D J De Belgische markt is „genyloniseerd" Nederlandse padvinders voeren nationaal spel op Dp hppr Breunese voor de Raad van State Spannend slot in het stayersnummer ,Utility"-goederen-maar mondjesmaat Nieuwe uitgaven C Panda en de Meestervlieger Wereldnieuws DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 Menig importeur werd met een nylon-kous gesmoord EXAMENS (Van onze Brusselse correspondent) Nu België ten behoeve van 't zwakke ge slacht zo ongeveer 1 millioen paar nylon kousen per maand uit Amerika» invoert en over 1947 circa 600 millioen francs in dol lars zal mogen betalen, is er plotseling een alarmkreet opgegaan. De Belgische kousenindustrie, die 65 bedrijven met 4000 arbeiders en werksters telt en over 1946 in een drieploegensvsteem werkend niet minder dan 17 millioen paar zijden en kunstzijden kousen fabriceerde, voelt zich door de nylon-indringer uit de Staten weldra tem dode opgeschreven. Aan de nylon-furore, die begon met een enkel vriendje, dat een paar uit Amerika meebracht, scheen al spoedig geen einde meer te zullen komen. De regering heeft nadat zich een levendige zwarte handel in dit artikel had gevormd die steeds groter omvang aannam, ingegrepen op een ty pisch Belgische wijze. Er is een zwarte markt in nylons? Waarom? Omdat de vraag enorm is en het aanbod te klein. Dus nylons invoeren! Ik ken importeurs, die nylons uit het diepst van hun hart verwensen. Zij had den namelijk op termijnen van zes of ze ven maanden gekocht, tegen de op dat moment in Amerika geldende prijzen. In tussen werd echter ook uit Frankrijk en uit Engeland massaal nylon ingevoerd. Het werd derhalve een verwoede concur rentie tussen Franse, Engelse en Ameri kaanse nylons en menig importeur er zijn sedert de bevrijding enkele duizenden textielimporteurs méér op de Belgische markt is er aan failliet gegaan. Intussen is de gehele kousenmarkt „ge nyloniseerd" en de prijzen schommelen tussen 3 en 5 gulden per paar. De Belgi sche openbare mening geeft van harte toe. dat onder deze omstandigheden de klachten en vrezen van de eigen kousen industrie gegrond zijn. Bij een uitvoerbe- perking tot 10 a 15 procent van de pro ductie aan dames- en herenkousen kwam het oordeel van de deskundigen, dat ny lonkousen tweemaal zolang meegaan als kunstzijden beenbekleedsels, zodat uiter aard het binnenlands verbruik scherp is gedaald. De heren fabrikanten zijn echter niet voor één gaatje te vangen en zij stelden in een petitie tot de regering, de eis. uit Amerika tenminste voor 50 procent van het ingevoerde nyloncontingent aan garens te mogen ontvangen, opdat de Bel- Goedkoop winterfruit j verwacht Bi} de in de Betuwe gehouden verkoping ran fruit op het hout werden lagere S prijzen gegeven dan werd verwacht. Over het algemeen is het fruit aan de bomen de laafsle weken door de droogte achteruit gegaan en in kwaliteit gedaald. Er wordt zeer veel kroetverwacht hetgeen de prijzen m sterke mate drukte. Het grootste gewas in Eist be- somde f 5550,voor goede goudreinet ten schat men 19 a 21 cent per kilo, voor j andere soorten 10 a 16 cent per kilo op j het hout. Diamant van half millioen uit postzak vermist Op het KLM-traject Amsterdam-Karachi Is een ruwe diamant, ter waarde van onge- i van eensgezindheid en geloof aan een beter' Voor de hoofdakte slaagden te Haarlem voor het gehele examen: J. w. Schoorl, M. H. Schuijt. Voor gedeelte B: W. M. v. Eljk. T. Grfitz, J. A. F. v. d Hall, C. v. Hooff. Geslaagd voor het gehele examen: J. v. d. Bor, c, J. Couweleers, J. A. F. Feenstra, J. W. M. v. Dalen. M. Hoek. D. J. Bruin, D. M. Ager. Voor gedeelte A: J. v. d, Meulen, Voor B: P. Dekker, T. R. Bergshoeff. gische kousenindustrie zelf de glazen be nen zou kunnen gaan weven. Tot nog toe hebben de Amerikanen echter hardnekkig geweigerd deze garens te leveren, maar de regering in Brussel zal voet bij stuk hou- den en de onderhandelaars van overzee te j kennen geven dat België, ten bate van herstel van de vrije wereldhandel, reeds bewijzen van goede wil te over heeft ge-) Voor het examen handenarbeid zijn geslaagd leverd. Bovendien, dringend nodige machi- de dames: m. a. Soetekouw, g. c. a. de Ronde, nerie voor de Belgische kousenindustrie c. b. Renes. j. m. Pruyn. m. m. Mallngré, a. j. moet grotendeels met dollars, ponden of j m. v. der