Haarlems Dagblad Vertegenwoordigers van West-Borneo en Oost-lndonesië worden niet toegelaten Philippijnse afgevaardigden mogen aan de discussies deelnemen Jambo's en bleekgezichten Gandhi's droom werkelijkheid Oliebrand in Priok i Weerbericht 62e Jaargang No. 18710 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10734, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur J5054. Bykantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 15 Xuguslus 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Veiligheidsraad beslist: De voortzetting der Veiligheidsraad-discussies over de Indonesische kwestie hebben gisteren twee opzienbarende beslissingen gebracht: Over het verzoek tot toelating van de afgevaardigden der staten Oost-lndonesië en West-Borneo tot de bespre kingen werd afwijzend beschikt. Slechts vier landen stemden voor het desbetref fende Belgische voorstel, n.l. de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en België. De andere zeven leden onthielden zich van stemming. Daarentegen werd het verzoek van de Philippijnen om aan de discussie te mogen deelnemen, aangenomen met algemene stemmen, namelijk negen. Twee leden, Polen en Rusland, onthielden zich van stemming. Op de zitting van gisteren heeft Sjahrir het woord gevoerd. Hij eiste van de Veiligheidsraad het bevel tot terugtrekking van alle Nederlandse troepen uit de republikeinse gebieden en zending van een onderzoekcommissie der U.N.O. ter contróle van de order „staakt het vuren". Deze commissie zou tevens arbitrage moeten verlenen in alle geschilpunten tussen de republiek en Nederland. Sjahrir wordt op de hoogte gehouden Dr. Gani, de republikeinse vice-pre mier, heeft Soetan Sjahrir van Djokja uit een telegram gestuurd, waarin hij mededeelt, dat de Nederlandse troepen zich niet aan de wapenstilstand houden. Sjahrir die gisteren voor het eerst aan de besprekingen in de Veiligheidsraad deelnam, zal dit telegram in de volgen- dé bijeenkomst ter kennis van de ge delegeerden brengen. Soetan Sjahrir en Agus Salhn met fez) beklimmen de trap die leidt naar de ver gaderzaal van de Veiligheidsraad, waar zij straks als de officiële vertegenwoordigers van dc republiek aan de discussie zullenop korte baan winnen. Ik vrees dat de De heer N. Palar naar New-York Adviseur van Sjahrir Op uitnodiging van Sjahrir zal de heer N. Palar hedenavond naar de Verenigde Staten vertrekken om hem van advies te dienen bij de besprekingen, die over het Indonesische conflict in dc Veiligheidsraad gehouden worden. In een onderhoud met een A.N.P -redac teur zeide de heer Palar: ..Ik geloof, dat de moeilijkheid in dit conflict niet ligt in het Indonesische vraagstuk, doch in het Azia tische vraagstuk. Het is een der grootste wereldproblemen van het ogenblik. Naar mijn mening is het een fout van Nederland te trachten dit probleem op tc lossen vol gens de politieke verhoudingen hier te lan de. Dit is te begrijpen omdat Nederland een democratisch land is. Een oplossing is ech ter op deze basis niet te bereiken. Het blijkt nu, dat de wereld het Indonesische pro bleem inderdaad als een wereldvraagstuk ziet, hoewel Nederland het als een bij uit stek Nederlandse aangelegenheid blijft be schouwen. Door deze verkeerde kijk op het conflict geeft Nederland blijk van een ze kere degelijkheid doch tevens van een ge brek aan fantasie. Nederland wil de strijd deelnemen. Mr. van Kleffens kwam niet meer aan het woord Toen de zitting geopend werd, nam Soe tan Sjahrir plaats aan de tafel der afge vaardigden. Nadat gestemd was over het verzoek der Philippijnen, werd eveneens een plaats ingeruimd voor Carlos Romulo, dc Philippijnse vertegenwoordiger. Hierna kwam het Belgische voorstel tot toelating der afgevaardigden van Oost-lndonesië en West-Borneo in stemming. De uitslag, hier boven vermeld, tekende