen oplos sing aan de hand doen. Wanneer de Soedan met Egypte zou willen worden verenigd, zou de Poolse delegatie die eis steunen. Het debat werd vervolgens verdaagd tot vol gende week Woensdag. Dan zal de Ru* Gromyko aan het woord komen. Japanse bende op Oosf-Sumatra Aneta meldt van officiële zijde de vol gende gegevens over de toestand op Oost- Sumatra te hebben ontvangen: In het ge hele gebied van Sumatra's Oostkust, waar de bevolking van de terreur der gewa pende benden werd verlost, wordt grote medewerking van de bevolking ondervon den. In verschillende streken moet nog worden opgetreden tegen gewapende ben den, waaronder zich ook Japanners bevin den. De destijds door de republiek ver bannen en thans door het Nederlandse leger bevrijde volkshoofden worden overal met vreugde ingehaald. In de omgeving van Tebingtinggi opereert een bende van 50 Japanners. Hierdoor kunnen de onder nemingen in dit gebied, welke voor de productie gereed zijn, nog niet in bedrijf gesteld worden. BLIJFT PROF. KARL BARTII TE BONN? De brocdcri aad van de Evangelische Kerk In Duitsland heeft prof. Karl aBrth, die evenals het vorig jaar gedurende enkele maanden colleges geeft aan de universiteit te Bonn. verzocht weer permanent een professoraat in Bonn op zich te willen nemen. Een zelfde verzoek bereikte prof. Barth van de raad van vertrouwensmannen van de synode der belijdende kerk in het Rijnland. De Arabische markt afgebrand In verschillende Palestijnse steden wor den de tegenstellingen tussen de Arabie ren en Joden steeds scherper geaccentueerd door toenemende wrijvingen, die vooral in Jaffa en Tel-Aviv ontaardden in bloedige botsingen, waarbij doden en gewonden aan beide zijden vielen. Sedert het begin van de botsingen te Jaffa en Tel-Aviv zijn tot dusver 3 Ara bieren en 7 Joden gedood en 12 Arabieren en 26 Joden gewond. De ongeregeldheden begonnen Zondagavond, toen Arabieren een Joods café in Tel-Aviv met vuurwa pens bestookten. Volgens berichten uit Arabische bron hebben Arabieren vier Joden die in het bezit van wapens waren te Jaffa overmeesterd en aan de politie overgeleverd. Gisteravond zijn alle stalle tjes van een Arabische markt te Jaffa door brand verloren gegaan. Dc schade wordt op 20.000 gulden geraamd Volgens dc politie is de brand door 50 Joodse jon gelieden gesticht. Enige honderden Joodse vrouwen en kinderen treffen inmiddels voorbereidin gen om de nacht in de grote synagogen van Tel-Aviv door te brengen, uit vrees voor Arabische représaille maatregelen. De Irgoen-Zwai Leoemi heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat Britse agenten en Britse wapenen in het spel zijn bij de botsingen tussen Ara bieren en Joden:' IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Hel dere nacht met nog slechts op enkele plaatsen wat ochtendnevel Overdag zonnig, droog weer. Opnieuw iets ho gere temperaturen. Matige Oostelijke wind. 15 AUGUSTUS Zonop 5.22 uur, onder 20.06 uur Maanop 3.14 uur, onder 20.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1