Lilnden. j. g. c. Koopman». Zwitserse francs worden betaald. Afgewezen 3 candldaten.e Handenarbeid. VAN DE JAMBOREE (Van onze Parijse correspondent) Men heeft in deze Jamboreedagen drie hoogtepunten kunnen onderscheiden, waar van de eerste de openingsplechtigheid op Zaterdag was, waarbij het vuur werd ont stoken met de laatste uit het Jamboree kamp te Vogelenzang bewaarde brokken houtskool. Deze indrukwekkende opening werd reeds dadelijk een manifestatie van eensgezindheid en broederschap. Het tweede hoogtepunt wordt gevormd door de nationale demonstraties op Dins dag en Woensdag; het derde hoogtepunt ten slotte zal het officiële bezoek van de Fran se president en andere hoogwaardigheids bekleders zijn, hetgeen de Donderdag tot een onvergetelijke dag maakt. Helaas is bij de Nederlandse delegatie bericht binnengekomen, dat Prins Bern- hard tot zijn leedwezen verhinderd is een bezoek aan de Jamboree te brengen. Wanneer men spreekt over drie hoogte punten in deze Jamboree, betekent dit geens zins dat de rest der dagen in grauwe ver veling wordt doorgebracht. Integendeel, er is geen uur in deze levendige omgeving onbezet. Het kampleven is één aaneen schakeling van onvergetelijke avonturen, Met een juichende yell uit duizenden kelen werden onze landgenoten daar ont vangen, doch toen het lijden van ons vader land werd gesymboliseerd, het verbod van de N.P.V., de heldhaftige strijd tegen de bezetter, toen bleek dat de erkenning van geheel de internationale jeugd voor ons land door diezelfde duizenden zich ook an ders uiten kon: het werd stil tussen de da ken en dennen van Moisson en men voelde in de gespannen stilte het medeleven voor het drama, dat in ons land is beleefd. Nederland, dat tijdens de vorige Jamboree de rol van gastvrouwe vervulde, bleek in deze sfeer nog niet te zijn vergeten. De dankbaarheid en waardering jegens ons land leven ook in de internationale ver kennerswereld nog onverminderd voort. Het beroep van de heer Breunese tegen het besluit van de minister van Oorlog van 7 Maart 1947, waarbij hem onge vraagd eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst is behandeld door de af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Dit besluit steunde op de overweging, dat de houding van deze hoofdofficier in verband met de be zetting zodanig is geweest, dat hij als of- cier niet kon worden gehandhaafd. De militaire commissie van advies had de minister geadviseerd de heer Breunese als officier te handhaven. Aangezien de minister dit advies niet volgde, stond de ontslagene beroep open bij de Kroon. Voor de appellant trad als pleiter op dr L. Kortenhorst. voor de minister ver scheen mr. M. J. P. D. baron v. Harinxma Thoe Slooten van de juridische afdeling van het departement van Oorlog. De heer Breunese heeft allereerst enige punten persoonlijk toegelicht. Hij zeide na de capitulatie een gevaarlijke geeste- De procureur-fiscaal heeft een groot aantal getuigen opgeroepen en deze heb ben zonder uitzondering gunstig getuigd. De pleite: besprak voorts het advies van de zuiveringseommissie-Röell, Het is voor de minister moeilijk een met zoveel ophef gepubliceerd besluit terug te nemen, maar de „zuiveringswaanzin" begint langzamer hand te luwen. Pleiter wees op dr. Hirsch- feld, die ook in eer hersteld werd en con cludeerde, dat Breunese het Nederlandse belang diende, de geest van verzet aan wakkerde en daarvoor hulde en dank ver dient. Moge hij al beleidsfouten geYnaakt hebben, ongeoorloofde concessies aan de Duitsers deed hij niet. Mr. Kortenhorst eindigde met een brief voor te lezen, welke majoor Breunese op 1 Januari 1941 ontving van een medewer ker in de O. D? De brief eindigt met de verzekering van de schrijver, dat hij, waar en onder welke omstandigheden ook, stelling zou nemen tegen de op het beleid van Breu nese gerichte aantijgingen en het juiste Hij die dan de de heer lyke depressie te hebben ontmoet en - mening te zijn geweest, dat hiertegen ^ht daarop zou doen schijnen, krachtig front gemaakt moest worden. Zo scn^"eef yas memand anders heeft hfj na overleg met en instemming van generaal Winkelman het commando P'Djfi van de Opbouwdienst aanvaard- Hij deed dit voor de Nederlandse zaak en uit liefde voor de 60.000 man, voor wie hij zich ver antwoordelijk voelde. Onder hen was ook de tegenwoordige