zich reeds af bij de voorafgaande discussies. Gromyko, de Russische vertegenwoordiger, wees daarbij uitdrukkelijk op het feit dat deze staten de politiële actie der Nederlanders hadden goedgekeurd. „Politiële actie betekent oor log" zei hij en voegde er schamper bij: „Ziet ge nu, wie de Nederlandse regering wil uitgenodigd zien?" Mr. van Kleffens verklaarde nog, aldus meldt ANP-Aneta nader, dat Oost-lndone sië en West-Borneo veel belang bij deze kwestie hebben, misschien door hun nabije ligging nog meer belang dan de Philip pijnen. Volgens de afgevaardigde van Co lumbia was er alleen in de ogen van de Ne- j derlandse regering, niet in de ogen van de Veiligheidsraad geen verschil tussen de gebieden van de Indonesische republiek en die van West-Borneo en Oost-lndonesië. De eerste is de ene partij in een internationaal geschil, dat een bedreiging voor de vrede vormt, terwijl de laatsten er niet in betrok ken zijn. Daarop werd de Belgische motie in stem ming gebracht en verworpen. Vervolgens ging dc raad over tot het debat over de I Australische motie, waarin de raad ver zocht wordt een commissie naar Indonesië te zenden om verslag uit te brengen over de toestand. De Chinese afgevaardigde zeide, dat de enige weg om nog meer ver liezen van Chinese levens en eigendommen tc voorkomen de staking van de vijande lijkheden was. Hij prees en steunde de j Australische motie, die, aldus zeide hij, al leen het handhaven van de vrede kan be vorderen. Vervolgens kreeg Sjahrir het woord. I „Getuige de feiten blijken de Nederlan- ders nooit en te nimmer oprecht een vreed zame regeling met de republiek te hebben gewenst. Alle Nederlandse actie poli tiek, militair en economisch was niets anders dan voorbereiding tot agressieve ac tie tegen de' deelgenoot van de overeen komst van Linggadjati", aldus Sjahrir. Hij verzocht dc raad het bevel te ge- I ven tot volledige .terugtrekking der Nederlandse troepen uit alle republi- I keinse gebieden en onmiddellijke be noeming van een commissie der "UNO 1 om ter plaatse supervisie uit te oefenen op de naleving van het verzoek van de raad om het vuren te staken. De com- missie zou eveneens moeten besluiten i welke maatregelen moeten worden ge nomen om recht en orde te garande ren en vergeldingsacties te voorkomen, wanneer dc Nederlandse troepen te- I rugtrekken. De commissie zou ten slotte arbitrage moeten verlenen in alle punten van geschil tussen Neder land en Indonesië. Sjahnr ontkende ten stelligste de juist heid van de Nederlandse beschuldiging, dat de republiek nog 700 gijzelaars heeft. Hij beschuldigde de Nederlanders ervan, dat zij I de overeenkomst van Linggadjati schon den door de „marionettenstaten" Oost-ln donesië en West-Borneo op te richten, en door hun gewapende troepenmacht te ver hogen tot 30.000 boven het toegestane aan- tal. „Het was duidelijk, dat de Nederlan ders van hun militaire macht gebruik wil den maken om ons tot volledige overgave i te dwingen", aldus Sjahrir. Tenslotte zei hij met nadruk: „De republiek verklaart zonder voorbehoud, dat, indien de Neder landse troepen volledig uit het republi keins gebied worden teruggetrokken, de voorwaarden voor een vredig en ordelijk leven en voor het handhaven van recht en orde hersteld zullen zijn. Indien dit ge beurt. verzekert de republiek de Veilig heidsraad. dat zij zich zelf verantwoordelijk zal stellen voor het recht en de orde in het gehele .republikeins gebied." Mr. van Kleffens verzocht in deze verga dering welke door dc radio werd uitgezon den. na Sjahrir om het woord, daar hij een mededeling van zijn regering had. die mis schien voor de besprekingen van belang zou kunnen zijn. De vergadering werd evenwel verdaagd, zodat deze verklaring van Van Kleffens achterwege bleef. U. P. meldt dat I de Veiligheidsraad hedenavond In een bui tengewone