De afdeling Collaboratie spekte 's lands schatkist Een groot aantal Italiaanse politici heeft bij Mussolini „school gegaan" Zit- en Slaapkamer Verlof A FABRiEKSRUiMTE DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD Cijferparade van de P.R.A. Zoals wij gisteren in een kort overzicht jeeds vermeldden, is de Politieke Recherche Afdeling Haarlem er in geslaagd deze maand door alle dossiers van de bij haar in behandeling zijnde gedetineerden heen te komen. Een dertigtal zeer gecompli ceerde zaken is nog in bewerking, doch ook deze hoopt men per 1 October gereed te hebben. Met enkele cijfers toonden \yij reeds aan, dat gezien de bewerkelijkheid van al deze gevallen dit een zeer ver heugend en opmerkelijk resultaat is. Nog genoeg te doen. Er blijft echter nog genoeg te doen. Be gin Mei van dit jaar is een aanvang ge maakt met de massa-behandeling der zo genaamde ..lichte gevallen", waarvan enige duizenden moeten worden bekeken. Twee afdelingen der recherche en een afdeling in Vclsen zijn met deze massa-behandeling belast en in totaal werden reeds 700 dossiers verzonden. Naast de „lichte gevallen" zal deze maand een begin worden gemaakt met de behan deling van een aantal zwaardere zaken, welke ten dele ook in massa geschiedt. Dit betreft personen, die momenteel niet ge detineerd zijn, d.w.z. die zich in Duitsland bevinden of ondergedoken zijn. Zo zijn nog 1500 dossiers betreffende hulpverlening aan de vijand en treding in Duitse krijgsdienst te behandelen, en nog 500 verraadzaken moeten onderzocht wor den. De P.R.A.C. in cijfers. De afdeling, die zich met de Economische collaboratie bezig houdt had nogal met per- soneelsmoeilijkheden te kampen, daar men voor dit werk deskundigen nodig heeft. Des ondanks werden van de 2510 dossiers 1000 afgewerkt. Meer dan 100 collaborateurs werden aangehouden en in bewaring gesteld waarvan een gedeelte naar aanleiding van het ingestelde onderzoek weer in vrijheid kon worden gesteld. De totale omzet van de tot op heden behandelde zaken kan geschat worden op een bedrag van ruim 250 millioen. Wanneer n^en nagaat, dat er behalve vrijheidsstraffen dikwijls zeer hoge boeten worden opgelegd (in een geval van voorwaardelijke buiten vervol ging stelling door een Officier-fiscaal zelfs een boete van 100.000). en bovendien de belastingen ook nog wel iets met deze lieden te vereffenen hebben, dan begrijpt men dat het werk dezer afdeling aanzienlijke baten voor de schatkist oplevert. Witte cn zwarte collaboratie. Men onderscheidt hierbij witte en zwarte collaboratie. Met de eerste worden de nor male transacties tegen de geoorloofde prij zen met de Duitse instanties aangeduid. De zwarte collaboratie betrof dikwijls de leve ring tegen zwarte prijzen van luxe-goede ren. die indirect een versterking van het moreel der Duitse bevolking tot gevolg had. De heer Meinema, het hoofd van de P R. A.C.. kan heel wat interessante staaltjes van winstbejag vertellen. Daar'is het geval van een psyeho-metrist, die het in de oor log voordeliger vond om aannemer te wor den. Hij sloopte een groot deel van Velsen, waaraan hij vier millioen gulden verdiende. Deze man nam maandelijks 30.000_ voor privé-gebruik op. Een ander, die voor 12% millioen aan weermachtsvrachten verreden had, ver klaarde: „Boekhouden deden we niet. We maakten de kast, open en clan rolden ons de bankbiljetten tegemoet." Oorlogsmisdrijven. In Haarlem als provincie-hoofdplaats, bestaat bij de P.R.A. een kleine afdeling, genaamd Sub-Commissie inzake Opspo ring Oorlogsmisdrijven, welke tot taak heeft de in geheel Noordholland (uitgezonderd Amsterdam) gepleegde oorlogsmisdrijven te onderzoeken. De Sub-Commissie heeft bij haar werk met bijzondere moeilijkheden te kampen, aangezien het dikwijls niet mogelijk is, vol- doende gegevens als namen en.signalemen- heer van Liemt had gedurende"een ifwart ten van de daders te verkrijgen. zitting in de gemeenteraad voor de R.K. Staats- Tot heden zijn de zaken van 148 oorlogs- Partij. Tien jaar lang trad hij als wethouder op, tal van 148 bevinden zich thans 23 oorlogs misdadigers in ons land in bewaring, waar van de meeste tevens voor andere Sub- Commissies. Van de 125 anderen, kon onge. veer de helft nog niet geïdentificeerd wor den, door gebrek aan voldoende gegevens. De meesten der gezochten bevinden zich in Duitsland. De opsporingsambtenaren staan daar voor een hopeloze taak. Hebben zij eindelijk het