minister van Oorlog, die evenmin die dienst verliet. Nimmer zijn mensen, die hij toen onder zjjjn gehoor had. toegetreden tot het Le gioen-Sey ff ardt- Dr. Kortenhorst constateerde dat de brief van de procureur-fiscaal, waarin deze een gunstig oordeel uitspreekt, in het sier ontbreekt. Revanches van de wereldkampioenschappen wielrennen Het stayersnummer in het Olympisch Stadion te Amsterdam tijdens de Woensdagavond gehou- waarbij ook het fouragehalen, soepseheppen den revanches van de wereldkampioenschappen tent-opruimen, ook lassowerpen en parade ren tot ervaringen behoren die doen uit komen dat al wat hier gebeurt elementen vormt in een gemeenschappelijk leven van 40.000 jonge mensen uit 42 verschillende landen, die de boodschap en opdracht van Baden Powell trachten te vervullen: goed te doen en broederschap te vestigen tussen alle volkeren der wereld. Tijdens de nationale demonstraties werd aan de verschillende landelijke delegaties gelegenheid geboden het karakter van het nationale verenigingsleven te verbeelden en Dinsdag werd aan de Nederlandse groep de beurt gegeven. De Hollandse verkenners hebben kenne lijk hard gewerkt, eerst thuis, toen in Mois son, waar de onderdelen van het spel, die in Holland waren voorbereid, tot een groot geheel aan elkaar werden gesmeed. Daar voor had men niet minder dan ongeveer 30 repetities geprojecteerd. De Utrechtse districtscommissaris H. M. Rosenthal, een verkenner met 35 dienst jaren die in Vogelenzang al zijn sporen heeft een spannend slot gebracht. In de eerste vijftig ronden van de rit over 100 k.m. hadden de Nederlanders Pronk en Bakker de leiding en de Franse kampioen i«amboley had na 15 km reeds zijn eerste lap te pakken. Na de eerste helft trachtte Bakker Lesueur te passeren, ech ter zonder succes. HIJ was enigszins afgemat, waarvan Pronk gebruik maakte door de eerste plaats ln te nemen. Deze passeerde de wereld kampioen wèl. Ongeveer 100 ronden voor het einde- kwam Lesueur geweldig opzetten slaagde er ln zijn achterstand van meer dan ronde om te zetten In een voorsprong van 30 meter. Kort voor het einde naderde Pronk de wereldkampioen, doch door een duel tussen Lesueur. Besson en Matena, kon hij niet op de normale wijze passeren. Zijn gangmaker had zo'n vaart, dat hij onderdoor reed en Pronk kwapi als eerste aan. Dit rijden ls echter verbo den en Lesueur werd tot overwinnaar verklaard. De uitslag luidde: 1. Lesueur achter Pasquier (Frankrijk) 1 uur 22 min. *6 sec.: 2. Pronk achter Wiersma (Ne derland) op 5 meter (naar de 2de plaats gedis- tancieerd wegens onderdoor passeren): 3. Bak ker achter KSser (Nederland) op 125 meter; 4 Lam bol ey achter Quérin (Frankrijk) op 975 me ter-. 5. Besson achter Grollmono (Zwitserland) op 990 meter 6. Froslo achter Blanc Ga (Italië) op 1250 meter; 7 Matena achter Bustraan veer een half millioen gulden uit een post- zak verdwenen. Op 30 Juni kwam met het KLM-toestel uit Praag op Schiphol aan een postzak, be vattende ruwe diamant. De inhoud van de postzak was bestemd voor doorzending naar plaatsen langs de Indië-route van de KLM. Daartoe werd de zak, zoals met alle voor Indie bestemde luchtpost, op 30 Juni afgegeven aan.de daarvoor bestemde afde ling van de post op het centraal station te Amsterdam. Op 2 Juli is de post, waaronder een post zak met de diamant, aan boord gegaan van een Indië vliegtuig. De postzak was ver zegeld. Zij is, naar wij van de KLM verne men, in dezelfde toestand als waarin zij in Amsterdam werd ontvangen, afgeleverd in Karachi. Daar is later gebleken, dat de binnenzak, waarin zich de diamant had moeten bevinden, 'gescheurd was en dat de diamant was verdwenen. De waarde van het vermiste wordt geschat op een half millioen gulden. Van de PTT vernemen we, dat bij dit bedrijf nog geen bericht was binnengeko men, of de buitenzak bij aankomst in Ka rachi onbeschadigd was. Verwezenlijking der Tol-Unie Dezer dagen kwamen te Roosendaal ver tegenwoordigers van de Belgische en Ne derlandse regeringen, tezamen vormend het adviescollege voor de administratieve raad van de Tolunie bijeen. Zij bespraken de stations-outillage te Essen en Roosen daal. met het oog op een gezamenlijke douanepost, die in de toekomst de beide thans bestaande grensstations zou moeten vervangen. De radio geeft Vrijdag hilversum i, 301.5 m. 7 00 8.00. 