zitting v. Kleffens de gelegen heid zal geven om zijn verklaring af te leggen. Volgens Reuter heeft mr. van Kleffens onmiddellijk na de zitting aan persverte genwoordigers verklaard, dat het buiten gewoon unfair was om de Nederlandse af gevaardigde niet in de gelegenheid te stel len te antwoorden op de verklaring van de republikeinse afgevaardigde, hoewel hij 'n belangrijke mededeling had te doen. Reuter meldt, dat volgens welingelichte kringen te Lake Success deze mededeling zou hebben ingehouden, dat de Nederlandse regeering bereid is onderzoek ter plaatse en arbitrage van een onpartijdige commis sie te aanvaarden, mits dit niet onder juris dictie van de Veiligheidsraad zou geschie den, daar dc Nederlandse regering het recht van de Veiligheidsraad om zich te mengen in deze binnenlandse aangelegenheid niet erkent. (Bij informatie werd onze Haagse corres pondent op het ministerie van Buitenlandse Zaken geen bevestiging gegeven van bo venstaande veronderstelling, als zou de Nederlandse regering arbitrage aanvaar den, zodat wij het bericht geheel voor re kening van het persbureau Reuter moeten laten. Gezien de huidige loop van zaken en de stemming in de Veiligheidsraad lijkt het ons niet waarschijnlijk dat het ten slotte toch tot aanvaarding van arbitrage door de Nederlandse regering zou kunnen komen. Red. H. D.) Sprinkhanen teisteren Zuid-Frankrijk De Parijse correspondent van Belga maakt melding van een sprinkhanenplaag in Zuid-Frankrijk, vooral in het gebied van de Gironde, waar grote schade is aan gericht. Aanvankelijk bestreed men de plaag met motorspuiten, doch thans zijn watervliegtuigen gerequireerd, die een verdelgingsmiddel uitstrooien. Deze bestrijdingsmebhodë is zeer afdoen de gebleken. Naar schatting is in het ge bied, waar de vliegtuigen geopereerd heb ben, 90% der sprinkhanen vernietigd. Een zwerm sprinkhanen is dezer dagen neergestreken op de stad Lourdes, waar zij ontsteltenis onder de bedevaartgangers teweeg bracht. Men trachtte de insecten door alarmsirenes te verjagen. Na een half uur verwijderde de zwerm zich. strijd op lange baan al verloren is. Dit vind ik jammer. De situatie heeft zich zo ontwikkeld, dat de republiek thans in Ne derland nog vrienden heeft, hoewel Neder land in de republiek vrijwel geen vrienden meer heeft. Dit is tragisch. Op grond van mijn eigen waarnemingen in dc Malino- gebieden heb ik sterk de indruk, dat deze gebieden zich langzamer zullen ontwil len dan de republiek." De heer Palar wist niet hoe lang hij in de Verenigde Staten zal blijven. „Ik zal er net zo lang blijven als Sjahrir mij nodig heeft". Opnieuw vijftig doden in Voor-lndië Heden laaide de burgerstrijd in de Voor-Indische stad Lahore opnieuw waarbij een vijftigtal personen door mes steken dodelijk we^d getroffen. twaalf personen wei-den gewond. De Veiligheidsraad in Lake Success in ver gadering bijeen ter bespreking van dc Indonesische kwestie. De publieke tribune is tot de laatste plaats bezet. VAN DE JAMBOREE Griekse regeringstroepen zetten groot offensief in Uit Saloniki wordt gemeld, dat Griekse geregelde troepen, gesteund door artillerie en luchtmacht, een groot offensief hebben ingezet tegen de guerilla-strijders bij de berg Grammos en bij de Albanese en Joego- lavische grens. Het doel is de guerïlla- itrijders hier te verjagen, daar zij enige grote steden in West- en Noord-Macedonië bedreigen. De „activiteit van bandieten" in de provincies Roemelië en Boeotic zou naar de mening der regering dienen om het gros der geregelde troepen af te leiden naai de operaties in Noordelijke richting. Onbevestigde berichten zeggen, dat de Griekse regering een boodschap aan de opperbevelhebber der guerillastrijders, ge neraal Markos, in handen heeft gekregen, welke boodschap de datum van stichting euer „vrije Griekse- regering" zou bevatten, te weten 8 Augustus. Hel woord is aan...._ P e t i t-S e n n Wy krijgen genoeg van dc ge noegens die wij nemen, maar nooit van dc genoegens die wij geven. 