kamp gevondep, waar de delinquent zich moet bevinden, dan blijkt hij dikwijls vrijgelaten te zijn, of naar een ander kamp in een andere zone overge plaatst te zijn en het speurwerk kan van voren af beginnen. Tot nu toe wérd slechts één oorlogsmis dadiger naar Nederland overgebracht. De personeelssterkte. Voor dit alles is.natuurlijk veel perso rieel nodig. Toch heeft er sedert de P.O.D. zijn werk begon, geleidelijk een inkrimping plaats gevonden, vooral ook omdat vele personeelsleden in verband met het tijdelijk karakter van de dienst een ander heen komen zochten. Deze exodus was soms zo groot, dat men tot aanstelling van nieuwe werkkrachten moest overgaan. Voor de concentratie van de verschillende opsporingsdiensten in Haarlem en omge ving (het ressort van de P.R.A.-Haarlem strekt zich van Heemskerk tot Bennebroek uit en ook de Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede behoren er toe) waren er 442 personen in dienst. Drie maanden later was dit getal reeds met een derde verminderd en een jaar later was het tot 222 terugge bracht voor P.R.A. en P.R.A.C. samen. De concentratie bracht dus een belang rijke financiële besparing. Wanneer men de exploitatiekosten van het politieke opsporingsapparaat in dit district over het tweede halfjaar 1946 ver gelijkt met die over de eerste zes maanden van dat jaar, waarin de concentratie plaats vond. dan ziet men een besparing van 21 Een verdere verlaging van de kosten is over het eerste half jaar van 1947 verkre gen. Vergeleken met de tweede helft van 1946 is een daling van ruim 9 waar te nemen. De tweede helft van dit jaar.zal op de kostenrekening een nog gunstiger beeld doen zien. o.a. ten gevolge van de huisves ting van de P.R.A.C. in het hoofdgebouw aan de Fonteinlaan, welke op 1 September a s- ingaat. a Zoveel en zo goed mogelijk. jgvj Jarige bloemenschilderes Mevrouw H. G. Dingemans- Numans70jaar In de bekoorlijke natuur van Zeeland groeide het talent van een Haarlemse schilderes, mevrouw H. G. Bmgemans- Numans, die Vrijdag haar zeven tigste verjaardag viert- Zij zocht en vond er de schoonheid van de bloem en haar liefde voor de ongerepte natuur subli meerde in een groot aantal bloemenschil- derijen, waarop Flora's kinderen tot schone karakters werden. Vijf tg jaar ge leden zette de thans tot een nog immer werkzame levensavond gevorderde kun stenares de eerste schreden, schuchtere schreden die steunden op het fundament van de Haagse school en geleid werden door de strenge lessen der academie. La ter bracht het gezinsleven in Nieuwkoop contacten .met Weissenbruch, Kees Vre- denburg en anderen. Haar blik weid rui mer en haar kunst concentreerde zich op de bloem, zodat een lange reeks doeken De leiding van de P.R.A. is er op uit om haar medewerkers van hoog tot laag ervan te doordringen, dat indien de opheffing van de afdeling op 1 Januari 1948 doorgang mocht vinden, dat de dossiers zoveel en zo goed mogelijk gereed moeten zijn. Jaloezie is een slechte raadgeefster Eén dezer nachten ontwaarden twee Haar lemse politieagenten bij het Krelagehuls een meisje, dat zij nog niet meerderjarig waanden. Daar minderjarige meisjes 's nachts behoren te slapen, poogden de geüniformeerde diena ren der openbnre orde haar aan te houden, doch het kind zette het op een lopen De agenten, die te flets waren, haalden haar op de Oranjekade in en brachten haar in de richting van het posthuis op het Leiclseplein. Nog voor zij er waren, rukte de aangehoudene zich los en nam weer de benen. De vlucht duurde slechts kort en even later bleek op het bureau, waarom de opgebrachte zo weinig Voor een' nadere kennismaking voelde. Het meisje bleek een twintigjarige jongen te zijn. die in deze vermomming zijn verloofde had willen verschalken, die hij ervan verdacht zich met de bij het Krelagehuis op wacht zittende soldaten te vermaken. De jaloerse minnaar werd de volgende dag door zijn moeder afgehaald. Oud-wethouder viert gouden huwelijksfeest j Op 26 Augustus zullen de heer en mevrouw W. J. B. van LiemtDolmans te Haarlem de dag herdenken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Het echtpaar dreef gedurende 30 jaar een be- k-nde manufaeturierszaak in de Anegang Mevrouw Di-ngemans in haar atelier. ontstond die in duidelijke liefde voor het onderwerp een veelzeggende inhoud kre gen .