13 00. 19.00. 20 00 en 22 30 uur Nieuws. 715 Gymnastiek 7.30 Muziek van Handel. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.15 Pianomu ziek van Mozart 9.30 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. H.oo Musando-trlo. 11.45 Konink lijke Militaire Kapel. 12 30 Weeroverzicht 12 33 Nederlands Kamerkoor 13.15 Platen. 14 00 Bio scooporgel. 14.20 Voorlezing. 14 40 Pianomuziek. 15 10 Platen. 15.30 Zangduetten. 16.00 Voordracht, 16 20 Nederlands Strijkorkest. 17,15 Sonate van Schumann 17 45 Organola-sextet. 18.30 Strijd krachten 19.15 Lezing over de Palestina-dlora- ma's ln Haarlem. 19 30 Geestelijke liederen, 19.45 Lezing over de sociale werkster. 20.05 Proloog. 20.15 Hobo en orgel. 21 00 Lult -admiraal C. E L. Helfrich over de Japanse capitulatie. 21.20 Kur- hausconcert 22 45 Overdenking. 23 00 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8 00. 13 00. 18.00 20 00 en 23 00 uur Nieuws. 7.13 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrttiw. 9 00 Platen. 9.35 Strijkkwartet van Schu bert 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10 45 Franse liederen. 11.00 Tsjechische muziek. 11.15 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Bioscooporgel. 12 30 Weerbericht 12 32 Sportagenda. 12.37 De Skymasters. 13.15 Zang en orkest. 13 45 Operette- fragmenten. 14 00 Kookkunst. 14.20 Aeollansextet. 15 00 Verzen. 16.20 Werken van Mendelssohn. 16,00 Orkestwerken. 16 Tussen 12 en 16. 17.00 Kamer- 7 45 Platen. 18.20 Piano en orgel. 18 40 heeft verdiend, voerde de regie in dit spel, dat een indruk beoogde te geven van ons (Nederland) op 4900 meter nationale leven tegen de dramatische ach- i Bij de beroepssprinters reed Arie tergrond van de Nederlandse ervaringen in meesterlijke wijze de laatste jaren. Groots was het moment, tw toen de honderden jonge Hollandse ver kenners met hun lichte kthakiblouses en de donkerblauwe halsdoeken de „Rue dés Na tions" uitmarcheerden om halt te houden oor de enorme obelisk, die als symbool an eensgezindheid en geloof aan een betere wereld tegen de strakke hemel scherp af stak. Geen groenfe-export naar Duitsland Onderhandelingen met geallieerden afgebroken De onderhandelingen, welke eerst in Min den en later in Berlijn zijn gehouden over groenten-export naar de Britse en Ame rikaanse zones in Duitsland, zijn voorlopig stopgezet. De onderhandelingen waren begonnen op basis van ruil van groenten tegen indu striële producten. Hierover was men het zo goed als eens en in de laatste dagen ging het alleen nog over de uitwerking van détailpunten. Na zes weken onderhandelen heeft men echter van geallieerde zijde ver klaard, dat men alleen groenten wenst te ontvangen op een uitgestelde Markenreke ning en niet op ruilbasis. Voorlopig zullen de onderhandelingen niet worden hervat. De grote droogte heeft intussen een ruimere spreiding van de aan voer op de veilingen veroorzaakt, zodat van zeer grote productie-overschotten thans niet kan worden gesproken. Doelmatige verdeling van woonruimte Wet op 1 September in werking Volgens „De Tijd" zal de wet tot bevor dering van de doelmatige verdeling van woonruimte op 1 September in werking treden. vliet op achtereenvolgens van Senfftleben, Derksen en Gérardin. Driemaal teerde hij voor de laatste 200 meter een tijd beneden de 12 seconden. Resoluut nam Van Vliet steeds de kop en liet het op zuivere snelheid aankomen, waarbij de anderen geen schijn van kans kregen. De omnium voor beroepsrenners was voor Schulte, die vooral ln de tijd race wei nig moeite had met Middelkamp en Janssen. In de Australische achtervolging haalde hij spoedig Janssen ln, die daarop uit de baan verdween. De resultaten waren: Sprint voor beroepsrenners. Eerste serie: 1. Derksen, laatste 200 meter ln 12.4 sec.; 2. Gérar din. Tweede serie: 1, Van Vliet, laatste 200 m. ln 11.6 sec.: 2. Senfftleben. Derde serie: 1. Senfft leben. laatste 200 meter ln 12.6 sec.; 2. Gérardin. Vierde serie: 1. Van Vliet, laatste 200 meter in 11.4 sec.; 2. Derksen. Vijfde serie: 1. Sehfftleben, laatste 200 meter ln 12 sec.; 2. Derksen. Zesde serie: l. Van Vliet, laatste 200 meter ln 11.8 sec.; 2. Gérardin. Totaal: l. Van Vliet 3 pnt.; 2 Senfftleben 4 pnt.; 3. Derksen 5 pnt.; 4. Gérardin 6 pnt. Omniumwedstrijd voor beroepsrijders: 500 me- :r met