87 mijnwerkers opgesloten door mijngasontploffing In West Frankfort, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft zich in de 200 meter diepe mijnschacht Orion", die dc grootste ter wereld is, een mijngasontploffing voor gedaan. waardoor 87 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. Een maand geleden heeft een dergelijke ramp in dezelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven gekost. Unie van Voorindië en Pakistan als nieuwe dominions in het Britse gemenebest „De kaart der misdaden", die een wand van het Londense bureau van Scotland Yard bedekt, is tot voor kort steeds aan het oog der camera onttrokken gebleven, daar Scotland Yard altijd „streng verboden toe gang" tot het betreffende vertrek hand- haafde. Thans zijn persfotografen in de gelegenheid gesteld, een opname van de kaart te maken. Met vlaggetjes worden de plaatsen aangegevenwaar bepaalde mis daden zijn gepleegd, en de punten, xvaar verkeersongelukken en andere narigheden gebeurden. Onze Franse correspondent telefoneerde ons Donderdagavond Waar Pierre Bourdan, de 35-jarige mi nister van Kunsten, Letteren en Jeugd, zich dezer dagen in zijn openingsrede met zelfkennis en sympathieke bescheidenheid als „bleekgezicht" karakteriseerde, noemen wij allen, die hier in Moisson eigenlijk weinig te maken hebben, ook maar zo. Er zijn dus Jambo's en bleekgezichten. Wij gevoelen ons hier als bezoekers in een exo tische vreemde wereld met aan de ene zijde van de demarcatie de mannen met blote knieën en aan de andare kant met een plooi in de pantalon! En van weers kanten bekijken wij elkaar met een blik. waarin ontzag, wat jalouzie en een tikje geamuseerde verbazing is gemengd- Onder de laatste categorie, de bleekge zichten, bevond zich vandaag een gast van betekenis, namelijk de president van de Franse Republiek. Vincent Auriol. Voor wij in Moisson arriveerden, wij met hon derden in autobussen samengeperste jour nalisten, waren wij in alle plaatsen toe gejuicht vanwege het feit dat wij de pre sidentiële limousine op enkele meters volg den. In Moisson ^elf was de intocht indruk wekkend. Er waren een Argentijns en een Cubaans orkest en ook een Amerikaanse band, die elk op hun wijze hun nationale hymne speelden. De Amerikanen deden dat tamelijk gesyncopeerd. Daarna trok-, ken wij naar het perskamp waar men ons in melkglazen champagne offreerde! En Hollywood in rep en roer De „industrie" ontslaat employés De Twentieth Century-Fox Film Maat schappij heeft 500 a 600 employés voor ten minste een maand ontslagen, zo wordt te Hollywood vernomen, waar men tevens verwacht dat dit lot binnen enkele dagen nog door verscheidene honderden anderen zal worden gedeeld. Dit nieuws werd in de filmstad bekend temidden van de gesprekken over de mo gelijke gevolgen van de nieuwe Britse importbelasting op de filmindustrie, doch het is nog niet recht duidelijk of de maat regelen met elkaar verband houden. De eerste grote ster, die de Britse maat regel ci-itiseerde. was Claudette Colbetr „Ik zal geen enkele film voor Rank maken, ten zij deze nieuwe belastingwet wordt gewij zigd ten gunste van de Amerikaanse film industrie". zeide zij. Ingrïd Bergman daarentegen verklaarde dat zij doorgaat met haar plannen om de volgende zomer met Alfred Hitchcock in Engeland te gaan filmen. Bing Crosby, die een contract heeft met Rank. was niet te bereiken, maar zijn broer zeide: „Bings contract is vol „indiens" en „maar'en". De Columbia Film Mij. heeft intussen de film Royal Mail" die in Amerika gemaakt zou worden met louter Engelse artisten, voor onbepaalde tijd uitgesteld. (U-P.) j vervolgens gingen wij naar de tribunes, die