- emidden van kunstenaarszielen haar overleden echtgenoot was tijdens zijn "en een bekend schilder en haar zoon, naar zijn vader Waeiko geheten,-is thans nog de bezige verbeelder van leven en dingen met een vaardig penseel. Later werd Haarlem haar woonplaats en zij trad in „Kunst zij ons Doel". Ondanks haar zeventig jaren reserveert zij nog vele uren van de dag voor het atelier, dat in het witte huis van het Bosch-en-Vaart- kwartier ligt en binnen zijn muren zovele bloemen uit verf en visie zag opbloeien. Straks zal een keuze uit het werk der nog altijd schilderende jarige bij Leffelaar worden geëxposeerd: Op vier October gaat daar een tentoonstelling open, die ook niet eerder geëxposeerde werken van haar jong-gestorven echtgenoot zal tonen. Eerst tegen Zondag kans op onweersbuitje Het weer is deze zomer wel buitenge woon fraai. Slechts enkele malen werd het mooie weer onderbroken door korte perio den van minder zonnig weer, waarbij plaat selijk in korte tijd grote hoeveelheden re gen vielen. Nadat midden vorige week een kleine depressie met veel regen over ons land was getrokken, breidde zich opnieuw langzaam een hogedrukgebied over de Britse eilanden in de richting van Scandi navië uit, waardoor het zonnige weer terug keerde en de temperaturen geleidelijk weer hoger werden. Het centrum van dit hoge drukgebied bevindt zich nu over dc Noord zee en trekt zeer langzaam verder in Oos telijke richting. De stabiliteit van dit maximum is zeer groot en daar de lucht tevens droog is, komen er over uitgestrekte gebieden bijna nergens meer wolken voor. Op de oceaan blijft de depressieactiviteit gering en de storingen trekken op zo grote afstand van het vasteland van Europa voorbij, dat vol gens het K.N.M.I. in De Bilt verwacht kan worden dat de huidige periode met droog weer met weinig wolken en veel zonne schijn wel tot en met aanstaande Zondag zal voortduren. Daar de hoogste luchtdruk waarden echter over het Oostzeegebied zullen komen te liggen, draait de wind in ons land steeds meer naar het Oosten en wordt warmere lucht aangevoerd. De tem peraturen zullen in de volgende dagen ge leidelijk nog hoger worden en zelfs bij deze hogere maximumtemperaturen kan tenge volge van de grote droogte van de lucht nog vrijwel nergens onweer ontstaan. Pas tegen Zondag wordt de kans op enkele ver spreide onweersbuien wat groter. Haarlemse Hypotheekbank boekte een winst van 45.944 Aan de aandeelhouders van de N.V. Haar lemse Hypotheekbank wordt voorgesteld het dividend over het Jaar 1946 te bepalen op f 6 per aandeel. De winst bedraagt f 45.944 (vorig jaar f 35.845), waarvan f 99,63 overgebracht wordt naar de nieuwe rekening, f 5260 bestemd wordt voor rente op de onverplichte stortingen en f 1263 aan de extra-reserve wordt toege voegd. De gezamenlijke reserves zullen daarna bedragen f 1.249.638. In het Jaarverslag deelt de directie mee. dat in 1946 de hvpotheekportefeullle met f 741 825 ls toegenomen. In 1945 was het bedrag der uitstaande hypotheken met ruim f 800.000 verminderd. Na jaren van sterke teruggang is de inkrimping van het bedrijf tot staan ge komen. Conversies waren ln het afgelopen jaar niet noodzakelijk. Het belang der bank bij leningen, waarvan de onderpanden hetzij ver woest en al dan niet onteigend, hetzij zwaar beschadigd werden, ls teruggelopen tot f 497 270 (oorspronkelijk f 826.1601. verdeeld over 53 (oorspronkelijk 571 leningen. Van 19 dezer le ningen. groot f 303.320. zijn grootboeklnschrtj- vlngen van f 810.388 verkregen. De winst ls. de omstandigheden ln aanmerking genomen, bevredigend te noemen. Op 31 December 1945 stonden 1190 lenin gen ad f 11 836 460 uit. In 1946 zijn 200 lenin gen. ad f 2.581.150 gesloten. Afgelost is voor een bedrag van f 1.839 325, zodat op 31 Decem ber 1946 uitstonden 1265 leningen tot een be drag van f 12.578 2*85. Op dat tijdstip was een bedrag van f 14.790.700 aan pandbrieven ln omloop. De balans sluit met een bedrag van f 21.037.372 en de winst- en verliesrekening met f 652.936. i Kort en Bondig BINNENLAND Nederlandse hótelhouders, restaurateurs en caféhouders hebben een bedrag van f 24.000 aan de Stichting 1940—1945 geschonken. Het orgaan van het A. N. J. V. „Op de plaats rust" is op de lijst van verboden geschriften voor militairen geplaatst. Het A. N. J. V. gaf vroeger een blad uit. getiteld „Geeft Acht". Dit blad was ook op de lijst van de voor militairen verboden geschriften geplaatst De treinverbinding Winterswijk—Zutphcn zal waarschijnlijk in October van dit Jaar weer tot stand komen. De Phillpsfabrieken in Eindhoven hebben Uil Amerika twee grote spuitgietmachines ont vangen, welke plasticproducten voor het elger. bedrijf zuilen vervaardigen Prof. Pi S. Gerbrandy zal hedenavond om kwart over zeven over Hilversum I 301 m. spre ken over de Indische kwestie. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen Engels L O. zijn geslaagd mej. C. A S. Crans en de heer S. A. van Daalen, belden te Haarlem. Het op 2 Januari 1940 uitgesproken faillisse ment van F. Wtedemeyer te Hillegom werd op 12 Augustus J.l. opgeheven. Ds. J. A. Visser, Ned. Hervormd predikant te Lathum en Vlissmgen is beroepen te Rijk (Haarlemmermeer). Woensdagmiddag om vijf uur brak de der tienjarige Jongen M V. uit Lisse bij het spelen in de speeltuin van het wandelbos Groenendaal le Heemstede zijn linkerbeen. Na voorlopig ter plaatse te zijn verbonden, is de jongen naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Woensdagavond zijn In café „Het Wapen van Heemstede" de prijzen uitgereikt van het Sehaaktournooi Heemstede 1947, georganiseerd door de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot" en de R.K Schaakclub „St. Bavo". voorzitter van de tournooi-commissle, de heer W. A. Turkenburg heette in het bijzonder de voorzitter van de Noordhollandse Schaakbond, de heer M. J. Kuyper, welkom, waarna hij de prijzen uitreikte. De eerste prijs was een leg penning, geschonken door het gemeentebestuur van Heemstede. Hierna volgde een simultaan- séance, gespeeld door de heren W. Saeijs en Mr, Snoeck Henkemans. Op het uitstekend ge slaagde tournool kunnen de heren Jac. J. Keune en w L. J. Veenboer met voldoening terugzien. De kiemen van fascistische ziekten gedijen nog steéds misdadigers behandeld, waaronder 28 zeer ernstige (moord, fusillering). Van dit aan- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 13 Augustus 1947. ONDERTROUWD: 13 Aug., P. J. J. Peters en A M. Wiggers: H. Timmer en M. C. Aarnink: J. H. Bos en M. H. J. Willemse: C. d. Wit en C. C Handgiaaf: J. L. Gaus en W. v. d. Pal; A. Doets en A. Brandse; N. v. Dijk en A. Beekman: H v. Marken en E. A. M Kimman; A. Koolj en E. Douma; G. Smit en G. Feelens; J. H, Zand bergen en T. M. J. Farla; C. Bogaert en J. C. Pieters; J. Jas en G. Godschalk; J. L. Driessen en E. Behr: J. v. d. Hulst en W. v. Wichen; S. Roosen en C. Boes; P. Bart en AV. J. Havelaar: P Piers en A. F Bötzel; G. L. Weijers en J. J. d. Jong; J. J. Scholte en J. C. v. Zanten; G. C Lagerweij en J. E. Molenkamp; J. D. v. d. Does en W Eekhof,T. A. Berkhout en G. E. d. Bra- ber; J. L Westra en C. G. Michel: M. P. Hen driks en J. Schreuder: P. J. v. Hamersveld en P M. J. Smid; P. v. d. Aart en B. H. M. Har- mes; W. Worlel en H. J, Stoutjesdijk. GEHUWD: 13 Aug., C. P. Keijzer en A. C. W. Kokkelkoren; J. G. M. Bosman en C. J. M. Broeken; E. A. Boesaard en J. Horselenberg; C. J. Heijnis en P. M. Snoeks. C. Koning en A. Sed- lacek; A. H. Hultzing en A. E. Druijf; C. A. Kuipers en C. v. Langelaar; F. J. v. Amerongen cn J. Faber; J. v. d. Wesjen en M. J. Vermeulen; A. J. v. d. Wiel en H. J. Spithoven; G. J. Meijer- llnk en H. C. d. Vries; P. H. Harren en J. M. d Eem; J. B. J. Hetem W. F. Sleper en W. M. Melland; M. H. d. Vries en C. G, Metzelaar; G. d. Bie en D. C. v, d. Haas; C. Molenaar en J. T. v, Bork; C. Pool en E, J. Polderman; G. v. Hoven en J. E. Koppen. BEVALLEN van een zoon: 10 Aug., A. H. V. Huizen—v. Gastelen; 11 Aug.. M. H, Zwarl—Wes- terveld; M. Muller—v. 't Hoi; 12 Aug., G. M d. Gast—Serné; M. W. Riekerk—Post; J. G. Loh- mann—Dijkzeul; 13 Aug., C. M. Geenevasen— Cornellssen. BEVALLEN van een dochter: 11 Apg., M. T. Boutelller—t. Hacken; 12 Aug., A. W. Funcke— v. Oers; M M. Alkemade—Berglnski; S. C. Haai man—'Wit.teveen; II. v. Egdom—v Hengel; C. G. v Kampen—Verduln13 Aug., M. A. W, Boots- ma—d. Wit. OVERLEDEN: 11 Aug., C. Klaver, 77 j., v. Was- senaerstraat. Taxi Bel 13 0 0 0 DAG EN NACHT waarvan zeven maanden als loco-burgemeester. De bruidegom werd met de orde van de H. Gre- gorlus en met de Orde van Oranje-Nassau onder scheiden. Mevrouw Van Liemt was lange tijd presidente van de St. Elisabethsvereniging. Het echtpaar zal Zaterdag 23 Augustus te zijnen huize Lorentzpleln 9, tussen 14.30 en 16.30 uur recipiëren. Mgr. Filbry 40 jaar priester Vanavond om kwart over zeven zal de nieuwe Bavokerk de viering van het jubi leum van Mgr. F. Filbry. die veertig jaar geleden tot priester