staande start: 1. Schulte 38.6 sec.; 2. Middelkamp 40.4 sec.; 3. Janssen 42.4 sec. 500 meter met vliegende start: 1. Schulte 32.4 ;c.; 2. Middelkamp 34.2 sec,; 3. Janssen 36.2 sec. Australische achtervolging over maximaal 5 Dammende mijnwerkers bezoeken Haarlem Ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan dei' Haarlemse Damclub brengt de „Verenigde Vrienden" uit Bocholtz (Zuid-Limburg) een be zoek aan Haarlem. De vereniging bestaat uit sluitend uit mijnwerkers. De Bocholtzenaien zullen bij de leden der Jubilerende vereniging worden ondergebracht. Vanmiddag arriveert het gezelschap ln Haarlem. Donderdagavond wordt een bezoek gebracht aan Zandvooi t. Vrij dag maken de Limburgers met de leden der H. D C, een autotocht naar Schiphol en het Gooi en Zaterdag wordt een tocht gemaakt naar Marken en Volendam. Zondagmorgen' 11 uur speelt de „Verenigde Vrienden" een ere-wedstrijd tegen de Haarlemse Damclub III In de bovenzaal van Restaurant Munnlks, Grote Markt. Zondagavond wordt te Zandvoort een afscheidsavond ge houden Voor de nederlaagwedstrljden zjjn gespeeld: Eere-groeop hofdklasse: Haarlemse Damclub I wint van Damclub „Oosterkwartier" I (Haarlem) met 164. Eerste klasse: Haarlemse Damclub III wint van Damclub „Stabiel" I (Santpoort) met 11—9. km.: 1. Schulte 6 mlp. 39 sec.; 2. Middelkamp 6 min. 45 sec.: 3. Janssen. Totaal uitslag omnium: 1. Schulte 3 pnt.; 2. Middelkamp 6 pnt.: 3. Janssen 9 pnt. Ploegachtervolging voor amateurs over maxi maal 4 km 1. Amsterdam (Krever. Faanhof, v. d. Neut. Harmans) 5 min. 4.6 sec.; 2. Haarlem (Voorting. Peters, Gerritsen. Drost) 5 min. 6 sec. Klasserrientswedstrtjd voor amateurs over 10 km.: 1. Kunst 16 pnt 2. Van Gelder 9 pnt.; 3. Bontekoe 9 pnt.; 4. Hljzelendoorn 6 pnt. Voetbal Om de zilveren Watertoren Op de Zondagen 17 en 24 Augustus organiseert Zandvoortmeeuwen het Badplaatstournooi. Het programma voor 17 Augustus luidt: 10 uur: Zandvoortmeeuwen—DWV (Amster dam); 12 uur: Beverwijk—DWS 2; 2 uur: TYBB— BloemeryJaal4 uur: Volewijckers 2WFC 1 (Wormerveer). Op 24 Augustus worden de halve eindstrijden en de eindstrijd gespeeld. Voor dit tournooi is als wisselprijs beschikbaar gesteld de Zilveren Watertoren, welke prijs ver leden jaar gewonnen werd door WFC uit Wor merveer. Fiévez, thans minister van Oorlog. De vertegenwoordiger van de minister van Oorlog, de heer Van Harinxma Thoe Slooten zeide, dat het niet overleggen van de brief van de procureur-fiscaal een fout is geweest va^ het ministerie.Hij bepaal de de aandacht van het college bij een aantal feiten: het aanblyven na wijziging van de Opbouwdienst in Arbeidsdienst, de ondertekening van het memorandum van prof. Langeveld, waarin aangedrongen wordt op het aanvaarden van feitelijke lotsverbondenheid met Duitsland, de aan sporing, om zich aan te melden voor werk in Duitsland, de redevoering te Arnhem tegen het bolsjewisme, toen Rusland onze bondgenoot was en waarin gezegd werd, dat Nederland geestelijk aan de kant van Duitsland moest staan, het hijsen van een Duitse vlag, het bijwonen van een bijeenkomst, waar de rijkscommissaris een propaganda rede hield en ook een ba taljon Vcjn de Arbeidsdienst aanwezig was, tenslotte het doen verzenden van een cir culaire, waarin stond, dat propganda voor de Duitse SS diende te worden toe gelaten. Dit alles deed een hoofdofficier, die een eed van trouw aan de Koningin had afgelegd, verklaarde de heer Van Ha rinxma. Voorts zeide hij dat de heer B. ver beneden de maatstaf bleef, welke men dient aan te leggen voor een hoofdofficier. De heer Breunese gaf hierna nog een toelichting op het geval van de bijeen komst te Amsterdam. Hij wist niet waar over de rijkscommissaris zou spreken- Het betrof hier een grensgeval, doch de heer Snouck Hürgronje. met wie hij alle zaken besprak, meende, dat als hij niet ging. de moeilijkheden nog groter zouden worden. Bovendien heeft hij zijn mannen bewaakt totdat zij na afloop in de trein zaten. Weglopen zou laf geweest zijn. Wat de verschillende brieven en circulaires be treft, verklaarde de heer B. slechts brie venbesteller geweest te zijn. Zij gingen in ge§n enkel opzicht van hem uit. De beslissing van de Kroon zal later volgen. Voorbereiding is zeer tijdrovend De productie van „utility.goederen", die op aandrang van de regering ter hand wordt