de enorme arena omringden, waar de plaatsen, zowel voor de president en zijn gevolg, als voor de pers, door de Jambo's bezet bleken te zijnHet kostte enige tijd, voor de nodige orde was geschapen. Op het veld zelf bevonden zich groepen kleine Jambo's in witte hemden, zwarte pantalons, groene sjerpen en rode mutsen, en elk zulk een groep formeerde het ken teken van de natie tot welke de groep be hoorde. Vliegtuigen cirkelden over onze hoofden en de vlaggen wapperden aan alle zijden. Luidsprekers kondigden in vier ta len de komst aan van de president, die vergezeld was van minister-president Ra- madier, de ministers Bidault en Bourdan, en generaal de Lattre de Tassigny, als mede van tientallen andere hoogwaardig heidsbekleders, Gander wie alle gezanten van bevriende naties ook die van.Neder land dus. Het hoogtepunt van de Jamboree was nu aangebroken: de demonstratie voor de president door de verschillende naties. Eerst de Schotten met hun geruite rokjes, die op de monotone muziek van hun doe delzakken in de ronde dansten. Daarna volgden in bonte rij: Argentijnen, Turken, Belgen. Egyptenaren. Hollanders. Ameri kanen, Noren en nog 35 andere volken. En zo hebben de duizenden Jambo's van hun dank getuigd voor de gastvrijheid van Frankrijk, gepersonifieerd in President Auriol. Een enthousiaste yell was het slot toen de president in zijn eigen woorden de padvindersbelofte vertolkte en tot de zijne maakte. De grote Jamboree-dag behoort weer tot het verleden, maar laat herinneringen achter, die wij, bleekgezichten, niet zul len vergeten. Heden ministerraad Naar ons heden uit Den Haag werd ge meld, is hedenmorgen om half elf de mi nisterraad bijeengekomen ter bespreking van de situatie ten aanzien van de Indone sische kwestie. In verband hiermede zij herinnerd aan het feit dat mr. van Klef fens heden in de Veiligheidsraad een ver klaring zal afleggen over mededelingen die hij van de regering heeft ontvangen en wel licht in de loop van vandaag nog zal ont vangen. K.L.M.-vliegtuigeii mogen weer op Ceylon landen Volgens een officieel communiqué heeft het gouvernement van Ceylon voorlopig de Nederlandse handelsluchtvaart, welke door de K.L.M. volgens een internationale diênstregeling tussen Amsterdam en Bata via wordt onderhouden, faciliteiten ver leend voor het landen op het vliegveld Me- gombo. Deze machtiging is gedurende twee weken van kracht, ingaande 23 Aug. Daarna dient de kwestie opnieuw onder zocht te worden. De voorlopige toestem ming om op Megombo te landen is gege ven op de voorwaarde, dat de vliegtuigen geen wapens oI oorlogsvoorraden ver- voeren. In de afgelopen nacht is het einde ge- komen van honderd-drie-en-zestig jaar Brils bestuur in Voor-lndië toen de ge boorte van de twee nieuwe dominions, dc Unie van Voor-lndië en Pakistan werd be kend gemaakt. Vierhonderd millioen men sen, waarvan driehonderd millioen in Voor indié. hebben nu hun onafhankelijkheid gekregen. Lord Louis Mountbattcn. thans geen onderkoning meer, maar gouverneur- generaal van Voor-lndië. zeide. dat de twee nieuwe leden van het Britse gemenebest geen jonge naties zijn, maar erfgenamen van oude en trotse beschavingen. Pandit Nehroe, de premier van het Voor-Indische kabinet herdacht Gandhi „de architect van de vrijheid" en besloot: „Een nieuwe ster gaat op, de ster van de vrijheid. Een visioen wordt werkelijkheid. Moge de ster nimmer ondergaan." Boodschap van de koning. Lord Mountbatten heeft op de laatste dag dat hij onder-koning van Brits-Indië is, aan de vooravond van de onafhankelijk heidsverklaring, een boodschap van de ko ning aan de constituerende vergadering van Pakistan voorgelezen. De koning verzekerde Pakistan dat „het Britse gemenebest de staat Pakistan niet zal verzaken bij het hooghouden der demo cratische beginselen". Hij vervolgde: „Ik