gewijd werd, inluiden. Mgr. Filbry, die in 1936 werd benoemd tot plebaan van de Kathedraal van St. Ba vo, had zich grote faam verworven als bouwpastoor in Amsterdam-Zuid, waar hij tien jaar werkzaam was. Na de dood van mgr. Taskin werd bij Proost van 't Kathe drale kapittel Haarlem en enige maanden geleden volgde de bevordering tot geheim kamerheer van de Paus. Vanavond zal de jubilaris in de Kathe draal een kort lof celebreren en daarna in de pastorie het geschenk van de paro chie aanvaarden. Morgen zal mgr. Filbry* het H. Misoffer met pontificale assistentie opdragen. De ere-kanunnik H. Haver houdt de feestpredikatie. Om 13 uur heeft de arren en j. m v. jeugdhulde op het Kathedraalterrein plaats m. w Karstens-1 en van 14,30 tot 16 uur recipieert de jubi- Agenda voor Haarlem DONDERDAG 14 AUGUSTUS City; „Spijkers met koppen", alle leeftijden 2 15, 4.30. 7.00 en*"9.15 u. Spaarne: „V ls victorie", alle leeft.. 2 30. 7.00, en 9.15 uur. Rembrandt: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft. 2,00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan ln New York" alle leeft.. 2.00. 4,15. 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Met de Willem Barendsz ter wal visvangst", alle leeft.. 2 oo en 8.00 uur. Luxor: „Rode Pimpernel". 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. VRIJDAG 13 AUGUSTUS. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. laris. De dag wordt met een plechtig lof besloten. Maandag 18 Augustus zal een speciale feestdag voor de zieke parochianen zijn. De buitenkerkelijke viering is op uit drukkelijk verzoek van de jubilaris uitge steld totdat de grootste gevaren voor onze jongens in Indië geweken zijn. Pastoor Lührs 40 jaar priester Pastoor Lührs van de parochie St. Elisabeth en Barbara, waarvan de kerk in de Paul Krugei straat staat, viert zijn 40-jarlg priesterfeestDe jubilaris kwam In 19'6 als kapelaan ln de parochie van St. Jozef, waar hij de stichter het liefdewerk St. Francisca Romana werd. In 1926 ging hij als pastoor naar Kudelstaart en ln 1939 kwam hij ln zijn tegenwoordige functie te Haarlem terug. PROGRAMMA CARILLONBESPELING Het programma, dat de stadsbelaardier heden avond op het carillon van de Grote of St. Bavo kerk zal uitvoeren, luidt als volgt: Allegro, Kamiel Lefèvre; Danklied; Die vast- lijk op den Heer vertrouwen. Valerius; Menuet I en II. J. L. Krebs (1730—1780): Thema met va riaties, Willem Créman; Scène d" ensemble uit Suite Louis XV. Géo Clément: Eenheid. W A. Mozart; Meylied. Oud Ned. lied; Blijf bij mij. Heer. W. H. Monk; Preludium. Staf Nees; Im provisatie VHF GRAM BADZEEP VOOR 2 CENT De badhuizen en overdekte zweminrichtin gen worden bevoorraad met stukjes badzeep van vijf gram welke aan het publiek, dat van deze Inrichtingen gebruik maakt, verkocht mogen worden tegen de door het Directoraat van de Prijzen vastgestelde prijs van twee cent. (Van onze Romeinse correspondent) „Ik ben nooit bij Mussolini op school geweest" zei dezer dagen met sterke na druk op het woordje „ik" de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Scelba. Men kon hem aanzien, dat hij een applausje verwachtte voor de geestige opmerking, waarin hij aan Mussolini's schoolmeester schap herinnerde en tegelijk de communis- ;en, die hem van dictatoriale methoden be schuldigden, liet horen, waar, naar zijn ■mening, de ware navolgers van Mussolini :ezocht moesten worden. Het applausje bleef uit. Dat de commu nisten het grapje van de in het algemeen weinig grappige heer Scelba niet waardeer den, was begrijpelijk. Maar ook de andere partijen reageerden niet zoals de spreker had verwacht. In plaats van applaus was er even een onaangename stikte. De Christendemocraten, waartoe Scelba behoort, beschuldigen telkens weer de com munisten van totalitaire voorliefde en ze hebben stellig gelijk. Rusland leert ons dat jelijk hebben. Maar de communisten be schuldigen de Christen-democraten, de libe ralen, de republikeinen ook van fascisme. De monarchisten zeggen, dat de „wet op de bescherming van de republiek", welke wet alle monarchistische propaganda eigenlijk strafbaar maakt, even onrechtvaardig is als Mussolini's „wet op de bescherming van de (fascistische) staat". Het stellen van partij belang boven algemeen belang, het vriend jessysteem. het bestrijden van politieke tegenstanders met unfaire middelen, zoals laster: al deze uitwassen van het politieke leven, die het