genomen is in vele gevallen thans het moeilijke stadium der voorbereidingen gepasseerd en aan uitvoering toe. Dit wil echter niet zeggen, zo deelt het directoraat voor dc prijzen mee, dat nu ook direct de resultaten in de étalages der winkels zicht baar zijn. Er is thans een begin gemaakt met de keramische industrie, de draadartikelen, metalen keukengerei, bestek, zinken huis houdelijke artikelen, wollen en half wollen dekens en wollen stoffen. Voor houten 'meubelen, is al geruime tijd een genre utility-stelsel in gebruik. Dit komt tot uiting in de merkbaar grotere fa bricage van goedkopere meubelen. De voorbereiding voor de utility produc tie van geconfectionneerde textiel, haarden en kachels, stofzuigers en wasmachines verkeert nog in het stadium van bespre king. Ook voor rijwielen wordt utility-fabri- cage overwogen. Voor sigarenfabrikanten bestaat het voorschrift dat 20 procent van de afleve ringen in de prijsklassen van 10 cent (zon der opcenten) of lager dient te geschieden. Het directoraat voor de prijzen betoogt dat een van de vorderingen van het „utili- ty"-stelsel te zien is aan het feit dat het systeem voor geweven katoenen,- kunst zijden en halflinnen goederen per 1 Juli in werking is getreden. Hier is een stelsel van „plafondprijzen" gekozen, hetwelk in houdt, dat van 1 October af voor 75 pro- ■ent van de geproduceerde katoenen, kunst zijden en halflinnen huishoudgoederen, werkmanskleding en kledingstoffen be paalde maximumprijzen niet zullen mogen worden overschreden. De fabrikanten heb ben de verplichting, in Juli 40 procent, ir Augustus 50 procent, in September 60 pro cent en in de daaropvolgende maanden 75 procent van het bedrag van hun omzet tegen ten hoogste de voorgeschreven pla fondprijzen te leveren. Om enige cijfers te noemen: gebleekte lakens- en slopen katoen van 1.20 m. breed moet in de win kei 1,90 kosten, een dozijn tetra luiers 11,50, een dozijn katoenen 6,katoenen schortenbont van 1.36 m, breed ƒ3,10. De wollen-dekenproductie onder de utili tyregels is gas begonnen; pas in September zal de volle capaciteit bereikt worden. Koppen en schotels, borden en bekers, zijn nog aan punten gebonden en aanwij zing heeft al geruime tijd niet plaats gehad. Andere keramische artikelen als thee potten en slakommen zijn' vrij. Al deze ar tikelen worden nu „utility" vervaardigd. Doch de achterstand in de voorziening is zo geweldig groot, dat de artikelen de win kel uitvliegen voor ze goed en wel in de étalage staan. Maar 85 procent van de pro ductie van huishoudelijk aardewerk van de Maastrichtse fabrieken wordt thans „utili ty" vervaardigd en van de totale Neder landse aanmaak van huishoudelijk aarde werk wordt ongeveer 55 procent volgens het utilitystelsel vervaardigd. Tass verspreidt Amerikaanse olievlek in Italië Nederlandse vrouwen richten zich tot de minister-president De Nationale Vrouwenraad, de Neder landse Christen Vrouwenbond, het Katho liek Vrouwengilde, de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers, de Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en. Beroep, de Neder landse Vereniging van' Huisvrouwen en de Indo-Europese Vrouwenorganisatie, te zamen vormende de „Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen" hebben aan de minister-president, dr. L. J. M. Beel een brief gezonden, waarin zy de regering verzoeken hulp te verlenen aan de gijze laars en geïnterneerden in het republi keinse Indonesische gebied. In de brief wordt gezegd, dat door het eindigen van de politiële actie de mogelijkheid om gij zelaars en geïnterneerden te bevrijden en een einde te maken aan het mensonterend feit, dat Nederlandse vrouwen en jonge meisjes in gedwongen concubinaat met Indonesiërs leven, verloren is gegaan. De „Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen" heeft voorts een tele gram gezonden aan mr. E. N. van Kleffeys met het verzoek, het lot van deze vrouwen en meisjes en dat van de gijzelaars, ge- interneerden en Chinezen in Indonesië in de Veiligheidsraad ter sprake te brengen. „Nationaal Réveil" heeft telegrammen gezonden aan de minister-president, aan mr. Van Kleffens en aan de Veiligheids raad, waarin respectievelijk verzocht wordt geen onderhandelingen te openen met de Indonesiërs voordat alle gijzelaars en po litieke gevangenen door de republiek in