zend u mijn groeten en de weigemeente wensen ter gelegenheid van de grote ge beurtenis, waarbij het nieuwe dominion Pakistan op het punt staat zijn plaats in te nemen in het Britse gemenebest. Door uw onafhankelijkheid te verwerven door mid del van overleg, hebt gij een voorbeeld aan alle vrijheidslievende volken der wereld gesteld. Ik ben ervan overtuigd dat het staatsmanschap en de geest van samen werking, die tot de historische ontwikke ling geleid hebbeir-die gij nu viert, in de toekomst de waarborg zullen blijven van uw geluk en voorspoed." Terwijl de onderkoning de boodschap in de overvolle zaal voorlas, vierde de hoofd stad van het nieuwe dominion zijn onaf hankelijkheid met vlaggenparades, saluut schoten en met alle kleurenpracht van een Indische feestdag. Tenslotte nam hij namens de Britse re gering afscheid. Hij noemde het een af scheid onder vrienden, die geleerd hebben elkaar hoog te achten. Hij verheugde zich dnt het niet voor altijd zou zijn, doch dat de kameraadschap zou blijven. „Enkele Britten zullen ten behoeve van de handel in overheidsdienst blijven, eveneens enkele bij de gewapende macht." Djïnnah, gekleed in Oosters gewaad, dankte de koning uit naam van Pakistan. Hij verzocht Mountbatten de koning de verzekering van goodwill en vriendschao over te brengen. Hij verklaarde dat dc Britten die in militaire en civiele dienst treden, op gelijke voet met de onderdanen van Pakistan behandeld zullen worden. De onderkoning reed langs een juichende menigte terug naar het gouvernements gebouw. Moeilijkheden tussen Hindoes en Mohammedanen. Welingelichte kringen deelden mede dat de Britse troepen „zo snel als mogelijk" In dia zullen'verlaten en dat waarschijnlijk na 15 Augustus met de inscheping zal worden begonnen zodat men de eerste contingenten begin September in Engeland verwacht. Ondertussen hebben Britse troepen over al in de Indische steden de strategische punten bezet. Men heeft dit gedaan als voorzorg tegen eventuele relletjes welke bij de machtsoverdracht verwacht kunnen worden. Indische kringen in Londen zeiden dat er voorlopig in India nog genoeg punten wa ren om ontevreden over te zijn en die voor jaren tot ontevredenheid aanleiding zullen zijn. Zij somden de volgende zes belangrijke punten op. Hindoes en Mohammedanen in Bengalen. Hindoes. Mohammedanen en Sikhs in de Punjab, waar de Sikhs de partij der Hin does kiezen, doch tegelijkertijd vechten voor de bescherming van hun eigen be langen. Ontevredenheid over de Hindoe-wet in de Mohammedaanse provincie Kashmir. Wrok tegen de Mohammedaanse wetten in het Hindoegebied van Hyderabad. Strooptochten van Nomaden-stammen aan de Noordwest-grens. Onvermijdelijk moeilijkheden over de beslissingen van de grens- en demarcatie lijn-commissie. (U.P.) T)e keerzijde der medaille Duizenden wanhopige Mohammedanen en Hindoes overstroomden gisteren Calcutta, waarbij zij in het stadsbeeld deerniswek kende groepjes vormden. Deze mensen zijn de slachtoffers van de verdeling van India in twee onafhankelijke dominions. De Mo hammedaanse réfugiés komen uit het Wes ten van Bengalen en willen zich in het Oostelijke deel der provincie vestigen. De Hindoes trekken van het Oosten naar het Westen. Hun wegen kruisten elkaar in Cal cutta, maar er was onder hen weinig enthousiasme over de historische gebeur tenis van dc 15e Augustus. Alles, wat deze mensen thans willen, is een zo groot mogelijke afstand tussen hun nieuwe verblijfplaats en hun oord van her komst, waar zij en hun voorvaders gedu rende generaties een armzalig bestaan heb ben geleid en waar zij vrezen thans de slachtoffers le zullen worden van de exces sen, die op de aankondiging van de ver deling zijn gevolgd. Zij eten, drinken en slapen langs de open bare weg zonder bescherming tegen de on barmhartige moesson-regens. De onhygië