fascisme zeker niet heeft uitgevonden maar die toch kenmerkend waren voor het systeem, vindt men thans min of meer bij alle partijen terug. De tragische waarheid is, dat óók Scelba wel degelijk een leerling is van Mussolini, al was hij zeker niet nummer één van de klasse. Dat was ook erg moeilijk, want die klasse was buitengewoon groot. Vele, vele anderen, al diegenen wier namen op dit ogenblik in liet politieke leven van Italië genoemd worden, hebben diezelfde school bezocht. Het meest funeste, wat zij er ge leerd hebben, is de methode om tegenstan ders niet ihet argumenten doch met geweld en terreur te bestrijden. Het saboteren van politieke vergaderiniren is helaas geen uit zondering meer. liet komt ook buiten Italië voor. Doch wat te denken wanneer In een bioscoopzaal te Milaan, waar een politieke vergadering was aangekondigd, kort voor het begin vijftig kilo trotyl wordt gevon den, genoeg om een gehele stadswijk tot pulver te slaan? De neiging overheerst om eigen inzicht te doen zegevieren, ook wanneer dat inzicht strijdig is met dat der meerderheid; en men heeft det opvatting, dat de politieke strijd een soort oorlog is zonder speciale krijgswetten en waarin dus alle middelen kunnen worden gebruikt. Ziedaar een deel van de droevige nalatenschap van de „im perator" van Predappio. Zijn verering voor ,,de macht", zijn roekeloos verbrijzelen van andersdenkenden, zijn brallend nationalis me. het zijn ziekten, waarvan de kiemen nog gedijen. En elk Italiaans politicus, ook zij die de fascistische jaren buitenslands hebben doorgebracht, is aangetast. De ziekte beperkt zich niet tot Italië. Mussolini heeft gezegd, dat ook al zouden Hitier en hij de oorlog verliezen, Europa totalitair zou worden. Voorlopig heeft het de schijn of hy gelijk zal krijgen. Maar wanneer de Europese politici weer zullen gaan beseffen, dat verdraagzaamheid, faire strijdmiddelen, achting voor iedere tegen stander, die in waarheid meent óók alleen het landsbelang voor ogen te hebben, en kele der dingen zijn, die de democratie on derscheiden van het totalitarisme, dan wordt Mussolini's voorspelling te niet ge daan en kunnen we terecht zeggen, dat we nooit bij Mussolini school hebben gegaan, ook al hebben we in het negatieve veel van hem geleerd. Geen Amerikaanse troepen naar Griekenland Robert Lovett, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft naar aanleiding van berichten als zou Amerika binnenkort troepen een heden naar Griekenland zenden, verklaard, dat Ame rika niet is verzocht troepen te zenden en dat hij ook niet gelooft, dat troepenzen dingen nu of in de toekomst noodzakelijk zijn. Santpoort KoninginneJavond De beide verenigingen van Santpoort dorp en -station, welke zich beijveren de er jaardag van H. M. de Koningin ook dit jaar weer met opgewektheid te vieren, heb ben ten opzichte van het avondfeest de handen ineen geslagen. Die avond treden in het Rijkenspark op Lou Bandy, de Ha waiian Serenaders, „Mr. Charles", het fan farekorps „Wilhelmina" en het ballet van Tilly Sylon. Weer een étalage-wedstrijd De leden van de Algemene Winkeliers vereniging te Santpoort-station willen niet achterblijven bij hun collega's te Santpoort dorp, die tijdens de afgelopen féestweek een étalage-wedstrijd hielden. Ook zij zijn voornemens het publiek te tonen tot welke prestaties zij nog in staat zijn en hebben daarom besloten op 29 Augustus een étalage wedstrijd te houden in dezelfde geest als te Santpoort-dorp. De Ruïne van Brederode weer openluchttheater Zoals wij reeds berichtten, zullen op Vrij dag 22. Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus 's avonds openluchtvoorstellingen worden gegeven in de Ruïne van Brederode. Even als verleden jaar zullen „De Ghesellen van den Spele" onder leiding van Adriaan Hooykaas een abel spel ten tonele brengen en wel „Esmoreit". Verleden jaar is met de opvoering van „Lanseloot van Denmerken" bewezen, dat de Ruïne voor een dergelijke opvoering bij uitstek geschikt is. Het publiek, zittende in de Binnenhof rondom de put onder de oude kastanjeboom, kan zich op de plaats van de kasteelheer en zijn hoge gasten wa nen, voor wie 't spel wordt opgevoerd, zoals dit hoogstwaarschijnlijk in de middeleeu wen zal hebben plaats gevonden. Dank zij de ondernemingsgeest en het doorzettingsvermogen van de initiatief nemers, waarbij dr. Boissevain, die momen teel in Peru verblijft, een belangrijke ro! vervulde, en de medewerking van de ver eniging „Santpoorts Bloei" en de heer Hooykaas, die het financiële risico geheel voor eigen rekening nam, kunnen de be woners van Velsen, Santpoort, Bloemen- daal en Overveen van een belangrijke ar tistieke gebeurtenis genieten. Tramhuisje op Soendaplein wordt afgebroken Dc N. Z. H. ls begonnen met de afbraak van het tramhuisje op het Soendaplein, hetgeen het uitzicht, vooral van de Floresstraat af, zeer ten goede zal komen. Reeds enige tijd zijn plannen ln voorberei ding om het Soendaplein een nieuwe indeling te geven. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om het emplacement van de tram naar het plantsoentje voor de remise te verleggen. Over leg tussen de Rijkswaterstaat, de gemeente Haarlem en de N. Z H. V. M ls daartoe gaan de. De plannen zullen in de loop van 1948 tot uitvoering komen, wanneer het Soendaplein tegelijkertijd opnieuw geasfalteerd wordt, Dc N. Z H. heeft het voornemen dan een ander huisje. van een smaller model te plaatsen. Motorrijder verleende geen voorrang Gisteren had op de hoek Pegasusstraat Perseusstraat een aanrijding tussen een mo torrijwiel en een personenauto plaats De op de duo zittende echtgenote van de motorbestuur der kreeg een ernstige hoofdwonde en moest naar het Diaconessenhuis worden overge bracht. De bestuurder van de motor kreeg een scheurwond aan het rechterbovenbeen en een schaafwond aan het voorhoofd Het mo torrijwiel werd ernstig beschadigd, van de auto werd het rechtervoorspatbord ingedeukt en de de rechterkoplamp vernield. De aanrijding werd veroorzaakt, doordat de motorrijder geen voorrang verleende aan de van rechts komende auto ffOODWET OUDERDOMSVOORZIENING In Haarlems Dagblad van 8 Augustus is medegedeeld dat aanvraagformulieren voor de uitkering op grond van de Nood wet Ouderdomsvoorziening na invulling ingeleverd moeten worden bij de Raad van Arbeid te Haarlem. Dit geldt echter niet voor inwoners van Haarlem, die de for mulieren moeten inleveren bij één der bu reaux welke op de desbetreffende aan plakbiljetten zijn vermeld. Een teentje te hoog Wij zijn naar de wielrennen geweest. Wij waren lange tijd niet naar de wiel rennen geweest en daarom was het maar goed, dat wij deskundige voorlichting kre gen van de man die naast ons was gezeten. Deze man wist er alles van. Ten eerste had hij allemaal kleine fietsjes op zijn das, waardoor hij er al direct erg wielerig uit zag. Ten tweede noemde hij alle renners bij hun voornamen. Zo zei hij: „Jammer dat de poes niet mee doet". „Nu", zeiden wij, „die zou dan toch erg hard moeten lopen". „Nee sufferd", zei hij grof, „niet de kat, maar de poes. Poeske Scherens, de wereld kampioen sprint. Hij is in Aarhus op se ge- sicht gefalle. Ja öa'ken gebeure. Toch een mooie sport hoor. Motorrace is ook een prachtsport. Ik hep der'es een op de ouwe Stadlonbaan de bocht uit sien swiepe, die struikelde so aufer het amphitheater naar beneje". Inmiddels was er een sprintrace begon nen. Dat is een uiterst boeiende zaak. Men zou verwachten, dat de renners van meet af aan zo hard mogelijk zouden rijden, maar neen, eerst staan zij een hele tijd stil op hun fietsen en kijken elkander wan trouwig aan, dan beginnen zij heel lang zaam te rijden en tegen de tijd dat gij denkt: „Nu zou ik met mijn herenrijwiel al lang rond geweest zijn," treden zij ineens ongemotiveerd hard op de pedalen en rij den weg alsof de stormwind hen droeg. Zo ook nu. Arie van Vliet nam het op tegen Gerardin, een Fransman, zoals zijn naam al doet vermoeden. Aangezien wij een overdreven sympathie koesteren voor alles wat Frans is en de Parijzenaar boven dien de mooiste trui aan had, hoopten wij dat hij zou winnen* „Wint Arie nooit" zeiden wij. „Wint Arie altijd," zei onze buurman. „Nou, ik weet het nog niet," twijfelden wij waarheidsgetrouw. „Altijd foor Arie", zei de buurman en keek ons aan. alsof wij een inferieur soort reptiel waren, „Arie nie winne, hoe bestaot 'et. Die Fransoos hep tege Arie net so feil kans as een blinde sonder arme en beine hep, om het Knaai aufer te swemme." Wij moesten wel toegeven, dat die kans uiterst gering was. Arie won. „Sie je wel," zei de buurman en sloeg ons van pure pret de sigaret uit de mond, „so'n Fransman. Waar blaa'ft 'ie nou met se boegelaboega?" Nadat wij enige tyd gespeurd hadden, waar de „boegelaboega" van de Fransman bleef, kwamen wij tot de conclusie, dat de fijne puntjes van de wielersport