vrijheid zijn gesteld, geen republikeinse vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad toe te laten, de Australische inmenging af te wijzen en het standpunt te handhaven, dat de Veiligheidsraad onbevoegd is dit binnenlandse geschil te behandelen. Engeland verzoekt Rusland zich nader te verklaren In een poging om de impasse inzake de besprekingen over de controle op de atoomenergie op te heffen heeft Groot- Brittannië aan het Kremlin een serie vra gen betreffende de Sovjet-Russische op vattingen op dit punt gesteld. Sir Alexan der Cadogan de Britse afgevaardigde in de commissie voor dc atoomenergie, heeft namelijk een brief gezonden aan Andrei Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaar digde, waarin hij verklaart, dat het Sovjet- Russische controle-plan niet voldoende waarborgen tegen schendingen biedt- Ca dogan vraagt in zijn brief: 1) Wat bedoelen de Sovjets met ..inspectie"? 2) Moeten de internationale inspecteurs alleen maar toestemming hebben om door de regerin gen aangewezen fabrieken voor atoom energie te bezoeken? 3) Heeft Moskou nog enige andere vorm van controle in ge dachte behalve inspectie? 4) Kan een overtreder van de controle-bepalingen door een veto in de Veiligheidsraad be schermd worden? „De geschiedenis van Meneer Pollv" door H. G. WELLS. Voorheen Van Dit- mar, Amsterdam, Antwerpen. Deze geschiedenis van Meneer Polly, die zeer klein cn onbeduidend winkeliertje was en zfch wist. te bevrijden uit de dufheid en eentonigheid van een kwijnende nering en een liefdeloos huwelijk. Is een van de bekendste boeken van de Engelsehe schrijver en filosoof Wells. In elk geval is het een van zijn werken dat voor een zo breed mogelijk publiek begrijpel.jk is. Want 1 Meneren Polly zijn er vele ln de wereld Niet j allen drijven zij een schimmelig winkeltje ln boorden cn overhemden, maar hun maatschap- zakdoeken I pelijke probleem van een onbevredigend leven en een gebrek aan vermogen om „anders" tc zijn is universeel. Het Is Wells verdienste dat hij dit probleem, dat misschien wel een van de meest centrale moeilijkheden van de hedendaagse onbevredi gende samenleving ls. In een hoogst eenvoudige menselijke vertelling heeft vastgelegd en het tegelijkertijd kristalhelder uiteen zet. zijn op lossing voor Meneer Polly's levenstragiek: dat hij zijn winkel in brand steekt, afscheid neemt van zijn oude leven en een nieuw en gelukkiger begint als tuinman en veerknecht, kan niel voor alle omstandigheden bevredigen, maar wijst ln elk geval duidelijk de macht aan die besloten ligt ln 's mensen verlangen naar vrijheid. De vertaling van Bas van Dellen brengt dit humoristische verhaal van deze zachtzinnige rebel thans ook binnen het bereik van degenen die de Engelse taal niet machtig zijn. Het Sovjet-Russische persbureau Tass meldt onder aanhaling van Italiaanse pers berichten, dat de Amerikaanse „Standard Oil Company" de exclusieve rechten tracht te verwerven voor het zoeken van olie in de Italiaanse bodem onder ver plichting de gehele Italiaanse productie in het land zelf te verkopen. Volgens deze persberichten, aldus Tass, i inkomen, zou de Italiaanse regering in Januari aan de „Standard Oil" licentie hebben gege ven voor het zoeken naar olie in de pro vincies Ferrara, Parma en Piacenza. 30 Juli meldden de Italiaanse bladen, dat in Ferrara de eerste grote oliebron was aan geboord en, hoewel de Italiaanse minister van Handel het bericht tegensprak, bleven zij volhouden en berichtten, dat de gehele omgeving door politie en prikkeldraadver sperringen was afgezet. De onder regeringscon-tróle staande Ita liaanse oliemaatschappij „Adgïp" zou, vol gens de door Tass aangehaalde persbe richten, haar onderzoekingen in de Po- vlakte hebben gestaakt en al haar des kundigen hebben ontslagen, die echter on middellijk daarop door de Amerikanen in dienst zouden zijn genomen. Tevens heeft de ..Adgip" de rapporten over haar olie- onderzoek van de laatste 20 jaar aan de Amerikanen overgedaan, aldus Tass. Deze derde druk van „Practisehe recepten" is vooroorlogs ingesteld en verschillende hapjes welke er ln beschreven zijn, vormen momenteel een luxe, welke de huisvrouwen zich niet kun nen veroorloven. Maar bij de 1403 recepten ls ook voor het hedendaags menu heus genoeg. Dit kookboek is gecompleteerd met een rubriek ziekenrecepten en een verhandeling over electrisch koken. A 22. „Ik zal goed op U zijn", zei de deur- Musetteklanken 19 oo Praat u rustig verder. 