nische toestand, waarin zij verkeren, vormt tevens een ernstige bedreiging voor de ge zondheid van de stad. Naar verluidt werden bij de opstootjes in Lahore, de hoofdstad van Punjab, in de af gelopen 24 uur 60 personen gedood en 100 gewond. Volgens de laatste berichten welke Bom bay bereiken, zouden - de branden in de stad niet meer te blussen zijn. Twee militaire brigades zijn reeds in Lahore aan gekomen ter assistentie van de politie, een derde brigade is op weg naar de stad. Uit het religieuze centrum van de Sikhs, Amritsar. worden nieuwe opstanden ge meld. (U.P.) Waarschijnlijk veroorzaakt door sabotage By het depót van dc Shell bij Tandjong Priok, is Donderdagmiddag een van de zwaarste oliehranden uitgebroken, die Ba tavia gekend heeft. Men neemt aan, dat de brand veroorzaakt is door sabotage. 300.000 vaten olie en petroleum raakten in brand. Het vuur begon in het Westelijk gedeelte van de opslagplaats en breidde zich spoedig uit over een gehele treinlading olie- en pe troleumvaten. Een grote tank vliegtuig brandstof werd bedreigd, tot de wind van richting veranderde. Een vliegtuig werd gebruikt voor het géven van de aanwijzingen aan de brand weer. Honderden mannen vormden een schakel om de grote voorraad vaten uit de vuurhaard te redden. Deze brand was de tweede grote brand in het gebied van Tandjong Priok in de afgelopen maanden. Bij de eerste werd een van de grootste rubberopslagplaatsen, waarbij verscheidene schepen gevaar liepen, in de haven ver nield. Daarbij werd eveneens sabotagq ver moed. Aneta meldt over de oliebrand nog, dat het grootste gedeelte van de olie door in grijpen van militairen gered kon worden. Bij de bestrijding van de brand werd ge bruik gemaakt van vloeibare chemicaliën. De blussers werden bij hun werk geholpen doordat de wind van richting veranderde en naar zee toe woei. Het vuur werd be dwongen, voordat de vlammen de olie opslagplaatsen met de hoge tanks, die olie voor de luchtmacht bevatten, konden be reiken. Tenslotte werd het vuur geblust. De opslagplaatsen van de Shell bevatten 200.000 a 300.000 vaten olie. Over de om vang der schade zijn geen cijfers verstrekt. Ov mieuw bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 16 Augustus tot en met 30 September op de bonnen C 27 en C 28 van dc inschrjjvingsbewijzen voor vervan ging van fietsbanden B I 607. respectie velijk B I 608 een toerbuitenband ver krijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband is gedurende dit tijdvak geldig bon D 39 van het inschrijvingsbcwijs voor vervan ging van fietsbanden B I 606. De banden kunnen rechtstreeks op deze bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een bandenbon bij de distributie- dienst is niet nodig. Asuncion wordf belegerd Amerika bereid te bemiddelen Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika bereid is te be middelen bij de burgeroorlog in Paraguay, wanneer beide partijen in dat land zulks zouden wensen. Overigens staat de Ame rikaanse regering op het standpunt, dab zij zonder meer in het binnenlands geschil niet moet interveniëren. De woordvoerder zeide voorts, dat vol gens 'telegrammen van de Amerikaanse zaakgelastigde te Asuncion rond de stad hevige gevechten gaande zijn. De regering van Paraguay vertrouwt echter tegen de aanvallen der rebellen stand te kunnen houden. Het zakenleven te Asuncion ligt geheel stil en de voedselvoorraden wor den klein. Sedert 6 Augustus zijn geen burgervliegtuigen het land in- of uitge gaan. DROOG. WARM WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond: Heldere nacht met weinig wind Overdag zon- nig droog weer met opnieuw iets ho- gere temperaturen. Matige Oostelijke wind. 16 AUGUSTUS. Zon op 5 24 uur. onder 20.04 uur S Maan op 4.44 uur. onder 20 41 uur (Nieuwe maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1