ons blijk baar ontgingen. Het programma werd besloten met een race achter de motoren. Dit houdt niet in, zoals wij aanvankelijk dachten, dat de fietsers met de motorrijders om het hardst rijden, neen, de fietser rijdt met zijn voor wiel tegen de achterkant van de motor aan en duwt hem zo voort. Tenminste dat meen den wy, totdat wij door de alwetende buur man uit de droom werden geholpen. Vol gens hem „werd de renner meegesauge door de staumfiets". Het ging geweldig hard. Alleen was er één die in het begin niet best mee kon komen. „Weet je hoe dat komp?" deelde de buurman ons in vertrouwen mede, „hij rijdt met een teentje te haug." Verbijsterd hebben wij hem aangestaard. Hoe kon die man dat nou zien van een paar honderd meter afstand. Hoe wij ons ook inspanden, de teen die te hoog was. kon den wij niet in het oog krijgen. „Wij zien niks van een hoge teen," zei den wij. De buurman werd paars. „We sien niks", bauwde hij ons na, „haur me so'n roetmop nau 'es. Aupoe swemt in het mannebad haur. Nie fan se foete, kever. Fan se fersnelling." Wij hebben beschaamd het terrein ver laten. W. L. B. Ziekenverpleger was verslaafd aan verdovende middelen De Haarlemse recherche heeft Woensdag middag ln de Kruisstraat een 32-jarige zie kenverpleger uit Krommenie aangehouden, die onder valse voorwendsels van verschillende Haarlemse apotheken getracht heeft verdo vende middelen los te krijgen De man belde verscheidene zaken op, noem de zich „dr. van der Meulen" en verklaarde met een transport van het bewaklngskamp Cnstrlcum onderweg te zyn en dringend be hoefte te hebben aan ampullen met verdo vende middelen. HO zou dan Iemand sturen met een gele band om de arm Het personeel van de apotheken ging hier. met uitzondering van één firma, waar hij zich aandiende met dc woorden „U spreekt met Justitie", niet op ln. B(] z(]n arrestatie bleek hij half verdoofd te zijn en bekende op vervalste doktersbriefjes ampullen ln zijn bezit te hebben gekregen en zich daarmede zelf te hebben Ingespoten. De man Is ernstig zenuwpatiënt en aan het gebruik van deze middelen verslaafd. HU ls naar een ziekenhuis te Zaandam over gebracht. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag zijn ln de Vleeshal te Haarlem de letters s tot en met V aan de beurt voor het afhalen van een schoenenbon, Indien zij ln het bezit zijn van een stamkaart, waarvan het num mer op een negen eindigt en van een Inlegvel met bon 612. Ook kinderen geboren ln de maanden Juli en Augustus van de Jaren 19S2 tot en met 1945 ontvangen een bon. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 416 413% 294% 295 378 372% A. K. U 177% 177 212 212 Nederlandse Ford. 384 Nederlandse Kabel 283 285 Calvé certificaten 177% 178% Scheepvaart-Unie 178 178 Holl.-Amerika Lijn 199% 199 Deli Maatschappij 155% 152 H. V. A 233 228% A'dam Rubber 144% 142% Ned. Handel Mij 1351/2 133% N.-I. Handelsbank 102# 101 Billiton My. II 348 345 W. SWAAP Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling In- oegrepen Spr uren van de landarts dagelijks van 1-a uur en volgens afspt Avondspr uren- Maandag Woensdag VrUdag 5-8 TE KOOP AANGEBODEN KOLENSINTELS a f 1.— per M8. met grijper- kraan op vrachtauto geladen, Gemeentelijk Eleetrloitelts- bedr(jf Haarlem Hnrmenjunsweg 131. Te huur gevtaagd: HERENHUIS bev. pl.m. 10 a 8 kamers, evt. ln ruil voor mod. benedenhuis m. tuin. badk tel.. v. kl ge zin te R'dam C Br no. 1280, Adv Bur Betcke. 's Graven- dykwal 95. Rotterdam. Rusthuis eerste stand heeft kamers beschikbaar. Brieven no. 8487. Lerares „Kopje" zoekt m. haar moeder tegen 1 Sept. 2 a 3 GEST. of ONGEM. KAMERS met gebr. van keuken Event, warme maaltUd. Br Mevr. E. Jansen, Santhorstlaan 44. Wassenaar. GEVRAAGD: met gebr. keuken voor Jong echtp. per 1 Sept, ln Haarlem of omgeving. Br. 110. 8498 Gezocht: 4 KAMERS 'm. keuken of gebr. ervan, go- meub. of gestoff voor gerep, Nederl. gezin te Haarlem of omgeving. Huur max f 200 p. m. Br B 1055 Boekh. Vernout, Bloemendaal. Engelse familie (ln diploma tieke dienst) vraagt zo spoe dig mogelijk een geheel gemeubil. huls Jonge mensen. 40 J. VRAGEN WONING of ong. kamers met keuken of gebr v keuken, b. b. h. h. Br. no. 8493. }ÜenschïVL) een (;g tere 2 Continental schrijfmachines waarvan 1 juist grondig gere. vlseerd. Br. no. 8502. Te huur gevr.: I geschikt voor gieterij. Haarlem |oX omgeving, Br. no. 8499

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3