19.15 waarder opstaande. „Ik geef nog een De rouw en de Niwm. 19.30 vPRO-cursus 20 05u.cej,. uitstei en daarna zal ik beslag komen (ID. 20 so Religie en beel- ieggen Beiaal dus binnen die week wan- Bultenlands „Le mirolr de Jcsu: der.de kunst. 21.00 Platen. 21.30 mmenianos i -- r. weekoverzicht. 2145 Amateurs. 2:15 swing and U iets mag raden. 6we«t. 22.40 Avondwijding. 23.15 Symphonlsch Qionccn. 1 „Ik heb nu niets en over een week niets!' riep Oehoe. Maar de deurwaarder luister de niet en schreed statip de deur uit. „Wat een toestand!" jammerde de vlie genier. „Over een weck gaan ze mijn ma. chine verkopen! Ik moet betalen! Hoc is dat mogelijk?" „Ik weet het niet!" mompelde Panda verlegen. „Ik heb geen cent, baas! Ik kan U niet helpen!" „Hm!" gromde Oehoe. „Wanneer er geen wonder gebeurt, ben ik een verloren man!" Op dat moment stapte er een postbode binnen met een zwaar verlakte brief Militair smokkelde koffie per locomotief In Nijmegen hielden ambtenaren van de CCD in samenwerking met de spoorweg- recherche op het emplacement van de Ne derlandse Spoorwegen een militair aan, die met een partij koffie en levensmiddelen op een Duitse locomotief trachtte mede te rijden. Hij bekende reeds meermalen op een dergelijke manier koffie en andere ar tikelen naar Duitsland te hebben gesmok keld. In beslag genomen werden 19 kg kof fie, 34 brillen en een aantal thermometers. Ook in Rekken werd een intensieve con- tröle gehouden op het smokkelen van koffie naar Duitsland. Bij een winkelier werd een partij levensmiddelen, bestemd voor de smokkelhandel in beslag genomen. Een andere winkelier had sinds Januari 1947 280 kg koffie meer gekocht dan waarop zijn toewijzingen recht gaven. Een onderzoek van de CCD te Dinxperlo wees uit, dat daar koffie geruild werd tegen steenkool uit Duitgland. Uit een financiële analyse van de Chase National Bank blijkt, dat de 30 voor aanstaande Amerikaanse oliemaatschappijen in het vorige jaar het record netto-inkomen hebben bereikt van 736 millioen dollar. Kinderverlamming. De Londense ziekenhuizen is verzocht er rekening mee te houden, dat het aantal gevallen van kinderverlamming nog zal toenemen, aldus de „Daily Graphic". September is voor die ziekte gewoonlijk de topmaand. Het Britse ministerie van gezond heid heeft meegedeeld, dat ln de week van 27 Juli tot 2 Augustus 448 gevallen van kin derverlamming zijn waargenomen, het hoog ste cijfer dat tot dusver ls geregistreerd. Te Eccles In Lancashire waar 30 gevallen zijn waargenomen en twee kinderen zijn over leden, ls het voor kinderen tot 14 jaar verbo den bioscopen en badinrichtingen té be zoeken. Ondergrondse. Naar het Sovjet-Russische pers bureau meldt, is te Krakau een proces be gonnen tegen 17 leden van een Poolse organisatie, die zich volgens de tenlasteleg ging hebben schuldig gemaakt aan spionnage, waarbij zij zou zijn gesteund door de boeren partij van Mikolajczyk en door de onder grondse beweging „Vrijheid en Onafhan kelijkheid". Verder werd de beschuldigden tenlaste gelegd, dat zij een breuk beoogden lussen Polen en de Sovjet-Unie en heroriëntatie van Polen op het Wes'telljk blok. SpUt. Nu de geheimzinnige dood van Prinses Hermine de Hohenzollern-familie eindelijk weer eens ln het licht der belangstelling heeft geplaatst ontbreekt het haar niet aan publiciteit. oZ weet U. P. van ex-kroonprins Wilhelm te vertellen, dat hij dol op littera tuur is. maar dat hij het zo jammer vindt, dat hij geen Amerikaanse tijdschriften kan krijgen. Ook. dat hij uit zijn landhuis het ge zicht heeft op zijn slot met 180 kamers (bo ven op een berg) maar dat hij op spijtige toch zei: „Het ls daar boven te tochtig en de kolen zijn te duur". „Katzenellenbogen", Een en dertig bewakers en artsen van het concentratiekamp Buchen- walde zijn door het Amerikaanse militaire gerechtshof In Dachau schuldig bevonden aan het bedrijven van oorlogsmisdaden. On der hen bevonden zich Prins zu Waldeck en een vreemde figuur, dr Edwin Katzenellen bogen genaamd, die zich achtereenvolgen» uitgaf voor een Engelse arts, een Tsjechisch» dokter en een Deense psychiater.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2